تیتر یک
دیروز رانت فامیلی، امروز رانت سیاسی؛

«بهزیستی» محل دعوای جدید برای یک انتصاب به توصیه سران اصلاحات

«بهزیستی» محل دعوای جدید برای یک انتصاب به توصیه سران اصلاحات
طی روز‌های گذشته، برخی نمایندگان مجلس از انجام انتصابات سیاسی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتقاد و بر این مسأله تأکید کرده اند که در صورت ادامه این روند، تلاش خود را برای انجام استیضاح «محمد شریعتمداری» به واسطه انجام تغییرات در بدنه این وزارتخانه از طریق توصیه‌های سیاسی آغاز خواهند کرد.
چسب زخمی که رئیس جمهور برای بیماری کشنده زاینده رود تجویز کرد
حوضه آبریز زاینده رود از مناطق بالا دست تا تالاب گاوخونی اسیر بحران آبی است که روز به روز تشدید می‌شود و جمعیت بیشتری را در معرض خسارت‌های سنگین قرار می‌دهد؛ میلیون‌ها شهروندی که حیات آن‌ها به منابع آب زاینده رود گره خورده و اکنون در دوران خشکی کامل زاینده رود در شرایط سختی قرار دارند. هر چند شرایط موجود فراتر از یک بحران ساده است، اما مطالبات نمایندگان اصفهان و واکنش دولتمردان به آن چیزی جز برخورد مقطعی با این وضعیت را نشان نمی‌دهد.
تحلیلی بر توافق ایران، روسیه، ترکیه و سازمان ملل در مورد سوریه؛
تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه با چه چالش هایی روبه روست؟/ پایان جنگ در سوریه نزدیک است؟
مذاکرات مربوط به تشکیل کمیته قانون اساسی و ترکیب اعضای آن همچنان از سوی ایران، روسیه و ترکیه به همراه نماینده سازمان ملل در امور سوریه در حال جریان است و در جدی ترین تحول سیاسی در این زمینه، روز گذشته وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه که برای بحران سوریه در ژنو سوئیس گرد هم آمده بودند، توافق کردند اولین جلسه کمیته تدوین قانون اساسی جدید سوریه در اوایل سال میلادی آینده برگزار شود.
درازهی 1.5 میلیارد هزینه روی دست مجلس گذاشت/استیضاح وزیر اقتصاد مطرح نیست/ مجازات فحاشی شلاق و جزای نقدی است/مجلس گارد حمایتی از کسی ندارد
در چند روز گذشته، انتشار فیلم یک دقیقه‌ای در فضای مجازی از درگیری لفظی درازهی نماینده سراوان با کارمند گمرک، موجب واکنش‌های بسیاری در جامعه و رسانه‌ها شد؛ اما واکنش‌ها در سطح فضای مجازی نماند و این مسأله به مجلس هم کشیده شد.
تأملی بر الزامی شدن نصب الکتروشوک در تمامی ادارات؛
ناهید خداکرمی: در تعجبم که در میان انبوه مشکلات، چگونه چنین چیزی مصوب شده است؟!
البته اگر مسئولان پول و ارز اضافه داشته باشند، می‌توانند چنین طرح‌هایی را اجرا کنند، اما وقتی ضعف مراکز درمانی داریم، در تأمین دارو مشکل داریم، کادر درمانی طلب کارند و بیمه‌ها بدهکار، چگونه می‌شود این همه مطالبات بی پاسخ مانده را ندید گرفت و ناگهان مصوب کرد تا در همه ادارات دستگاه الکتروشوک نصب شود؟!
مجلس به دنبال نظام‌مند کردن انتصابات مدیران/ در وزارت ماندن، ارزش تحت فشار قرار گرفتن از سوی مقامات بالادستی را ندارد
موضوع انتصاب داماد رئیس جمهور در معاونت وزارت صنعت معدن و تجارت، یکی از مهم ترین این جنجال ها بود که روز گذشته، سرانجام به دلیل استعفای کامبیز مهدی زاده از سمت خود به پایان رسید، ولی این تنها مورد از انتصاب دامادها به سمت های اجرایی نبود.
حاشیه‌های ادامه‌دار رفتار نامتعارف «محمدباسط درازهی» نماینده سراوان؛
آقای نماینده! کاش فقط عذرخواهی می کردید و تمام/ مردم پیگیر وضعیت کارمند گمرک خواهند بود
از آنجا که شروع کننده توهین و ایجاد مناقشه اخیر «محمدباسط درازدهی» نماینده سراوان است، بهتر بود او تنها به عذرخواهی از مردم حوزه انتخابیه اش، مردم ایران و حتی عوامل گمرک بسنده می کرد و سراغ بیان حرف های خلاف واقع برای تشدید اختلافات قومی و مذهبی نمی رفت؛ موضوعی که با توضیحاتی که درباره کارمند مذکور داده شده نشان می دهد، درست نیست.
مجری تازه هفت با حمله به افخمی کارش را شروع کرد؛ او دوام می آورد؟
لطیفی پیش از این، اجرای برنامه «سینما ـ اکران» را در شبکه پنج سیما تجربه که البته این برنامه نگرفت و به همین دلیل، مشخص نیست او در مقام اجرای برنامه «هفت» عملکردی موفق‌تر از گبرلو داشته باشد! تا زمانی که او روی صندلی برنامه هفت ننشیند و برنامه پخش نشود، نمی‌توان پذیرفت او مجری برنامه باشد! این وضعیت ویژه‌ای است که برنامه «هفت» با آن دست به گریبان است.
خوانده می‌شوید؛

به نظر شما، چرا با وجود ریزش 50 درصدی قیمت ارز، همچنان قیمت کالاها به سقف چسبیده‌ و خیال پایین آمدن ندارند؟!

به نظر شما، چرا با وجود ریزش 50 درصدی قیمت ارز، همچنان قیمت کالاها به سقف چسبیده‌ و خیال پایین آمدن ندارند؟!
این روزها به هر بازاری که سر بزنید، قیمت‌ها به سقف چند ماهه اخیر چسبیده‌ و خیال پایین آمدن ندارند. فرقی نمی‌کند بازار چه محصول یا کالا و خدماتی باشد؛ از بازار خودرو و قطعات آن گرفته تا بازار مسکن و نیازهای ضروری و اساسی سفره های مردم.
برایان هوک خبر داد؛
شروع اقدامات واشنگتن برای تجدیدنظر در ویزای فرزندان مقامات ایرانی
برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌گوید:واشنگتن در حال تجدیدنظر درباره روندها و اقدامات خود در خصوص اعطای مجوز به مقامات ایرانی برای فرستادن فرزندان خود به آمریکا برای تحصیلی است، زیرا این امر ازنظر سایر مردم ایران ناعادلانه به نظر می‌رسد.
آخرین تحولات خاورمیانه؛
توافق ایران، روسیه و ترکیه درباره اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه/ تصویب بزرگترین بودجه تاریخ عربستان/سفر رئیس جمهور عراق به سوریه پس از هفت سال/ سفر رئیس موساد به عربستان سعودی
تصویب بزرگترین بودجه تاریخ عربستان، افزایش چشمگیر استفاده از پهپادهای نظامی چینی در خاورمیانه، تعیین نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه، سفر رئیس جمهور عراق به سوریه پس از هفت سال و سفر رئیس موساد به عربستان سعودی از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به توافق ایران، روسیه و ترکیه درباره اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه نیز اشاره کرد.
هزار و پانصد و دوازدهمین بسته ویژه خبری «تابناک»؛
برداشت یک میلیون تومان از جیب هر ایرانی برای نجات بانک‌های خصوصی؟!/سفره یلدای امسال چقدر از پارسال گران‌تر شد؟/دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک مشخص شد
رصد‌خانه «تابناک»، خبر‌هایی برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: لغو نمایش یک تئاتر به دلیل مختلط بودن بازیگران در قوچان!/اعتراض هاشمی به برگزاری همایش شهرداری در یکی از هتل‌ها/توهین نماینده مجلس صدای پرویز پرستویی را هم درآورد/کنایه گوینده زن به نماینده سراوان و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
پیمانه اقتصادی؛
برداشت یک میلیون تومان از جیب هر ایرانی برای نجات بانک‌های خصوصی/ احتمال افزایش قیمت بلیت قطار/ مقام مسئول: ممکن است مرغ ۱۴هزار تومان هم فروش رود، ولی قیمت مصوب ۹۸۰۰ تومان است
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس ۶۰۳ واحد دیگر عقب نشینی کرد، افزایش ۱۰ ساله تولید نفت روسیه متوقف می‌شود، قیمت جهانی نفت کاهش یافت/ نفت شیل، تهدیدی برای خنثی کردن تلاش‌های اوپک و غیراوپکی، گران‌ترین میوه‌های شب یلدا کدامند؟، افزایش قیمت بلیت قطار به سال آینده موکول شد، پژو پارس یک میلیون تومان ارزان شد و کشیدن ترمز خودروسازان در چین را در بر دارد.
دانستنی های حقوقی؛
آشنایی با تصمیمات محاکم در امور حسبی
تصمیمات جمع تصمیم و در لغت به معنای اراده کردن است. دادگاه در لغت به معنای محل دادرسی، اداره‌ای در دادگستری است که به دادخواست ارباب رجوع رسیدگی و حکم صادر می‌کند.
مرور روزنامه‌های چهارشنبه ۲۸ آذرماه؛
حداقل به مردم توهین نکنید/کدام نهاد پاسخگوی انحراف در چگونگی اختصاص و هزینه کرد بودجه است؟ /اعتدال و امکان ظهور پوپولیسم نوین/شیون برای شین‌آبادی دیگر
اسیتضاح وزیر به جای توبیخ نماینده، بودجه دولت گوشت قربانی شده است؟، تکرار شین آبادی دیگر، اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات سال ۸۸، شرح حدیثی مهم از سوی رهبر انقلاب درباره ریاست و تبعات آن، عوامل تکنیکی و کاهش قیمت نفت، اعطای ۲۵۰۰ گرین‌کارت به مقامات صحت ندارد، عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی کلانشهرها، بدون تاریخ بدون اسکار، مجلس در انتظار پاسخگویی یک وزیر، تیر خلاص شکارچیان به حیات وحش، رسوایی نئولیبیرالیسم در شانزلیزه و منطق انتصابات فامیلی از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
یک فعال و کارشناس محیط زیست در گفت وگو با «تابناک»:
کدام مدیریت؟ مسئولان محیط زیست حتی از تهیه بروشور هم عاجزند!
متولیان حفاظت از محیط زیست کشورمان که مدتی است چوب حراج به حیات وحش زده و با صدور انبوه پروانه شکار، به کشتار بی حد و حصر برخی گونه‌ها برچسب «مجاز» زده‌اند، حالا خبر از مدیریت شکار می‌دهند؛ ادعایی که به باور برخی منتقدان، بسیار گزاف و غیرواقعی است.
تایید پیش بینی «تابناک»؛
چرا نماینده سینمای ایران حتی جزو نه نامزد نهایی اسکار 2019 نیز قرار نگرفت؟
واقعیت آن است که دست سینمای ایران برای معرفی فیلمی که بتواند با دیگر نمایندگان دیگر کشورها رقابت کند و داستانی داشته باشد که برای داوران با ملیت‌های مختلف قابل درک و به تعبیر دیگر جهان‌شمول باشد بسته بود و اگرچه گزینه‌های دیگری نیز برای معرفی وجود داشتند اما هیچ کدام از این گزینه‌ها نیز شانس جدی دریافت اسکار و حتی قرار گرفتن در لیست کوتاه پنج نامزد نهایی اسکار را نداشتند.
عضو هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام:
مجمع از پاسخگویی به شبهات استقبال می‌کند/ اگر قانون ‌اساسی را تشریفاتی نمی‌دانیم اصل 110 هم باید اجرا شود/ پاسخ رهبری به استفسار شورای نگهبان چه بود؟
مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از تصویب لوایح به مجلس، دولت و قوه قضاییه نظرات مشورتی خود را ارائه می‌دهد و این تعامل از قبل وجود داشته است و به‌ویژه درباره مصوبات مجلس بسیاری از نظرات مشورتی اعضای مجمع در همان کمیسیون‌ها اعمال و رعایت می‌شد، اما اگر در مواردی انطباق طرح‌ها و لوایح با سیاست‌های کلی نظام از سوی مجلس لحاظ نشد، در این صورت طبق ابلاغ مقام معظم رهبری این موارد از سوی مجمع به شورای نگهبان منعکس می‌شود.
حربه قومیتی و فرار رو به جلوی نماینده مجلس؛
هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، به موضوع نماینده سراوان ورود می‌کند/ پزشکیان مسئول پرونده محمدباسط درازهی شد
روز گذشته، فیلم کوتاهی از برخورد عجیب یک نماینده مجلس شورای اسلامی با کارمند گمرک منتشر شد که در همان دقایق کوتاه، پُر بود از کلمات رکیک و توهین به مردم. در این فیلم، نماینده سراوان از شهرهای سیستان و بلوچستان، از کارمند گمرک توقعی دارد. کارمند به درازهی می گوید: ما از شما دستور نمی گیریم و درازهی، نماینده سراوان به این کارمند هتاکی می کند.
«مرکز اقدام پیشگیرانه» شورای روابط خارجی آمریکا (CPA) پیش بینی کرد؛
منازعه میان «آمریکا و ایران» و «آمریکا و چین» بزرگترین تهدیدات علیه صلح جهانی در سال 2019
به ادعای این نهاد نتایج این نظرسنجی مشخص می‌کند که سیاست‌گذاران (آمریکایی) و حتی رسانه‌ها باید وقت و انرژی خود را صرف چه موضوعاتی کنند؛ بنابراین اکنون که سال 2018 رو به پایان است، بسیاری از مردم به‌ دنبال آن هستند تا بدانند چه تهدیداتی در سال 2019 متوجه جامعه جهانی خواهد شد. در همین راستا، «شورای روابط خارجی آمریکا» (CFR) گزارشی از فهرست تهدیدهای جهان در سال 2019 منتشر کرده است.
از شفت و سفیلان تا درودزن و شین‌آباد و حالا زاهدان؛
هنوز هم با آتش، مدرسه، معلم، دانش‌آموز و مرگ می‌شود جمله ساخت!
سهل انگاری‌هایی که خودشان را در قالب آتش سوزی‌های مرگبار متعدد مدارس نشان می‌دهند تا تکاپویی شدید برای تغییر شرایط و تجهیز مدارس به سیستم‌های گرمایشی ایمن و استاندارد شکل بگیرد، همه نهاد‌ها و ارگان‌های مرتبط و غیرمرتبط در این خصوص وعده و وعید دهند و کمی بعد به همان سرعتی که شکل گرفتند، فراموش شوند و تمام.
آتش‌سوزی مدرسه در زاهدان ۴ دانش آموز را روانه بیمارستان کرد/ شمار جان باختگان به ۳ تن رسید/ صدور دستور بازداشت مدیر و مربی مدرسه/ استعفای مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان
صبح امروز و در شهرستان زاهدان یک واحد آموزشی دچار حریق شد؛ آتشی که شعله‌های آن حداقل دامن چهار کودک زاهدانی را گرفت و این چهار کودک بالای۷۰ درصد دچار سوختگی شدند. هر چند نیرو‌های آتش نشانی در کم‌ترین زمان ممکن خود را به محل حادثه رساندند، اما این موضوع سبب نشد که خسارتی متوجه این کودکان نشود.
باج سیصد میلیونی، راه ورود به کارگردانی سینمای ایران
نکته قابل تأمل اینکه، برخی تهیه کنندگان پس از استخدام، در طول روند تولید، به شمار انگشتان یک دست نیز در مراحل تولید و پس از آن حضور نمی‌یابند و عملاً نقش تهیه کنندگی‌شان به ثبت نام‌شان در پروانه ساخت و نمایش خلاصه می‌شود. در واقع آنها پول حضورشان را که کلید ورود کارگردان فیلم‌اولی به سینما شده،دریافت می‌کنند و اینها همه مدیون پروانه ساخت است!
وام‌هایی با نرخ سود یک تا چهار درصد و بازپرداخت تا ۱۵ سال در جیب برخی اعضای هیأت مدیره یک بانک
در این روز‌ها که مردم عادی باید برای گرفتن یک فقره تسهیلات با مبالغ پایین، کلی مدارک و ضامن جور کنند، هستند کسانی از بدنه بانک‌ها که قادرند بدون دردسر خاصی، وام‌هایی با مبالغ بالا و شرایط خاص دریافت کنند. صورت‌های مالی یکی از بانک‌ها نشان می‌دهد، برخی از اعضای هیأت مدیره، تسهیلاتی با شرایط خاص دریافت کرده اند.
بیانات رهبر انقلاب در ابتدای درس خارج فقه درباره تبعات اخروی ریاست؛
برخی برای نمایندگی مجلس خود را می‌کشند/ نباید دنبال ریاست دوید
اینها را باید ما بفهمیم؛ اینها را باید بفهمیم. دنبال کرسی‌های ریاست [بودن] ــ چه ریاست اجرایی، چه ریاست تقنینی؛ می‌بینید برای نمایندگی مجلس بعضی خودشان را می کُشند، اگر چنانچه راه پیدا نکنند، به هر دلیل یا مثلاً فرض کنید صلاحیّتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد و غیره، خودش را به آب و آتش و در و دیوار می زند که چرا نشد ــ عقل نیست، تدبیر نیست. ملاحظه کردید؟
خوانده می‌شوید؛
نظر شما درباره رفتار نماینده سراوان و واکنش مجلس به این رویداد چیست؟
حتی عذرخواهی وزیر اقتصاد هم چاره‌ساز نبود و علی کرد، نماینده مردم خاش ساعتی بعد، از فراهم شدن مقدمات استیضاح دژپسند به دلیل توهین کارمند گمرک خبر داد. علی کرد، با اشاره به اینکه چهل امضا برای استیضاح وزیر جمع شده، اعلام کرد که نمایندگان، استیضاح وزیر اقتصاد را به دلیل توهین به نماینده سراوان کلید زده و عزل رئیس گمرک و رئیس حراست گمرک را دنبال خواهند کرد.
روح‌الله حضرت‌پور در گفت وگو با «تابناک»؛
مردمان آذربایجان، خود را ایرانی اصیل دانسته و می‌دانند/ مردم آذربایجان نه دنبال جدایی هستند و نه براندازی/ آذربایجان، میانگین هر ماه یک شهید تقدیم انقلاب می‌کند
هفته گذشته، صحن مجلس شاهد برخی اظهارات عجیب و غریب از سوی برخی نمایندگان مجلس بود، به گونه ای که نماینده مردم مهاباد در نطق میان دستور، یک بحث قومیتی را مطرح و در خلال آن از یک رهبر تجزیه طلب کرد با صراحت دفاع کرد.
بررسی تحلیلی تابناک درباره پدیده تازه روی سکوهای تراکتور، استقلال و سپاهان علیه پرسپولیس
پرچم ژاپن در ورزشگاه های ایران و یک سوء تفاهم قدیمی/ چه کسی بردوباخت باشگاهی را به منافع ملی گره زد؟
حس انتقام توأم با آرزوی شکست رقیب، تنها منحصر به فوتبال باشگاهی ایران نیست و در کل دنیا، قهرمانی تیم رقیب در «فرهنگ فوتبال» بدترین اتفاق ممکن است و شاید برای خیلی ها تحمل آن از غم شکست تیم خودی نیز دشوارتر باشد. به کار بردن پسوند ملی مثل «پرسپولیسِ ایران» یا «استقلالِ ایران» در رقابت های آسیایی هم نمونه کاملی از اشتباه مصطلحی است که نماینده تفکر دولتی در فوتبال و خرج کردن تیم ها از جیب مردم است.
آخرین تحولات خاورمیانه:
ادعای نتانیاهو در مورد رفت و آمدهای گسترده جاسوسان اسرائیلی به ایران/ آغاز آتش بس گسترده در حدیده یمن/ پیش‌بینی تشدید جنگ سایبری ایران و آمریکا در سال 2019/  اتحاد بی‌سر و صدای قطر با ایران و ترکیه برای مقابله با عربستان
ادعای نتانیاهو در مورد رفت و آمدهای گسترده جاسوسان اسرائیلی به ایران، پیش‌بینی تشدید جنگ سایبری ایران و آمریکا در سال 2019، دیدار السیسی با همتای اتریشی با محوریت ایران، اتحاد بی‌سر و صدای قطر با ایران و ترکیه برای مقابله با عربستان، پاسخ محکم ظریف به شروط ۱۲ گانه پامپئو و استعفای وزیر نفت کویت پس از سفر به عربستان از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به شروع آتش بس در حدیده یمن نیز اشاره کرد.
هزار و پانصد و یازدهمین بسته ویژه خبری «تابناک»؛
ازدواج دختر رئیس‌جمهور در بی‌خبری/حمله دوباره جلیلی به روحانی و ظریف/ائمه جمعه‌ای که به‌روز نیستند بازنشسته شوند/پاسخ آیت الله فاضل لنکرانی به اظهارات رحیم‌پور ازغدی
رصد‌خانه «تابناک»، خبر‌هایی برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند:اعتراف «حضرتی» به کاهش محبوبیت اصلاح‌طلبان/گروگانگیری شهروندان ایرانی در استانبول ترکیه/توضیحات مصباحی مقدم درباره تغییر نام "جامعه روحانیت" است و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
پیمانه اقتصادی؛
رونمایی از کاسبی جدید دلال‌های دلار در خیابان فردوسی/ قطر به دنبال افزایش سهام خود در دویچه بانک آلمان/ شیرینی شب یلدا گران می شود؟/ نرخ مرغ از دلار سبقت گرفت
این پیمانه تیتر‌هایی همچون وزیر صنعت: خودروسازان در ۸ ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند، شاخص کل بورس به کانال ۱۵۹هزار واحد بازگشت، آغاز محتاطانه معاملات بازار‌های سهام آسیایی، نرخ دلار و یورو باز هم کاهش یافت، سکه امامی ۵۰ هزار تومان ارزان شد، آمریکا سال آینده دچار رکود اقتصادی می‌شود و انتخاب ولوو به‌عنوان خودروی سال زنان را در بر دارد.
دانستنی های حقوقی؛
وجه التزام و خسارت تأخیر تأدیه در بازپرداخت تسهیلات بانکی
یکی از مهم‌ترین معضلات و مشکلات حادی که نظام بانکی و مؤسسات اعتباری با آن مواجه هستند، تأخیر در بازپرداخت تسهیلات بانکی از سوی دریافت‌کنندگان وام و مشتریان این گونه تسهیلات در سررسید مقرر است.
مرور روزنامه‌های سه شنبه ۲۷ آذرماه؛
اژه ای: در مورد بنزین قابل پیش بینی است که چه اتفاقی خواهد افتاد/در چه حالتی بانک‌ها به سرنوشت مؤسسات غیر مجاز دچار خواهد شد؟ /پرونده دلار ۴۲۰۰ تومانی یا جیب بری ملی چه زمانی گشوده خواهند شد؟ /حراج املاک ایرانی در گرجستان
اروپا به تحریم سوخت می‌پیوندد؟، داماد روحانی رفت، اما بقیه اقوام هستند، خودانتقادی شورای نگهبان، فریب مردم به روش وزیر صمت، گم شدن یک پل پس از گم شدن دکل‌های نفتی، برادران عرب ما را تحقیر نکنید، تلاش ایرباس برای معافیت از تحریم، مصائب کسری بودجه خانواده ها، حذف یارانه ۳ دهک برای توسعه حمل و نقل عمومی، حمله عربستان به سنای آمریکا، آری به مناظره، اعراب از نگاه آمریکایی ها، پول براندازی بعد از پول دختربازی! رضا پهلوی و البشیر در دمشق به دنبال چه بود؟ از عناوینی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
فوتونیوز؛
عضو حقوق‌دان شورای نگهبان: فعالیت در یک شبکه ممنوع معنا ندارد/ناطق‌نوری: در قصه برجام بسیار درست و عاقلانه عمل کردیم/کی‌روش: احترام شایسته به تیم ملی داده نشد
تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رو در رو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوششان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
رونمایی اشتباهی از منویات درونی سازمان حفاظت محیط زیست؛
وقتی «حیات وحش» معادل «شکار» می‌شود! +تصویر
در پی بالا گرفتن انتقادات به تغییر رویه عجیب سازمان حفاظت محیط زیست و صدور انواع و اقسام پروانه شکار، این سازمان با برگزاری کارگاهی ویژه کوشید از شدت انتقادات وارد شده بکاهد، اما در نتیجه یک اشتباه، نقشه‌هایش را نقش بر آب کرد!
کور کردن خط ۳ مترو صحیح است یا کور کردن توسعه خطوط مترو؟
معان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در روز‌های گذشته، ادعایی در مورد کور کردن مسیر توسعه خط ۳ متروی تهران به خاطر احداث یک پروژه ساختمانی بزرگ مطرح کرد که در فضای رسانه‌ای کشور با واکنش‌های فراوانی رو به رو شد؛ ادعایی که دوباره پروژه جنجال برانگیز اطلس مال و فرایند توسعه مترو تهران را به صدر اخبار رسانه‌ها آورد و فرصتی برای بازخوانی چرایی کند شدن مسیر توسعه خطوط مترو فراهم کرد.
خطری که از بیخ گوش مهم‌ترین رویداد فرهنگی ایران گذشت؛
برج میلاد، میزبان احتمالی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
در دوره پیشین جشنواره ملی فجر نیز اتفاق معنادار مشابهی رخ داد و پس از تفکیک هنرمندان از خبرنگاران که اساساً مفهوم کاخ جشنواره را زیر سؤال برد، هنرمندان به باغ کتاب هدایت شدند و عملاً ظرفیت تبلیغاتی هنرمندان در خدمت تبلیغ باغ کتاب قرار گرفت... برخی به دنبال ترساندن مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد از هزینه مالی چنین تصمیمی هستند؛ اما آیا واقعاً بی‌آبرویی و وضعیت فشل برگزاری دوره قبل این رویداد، به صرفه‌جویی می‌ارزید؟
در گفت وگو با «تابناک اقتصادی» مطرح شد؛
نرخ سود بانکی در ایران، بالاتر از سایر کشورهاست/ نرخ سود صفر هم شود، سپرده‌های بانکی جایی ندارند که بروند/ ادغام بانک‌هایی با زیان انباشته ۷۰ هزار میلیارد تومانی وحشت آفرین‌تر از موضوع کاهش نرخ سود است
یازدهم شهریور ماه سال گذشته بود که بانک مرکزی، سیاست کاهش نرخ سود بانکی را اجرایی کرد و از آن تاریخ به بعد، نظارت خود بر بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری را بیشتر کرد تا مبادا قانون شکنی رخ دهد؛ اما در بهمن ماه سال گذشته، این بانک مرکزی بود که کاهش نرخ سود بانکی را نقض کرد. در چند روز گذشته، دوباره همتی بانک‌های متخلف در این زمینه را تهدید کرده و اکنون پرسش این است که کاهش نرخ سود بانکی چه پیامد‌هایی با خود خواهد داشت؟
آینده بسیار بدی در انتظار خودروسازهای داخلی است/ بازار را دو دستی تقدیم دلالان کردیم
سال هاست، خودروسازها تلاش می کنند تا قیمت خودرو را در بازار آزاد کنند؛ هر چند معنی آزادسازی قیمت ها در نگاه آنها، قدری با آزادسازی واقعی متفاوت است، چون خودروسازهای ما، زمانی که واردات ممنوع شده و بازار انحصاری در دست خودشان است، حرف از آزادسازی قیمت ها می زنند.
فاز جدید جدال مدیران معزول و مستعفی و مدیران مستقر؛
تاراج ادامه‌دار سرمایه اجتماعی «هلال احمر» با دو استعفا و سکوت ممتد!
پس از زلزله‌ای که هفته گذشته در پی عزل یکی از مدیران جمعیت هلال احمر کشورمان و استعفای سه مدیر دیگر در اعتراض به آن، به جان این جمعیت بین‌المللی افتاد، حالا خبر از پس لرزه‌هایی می‌رسد که گویی تا ریشه بنای اعتماد عمومی به این نهاد را نزنند، پایان یافتنی نیستند!
امروز صورت خواهد گرفت؛
«مایک پمپئو» به ایران اتهام می‌زند، نماینده اش در امارات با طالبان دیدار می‌کند!
این مذاکرات در حالی آغاز می‌شود که پیش ‌از این گزارش‌هایی مبنی بر این ‌که جلسات بین مقامات ایالات‌متحده و رهبران گروه طالبان در روز دوشنبه در اسلام‌آباد برگزار می‌شود، مطرح ‌شده بود. رسانه‌های محلی به نقل از عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان گزارش داده بودند که روند مذاکره مستقیم بین مقامات ایالات‌متحده و طالبان توسط اسلام‌آباد تسهیل خواهد شد.
آخرین تحولات خاورمیانه؛
بالا گرفتن مناقشه میان عربستان و کویت بر سر میادین نفتی/ سفر ناگهانی رئیس‌جمهور سودان به سوریه و دیدار با بشار اسد/واکنش وزبر مشاور امارات به اظهارات مقام آلمانی در مورد طرح حمله به قطر/شرط ترکیه برای آغاز همکاری ها با بشار اسد
بالا گرفتن مناقشه میان عربستان و کویت بر سر میادین نفتی، واکنش وزبر مشاور امارات به اظهارات مقام آلمانی در مورد طرح حمله به قطر، سفر ناگهانی رئیس پارلمان عراق به عربستان و شرط ترکیه برای آغاز همکاری ها با بشار اسد، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به سفر ناگهانی رئیس‌جمهور سودان به سوریه و دیدار با بشار اسد نیز اشاره کرد.
هزار و پانصد و دهمین بسته ویژه خبری «تابناک»؛
برکناری داماد روحانی در هاله‌ای از ابهام/حمله پیامکی به نمایندگان این بار برای فیلترینگ اینستاگرام/فروش بخشی از پارک جمشیدیه تکذیب شد/آمادگی کواکبیان برای مناظره با احمدی‌نژاد/جزییاتی از احتمالات چگونگی ورود مواد منفجره در حادثه چابهار
رصد‌خانه «تابناک»، خبر‌هایی برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: چه تعداد از خانوارهای ایرانی خودرو و موتورسیکلت دارند؟/جزییاتی از احتمالات چگونگی ورود مواد منفجره در حادثه چابهار/درآمد عجیب دست‌فروشی در تهران/آیت‌الله طباطبایی‌نژاد: مسأله آب اصفهان «ملی» است و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
پیمانه اقتصادی؛
تاکید دوباره وزیر صنعت بر فروش خودرو با ۵ درصد زیر قیمت بازار/ بدهی هر فرد در جهان ۸۶ هزار دلار شد/ عبور حجم نقدینگی از یک‌هزار و ۶۹۳ هزار میلیارد تومان
این پیمانه تیتر‌هایی همچون یورو به ۹۵۰۰ تومان رسید، ریزش ۲۷۷۸ واحدی شاخص کل بورس در کانال ۱۶۱ هزار واحد، میتسوبیشی به‌دنبال همکاری با دایملر، مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تمدید شد، ۴۵۵ هزار ریال امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود، تغییرات یکساله؛ گوشت قرمز بیش از ۴۸ درصد گران شد و سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلار قطر در آمریکا را در بر دارد.
دانستنی‌های حقوقی؛
آنچه باید درباره قانون زمین شهری بدانیم
قانون زمین شهری مطابق ماده ۲ این قانون در مورد اراضی شهری یعنی زمین‌هایی که در محدوده قانونی و حریم استحفاظی شهرها و شهرک ‌ها هستند صحبت می ‌کند. سپس از سه نوع زمین نام برده و آنها را تعریف می‌کند: اراضی موات، بایر و دایر.
مرور روزنامه‌های دوشنبه ۲۶ آذرماه؛
آیا ابرتورم در راه اقتصاد ایران است؟ /در چه شرایطی قیمت واقعی دلار ۵۰۰۰ تومان است؟ /مقصر عوام فریبی‌های سیاسی چه کسانی هستند؟
رکورد سالمندی تا ۱۴۳۰، دعوت به مناظره با احمدی نژاد در نارمک، دولت زیر چرخ خودروسازان داخلی، پای استعفایتان بمانید، تانگوی کارتن‌خواب‌ها در پاریس!، نخستین اقدام رسمی استقلال برای نقل و انتقالات نیم‌فصل، ترمز قیمت‌ها را بکشید، خروج شورای رقابت از چرخه قیمت گذاری خودرو به روایت یک نماینده، درآمد‌های نجومی ۹۷ چگونه محقق شد؟، ضداسلامی بودن تکلیف شب و دم خروس برخی مؤسسات، زنان اسیر پنجگانه خشونت، یا آب یا استعفا، نگاهی به رابطه سلطنت طلب‌های مقیم آمریکا با کاخ سفید، اعتراض جلیقه زرد‌ها جهانی می‌شود؟، عذرخواهی عبدالله نوری بابت اشتباهاتش و کارزار جدید ایران و اسرائیل، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
فوتونیوز؛
میر محمود موسوی: حرف‌های آشنا درباره «رفع حصر» نمک پاشیدن روی زخم است/فرمانده ارتش: دوران رهبری حضرت آقا، دوران امام صادق و امام باقر (ع) را تداعی می‌کند
تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رو در رو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوششان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
پایان دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت با رونمایی از برترین‌ها؛
«خانه‌ای برای تو» بهترین مستند شد / «اکسُدوس» کیارستمی جایزه بین الملل را برد / «خاطرات خبرنگار جنگ» صاحب جایزه آوینی شد
مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور مهدی کرباسیان رییس سابق ایمیدرو، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، سیدمحمد مهدی طباطبایی نژاد دبیر جشنواره و جمعی از اهالی سینما و مهمانا خارجی برگزار شد تا با رونمایی از برندگان جوایز این رویداد، جشنواره به پایان برسد.
«شورای آتلانتیک» عنوان کرد؛
چرا تحرکات اخیر «رضا پهلوی» یادآور حمله آمریکا به عراق است!؟
همزمان با تحرکات و استراتژی فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران، اپوزیسیون های خارج نشین نیز فعالیت ها و تحرکات خود را برای اثرگذاری بر تحولات داخلی ایران آغاز کرده اند. یکی از کسانی که اخیرا برای با ذهنیت اثرگذاری بر تحولات داخلی ایران فعال شده، رضا پهلوی، فرزند محمدرضای پهلوی، آخرین شاه مخلوع رژیم پهلوی است.
سایر ویژه‌ها