بازدید ۴۵۱۸۰
مرور روزنامه‌های سه شنبه یکم شهریور
رضایت اروپا از پاسخ معقول تهران، تیم ملی بازیچه کشمکش‌های انتخاباتی، دستور تشکیل سریع پرونده فولاد، تقلای تلویزیونی متهم «ویلموتس– فولاد»! آرایش جنگی صهیونیست‌ها پس از هشدار‌های حزب‌الله، کاهش قیمت برنج ایرانی همزمان با شروع برداشت در شمال کشور، حمایت از نوآوری در صنایع دفاعی و تکذیب ارتباط علی لاریجانی با پرونده «زیتون» قم، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۱۳۶۵۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۳ 23 August 2022

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز سه شنبه یکم شهریورماه در حالی چاپ و منتشر شد که سکوت واشنگتن و ادعا‌ها و کارشکنی‌های تل آویو در مورد برجام، تشکیل ۳۰ پرونده مربوط به قطع درختان در محاکم قضایی، پلن B ایران درصورت شکست برجام و ۱۰۰ میلیون بشکه نفت ذخیره شده ایران، آماده صادرات در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم:


شکم‌های گرسنه و جرائم اجتماعی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود با تیتر شکم‌های گرسنه و جرایم اجتماعی نوشت: جوان قمه به دستی که در یکی از اتوبان‌های تهران از یک دختر زورگیری کرد، بعد از دستگیر شدن به اقداماتی اعتراف کرد که برای جامعه ما فاجعه است. او که از پناهندگان خارجی است، گفته تاکنون ۱۰۰ بار زورگیری کرده و این کار‌ها را به کمک دوست خود انجام می‌داده و اقدام اخیر را هنگامی مرتکب شده که به تازگی از زندان آزاد شده بود. وی این را هم گفت که در موارد قبلی گرفتار دوربین‌های نصب شده در معابر نشده بود و این‌بار به وجود دوربین توجه نداشت و همین بی‌توجهی باعث دستگیری وی شده است.


وقایع تاسفباری از قبیل زورگیری در شهر‌های مختلف به ویژه در تهران و همچنین سرقت‌های عجیبی که در معابر و در منازل و بانک‌ها و سایر اماکن رخ می‌دهند، از دو نظر قابل تامل هستند. اول اینکه وضعیت بد اقتصادی موجب وادار شدن عده‌ای به سرقت و زورگیری می‌شود و دیگر اینکه قوانین برخورد با سارقین و زورگیر‌ها کارآمدی لازم را برای بازدارندگی ندارند. در مورد اتباع بیگانه نیز ضعف برخورد، عامل بسیار مهمی است که آن‌ها را به کار‌های خلاف تشویق می‌کند. وقتی آن جوان زورگیر می‌گوید قبل از زورگیری اخیر به تازگی از زندان آزاد شده بود، این سخن به روشنی نشان می‌دهد که مجازات اقدامات خلاف قبلی او کارائی لازم را برای بازدارندگی نداشتند و او به همین دلیل، راه را برای خلاف‌های بعدی هموار دیده و مرتکب زورگیری با قمه در یک اتوبان و در برابر آن همه رهگذری که در خودرو‌های متوقف شده در سنگینی ترافیک شاهد این صحنه بودند شده است. اصولاً این سوال مطرح است که چنین افرادی چرا به کشور خودشان بازگردانده نمی‌شوند؟


بسیاری از مردم معتقدند چنین فردی را باید در همان نقطه ارتکاب جرم و در مقابل چشمان عموم مردم اعدام کرد. شاید این سخن قدری همراه با زیاده‌روی به نظر بیاید، ولی همین انتظار و توقع نشان می‌دهد قوانین موجود در زمینه مجازات چنین افراد متجاسری کارایی لازم را ندارند و یا احکامی که صادر می‌شوند منطبق با قوانین موجود نیستند. هرکدام از این دو فرضیه درست باشند، نتیجه این می‌شود که باید مجازات چنین افرادی تشدید شود تا بخشی از عوامل تامین امنیت، ضمانت اجرایی پیدا کند.


برخورد قانونی قوی و کارآمد، هرچند لازم و موثر است، ولی به هر حال برخورد با معلول است و نمی‌تواند مشکل را به صورت ریشه‌ای حل کند. راه علاج واقعی و جدی ناهنجاری‌هائی از قبیل سرقت، که طبق گزارش‌های رسمی در صدر آمار جرائم قرار دارد، برطرف ساختن بحران اقتصادی است. در کشور ما اکنون بحران اقتصادی به صورت چندوجهی در حال پیشروی است. دریافت حقوق‌های نجومی توسط عده‌ای از مدیران در برابر حقوق‌های کارمندان که با گرانی‌های سرسام‌آور کنونی کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌دهد، به وجود آمدن فاصله طبقاتی در جامعه که هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود، بی‌کاری گسترده که دامن‌گیر بسیاری از خانواده‌هاست، بی‌عدالتی وحشتناکی که در بخش‌های مختلف وجود دارد و به نارضایتی‌ها دامن می‌زند و زندگی‌های اشرافی و فخرفروشی‌های آزاردهنده طبقه مرفه همگی از جنبه‌های مختلف به اقشار ضعیف جامعه فشار وارد می‌کنند. درست است که این‌ها نمی‌توانند مجوزی برای سرقت و قمه‌کشی و زورگیری باشند، ولی شکم‌های گرسنه هرگز منتظر مجوز و اجازه قانون و شرع و عرف نمی‌مانند. اگر به این فرموده پیامبر اکرم که «کَادَ الْفَقْرُ انْ یَکُونَ کُفْراً» اعتقاد داشته باشیم، باید بپذیریم که فقر می‌تواند اقشار محروم و ضعیف جامعه را به انواع انحرافات به ویژه مباح دانستن سرقت بکشاند. علاوه بر اینها، وقتی افراد محروم اخبار اختلاس‌ها، رانت‌ها، سوء‌استفاده‌ها و حقوق‌های نجومی را می‌شنوند و ریخت و پاش‌ها را می‌بینند، همین‌ها را مجوزی برای حل مشکلات زندگی خود از هر طریق که بتوانند حتی سرقت و زورگیری می‌دانند و از هیچ اقدام خلافی برای نجات دادن خود از فقر و سیر کردن شکم زن و بچه‌های خود دریغ نمی‌کنند.


این واقعیت تلخ به روشنی نشان می‌دهد که سرقت و زورگیری معلول است و برای ریشه‌کن ساختن آن باید قبل از هر چیز به سراغ بحران اقتصادی رفت و چاره‌ای برای پایان دادن به آن جستجو کرد. فارغ از اینکه چرا کشور ثروتمند ما دچار بحران اقتصادی شده و چه کسانی مقصر پدید آمدن این وضعیت هستند، همه باید درصدد حل این بحران باشند و از بحث‌های حاشیه‌ای که برای طفره رفتن صورت می‌گیرد و سودی برای مردم و کشور ندارد، پرهیز کنند.


اراده ایران و آمریکا، توافق است

یوسف مولایی تحلیلگر مسائل بین‌الملل طی یادداشتی در شماره امروز آرمان ملی با عنوان اراده ایران و آمریکا، توافق است نوشت: آنچه از شرایط و فضای حول محور برجام می‌توان برداشت کرد اینکه اراده سیاسی ایران و آمریکا برای رسیدن به توافق است. این مهم‌ترین نکته‌ای است که باید در نظر گرفت و تحولات پیرامون برجام نشان می‌دهد که اراده وجود دارد و از طریق تبادل نظر در خصوص متنی که اروپا ارائه کرده خود را نشان داده و طرفین نظرات خود را به یکدیگر منعکس کردند؛ لذا همین که مذاکرات ادامه دارد و آقای جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از احتمال از سرگیری مذاکرات در این هفته خبر داده نشانه مثبتی است که نشان می‌دهد ما به توافق نهایی نزدیک هستیم. وگرنه اگر قرار بود که مذاکرات به نتیجه نرسد یا پایان یافته تلقی شود بعد از ارائه متن آقای بورل طرفین آخرین حرف خود را می‌زدند و می‌ایستادند که هیچ تغییری در آن ایجاد نکنند و به نوعی به این سمت و سو بروند که ما می‌خواستیم توافق انجام شود، اما طرف مقابل اراده نداشت و در نهایت مذاکرات به پایان می‌رسید. ولی در حال حاضر اسناد رد و بدل می‌شود و نظرات طرفین به یکدیگر منعکس می‌شود و خیلی هم به مسائل اصلی و اساسی نزدیک شده‌اند و راه حل‌هایی را نیز پیدا کرده‌اند. ولی مثل هر مذاکره دیگری طرفین مذاکره، چون خواسته‌های مختلفی دارند می‌خواهند حداکثر امتیاز را از طرف مقابل بگیرند و وقتی به نقطه‌ای رسیدند که دیگر امکان گرفتن امتیاز وجود ندارد و باید متن موجود را یا بپذیرند یا مذاکرات خاتمه خواهد یافت و در آن نقطه مذاکرات نهایی می‌شود؛ لذا از هم اکنون نمی‌توان زمان دقیقی تعیین کرد، اما به نظر می‌رسد که بیش از یک تا دو هفته طول نخواهد کشید. چون قبل از اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید مساله ایران و آژانس در مورد مسائل پادمانی و آن مساله ابعاد احتمالی فعالیت هسته‌ای غیر صلح‌آمیز ایران که در سه مکان از سوی آژانس شناسایی شده حل و فصل شود؛ لذا به نظر می‌رسد که بیش‌ترین وقت طرفین روی این نقطه متمرکز است که چگونه این مساله با آژانس حل و فصل شود که بتواند متن پیبشنهادی آژانس را نهایی کند. البته مسائل ایران آژانس به این زودی حل نمی‌شود و باید راه‌حلی که اختلاف ایران و آژانس طی آن حل شود در این مذاکرات مطرح باشد. احتمالا ایران مکانیسمی را پیشنهاد کند که اعتماد آژانس را جلب کند که آژانس بعد از این می‌تواند کنترل موثری روی فعالیت‌های هسته‌ای ایران داشته باشد. اگر ایران با آژانس بر روی این مدل راستی آزمایی به توافق برسد باقی مانده مسائل پادمانی نیز داخل این مکانیزم قابل حل و فصل خواهد بود.


مگر مردم چه می‌خواهند؟

سید محمد بحرینیان طی یادداشتی در شماره امروز رسالت با عنوان مگر مردم چه می‌خواهند؟ نوشت: یک. با به ثمر رسیدن پروژه عظیم آب‌رسانی غدیر، ۲۶ شهر و ۱۶۰۰ روستای خوزستان از تنش آبی رها خواهند شد. مشقت بزرگی است که در تابستان خرماپزان اهواز و خرمشهر و آبادان آب قطع شود، یا با هر بارندگی، آب آشامیدنی به‌شدت گل‌آلود شود. خوزستان و مردمان نجیبش، با تمام پایمردی در جنگ تحمیلی، با پرداخت هزینه سنگین پای ایران اسلامی و با وجود منابع سرشاری که به پای ایران ریخته، سرزمین مظلومی است. شهر‌هایی که یا آب ندارند، یا میزبان گردوغبارند، مردمانی دارد که هرچند شایسته بهترین وضعیت زندگی و رفاه معیشتی هستند، اما چندان هم خواسته زیادی ندارند. حالا بعد از یک سال، یک پروژه ۱۰‌ساله با پیگیری رئیس‌جمهور محترم و تزریق بودجه و تمرکز مدیریت، بخش عمده‌ای از مشکل و ریشه ناراحتی مردم خوزستان برطرف خواهد شد.


دو. مشکلات کشور ممکن است ساده نباشند و پیش‌ازاین هم گفته‌ام که در مورد مشکلات کشور نباید ساده‌انگاری کرد، اما این بدان معنا نیست که راه‌حل نداشته باشند. بجد معتقدم که با همین وضعیت امروز کشور، یعنی همین بودجه، همین نیروی انسانی و همین توان مدیریتی و دانش فنی، اغلب گره‌های کشور را می‌توان باز کرد. مشکل آنجاست که در برخی دوره‌ها، انگیزه‌ای برای حل مشکلات وجود نداشته است.


در میان مدیران کشور، حتی افرادی را می‌شناسم که باوجود ضعف تجربه و دانش مجموعه مدیران و کارشناسان کشور در آن حوزه، به سبب انگیزه بالا، به‌هرحال با آزمون‌وخطا -که معتقدم پس از ۴ دهه دیگر مجاز نیست- مجموعه خود را به مقصد رسانده و از مشکلات مردم کاسته‌اند.

از سوی دیگر، در برخی حوزه‌ها باوجودآنکه در زمره کشور‌های دارای حرف بوده و سابقه موفقی داریم، به واسطه بی‌انگیزگی مدیران خسارت دیده‌ایم و عقب‌رفته‌ایم.


سه. با محاسبه درمی‌یابیم که مشکلات اساسی هر استان و اولویت‌های کلان کشور، زیاد نیست. با فعال‌سازی ظرفیت‌های صنعتی، معدنی، خدماتی و کشاورزی، حقیقتا طی چند سال، چهره کشور عوض خواهد شد.


چهار. مردم زود راضی می‌شوند و اگر تلاش و انگیزه خدمت از مدیران ببینند، با کاستی‌ها هم کنار می‌آیند. اگر وضع پیشین در آب‌رسانی به خوزستان ادامه می‌یافت، شاید مشکل تا چند سال دیگر هم حل نمی‌شد و همچنان پروژه نیمه‌کاره بود، اما با تزریق بودجه و تأکید و تمرکز بر کار، به سرانجام رسید. با همین مؤلفه‌ها، مشکلات عمده‌ای در حوزه اشتغال، شفافیت، خدمات عمرانی، مسکن، محیط‌زیست و سایر حوزه‌ها نیز قابل مرتفع شدن یا حداقل کاهش یافتن است. احتیاجی به معجزه مدیران نیست، کافی هست هر مسئولی در پایان دوره، کمی گردوغبار را از چهره منطقه یا سازمان خود زدوده باشد و گام‌هایی به جلو برداشته باشد. در جا زدن و دچار روزمرگی شدن در این مسیر به معنای عقب رفتن است. با تداوم و تدریج در گام‌های روبه‌جلو، ایران ما گلستان خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۳
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۳۰
فرزاد معین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
من یک طرح اقتصادی کاملا موفق دارم، سیستم متمرکز کنونی به هیچ عنوان پاسخگوی نیاز کشور نیست و باید ایران به صورت فدرالی اداره بشه، یعنی هر بخشی از کشور بتونه به صورت مستقل اما زیر نظر حکومت مرکزی با کشورهای همسایه خود، داد و ستد داشته باشه، مثلا نوار شرقی ایران میتونه با پاکستان و افغانستان سرمایه گذاری مشترک داشته باشه، بقیه استانهای مرزی هم همینطور، ما با مسیول کردن تهران در همه امور،فقط لقمه رو دور سر خودمون میچرخونیم، چه نیازی وجود داره که یک تاجر کورد، ماهها توی صف بشینه تا از تهران مجوز واردات یا صادرات دریافت کنه؟ چرا نباید بخشهای محلی اینقدر مستقل باشند که این کارهای پیش و پا افتاده رو خود انجام بدن؟ اقتصاد ایران باید غیرمتمرکز اداره بشه تا تمام و کمال از پتانسیل کشور در تمام سرزمین کشورمون بهره گرفته بشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
داداش این پیشنهاد رو از شبکه ایران اینترنشنال شنیدی که میگی فقط کافی همچین اتفاقی بی افته تا با کوچک ترین اتفاقی اعلام استقلال کنن ایران تجزیه بشه اینا واسه همین میگن تو ام لطف کن دیگه این شبکه های خائن دشمن رو تماشا نکن
دادا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
فکر خوبی کردی اما نمیشه انوقت چطور میتوانیم روزی هزاران موشک بطرف اسرائیل شلیک بکنیم این یک سیاست کلی است ملت و تجار کار میکند و دولت جیبش را خالی میکند ملت باید گرسنه باشند تا بتوانیم بطرف اسرائیل موشک بپرانیم این موشکها خون ملت ایران است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
این فرد مسئول مگه امنیت اقتصادی نداره. بابا ۹۲هزار میلیارد تومن اختلاس در فولاد مبارکه مگه شوخیِ . با این رشد از اخلاس سال ۹۰ چطوری رسیدیم به اختلاس سال ۱۴۰۱؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
پاسخ ها
عبدالله
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
اگر دو تا از اختلاس (دزدی نوین) کننده ها را اعدام میکردند
درس عبرت میشد برا بقیه تا نه از جیب دولت و نه از جیب مردم دزدی بشه
نه اینکه برای یک پفک یا یک کیسه برنج انگشت بزنند
واسمشو عدالت بزارن
عدالت برا آحاد مردمه و از جمله مدیران و بالایی ها نه فقط برای افراد کم توان جامه مثلا قانون برای آفتابه دزد و کسی که بانک میزنم یکی باشه اون سارق بانک با رشوه و دو روز بعد آزاد و فرار کنه به خارج اما آفتابه دزد انگشت دستش رو بزنن
این کجاش عدل علی و خدایی هست
ناشناس
|
Canada
|
۰۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
درشرایطی که کمر مردم زیر بار گرانی ها خم شده شاهد فساد عظیم دیگری اینبار در فولاد مبارکه هستیم عاملان رسوایی فولاد مبارکه را فورا محاکمه و اعدام کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
ملت زیر فشار ناکارآمدی وناشیگری زمامداران درحال له شدن است البته به غیر از قشر خاصی که ثروت اندوزی ورانت دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
این مردم باید ذات خودشون رو اول درست کنن تا جامعه هم درست بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
مردم امید و آرامش و امنیت میخواهند. زندگی بدون استرس و ناراحتی میخواهند.
مردم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
متاسفانه در این توافق، مردم نادیده گرفته شدند،هیچ منفعتی برای مردم ندارد،پس چه کسانی از این توافق منفعت می برند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
چقدر از منافع این ملت فدای دعوا های جناحی شد فقط خدا می دونه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
مردم زندگی بدون تحریم اما اصلاح طلبان توافق بده بره می خواهند
محمود‌
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
اقای‌ سردار‌ حاجی زاده‌ عزیز‌ و بزرگوار‌ !
فرزند‌ ملت‌ ایرانی‌ و باید دلت‌ با ملت باشد‌ و غم ملت داشته‌ باشی‌ ! بخدا‌ ماها‌ داریم‌ با سیلی‌ صورتمونو‌ سرخ‌ نگه میداریم‌ !
چرا‌ مدام‌ بدنبال‌ افزایش‌ فشار‌ داخلی‌ و خارجی‌ برملت‌ هستید‌ !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
جناب رییسی ، استدعا دارد تا وعده های متعدد قبلی را که داده اید عملی

نکرده اید ، وعده هایی چون ساخت هواپیمای مسافربری پیشکش تان

اول : سر و سامان دادن اوضاع فلاکت بار اقتصادی ناشی از تورم و گرانی

دوم : ایجاد شغل و کار برای جوانان تحصیلکرده و بیکار و ناامید و مستاصل

سوم : ساخت سالی یک میلیون مسکن که در یکسال گذشته هیچ بوده !!!

چهارم : جلوگیری از فاجعه بزرگتر نابودی محیط زیست و خشکی رودها

البته : اینها و اکثر مشکلات متعدد مردم و کشور، پس از توافق برجام و

تصویب اف ای تی اف و رفع تنش با دنیا و منطقه و انجام انتخابات آزاد فراگیر

مردمی واقعی که با آزادی فعالیت احزاب و رسانه های آزاد میسر خواهد بود

میباشند که طبق معمول همیشگی، در اختیار دولت و مجلس ها قرار نداشته و ندارند !!!!!

و در اختیار یک اقلیتی غیر پاسخگو است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
آنقدر اعتقادات خود را به نام مردم ننویسید
پاسخ ها
دادا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
بلائی برسر ملت اوردند مردم مثل رباط شده صبح از خانه میره بیرون شب میاد و نمیداند برای چی رفته بود و برای چی برگشت اواره و دست خالی دیناری هم در بساط نیست
مردم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
یکبار دیگر ازادش کنید تا بیاد بیرون وادم کشی کند .این فرد هار شده یا مثل مار زخمی دردش فقط اعدام است وسلام پاک شدنی هم نیست .اینجاکجاست گفتم تا دست به قتل های زنجیر ه ای نزده یا شایدم کسی را کشت معلوم نیست .بیندیشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
بودجه یکساله عمرانی کشور مبلغ ۳۲هزار میلیارد تومان است

یعنی با مبلغ فساد فولاد مبارکه ، بودجه سه ساله عمرانی کشور تامین میشد

و این تازه یکی از صدها و یا هزاران شرکت مشابه خصولتی

فولاد و پتروشیمی و نفت و گاز و دارویی و نیرو و مهندسی

خدماتی و بازرگانی و صنعتی و کشاورزی و غذایی و بیمه و

بانکی و عمرانی و دامداری و تولیدی ووووووه میباشد !!!!

آیا نیاز به یک خانه تکانی بزرگ و جدی و اساسی نداریم ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
آمریکا یی ها میخواهنده عوامل مذاکره کننده را خسته کنند وهمه چیز را به نفع خودشان کنند
ناشناس
|
Canada
|
۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
امیدواریم که برجام به سرانجام برسد و درب های بعدی هم یکی پس از دیگری به روی جامعه بین المللی باز شود و مردم از این انزوا و محرومیت ها و تحریم ها خارج شوند شرط ان مشکل درست نکردن از طرف تندروهای داخلی است
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
متآسفانه مسئولین ما دوسال عقب هستن دوسال پیش بود در برنامه تلویزیونی یه بنده خدایی از تخلف ۸۶ هزار میلباردی فولاد مبارکه پرده برداشت گفت حواستان به فولاد باشه نون رو بیخیال بشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
بله الان وقت خرید برنج از بیچاره کشاورز هست که از اول سال دویده و زحمت کشیده و هزینه پرداخت کرده که برنج ارزان‌می شود تا مافیای برنج و دلالان بتوانند حق کشاورزان را بخورند. زمانی که وقت فروش دلالان میشود قیمتها پر میکشد و مصرف کننده هم مثل کشاورز تاوان حرص و طمع دلال را میدهد. دولت هم که مثل چوب است و کاری نمیکند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
مردم چیز زیادی نمیخواهند .فقط بذارید در کنار مردم دنیا زندگی آرامی داشته باشند .آدما را با خدا تنها بذارید هم خدا خدای خوبیه هم بنده های خوبی داره .فقط دخالت نکنید
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
مگه با امضای توافق چه اتفاقی می افته که گشنه ها سیر میشن بیکارها شاغل میشن ماشین ارزون میشه خونه ارزون میشه کرایه خونه کمتر میشه بیحجابها باحجاب میشن کیف قاپها دیگه ادم میشن ....... بابا اینا همه توهمی بیش نیست
عبداله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
درمورد قمه کشی اتوبان گفته بودند که باید اعدام بشه باید ان نامردی که ان را همکاری میکرده باموتور که ایرانی هم هیت باید ان هم اعدام بشد چون همه راهکارها را ان نشونش داده
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
خب پس دزدی و زورگیری در آمریکا عاملش چی هستش
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
در کشور ما فقط احکام سنگین در برخورد با معترضین به شرایط سیاسی صادر میشه.
تاجایی که شما مطالبه گر نباشی نسبت به مسولین می تونی هرکاری انجام بدی و کسی هم کاری به کارت نداره.
اگر چندتا زورگیر و قمه کش رو اعدام کنن این شرایط بهتر میشه.
آقای اژه ای هیچ کاری در این زمینه انجام نده فقط حرف میزنه و شرایط رو بسیار بدتر کرده.
طرف از اتباع خارجی هست چطور به خودش اجازه داده در ایران زتدگی کنه و از همه بدتر زورگیری کنه.
شهرهای ایران از جمله بروجرد شده جولانگاه خلافکاری شما نمی تونید از ساعت نه شب به بعد اشغال بزاری دم در.
خدا رو شکر امنیت داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
ساختار سیاسی مملکت باید اصلاح شود تا سر وسامان بگیرد با اینسیاست ما روز به روز فقیر تر شده وثروتمندان هر روز پول دار تر میشوند این ملت با این وضع فقط بسوی فرو پاشی اقتصادی میرود
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
اگر ایران افغانه محترم بفرست به کشورشان هم اشتغال بوجود میاد هم تخلف ودزدی وخیلی چیزها کم میشه متاسفانه افغانه از ما ایرانیها بیشتر قبول دارن من تلفن زدم برای لابی من میگن از افغانه ۳ نفر گرفتیم بعد در مولوی وخیلی جاهای دیگر افغانه هستند .حتی پای صندوق ها فروشگاهها.
مردم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
ما مردم دیگه حالمون از سیاست بهم می خوره، آب می خوایم سیاسیه، نون می خوایم سیاسه، نفس می کشید سیاسیه، بابا این چجوری زندیگه، یه عده از سیری دارند می ترکند و البافی از گشنگی دارند می میرند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا شهرستان خوی مصوبه مولدسازی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب
وب گردی