حاشیه تالار حافظ

تحلیلی از بازار سرمایه سوم مرداد

امروز شاخص روند مثبت خود را که از اولین روز کاری هفته جاری مجدد با شتاب نسبتا خوبی آغاز کرده است را همچنان ادامه می دهد و با 249.61 واحد رشد به رقم 75183.9 واحد رسید.
تالار شیشه ای حافظ

ورود شاخص به کانال 75 هزار واحدی

امروز هم مانند دیروز شاهد رشد شاخص بودیم که بخش عمده ای از رشد شاخص را همچنان شرکت های معدنی و فلزات اساسی رقم زدند که در این میان بیشترین تاثیر مثبت را شرکت فولاد مبارکه اصفهان بر شاخص داشت و امروز شاهد افزایش حجم معاملات در بورس بودیم.
لحظه به لحظه با کدال

سودنقدی200ریالی یک‌شرکت‌پالایشی‌دیگر

کدال مخفف سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران که تمام اطلاعات با اهمیت و صورتهای مالی میان دوره ای و پایان سال مالی شرکت ها را طبق دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می کنند.این اطلاعات هم برای استفاده کنندگان داخلی و هم استفاده کنندگان خارجی بسیار قابل اهمیت است چون وضعیت و عملکرد مالی شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه را منتشر می کند.

قیمت‌های تسویه بازارآتی‌سکه مجددا افزایش یافت

برای چهارمین روز کاری متوالی شاهد کاهش مجدد حجم معاملات قراردادهای سکه آتی در همه سررسیدها بودیم اما برخلاف کاهش حجم قراردادهای آتی سکه، شاهد افزایش قیمت های تسویه در همه سررسیدها بودیم.

وعده های تک رقمی؛ از تورم تا سود بانکی

همزمان با تک رقمی شدن نرخ تورم از ماه گذشته، حالا مرد شماره یک بانک مرکزی از تلاش برای تک رقمی کردن نرخ سود بانکی خبر داده تا مقصد بعدی دولت در سیاست های اقتصادی به ویژه در حوزه پولی روشن شود. تک رقمی کردن نرخ سود بانکی البته آسان نخواهد بود، اما انتظار از دولت و بانک مرکزی این است که به وعده خود مبنی بر تک نرخی کردن نرخ ارز زودتر عمل کنند و زمینه رانت ارزی را از بین ببرند.
در خرداد و تیر 95 مشخص گردید

سود نقدی مجامع عادی سالیانه شرکت های بورسی و فرابورسی

یک نگاه کلی به مجامع عمومی شرکت های بازار سرمایه و تقسیم و یا عدم تقسیم سود در تیرماه 1395 منتشر گردید.
تابناک اقتصادی بررسي مي‌كند:

پاكسازی بدهی دولت به بانكها با دلارهای نفتی

دولت بزرگترين بدهكار به شبكه بانكي است و بر اساس لايحه اصلاحيه بودجه سال 1395 قرار است بخشي از اين بدهي سنگين از محل مابه‌التفاوت نرخ ارز آزاد و مبادله‌اي تسويه شود. مركز پژوهشهاي مجلس در تازه‌ترين گزارش خود با لايحه پيشنهادي دولت مخالفت كرده و گفته نمايندگان نبايد به اين لايحه راي بدهند. سوال اصلي اما اين است كه آيا تسويه بدهي دولت با دلارهاي نفتي منطقي است و مهم‌تر اينكه راه كاهش بدهي‌هاي دولت به شبكه بانكي و هدايت منابع بانك‌ها به سمت بخش غيردولتي و خصوصي چيست؟
تابناک اقتصادی بررسی می کند:

چالشهای اقتصاد ترکیه پس از کودتای نافرجام و تاثیر آن بر اقتصاد ایران

پس از آنکه ارتش ترکیه در نیمه شب گذشته اقدام به کودتا کرد صبح امروز ارزش لیر ترکیه 4.8 درصد سقوط کرد که بیشترین سقوط در هشت سال گذشته است. بازار بورس ترکیه یک ریسک سیتماتیک را تجربه کرد که می بایست منتظر بازگشایی این بورس ماند تا شاهد عکس العمل آن باشیم. افزایش نرخ بلیط پروازهای داخلی شاید از اولین نشانه های اقبال گردشگران به مقاصد داخلی باشد هر چند که هنوز سفر به ترکیه مشتریان خاص خود را دارد.
سید احمد مقدسی در گفت و گو با "تابناک اقتصادی"

صنعت دامپروری را از ریل خارج کردند/ نوشابه در کشورمان گران‌تر از شیر است/ تولید ملی ما را نابود می‌کنند بعد فردا ما باید برویم پنیر دانمارکی و کره هلندی بیاوریم

سید احمد مقدسی در گفت و گویی صمیمانه با تابناک اقتصادی از حال و روز و مشکلات صنعت دامپروی گفت. از عدم حمایت های مناسب دولت ها و نداشتن ابزار اجرایی کارآمد وزیر جهاد کشاورزی انتقاد کرد. او باور دارد که در شرایط کنونی، با عملیاتی کردن مشوق های صادراتی صنایع لبنی، می توان این صنعت را از بحران عبور داد.
نمره منفی در کارنامه رئیس کل

چرا بانک مرکزی از اعلام رشد اقتصادی طفره می رود؟

با گذشت بیش از 62 روز از اعلام نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 1394 به میزان یک درصد توسط مرکز آمار ایران، بانک مرکزی هنوز از اعلام نرخ رشد اقتصادی کشور در سال گذشته طفره می رود و به نظر می رسد سیاست کتمان برخی آمارهای کلیدی و تعیین کننده که در دولت گذشته رایج شده بود در دولت یازدهم هم ادامه دارد.
تابناك اقتصادي بررسي مي‌كند:

امضای(وام)طلایی می تواند تولید را از رکود خارج کنند!

دولت تصميم گرفته در سال پاياني فعاليت خود بخش‌هاي توليدي گرفتار و بدهكار را از بحران ركود خارج سازد، مجموعه تدابيري كه دولت و بانك مركزي از آن به عنوان بسته نجات توليد با وام بانكي ياد مي‌شود، اين احتمال را تقويت مي‌سازد كه تسهيلات وعده‌ داده شده در نتيجه امضاهاي طلايي اعضاي كارگروه‌هاي تسهيل اعطاي وام به بنگاه‌هاي اقتصادي مشمول مصوبه دولت از رانت برخوردار شوند. خطري كه يادآور بازگشت به تصميم‌هاي دستوري دولت قبل بوده و ممكن است بنگاه‌هاي اقتصادي بسياري از اين تسهيلات محروم باقي بمانند.

دلار سه هزار و پانصد تومان قیمت خورد

نبض قیمت دلار، یورو و درهم امارات به عنوان پرطرفدارترین ارزهای مورد معامله در بازار آزاد ارز کشور از 8 صبح تا 18 عصر چگونه می زند؟ شما می توانید راس هر ساعت از میانگین قیمت خرید و فروش دلار آمریکا، یورو و درهم امارات در صرافی های مجاز اطلاع کسب کنید.

براي انتصاب مديران آگهي استخدام بدهيد

اين روزها بحث بر سر حقوق، مزايا و پاداشي كه به مديران بانك‌ها پرداخت مي‌شود، به سبب انتشار فيش حقوقي مديرعامل بانك رفاه كارگران بالا گرفته است و حتي امروز حسن روحاني، رئيس جمهور به اسحاق جهانگيري، معاون اول خود دستور داده تا در اسرع وقت همه موارد تخلّف و سوء استفاده شناسایی گردد، وجوهی که به‌ناحق پرداخت شده به بیت‌المال مسترد شود و مدیران متخلّف عزل شوند و گزارش اقدامات قاطع به ايشان ارایه شود.
تابناك بررسي مي‌كند:

حقوق مديران بانك‌ها در ترازوي نقد

چندهفته پس از ماجراي حقوق‌هاي ميليوني مديران ارشد بيمه مركزي كه به استعفا و كناره‌گيري محمد ابراهيم امين از رياست بيمه مركزي شد، حالا انتشار اسنادي از حقوق و مزاياي بانك رفاه كارگران، حساسيت‌هاي زيادي را به همراه داشته است. در تازه‌ترين واكنش اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور در نامه‌اي به علي ربيعي، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي خوستار رسيدگي به ماجرا شده است و علي لاريجاني، رئيس مجلس هم به ديوان محاسبات دستور داده تا گزارشي از سازوكار تعيين و پرداخت حقوق‌هاي ميليوني به مديران دولتي و شبه دولتي تهيه كند.

مبارزه با تأمین مالی تروریسم قانون شد

سرانجام شوراي نگهبان قانون اساسي به مصوبه مجلس شوراي اسلامي در خصوص لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم راي مثبت داد و اين لايحه به قانون تبديل شد تا در آينده به شبكه بانكي كشور ابلاغ شود. به گفته حسين قضاوي، معاون بانك و بيمه وزير اقتصاد و دارايي با تصويب اين قانون، فضای کسب و کار و همکاری‌های بین‌المللی تسهیل می‌شود. در روزهاي اخير برخي مقامات اقتصادي و از جمله حميد تهرانفر، معاون نظارتي بانك مركزي ابراز اميدواري كرده بودند تا اين قانون به تصويب برسد تا زمينه همكاري‌هاي شبكه بانكي كشور با ديگر بانك‌هاي دنيا تقويت شود.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور:

4.5 میلیون دز واکسن تب برفکی طی دو ماه توزیع شد

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با تاکید براین که برای کنترل سویه جدید تب برفکی نیازمند حمایت و افزایش تولیدات موسسه واکسن و سرم سازی رازی هستیم گفت:در 2ماه اخیر 4.5 دز واکسن تب برفکی در کشور توزیع شده که بیش از 19 میلیون راس دام در سراسر کشور و مناطق مرزی واکسیناسیون شده اند و هم اکنون بیماری تحت کنترل است.

داووداوغلو و تصمیم سخت گازی!

ایران و روسیه هردو از فروشندگان گاز به ترکیه‌اند؛ با این تفاوت که حالا نخست‌وزیر ترکیه با سفر به تهران می‌خواهد روابط دو کشور را به بالاترین سطح خود برساند، اما هنوز گره از رابطه تیره‌اش با روسیه باز نشده است، دراین شرایط گذشتن از جریمه گازی این کشور از ایران می‌تواند یکی ازتصمیمات سرنوشت‌ساز داوداوغلو باشد.

برای راحتی مردم، نه؛ برای درآمد بانک ها، بله!

خودپردازهایی که پول ندارند و مردمی که برای پرداخت های خود به مشکل خورده‌اند؛ این اوضاع هر ساله مردم کشورمان در تعطیلات پایان سال است. اوضاعی نامطلوب که ظاهرا برای رفع و رجوعش هیچ کسی حاضر نیست قدم از قدم برداشته و اقدامی کند.

شیوع تب برفکی در کشور جدی است

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، خطر شیوع تب برفکی در کشور را جدی خواند و در این زمینه توصیه‌هایی را به دامداران کشور ارائه کرد.

مولفه کلیدی اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر

اقتصاد ایران در روزهای پایانی بهمن ماه سال 92 شاهد ابلاغ یکی از مهمترین اسناد کلان و تعیین کننده در این زمینه بود. سیاست های کلی اقتصادی موسوم به «اقتصاد مقاومتی» از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اساس بند یکم اصل 110 قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام به رییسان هر سه قوه ابلاغ شد.
اقتصاد ایران
بانک
بورس
بیمه
انرژی
کشاورزی و دامپروری
طلا و ارز
نام واحد
نماد
ارزش ریالی
دلار آمريکا
USD
۳۰۳۳۳
پوند انگليس
GBP
۴۳۷۷۹
فرانک سويس
CHF
۳۱۱۸۸
دلار کانادا
CAD
۲۳۴۹۵
دلار استراليا
AUD
۲۲۳۴۶
یورو
EUR
۳۴۶۱۸
يکصد تنگه قزاقستان
KZT100
۹۰۶۷
افغانی افغانستان
AFN
۴۴۶
منات آذربايجان
AZN
۲۰۱۲۷
کرون سوئد
SEK
۳۷۲۸
کرون نروژ
NOK
۳۷۰۰
دينار کويت
KWD
۱۰۱۰۶۰
يکصد روپيه پاکستان
PKR100
۲۸۹۷۱
یکصد ين ژاپن
JPY100
۲۸۳۱۶
روبل روسيه
RUB
۴۶۱
یوان چين
CNY
۴۶۶۸
يکصد بات تايلند
THB100
۸۶۳۷۷
کرون دانمارک
DKK
۴۶۵۷
روپيه هند
INR
۴۵۶
دلار هنگ کنگ
HKD
۳۹۰۹
ريال عمان
OMR
۷۸۷۹۶
لير ترکيه
TRY
۱۰۳۶۲
ريال قطر
QAR
۸۳۳۳
يکصد دينار عراق
IQD100
۲۷۴۲
لير سوريه
SYP
۱۳۹
رينگيت مالزی
MYR
۷۵۸۵
درهم امارات متحده عربی
AED
۸۲۵۹
راند آفريقای جنوبی
ZAR
۲۰۴۱
ريال سعودی
SAR
۸۰۸۹
دينار بحرين
BHD
۸۰۴۵۳
دلار سنگاپور
SGD
۲۲۲۷۴
ده روپيه سريلانکا
LKR10
۲۰۸۱
يکصد روپيه نپال
NPR100
۲۸۴۷۳
يکصد درام ارمنستان
AMD100
۶۳۳۸
دينار ليبی
LYD
۲۲۳۷۸
يک هزار وون کره جنوبی
KRW1000
۲۵۹۳۶
یک هزار روبل بلاروس
BYR1000
۱۵۶۲
سومونی تاجيکستان
TJS
۳۸۵۵
بوليوار جديد ونزوئلا
VEF
۳۰۴۹