بازدید 26482
مرور روزنامه‌های پنجشنبه دوم دی ماه
چراغ سبز ۶۷ هزار واحدی بورس به بسته ده بندی دولت، حساب‌کشی از کلاهبرداران فراری، انتقاد رییسی از قیمت‌ها، شلیک در لارک، هدف در وین، ضلع شرقی میز مذاکرات همسو با یکدیگر، سیگنال‌های مهار تورم، پیام رهبر انقلاب در پی درگذشت شهادت گونه حسن ایرلو، مقصر بحران آب، تحریم و کاهش بارش‌ها؟ رونمایی از «دلار ترکی»! و شیوع حیرت‌انگیز ظرف سه روز، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۰۹۴۷۰۳
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۷ 23 December 2021

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز پنجشنبه دوم دی ماه در حالی چاپ و منتشر شد که دست رد مرکز پژوهش‌ها به طرح صیانت، ادامه گفت‌وگو‌های وین هفته آینده، جهش بورس پس از اعلام اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی و روز‌های پرتنش بغداد در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.


در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛


کاسبان تحریم چه کسانی هستند؟

غلامرضا کمالی پناه طی یادداشتی در شماره امروز ابتکار نوشت: حتما بار‌ها شنیده‌ایم و خوانده‌ایم که کاسبان تحریم با برداشتن تحریم‌ها مخالف هستند و اجازه نمی‌دهند که تحریم‌های مخرب علیه ملت بیچاره ایران برداشته شود. واقعا این‌ها کیانند و از جان ملت ایران چه می‌خواهند و اصولا چه منافعی در این کارشکنی‌ها کسب می‌کنند؟ اگر بخواهیم مخالفان رفع تحریم‌ها را دسته بندی کنیم به طور کلی می‌توان آنان را به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم کرد.


هر دو گروه در یک نقطه، مشترک و همدل و هم راستا هستند و آن نقطه حفظ و بلکه تقویت و توسعه تحریم هاست. هر دو گروه می‌دانند که پیامد برداشتن تحریم‌ها موجب رفاه مردم ایران و البته سبب سقوط منافع و جایگاه آنان (کاسبان تحریم) است. هر دو گروه اگرچه به ظاهر گاهی در حرف شعار‌های ضد هم می‌دهند، اما در عمل و در دلشان خدا خدا می‌کنند که توافقی صورت نگیرد و کاسبی آنان آسیب نبیند.


این که می‌گفتند تحریم‌ها کاغذ پاره‌ای بیش نیست و تحریم‌ها هیچ اثری بر زندگی مردم ندارد و هرچه هست از کوتاهی دولت و مجلس غیرخودی است و فلان و بهمان خیانت کردند و برجام مایه ننگ است و عهدنامه ترکمنچای دیگری است و آن را در مجلس انقلابی پاره کردند و به آتش کشیدند و... از این جنس حرف‌ها صرفا برای از میدان بدر کردن رقیب و دستیابی به قدرت و ثروت و... استفاده شد. با این اقدامات لجبازانه و منفعت جویانه کاری کردند که روز به روز زنجیر تحریم‌ها بر دست و پای منافع ملی و اقتصاد نیمه جان محکم‌تر شد تا جایی که ارزش و قدرت پول ملی را نزارتر و بی رمق‌تر نمود و مردم را به این روز انداخت که عن قریب برای حفظ جان خود و خانواده ممکن است به خوردن هم روی بیاورند.


به نظر می‌آید مافیای قدرت و ثروت در کشور دست به دست هم داده اند تا اجازه ندهند آب خوش از گلوی مردم ایران پایین برود. انگار مافیای قدرت واقعا به این تحلیل و برداشت انگلیسی شدیدا باور کرده اند که اگر میخواهی بر مردم ایران حکومت کنید باید آنان را گرسنه نگه دارید و دائما ذهن آنان را درگیر به دست آوردن یک لقمه نان بخورونمیر کنید تا نتوانند به نیاز‌های ثانویه و ارزشمندترین فکر کنند. کما اینکه هم اکنون هیچ کس در ایران جز به سیر کردن شکم زن و فرزندش فکر نمی‌کند و اگر راجع به کتاب و عرفان و دین و انسانیت و اخلاق و اندیشه و آزادی و سایر خوبی‌ها با اکثر مردم صحبت شود رغبت چندانی نشان نمی‌دهند و این‌ها را قصه می‌دانند. پس این گروه قدرت محور به هدف خود دست یافته اند. اما در کنار اینان مافیای ثروت نیز تلاش می‌کنند که تحریم‌ها برداشته نشود بلکه برعکس شدیدتر هم شود. صدقه سری همین تحریم‌ها بازار بی‌رقیب خودرو کلا به چنگ خودروسازان فرصت طلب داخلی افتاد. ده برابر دارند خودرو‌های بی کیفیت را به مردم می‌فروشند. اگر اجازه واردات خودرو می‌دادند و تحریم نبودیم چه کسی حاضر بود پراید را ۲۰ میلیون تومان بخرد؟ این در حالی است ده برابر بیشتر قالب می‌کنند و از آن طرف مردم ماه‌ها و سال‌ها باید در صف باشند تا این ارابه‌های مرگ را با قیمت‌های گزاف بخرند. نه تنها در بخش خودرو بلکه در سایر زمینه‌ها و بخش‌های اقتصادی نیز این وضعیت و مافیا حکمفرماست. فروش ارز با این قیمت گزاف و دریافت دلار‌های دولتی و رانتی و فروش آن‌ها در بازار و مافیای میوه و مافیای ملک و مافیای برنج و … این‌ها در این شرایط تحریم کاسبی‌های بی‌نظیری دارند که امکان ندارد به برداشتن تحریم‌ها رضایت دهند. این گروه‌ها در پشت شعار‌های قشنگ و دهن پرکن سنگر می‌گیرند و به نام دفاع از منافع هسته‌ای و دفاع از اقتصاد مقاومتی و دفاع از آرمان‌های انقلاب و از این دست حرف‌ها مخالفت‌های خود با برداشتن تحریم‌ها و احیای برجام را توجیه می‌کنند، ولی درواقع هدف اصلی آنان حفظ منافع اقتصادی و سیاسی و گروهی خودشان است. البته یک عده آدم ساده لوح امثال بنده که دل در گرو ارزش‌ها و انقلاب و دین و کشور دارند ممکن است این حرف‌ها را باور کنند و در پای منبر این کارشناسان کاسب مسلک سینه بزنند. اگرچه آنقدر آش شور شده است که دیگر ما سادگان هم ذوقی نشان نمی‌دهیم و صد البته کاسبان هم کم کم به این نتیجه رسیده‌اند حال که قدرت و ثروت در دستشان است چه نیازی به تایید و حمایت مردم دارند؟

 

مردم‌گرایی، پوپولیسم نیست

سید محمد بحرینیان طی یادداشتی در شماره امروز رسالت با عنوان مردم‌گرایی، پوپولیسم نیست نوشت: یکی از مسائلی که این روزها، سروصدای زیادی به راه انداخته و موافقان و مخالفان زیادی دارد، بحث بر سر طرح موسوم به صیانت است. مسئله طرح صیانت، تنها چند پلتفرم اجتماعی یا پیام‌رسان نیست و از دو جنبه اهمیت ملی دارد، اول آن‌که به فرمایش مقام معظم رهبری، فضای مجازی به‌اندازه خود جمهوری اسلامی اهمیت دارد. دوم آن‌که امروز، بحث بر سر طرح صیانت، تنها منحصر به داده‌های شخصی در فضای مجازی نیست و ابعاد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دارد و نحوه مواجهه مردم و حاکمیت با آن، نمادی از مواجهه با بسیاری از مسائل حوزه مدنی است.


بنای این نوشته بر پرداختن به جزئیات طرح صیانت نیست. به‌هرحال طرح صیانت، مسیر طبیعی و قانونی خود را از مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون مربوطه تا صحن مجلس طی خواهد کرد، اما مسئله این نوشته، پاسخ دادن به یک ابهام است.
گاهی شاهدیم که برخی لوایح یا طرح‌ها، پیش از آن‌که به صحن مجلس برسد، به کف جامعه کشیده می‌شود و در میان اقشار مختلف مردم، بازتاب گسترده می‌یابد. طبیعی است که در چنین شرایطی، اغلب مسئولان به بازخورد جامعه توجه کرده و حتی آن را ملاک اصلی خود برای موافقت یا مخالفت با طرح بدانند. توجه به نظر مردم، ضرورتی عقلی و مورد تأکید متون دینی معتبر ماست، اما گاهی موضع‌گیری یک نماینده مجلس یا مدیر دولتی بر اساس نظر مردم، از سوی برخی محافل به عوام‌گرایی یا پوپولیسم تعبیر می‌شود.


اگر یک نماینده، بر اساس روش‌های دقیق سنجش آرا، بداند که نظر مردم نسبت به یک طرح مثبت نیست باید چه کند؟ آیا وکیل مردم می‌تواند با تعابیری همچون پوپولیسم، به نظر موکلانش بی‌توجه باشد؟ ممکن است گفته شود که اگر اطلاع مردم از جزئیات یک طرح کافی نبود و نظرشان با تأمین منافع خودشان تعارض داشت چه. راه مشخص است. در مردم‌سالاری دینی، مسئولان، مشروعیت خود را از مردم می‌گیرند.


این یعنی در هنگام بروز چنین تعارضی، نماینده مردم یا باید با حضور در محافل و با استفاده از بستر رسانه‌های عمومی و شخصی، مردم را نسبت به جزئیات مسئله مطلع کرده و آن‌ها را نسبت به حقوقشان آگاه کند و نظر آن‌ها را جلب کند و یا این‌که خود نیز به رأی و نظر مردم تن دهد، هرچند نظر شخص خود او چیز دیگری باشد. این مردم نیستند که قرار است نظر مسئولان را تأمین کنند، بلکه مسئولان باید نظر مردم را تأمین کنند، چون خود برآمده از مردم‌اند. بر این اساس، ایستادن بر نظر شخصی، آن‌هم جایی که عموم مردم چیز دیگری می‌خواهند برای نماینده مردم، درست نیست. در هر مورد و طرحی، یا با تبیین و آگاه‌سازی، باید مردم همراه شوند و یا باید آن طرح از دستور کار خارج شود. مردم‌گرایی، پرداختن به بازی‌های عامیانه و پوپولیسم نیست، بلکه ضرورت مردم‌سالاری دینی در هر دو حوزه مردمی و دینی آن است. طرح صیانت و هر طرح دیگری نیز باید با همین متر و معیار موردبررسی قرار گیرد.


اگر وطن‌فروشی نیست، پس چیست؟!

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در سرمقاله امروز این روزنامه با عنوان اگر وطن‌فروشی نیست، پس چیست؟! نوشت؛

۱- برخی از مدعیان اصلاحات و دست‌اندرکاران دولت قبل (و نه همه آنها) بجای آنکه از افتضاحات ۸ ساله خود و انبوه مشکلاتی که بر سر ملت آوار کرده‌اند شرمنده باشند، در اقدامی کاملاً هماهنگ با دشمنان بیرونی به دروغ‌پراکنی و سیاه‌نمایی علیه دولتی روی آورده‌اند که فقط سه ماه از تشکیل آن می‌گذرد و به گواهی آنچه همگان به وضوح می‌بینند، ضمن آنکه با همه توان مشغول آوار‌برداری از خرابی‌های دولت موسوم به تدبیر و امید! است، آستین همت بالا زده و در همین مدت کوتاهی که از عمر آن می‌گذرد دستاورد‌های چشمگیر و غیرقابل انتظاری داشته است.


۲- پیش از این در یادداشتی با عنوان «تابلو‌ها را جا به جا نکنید» به اندکی از بی‌تدبیری‌های ۸ ساله دولت قبل اشاره کرده و آورده بودیم.
تاسیسات هسته‌ای کشور را به مرز نابودی کشاندند و پیشرفت هسته‌ای را متوقف کردند. قرار بود در مذاکرات هسته‌ای تحریم‌ها را لغو کنند، ولی نه فقط هیچ تحریمی لغو نشد بلکه به علت نابلدی، نفوذ عوامل دشمن و گرایش به سازش، صد‌ها تحریم دیگر نیز به آن اضافه کردند؛ و همزمان، مشکلات کمر‌شکنی نظیر گرانی افسار‌گسیخته کالا و خدمات مورد نیاز مردم. چوب حراج به بیت‌المال و تعطیلی صد‌ها کارخانه و مراکز تولید. کاهش ده‌ها برابری و نزدیک به سقوط ارزش پول ملی. سرازیر کردن ۳۰ میلیارد دلار ارز و ۶۰ تن طلا به حلقوم مفسدان و رانتخواران (دیروز سخنگوی قوه قضائیه از تشکیل ۱۲۵۰پرونده قضایی - فقط در تهران - برای حیف و میل ۱۰میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داد که گزارش مبسوط آن در کیهان دیروز آمده است)، افزایش ۸ برابری قیمت مسکن. تنزل ۶ رتبه‌ای اقتصاد کشور از هجدهمین رتبه در اقتصاد دنیا. شکستن رکورد‌های تورم، رکود و ضریب‌جینی و گسترش فقر و بیکاری و فاصله طبقاتی و ... را به ملت تحمیل کردند. نقدینگی را که می‌توانست و باید روانه عرصه تولید شده و باعث کسب و کار شود، از ۴۳۰ هزار میلیارد تومان به ۴ هزار هزار میلیارد تومان افزایش دادند و تولید و کسب وکار را با رکود شدید و بی‌سابقه (و نه کم‌سابقه) رو‌به‌رو کردند. کشور را از خودکفایی در تولید گندم و گوشت قرمز و گوشت مرغ به واردات این اقلام ضروری و معیشتی مردم کشاندند.
با دیپلماسی انفعالی، راه را برای باج‌خواهی دشمنان باز کردند و امنیت و اقتدار کشور را به مخاطره انداختند و با کنار رفتن خود علاوه‌بر مشکلات یاد شده که فقط اندکی از بسیارهاست، خزانه را نه فقط خالی، بلکه با بدهی فوق کلان تحویل دولت آقای رئیسی دادند تا آنجا که دولت کنونی فقط بابت یک قلم از این بدهی‌های به ارث برده باید تا سال ۱۴۰۵ هر ماه به طور متوسط مبلغ کلان ۱۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کند و ... .


۳- و اما، کسانی که - از داخل و خارج- این خسارت‌های انبوه و کلان را به ملت و نظام تحمیل کرده‌اند، با بهره‌گیری از رسانه‌های اجاره‌ای و پشتیبانی آشکار دشمنان بیرونی و به بهانه «نقد»! حرکت مشترکی را با خمیرمایه دروغ‌پراکنی و اتهام‌زنی علیه نه فقط دولت، بلکه علیه نظام آغاز کرده‌اند. اقدامی که غیر از «وطن‌فروشی» با هیچ واژه‌ای قابل تعریف نیست.


نیم نگاهی به انبوه دروغ‌های شرم‌آوری که این جریان مشترک داخلی و خارجی علیه تمامیت نظام می‌بافند و منتشر می‌کنند، به وضوح نشان می‌دهد که از آن سوی مرز‌ها مدیریت می‌شوند. کافی است دروغ‌ها و تهمت‌های این جریان آلوده را با آنچه مقامات و رسانه‌های آمریکایی و اسرائیلی و اروپایی بر قلم و زبان دارند به مقایسه بنشینید تا انطباق بی‌کم و کاست اتهامات مطرح شده از سوی پادو‌های داخلی آمریکا را با کانون اصلی مدیریت آن‌ها در آمریکا و اسرائیل به وضوح ببینید. بفرمایید! مقایسه کنید!

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۸
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۷۴
ناشناس
|
United States
|
۰۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
ترامپ ریس جمهور بعدی آمریکا خواهد بود ،!بروید و با بایدن مشکل رو حل کنید با لج بازی نمی شود منافع ملی تأمین شود، آن وقت اسرائیل و شیخ نشین ها دوباره با ترامپ علیه ایران با شدت وارد عمل خواهند شد، فرصت سوزی نکنید. والسلام
ناشناس
|
Canada
|
۰۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
من واقعا دلم به حال نسل آینده و کتاب تاریخی که باس حفظ کنن میسوزه.
توافق ژنو - توافق وین - توافق لوزان - تفاوت تعلیق و توافق و توقف!
تفاوت فرجام و برجام و قطعنامه. تفاوت عراقچی و تخت روان چی!
والا ما یه کاپیتولاسیون داشتیم هنوزم دقیق یادم نیس چی بود، هنوز با اپیلاسیون قاطی میکنم.
پاسخ ها
مجتبی سالویی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
بابا دمت گرم - خداوکیلی لبخند رو رو لبامون نشوندی - حقیقت رو خیلی زیبا بیان کردی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
کاسبان تحریم همونا هستند که عشقی مذاکره میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
کیهان جان سلام . هنوز زنده ای؟؟؟ خوبی ؟ خوشی ؟ چه خبر؟
فلانی
|
Japan
|
۰۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
آقای نگارنده تونمایند ه ملت بروتوافق کن ببینیم چی گیرت میاد بلدنیستی تحلیل بی‌طرفانه کنی و خودتوراحت لومیدی انگار هم طیفی های تو8سال توافق کردند چه نصیب ملت بیچاره شد؟ حتمارفاه و آسایش بیش از حد؟ نخیر چیزی جز خواری وذلت وتوسری خوری و ارباب رعیتی ماکه چیزی ندیدیم وشخم زدن معیشت و اقتصاد کشور حالا هی به این بهانه فریادوامصیبتا سرندهید که عده‌ای مخالف رفع تحریم ها هستند وفقط غربگرایان ذلت پسند خواهان تکریم این ملت بیچاره هستند! نه امتحان آزموده خطاست و....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
تشریف بیارین داخل رو در رو صحبت کنیم این جوری شما با رانت‌اونجا و ما اینجا خوب نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اره بابا فقط ما با این فلاکت عزت داریم. همسایه هامون به جز افغانستان همه ذلیل اند
سیدرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
شاید شمایادت رفته باشد ولی مردم خوب یادشان است که در دورانی که برجام امضا شد. تورم تک رقمی شد.قیمت ها تقریبا ثابت ماند،ارزش پول ملی کاهش نیافت وحدود 4میلیون بشکه نفت ایران می فروخت.رشد اقتصادی مثبت شد ومردم کم کم داشتن مزه رفاه رو می چشیدن. ولی حالا هر روز قیمت اجناس بالاتر می .و وفشار بیشتر
مازیار
| Germany |
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
واقعا شرایط الانت با قبل از شروع تحریمها یکیه؟ یا ممکنه بهتر باشه؟ چطور ممکنه این تفاوت برای شما سوداور بوده؟!!! نماینده کاسبان تحریم هستید درسته؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
برای ساده لوحان تورم تک رقمی خوب جواب می‌دهد ولی برای شما نگفتند که از وقتی دولت آمد آن هم قبل برجام دلار و بنزین و چند قلم کالای مهم را سرکوب کرد تا به خیال شما تورم کم شود ولی وقتی فنرش جمع شد در سال 96 آن هم قبل خروج آمریکا از برجام رها شد چون دیگر پول پاشی برای آن سرکوب جواب نمی‌داد و قیمت ها رها شد و تورم بالا ولی اگر آن کار را نمی کردن الان تورم اینقدر نمی بود
شریعت ناصری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اقای شریعتمداری لطفا بفرمایند خودشان از کدام دسته اند ؟ از کاسبان تحریم یا گزینه های نامبرده شده خودش ؟ لیا زمان احمدی نژاد را فرانوش کرده اند؟ یادشان رفت چگونه حمایت میکردند ؟ اقلی شریعتمداری یک کلمه بیان کنند که 10 هزار میلیارد تومان بدهی دولت از کجا تامین میشود و ایا در بودجه 1400 دیده شده بود یا خیر ؟ اگر دیده نشده بود چه کسی به دولت اجازه داده است ایگونه پول وصول شود و هزینه بدهکاری شود . بنظر میرسد اقای شریعتمداری بی عینک به زیر ابی رفتن خویش ادامه میدهد. مشکل کشور مربوط به افکار افرادی شبیه شریعت مداری است و اینگونه افراد سعی در مشکل سازی و سپس تعریف بیهوده کردن دارند . . اقای شریعتمداری لطفا بفرمایند در این 130 روزه کدام قلم از اجناس گران نشده است ؟ اهن ، سیمان ،برنج ، چی و چی ؟ حتما سرکوچه شریعتمداری جنس ارزان است . دلبستگی اینجانب به نظام اگر بیشتر از شما نیست قطعا کمتر نیست و دیدگاه ما مشتاقان و مدافعان نظام یقینا مغایر با افکار شماست . اقای شریعتمداری من دهه 80 بازنشست شدم در زمان جنگ حقوق ها اندکی تغیر میکرد و عنوان میشد جنگ است و هزینه کشور زیاد است و سپس سازندگی را عنوان کردند و سپس همین شعار دولت سیزدهم مکه اگر همسان سازی بر اساس قانون انجام شود تورم بیشتر میشود و اینگونه رفتار و دیدگاه جامعه ایران را برای بازنشستگان تبدیل به زندان یا شکنجه گاه کرده است . اقای شریعتمداری ایا یادتان هست در زمان اقای خاتمی برای پرداخت حقوق کارکنان فیش حج فروختند تا روزگار سپری کنند .؟ شما انموقع چقدر حقوق میگرفتید و الان درامدتان چقدر است ؟ مطمئن باشید مردم دین دارند ، شعور سیاسی دارندو هروقت صلاح بدانند تا پای جان برای دفاع از نظام هستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اگه روحانی اینقدر بد بود که حسین شریعتمداری میگه چرا نذاشتند استیضاح بشه
پاسخ ها
محسن
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
استیضاح چیه؟ کیهان میگه وطنفروشی کرده یعنی دادگاه، اعدام!
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
همه مردمان همه چیز می‌دانند ولی اگر ما بگوییم همین گروه به می گویند آلبانی نشین،سلطنت طلب یا فریب خورده
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
متاسفانه اصطلاح البانی نشین را اقای ربیعی به مخالفان دولت در سال۹۸ گفتند و از بعد از ان یک عده به راحبتی منتقدان هر موضوع را اعم از اقتصادی یا سیاسی یا ورزشی یا فرهنگی سریع مهر آلبانی نشین میزنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
آن چیزی شما فکر می کنی و از طریق رسانه های دشمن و بعضا پادوهای آنان در داخل یاد گرفتی خیلی وقت است که راست و دروغ را وارونه کردن برای شما!
ناشناس
|
Canada
|
۰۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
دوران رویایی رشد الکی ودستوری روزانه ۵ درصدی بورس خیلی وقته که بسر رسیده و دیگه تکرارنخواهدشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
جناب آقای شریعتمداری، برخی فرمایشات تان کاملا صحیح است اما اختلاف طبقاتی بسود چه قشری است؟ کدام قوه باید با فساد مقابله می کرد؟ چرا با فساد سلیقه ای برخورد شد؟ مهمترین تعدیل کننده اختلاف طبقاتی، اخذ مالیات متناسب و منصفانه است چرا برخی نهادهای بسیار ثروتمند، علیرغم انجام کارهای اقتصادی مالیات نمی دهند؟ چرا کارتل بازاریان و دلالان منحل نمی شود؟ ....
شنیده اید: «شتر سواری دولا دولا نمی شود»؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
پاسخ اتهامات اکثرا غیر منصفانه کیهان را ، ابتکار در مقاله جالب ، (کاسبان تحریم) کیستند ؟

را بخوبی داده است

واقعا باید به کیهان شریعتمداری برای این میزان ار قلب واقعیات و تغییر جای مقصر و بیگناه باید تبریک گفت!!!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
و البته پوپولیسم هم مردم‌گرایی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
کاسبان تحریم چه کسانی اند؟
یکی شان همین شرکت هایی هستند که برای ایرانیان از آمازون امریکا، جنس چینی می خرند!!
آنقدر پر نفوذ اند وقتی همه سایت های جورواجور صیانت شده اند در کمال تعجب سایت آمازون امریکا فیلتر نیست! مثلا سایت آمازون انگلیس یا سایت علی اکسپرس چین(!؟) بطور هوشمند صیانت شده است. پرتقال فروش شتر سوار را دیدید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
رفع نیاز مردم از راه خرده‌فروشی با کاسبی از راه واردات آشغال یا رانت فرق داره.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اصلا فهمیدی چیو در مورد چی گفتی ؟ آمازون چه ربطی آخه داره؟ مگه کسی مجبورت کرده از اون بخری که الان کاسب تحریم باشه!!!
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
بیچاره وطن.......
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
و بیچاره تر ، مردم !!!؟

که در بین دعوا و مسابقه و جنگ قدرت و ثروت و انحصار بین دو جناح اصلی

دارند نفس های آخر را میکشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اگر صنعت هسته ای نابود شده راجع به چی مذاکره می کنید و اگر به آن افتخار می کنید نکنه در این سه ماه پیشرفت ها حاصل شده . همه از یک قماشید راست و چپ !
پاسخ ها
مژگان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
نابود نشده همش فیلم بود. الکی سیمان ریختند و گفتند رآکتور دفن شد. بعد از تصویب قانون مجلس دیدیم رآکتور نه تنها با تمام توان کار می کنه بلکه سانتریفیوژ های نسل جدید هم نصب کردند! پس باید به کیهان گفت پیشرفت هسته ای نه تنها کند نشده، از بین نرفته بلکه فقط برای چند ماه مخفی شده بود. اصولا علم و دانش رو نمیشه از بین برد یا جلوش رو گرفت.
این آقایون فقط نمی خواستند افتخاری نصیب غیر خودی بشه. همین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
فقط مطالب ابتکار قابل تامل بود و بقیه چرت و پرت های همیشگی.البته ابتکار هم یا خودسانسوری کرده و یا ترسیده واقعیت را بنویسد که مردم گرسنه را به هم نوع خواری در آینده متهم کرده است
irani
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
این گروه‌ها در پشت شعار‌های قشنگ و دهن پرکن سنگر می‌گیرند و به نام دفاع از منافع هسته‌ای و دفاع از اقتصاد مقاومتی و دفاع از آرمان‌های انقلاب و از این دست حرف‌ها مخالفت‌های خود با برداشتن تحریم‌ها و احیای برجام را توجیه می‌کنند،
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
جناب کمالی از ابتکار، حرف شما درست باید تحریمها برداشته شود اما، راهکار بده حرف زدن که کنتور نمیندازه. خودتم میدونی که دولتهای مستکبر به کمتر از ذلت اسلام، شیعه و ایران راضی نمیشن. پس اگه شما الان جلو دشمن وا بدی مطمئن باش تا آخرین سنگرو هم باید تحویل بدی. یک زمانی طرفهای مقابل ایران روسیه و انگلیس بودن اما الان تا کانادا، استرالیا و حتی همین دولتهای همسایه عرب هم کمر به نابودی این مملکت بستن. البته خودتم میدونی نه بخاطر بحث هسته ای و موشکی بلکه به خاطر بحث ایدئولوژیک.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
نه که الان خیلی عزت داریم!!! خداوند بهت چشم داده که همه چیز رو ببینی. پس چشمهات رو باز کن و خوب ببین.
سیدرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
با سلام ،دوست عزیز خودت جواب خودت رو دادی،دنیای سیاست دنیای ایدئولوژیک نیست،مشکل همینجا است.بلکه دنیای منافع ملی است.اگر تنها منافع ملی حاکم باشد راه توافق بسیار هموار وآسان است.ومردم خواهان راه منافع ملی هستند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اینی که گفتی مربوط به حاکمیته نه مردم
مردم خیلی وقته اون شعارهای پوچ بقول شما ایدئولوژیک رو گذاشتن کنارو فکر معیشتشون هستن
از جیب مردم دنبال عملی کردن تفرکاتتون هزینه نکنید
از اتاق خوابهای قشنگتون دل بکنید بلند بشید اسلحه دست بگیرید برید تو فلسطین بجنگید دست از سر مردم بردارید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اگه دعوت به راهکار دادن میکنی و بعدشم یه قطار بهانه برای انداختن تقصیر گردن خارجی‌ها میکنی، پس بی‌زحمت اول خودت راهکارتم بگو تا عیان شود منظور اصلیت عزیز.
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اگر در بازدیدها و سفرهای استانی گذاشتن کیسه سر راه مردم و جمع کردن کاغذ خواسته ها و مشکلات آنها در این کیسه ها و دل خوش کردن الکی مردم اسمش کارپوپولیستی نیست بفرمائید اسمش چیه؟
سرکار گذاشتن مردم نیازمند و درمانده از همه جا از هر نظر گناه نابخشودنی است.
ناشناس
|
-
|
۰۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
سیاست خارجه غلط ما باعث شده کشورهای کوچکی مثل امرات و آذربایجان ....از ما باجگیری کنند و کشورهایی مثل روسیه و تر کیهو عربستان.....منفعتشان را از ما ببرند و هیچگاه اجازه ندهند اوضاع ما بهتر شود چون منفعتشان در این است حالا ما مدام به سیاستهای غلط خود ادامه بدهیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اگر حسین شریعت نداری وبچه هایش یکروز مثل مردم زندگی کند اینجوری حرف نمیزند۰۰۰۰۰۰
پاسخ ها
سیدرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
احسنت و اضافه کنیم که اگر یک نظرسنجی آزدانه بود ، اقای شریعتمداری می فهمید که هیچ جایگاهی بین مردم ندارد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
حتما با توافق خوشبخت می شوید؟ برو اقتصاد یاد بگیر اولا که مشکل ایران را در بخش اقتصادی دریابی به چه دلیل است و هیچ کشوری هم با یک سند و کاغذی که رو هوا است به جایی نرسید شما هم نخواهید رسید
ناشناس
|
-
|
۰۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
وزرا و نمایندگان و مسئولینی که هر کدام امتیاز وارد کردن یه کالایی را از چین دارند.شما ببینید وارد کردن خودروی خارجی ممنوع هست ولی خودروهای چینی به هر نحوی مونتاژ یا مستقیم وارد کشور شده و چندین برابر قیمت واقعیش به فروش میرسد.حالا صاحب امتیاز این چه کسی هست؟ آیا مردم عادی هستند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
در شمال تهران یه خونه ویلایی داشته باشی یه شغل ثابت با درآمد نامحدود و همسر پزشک و همه امکانات بعد بشینی برای مردم نسخه بپیچی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
شریعتمداری یه جوری از اصلاح طلبان میناله انگار چیزی دست این جماعت دیشب جیک سالیوان و نفتالی بنت با هم دیدار کردند و هماهنگ کردند چطور با ایران برخورد کنند تئوری اسراییل اینه یه حمله محدود به ایران داشته باشه مذاکرات شکست بخوره و ده سال دیگه تحریم ایران ادامه داشته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
هر چه که لازم بود روزنامه ابتکار گفت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
چند کلمه هم از کاسب تحریم بشنوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
من متاسفم براي كساني كه طوطي وار حرفهاي كاسبان تحريم را تكرار مي كنند آنهايي كه مذاكره ورابطه با ديگر كشورهارا عين ظلت وبردگي مي دانند وبدبختي وفساد واز هم گسيختگي خانوادهها كه اكثرا ريشه اقتصادي دارند را عين خوشبختي وكرامت مي پندارند وخود را الگوي كرامت وآزادگي مي دانند سوال من اين است آيا كشورهايي كه با آمريكاو.. رابطه دارند مردمشان برده وذليلند در بدبختي زندگي مي كنند جوانانشان هيچ انگيزه اي ندارند وآينده را تاريك مي بينند لطفا با سند ودليل بنده را قانع كنيد نه با فحاشي وانگ غربگدايي
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
کشوری که به خاطر دشمن خودش در دانش و صنعت
خودش بتن بریزد اسمش چی هست؟
در ضمن آمریکا دنبال تجزیه ایران است و قطعا نمی‌گذاریم و مقابله می کنیم و دیگر کشورها خیلی ها هستند با این که از آمریکا حرف شنوی دارند ولی بدتر از ما هستند مانند آرژانتین مکزیک مصر و...
مهین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
همین حرف "به خاطر دشمن خودش در دانش و صنعت
خودش بتن بریزد" همین تکرار طوطی وار کاسبان تحریم هست. چرا یه کم فکر نمی کنی؟ اگه توی رآکتور بتن ریختند و کلا درش رو بستند چطور الآن دارند 60 درصد و بیشتر غنی سازی می کنند؟ نسل جدید سانتریفیوژ از کجا ساختند؟ نگو از چین و روسیه آوردند که مرغ پخته هم خندش می گیره! همش فیلم بوده برای راضی کردن آژانس انرژی هسته ای. مثل بقیه فیلم بازی هایی که درآوردند و نمونه هاش زیاده. اصولا علم و دانش هسته ای که خودمون کسب کردیم و توی اذهان دانشمندان هسته ای هست با هیچ چی حتی کشتن اونها هم از بین نمی ره.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
حرف بتن فقط برای خود بتن نمی رود کنایه از سد کردن دانش است در طول برجام و آلام مجبور شدن دوباره راه اندازی کنند هرچند اراک هم بتن کر ن و قابل استفاده در آن بخشش نیست
آرمین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
سلام. سرمقاله ابتکار خیلی سانسور شده. کامل آن را در روزنامه بخوانید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
کاسبان تحریم همونایی هستند که به آه و اشک کودکان سرطانی بی توجهی کردند و فقط به منافع اقتصادی خودشون فکر کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
ای کاش این حسین شریعتمداری فقط یک ماه با حقوق بازنشسته فرهنگی زندگی میکرد بدون اینکه به پس اندازش دست بزنه یا به مقامات بالا تلفن کنه یا بره سراغ اجاره نشین ملک و املاکش ببینیم بعد از یک ماه چی مینویسه
بخشعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اشتباه بزرگ برخی آقایان این است که فکر می کنند باید از عمر دولت چند سال بگذرد تا نتیجه اش را ببینیم در صورتیکه در همین 100روز هم براساس نوع نگرش و تفکر و گماشتن افراد بر مسندها و تفکرات و نحوه عمل و سخن گماشتگان ملت تجزیه و تحلیل می کنند و به این نتیجه می رسند چیزی تغییر نکرده که هیچ بلکه به سوی بی راهه دیگر می رورد و مسیر اصلاح شدنی نیست ودر روی همان پاشنه اشتباه می چرخد.شما رفتی یه ماشین جدید خریدی و چند دور باهش می زنی به راحتی توان و امکاناتش دستت میاد و دیگر لازم نیست تا چند سال استفاده کنی تا توان ماشینت را بفهمی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
کاسبان تحریم کی هستن؟ من کارمند و مردم عادی؟ ...این همه داستان سرایی نداشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
بقول زيباكلام يكي از اين اقايون نيومده تا حالا بگه انرژي هسته اي چه نفعي براي ايران داشته؟ واقعا اگه انرژي هسته اي رو بزاريم كنار چي ميشه؟؟ شعار نديد لطفا منطقي و مستدل حرف بزنيد
منافع ملي و ايران رو در نظر بگيريد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
حالا دوستان تو که این را گفتند چرا نگفتند کدخدای شان انرژی هسته ای دارند و به چه دردی می خورد برای انها؟!
می بینی حرف خام و کوته فکر ارزش جواب دادن هم ندارد؟
محمود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
اول برو ببین کدخدا زیرساخت انرژی هسته ای رو درست کرده بعد خودش رو به دست آورده. وقتی 20 ساله نیروگاه هسته ای مون رو کشور دوست و برادر تکمیل نکرده و نمی کنه تا از انرژی هسته ای برای تولید برق استفاده کنیم انبار انبار هم اورانیوم غنی شده 99 درصد داشته باشیم چه فایده داره؟ وقتی زیرساخت استفاده از دانش هسته ای در داروسازی و کشاورزی و بهداشت و درمان رو نداریم نسل 100 ام سانتریفیوژ به چه دردمون می خوره؟
در این قضیه انرژی هسته ای هم مثل بقیه بخش های کشور یه چیز سطحی درست کردیم به عمقش فکر نکردیم. کوتاه مدت کار کردیم به بلند مدتش اصلا فکر نکردیم. اولویت ها رو در نظر نمی گیریم. وقتی راه آهن مون از زمان رضاخان نوسازی نشده چرا باید هزینه انرژی هسته ای کنیم؟ وقتی لوله های آب و گاز مون نشتی داره و پرت شبکه آبرسانی و گازرسانی داریم چرا باید هزینه انرژی هسته ای کنیم؟ وقتی شبکه فاضلآب مون توی تهرانش تکمیل نیست، شهر اهواز اون همه مشکل فاضلاب داره هزینه اش رو بدین انرژی هسته ای که چی بشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، به هاآرتص گفت که آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی پشت درهای بسته در مذاکرات وین یک ضرب‌الاجل تعیین کرده‌اند که زمان آن دور نیست و تا چند هفته‌ دیگر مذاکره‌کنندگان متوجه خواهند شد که آیا ایران برای راه‌حل دیپلماتیک آماده است یا خیر.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
احسنت. حالا ببینیم کاسبان تحریم چه خواهند کرد.
بازنشسته بدبخت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
آقای شریعتمداری عزیز اگر در زمان آقای روحانی فساد بود چرا جناب آقای رییسی ریاست قوه قضاییه را عهدارشان بودند برخورد نکردند ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
چون همگی سر یه سفره غذا میخورند
ماندانا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
همین رو بگو. اگه به ادعای کیهان آقای روحانی وطنفروشی کرده مدرک و سند هم داره چرا اون موقع نداده به جناب رئیسی "قطع کننده دست مفسدین" تا اعدامش کنن؟ اگه جواب مصون بودن مقام ریاست جمهوریه از طریق مجلس وارد می شدند و مثل بنی صدر عزلش می کردند بعد محاکمه و اعدام. اگه مجلس دست رقیب بوده الآن که همه یه دستند این کار رو بکنند. درسته که همین الآن هم مجلس شکایت فرستاده از آقای روحانی به قوه قضائیه ولی با این ادعای کیهان باید بلافاصله دادگاه ویژه تشکیل و اعدام صادر بشه. مگر حکم وطنفروشی اعدام نیست؟ این تعلل به خاطر رأفت اسلامیه یا ادعای کیهان طوریه که حتی خودی ها هم جدی نمی گیرند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
کاسبان تحریم همان هایی هستند که20 سال قبل با بین المللی کردن مسئله داخلی ایران و بعد که فتنه 88 راه انداختند تحریم را زمینه سازی کردن و تا این جماعت باشند تحریم هم هست
پاسخ ها
مجتبی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
یه بار دیگه تاریخ 20 ساله رو از طریق همین اینترنت مرور کن. اولین بار فرماندار احمدی نژاد مسئله غنی سازی رو لو داد. احمدی نژاد هم مجبور شد بین الملی اعلامش کنه. وگرنه ساخت تاسیسات هسته ای از زمان خاتمی شروع شده بود ولی داخلی بود و کسی خبر نداشت. این حرف که فتنه 88 باعث تحریم شده هم از طرف همون هایی است که الآن می گویند مردم اصلا تجمع نکنند چون دشمن سوء استفاده می کنه، فتنه میشه، آبروی نظام میره. این ها کلا با هر حرکت اعتراضی مخالف هستند و می خواهند مردم بسوزند و صداشون درنیاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
امریکا جنایتکار می‌گوید من بمب اتم داشته باشم ولی دیگران حتی فناوری صلح امیز هسته نداشته باشند ولو اگر نوکر من هم باشد
خنده دارش این است کشوری که مدعی این هست زیر بار حرف زور نمی رود می‌روند می نشینند به پای میز مذاکره برای واگذاری!!
شهدا شرمنده ایم
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
الان همه چیز در اختیار شماست. ببینم چه می کنید.
ناشناس
|
Japan
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
تانک کرارهمان تی ۷۲روسی است که درسال ۱۹۶۹میلادی ساخته وحدودپنجاه سال ازعمرش میگذردوروی آن تیربارباد‌وربین دیدشب گذاشته اندمعلوم نیست اون چیه مثل لحاف رویش کشیده شده درهرحال چیزجدیدوترسناکی برای غربیهانیست بیخودتبلیغ نکنید!
ع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
اقای کیهان کاسبان تحریم‌داخلی‌شما‌بودید که‌بلا‌به سر‌دولت‌قبلی‌اوردید‌نگذاشتید‌برجام‌به‌سرانجام‌برسه‌حالا‌در این‌دولت‌اجازه بدهیدمردم نجات‌پیدا‌کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
تحریم کاسبان دارد جنگ کاسبان دارد خلاصه برای صلاخیه ملت فقیر ساتور بدست ملت رانشان گرفتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
انچه که ابتکارنوشته زبان دل مردم ایرانه نوشته شریعتداری از رویی شکم. سیریس خدا هدایتش کنه
جاوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
کاسبان تحریم سایپا و ایران خودرو هستند که با فساد ، احتکار و پایین نگه داشتن تولید دنبال فروش خودروهای آشغال و بی کیفیت خود هستند
کاسبان تحریم راه اندازان فتنه 88 هستند که برای کسب قدرت کشور به فتنه ای کشاندن که منجر به تحریم و اوضاع کنونی شد
ِباراندیده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
کابان تحریم چه کسانی هستند انهایی هستند که تسمیم نهایی را برای بیچاره کردن مردم میگیرند همونایی که مال ومنابع مردم را چاپیدن بچه هاشون در کشورهای دشمن مشغول سرمایه گذاری هستند ما میگیم خداوند وجود دارد واونایی که خوردن ومیخورند مال مردم را خداوند بزرگ تقاص سختی از انها خواهد گرفت ولذت را برای انان ذلت خواهد افرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
دوستان یک راهکار بدن که چطور میشه کیهان رو خفه کرد؟
لجن پراکنی تا کجا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
کاسبان جیب مردم ایران چه با تحریم چه بی تحریم کاسبی خود میکنند وچندین دهه است که این اتفاق در حال روی دادن است وخوشبختانه مردم هم در حال بیدار شدن هستند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم ماهواره خیام هوشنگ ابتهاج حسین همدانی سلمان رشدی آیات شیطانی
وب گردی