بازدید 21302
مرور روزنامه‌های شنبه هشتم آبان
هدف ایران از تاخیر‌های هسته‌ای، چوب حراج بر سر جامعه نخبگانی کشور، چین و آمریکا در مسیر جنگ گرم؟ بازدید میدانی رئیسی از اندیکا، آمادگی برای جراحی اقتصاد، اژه‌ای علیه فساد کالاها، تغییر ساعات اجرای طرح ترافیک تهران از دوشنبه، این بار، ماجرای نماینده مجلس سوار بر لودر! و استقبال روسیه و چین از مذاکرات نتیجه محور، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۰۸۴۷۷۶
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۱ 30 October 2021

به گزارش تابناک؛ روزنامه های امروز شنبه هشتم آبان ماه در حالی چاپ و منتشر شد که هدف از تاخیرهای هسته‌ای، درگذشت بانوی نور و بلور و آینه ایران دررودی؛ آمادگی رئیسی برای جراحی اقتصاد و التهاب در شمال سوریه در صفحات نخست روزنامه های امروز شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم؛


چین و آمریکا در مسیر جنگ گرم؟

نبی شریفی طی یادداشتی در شماره امروز حراسان نوشت: بدگمانی هایی درباره افزایش تنش در سواحل شرقی چین و جنگ آمریکا و متحدانش با پکن مطرح است. اما اکنون این تحولات همچون جرقه های کوچکی است که آتشی برنیفروخته است. با وجود سخنان اخیر جو بایدن، حقیقت این است که در مواجهه با چین، تقابل نظامی اولویت آمریکا نبود. با وجود این، خیزش آهسته و پیوسته چین، در کنار غفلت آمریکا، واشنگتن را به این مسیر کشانده است. رشد پکن چه در حوزه اقتصادی و چه در توسعه نظامی در دهه های اخیر (به خصوص از ابتدای قرن 21 تاکنون) شبیه تیک آف هواپیما از روی باند فرودگاه است. هواپیمای چین به پیش می رفت، اما چون چرخ هایش هنوز کف باند پرواز را می سایید، واشنگتن از این پیشرفت غافل بود و به ناگاه هواپیما اوج گرفت و آمریکا از خواب پرید. این خواب آلودگی طولانی مدت واشنگتن دلایل متفاوتی داشت. از جمله جنگیدن در چند جبهه افغانستان، عراق، لیبی و سوریه که عملا فرصت تمرکز روی خیزش چین را از آن ها گرفته بود. پس از اندکی هوشیاری، آمریکای دوره ترامپ بر آن شد تا با دوری از تنش و تحریک جدی نظامی، با اتکا به جنگ های تجاری و حمایت از معترضان هنگ کنگی، چین را که به دومین اقتصاد جهان بدل شده بود ، از پا درآورد. جنگ های تجاری اما به نتیجه مطلوب واشنگتن نرسید و معترضان هنگ کنگی نیز با مشت آهنین رئیس جمهور شی جین پینگ، به همراه تصویب قوانین جدید قضایی سرکوب شدند. حالا پای گزینه نظامی به عنوان یکی از انتخاب های آمریکا به میان کشیده شده است. تجهیز و آموزش نظامیان تایوانی، ارسال ناوهای هواپیمابر به دریای جنوبی چین، امضای پیمان نظامی «آکوس» با بریتانیا و استرالیا برای ساخت زیردریایی با محرکه اتمی از جمله اقدامات واشنگتن در راستای تحقق این تصمیم است. به این ها باید لغو محدودیت برد موشکی کره جنوبی و ساخت ناو از سوی ژاپن را هم اضافه کرد. بر این اساس، آمریکا که نمی‌تواند چین را مهار کند، با شکل دادن به محیطی که پکن در آن رشد می کند، سعی در محدود کردن چین دارد.


در مقابل، چین نیز کشوری نیست که آمریکا بتواند به تقابل نظامی با آن برود. این کشور پس از آمریکا و روسیه به سومین قدرت نظامی جهان بدل شده است. چین که دهه هاست قدرتی اتمی به شمار می رود، طی سال های گذشته دست به تولید و توسعه سلاح های نظامی زده است. با رشد سریع فناوری نظامی، پکن که سه سال پیش نخستین ناو هواپیمابرش را به بهره‌برداری رسانده بود، در حال ساخت دومین ناوهواپیمابرش در اسکله‌های شانگهای است. با وجود این افزایش قدرت، تقابل نظامی با آمریکا و متحدان غربی اش اولویت چین نیست. پکن در دریای جنوبی بر سر جزایر مورد مناقشه همسایگانش همچون فیلیپین، ویتنام و مالزی را تحریک می کند، ده ها جنگنده و بمب افکن را به آسمان تایوان می فرستد، مقتدرانه برای واشنگتن لفاظی می کند، اما در عمل حواسش به عدم تنش جدی نظامی با آمریکا هست. ثبات اقتصادی و محافظت از آن، بزرگ ترین دلیل این خویشتنداری چین در مواجهه با اقدامات تحریک آمیز آمریکا و متحدانش است. همین رخنه چین در اقتصاد آمریکا بود که باعث شد ترامپ نتواند به نتیجه مطلوب خود از جنگ تعرفه‌های تجاری دست پیدا کند. چین تحت ریاست شی جین پینگ می داند که رفتن به سمت جنگ های نظامی می تواند این کارت مهم را از دستان پکن درآورد. بنابراین آن ها می کوشند که از هر تنش نظامی حداقل در کوتاه مدت جلوگیری کنند. اما این به معنی چشم پوشی پکن از حاکمیتش بر جزیره تایوان نیست. برای همین، رئیس جمهور شی جین ‌پینگ، در کنگره خلق چین گفت که «هیچ کس نباید اراده بی‌شائبه، عزم راسخ و قدرت مردم چین را در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی دست کم بگیرد. وظیفه تاریخی اتحاد دوباره کامل سرزمین مادری باید محقق شود و قطعا محقق خواهد شد.» تقابل واشنگتن - پکن در مناقشه تایوان و بی تمایلی چین برای جنگ شبیه این مصرع از غزل سعدی است که می گوید: «ای بی‌بصر! من می‌روم، او می‌کشد قلاب را.»


عصبی شدن طبقه متوسط ایران

احسان شادی طی یادداشتی در شماره امروز جهان صنعت با عنوان عصبی شدن طبقه متوسط ایران نوشت: همزمانی شتابان شدن نرخ تورم به ویژه تورم فزاینده مواد غذایی و نیز سخت‌تر شدن سیاست خارجی ایران در برابر برجام و رسیدن به روزهایی که مزه آژیر خطر می‌دهد در کانون توجه ایرانیان قرار دارد. خبرهای پی‌در‌پی که از سوی آمریکا‌، غرب و حتی روسیه که متحد ایران است و نقطه مشترک آنها تشویق و تهدید ایران برای بازگشت سریع‌تر به میز گفت‌وگوهای برجامی است ایرانیان را با نگرانی روبه‌رو کرده است. شرایط سیاست خارجی ایران در ماه‌های تازه‌سپری‌شده تند و مبهم و پر از ابهام شده است. در چنین وضعی است که کارشناسان سیاست خارجی دیگر لباس احتیاط از تن خارج کرده و با احساس خطر از رخدادهای پنهان و ناشناس به مدیران یادآور می‌شوند که راهبردهای تازه‌ای را در پیش بگیرند. راهبرد تازه باید گونه‌ای باشد که ایران را از انزوا بیرون بیاورد و شهروندان و نیز کارشناسان جهانی و سیاستمداران بین‌المللی به ایران حق بدهند که در مذاکرات سختگیر باشد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نیز با همین اندیشه است که به همراه گروهی از دیپلمات‌ها و کارشناسان و ناظران بین‌المللی آگاه به مدیران سیاست خارجی می‌گوید به جای اینکه مذاکرات را با گروه ۱+۴ ادامه دهند باید با گروه کشورهای ۱+۵ مذاکره کنند و با انعطاف بیشتر و تسریع در گفت‌وگوها ایران را از زیر ضرب بیرون بیاورند. شاید برخی بگویند ایران آن‌قدر به لحاظ نظامی و نیز قدرت بازدارندگی و حتی قدرت تهاجمی قدرت دارد که می‌تواند با سرعت و توانایی بالا راه را بر یورش‌های نظامی مسدود کند و پاسخ کوبنده بدهد. اما این چیزی نیست که نیاز امروز ایران را برطرف و مزه دهان ایرانیان را شیرین کند. ایرانیان آرامش می‌خواهند و باور دارند هر روزی که با همین دست فرمان جلو برویم باید منتظر کار تازه‌ای علیه دولت از سوی کشورهای متخاصم باشیم که آسیب آن به طبقه متوسط ایران بیشتر از آسیب به دولت است. رخداد یورش سایبری به پمپ بنزین‌های ایران راهبردی در راستای هزار خنجر به حساب می‌آید و حتی اگر ایران تلافی کند باز هم آرامش به دست نمی‌آید. همان‌طور که رییس دولت سیزدهم گفت هدف حمله سایبری عصبی کردن ایرانیان به ویژه طبقه متوسط ایران است که با زحمت و کوشش بسیار و با سختی سطحی از زندگی مادی برای خود فراهم کرده و نمی‌خواهند به هر دلیل از این سطح پایین‌تر بیفتند. تکرار این گونه رخدادها به مرور بر تاب‌آوری ایرانیان اثر منفی می‌گذارد و نیز توانایی دستگاه‌های دولتی را برای پاسخگویی همه‌جانبه به محاق می‌برد. باید راهی بیابیم که این داستان با کمترین آسیب به شهروندان پایان خوش را تجربه کند.

 

آیا بحران دیگری در راه است؟

نبی‌الله عشقی‌ثانی فعال اجتماعی طی یادداشتی در شماره امروز آرمان ملی با عنوان آیا بحران دیگری در راه است؟ نوشت: این روزها کنار پیاده‌روها و در حاشیه خیابان‌ها افراد نسبتا مسنی را می‌بینیم که بساطی کوچک از چند قلم کالای ارزان‌قیمت مثل دستمال کاغذی، لیف حمام، کبریت و شانه سر و غیره را پهن کرده و کنارش نشسته‌اند. با نگاهی ملتمسانه و گاهی کلامی آرام از رهگذران درخواست خرید و کمک می‌کنند یا فقط به عابران نگاه می‌کنند و چیزی نمی‌گویند. معلوم است که کمتر خریداری پیدا می‌شود ولی گاهی عابری چند تومانی به این ظاهرا فروشنده‌ها پرداخت می‌کند. این فروشنده‌ها اکثرا شکل و شمایل پدربزرگ‌ها و بازنشستگان را دارند. به چهره‌شان که نگاه می‌کنی حالت حزن و اندوهی عمیق در صورتشان پیداست که نشانه‌ای از تأثر و خجلت است. معلوم است که اینها نه فروشنده‌اند، نه متکدیان حرفه‌ای. حتی طوری قرار می‌گیرند و سرشان را پایین نگاه می‌دارند که شناخته نشوند. مشخص است که این افراد از منطقه دیگری از شهر به این منطقه آمده‌اند تا شناخته نشوند و آشنایی آنها را نبیند. قدری فکر کنیم آیا امکان دارد برخی از این افراد مسن فقیر به خانواده‌شان می‌گویند که جایی سرکار می‌روند، بعد به ناچار به سمت دیگر شهر می‌روند و بساطشان را پهن می‌کنند تا کمک‌خرجی برای خانواده‌شان به‌دست آ‌ورند. شاید برخی از بازنشستگان عزیز هم در بین این دست‌فروشان حاشیه خیابان‌ها باشند. نکته قابل‌تامل آنکه در همین ماه اخیر میزان حداقل هزینه زندگی یک خانواده چهار نفره،10 میلیون تومان اعلام شد و منبعی دیگر خط فقر را حدود 10میلیون تومان اعلام کرد. این بدان معنی است که همه کسانی که ماهیانه کمتر از 10 میلیون تومان درآمد دارند، جزء فقرا محسوب می‌شوند. اگر به میزان حقوق بازنشستگان نگاهی بیندازیم، ملاحظه می‌شود که بعد از اعمال افزایش‌های قانونی سال اخیر متوسط حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری حدود هفت میلیون تومان و متوسط حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی حدود پنج میلیون شده است. در نتیجه اکثریت مطلق بازنشستگان زندگیشان در حد زیر خط فقر قرار دارد. اطلاعات واصله از وضعیت صندوق‌های بازنشستگی هم حاکی از این است که تقریبا همه صندوق‌های بازنشستگی یا درحال ورشکستگی هستند یا در آینده‌ای نه‌چندان دور قادر به پرداخت همین حقوق‌های بازنشستگی ناچیز نیز نخواهند بود پس دولت هم دیگر نمی‌تواند با فشار بیشتر به این صندوق‌ها آنان را وادار به افزایش حقوق‌ها بکند.


حال به خیل بسیار بزرگ کسانی فکر کنیم که منبع ثابتی برای دریافت حقوق ماهیانه و اداره امور خانواده خود ندارند که بر آنها چه می‌گذرد؟ از سوی دیگر متاسفانه میزان تورم نه سالیانه بلکه همه روزه در حال افزایش و قیمت‌ها بدون هیچ مانعی سیر صعودی خود را طی می‌کنند. با عنایت به مواردی که مختصرا توضیح داده شد، آیا کشور با بحرانی بزرگ مواجه نیست؟ آیا دستگاه‌های مسئول و متولی امور معیشت مردم مثل سازمان برنامه و بودجه، صندوق‌های بازنشستگی و وزارت رفاه برای مواجهه با بحران پیش‌رو فکری کرده‌اند و مطالعات کارشناسی در حال انجام است؟ ما به سهم خود این هشدار را می‌دهیم اگر متولیان امور در یک اقدام مشترک و همکاری بخردانه با بهره‌گیری از همه اندیشمندان حوزه معیشت مردم برای مقابله با شرایطی که در پیش است اقدامی اساسی نکنند، برون‌رفت از این بحران میسر نخواهد بود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۴۴
ناشناس
|
Poland
|
۰۶:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
از هر جنگی که به نابودی و تجزیه چین منجر شود حمایت می کنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
مرگ بر چین مرگ بر روسیه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
همین که علم الهدی از دولت و شخص رئیس جمهور

راضی و خوشحال هستند

حدود ۹۰ درصد :مشکلات مان ، خوشبختانه حل است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
زهی خیال باطل غرب زده بدبخت
ناشناس
|
Poland
|
۰۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
مسئولین در مقابل ضعیف ترین سوال بحق خبرنگاران با تندی و عصبانیت پاسخ سربالا میدن از مردم عادی چه انتظاری دارید ؟؟!؟!؟؟!!!؟؟؟
ناشناس
|
Poland
|
۰۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
از هر جنگی که به نابودی و تجزیه چین منجر شود حمایت می کنیم کشتی اقتصاد از وسط دو نیم شده در حال غرق شدنه.

چهار دهه آزمون و خطاهای بی خاصیت مسئولان باعث چنان مشکلات اقتصادی شده که با هیچ برجامی حل نخواهد شد

دلخوش به مذاکرات نباشید . مشکل جای دیگری است .
ناشناس
|
Poland
|
۰۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
در حالیکه وضعیت اسفبار معیشتی مردم صدای مراجع تقلید را هم درآورده اما برخی روزنامه ها با وقاحت سعی در کتمان و انکار حقایق دارند
این روزنامه ها دلسوز مردم و کشور نیستند
....
رضا
|
Italy
|
۰۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
بر خلاف نظر وادادگان غربزده‌مشگلات امروز ما هیچ ربطی به تحریم ندارد و اگر تا ابد هم تحریم ادامه داشته باشد می توان بگونه ای عمل کرد که هیچ مشگلی در کشور ایجاد نشود اما نه با یک اقتصاد فاسد که شاکله اش بجای تولید و سرمایه گزاری ثروت ملی در زیر ساخت ها گدا پروری و پخش پول در قالب یارانه و پرداخت هایی باشد که ریشه ای ندارند و بستر فساد مدیران را هم فراهم می کند اقتصاد را خصوصی کنید ولی بانک های فاسد خصوصی که فقط در اسم خصوصی هستند اما در واقع متعلق به مافیای قدرت هستند را جمع کنید ،دولت را تا یک پنجم کوچک کنید و سن بازنشستگی را تا ۶۰ سال افزایش دهید همه چیز درست می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
بحران در راه ؟؟ 42 ساله که در بحران مطلق زندگی می کنیم داداش
ناشناس
|
Canada
|
۰۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
کی میدونه بیشترین حقوق بازنشستگی تاریخ ایران متعلق به چه کسی است ؟؟؟!!!
علی برکت الله !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
وقتی هر تولید کننده به بهانه ای افزایش قیمت های خود را توجیه می کند و هیچ کسی واقعیت ادعای انها را بررسی نمی کند چه انتظاری دارید دیروز گفته شده افزایش قیمت ماهی به دلیل دلال هاست و کمی به دلیل افزایش دست مزد و قیمت نهاده هاست خوب نهاده که با ارز ترجیحی وارد می شود و امکان توزیع ماهی بدون واسطه در میادین تره بار و فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد حقوق کارگر هم که 20 تا 30 درصد رشد داده شده حالا قیمت ماهی چقدر باید گران شود ؟؟؟
احمدزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
کمی فکر کنید که چه تفکری ایران را به این لبه پرتگاه کشانده؟
مستقیم
|
Canada
|
۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
مذاکرات مثل بازی بچه ها که قهر هستند شده، من به تو میگم، تو برو به اون بگو، اون به تو بگه، تو به من بگو که چی شده!
یا با امریکا مذاکره نکنید یا مستقیما نظرتان را بگویید شاید گروه واسطه حرف شما را جور دیگری جلوه بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
بنظرم ایران باید مستقیما با امریکا مذاکره کند تا باسرعت نتیجه بگیرد واین اتفاق درزمان دولت قبل اتفاق افتاده است وظریف باره ها با کری وارد مذاکره مسقیم شده است واینکه با 4+1 مذاکره وانها تا با امریکا مشاوره نکنند درجلسات با ایران شرکت نخواهند کرد اگر هدف دولت نتیجه گری درمذاکرات است مذاکره مسقیم باامریکا نتیجه بخش خواهد بود
پاسخ ها
مجتبی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
هشت سال دولت تدبیر و امید کدخدا پرست در حال مذاکره با آمریکا بود ولی دست آخر آمریکا و اروپا جز خیانت هیچ غلطی نکردن.از مذاکره با آمریکا چه مستقیم و چه غیر مستقیم مشکلی حل نمیشه.تا کی میخواهید خودتون رو به حماقت بزنید و دنبال آمریکا راه بیفتید و التماس کنید تا شاید آمریکا از مواضع خصمانه خود کوتاه بیاد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
حالا کی گفته با مذاکره مشکلات حل میشه؟ کسی بررسی کرده چند درصد مشکلات به دلیل تحریمه چند درصدش ناکارامدی مسئولان؟ البته برای مسئولان ناکارآمد بهترین راهکار اینه که مشکلات رو به گردن تحریمها بندازد ولی واقعیت چیز دیگریست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
هر بچه ای آینده تحریم ها را میدانست
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
با این وضعیت میخوای برات شیش و هشت بزنیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
تا زمانی که شایسته سالاری در اداره کشور فدای مصالح جناحی شود ، قدمی رو به جلو برداشته نخواهد شد
نخبگانی که میروند ، نه به دلیل خواسته های غیر منطقی این کار را انجام میدهند ، بلکه به این دلیل است که اصلا فرصتی برای داشتن جایگاهی به آنها داده نمی شود.
کسی که سرمایه اش را از کشور خارج می کند فقط به دنبال رهایی از تهدید هر روزه از دست دادنش است .
ایکاش به جای سوارشدن بر لودر و تخریب دیوار ، کاری در جهت کاهش بوروکراسی و کاغذ بازی میکردید که ماندگار باشد ، آخر شما مگر قانون گذار نیستید !!؟
خلاصه کلام 43 سال است که هر روز شرایط سخت تر شده است ، به نظر میرسد مسیر طی شده ، چندان مسیر مناسبی نبوده و نیازمند تجدید نظر کلی است وگرنه تا ثریا میرود دیوارکج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
عمرمون رفت
جوونیمون رفت
زندگیمون رفت
هیچ روز خوشی توی این 40 سال ندیدیم به خدا
فقط آه میکشیمو حسرت میخوریم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
نبی‌الله عشقی ثانی! بخدا که این مسئولین شکم سیر نمی فهمند به مردم چه می گذرد. این ها تا سیلی نخورند از خواب غفلت بیدار نمی شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
خدایا چی می خواستیم چی شد.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
اینکه پیرمردی که در دوران استراحت باشد، مشغول دستفروشی است، کودکی که در مدرسه باید باشد، سرچهارراه شیشه خودرو پاک می کند، اینکه جوانی که باید کار شرافتمندانه داشته باشد، به دنبال جمع آوری زباله است، اینکه سرانه مصرف گوشت و مرغ و ..... در حال کم شدن است..... یعنی کشوری با این همه ثروت به دست افراد ناآگاه و بی تجربه در حال اداره شدن است!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
احسنت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
تو شهرستانم مثال تاکسیهارو بگم. ۹۰ درصدشون (راننده تاکسی) بازنشسته یا پیر . جوان خیلی کمه. این چه وضعشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
من بیکار هستم بدون خانه
با چاپ پول در ده سال گذشته سرمایه من یک بیست و هفتم شده و زندگی هر روز سخت تر میشود.
بلاتکلیفی وضعیت را سخت و تورم زندگی را زجرآور کرده
فریاد رسی نیست .
فقط شعار و وعده داده میشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
بحران جدید چندان هم جدید نیست بلکه جدیدا تشدید شده سالهاست زیر فشار تهدید خارجی و نامردی مسئولان داخلی و ناانصافی طبقه تولید کننده کشور و علی الهذا فشار شدید حسرت زنو بچه هستیم مسئولش این سازمان‌ها نیستند جای دیگری جستجو کنید اگر قیامتی باشد خود من شخصا یقه شان را خواهم گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
در مطلب آخر گفته شده که ما پیشاپیش هشدار میدهیم، کاش چند سال پیش و از قبل هشدار می دادید نه اینکه اتفاق افتاده و همه تو گل موندن و به فکر رهایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
طبقه متوسط در کشورها خیلی مهم هستند چون مرز بین ثروتمند و فقیر هستند. عمده دانش, سواد و فرهنگ مربوط به این طبقه است که باعث می شود به یک جامعه هویت داده شود.سیاست حذف این طبقه است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
حال من خوب نیست. اصلاً خوب نیست. من شرم می کنم‌ وقتی می بینم پدر یا مادری نمی تواند کمترین خواسته جگرگوشه اش را براورده کند. وقتی سفره جلوی من پهن هست زهرمارم میشه چون می دانم خیلی ها گرسنه هستند. چطور مسئولین ما انقدر بی خیال شده اند. گرسنه ها یکی دو نفر نیستند که نان را با ان‌ها شریک شوم. در حد توان کمک می کنم ولی این راه چاره نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
مسئولین محترم لطفا کام مردم ریاضت کشیده را با شرط و شروطی که بعد از دادن وعده هایشان می دهند تلخ نکنند ! دید آینده نگر ، قول وفعل محاسبه گر لازمه ی مدیریت راهبردیست .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
سلام عیکم
اگر شما برای مردم کار میکنید این پیام را اطلاع رسانی نمایید.
((جناب آقای میر کاظمی رئیس برنامه وبودجه ورییس صندوق بازنشستگی در پاسخ به سوال تامین پرداخت حقوق کامل بازنشستگان میفرما یند که دولت گذشته این کمبود اعتبار رابوجود آوردند و از نظر اخلاقی درست نمی باشد .ولی خواهشمند است به این عزیزان بفرمایند که حقوق معوقه کامل قانونی ما بازنشستگان راپرداخت نمایند .ودر این راستا لطفا پیگیری واقدام قانونی نمایند. ))
تشکر
ایمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
سلام . جناب احسان شادی . جای سوال است که چرا تنها طبقه متوسط را به عنوان سپر بلای سیاست گذاری فعلی دانسته اید . و خواهشی دیگر دارم . لطفا قبل از انتشار مقالات با یک ویرایش گر فارسی هم مشورت بفرمایید . غلط های املایی و انشایی و و نامفهوم در چند سطر نگارشی شما موج می زند . امیدوارم که استعداد تحلیلی جنابعالی با یک ویرایش خوب اثر بهتری داشته باشد بطور مثلا چندجمله نامفهوم ---نیز قدرت بازدارندگی و حتی قدرت تهاجمی قدرت دارد --تند و مبهم و پر از ابهام--رخدادهای پنهان و ناشناس ( آشکار ) --از زیر ضرب بیرون بیاورند---مزه دهان ایرانیان را شیرین کند--هزار خنجر و....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
وای بر مسئولان که بازگشت بر برجام را امروز و فردا میکنند و هرروز وضع اقتصادی مردم بدتر میشود.
ملانصرالدین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
بدبختی ما از اونجا شروع میشه که هر چه تحصیل کرده و نخبه در زمینه های مختلف داریم که در دانشگاههای مختلف درس خوندن یا در انزوا هستند یا در کارهای غیر مرتبط مشغولند و یا اگر زرنگ بودند که از این مملکت تشریفشون رو بردن اونوقت همه کسانیکه دروس غیر مرتبط رو خوندن و متاسفانه به همون ها هم عمل نمیکنن در راس کار هستند و وضعیت میشه همینه که می بینیم و فقط منتظر امداد غیبی از طرف کشورهای کمونیستی چین و روسیه نامرد هستیم که بیان و دستمون رو بگیرن .....دستتون رو به زانوتون بگید و یا علی بگید هم خدا کمکتون میکنه و هم مردم پشت تون هستند ولیکن هیهات ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
خود شما عین بحران هستید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
ریس جمهور تازه راه افتاده ببیند مشکلی پیدا میکند تا آن را حل کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
آقای عشقی این بلایی. بود که شما اصلاح طلبا سر مردم آوردین ،،، تعامل با دنیا. و مذاکرات هسته‌ای شما رو هم دیدیم. ،،. در روز اجرای توافق. بالمره. تمامی تحریمها برداشته شد
همه. جا گل و بلبل شد. :،،، بلبلان در. باغ گلابی. همچنان آواز. میخوانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
اون موقع که دولت فشل بود امثال فلاحت پیشه چه مشکلی داشتند که حالا شفا پیدا کرده اند !؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
خیلی جالبه میگیم قدرت منطقه ایی هستیم ولی اقتصادمون از عراق و افغانستان و ونزوئلا عقب تره
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
معمولا هر رئیس جمهوری در چهار سال اول مشغول مانور بین مراکز قدرت و جاسازی یاران خود در ارگان های دولتی می شود و در چهار سال دوم درگیر اختلاف نظرها و رقابت ها و سرانجام نیز میدان را برای نفر بعدی خالی می کند. این سرنوشت، شامل حال ابراهیم رئیسی نیز خواهد شد، البته اگر کارش به دور دوم بکشد. بسیار پرت از اوضاع ایران و دولتمداری است و اصلا اینکاره نیست. فعلا، هرجا گیر می کند که زیاد هم پیش می آید، امور را پاس می دهد به "مخبر" معاون اولش و خودش همچنان در دایره حرف های پوچ و بی سر و ته همراه با تپق های پیاپی در سخنرانی ها، ادامه راه میدهد. همین هفته در جلسه شورای عالی اشتغال شرکت و سخنرانی کرد. گفت "باید یک جنبش ایجاد شغل راه انداخت!" او به سبک احمدی نژاد که درباره سفرهای استانی و دریافت نامه های مردم سخن میگفت، در همین جلسه گفت: "بیشترین مراجعات مردمی به من، بویژه در سفرهای استانی درخواست شغل است. ایجاد اشتغال از مسایل اولویت‌دار دولت است و از همه وزرا و بویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، انتظار جدی دارم که ایجاد اشتغال را در اولویت دستور کارهای خود قرار دهند." بعید است در عقب مانده ترین کشور افریقائی هم رئیس دولت و یا رئیس جمهور خواهان "جنبش ایجاد شغل" شود. شغل بر مبنای کدام برنامه اقتصادی؟ کدام سمت گیری اقتصادی، حمایت از کدام بخش اقتصادی؟
مملکتی که 40 سال است روی شاخ سرمایه داری تجاری (که حالا نظامی هم شده) می چرخد و بی سابقه ترین تضاد و اختلاف طبقاتی را در ایران بوجود آورده، اگر میتوانست شغل بوجود آورد که تا حالا بوجود آورده بود. تجار قرار است شغل بوجود آورند؟ تولید قرار است شغل بوجود آورد؟ دراینصورت سهم تولید وتولید کننده در ساختار حکومتی چیست؟ نمایندگان تولید کنندگان در حکومت کیستند؟ سمت گیری تولیدی، نهادها و قوانین تولیدی را نیاز دارد. کجاست سندیکاها و قوانین کار که دو بازوی اجرائی و حامی تولیدند. از دو تا ۶ ماه حقوق تقریبا تمام واحدهای تولیدی پرداخت نشده است. قرار است نهضت کارگران معترض و اعتصابی و فقر زده راه اندازی شود؟ دولت بی برنامه یعنی همین. والا اگر برنامه ای در کار بود، - حتی بر مبنای شعاری که رهبر جمهوری اسلامی برای تولید داده و میدهد- باید اعلام می شد که کدام اقلام واردات و صادرات از دست بخش خصوصی گرفته شده و به دولت واگذار میشد، لیست کارخانه هایی که خصوصی سازی شده و نابود شده اند و باید برای احیاء و جان تازه، به مدیریت تعاونی های کارگری و کارفرمائی سپرده شوند اعلام می شد. دولت مبتکر به رسمیت شناخت و گفتگو با شوراهای کارگری می شد و نهضت واقعی تولید شکل می گرفت. جلب سرمایه های داخلی و خارجی برای ایجاد خطوط تولید داخلی آغاز می شد. هیچکدام اینها دربرنامه دولت نیست و اساسا دولت برنامه ای ندارد. فعلا با شعار امروز را به فردا می رساند.پ جرات پا گذاشتن روی "دمَ" تجار محترم را ندارند. تجار محترمی که حالا مافیاهای محترم و تفنگ بدوش هم شده اند. این مار که حالا افعی شده و سر از لواسان ها و "مال" ها وامپراطوری های اقتصادی در آورده، در همان سالهای اول پ از لانه بیرون آمد و با چند نیش ، مسیر قانون را با اعلام توقف مهم ترین بندهای اقتصادی آن در باره زمین و تجارت خارجی عوض کرد و شد آنچه امروز شاهدیم. مرد میدان می خواهد تا بتواند با بسیج مردم و جلب حمایت آنها، مسیر رفته را باز گرداند. چنین عزم و توان و اراده ای در مجموع کنونی وجود ندارد. بازی های موقت و سرگرم کننده ..... عمل بسیج نیرو و تغییر ساختار اقتصادی می خواهد.
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
قشرذثرتمند که روز به روز در این شرایط ثروتمند تر میشوند ماشین میلیاردی منزلو برج و عمارت لاکچری و برای. دل خود هر خرجی میکنند چون این تحریم ها ثروت آنها را صد برابر کرده در این ده سال

قشر بعدی پولدارها هستند که دستشان به دهانشان می‌رسد برای رفاه زندگی میکنند
.قشر فقیر که هیچ وقت نه خودرو داشتند که مزه اش را بچشند نه پول دارند برون. خیابان برای خرید برای رفاه بیشتر آنها با پول کمیته امداد و بهزیستی زندگی مسالمت آمیز بخور و نمیر که فقط رروزشان سپری شود می‌گذرانند

اما قشر مهم قشر متوسط هستند تلاش برای رسیدن به قشر پولدارها که در رفاه زندگی میکنند و تلاش برای سقوط نکردن به رده پایین که فقرا هستند آنها را گیج و منگ و روانی کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
قشرذثرتمند که روز به روز در این شرایط ثروتمند تر میشوند ماشین میلیاردی منزلو برج و عمارت لاکچری و برای. دل خود هر خرجی میکنند چون این تحریم ها ثروت آنها را صد برابر کرده در این ده سال

قشر بعدی پولدارها هستند که دستشان به دهانشان می‌رسد برای رفاه زندگی میکنند
.قشر فقیر که هیچ وقت نه خودرو داشتند که مزه اش را بچشند نه پول دارند برون. خیابان برای خرید برای رفاه بیشتر آنها با پول کمیته امداد و بهزیستی زندگی مسالمت آمیز بخور و نمیر که فقط رروزشان سپری شود می‌گذرانند

اما قشر مهم قشر متوسط هستند تلاش برای رسیدن به قشر پولدارها که در رفاه زندگی میکنند و تلاش برای سقوط نکردن به رده پایین که فقرا هستند آنها را گیج و منگ و روانی کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
با تشکر از جناب آقای فلاحت پیشه موضوع مورد مغفول این است که نتیجه مذاکرات 1+5 به خاطر عدم پایبندی دولت آمریکا به تعهداتش در دولت آقای روحانی مشاهده شد. مشکل در مذاکره نیست که مذاکره کننده دکتر ظریف باشد یا آقای باقری. ایراد کار ، بی صداقتی دولت آمریکاست.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یارانه ارز 4200 تومانی سامانه یکپارچه فروش خودرو عثمان محمدپرست سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران
آخرین اخبار
وب گردی