بازدید 10358
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات آخرین روز بورس، گرانی سکه، کاهش بهای دلار، یورو و درهم در بازار آزاد، کاهش بهای جهانی طلا، کاهش بهای نفت با رشد شاخص دلار، رکورد شکنی دوباره سنگ‌آهن، ربای آشکار با دریافت هزینه دیرکرد توسط بانک‌ها، قیمت مسکن در آلمان، پرکشیدن قیمت مرغ و ثبات بازار خودرو در اولین هفته اسفندماه را در بر دارد.
کد خبر: ۶۷۰۴۵۶
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۶ 23 February 2017
از «گزینه ادغام بانک‌ها روی میز بانک مرکزی» تا «اما و اگر در واردات گاز از ترکمنستان»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت  و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات آخرین روز بورس، گرانی سکه، کاهش بهای دلار، یورو و درهم در بازار آزاد، کاهش بهای جهانی طلا، کاهش بهای نفت با رشد شاخص دلار، رکورد شکنی دوباره سنگ‌آهن، ربای آشکار با دریافت هزینه دیرکرد توسط بانک‌ها، قیمت مسکن در آلمان، پرکشیدن قیمت مرغ و ثبات بازار خودرو در اولین هفته اسفندماه را در بر دارد.

شاخص کل بورس سبزپوش ماند

در پایان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل با رشد 46 واحدی به رقم 77 هزار و 847 واحد رسید. شاخص هم وزن نیز بارشد 11 واحدی به رقم 15 هزار و 831 واحد رسید. ارزش معاملات نیز 2116 میلیارد ریال شد. بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص را نمادهای پارسان با 79 واحد و بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را نماد وبملت با 33 واحد به عهده داشتند. بیشترین ارزش معاملات غیربلوک نیز از آن نماد پارسان با 83 میلیارد ریال بود. در فرابورس نیز آیفکس با رشد 0.9 واحدی به رقم 867 واحد رسید. ارزش معاملات نیز 2196 میلیارد ریال شد.انواع سکه گران شد

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار آزاد تهران به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۷۰۰ تومان رسید که افزایش ۱۷۰۰ تومانی را نشان می دهد. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ثبات قیمت به یک میلیون و ۱۶۹ هزار تومان رسید؛ بنابراین، نیم سکه با ۲ هزار تومان افزایش قیمت به ۶۴۷ هزار تومان، ربع سکه با سه هزار تومان افزایش به ۳۵۶ هزار تومان و سکه یک گرمی با هزار تومان افزایش به ۲۱۹ هزار تومان رسید.

کاهش قیمت دلار، یورو و درهم در بازار آزاد

در پایان معاملات بازار آزاد ارز در روز چهارشنبه، هر دلار آمریکا با کاهش 46 ریال به رقم میانگین 37 هزار و 798 ریال برای فروش رسید. همچنین هر یورو 47 ریال افت قیمت داشت و در پایان روز به قیمت 40 هزار و 449 ریال به فروش رسید. هر درهم امارات نیز در پنجمین روز از هفته جاری، به طور میانگین به قیمت 10 هزار و 348 ریال فروخته شد که نسبت به روز سه شنبه، 9 ریال ارزان تر بود.

قیمت جهانی طلا کاهش یافت

خبرگزاری رویترز انگلیس اعلام کرد روز چهارشنبه قیمت طلا به دلیل افزایش نرخ برابری دلار در برابر سایر ارزها، کاهش یافت. قیمت نقد یا آنی طلا در ساعت 06:45 چهارشنبه به وقت گرینویچ در بازار لندن نسبت به دیروز (سه شنبه) 0.2 درصد کاهش یافت و به یک هزار و 233 دلار و 41 سنت در هر اونس رسید. در معاملات آتی بازار کامکس آمریکا نیز هر اونس طلا در ساعت یاد شده با 0.4 درصد کاهش نسبت به دیروز به قیمت یک هزار و 234 دلار و 60 سنت معامله شد. به گزارش ایرنا، «جیانگ شو» تحلیلگر ارشد شرکت شاندونگ گلد چین، گفت: اگر چه تورم آمریکا افزایش یافته است اما احتمال افزایش نرخ بهره در ماه مارس (اسفند-فروردین) کم است اما از آنجا که قیمت طلا فقط از اوایل سال 2017 افزایش پیدا کرده است، شرایط بازار برای صعود به قیمت های بالاتر دچار تردید است. 

کاهش قیمت نفت با رشد شاخص دلار

در روز چهارشنبه با بالا رفتن شاخص دلار ایالات متحده قیمت جهانی نفت اندکی کاهش یافت. این در حالی ست که روز سه شنبه قیمت نفت حدود 2 درصد افزایش داشت که بالاترین حد خود در طی 3 هفته است. افزایش قیمت نفت بدنبال اعلام اوپک درباره پایبندی به توافق خود برای کاهش تولید صورت گرفت. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده روز سه شنبه، ۴۴ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۶.۸۳ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۳۴ سنت کاهش، بشکه‌ای ۵۳.۹۹ دلار صورت گرفت.

"قیمت متوازن" نفت هنوز حاصل نشده است

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت، انتظار دارد کشورهای بیشتری به توافق کاهش تولید اوپک بپیوندند. بارکیندو تاکید کرد که به رغم تبعیت از توافق، با توجه به اینکه میزان ذخایر نفتی همچنان بالاست، اوپک و شرکایش هنوز به «قیمت متوازن» دست نیافته اند. بر اساس گزارش ماهیانه اخیر اوپک، میزان عرضه جهانی نفت در ماه ژانویه بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته و به 95.75 میلیون بشکه در روز رسیده است.

سنگ‌آهن دوباره رکورد شکست

مودارهای قیمت سنگ آهن از حدود ۱۰ روز پیش دومین موج صعودی قیمت سنگ آهن را به ثبت رساند که در قیمت سنگ آهن رشدی ۱۰ دلاری را تجربه کرد و اوج آن که روز آخر بهمن ماه رقم خورد که قیمت کنسانتره سنگ آهن ۶۷ درصد فوب بندرعباس به ۸۵.۹ دلار رسید. به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش مجله متال بولتن نیز قیمت سنگ آهن برای تحویل در بندر کینگدائو چین، با ۶.۵ درصد افزایش در روز دوشنبه به ۹۲دلار و ۲۳ سنت در هر تن افزایش یافت.

از «گزینه ادغام بانک‌ها روی میز بانک مرکزی» تا «اما و اگر در واردات گاز از ترکمنستان»

به گزارش وب سایت Nikkei Asian Review قیمت جهانی سنگ آهن امسال به دلیل افزایش تقاضای چین به طور قابل توجهی رشد پیدا کرد و قیمت سنگ آهن استرالیا به عنوان یک شاخص بین المللی، به بیش از ۹۰ دلار در هر تن رسید که این قیمت معادل دو برابر سال گذشته است. وب سایت ماینینگ نیز گزارش داد که قیمت سنگ آهن به بالاترین نرخ ۳۰ ماه گذشته رسید. همچنین قیمت واردات سنگ آهن ۶۲ درصد با ۲.۷ درصد رشد در روز گذشته به ۹۲ دلار و ۷ سنت در هر تن رسید که بالاترین میزان از اواسط آگوست ۲۰۱۴ بوده و می توان گفت قیمت این ماده معدنی از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا کنون ۱۶ درصد افزایش یافته است.

گزینه ادغام بانک‌ها روی میز بانک مرکزی

مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی برای حل بحران زیان‌دهی بانک‌ها چه برنامه‌ای دارد، اظهار داشت: با اصلاحاتی که در صورت‌های مالی سال 94 بانک‌ها رخ داد، عمق مشکلات بانک مشخص شد، مدیران و سهامداران به ضرورت اصلاحات واقف شدند و امیدواریم همزمان با بهبود شرایط اقتصادی، بانک‌ها هم به سمت اصلاح ساختار بروند. وی در پاسخ به اینکه بانک‌هایی که حجم زیان‌ آنها مدام در حال افزایش است، نباید به سمت ادغام و انحلال بروند؟ گفت: راهکارهای گوناگونی وجود دارد که ادغام یکی از آنها است،اما راهکار اول و آخر نیست. وی تصریح کرد: اگر بانکی از طریق کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری و اصلاحات ساختاری خودش را سودآور کند، نیازی به ادغام نیست. عباس کمر‌ئی، با بیان اینکه بانک مرکزی به ادغام به عنوان یک راهکار توجه دارد، گفت: هر زمان بانکی به مرحله‌ای رسید که راهی جز ادغام برای حل مشکل آن وجود نداشت، ادغام انجام خواهد شد. کمره‌ئی با تاکید بر اینکه به طور طبیعی بانک‌ها با این شرایط حتما باید به سمت اصلاح ساختار و افزایش سرمایه بروند، افزود: ادغام به عنوان یک گزینه روی میز بانک مرکزی قرار دارد و در زمان لازم برای از آن استفاده خواهد شد.

دریافت هزینه دیرکرد توسط بانک‌ها "ربای آشکار" است

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در جلسه خارج فقه، بار دیگر جریمه دیرکرد توسط بانک‌ها را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: این اقدام به‌جایی رسیده که گاهی در اخبار اعلام می‌شود بیشترین درآمد بانک از محل جریمه تأخیر بوده، این اقدامات خلاف شرع است. به گزارش تسنیم، آیت‌الله مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان، با تأکید بر اینکه دریافت هزینه دیرکرد توسط بانک‌ها ربای آشکار است گفت: توجیه‌کنندگان این اقدامات گناهشان سنگین‌تر است.

قیمت مسکن در آلمان افزایش یافت

بانک «دویچه» آلمان در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، قیمت مسکن در مناطق شهری این کشور بین ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است و انتظار می رود که این روند موجب افزایش ترس و نگرانی از تبعات اجرای سیاست های مالی در بزرگ ترین اقتصاد اروپا شود. بانک مرکزی آلمان اعلام کرد، اقتصاد این کشور به دلیل فعالیت قابل توجه در بخش ساخت و ساز و نیز حوزه صنعت در ماه های آینده با قدرت مضاعفی پیش خواهد رفت؛ اما این قضیه به طور کلی نمی توند افزایش سرسام آور بهای مسکن را در برداشته باشد.

باز هم قیمت مرغ پرکشید

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش ۴۰۰ تومانی نرخ مرغ از ابتدای هفته در بازار خبر داد و گفت: روز چهارشنبه، نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۵ هزار و ۱۵۰ تومان، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۷ هزار و ۵۰، توزیع درب واحد‌های صنفی ۷ هزار و ۲۰۰ و مراکز خرده فروشی سطح شهر ۷ هزار و ۸۵۰ تومان بود. وی همچنین از ثبات نرخ ماهی در بازار خبر داد و افزود: با توجه به وضعیت مناسب ماهیان پرورشی پیش بینی می‌شود که امسال قیمت‌ها افزایشی نداشته باشد.

کشتی پرتقال مصری پهلو گرفت

علی‌‌رغم تکذیب مسئولان دولتی مبنی بر واردات پرتقال از مصر، رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: پرتقال وارداتی به کشور رسیده و از 20 تا 25 اسفند توزیع خواهد شد.

ثبات بازار خودرو در اولین هفته اسفندماه

بازار خودرو در اولین هفته اسفندماه به‌واسطه عرضه متعادل و متناسب خودروسازان در وضعیت باثباتی به سر ‌برد.به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، عرضه خودروهای مدل 96 در حالی افزایش قیمت‌ها را به‌ دنبال داشت که توزیع متعادل خودرو در بازار توسط شرکت‌های خودروساز بازار را در وضعیت باثباتی قرار داده؛ به‌طوری‌که به گفته دست‌اندرکاران بازار طی هفته جاری، افزایش قیمت خودروهای داخلی متوقف شد. به نقل از دنیای اقتصاد، این موضوع در شرایطی است که بازار خودرو هر ساله در اواسط بهمن و اوایل اسفندماه با کمبود عرضه مواجه می‌شد و همین موضوع روند افزایش قیمت خودروها را به‌دنبال داشت.در این میان، فعالان بازار از رونق نسبی معامله در بازار به‌دلیل عرضه پلاک‌های 96 خبر می‌دهند؛ به گفته آنها هر چند مراجعه مشتریان به بازار در زمستان به‌دلیل عرضه خودروهای پلاک 96 از اواسط دی‌ماه رشد داشته است و این موضوع موجب شده که روند معاملات در بازار، رکود فصل‌های گذشته را از بین ببرد اما حال و هوای بازار به تب‌و‌تاب و دلچسبی بازار شب عید در سال‌های اوج خود نرسیده است.

اما و اگر در واردات گاز از ترکمنستان

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت: هیچ اتفاق جدیدی در خصوص واردات گاز از ترکمنستان صورت نگرفته و واردات گاز از همسایه شرقی همچنان قطع است. در صورتی که توافق جدیدی با ترکمنستان انجام شود و گاز از این همسایه شرقی وارد شود قطعا اطلاع رسانی خواهیم کرد. به گزارش خبرنگار فارس اخیرا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از واردات روزانه 10 میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان خبرداده است. همچنین یکی از مسئولان منطقه شمال کشور نیز پیشتر اعلام کرده بود واردات گاز از ترکمنستان از سر گرفته شده است. ظاهرا قطع گاز از ترکمنستان به دلیل مشکلات مالی ایجاد شده بین ایران و ترکمنستان بود. هرچند اخیرا معاون وزیر نفت در شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده است مدارک مورد نیاز برای شکایت از ترکمنستان در داوری سوئیس در حال جمع آوری است.


اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات احمد امیرآبادی فراهانی ایرج حریرچی محسن طاهری حسنی مبارک نمازهای ماه رجب