بازدید 146845
یازدهمین «سی دقیقه» با تابناک

فیلم: درخشش مرگ روی دندان های تیز گرگ های قطب شمال

در حالی که مخاطب به واسطه تجربه فیلم های اینچنینی انتظار دارد، گرگ ها کشته شده و یک قهرمان جمع را نجات دهد، در نگاهی واقع گرایانه و وحشتناک، تک تک بازماندگان از سرما یا حمله گرگ ها کشته می شوند و چنین به نظر می رسد که فیلم در نهایت با مرگ همگی گروه به پایان می رسد اما...
کد خبر: ۳۱۰۹۸۲
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۲ - ۲۳:۲۳ 30 March 2013
«خاکستری / The Grey» یک ملودرام حادثه ای تکان دهنده است که در سال 2012 روی پرده نقره ای افتاد و منتقدان را بهت زده کرد؛ فیلمی که قرار نبود یک قهرمان مطلق داشته باشد و همه در آن شانس زخمی شدن، از نفس افتادن و مردن را دارند، هرچند ممکن است در میان قربانیان طبیعت وحشی و بی رحم و شکارچیان بی رحم تر ساکن در این طبیعت، یک نفر بتواند جان سالم به در ببرد و ثابت کند بی سبب نبوده که آدمی هزاران سال حتی بدون سلاح در این کره خاکی دوام آورده است.

به گزارش «تابناک»، «گرگ ها» یقیناً جزو سگ سانانی هستند که انسان می بایست از آنها دوری کند و برخی از نژادهای این گونه حیوانی دست کمی از سگ های وحشی ندارد؛ شکارچیانی که برخلاف گربه سانان، شکارشان را پیش از خوردن خفه نکرده و زنده زنده تکه تکه می کنند. با این حال شاید وحشی ترین این گرگ ها را در میان گرگ های خاکستری در مناطق سردسیر قطبین که شکار بسیار محدود است، می توان یافت که به گرگ های قطبی مشهور هستند.این گرگ ها که نوع آلفای آنها قدرتمندتر بوده و سردستگی می کند و اقسام بتا و اُمگایشان ضعیف تر هستند، در دسته های 8 تا 35 قلاده ای حرکت و شکار می کنند تا 160 سانتیمتر طول و در موارد فراوانی بیش از 80 کیلوگرم وزن داشته و این موجودات وحشی به هیچ موجودی که توان شکارش را داشته باشند، رحم نمی کنند. در عین حال به شدت به قلمروشان حساس بوده و اشخاصی که خواسته یا ناخواسته در قلمرو این سگ سانان قرار بگیرند، جانشان را در کف دستشان قرار داده اند؛ اتفاقی که در این فیلم به تصویر کشیده می شود.

در سال های اخیر بسیاری از فعالان محیط زیست در سراسر جهان تلاش کرده اند، خط گرگ را تا سر حد یک موجود خانگی که اصولاً به انسان حمله نمی کند و گوشه گیر است، کاهش دهند و جلوی انقراض بیشتر این جانور را که در بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله فرانسه رخ داده را بگیرند. با این حال نمی توان انکار کرد آنچه در این فیلم به تصویر کشیده شده، یک واقعیت است و اگر آدمی زاد در منطقه ای همچون قطب شمال میان قلمرو چند صدکیلومتری یک دسته گرگ فرود آید و سلاح گرمی برای دفاع از خود نداشته باشد، می تواند رد دندان های گرگ ها را بر تن حس کند.ماجرای انقراض گرگ ها زمانی جدی تر شد که آمریکا در آلاسکا و مناطق شمالی نزدیک به قطب، شکار گرگ را توسط مقامات وقت مسئول (سارا پالین) آزاد کرد و حتی برای شکار این حیوان جایزه و دستمزد در نظر گرفته شد که در ظرف چندین ماه تعداد فراوانی گرگ در این مناطق به ضرب گلوله کشته شدند. در فیلم «خاکستری / The Grey» به کارگردانی جئو کارناهان نیز شکارچی ایرلندی که مسئول کشتن گرگ های مهاجم به کارمندان و حریم تاسیسات نفتی آمریکا در مناطق نزدیک به قطب شمال است، با گروهی گرفتار گرگ ها می شود.

او در مسیر بازگشت از محل کارش، با سقوط هواپیما بر اثر بدی آب و هوا، به طرز معجزه آسایی با تعدادی دیگر از مسافران هواپیما زنده می ماند و حالا این بازماندگان در وسط محیطی مملو از سرمای کشنده، با دسته های گرگ در قلمرو این حیوانات مواجه می شوند و بدون سلاح گرم درصدد حفظ جانشان می روند.در حالی که مخاطب به واسطه تجربه فیلم های اینچنینی انتظار دارد، گرگ ها کشته شده و یک قهرمان جمع را نجات دهد، در نگاهی واقع گرایانه و وحشتناک، تک تک بازماندگان از سرما یا حمله گرگ ها کشته می شوند و چنین به نظر می رسد که فیلم در نهایت با مرگ همگی گروه به پایان می رسد اما وقتی تیتراژ پایانی فیلم به اتمام می رسد، سکانسی پخش می شود که مخاطب قدری از تلخ این اثری را فراموش کند؛ سکانسی که بسیار از تماشاچیان این فیلم ندیده اند و در خلاصه پیش رویتان قرار دارد.

آت وی شکارچی و رهبر بازماندگان که «لیام نیسن» بازی اش را برعهده دارد، به خوبی از پس بازی در نقشش برآمده و در عین حال که انتظار می رود مردی در چنین محیطی و چنین شغلی از خشونت ذاتی بی حد و حصری برخوردار باشد، او توانسته هم شمایلی از این ظرفیت خشونت ارائه دهد و هم روابط عاطفی و روحیه حساسش را به تصویر درآورد.در این فیلم که اصطلاحاً به آن survival به معنای «باقی ماندن از مهلکه» می گویند، علاوه بر شکارچی سایر بازیگران نیز هویت مستقل دارند که مخاطب با آنها رابطه برقرار می کند و آدمک هایی نیستند که در پشت شخصیت اصلی قرار داده شده اند تا مرحله به مرحله حذف شوند و فیلم زمان طولانی تری پیدا کند!

هرچند بخش قابل توجهی از این فیلم 117 دقیقه ای در استودیو ضبط شده اما تصویربرداری سایر بخش های این فیلم در کوران برف -علی رغم پدیدآمدن تجهیزات پیشرفته برای چنین شرایطی- قطعاً یکی از دشوارترین بخش های ساخت خاکستری بوده و بی شک بازی کردن در این شرایط، هرچند تنها به ری اکشن های ساده و دیالوگ های کوتاه خلاصه شود، جزو سخت ترین تجربه های بازیگری برای گروه مقابل دوربین در این فیلم بوده و از این حیث، بازی های همراه با تمرکز و حساب شده ای که به بسیاری از آنها برای تلخیص حذف شد، سوای نقد تکنیکی قابل ارزیابی است.

تماشای اصل این اثر که از رتیم تا حدودی کندی نیز برخوردار است، توصیه نمی شود چرا که به شدت وحشتناک و تکان دهنده است و صحنه های مرگی که از همان دقایق نخست با به تصویر کشیدن متفاوت مرگ یکی از سرنشینان هواپیما آغاز می شود، واقعاً برای اشخاص زیر هجده سال قابل توصیه نیست و به همین دلیل نیز در رده بندی سنی R قرار گرفت و بخش قابل توجهی از فروشش را از دست داد.

نگارنده با دعوت به تماشای بیش از 33 دقیقه از این فیلم، پرسش مطروحه در فیلم های پیشین را مجدداً پیش رویتان قرار می دهد که آیا در شرایطی که اصولاً کپی رایت در مفهوم کلی اش در ایران رعایت نمی شود و فیلم های دوبله شده در کشور حق کپی رایتشان خریده نمی شود و قریب به اتفاق کتب ترجمه و چاپ شده در کشور نیز بدون خرید حق کپی رایت پروسه طبع را طی می کنند و ایران نیز هنوز عضو کنوانسیون برن نیست و آثارش فرهنگی کشورمان در جهان در صورت عدم ثبت در دیگر کشورها، مشمول کپی رایت نمی شود، آیا نقد فیلم های روز و همچنین پخش حداکثر 30 دقیقه (مگر در موارد استثنایی) از فیلم های روز و همچنین فیلم های شاخص کلاسیک دنیا در «تابناک» موافقید؟

«تابناک» تا انتهای تعطیلات نوروز، هر روز یک فیلم شاخص را تقدیم تان خواهد کرد و پس از آن، در صورت جلب نظر شما عزیزان در جمع بندی نظرات، هر هفته یک فیلم این گونه عرضه خواهد شد.

دانلود بخش نخست

دانلود بخش دوم
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۲۹
az nazar aistshenassi, sag haa goneheye mongol yaa aghab oftadehye gorg haa hastand, va baraye hamin taslime soltehye adami.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
بابا زیست شناس! از توجیهت معلوم بود که کوچکترین اطلاعی از زیست شناسی نداری.
مسعود
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
نمی خوام ناراحتت کنم ولی جهت اطلاع میگم
من خودم یه بچه گرگ بزرگ کرده ام و الان کاملا اهلی شده اگه خواستی میتونی کامنت بذاری و بیایی ببینیش
بشدت هم باهوشه وبعضی ها میگن جای دیگه هم دیدن که کسانی گرگها را اهلی کرده اند
جواب اینارو چی میدی؟
خیلی فیلم خوبیه اگه سیاست می گذاشت حتما اسکار میبرد
سلام...دیگه وقتشه یک بخش جدا واسه فیلم بزارید...انشالله بعدی دیگه نوبت فیلم زیبای life of pi هست!
فیلم خوبیه، لیام نیسن هم مثل همیشه عالی بازی میکنه، پر از احساس و جذابیت.
یک مقدار تمش نا امید کنندست اما فیلم دلچسبیه
بعضی از ادمها از این گرگها بدترند
سلام به مسوولین سایت تابناک
لطفا یک بخش جدا در سایت به دانلود فیلمهای روز دنیا اختصاص دهید....ضرر هم نمی کنید.
پاسخ ها
ممد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
ایول عجب چیزی بشه
از اینکه فیلمهای خوب و مطرح رو انتخاب میکنین بسیار کار ارزشمند و قابل تقدیریه. به امید اینکه ادامه پیدا کنه.
به نظرم جای این موضوع در نقد خالیه
در این فیلم هیچ اثری از خدا و امید و توکل به خدا دیده نمیشه، بلکه ضدش دیده میشه
بعضی از شخصیت هاش افسرده اند و امیدی به خدا ندارند یه جورایی انگار تو این دنیایی وحشی، ایستادن فقط روی پای خودشون
با توجه به بسته شدن وی پی ان ها بهترین کاری که کردین همین است
کپی رایت هم برای فیلم امریکایی تو ایران حق و حقوق نداشته باشه بهتره چون ما که نمیخواهیم به هالیوود کمک کنیم پس بهترین راه این است که فیلم های جدیدشونو تو سایت بذارین تا کسی ازشون فیلم نخره بدبخت بشن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
یعنی فکر کردی قبلش مردم از هالی وود می خریدن ؟ :))
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
از من میشنوید جهت حال گیری از هالیوود نسخه کامل زبان اصلی را جهت دانلود از خارج از ایران هم روی سایت قرار دهید.
با پخش فیلم موافقم، عالیه!
خيلي عالي بود لطفااين روند ادامه پيدا كنه و ...
این ایده خیلی خوبی است. منتظر فیلم های خوب هستیم
دیدن فیلم های خوب باعث میشه مخاطب خودشو رو تو موقعیت های مختلف قرار بده و ازین طریق میتونه سهم بزرگی در رشد فکری شخص داشته باشه، بنابراین معرفی فیلم های خوب که با فرهنگ ما همخوانی دارن علاوه بر اینکه تو این کوران مشکلات زندگی میتونه چند ساعتی ذهن افراد رو آزاد کنه خلا فیلم های عمدتا بی محتوای فارسی رو هم پر میکنه
پیشنهاد بسیار خوبیه و فکر میکنم همه ازش استقبال کنند.
کار بسیار جالب و دیدنی بود . دست شما تابناکی ها درد نکند . ان شاا.. که این روند همچنان ادامه داشته باشد .
مگر غربیها هزاران هزار کتاب و اثر تاریخی را از کشورهای دیگر و مخصوصا کشورهای اسلامی بردند و کتاب بوعلی سینا را 54 بار تجدید چاپ کردند از ما اجازه گرفتند؟!
کپی رایت فقط برای استعمارو استثمار بیشتر است و بجز این مقصودی ندارند.
با سلام به مسئولین سایت تابناک

کار ازشمندی انجام میدهید امیدوارم که هر روز ادامه داشته باشه . باز هم ممنون
عاشق فیلم های مهیجی مثل این بودم... اگه دقت کنید آخرش کسی زنده موند که تجربه و توانایی های زیادی در برابر طبیعت داشت. البته یک مقداری هم بخت با او یار بود.
با سلام
لطفا بجای این اشغالا. یک فیلم توپ بذارین.
این فیلم به نظر من میتونست جزو نامزدهای اسکار باشه...واقعا فیلم خوش ساختی فیلم.در سال قبل من از دیدن 2 فیلم یه شدت لذت بردم.یکی "زندگی پی" و دیگری همین "خاکستری"!
فیلم را دیدم. به نظرم تنها هدف نشان دادن حیات وحش نبوده است. واقعگرایی از اهداف اصلی این فیلمست و اتفاقاً درس زندگی میدهد که گول افراد تخیلی که میگویند همه چیز آرومه ما چه خوشبختیم...
نخوریم!
الفا نر اصلی بتا نر دوم امگا ماده اصلی
بسيار كار عاليه بشرطي كه فيلم هاي سراسر جهان رو پوشش بدين نه فقط هاليوود يا ايراني
سينما هاي فرانسه و ايتاليا و آمريكاي لاتين و ... هم فيلم هاي ارزشي بسياري دارن
اگه لينك دانلود هم بدين كه ديگه حرف نداره
باز هم ممنون از اين ابتكارتون
در شرایطی که اصولاً کپی رایت در مفهوم کلی اش در ایران رعایت نمی شود و فیلم های دوبله شده در کشور حق کپی رایتشان خریده نمی شود و قریب به اتفاق کتب ترجمه و چاپ شده در کشور نیز بدون خرید حق کپی رایت پروسه طبع را طی می کنند و ایران نیز هنوز عضو کنوانسیون برن نیست و آثارش فرهنگی کشورمان در جهان در صورت عدم ثبت در دیگر کشورها، مشمول کپی رایت نمی شود، با نقد فیلم های روز و همچنین پخش حداکثر 30 دقیقه از فیلم های روز و همچنین فیلم های شاخص کلاسیک دنیا در «تابناک» موافق هستم
این کار تابناک بسیار جالب بود منتظر کارهای دیگری از این دست از تابناک هستم
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
وب گردی