«تابناک» منتشر می‌کند؛
مشخصات یازده هزار بازنشسته صداوسیما در بیست سال / چرا نام برخی بازنشستگان مشهور در لیست نیست؟
با نگاهی به این لیست، می‌توان گروهی از مدیران را نیز دید که سال هاست به عنوان مأمور در دیگر دستگاه‌ها خدمت کرده‌اند و برخی با وجود بازنشستگی در دیگر دستگاه‌ها (بعضاً در دستگاه‌های نظارتی) مسئولیت دارند و حتی درباره قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان نیز موضع گیری‌های قابل تأملی داشته‌اند!
انتصاب‌های دقیقه نودی وزیر ارشاد در پایان مهلت قانون منع به کارگیری بازنشستگان؛
چرا حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد و نه رئیس سازمان؟!
به نظر می‌رسد، حسین انتظامی به اصرار وزیر برای تمشیت امور در این مقطع حاضر شده این مسئولیت را تا انتخاب گزینه نهایی بپذیرد. این دوره البته برای انتظامی به نوعی یک فرصت برای استمزاج محسوب می‌شود و قطعاً اگر ترکش‌ها در دوره سرپرستی انتظامی فراوان باشد، دوره سرپرستی او نیز طولانی نخواهد شد...
چرا خبری از مناقصه برای جشنواره‌های فجر نیست؟
میلیاردها تومان امسال نیز بی‌سروصدا توزیع می‌شود
گام بعدی شفافیت پس از انتشار اطلاعات توزیع منابع مالی دولت میان گروهی از مؤسسات، می‌تواند ایجاد رقابت برای دستیابی به این منابع و خروجی از چرخه‌های مبهم و غیرشفاف باشد. آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه نیز پیشگام خواهد شد؟
مشی مبارزاتی امام حسن عسکری (ع) در دوران سرکوب شیعیان چگونه بود؟
هرچند حضور اجباری امام حسن (ع) در محله «عسکر» شهر سامرا که شهرت عسکری را برایش به ارمغان آورد، نوعی زندان شمرده می‌شود؛ اما طاغوتیان به این مقدار بسنده نکردند و بارها حضرت را به زندان های مخوف افکندند. بی‌تردید این زندان ها نتیجه رویارویی آن بزرگوار به چهار خلیفه عباسی بود...
منتقدین سراغ فجایع تصویری نمی‌روند؛
چرا فیلم‌های سینمایی ضعیف در حاشیه امن قرار دارند؟
تماشاگران به سینما می‌آیند تا پس از سختی روزگار، ساعتی را بخندند و اگر به صورت خانوادگی راهی سینما شوند، هزینه کمی را نیز پرداخت نمی‌کنند. بنابراین وقتی انتظارات‌شان برآورده نشود، نخستین واکنش آنها مراجعه به صفحه عوامل این فیلم‌ها و انتقاد نسبت به آثار و کیفیت‌‌شان خواهد بود. اگرچه شبکه‌های اجتماعی باعث شده هر هنرمند یک رسانه با چندصدهزار تا چند میلیون مخاطب داشته باشد اما در مقابل، هنرمند در معرض نقد به لحظه نیز قرار دارد
یک اتفاق تکراری؛
حتی تریلر آهنگ جدید حمید هیراد نیز کپی از آب درآمد!
پس از آنکه حمید هیراد، تریلری برای آهنگ تازه خود منتشر کرد تا بدین ترتیب از حواشی اخیر بگذرد، کاربران در فضای مجازی روی کپی بودن همین تریلر نیز دست گذاشته و آن گونه که شواهد نشان می‌دهد، بخش‌هایی از این ویدیو کوتاه کپی از یک گروه موسیقی کره‌ای است؛ گروهی که ظاهراً طرفدارانی در ایران دارد و به همین دلیل، به فاصله اندک از انتشار آهنگ هیراد، با واکنش‌هایی همراه و او با دیگر با چالش تازه‌ای مواجه شد.
جدولی که برای نخستین بار منتشر شد؛
میلیاردها تومان منابع وزارت فرهنگ و ارشاد میان چه مجموعه‌هایی توزیع شد؟
وزارت ارشاد در سال ۹۶ به ۱۹۱ موسسه در مجموع ۳۶۲ میلیارد و ۹۹۸ میلیون و ۷۹۰ هزار و۹۱۱ تومان و تا پایان مهر ۹۷ به ۶۴ موسسه ۱۲۶ میلیارد و ۵۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کمک مالی کرده است. این وزارتخانه در سال ۹۷ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ۶۴ موسسه و شخصیت حقوقی ثبت شده براساس ردیف بودجه‌ای خود، کمک مالی کرده است.
آیا هومن سیدی همچنان به کپی ایده‌های سایر فیلم‌ها ادامه می‌دهد؟
مغزهای کوچک زنگ زده، یک کلاژ جذاب از فیلم‌های اکشن
سیدی البته هیچ گاه منکر برداشت از دیگر فیلم‌ها نشده و اینکه از در انکار وارد نشده اتفاق خوبی است. این کپی‌کاریِ باکیفیت تا آنجا که انکار نشود، پذیرفته است و در مقابل، تماشاگر نیز مختار است که اصل فیلم‌ها را یا فیلم ساخته شده توسط سیدی را روی پرده بزرگ ببیند.
موضع‌گیری معنادار مدیر بازنشسته سینمای ایران شش روز قبل از تحویل مسئولیت؛
در وزارت فرهنگ و ارشاد می‌مانم / ایستادگی مقابل قانون یا مدیریت سایه؟!
اگر قرار است همین روالی که مدیران بازنشستگان پی گرفته بودند، پس از کنار گذاشتنِ آنها و روی کار آمدنِ مدیران جوان تداوم یابد، چرا باید این حجم گسترده از تغییرات مدیریتی در کشور رخ دهد؟ مشخصاً درباره این عرصه، چرا مدیران کنونی سینما ـ که گروه اصلی‌شان متعلق به دهه شصت سینمای ایران هستند ـ نمی‌پذیرند که باید با بازنشستگی کنار بیایند و مدیریت را به نسل جوان و باسواد سینمای ایران بسپارند؟
قوانین ضدتراست مانع از انحصار می‌‍شود؟
نیمی از اقتصاد سینما در انحصار یک شخص / آغاز کنترل سالن‌های سینما در شهرستان‌ها
آنچه اسباب نگرانی‌ شده، تلاش برای کنترل کل زنجیره سینما از تولید تا پخش و اکران و تبلیغات توسط این گروه است. به تعبیر دیگر، این پخش کننده ی کلیدی، خرید سینما در شهرستان‌ها را نیز آغاز کرده و در تهران نیز علاوه بر کنترل برخی سالن‌های سینما، برای کنترل سالن سینمای شماری از مجتمع‌های تجاری عظیم که در مرحله ساخت هستند، دورخیز کرده و در واقع یک شبکه‌ای از سالن‌های کلیدی که سهم اصلی فروش را دارند، یا در کنترل دارد و یا در مسیر به کنترل درآوردنشان است.
سینماملت همزمان با جشنواره فیلم کوتاه قفل شد؛
اهالی سینما و رسانه، دوباره در مهم‌ترین رویداد فرهنگی ایران زجرکش می‌شوند؟
در دوره پیشین، پس از آنکه بیش از صد روزنامه نگار در یک کمپین، خواستار تغییر مکانی برگزاری جشنواره از سینماملت به برج میلاد شدند، این گروه در نامه‌ای خطاب به سیدعباس صالحی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار بازنگری در انتقال کاخ جشنواره به سینماملت شدند و در بخشی دیگر از تفکیک سینماگران و رسانه‌ها که پوشش جامع مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور را مختل می‌کند، انتقاد کرده‌اند.
آیا رشیدپور از حمید هیراد برای بازسازی چهره‌اش پول گرفت؟
رشیدپور حتی نپرسید با سابقه خلاف ‌واقع گویی هیراد، چگونه افکارعمومی باید باور کند حمید هیراد اکنون واقعیت را می‌گوید؟ او درباره انگیزه هیراد از انتشار ویدیوی جعلی و خلط حقیقت نیز هیچ نپرسید و یک تریبون یک طرفه به این خواننده داد... البته همه شبکه‌های تلویزیونی در دنیا چنین سرویس‌هایی را به برخی چهره‌ها می‌دهند تا چهره‌هایشان را بازسازی کنند و در عوض رقم‌های بسیار کلانی دریافت می‌کنند.
پیشنهاد تابناک درباره نسل آینده سینماگران ایران؛
فیلم‌هایی که باید در جشنواره فیلم کوتاه تهران تماشا کرد
بسیاری از فیلمسازان مشهور جهان با ساخت فیلم‌های کوتاه شروع کردند و برخی از شاهکارهایشان همین فیلم‌های کوتاه است. حتی چهره‌ای چون مارتین اسکورسیزی نیز اخیراً فیلم «مصاحبه / The Audition» را با بازی رابرت دنیرو، لئوناردو دیکاپریو، برد پیت و شخص مارتین اسکورسیزی ساخته بود که یکی از پرخرج‌‎ترین فیلم‌های کوتاه تاریخ محسوب می‌شود.
نامه اهالی فرهنگ خطاب به جهانیان؛
نامه اهالی فرهنگ خطاب به جهانیان: مردم جهان، در برابر تحریم با ما هم‌صدا شوید / گروهی از سینماگران با دغدغه اقامت آمریکا، از همراهی سر باز زدند
رخشان بنی‌اعتماد، اصغر فرهادی، بهمن فرمان‌آرا، کیانوش عیاری، حسین علیزاده، کیهان کلهر، لیلی گلستان، پری صابری، بهنام بهزادی، سیف‌الله صمدیان و ابراهیم حقیقی از جمله امضاکنندگان این کمپین هستند. «تابناک» در صورت تداوم این وضعیت، شفاف تر درباره چهره‌هایی که در این ارتباط سکوت کرده‌اند و اقامت آمریکا دارند، گزارش خواهد داد...
خبرنگار گاردین رسماً تایید کرد و تحت حفاظت پلیس قرار گرفت؛
جمال خاشقجی افشاگر تأمین مالی 250 میلیون دلاری ایران اینترنشنال توسط محمد بن سلمان
به نظر می‌رسد، این تأیید منبع خبر پس از آن رخ داده باشد که کمالی دهقان با تهدیدهایی روبه رو شده، چون منابع خبری «تابناک» تأیید کردند او اکنون تحت حفاظت پلیس در جای امنی نگهداری می‌شود و صرفاً برخی بستگان درجه یک او، از خانه امن محل نگهداری‌اش اطلاع دارند. تأیید علنی ارتباط او با جمال خاشقچی هزینه عملیات ترور او توسط عربستان را افزایش داده است
اتاق عملیات روانی ضدایران پیاده سازی کرد؛
هشتگ #تحریم_سینما واکنش ویرانی‌طلبان به اعتراض اهالی سینما به تحریم‌ها
سینما با چنین حرکت‌هایی تحریم نخواهد شد و اتاق عملیات روانی ضدایران نیز از این موضوع به خوبی آگاهی دارد. هدف اصلی از این هشتگ نیز صرفاً ایجاد نگرانی است و کاهش احتمال فعال شدن مؤثرِ دیپلماسی عمومی ایران است که سلبریتی‌ها از جمله سینماگران در آن نقش کارآمدی دارند. تجربه نشان داده، دیپلماسی عمومی نقش تعیین کننده‌ای در عبور از شرایط سخت دارد و باید هنرمندان از قدرتی که دارند، بدون ترس از این فضاسازی‌ها استفاده کنند.
سبک زندگی سیاسی امام رضا (ع) در برخورد با حاکمان چگونه بود؟
قاطعیت امام (ع) در سخن گفتن با حاکمان وقت، موجب می گردد تا ایشان مخاطب خود را قانع کرده و در مواردی زمینۀ خاموش شدن خصم را فراهم کند؛ چنان که با شنیدن سخنان مأمون در مورد خلع خلافت از خود و بخشیدن آن به ایشان، می فرماید: «اگر این خلافت از آن تو است، پس خدا برای تو قرار داده است و جایز نیست لباس و خلعتی را که خدا به تو پوشانده از تن بیرون کنی و به غیر خود بپوشانی و اگر این مقام از آن تو نیست پس حق این که چیزی را که از تو نیست به من واگذاری، نداری»
پیامبر اسلام پیش از رحلت چه وصیتی کرد؟ / کارنامه ده ساله امام حسن مجتبی (ع) در مدینه
رحلت جانسوز حضرت محمد مصطفی (ص) رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام در بیست و هشتم صفر، مسلمین را در واپسین روزهای این ماه نیز سیه پوش کرده و سبب شده تا مظلومیت اسلام و تشیع در این روز به صورت همزمان مورد توجه متفکرین و صاحب نظران قرار گیرد؛ مظلومیتی که در مشی رسول الله و نوادگان معصوم ایشان متبلور بود و در بسیاری از مقاطع، بینه‌ای برای تشخیص حقانیت‌ ایشان محسوب می‌شد.
هم‌‍‌صدایی برای ملت ایران؛
کمپین هنرمندان در اعتراض به تحریم‌های بانکی آمریکا و تحریم غیرمستقیم دارو
رضا کیانیان، سحر دولتشاهی، مهتاب کرامتی، باران کوثری، الهام کردا، امیرمهدی ژوله، هستی مهدوی، پردیس احمدیه و... این ویدیو را منتشر کرده‌اند و این صدا را تقویت کرده‌اند تا هم‌صدایی‌شان منجر به شنیده شدنِ این اعتراض انسانی به گوش جهانیان باشد؛ پیامی با زیرنویس انگلیسی که مخاطبش مشخص است و انتظار می‌رود با انعکاس در رسانه‌های جهان، بتواند نگاه افکارعمومی جهان را متوجه آنچه امروز سیاستمداران آمریکا برای ایران رقم می‌زنند، نماید.
برخی مدیران فرهنگی بازنشسته برای آذر ماه، جلسه فیکس می‌کنند!
تصمیم‌گیران کنونی، شاهان بی‌تاج و مدیران سایه خواهند شد و مدیران جدید، ماشین امضاء؟
برخی مدیران فرهنگی در گفت‌وگوهای خصوصی تاکید کرده‌اند که اگرچه آنها ظاهراً مسئولیت را تحویل می‌دهند اما ساختار مدیریتی به همان نحوی که آنها چیده‌اند حفظ می‌شوند و همان رویه و تصمیماتی که آنها اخذ می‌کنند توسط مدیر جدید پیاده سازی می‌شود! آنها قرارهای کاری درباره تصمیم گیری‌های مرتبط با مسئولیت های کنونی‌شان برای ماه آینده هماهنگ کرده‌اند که قاعدتاً به شکل قانونی در آذر ماه در حوزه اختیارات شان نیست...