پایان یک اجلاس «تاریخی» و آغاز ریاست ایران
نشست اختتامیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در سالن اجلاس سران و با سخنرانی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور کشورمان و چند تن از نمایندگان قاره‌های جهان به پایان رسید.
ديدار هیأتی از كره شمالي با رهبر انقلاب
آقاي كيم يونگ نام رئيس مجمع عالي خلق جمهوري كره شمالي در اين ديدار با ابلاغ سلام هاي آقاي كيم جونگ اون رهبر كره شمالي، سفر حضرت آيت الله خامنه اي به كره شمالي در دوران رياست جمهوري را نقطه عطفي در روابط دو كشور دانست و تأكيد كرد: گسترش روابط با جمهوري اسلامي ايران از سياست‌هاي راهبردي كره شمالي است.
ظرفیت جنبش عدم تعهد در برابر قدرت‌های زورگو
در ديدار رئيس‌جمهور گينه بيسائو و رهبر معظم انقلاب مطرح شد؛
قدرت‌هاي سلطه‌گر تلاش دارند تا اين گونه القا كنند كه هرگونه ايستادگي در برابر آنها غيرممكن است اما اعضاي جنبش عدم تعهد مي‌توانند خلاف اين القائات را اثبات كنند.
دیدار رییس‌جمهور مغولستان با رهبر انقلاب
در اين ديدار رئيس جمهور مغولستان، اشتراكات تاريخي و فرهنگي دو كشور را زمينه مساعدي براي گسترش روابط دو كشور دانست و گفت: مغولستان تمايل بسياري براي روابط گسترده با جمهوري اسلامي ايران از جمله امور اقتصادي، زيربنايي، سياسي و مبادله استاد و دانشجو دارد.
همه از «هندسه غلط بین‌المللی» خسته شده‌اند
رهبر معظم انقلاب در شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد:
مبنای تشکیل عدم تعهد، نه وحدت جغرافیایی یا نژادی و دینی، بلکه وحدت نیاز است. آن روز کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، به پیوندی که بتواند آن‌ها را از سیطرهٔ شبکه‌های اقتدارگرا و مستکبر و سیری‌ناپذیر، ‌در امان بدارد نیازمند بوده‌اند؛ امروز با پیشرفت و گسترش ابزارهای سلطه‌گری، این نیاز همچنان پابرجاست.
مذاکرات فشرده احمدی نژاد و سران عضو «نم»
از روز گذشته مقامات ارشد شرکت کننده در اجلاس سران جنبش عدم تعهد مذاکرات و دیدارهای فراوانی با رییس جمهور ایران داشته اند.
جمع بندی احمدی نژاد از اجلاس «نم» در تهران
احمدي‌نژاد با بيان اينكه "در اين اجلاس همه اعضا بر لزوم ايستادگي و پافشاري بر اصول، توسعه دوستي‌ها، برابري،‌اخلاق، معنويت، مقابله با يكجانبه‌گرايي، توسعه‌طلبي و خودخواهي تاكيد كردند"، افزود: اعضا در اين اجلاس بر پرهيز از تشديد درگيري‌ها و خشونت‌ها تاكيد و بر لزوم حل مشكلات و چالش‌هاي بين‌المللي از طريق گفت‌وگو، منطق، عدالت و دوستي تاكيد كردند.
متن کامل «بیانیه تهران» جنبش عدم تعهد
تمامی اقدامات تروریستی از جمله تروریسم دولتی، باید بدون هرگونه ابهامی محکوم شود. همه دولت ها باید در رابطه با تهدید تروریزم که بر صلح، امنیت، ثبات و توسعه بسیاری از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تاثیر منفی می گذارد، به تهدات بین المللی خود پایبند باشند و در جهت تحقق جهانی عاری ازتروریسم بکوشند. تمامی قربانیان تروریسم از جمله دانشمندان و محققین ایرانی که قربانی اقدامات تروریستی ضد بشری شده اند شایسته عمیق ترین ابراز همدردی هستند.
بازيابی هويت، راه رهايی از سلطه استعمارگران
رهبر انقلاب در ديدار رئيس جمهور بنين و رئيس دوره ای اتحاديه آفريقا:
رهبر انقلاب اسلامي بعد از سخنان رئيس جمهور بنين با تجليل از روحيه نشاط،‌ اميد و اعتماد به نفس و تحليل صحيح آقاي يايي بوني از شرايط جهاني و مشكلات آن، گفتند: جمهوري اسلامي ايران همواره براي هر شخص و ملتي كه داراي چنين روحياتي باشند، احترام فراوان قائل است.
دیدار رییس جمهور سودان با رهبر انقلاب
رهبر انقلاب اسلامی لزوم هوشياري در قبال طراحي هاي بدخواهان ملت هاي اسلامي را نيز يادآور شدند و تأكيد كردند: بايد مراقب بود در شناخت و تحليل اوضاع دچار اشتباه نشويم.
تجليل رهبر انقلاب از سابقه انقلابی مردم الجزاير
ظرفيت هاي زيادي براي گسترش روابط اقتصادي، سياسي و فرهنگي ايران و الجزاير وجود دارد كه بايد اين ظرفيت ها را به مرحله عمل رساند.
وحدت کشورهای دوست برای تامین منافع ملی
در دیدار رییس جمهور سریلانکا با رهبر معظم انقلاب مطرح شد:
آقاي ماهيندا راجا پاگسا نيز با قدرداني از سخنان رهبر انقلاب اسلامي در اجلاس سران عدم تعهد گفت: پيشنهاد عاري شدن منطقه خاورميانه از سلاحهاي هسته اي و سخنان جنابعالي درباره فلسطين، بسيار جالب توجه بود.
دیدار رییس جمهور پاکستان با رهبر انقلاب
آصف زرداري روابط دو ملت را روابطي عميق و خويشاوندي خواند و با اشاره به تلاش اسلام آباد براي گسترش روابط گفت: ايده هاي حكيمانه شما درباره وحدت و ايستادگي كاملاً مورد قبول ماست.
استقبال مقام اندونزیایی از «اقتصاد مقاومتی»
معاون رئيس جمهور اندونزي با اشاره به تخصص خود در زمينه اقتصاد، خطاب به رهبر انقلاب اسلامي افزود من ديدگاههاي جنابعالي را درخصوص اقتصاد مقاومتي مطالعه كرده ام و اين ديدگاهها بسيار جالب و جديد است.
ظهور يك جنگ نيابتي با دولت سوريه
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست وزیر عراق:
جنبش غيرمتعهدها بايد با ورود سياسي در موضوع سوريه، ابتكار عمل را به دست گيرد و به وضعيت كنوني پايان دهد.
اگر به‌ معترضان اروپایی هم سلاح دهند، شرایطشان مثل سوریه می‌شود
رهبر معظم انقلاب در ديدار نخست‌وزير سوريه:
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه دولت سوریه، در قضایای کنونی مورد ظلم واقع شده است، افزودند: دولت سوریه باید به همراه گرفتن هر گونه بهانه از مخالفان و بهانه‌جویان و ادامه اصلاحات سیاسی، واقعیت شرایط و پشت پرده دسیسه در سوریه را برای افکار عمومی ملتهای عرب تشریح و افشا کند.
دیدار نخست وزیر بنگلادش با رهبر انقلاب
رهبر انقلاب اسلامي تنها راه مقابله با سياستهاي قدرتهاي زورگو را نزديكي و همكاري كشورهاي مستقل و اسلامي دانستند و خاطرنشان كردند: ‌اگر اين اتحاد و همكاري بصورت جدي وجود داشت، اكنون نبايد شاهد مسائل تأسف بار در سوريه و بحرين مي بوديم.
تغيير مي‌تواند اتفاق بيفتد
پیش‌بینی رضایی از آینده جنبش عدم تعهد؛
سخنرانی‌های اجلاس و در رأس آنها، سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری، نخست وزیر هند و محمد مرسی رییس‌جمهوری مصر، دارای پیشنهاد‌های گرانبهایی بود که اصل و مبنایی ارزشمند برای سه سال آتی است
قدردانی امام علی رحمان از سخنان رهبر انقلاب
رئيس جمهور تاجيكستان با قدرداني از برگزاري پركيفيت اجلاس سران جنبش عدم تعهد گفت: سخنراني جنابعالي در افتتاحيه اجلاس مهم سران، زمينه ساز پويايي و تأثيرگذاري اين جنبش خواهد شد.
قدرت واقعي در اراده ملي است نه سلاح اتمي
رهبر انقلاب در دیدار رییس جمهور زیمبابوه:
رئيس جمهور زيمبابوه عملكرد غرب در سوريه را نشان دهنده نقشه چيني آنها براي تضعيف جمهوري اسلامي ارزيابي كرد و افزود: بسيار مضحك است كه غربي ها، ايران را به تلاش براي دستيابي به سلاح هسته اي متهم مي كنند.
توصیه رهبر انقلاب به رییس جمهور لبنان
ايشان گفتگوهاي ميهني در لبنان را سياست صحيحي برشمردند و افزودند: برخي در داخل و خارج لبنان، نقشه هايي در سر مي پرورانند اما شما، نخست وزير، و رئيس مجلس مسائل را بخوبي اداره مي كنيد كه اين هم جهتي را بايد حفظ كرد.
ديدار رئيس جمهور تركمنستان با رهبر انقلاب
رهبر انقلاب با ابراز خرسندي از پيشرفتهاي تركمنستان افزودند: منافع مشترك در مسائل مختلف از جمله درياي خزر مي تواند مبناي توسعه هرچه بيشتر روابط قرار گيرد.
باید در مدیریت جهانی تغییرات اساسی صورت پذیرد
رییس‌جمهور در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد:
برخی پافشاری دارند که فریبکارانه علت را به ضعف ملت‌ها نسبت دهند؛ اما آیا غیر از این است که علت تحقق نیافتن صلح پایدار و آرمان‌های بشری را باید در مبانی اندیشه و عملکرد مدیریت حاکم بر جهان جستجو کرد؟
درخواست بان‌كي‌مون از ایران
از ایران خواهش می‌کنم با همکاری با گروه ۱+۵ بتواند راه دیپلماتیکی پیدا کند. خواهش می‌کنم که همه طرفین تهدید‌آمیز صحبت نکنند، زیرا خشونت به خشونت دیگری می‌انجامد و به زودی به خونریزی‌ها منجر می‌شود و زمان این است که همه رهبران از صدای خود استفاده کنند تا تشنج‌ها را کمتر کنند، به جای اینکه به آن بیفزایند. باید خاورمیانه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی داشته باشیم.
قدرت‌های جهانی به تساوی میان همه ملت‌ها پایبند باشند
نخست‌وزیر هند:
هم‌اکنون گاه آن است که قدرت‌های جهانی به یک تساوی کلی میان همه دولت‌ها و ملت‌ها پایبند باشند و به همین دلیل، باید با همه ظرفیت اجتماعی و سیاسی خود در برابر هر بحران جهانی آماده باشیم.
ساختار شورای امنیت، نیازمند اصلاحات است
رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأکید کرد
من گمان می‌کنم که ما در شرایط کنونی، نیازمند تقویت اتحاد و همدلی فی مابین هستیم. جنبش عدم تعهد شامل کشورهای متنوعی است. ما در جهانی به هم تنیده زندگی می‌کنیم. کشورهای جهان سرنوشتشان در شرایط کنونی به هم نزدیک‌تر شده است. ما همه در تصمیم سازی بین المللی می‌توانیم شریک باشیم و نیز می‌توانیم در برابر چالش‌های زیست محیطی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی در کنار یکدیگر تصمیم بگیریم.
چشم امید ملت‌های جهان ، به ملت‌های ماست
سخنان رییس‌جمهور مصر در اجلاس سران کشورهای عضو «نم»
مرسی با اشاره به عنوان اجلاس، مبنی بر صلح در سایه اراده مشترک جهانی گفت: این عنوان به روشنی نشان می‌دهد که عدم تعهد باید با همه قدرت پشت سر این شعار باشد و باید به دنبال جهان عدالتمند پیش رویم؛ آیا این شعار می‌تواند تحقق یابد؟ این آن چیزی است که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم و مصمم هستیم که در سیستم بین‌المللی فعال و کارآمد باشیم.
حضور رهبر انقلاب در محل برگزاری اجلاس سران «نم»
در افتتاحیه با شکوه اجلاس سران «عدم تعهد» در تهران؛+تصاویر
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی لحظاتی پیش برای سخنرانی در مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد وارد محل برگزاری این اجلاس شدند و سخنرانی خود را آغاز کردند/ آقایان محمدی گلپایگانی، محمد مرسی، نخست وزیر هند و آقای دکتر احمدی نژاد در جایگاه مخصوص حضور یافتند‬ و آقای محمد مرسی با صلوات بر حضرت محمد (ص) و آل او‬ سخنرانی خود را آغاز نمود. ‫
اندرز خیرخواهانه رهبر معظم انقلاب به دبیرکل سازمان ملل
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار دبیر کل سازمان ملل فرمودند: متأسفانه، ترکیب سازمان ملل متحد معیوب است و زورگو‌ترین قدرت‌های دنیا، که دارای سلاح اتمی و سابقه استفاده از آن نیز هستند، بر شورای امنیت مسلط شده‌اند. همچنین ایشان در پایان این دیدار، یک اندرز خیرخواهانه خطاب به‌ بان کی مون مطرح کردند.
آمريكا تنها براي يك دولت، شريك قابل اطميناني است
در دیدار نخست وزیر هند با رهبر معظم انقلاب مطرح شد:
نخست‌وزیر هند که یکی از سران کشورهایی است که در اجلاس تهران شرکت کرده‌اند، عصر امروز به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با یادآوری روابط بین ایران و هند مطالب مهمی را مطرح کردند.
ایران قربانی تروریسم در جهان است
در دیدار رییس جمهور و دبیرکل سازمان ملل تاکید شد:
رییس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز مصادف با شهادت شهیدان رجایی و باهنر است که 31 سال پیش توسط تروریست ها به شهادت رسیده اند، گفت: ملت ایران در طول سال‌های پس از انقلاب همواره از سوی گروه‌های تروریستی که مورد حمایت کامل آمریکا و غرب هستند، مورد هجمه قرار گرفته است.
توافق غیرمتعهدها برای ورود به بحران سوریه
خوشبختانه در این اجلاس با وجود آنکه یک چالش سیاسی جدی در عرصه بین المللی وجود داشت و خیلی ها نمی خواستند که این اجلاس برگزار شود و یا اینکه حداقل شرکت کننده ها را داشته باشد، ناکام ماندند.
آمادگی ایران برای تامین تمام نیاز هند به انرژی
رییس جمهور دز دیدار نخست وزیر هند اعلام کرد:
رییس جمهور سطح همکاری های اقتصادی دو کشور را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: البته در زمینه های انرژی، سرمایه گذاری،کشاورزی، تجارت، گردشگری و مبادلات علمی و فناوری همچنان ظرفیت های استفاده نشده عظیمی در کشور وجود دارد.
ایران نقش مهمی در مسائل جهانی دارد
بان‌كي‌مون در مجلس:
تمام دنیا باید از ایران به دلیل تمدن و فرهنگ بسیار قوی‌اش متشکر باشند، چون ایرانیان دستاوردهای بزرگی را برای کل بشریت در طول تاریخ رقم زده است؛ بنده به همین دلیل برای مردم ایران احترام زیادی می‌گذارم و برای آن‌ها ارزش زیادی قائل هستم.
برخی کشورها همواره در منطقه ماجراجویانه رفتار می‌کنند
لاریجانی در دیدار با دبیر کل سازمان ملل:
لاریجانی با تأکید بر اینکه ایران کمک کننده به ایجاد صلح در منطقه است، تصریح کرد: متأسفانه، برخی کشورهای بزرگ همواره در منطقه ماجراجویانه رفتار می‌کنند و نوعی به‌هم‌ریختگی را در منطقه پدید می‌آورند، نظیر آنچه ما در سوریه می‌بینیم. بان کی مون: ایرانیان دستاوردهای بزرگی برای کل بشریت در تاریخ داشته‌اند و من به همین دلیل، به مردم ایران احترام گذاشته و ارزش خاصی برای آنان قائلم.
«تهیه، نگهدارى و به‌کارگیرى» سلاح‌هاى کشتار جمعى حرام است
پیام آیت‌الله مکارم شیرازى به شرکت کنندگان در اجلاس نم:
ایرانى را که شما مى‌بینید، به یقین غیر از ایرانى است که رسانه‌هاى سیاه‌نماى غربى معرفى کرده‌اند؛ ایرانى آزاد و پیشرفته و همراه با آرامش که داراى مردمى بسیار خون‌گرم و پرمحبت است
پیام «آرمیتا» و «علیرضا» چه بود؟
حضور خانواده‌های شهدای هسته‌ای در عصر امروز در سالن همایش‌ها، بسیار بازتاب گسترده‌ای در میان خبرنگاران و هیأت‌های خارجی داشت.
تحولات به نفع آرمان ملت‌هاي عدالت‌طلب در حال شكل‌ گرفتن است
رییس‌جمهور در دیدارهای جداگانه با وزیران خارجه بولیوی، موریس، نامیبیا و مالی:
احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه «نظام سلطه در سراشيبي و بن‌بست قرار دارد» تصريح كرد: آنها همواره می‌کوشند تا مشكلات خود را به جامعه و ملت‌ها منتقل كنند، اما امروز جامعه جهاني، ظرفيت مشكلات آنها را ندارد و به همين دلیل، همه مشكلات به خودشان برگشته است.
لزوم تشکیل دادگاه جنایات جنگی رژیم صهیونیستی
وزیر امور خارجه با اشاره به موضوعات مطرح در کمیته مربوط به فلسطین در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد‌ها گفت: نظر جمهوری اسلامی ایران درباره فلسطین کاملاً روشن است.
ثبت رکورد حضور کشورها در تاریخ غیر متعهدها + فهرست کشورها
از مجموع ۱۲۵ کشوری که درباره حضور در اجلاس سران عدم تعهد اعلام نظر کرده‌اند، ۳۱ کشور شامل ۲۴ رئیس جمهور و پادشاه و هفت نخست وزیر در سطح سران و هشت کشور در سطح معاون رئیس جمهور شرکت داشته‌اند که احتمال شرکت در سطح رئیس جمهور یا معاون اول برای دو کشور مطرح شد...
جدیدترین اخبار