بازدید 11705
۱
پیمانه اقتصادی؛

از «سایه سنگین توفان هاروی بر قیمت بنزین» تا «سوپاپ اطمینانی که دیگر برای بانکی‌ها جواب نمی‌دهد»

این پیمانه موضوعاتی همچون جهش بورس برای کانال ۸۳ هزار واحد، افزایش بهای سکه، رشد سه گانه دلار، یورو و درهم در شروع هفته، جشن تولید 150 میلیون فولکس‌واگن، آمادگی سایپا برای توقف تولید، ارائه فرصت به هند و گازپروم برای توسعه فرزاد B، کاهش خرید نفت اسار اویل هند از ایران و بهای طلا در بالاترین سطح سه ماه اخیر را در بر دارد.
کد خبر: ۷۲۵۰۱۸
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۸ 27 August 2017
از «سایه سنگین هاروی بر قیمت بنزین» تا «سوپاپ اطمینانی که دیگر برای بانکی‌ها جواب نمی‌دهد»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون جهش بورس برای کانال ۸۳ هزار واحد، افزایش بهای سکه، رشد سه گانه دلار، یورو و درهم در شروع هفته، جشن تولید 150 میلیون فولکس‌واگن، آمادگی سایپا برای توقف تولید، ارائه فرصت به هند و گازپروم برای توسعه فرزاد B، کاهش خرید نفت اسار اویل هند از ایران و بهای طلا در بالاترین سطح سه ماه اخیر را در بر دارد.


جهش بورس برای کانال ۸۳ هزار واحد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه 4 شهریورماه 96 با افزایش 355 واحدی به رقم 82 هزار و 897 واحد رسید. تالار شیشه ای در اولین روز کاری هفته جاری شاهد روند رو به رشد اکثر شاخص های منتخب در ادامه روزهای گذشته بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 115 واحدی به رقم 26 هزار و 861 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 17 واحدی، عدد 17 هزار و 750 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با افزایش 12 واحد به رقم 13 هزار و 445 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.55 درصدی، افزایش 498 واحدی را رقم زد و به سطح 91 هزار و 164 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 395 واحد افزایش به رقم 58 هزار و 290 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با افت 21 واحد معادل 0.01 درصد همراه بود و عدد 179 هزار و 572 واحد را به نمایش گذاشت. در معاملات دیروز بازار سهام، نماد فملی متعلق به ملي‌ صنايع‌ مس‌ ايران‌ با 119 واحد بیشترین اثر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشت.

از «دوچندان شدن محبوبیت پراید در روزهای خداحافظی» تا «سوپاپ اطمینانی که دیگر برای بانکی‌ها جواب نمی‌دهد»

افزایش ۳ تا ۵ هزار تومانی قیمت سکه

در جریان معاملات روز شنبه بازار تهران، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۳۴۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۲۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۳۰۰۰ تومان افزایش، یک میلیون و ۱۸۲ هزار تومان، نیم سکه با ۵۰۰۰ تومان افزایش به ۶۳۷ هزار تومان و هر ربع سکه و سکه یک گرمی به ترتیب ۳۶۶ هزار و ۲۴۸ هزار تومان معامله شد. /مهر

کاهش ارزش دلار، قیمت طلا را به بالاترین سطح در 3 ماه اخیر رساند

در حالی که ارزش دلار آمریکا به پایین ترین سطح خود در 3 هفته اخیر رسید، قیمت طلا در بازارهای بین المللی در پایان مبادلات روز جمعه افزایش یافت و نزدیک به بالاترین سطح در 3 ماه اخیر رسید. کاهش ارزش دلار آمریکا در شرایطی است که جانت یلن رئیس فدرال رزرو در سخنرانی روز گذشته خود در نشست جکسون هول هیچ اشاره ای به سیاست های پولی و نرخ بهره آمریکا طی ماه های آینده نکرده است.

رشد سه گانه دلار، یورو و درهم در شروع هفته

در پایان معاملات بازار آزاد روز شنبه، هر دلار آمریکا با رشد 42 ریال نسبت به آخرین روز هفته گذشته، به طور میانگین به قیمت 38 هزار و 386 فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 53 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 45 هزار و 65 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد ابتدای هفته، 10 هزار و 504 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز پنجشنبه، 29 ریال گران تر فروخته شد.

سایه سنگین توفان هاروی بر قیمت بنزین

روز گذشته سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد توفان هاروی قیمت بنزین را در  این آخر هفته (دیروز و امروز) افزایش می‌دهد. در هیوستون در جایگاه سوخت اچ‌ای‌بی، رانندگان در صف‌های طولانی منتظر بنزین زدن هستند. انتظار می‌رود بعضی از پالایشگاه‌ها تا زمان عبور طوفان کاملا تعطیل باشند که این احتمالا موجب اختلال در تأمین بنزین خواهد شد. پیش بینی وقوع طوفان موجب شد شاخص قیمت فروش کلی بنزین ۵ سنت یا ۳ درصد افزایش یاد و به ۱.۶۶ دلار برای هر گالن برسد که به گفته دست اندرکاران بازار، به سرعت بر نمایشگر قیمت پمپ بنزین‌ها به نمایش درخواهد آمد. پاتریک دیهان تحلیل‌گری از گس‌بادی می‌گوید: از روز جمعه شما شاهد تأثیر طوفان هاروی بر روی قیمت بنزین بوده اید. خبر خوب این است که این بار مانند طوفان کاترینا نخواهد بود. به نقل از مهر، دیهان گفت که توفان خلیج در آگوست ۲۰۰۵ یک‌شبه باعث افزایش ۴۰ سنتی قیمت بنزین شد. ما در مورد طوفان هاروی، تا روز دوشنبه که پالایشگاه‌ها فرصتی برای ارزیابی میزان آسیب و ضرر خود که می‌تواند ناشی از سیل‌زدگی یا قطع برق باشد، پیدا کنند، نمی‌توانیم متوجه تاثیر کامل توفان هاروی شویم. تام کولزا تحلیل‌گر اویل‌پرایس می‌گوید: انتظار می‌رود افزایش قیمتی ۵ تا ۱۵ سنتی در قیمت بنزین رخ دهد اما ممکن است اگر تأثیر توفان بر پالایشگاه‌ها بیشتر باشد تا روز کارگر آمریکا جهشی ۲۵ سنتی هم داشته باشیم.

جشن تولید 150 میلیون فولکس‌واگن

فولکس‌واگن تولید 150 میلیون خودرو را جشن گرفت. این خودروساز طی 80 سال فعالیت از سال 1937 در بیش از 50 کارخانه در 14 کشور به این رکورد دست یافته است. خودرویی که رکورد 150 میلیون را برای فولکس‌واگن در ولفسبورگ آلمان به ارمغان آورد یک دستگاه گلف جی‌‌تی‌ای به رنگ آبی بود. به نقل از دنیای اقتصاد، کارخانه واقع در ولفسبورگ به تنهایی نقش تعیین‌کننده‌ای در رسیدن به این رکورد داشته است. بیش از 44 میلیون خودرو در طول 72 سال فعالیت در این کارخانه تولید شده است. از میان 150 میلیون خودروی تولید شده توسط فولکس‌واگن، 17 میلیون پولو، 5/ 19 میلیون جتا و بیش از 20 میلیون پاسات و 5/ 21 میلیون بیتل بوده است. فولکس‌واگن بیش از 60 مدل خودرو دارد و تنها امسال 10 مدل خودروی جدید را در سراسر جهان ارائه کرده است. این خودروساز در سال 2020 خودروی برقی آی‌دی را به بازار عرضه خواهد کرد و بناست تا سال 2025 بیش از یک میلیون خودروی برقی به فروش برساند.

سایپا برای توقف تولید پراید آماده است

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد: دو سال پیش بیش از 68 درصد محصول عرضه شده، پراید بود اما امروز در شرایطی هستیم که آمادگی استقبال از خروج پراید را داریم. به گزارش ایرنا، چندی پیش مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد: کم مصرف بودن، پایین بودن قیمت و هزینه های تعمیراتی و داشتن خدمات پس از فروش گسترده، محبوبیت این خودرو را نزد خانواده ها دوچندان کرده است.

ارائه فرصت به هند و گازپروم برای توسعه فرزاد B

معاون وزیر نفت در مورد مذاکره با شرکت‌های خارجی برای توسعه میدان گازی فرزاد B اظهار کرد: مذاکره با هند و گاز پروم نفت ادامه دارد و چنانچه پیشنهاد فنی و مالی مناسبی ارائه کنند توسعه میدان فرزاد B به آنها سپرده می‌شود. به نقل از ایسنا، در حالی که مذاکره ایران با هند برای توسعه میدان گازی فرزاد B از مرداد ماه سال ۱۳۸۸، آغاز شد، این مذاکرات بعد از حدود ۶ سال نه تنها به نتیجه نرسید بلکه کار ایران و هند در این زمینه به گروکشید رسید و این میدان همچنان چشم انتظار توسعه نشسته است. با وجود اینکه ایران و هند بر سر میدان گازی فرزاد B به توافق نهایی نرسیدند و کارشان به تهدید و گرو کشی رسید، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد اگر هندی ها باز هم اظهار علاقه کنند و بتوانند مشکلات خود را در زمینه مالی برطرف کنند، مذاکره با آن‌ها را متوقف نمی‌کنیم. حجم گاز درجای میدان گازی فرزاد B، بیش از ۲۱ تریلیون فوت‌ مکعب برآورد شده که ۱۲.۵ تریلیون آن قابل استحصال است و طبق برنامه قرار است با توسعه میدان در فاز نخست از این میدان روزانه ۱.۱ میلیارد فوت مکعب گاز تولید شود.

خرید نفت اسار اویل هند از ایران ۱۸ درصد کاهش یافت

آمارهای به دست آمده از منابع تجاری و مؤسسه تامسون رویترز نشان می دهد، شرکت اسار اویل هند در ماه جولای میزان خرید نفت خود از ایران را نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18.3 درصد کاهش داده است. به نقل از رویترز، بر اساس این گزارش، در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی، این شرکت خصوصی هندی خرید نفت خود از ایران را 4.8 درصد کاهش داده و به حدود 151 هزار و 300 بشکه در روز رسانده است. میزان خرید نفت اسار اویل از ایران در ماه جولای به 152 هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن حدود 24 هزار بشکه افزایش داشته است. ایران در ماه گذشته میلادی بزرگترین تأمین کننده نفت این شرکت هندی بوده است. هفته گذشته شرکت رزنفت روسیه و شرکایش معامله 12.9 میلیارد دلاری خرید شرکت اسار اویل را نهایی کردند. /تسنیم

سوپاپ اطمینانی که دیگر برای بانکی‌ها جواب نمی‌دهد

بانک مرکزی اعلام کرده که از یازدهم شهریورماه، بانک ها باید نرخ سود ۱۵ درصدی را اعمال کنند. در این میان، گزارش میدانی خبرنگار مهر از شعب بانکی حکایت از آن دارد که برخی کارمندان بانکها، همچنان تلاش خود را برای جذب سپرده‌ها ادامه می‌دهند و همین امر هم سبب شده تا مردم برای کنجکاوی هم که شده، به شعب مراجعه کرده و راجع به چند و چون سپرده‌ها و نرخ‌های سود، سوال کنند. یکی از کارمندان بانکی در گفت وگو با مهر، با بیان اینکه مشکل اصلی بانک ها صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود که به واسطه آن، می توانستند نرخ سود بالاتری را به مشتریان پیشنهاد دهند؛ می گویند: هرچند نرخ سود در مورد سپرده‌های کوتاه مدت و بلندمدت، در شعب بانکی و در قالب حساب های بانکی، همان نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است، اما به هرحال صندوق ها سوپاپ اطمینانی بودند که بانکها می توانستند به واسطه آن، جذب سپرده بیشتری داشته باشند. وی می افزاید: اکنون بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، صندوق سرمایه گذاری بانکها نیز مکلفند که در چارچوب ضوابط خاص خود عمل کنند و زمینه دیگری برای سوددهی وجود ندارد؛ بنابراین، خود این امر، ریزش سپرده‌ها را سبب خواهد شد؛ اگرچه ممکن است که این ریزش، خیلی قابل توجه نباشد.اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
بانک ها دارن شلوغ کاری می کنند .اگر سود به 8 درصد هم برسه ملت پولشون بر نمی دارن
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022
آخرین اخبار