بازدید 13296
۸
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد شاخص کل بورس با حمایت بانکی ها، بازار سهام چین یک چهارم ارزش خود را از دست داد، یورو بیست ساله شد، ممنوعیت واردات ۴۷ ردیف کالایی لغو شد، آغاز فرآیند حذف روزانه ۱.۲ میلیون بشکه از بازار نفت، لشکر بیکاران کشور ۵۶ هزار تن بیشتر شد، چین بزرگترین صادرکننده مودم به ایران، مواد مخدر تا ۱۲۹ درصد گران شد و معرفی پنج خودروی برتر ۲۰۱۸ را در بر دارد.
کد خبر: ۸۶۵۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰ 02 January 2019
فشار فرانسه به شرکت های فناوری چند ملیتی؛ مکرون: نهار مجانی وجود ندارد/ طلا به ۱۵۰۰ دلار چشم دوخته/ نباید دربازارهای خارجی دنبال غذا باشیمپیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.  

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد شاخص کل بورس با حمایت بانکی ها، بازار سهام چین یک چهارم ارزش خود را از دست داد، یورو بیست ساله شد، ممنوعیت واردات ۴۷ ردیف کالایی لغو شد، آغاز فرآیند حذف روزانه ۱.۲ میلیون بشکه از بازار نفت، لشکر بیکاران کشور ۵۶ هزار تن بیشتر شد، چین بزرگترین صادرکننده مودم به ایران، مواد مخدر تا ۱۲۹ درصد گران شد و معرفی پنج خودروی برتر ۲۰۱۸ را در بر دارد.

رشد شاخص کل بورس با حمایت بانکی‌ها

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه، با افزایش ۴۳۵ واحدی، به معادل ۰.۲۷ درصد به رقم ۱۶۱ هزار و ۸۴۰ واحد و نیز شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۱۲۶ واحد به رقم ۴۷ هزار و ۴۶ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۲۱۸ واحد، عدد ۲۷ هزار و ۹۸۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۱۵۳ واحد به رقم ۱۹ هزار و ۷۱۰ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور ۱۴۵۲ واحد افزایش را رقم زد و به سطح ۱۷۶ هزار و ۶۷۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۰۴ واحد افزایش به رقم ۱۱۹ هزار و ۳۱۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۴۶۶ واحد افزایش همراه بود و عدد ۳۲۱ هزار و ۹۸۳ واحد را به نمایش گذاشت. نماد معاملاتی وپاسار متعلق به بانک پاسارگاد، نماد وبملت متعلق به بانک ملت، نماد وتجارت متعلق به بانک تجارت، نماد وبصادر متعلق به بانک صادرات ایران، نماد وپارس متعلق به بانک‌پارسیان و نماد وسینا متعلق به بانک سینا، بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.
 
فشار فرانسه به شرکت های فناوری چند ملیتی؛ مکرون: نهار مجانی وجود ندارد/ طلا به ۱۵۰۰ دلار چشم دوخته/ نباید دربازارهای خارجی دنبال غذا باشیم

بازار سهام چین یک چهارم ارزش خود را از دست داد

سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد: ۲۰۱۸ سال خوبی برای سهام چین نبود، در واقع این بدترین سال آن‌ها در یک دهه اخیر بود. کامپوزیت شانگهای، مهم‌ترین شاخص سهام چین، ۲۰۱۸ را ۲۴.۶ درصد پایین‌تر از سال ۲۰۱۷ به پایان برد و در ۲۴۹۳.۹۰ واحد بسته شد. تمام ۱۰ بخش این شاخص، سال ۲۰۱۸ را با سقوط قابل‌توجهی به پایان بردند. طبق داده‌های شرکت خدمات مالی چین، ویند اینفورمیشن، بخش فناوری اطلاعات بدترین عملکرد را در بین دیگر بخش‌های شاخص کامپوزیت شانگ‌های به خود اختصاص داد و ۳۴ درصد سقوط کرد. حتی بخش خدمات عمومی، که بهترین عملکرد را داشت، ۱۱ درصد سقوط کرد. این بدترین عملکرد شاخص کامپوزیت شانگ‌های از بحران اقتصادی ۲۰۰۸ تا کنون است. این شاخص در سال ۲۰۰۸ با ۶۵ درصد سقوط مواجه شده بود. دیگر شاخص‌های چین هم عملکرد بهتری نداشتند و شاخص کامپوزیت شن‌زن هم در سال ۲۰۱۸، با سقوط ۳۳.۲۵ درصدی روبه رو شد. این بدترین عملکرد شاخص شن‌زن از سال ۲۰۰۸ تا کنون بود. این شاخص هم در آن سال ۶۳ درصد سقوط کرد. درحالی‌که سهام سرزمین اصلی چین با سقوط سنگین مواجه شدند، سهام هنگ‌کنگ اندکی بهتر عمل کردند و در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۳.۶۱ درصد سقوط کردند.

فشار فرانسه به شرکت های فناوری چند ملیتی؛ مکرون: نهار مجانی وجود ندارد/ طلا به ۱۵۰۰ دلار چشم دوخته/ نباید دربازارهای خارجی دنبال غذا باشیم

در سالی که گذشت، جنگ تجاری با پکن و واشنگتن، بیشترین توجهات را در تیتر‌های خبری، به خود جلب کرده بود. به دنبال یکسری از تعرفه‌های تنبیهی که آمریکا و چین بر واردات یکدیگر وضع کردند، رئیس‌جمهور ترامپ و رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ، توافق کردند تا طی نود روز افزایش تعرفه‌ها را متوقف کنند. /مهر

فشار فرانسه به شرکت‌های فناوری چند ملیتی؛ مکرون: ناهار مجانی وجود ندارد

از دیروز یکم ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی شرکت‌های غول فناوری در فرانسه باید مالیات بیشتری پرداخت کنند. این اقدام بعد از آن گرفته شد که فرانسه تصمیم گرفت تا منتظر انجام اقدامی از سوی دیگر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در مورد افزایش مالیات نماند.

برنوو مایر وزیر دارایی فرانسه گفت: دولت امیدوار است، درآمد آمالیاتی خود را ۵۰۰ میلیون یورو به وسیله وضع مالیات بیشتر در شرکت‌های فناوری چند ملیتی از قبیل: گوگل، اپل، فیس بوک و آمازون افزایش دهد. این قانون در ماه گذشته میلادی اعلام شده بود. پاریس مدت‌هاست به دنبال اجرای وضع مالیات‌های منصفانه‌تر برای شرکت‌های بزرگ فناوری در اتحادیه اروپا است. البته پیشرفت این موضوع در بروکسل با کندی پیش می‌رود و کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در وضع مالیات بیشتر بر روی شرکت‌های غول فناوری «سیلیکون ولی» اجماع ندارند.

منتقدین می‌گویند، شرکت‌های بزرگ فناوری در حال کسب درآمد از اقتصاد کشور‌های اروپایی هستند؛ اما از ساختار‌های پیچیده‌ای برای دور زدن برخی از سود‌های خود در اروپایی که مالیات پایینی دارد، استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا برای افزایش ۳ درصدی مالیات بر روی درآمد شرکت‌های بزرگ اینترنتی که از داده‌های کاربران یا تبلیغات دیجیتالی درآمد کسب می‌کنند، بحث و گفتگو‌هایی داشته است. اما آخرین دور مذاکرات درباره این موضوع در ماه نوامبر به پیشرفت چشمگیری نداشت. در حال حاضر فرانسه و آلمان برای وضع مالیات ۳ درصدی بر آگهی‌های تبلیغات به اجماع رسیده اند. قرار است این دو قدرت اروپایی برنامه‌ای را برای اقدامات مشترک جدید در سال ۲۰۲۱ میلاید معرفی کنند. در حال حاضر فرانسه دلایل خود را برای افزایش مالیات دارد.

فشار فرانسه به شرکت های فناوری چند ملیتی؛ مکرون: نهار مجانی وجود ندارد/ طلا به ۱۵۰۰ دلار چشم دوخته/ نباید دربازارهای خارجی دنبال غذا باشیم

بر پایه این گزارش، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به عنوان منتقد شرکت‌های بزرگ فناوری شناخته می‌شود. در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی وی هشدار داد، گوگل و فیس بوک در حال تبدیل شدن به شرکت‌های بسیار بزرگ هستند و باید کنترل شوند. مکرون پیش از این گفته بود که نهار مجانی وجود ندارد. وقتی به خوبی تجارت می‌کنید، غیر ممکن است که فقط از یک طرف سواری مجانی داشته باشیم.

یورو بیست ساله شد

واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا روز سه شنبه (اول ژانویه ۲۰۱۹ میلادی)، بیست ساله شد. به گزارش ایرنا، یازده کشور اروپایی اتریش، بلژیک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، اسپانیا و پرتغال روز اول ژانویه سال ۱۹۹۹ واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا را ایجاد و یک سیاست پولی مشترک را تحت کنترل بانک مرکزی اروپا آغاز کردند. این درحالی است که نخستین سکه‌ها و اسکناس‌های یورو ۳ سال بعد وارد بازار شدند. البته مسیر رسیدن به یورو از دهه ۸۰ میلادی آغاز شده بود. معیار‌های مالی عمومی که دولت‌های اروپایی باید برای مشارکت در پول واحد به آن احترام می‌گذاشتند با پیمان ماستریخ در سال ۱۹۹۲ تعیین شد و در سال ۱۹۹۴ مؤسسه پولی اروپا (IME)، یک ارگان موقت که هنوز مسئولیت پیگیری سیاست‌های پولی اتحادیه اروپا را بر عهده نداشت ایجاد شد. بانک مرکزی اروپا در سال ۱۹۹۸ تأسیس شد.
 
فشار فرانسه به شرکت های فناوری چند ملیتی؛ مکرون: نهار مجانی وجود ندارد/ طلا به ۱۵۰۰ دلار چشم دوخته/ نباید دربازارهای خارجی دنبال غذا باشیم
 
نام «یوور» رسما در سال ۱۹۹۵ در شورای اروپایی مادرید انتخاب شد. نرخ این ارز نیز بر اساس ارز‌های ملی ۱۱ کشور اروپایی بر پایه ارزش روز بازار بررسی و تعیین شد. یورو برای سه سال تنها در پرداختی‌های الکترونیکی استفاده می‌شد تا اینکه در سال ۲۰۰۲ نخستین اسکناس‌ها و سکه‌های واحد پولی مشترک اروپا وارد بازار شدند.  

ممنوعیت واردات ۴۷ ردیف کالایی لغو شد

دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخشنامه‌ای ممنوعیت ثبت سفارش و واردات ۴۷ ردیف تعرفه کالایی را لغو کرد. بر این اساس واردات ثبت سفارش این کالا‌ها از این پس طبق ضوابط آزاد خواهد بود. پوشاک، سنگ مس، کنستانتره مس، سنگ سرب، سنگ قلع، چرم دوباره ساخته شده، پوست‌های نرم بدلی، دستگاه تهویه مطبوع جدا از هم، باتری، قوه، شاسی موتوردار برای سواری، مینی‌بوس، اتوبوس و کامیون، کنتور گاز و شیر خشک صنعتی برخی از کالا‌هایی است که ممنوعیت واردات آن لغو شده است.

آغاز فرآیند حذف روزانه ۱.۲ میلیون بشکه از بازار نفت

همزمان با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی، توافق کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای نفت اوپک و غیراوپک اجرا و ریاست دوره‌ای سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) نیز، به وزیر نفت ونزوئلا سپرده می‌شود.

لشکر بیکاران کشور ۵۶ هزار نفر بیشتر شد

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در پاییز سال ۱۳۹۷، بررسی نرخ بیکاری افراد ده ساله و بیشتر نشان می‌دهد که ۱۱.۷ درصد از جمعیت فعال کشور (شاغل و بیکار) بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور افزایش ۰.۶ درصدی این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد و جمعیت بیکار کشور با ۵۶ هزار و ۳۷۴ نفر افزایش به سه میلیون و ۱۵۹ هزار نفر رسیده است. در حالی که نرخ مشارکت مردان در پاییز سال گذشته ۶۴ درصد و نرخ مشارکت زنان ۱۵.۶ درصد بوده این نرخ در پاییز امسال به ۶۴.۴ درصد در مردان و به ۱۶.۴ درصد در زنان افزایش یافته و از رشد مشارکت زنان و مردان حکایت دارد. به نقل از خبرآنلاین، بررسی نسبت اشتغال جمعیت ده ساله و بیشتر نیز بیانگر آن است که ۳۵.۷ درصد از جمعیت در سن کار (ده ساله و بیشتر) شاغل بوده‌اند؛ این شاخص در بین مردان بیش‌تر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

حبس بازه‌ای قیمت «تسه‌ها» در بازار اوراق مسکن

طی معاملات روز سه‌شنبه اوراق تسهیلات مسکن اسفند ۹۵ (تسه ۹۵۱۲) با ثبت افت ۸/ ۱ درصدی به قیمت ۵۴ هزار و ۹۰۴ تومان معامله شد. مدتی است، بازار معاملات مسکن کشور در رکود تورمی است و روند صعودی قیمت آپارتمان با جهش نرخ ارز در تابستان شروع شد، اما عقبگرد بهای دلار تغییری در وضعیت بازار مسکن ایجاد نکرد. با این حال کاهش سمت تقاضا در فصل سرد از شیب رشد قیمت‌ها کاست به‌طوری‌که طی ماه قبل مناطق ۴ و ۵ که همواره بیشترین سهم را از معاملات مسکن دارند و انتهای سال گذشته شاهد بیشترین افزایش قیمت بودند، هم‌اکنون کمترین رشد را در قیاس با سایر مناطق شهری تجربه می‌کنند و آماده ورود به مرحله تورم صفر هستند. با کاهش قیمت آپارتمان رونق به بازار مسکن و به تبع آن بازار تسه‌ها بازخواهد گشت.

معرفی پنج خودروی برتر ۲۰۱۸

از بین ۲۸ خودرویی که جرمی کلارکسون، مشهورترین و تاثیر‌گذار‌ترین خبرنگار خودروسازی جهان در سال گذشته بررسی کرده، نام پنج دستگاه از آن‌ها تحت عنوان «پنج بهترین» انتخاب شده است. در جایگاه نخست این فهرست، «لامبورگینی هوراکان پرفورمانته» جای دارد.  این سوپراسپرت آلمانی- ایتالیایی در سال ۲۰۱۸ به لطف تغییرات اعمال شده روی آن، موفق به دریافت پنج‌ستاره از دیدگاه کلارکسون شده است. جایگاه دوم به «پورشه ۹۱۱جی‌تی‌اس» تعلق دارد که آن هم موفق به دریافت پنج‌ستاره از دیدگاه کلارکسون شده است. جالب اینجاست که کلارکسون هیچ گاه از طرفداران ۹۱۱ نبوده، با این حال به این خودرو علاقه نشان داده است. جایگاه سوم به «آلپینا بی۵» اختصاص یافته که نسخه تیونینگ شده ب‌ام‌و سری۵ است. این خودرو موفق به دریافت چهار ستاره از دیدگاه کلارکسون شد. جایگاه چهارم به «آستون مارتین وینتیج» تعلق دارد که چهار ستاره کیفی را از نظر کلارکسون دریافت کرده است. جایگاه پنجم در لیست کلارکسون، به «بنتلی کانتیننتال جی‌تی» تعلق دارد. این خودرو نیز موفق به کسب چهار ستاره شد. /دنیای اقتصاد

چین بزرگترین صادر کننده مودم به ایران

براساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی شش ماهه سال ۹۷، بیش از ۲۴۸ تن مودم حتی با قابلیت روتر از ۷ کشور جهان وارد ایران شده است. واردات ۲۴۸ هزار و ۱۶۰ مودم باعث خروج ۱۴ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۶۷۳ دلار شده که این رقم معادل ۶۰۸ میلیارد و ۲۴۵ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۸۹۲ ریال بوده است. بنا بر آمار ثبت شده واردات از کشور‌های چین، امارات متحده عربی، تایوان، آلمان، جمهوری کره، هنگ کنگ و اسلونی صورت می‌گیرد. به نقل از میزان، بیشترین واردات از کشور چین به حجم حدود ۱۹۰ تن به ارزش ۱۰ میلیون ۸۸۹ هزار و ۸۵۶ دلار به ارزش ۴۵۶ میلیارد و ۲۴۷ میلیون و ۶۳۴ هزار و ۱۷۷ ریال صورت گرفته است.

طلا به ۱۵۰۰ دلار چشم دوخته

اونس طلا در سال ۲۰۱۸ میلادی بازدهی منفی ۸۸/ ۱ درصدی را برای خود ثبت کرد که به دلیل تقویت شاخص دلار و انقباض پولی آمریکا رقم خورد. پیش‌بینی‌های اقتصادی برای سال ۲۰۱۸ میلادی بیانگر تداوم حضور این ۲ عامل در فضای بازار‌هاست؛ اما نسخه ضعیف شده این دو عامل فشار خاصی برای طلا به همراه نخواهد آورد. پایگاه اینترنتی «کیتکو»، نیز طی نظرسنجی خود، آینده طلا در سال ۲۰۱۹ را به رأی گذاشت. نتیجه این نظرسنجی از رویکرد افزایشی جمعیت شرکت‌کننده حکایت دارد. نزدیک به ۳۴ درصد به صعود طلا تا قله ۱۵۰۰ دلاری معتقد هستند. برخلاف این گروه ۱۸ درصد نظر کاهشی خود را ثبت کردند. سایر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی نیز که ۴۶ درصد کل را شکل می‌دهند؛ بازه میان ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ دلاری را به‌عنوان نظر خود اعلام کرده‌اند؛ البته چشم‌انداز کلی به رشد فلز زرد تا بالای سطح ۱۳۰۰ دلاری گواهی می‌دهد.

مواد مخدر تا ۱۲۹ درصد گران شد

براساس اعلام دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران، قیمت مواد مخدر تریاک ۵۵ درصد، هروئین ۵۲، مورفین ۸۷، حشیش ۳۰ و شیشه ۱۲۹ درصد افزایش یافته است.  محمد علی اسدی روز سه شنبه در نشست ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: این افزایش قیمت مربوط به ۹ ماه گذشته از سال جاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

کاهش ۴۱ هزار بشکه‌ای صادرات نفت و میعانات گازی در سال ۹۶

براساس آمار‌های منتشره توسط سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۵ روزانه ۲ میلیون و ۵۸۸ هزار بشکه نفت و میعانات گازی صادر شده است. براساس هدف کمی در نظر گرفته شده برای سال ۹۶، قرار بود میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی به روزانه ۲ میلیون و ۴۹۶ هزار بشکه برسد. با توجه به اینکه هدف‌گذاری صادرات نفت در سال ۹۶ کمتر از صادرات سال ۹۵ بوده است، در سال ۹۶، حدود ۱۰۲ درصد هدف کمی مدنظر صادرات نفت خام و میعانات گازی  محقق شد و میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی به روزانه ۲ میلیون و ۵۴۷ هزار بشکه رسید. البته باید گفت: میزان صادرات نفت و میعانات در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۴۱ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. /فارس

رونمایی از ایران چک جدید پانصدهزار ریالی

عبدالناصر همتی در حاشیه مراسم رونمایی از اولین نسخه نسل جدید ایران چک پانصدهزار ریالی، با تأکید بر اینکه با وجود مشخصه‌های امنیتی، ایران چک‌های جدید، در بالاترین سطح بین المللی از نظر مشخصه‌های امنیتی قرار دارد، گفت: از این پس، به تدریج تمام اسکناس‌های بانک مرکزی بر مبنای مشخصه‌های امنیتی جدید تولید خواهد شد.

نباید در بازار‌های خارجی دنبال غذا باشیم

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید و تولید کننده بیش ازهرچیز باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: در شرایطی که می‌توانیم نیاز کشور را در داخل تأمین کنیم، نباید در بازار‌های خارجی دنبال غذا باشیم. محمود حجتی در سی و سومین دوره انتخاب و معرفی کشاورزان نمونه کشور اظهار داشت: اگر بتوانیم یک دوم یا یک سوم رکورد کشاورزان نمونه را در تولید محصولات مختلف داشته باشیم، به وضعیت بسیار خوبی در تولید کشاورزی خواهیم رسید. زمانی که ما می‌گفتیم محدودیت آب نداریم و بحث چگونگی مدیریت مصرف مطرح است، برخی گمان می‌کردند به دنبال فشار بیشتر بر منابع آب هستیم. در حالی که کشاورزان نمونه ثابت کردند ما مشکلی در کشور نداریم و این امر تحقق یافتنی است. وی یادآور شد: برخی از سر دلسوزی برای محیط زیست و مسائل مربوط به آب مباحثی را درباره محدودیت تولید و یا عدم تولید مطرح می‌کنند، در حالی که اگر ما از کشاورزان نمونه الگوبرداری کنیم، مشکل آب نخواهیم داشت و این نگرانی‌ها نیز بی مورد است. به نقل از مهر، وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در شرایطی که برخی کشور‌ها چشم دیدن ایران را ندارند، چرا باید به جای تلاش بیشتر برای تقویت تولید داخلی، به دنبال غذا در بازار‌های خارجی بگردیم؟
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
مصطفی قاسمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
این شرکتها باید با راهکارهای خودشون پوز این ماکرون رو بزنند...
فرشاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
وقتی طلا به 1500 دلار برسه. اون موقع بیت کوین به 50 هزار تا رسیده...

سرمایه گذاری در طلا اشتباه بزرگی هست و جز ضرر برای عام هیچ سودی نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
مرد حسابی کسانی که اسفند طلا خریدن و تیر فروختند ۳۰۰ درصد سود کردن داری جوک مگی؟!
سبوس برنج شمال
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
شما نگران نباش

طلا در دراز مدت به اندازه شش برابر شاید بیشتر جواب میدهشک نکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
اي بيت کوين وگفتي اي يعني چه
شهرام رودپیمای رشت آبادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
با نام خدا .

با سلام .

رییس جمهور فرانسه آدم کش است . سرکوب کردن طبقات ضعیف جامعه، کار بسیار قبیحی است .
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
مرگ من جدی میگی اینو؟
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
آقا شهرام خوبی؟!!
چی زدی؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول حمله سایبری طرح صیانت از حقوق کاربران طرح جهش تولید مسکن عابدین خرم