مرد مرده جیم جارموش، تصویر متفاوتی از یک وسترن
اثر تحسین شده جیم جارموش، یکی از آثار کالت سینما محسوب می‌شود که نگاه متفاوتی از سینمای وسترن و جنایی را با خود به همراه آورده است؛ تصویری که به خوبی امضای جارموش را به عنوان یک کارگردان مولف به نمایش می‌گذارد.
افزایش فیلمسازی با تکیه بر اسپانسرهای بازیگران!
با گسترش کرونا، روش‌هایی که در سال‌های اخیر بیش از پیش باب شده، تشدید گشته و یکی از مرسوم‌ترینِ آنها، جذب اسپانسر توسط بازیگران است.
تعیین تکلیف خانه سینما در غیاب تصمیم‌گیران کلیدی
با توجه به اینکه پیش از این به تمامی ۳۱ صنف خانه سینما از سوی رئیس هیات مدیره خانه سینما دعوت‌نامه حضور در مجمع عمومی ارسال شده، مشروط کردن دیرهنگام حضور و حق رای و کاندیداتوری عملاً منجر به شوکه شدن برخی صنوف شده و آن‌ها نسبت به سلب اختیارشان در انتخابات خانه سینما و تعیین تکلیف این خانه پس از ۱۲۰۰ روز معترض هستند.
پاسخ وزارت فرهنگ و ارشاد به «تابناک» درباره جبران خسارات بحران کرونا
درخواست ۵۱۳ میلیارد از سوی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه / پرداخت قطعی ۴۱ میلیارد تسهیلات و ۷.۵ میلیارد حق بیمه
البته توضیحات معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حاوی پاسخ شفاف به این پرسش نیست که آیا در نهایت رقمی از سوی نهادهای بالادستی مشخصاً برای جبران خسارات کرونا تخصیص یافته و اگر تخصیص یافته این رقم چه میزان است؟
چرا ورود سینمای ایران به بورس شکست خورده است؟
اساساً در سینمای ایران ساختاری وجود ندارد که بتوان در بورس عرضه کرد. چند سالن سینما و معدودی از دفاتر پخش که سوددهی دارند نیز عمدتاً در قالب موسسه ثبت شده‌اند تا بتوانند از حداکثر معافیت مالیاتی بهره برداری کنند و غالباً فاقد ساختار شرکت هستند.
صهیونیست‌های ساکن فلسطین اشغالی «تهران» را چگونه می‌بینند؟
موفق‌ترین تلاش برای بازسازی فضای ایران در فیلم آرگو اتفاق افتاد که حتی در آن فیلم نیز اشتباهات مشهودی بود که هر ایرانی به سادگی به آنها پی می‌برد؛ اما این سریال که برای ساختش از لوکیشن‌هایی در یونان استفاده شود، حتی با فیلم آرگو نیز فاصله‌ای چشمگیر دارد.
پایان بلاتکلیفی «رستاخیز» با اکران آنلاین در محرم؟
سازمان سینمایی به عنوان سهامدار عمده و تصمیم گیرنده این فیلم، می‌تواند با توجه به صدور پروانه نمایش آنلاین این فیلم، این فیلم را در هفته‌های پیش روی اکران آنلاین نماید و بدین ترتیب، بخشی از بودجه‌ای که صرف خرید سهام این فیلم شده به این سازمان بازگردد و صرف تولید آثار دیگری شود.
صف طولانی اکران سینمای ایران فشرده‌تر می‌شود
اگر وضعیت به حالت طبیعی بازگردد، فشار شدیدی در اکران عمومی وجود خواهد داشت که لزوماً به حرارت گرفتن تنور اکران منجر نمی‌شود و از قضامی‌تواند منتهی به فیلمسوزی شود.
مروری بر آرای یک هنرمند برجسته
خسرو سینایی بدرود حیات گفت
خسرو سینایی به علت عفونت ریه و مبتلا شدن به کرونا در بیمارستان امیر علم بستری بود. سینایی حدود یک ماه قبل نیز برای یک عمل جراحی در بیمارستان بیستری بود و بعد از مدتی مرخص شد. این کارگردان و مستندساز سینمای ایران، فیلم‌های متعددی ساخته که یکی از مشهورترین آن‌ها «عروس آتش» است که جایزه بهترین فیلمنامه را در هجدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.
کدام شبکه تلویزیون حرفه‌ای سفارش سریال 250 قسمتی می‌دهد؟!
ویژگی مثبت تولید فصلی سریال، عدم ارائه کارت بلانش و کوشش سازندگان سریال و تلاش تهیه کننده و کارگردان و عوامل سریال برای ارائه بهتر اثر است، زیرا در تولید فصلی سریال هیچ تضمینی برای تولید 90 قسمت وجود ندارد و سریال‌ها در قسمت‌ها 10 تا 25 قسمتی عرضه می‌شوند و ممکن است پس از ناکامی یک فصل، تولید فصل بعدی‌ کامل متوقف شود.
روایت تکان دهنده بی‌کسی در داستان توکیو
«داستان توکیو / Tokyo Story» یکی از بهترین آثار سینمای ژاپن و جزو برترین آثار تاریخ سینما محسوب می‌‌شود؛ روایتی تاثیرگذار در داستان که به خوبی به فرم تبدیل شده و تماشاگر را به رغم داستان ظاهراً ساده و تکراری‌اش با خود همراه می‌سازد و تحت تاثیر قرار می‌دهد.
تبلور شکوه استقامت در مسیر حق با مأموریت بزرگ حضرت ابراهیم
عید قربان، عید پاک و عید تن و جان سپردن در راه خدا و پایان سیطره ارباب الانواع و رهایی از چنگال نفس اماره به سوی خدای یگانه و خوار شمردن لذت های گذرای دنیا و رهایی از حصار تنگ خودخواهی، تکبر و اطاعت به اوامر خداوند است.
تعیین تکلیف خانه سینما در اوج کرونا؟
علاوه بر آنکه حفظ سلامت سینماگران را تضمین می‌کند، فرصتی به دیگر صنوف نیز خواهد داد تا کد ثبتی‌شان را بگیرند و هیات مدیره خانه سینما با رای اکثریت صنوف سینمایی انتخاب شوند. قاعدتاً هیات مدیره‌ای که برآمده از رای قریب به اتفاف صنوف سینمایی باشد، قدرت عمل بیشتری نسبت به هیات‌مدیره‌ای دارد...
چه زمان صاحبان فیلم‌های سینمایی پولشان را پس می‌گیرند؟!
اگر فیلمی به محض ساخت اکران شود، هشت ماه بعد از پایان تولید، سرمایه گذاران فیلم به سرمایه‌شان دست می‌یابند. حال اگر به رویه مرسوم در سینمای ایران، فیلمی سه تا یک سال پس از تولید اکران شود، یازده تا بیست ماه پس از تولید، سهم فروش صاحبان فیلم به دست آنها می‌رسد!
سالن‌های سینما تنها با این روش سرپا می‌مانند
بخش اصلی این بسته، یعنی ارائه ۲۰۰ میلیون کمک بلاعوض برای فیلم‌های پرفروش و ۱۰۰ میلیون کمک بلاعوض برای فیلم‌های کم فروش به همراه ۵۰۰ میلیون وام کم‌بهره به همراه پرداخت معادل کل فروش به سالن‌داران آنچنان جذاب نیست. در واقع هرچند در این بخش ظاهراً با عدد‌های درشتی طرف هستیم، در عمل سایر بخش‌ها جذاب‌تر است و دور از انتظار نیست که این طرح نیز به رونق سینما نینجامد.
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس روایت کرد
نقش موثر سردار شوشتری در عملیات مرصاد
با رسیدن آقامحسن از جنوب و آمدن برادر شوشتری در همان شب، فرماندهی قرارگاه مرکزی در صحنه نبرد را آقای محسن رضایی، شخصا عهده‌دار شدند و فرماندهی و هدایت قرارگاه تاکتیکی را به شهید شوشتری سپردند... برادر محسن رضایی هم با استقرار روی ارتفاعی مشرف به اسلام آباد، یگان‌ها و قرارگاه تاکتیکی را هدایت می‌کرد. علاوه بر این، برادر احمد وحیدی با حکم آقامحسن به عنوان فرماندار نظامی شهر کرمانشاه منصوب شد.
اکران فیلم‌های سینمایی برای صندلی‌های خالی صرفاً برای درج در سوابق!
اتفاق شگفت انگیز گرایش برخی فیلم‌های نه چندان کهنه برای اکران عمومی است؛ فیلم‌هایی که چه بسا شانس اکران هم داشتند؛ اما نه یک اکران موفق. این فیلم‌ها معمولاً در شرایط عادی نیز در زمان کوتاه و به اصطلاح «لایی» اکران می‌شوند و هدف صرفاً اکران فیلم‌هاست!
نقش کلیدی امام باقر(ع) در بنیان گذاری اجتهاد
امام محمد باقر (ع) بنیان گذار علم اجتهاد در زمانه‌ای حیات مبارکش طی می‌شد که از یک­ سو، نقل و کتابت احادیث پیامبر ممنوع شده بود و از سوی دیگر، احادیث ساختگی، دهان به دهان می‌گشت و همین فضا منجر به جهاد علمی بزرگ باقرالعلوم شد.
در روزهای بی‌رونقی سینما و تئاتر
تله تئاترها را به تلویزیون بازگردانیم
در شرایطی که سالن‌های سینما و تئاتر رونق چندانی ندارند، یکی از گزینه‌هایی که اکنون می‌تواند در تلویزیون فعال شود و تئاتر را پررنگ یک بار دیگر به صحنه تلویزیون بیاورد، تله تئاترهاست؛ ظرفیت‌های نمایشی که از گذشته به صورت محدود در تلویزیون فعال بوده و اکنون در این فرصت می‌توان به شکل گسترده در تلویزیون نمایش داد و بینندگان را در این روزهای دشوار در شرایط بهتر روحی قرار داد.
تیراژهای ده‌ها هزار نسخه‌ای کتب با رانت فروش سازمانی
این رویه که در سکوت کامل پیگیری می‌شود، رانت بزرگی تلقی می‌شود که بهره‌مندان از آن، متکی بر منابع عمومی در اختیار دستگاه‌ها درآمد خوبی نیز به دست می‌آورند.
عملیات مرصاد به روایت سردار حاج علی فضلی
برادر محسن به محض آنکه از رسیدن منافقین به سر پل ذهاب مطلع شد، آقای هاشمی را در جریان قرار داد. برداشت آقای هاشمی این بود که این خبر بیشتر یک عملیات روانی است، اما آقا محسن که مساله را جدی گرفته بود با هلیکوپتر خود را به اسلام آباد غرب رساند و...
«آلفاویل» نماد موج نوی سینما در فضایی تخیلی
«آلفاویل: یک ماجرای عجیب لمی کوشن / Alphaville: Une étrange aventure de Lemmy Caution» یکی از آثار شاخص و مهم موج نوی سینمای فرانسه است که ایده‌های مطرح در تئوری‌های مربوط به این سبک از فیلمسازی را به خوبی بازنمایی می‌کند.
فیلم‌های خارجی، جای فیلم‌های ایرانی را روی پرده گرفتند
هیچ یک از این فیلم‌ها به تازگی اکران نشده یا آثار نادیده‌ای به خصوص برای مخاطبان حرفه‌ای سینما نیستند؛ اما تجربه اصلی تماشای فیلم روی پرده، با تماشا در تلویزیون و یا کامپیوتر متفاوت است و گروهی از تماشاگران حرفه‌ای سینما می‌کوشند فیلم‌ها را روی پرده و در سالن‌ سینما برای درک بهتر و لذت بیشتر تماشا کنند.
نگرانی فیلمسازان درباره مهم‌ترین رویداد فرهنگی ایران؛
جشنواره ملی فیلم فجر به شکل آنلاین برپا نخواهد شد
جشنواره‌های سینمایی مهم جهان، از جمله جشنواره ونیز در حال برگزاری به شکل آنلاین است؛ اما آنچه مشهود است، اینکه هیچ فیلم مهمی در این جشنواره‌ها برای نخستین بار رونمایی نشده، چرا که فیلمسازان در سطح جهان نگران هستند، حضورشان در جشنواره‌های آنلاین، به لو رفتن نسخه فیلم‌شان و از دست رفتن سرمایه‌شان منتهی شود.
مراقب باشیم سنگ قبرهای تاریخی ابن بابویه گم نشود!
قاعدتاً این سنگ قبرها به جز جنبه تاریخی و ارزش‌های معنوی، ارزش مادی قابل توجهی نیز دارند و در این زمینه باید متولیان امر به ویژه مسئولان میراث فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد مراقبت لازم را به خرج دهند تا این سنگ‌قبرها آسیب نبیند یا یکباره گم نشود!