بازدید 10099
مروری بر روزنامه‌های یکشنبه ۲۵ آذرماه؛
شغل جدید آقای خاص!، شناسایی تعدادی ملک و ماشین سلطان سکه، دستور توزیع دومین بسته حمایتی، لااقل خاک را صادر نکنید، احتمال استیضاح ترامپ به نفع ایران است؟، استیضاح نشد حالا شکایت از ظریف، نیاز ساختار سیاسی کشور به مجلس سنا، رجزخوانی مشاوران دو دولت، دلار نفتی چگونه فاصله طبقاتی ایجاد کرد، دوحه در مقابل ریاض، ایست دوباره مجمع به لایحه پولشویی، تأیید خبر انتصاب داماد روحانی به معاونت وزارت صمت در سایت دولت و ادامه جنجال مشق شب، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۸۶۰۹۶۰
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۱ 16 December 2018

شغل جدید آقای خاص!، شناسایی تعدادی ملک و ماشین سلطان سکه، دستور توزیع دومین بسته حمایتی، لااقل خاک را صادر نکنید، احتمال استیضاح ترامپ به نفع ایران است؟، استیضاح نشد حالا شکایت از ظریف، نیاز ساختار سیاسی کشور به مجلس سنا، رجزخوانی مشاوران دو دولت، دلار نفتی چگونه فاصله طبقاتی ایجاد کرد، دوحه در مقابل ریاض، ایست دوباره مجمع به لایحه پولشویی، تأیید خبر انتصاب داماد روحانی به معاونت وزارت صمت در سایت دولت و ادامه جنجال مشق شب، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز یکشنبه 25 آذرماه در حالی چاپ و منتشر شدند که ادعای رئیس دولت‌های نهم و دهم درباره افزایش یارانه نقدی و واکنش‌ها به آن با تیتر‌ها و عناوین مختلف ـ که بیشتر جنبه انتقادی دارند ـ در یادداشت‌ها و گزارش‌های روزنامه‌ها جای گرفته است. ادامه بحث‌ها و جنجال‌ها بر سر مشق شب از یک سو و خبر‌ها و گزارش‌هایی از صادرات خاک کشور از دیگر سو، در صفحات نخست تعدادی از روزنامه‌ها به چشم می‌خورد.

روزنامه ایران که تیتر یک امروز خود را با عنوان فریب یارانه‌ای در واکنش به ادعای احمدی نژاد درباره یارانه نقدی ۹۰۰ هزارتومنی انتخاب کرده است، طی گزارشی، واکنش نوبخت به این ایده و گفتار‌هایی از کارشناسان اقتصادی را در شماره امروز خود منتشر کرده است.

روزنامه ابتکار نیز سرمقاله امروز خود با تیتر بازی تکراری عوام‌فریبی را به این موضوع اختصاص داده و در گزارشی دیگر با عنوان تلاش نافرجام برای دیده شدن اقدامات و ادعای‌های رئیس دولت‌های نهم و دهم را بررسی کرده است.

روزنامه همدلی نیز دعوت «معجزه هزاره سوم» از «حسن روحانی» برای مناظره تلویزیونی و بازتاب‌های آن را موضوع گزارشی با عنوان پوپولیستِ سوخته نموده و عنوان آن را تیتر یک امروز خود انتخاب کرده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛

چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟
وحید محمودی اقتصاددان طی یادداشتی که در شماره امروز ایران منتشر شده، در نقد پیشنهاد توزیع یارانه ۹۰۰ هزار تومانی نوشت: تردیدی نیست که سخنان آقای احمدی‌نژاد درباره امکان پرداخت یارانه ۹۰۰ هزار تومانی یک موضع و برخورد سیاسی و در تقابل با واقعیت‌های اقتصاد کشور است، اما این اظهارنظر را در دو زاویه مبانی نظری و واقعیت‌های اقتصادی ایران می‌شود تحلیل کرد. در نحله‌های فکری مرتبط با حوزه حمایتی و رفاه اجتماعی دو دیدگاه وجود دارد: «دیدگاه حمایت محوری» که بر پایه درآمد است و «دیدگاه توانمندسازی» که تقویت قابلیت انسان‌ها را مدنظر دارد تا بر اساس توانمندی‌شان از کیک اقتصاد و مواهب آن بهره‌مند شوند. برای همین است که در یکی دو دهه گذشته بحث فقر قابلیتی، مطالعات توسعه انسان محور و فقر چند بعدی شکل گرفته است. از آنجا که دیدگاه حمایتی چالش را در کمبود پول می‌بیند به تبع آن راه حل را هم در تأمین مالی و درآمد خانوار‌ها جست‌و‌جو می‌کند. از سویی تجربه بشری دست کم در پنج دهه گذشته نشان داده که دیدگاه‌ها و سیاست‌های حمایت محور مبتنی بر اعانه، یارانه و صدقه نه تنها توان حذف فقر و از کار انداختن ساز و کار‌های تولید فقر را ندارد بلکه خود به عاملی در جهت بازتولید فقر بدل می‌شود بنابراین کمک‌های صورت گرفته اثر واقعی در کاستن از تعداد فقرا و ریشه‌های فقر و نابرابری ندارد؛ لذا هرگونه سیاستگذاری بر مبنای نگاه درآمد محور و پول پاشی محکوم به شکست است کما اینکه معتقدم دولت با فربه شدن حوزه‌های حمایتی در سال ۱۴۰۰ برای بستن بودجه بشدت با مشکل مواجه خواهد شد.
چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟ /هدف احمدی نژاد از تبلیغ «آنارشیسم اداری ـ. حاکمیتی» در ایران چیست؟ /متوهم نباشیم که باهوش‌ترین مردم دنیاییم
اما از زاویه واقعیت‌های اقتصاد ایران هم حرف ایشان در امکان پرداخت یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است. وقتی به محدودیت درآمد دولت از یک سو و افزایش هزینه‌ها و مطالبات از سویی دیگر نگاه کنیم، می‌بینیم در شرایط فعلی کمبود درآمد، مهم‌ترین اولویت، مدیریت هزینه‌هاست. دولت فقط در یک فقره امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی کمک کرده است، چون این صندوق‌ها از مرحله ورشکستگی هم عبور کرده‌اند یا فی المثل وقتی دولت می‌خواهد حقوق‌ها را ۲۰ درصد افزایش دهد عملاً فشار بر تولید و کارفرما و محرکی بر افزایش تورم است در چنین شرایطی چطور می‌توان از افزایش یارانه‌ها سخن گفت. در مصاحبه‌ای که یک سال بعد از اولین تجربه پرداخت یارانه‌ها انجام دادم تصریح کردم سیاست پرداخت یارانه‌ها به شکل فعلی اشتباه است و همان جا توصیه کردم، چون قطع کردن یارانه‌ها سخت است هیچ گاه مبلغ یارانه‌ها افزایش نیابد تا زمانی که ارزش یارانه آن قدر کم شود که تفاوت معناداری در درآمد‌های خانوار ایجاد نکند. با این حال اگر رویکرد توسعه انسان محور به‌گونه‌ای طراحی و اجرا شود که تأمین‌کننده عدالت اجتماعی باشد و بر فقر و نابرابری دامن نزند در حوزه حمایتی و رفاهی هم می‌توان اقداماتی صورت داد از این زاویه اعطای یارانه به گروه‌های شناسنامه دار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد توجیه دارد به شرط اینکه سیاستگذاری‌ها در جهتی نباشد که هر سال بر تعداد فقرا افزوده شود.


سخن این است که ما نباید طوری اظهارنظر و عمل کنیم که اقتصاد را به مثابه تن رنجور بیماری که دیگر به درمان، شوک و تزریق پاسخ نمی‌دهد به سمتی هل بدهیم که دیگر سیاست اصلاحی و درمانی در آن اثرگذار نباشد، حتی اگر دولت منابع لازم برای تأمین یارانه ۹۰۰ هزار تومانی را هم داشته باشد سیاست پول پاشی در هیچ جا به نتیجه نرسیده و محکوم به شکست است. البته قابل فهم است که امروز بسیاری از مردم درگیر مشکلات تورم و تحریم هستند و این زمزمه‌ها وجود دارد که فساد در میان مدیران و بالادستی‌ها زیاد است و حالا چه می‌شود رقمی هم به پایین دستی‌ها برسد، این حرف‌ها البته قابل فهم است، اما اگر ما نتوانیم کیک اقتصاد را بزرگ کنیم و صرفاً به توزیع رانت ادامه دهیم این رویه در افق بلندمدت کمکی به توسعه ملی نخواهد کرد. راه حل این است که دولت از منابع خود استفاده کند، از تجربه‌های بین‌المللی بیاموزد و با تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط زمینه‌های مشارکت جوانان و زنان را در فضای تولید و اقتصاد فراهم کند. در نهایت ظرفیت‌سازی در نیروی انسانی کشور است که می‌تواند به فقرزادیی منجر شود و نه اعطای یارانه‌ها حتی اگر ارقام این یارانه‌ها چشمگیر باشد. بار‌ها این سخن را گفته‌ام و حرف خود را در این جا باز تکرار می‌کنم که هر سیاستی که مردم را به دولت و حاکمیت وابسته کند آن سیاست ضد توسعه و ضد انسانی است و برعکس هر سیاستی که به افراد جامعه استقلال و استغنا بدهند سیاستی در جهت توسعه است بنابراین باید تلاش کرد که مردم وابسته به دولت و حاکمیت نباشند، وابسته کردن جامعه به دولت و حاکمیت نه با عزت انسانی، نه با مبانی و ارزش‌های انسانی و نه با آموزه‌های وحیانی و اسلامی سازگاری ندارد.

هدف احمدی نژاد از تبلیغ «آنارشیسم اداری ـ حاکمیتی» در ایران چیست؟
علیرضا صدقی در بخشی از سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان بازی تکراری عوام‌فریبی و در نقد تحرکات اخیر احمدی نژاد نوشت: توصیه به «بی‌دولتی» و ترویج و تبلیغ ایجاد نوعی «آنارشیسم اداری ـ حاکمیتی» در کشور، مسئله‌ای است که تنها از سوی «براندازان» و مخالفان «تمامیت ارضی» ایران به شکلی آشکار و روشن دنبال می‌شود. حال پرسش اصلی اینجا است که چرا رئیس جمهوری دولت‌های نهم و دهم دست به چنین اقدامی زده است؟


آیا احمدی‌نژاد و اعوان و انصارش «نقشه راهی» جدای از تمام مسئولان و ارکان نظام را دنبال می‌کنند؟ دلایل هم‌موضع‌بودن «احمدی نژاد» و «دشمنان قسم‌خورده» جمهوری اسلامی چیست و چرا هر دو جریان یک راه و مسیر در پیش گرفته‌اند؟ و پرسش‌های بی‌شمار دیگری که در صورت ادامه وضعیت فعلی، هیچ‌گاه نمی‌توان پاسخی درخور و قابل‌توجه برای آن‌ها پیدا کرد.
چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟ /هدف احمدی نژاد از تبلیغ «آنارشیسم اداری ـ. حاکمیتی» در ایران چیست؟ /متوهم نباشیم که باهوش‌ترین مردم دنیاییم
به هر روی، چنین روی شاخه جمهوری اسلامی نشستن و آن را از بیخ‌و‌بن بریدن، هیچ نشانی از عقلانیت را بازتاب نمی‌دهد. مگر آنکه این بریدن شاخه نظام به امید آینده‌ای «دور» و «موهوم» باشد. اما فارغ از این نکات کلیدی در عرصه سیاست، مسئله بر سر تاثیرات و پیامد‌هایی است که چنین اظهارنظر‌هایی در جامعه ایجاد می‌کند. رئیس دولت‌های نهم و دهم که با اجرای «ناقص»، «غیرکاربردی»، «غیراصولی» و به دور از نظرات «کارشناسی» طرح هدفمندی یارانه‌ها، کشور، مردم و به‌خصوص «طبقات فرودست» را فقیرتر کرده و بسیاری از جمعیت کشور را به مرز «فلاکت» رساند، این بار گفته است یارانه‌ها باید «۲۰ برابر» شود و اگر دولت نمی‌تواند این کار را انجام دهد، بهتر است که رئیس جمهوری استعفا دهد.


چنین اظهارنظر‌هایی بیش از هر چیز «احساسات»، «عواطف»، «نگرانی‌ها»، «دلمشغولی‌ها» و «مشکلات» مردم را نشانه می‌رود. شنونده ناآشنا به مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این حرف‌ها، که در حال حاضر با انبوهی از مشکلات و مسائل دست به گریبان است، «امیدی غیرواقعی» پیدا کرده و تصور می‌کند ممکن است مردی از جنس احمدی‌نژاد پیام‌آور روز‌های «بهتر» برای او باشد. حال آنکه اندک مطالعه و شناختی از «ساده‌ترین مباحث اقتصادی» نشان می‌دهد که امکان ایجاد چنین رویکردی در دولت نه «عقلانی» است و نه «امکان‌پذیر».


جالب آن‌که احمدی‌نژاد و جریان حامی او این مسأله را بهتر از هر کسی می‌دانند. آن‌ها خودشان به خوبی خبر دارند که با چنین طرح‌ها و ایده‌هایی چه بر سر این کشور و منابع سرشار آن آورده‌اند. آن‌ها می‌دانند که فلاکت را در کشور به بالاترین حد ممکن رساندند و اجازه استفاده و بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و منابع داخلی را به هیچ‌یک از گروه‌های اجتماعی ندادند. آن‌ها واقفند که «بی‌برنامگی‌ها» و کنش‌های «غیرکارشناسی» چه بلایی بر سر صندوق ذخیره ارزی آورد، چه مشکلاتی را برای ارکان اقتصادی بخش خصوصی ایجاد کرد و چه هزینه‌هایی را برای کشور به ارمغان آورد.


با تمام این‌ها باید از احمدی‌نژاد و جریان پشتیبان او پرسید چرا با دمیدن در تنور دوگانه «آنارشیسم اداری ـ. حاکمیتی» و «افزایش انتظارات و توقعات ناممکن»، سعی در تضعیف بیش‌ازپیش دولت مستقر در نظام جمهوری اسلامی دارند. آیا این تنها یک دعوا و مجادله سیاسی ـ جناحی است یا ریشه در مسائلی دیگر دارد؟ آیا احمدی‌نژاد و یارانش فردایی خطرناک، ناامن، پرآشوب و ملتهب را برای جامعه ایران روا دارند و آیا هیچ نهاد و سازمان و مسئولی نباید در برابر اینگونه اظهارنظر‌های خطرساز موضع‌گیری کند؟

متوهم نباشیم که باهوش‌ترین مردم دنیاییم
هدایت الله خادمی، نماینده ایذه و باغملک طی یادداشتی که در شماره امروز روزنامه قانون چاپ شده نوشت: برای اینکه فقیر نباشند و بتوانند از سرمایه های‌شان در جهت رفاه و آسایش‌شان استفاده کنند، باید دولتمردانی باشند که بتوانند از این منابع حداکثر استفاده را ببرند. این همان چیزی است که مقام رهبری هم این را گفته و آن اقتصاد مقاومتی است که باید از حداقل منابع استفاده حداکثری را ببریم. خوشبختانه ایران کشوری است که نزدیک به هفت درصد منابع دنیا در آن بوده و این در حالی است که جمعیت زیادی از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. تعداد زیادی از افراد تحت پوشش کمیته امداد هستند و عده زیادی هم در صف هستند که به این کمیته بپیوندند؛ بنابراین عملکرد ما خوب نبوده و نتوانستیم در جهت رفاه و آسایش مردم قدمی برداریم. باید این را بررسی کنیم که آیا بلد نبودیم یا اینکه موضوعات دیگری موجب این اتفاق شده است. این هم ترکیبی است از ندانستن و کارا نبودن و جدی کار نکردن. مهم‌ترین مسأله آن مربوط به فساد اقتصادی است که دولتی‌ها پست‌ها را به اقوام‌شان می‌دهند و با روابط فامیلی کشور را اداره می‌کنند. در این کشور شایسته سالاری رخت بربسته است و باعث شده ما با این همه منابع وضعیت بدی داشته باشیم.
چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟ /هدف احمدی نژاد از تبلیغ «آنارشیسم اداری ـ. حاکمیتی» در ایران چیست؟ /متوهم نباشیم که باهوش‌ترین مردم دنیاییم

مقام رهبری هم گفته بود با دستمال کثیف نمی‌شود آینه‌ای را تمیز کرد و همچنین گفتند فساد اقتصادی یک بیماری است که سرایت‌کننده است و ما جلوی آن را نگرفتیم که به همه زد. این مجموعه نشان می‌دهد که ما وضعیت بسیار بدی داریم.

چون هیچ گونه نظارتی وجود ندارد و مسئولان پاسخگوی عملکرد نیستند، این وضعیت ادامه پیدا می‌کند و بدتر می‌شود. با توجه به صحبت‌های امام (س) و رهبری باید به سمت توسعه و عدالت و خودکفایی برویم، اما داریم از آن دور می‌شویم، چون افرادی سمت‌ها را گرفتند که کار بلد نیستند و به جای توسعه کشور و شایسته سالاری دچار قوم گرایی و خانواده سالاری شده اند که این فساد است. به نظر من ما باید این‌ها را دست کنیم که این چند شرط دارد. اول اینکه باید از فساد اقتصادی پرده‌برداری کنیم و بعد به یک شناخت از خود، کشورمان، منطقه و دنیا برسیم. ما الان شناخت نداریم و مانند آدم‌های متوهم خیال می‌کنیم باهوش‌تر و پر کار‌تر و داناتر هستیم و از همه مردم دنیا جلوتر هستیم، در صورتی که اصلا این طور نیست و برعکس است. بعد از اینکه به شناخت رسیدیم افرادی که در این ۴۰ سال مسئولیت داشته اند و وزیر و وکیل بوده اند، منابع ثروت‌شان بررسی شود. آن‌ها که فیش حقوقی یا ارث پدری داشته اند، مابقی‌اش را پس بدهند همان طور که در حکومت حضرت علی اتفاق افتاد. بقیه را به خزانه بدهند تا درسی برای مدیران آینده شود تا پست را برای خدمت بپذیرند نه اینکه آن را در جهات خدمت به خودشان به کار بگیرند. مردم ایران و دولتمردان ما تصمیم به توسعه نگرفتند، مثل شیئی که روی رودخانه خروشان باشد و موج او را به همه جا می‌برد. ما باید یک مجلس درست و حسابی داشته باشیم، نه مجلسی که دولت آن را تشکیل می‌دهند و بعد حیاط خلوت دولت درست می‌شود. بعد ازآن قوه قضاییه درست داشته باشیم که برخورد‌های متناسب با موضوع کند. قوه قضاییه باید همان کاری را که در دنیا می‌کنند باید انجام دهد. در کشور ما اختلاس و فساد عادی شده و دیگر کسی هم با آن برخورد نمی‌کند؛ سرانجام همه این‌ها ابزار‌های توسعه هستند. برخورد‌های سنگین با آن‌ها باعث می‌شود که بهبود پیدا کرده و مشکلات‌مان را حل کنیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۳
انتشار یافته: ۵۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
معلومه که مردم میدونند، کدوم رییس جمهور عالی بوده است. هیچ کس مثل دکتر احمدی نژاد نه آمده و نخواهد آمد.

بقول فردوسی پور: جـــــــــــــــــونم احمدی نژاد کبـــــــــــــیر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
راست میگی
خدا کنه نه اموده باشه
و نه بخواهد بیاد
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
الله وکیلی راست گفتی..وگرنه این همه دشمن نداشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
احمدی نژاد بوس بوس
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اگر اینها احمدی نژاد را انسان نا لایقی می دانستند اینهمه بد گوی نمی کردند و ضمنا اجازه می دادن در مناظره ای از خودش دفاع کند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
مفهوم اقتصاد و رکود را نمی دانی که برای فردی که پایه گذار ویرانی اقتصاد ایران است بوسه می فرستی.یارانه از ابتدا اشتباه بود باید با الگو برداری از کشور های پیشرفته فقط به بیکاران حقوق بیکاری و کمک های حمایتی از قبیل تهیه مسکن و بیمه درمانی ارایه میشد.در چنین حالتی هم میلیاردها تومان بیهوده هدر نمی رفت و هم اینکه فقیر مطلق در مملکت وجود نداشت.
ناشناس
| United States |
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
یکبار ۴۵۰۰۰ تومان داد نتیجه اش را دیدید یک عده دنبال درآمد مفت هستند نه برادر باید کارکرد زحمت کشید تا اقتصاد راه بیفتد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
واقعا احمدی نژاد چیکارتان کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
آقای نوبخت، احمدی نژاد هرکار کرد، شما هیچ کاری نکردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
بسمه تعالی
پرداخت یارانه چرا، بالابردن دستمزدها در اولوبت است، لاکن مسئولین هیچ اراده ای برای افزایش دستمزدها ندارند،دولتها عمدا و سلیقه ای و سیاسی دستمزدها را در حداقلی نگه داشته اند. بلاخره دیر و زود داره سوخت و سوز نداره کسی که از حقش بیشتر خورده از دماغش میزنه بیرون و کسی کع حقش رو خوردن به حقش میرسه. این سنت خداست. یعنی عدالت و فقط وای بحال آنها در سر مستی قدرت حقی را ناحق کرده باشند.
پاسخ ها
mrv
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
بالابردن دستمزد ها تو این کشور اثر سوء داره چون اینجا دلالها حرف اول و اخر رو میزنن فقط برای مقابله با تورم و کوچک نشدن سفره مردم باید قیمت ها شکسته بشه نه اضافه کردن به دستمزدها
بیرانوند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
خب دولت بیاد قیمتها رو بشکنه!!!
مردم از خداشونه.
ولی کدوم دولت؟؟؟؟؟؟؟؟ دولت مقتدر کجا بوده؟!!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
ناشناس ۹:۳۳ کاملا با شما موافقم ولی متاسفانه به علت ناکارامد دولتمردان امیدی به کنترل قیمت ها نیست.
هوشنگ
|
United States
|
۰۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
به خدا باهوش ترین مردم دنیا ییم، من با آمریکایی ها کار میکنم، خنگ ترین افراد در ادارات گذاشتن سر کار زرنگ ترین ها در مدیریت
در ایران ناکارامدترین در مدیریت، زرنگ ترین ها زیر دست ....
رضا
|
United States
|
۰۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
۹۰۰ تومن با دلار واقعی آزاد ۱۵ هزاررتومنی میشه ۶۰ دلار و احمدی نژاد که ۱۵ سال پیش ۴۰ دلار میداد
بر اساس تورم ٬ یارانه باید حالا۶۰ دلار و همون حدود یک میلیون باشه

چرا نوبخت و داره دستش میگن عوام فریبی و بدون محاسبه ؟ ؟
عوام فریبی یعنی فک و فامیل برخی با ۱۵۰ میلیارد پول ملت برند آمریکا و بعد برای مبارزه با همون کشوری که بچه هاشون اونجا زندگی میکنند به مردم فشار تحمیل کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اگر از حقوقهای نحومی بگیرند وجلوی دزدی برخی خودی ها را این کار شدنی است حتما بلا شک فقط دزدی ها نمی گذارد
جم
|
United Arab Emirates
|
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
پیشنهاد آقای احمدی‌نژاد از اینکه اقدامی پوپولیسته، شکی نیست اما از طرف دیگه اطلاع داره ایران چه منابع عظیمی داره و اکثر درآمد کشور به جیب تعداد محدود و معدودی از افراد در ایران و دیگر کشورها میره و دلش سوخته و قصد داره چنین درآمدهایی رو صرف تمام ایرونیها کنه، راستی پست معاونت وزارت صنعت داماد محترم جناب روحانی هم مبارک.
پاسخ ها
سردار اسعد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
جلوی دزدیها و احتلاس گرفته بشه.
موسسات غیر مجاز جمع بشن، ، تو ایران هرکاری میشه کرد
یارانه 900 هزار تومانی که سهله
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
مابقی‌اش را پس بدهند همان طور که در حکومت حضرت علی اتفاق افتاد. بقیه را به خزانه بدهند تا درسی برای مدیران آینده شود تا پست را برای خدمت بپذیرند نه اینکه آن را در جهات خدمت به خودشان به کار بگیرند. ... انشالله از رو.ز شنبه مسوولین ما در صف می ایستند تا اموالشان را به خزانه واریز کنند .
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اگر قرار باشه که با یارانه خودمون را نشون بدیم و رای مردم را پیشاپیش بخریم من خودم حاضرم دو میلیون تومان در ماه یارانه بدم .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
با مزه بود.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
من 3/000/000تومان میدم به من رای بدید
مازیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
نوبخت جان سیاست شما ودیگر دوستانتان این نیست که یارانه انقدر بی ارزش شود که کسی دنبالش نباشد سیاست شما ملت را به تب گرفتن وبه مرگ راضی کردن است ...
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
میانگین ضریب هوشی ایرانی ها 85 و رتبه 55 در دنیا هستیم - زیاد به خودمون مغرور نشیم
پاسخ ها
سردار اسعد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اتفاقا خیلی باهوشیم.
یه نگاهی بکنید سران مملکتمون حتی در مقوله ازدواج خودشون و فرزندانشون چقدر هوش و ذکاوت به خرج میدن
میدونن با کی وصلت کنند بیشتر ایندشون روشن میشه.
مملکت هزار فامیل از هوش زیاده دیگه
ناشناس
|
-
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
متوهم نباشیم که باهوش‌ترین مردم دنیاییم
اگه باهوش ترین مردم دنیا هستیم پس چرا ناکارامدترین ها مسوول هستند...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
از همین کامنت شما معلومه ایرانی ها چقدر باهوشند.
لقمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
کدام ملت مقابل این همه حمله دوام می ارود شما آقای خادمی نوجوان که نیستی ندانی اول انقلاب در کردستان در گنبدکاووس در سیستان چی گذشت؟ می دانید در کنار حمله صدام به ایران گروه منافقان چه ترورهایی کردند؟ در این فضا چند سانتیمتر از خاک ایران جدا شد؟ امثال شما به مجلس راه پیدا کردین از خودتان نمی پرسید ایران چگونه این راه را پیموده چطور به تکنولوژی هسته ای و پزشکی و... دست پیدا کرده چرا امارات عربستان و کویت به این توانمندی ها دست پیدا نکردند؟ آن کشورهای که تحریم نیستند؟ از خودتان بپرسید چگونه ایران علی رغم مخالفت دولت امریکا تا اینجا آمد؟ از نظر پیشرفت کجاها قرار داریم؟ با این همه تحریم؟ خوش به حال شما که طلبکار هستید از وطن و ملت بد به حال امثال بنده که فکر می کنم وظیفه ام را مقابل ملت و وطن درست انجام نداده ام هرچند مقامی خیلی خیلی پایین تر از مقام شما دارم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
دوست عزیز
اگر ما به این همه تکنولوژی دست یافته ایم، چرا باید دنبال شرکت های نفتی اععم از فرانسوی، انگلیسی، چینی، روسی، مالزییایی،امریکایی، برزیلی، هلندی باشیم؟
ما که مزیت نسبی مان نفت است. دانشگاه نفت داریم. ولی دانشگاه انرژی اتمی نداریم
پس یه جای کار غلط است به عبارت عامیانه تر کذب می گوییم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
خدا از رحمت خودش دور کند کسانی را که بجای فکر برای طرحهای عمرانی پول نقد را به عنوان یارانه به مردم دادند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
با سلام
چقدر منافع یک عده به خطر میفته که اینجوری میکنید مگر نه از اول انقلاب تا حالا هر کس آمده فرق چندانی نکرده چون سرمایه داری اجازه حرکت به کسی نمیده چرا حالا از برخی میترسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اگه باهوش بودیم که وضع اقتصاد مون این نبود وپول ملی بهاین فلاکت نمی افتاد وتو 6 ماهه اخیر مراجعه کنندگان به کمیته امداد بیش از 50 درصد افزایش نمیافت وخط فقر 5 میلیون نمی شدو.... بازم بگم ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
احسن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اگر این 900 هزار تومان به مردم داده نشود به جیب عدهای خاص سرازیر میشود (اگر خرج آبادانی کشور می شد که خیلی هم خوب بود)
غلامرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
سلام چراهرحرف حقی رابه استناد گوینده ان تخطئه میکنید این کاهش یک سوم شدن ارزش پول ملی یعنی کاهش سی درصی قد ت خرید عموم وبرفرص محال حقوقها را سه برابر کنید تازه قدرت خرید حقووق بگیران تامین میشود !بیکاران چه کنند ا؟؟ ایا راهی جز افزایش یا رانه ها که همان درامد عمومست راه دیگری هست!؟ واقایان اقتصاد دان وسیاسیون محترم که اینگونه نظر یک نفر را به توپ می بندندند راه برون رفتی از چاهی که اگاهانه ویانااگاهانه حفر کر ده انددارند!؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
احمدط نژاد جمع و ضرب و عذ و رقم بلد نیست و کار و حرف هاش بی حساب و کتاب است و در زمان ایشان کشور برباد رفت و حذف یا انه ها و پرداخت ۴۵۰۰۰ فریبی برای عده ای مردم عوام بود و ای کاش همین ۴۵۰۰۰ حذف میشد و قیمت ها به قبل بر میگشت
پاسخ ها
بیرانوند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
ای کاش 45 هزار تومان هم حذف شود و به حساب اقازاده ها در امریکا و اروپا واری شود.
به زودی گویا از امریکا اخراج میشوند و لازمشان میشود حتما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
در زمان ساخت مسکن مهر که عده ای بر سر کار بودند در بسیاری از ساختمانهای مسکن مهر بجاط مصالح سیمان و بتن در لای دیوارها از بطری های آب معدنی و بطری های نوشابه پر کرده و بر روی انها با سیمان پوشانده اند الان در بسیاری مناطق وقتی مردم میخی بدیوار میکوبند به چنین بطریهایی پی میبرند. دزد و غارت در زمان دولت قبل غوعا کرد نگذارید چنین افرادی در جامعه رشد کند و مردم فقیر و بیچاره را فریب دهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
احمدی نژادباید جایش در زندان باشد این فعالیهایی که میکند میخواهد به نوعی خودش را مطرح کند تا تحت تعقیب قرار نگیرد و برای خودش هوادار درست کند با اینکارش از محاکمه شدن میخواهد جلوگیری کند و مردم و مسولین را فریب دهد.تعجب میکنم که چرا این فرد که کشور و حیثیت ایران برباد داد راست راست راه میره و کسی کاری به ایشان ندارد خواست مردم ایران جلوگیری از رشد و نمو چنین ادمهای بیفکر میباشد.
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
مساله اینه که اگه اون ثروت به صورت نقدی بین مردم توزیع نشه ، هیچ جور دیگه هم به دستشون نمیرسه. تجربه نشون داد که پولها صرف تولید کار و توسعه زیرساختها نمیشه.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اين پولهائي كه بايد صرف توسعه و عمران و اشتغال شود به افرادي كه دادند چه تاثيري روي آنهائيكه گرفتند گذاشت؟
ناشناس
| United States |
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
دركشورهاي عربي مانند عربستان و كويت كه ساليان متمادي پول مجاني به مردمشان دادند چه رشدي كردند غير از تن پروري و مفت خوري و بيكاري و استفاده از نيروهاي خارجي چه جيزي نصيبشان شده است گر همين پول مفت به مردم ايران بدهند مدتي ديكر ما مثل آنها ميشويم
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
با سلام. باید تاسف خورد که تقسیم منابع موجود در کشور را به عنوان الگوی اقتصادی معرفی می کنند. می گویند ما منابع مس و آهن و طلا و نفت داریم و می توانیم براساس آن به هر فرد ایرانی 900 هزار تومان در ماه یارانه بدهیم! این که نشد سیستم اقتصادی. باید بگویند که چگونه می خواهند از منابع این کشور برای رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال و توسعه استفاده کنند. نه اینکه بخواهند منابع را تقسیم و مصرف کنند. این منابع باید برای آیندگان هم بماند و هرگونه برنامه، باید پایداری خود را تضمین کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
هیچ خیری از هیچکس و جناحی به مردم نرسیده ، فقط دعوا برسر تصاحب پست و بس .
ناشناس
|
-
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
نه تنها باهوش نیستیم بلکه فرصت طلب و زود باورترین هستیم....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
مرگ ونفرین و لعنت بر دلار ارزان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
افراديكه مملكتوبه اين روزانداخته اند حالانميدانم اپوزيسيون چه چيزي هستند
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
نتیجه پیشنهادات احمدی نژاد جز ویرانی اقتصاد چیز دیگری نیست بالاخره روزی فرا خواهد رسید که دست افراد ریا کار رو خواهد شد و معلوم میشود بدنبال چه بوده هیچ مسولی نسبت به اقتصاد کشورش اینگونه عمل نمی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اینهمه معدن مس و طلا و گچ و سیمان و اینهمه نفت و گاز و اینهمه سنگ گرانبها و اینهمه راه و عوارض و مالیات و خطوط هوایی و درامد ان
چرا اینهمه بیکار و فقیر؟
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
سالهاست مردم بیچاره به زحمت افتاده اند
پیک موتوری
|
United Kingdom
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
اولا احمدی نژاد در دو سال اول بعد از سال92 از خجالت و شرمندگی به خاطر انبوهی از مشکلات که برای کشور تراشیده بود در گوشه ای پنهان شده بود.و در انظار عمومی ظاهر نمی شد.بعد از 94 کم کم آفتابی شد و با جمع شدن دوباره چند نفر دور او حالا فکر می کند مردم فراموش کردند که چه بلایای سرکشور آورد.مردم فراموش کردند که 1 _ 700 میلیارد دلار درآمد نفت کجاست و بابک زنجانی ها و خسروی ها و....؟2 _ صدها هزار میلیارد تومان بیت المال صرف ساختن مسکن مهر بدون امکانات در بیابان ها و کوهای اطراف شهرها شد که غیر قابل سکونت است3 -اجرای یارانه ها به بدترین شیوه ممکن4-محکومیت پی در پی ایران در مجامع بین المللی5-دور ریختن دلارهای نفتی ایران در کشورهای مانند ونزوئلا برای تولید تراکتور و پارلمان سازی برای جیبوتی و...6-دور ریختن و هدر دادن هزاران میلیارد تومان برای اجرای طرح بنگاه های زود بازده.7-دوره گردی کابینه و هیئت دولت دورتادور ایران به مدت 8 سال.8-اجرای طرح های بی حساب وکتاب مانند اختصاص 1 میلیون تومان هر سال برای یک نوزاد و بعد منصرف شدن از آن به خاطر بار مالی9-بدتر از همه ی موارد بالا به بازی گرفتن اعتقادات مذهبی و هاله نور و یارانه امام زمان و....بدون شک خسارت ریاست جمهوری احمدی نژاد بسیار بیشتر از کودتای 28 مرداد و حمله مغول و افغان ها به ایران بوده است و حالا حالا نسل ها باید بیایند وبروند و بسوزند تا امور دوباره سر وسامان یابد.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
در دولت احمكدي نژاد يك وزير درست و حسابي و باتجربه و كاردان وجود نداشت همشان از نظر شكل و قيافه مثل هم بودند و اسامي وزراي ايشان هم هيچ كس تا پايان دوره وزراتشان كسي را نشناخت و اين نشانه بي نام و نشان و عدم علاقه مردم به چنين كابينه ناکارامی بودندو به غيذر تعدادي روستائي كه در سفرها بدنبالش ميدويدند تا شايد پولي بگيرند مابقي مردم آگاه از چنين دولتي راضي نبودند نه ميان فقها جائي داشت نه در ميان مردم روشنفكر و قشر تحصيل كرده آگاه
شهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
چطور کویت یارانه نقدی 45 میلیونی و کالای 45 میلیونی میده، اما ایران نمیتونه؟!!!
دلیلش تابلوه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
ایکاش محاکمه اش میکردند تا برای همیشه برای همگان همه چیز روشن میشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
آقاي نوبخت دست از سر آقاي احمدي نژاد برداريد.
شما نيازي نيست به ادعاهاي ايشان پاسخ دهيد. لطفا به نتيجه وعده هاي دولت خودتان پاسخ دهيد.
چنان رونق اقتصادي ايجاد مي كنم كه مردم ديگر نيازي به يارانه نقدي نداشته باشند!!!!!!!!!!!!!!
و صدها علي بركت الله ديگر!!!!!!!!!!!!!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مجلس یازدهم سامانه سعدی منطقه حفاظت شده خاییز فوت آسیه پناهی جورج فلوید