بازدید 8222
۸
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون ورود دوباره شاخص کل بورس به کانال 97 هزار واحد پس از 15 روز، تأکید بر ادامه اجرای قرارداد کاهش تولید اوپک، سکه طرح جدید ۷هزار تومان گران شد، پیش بینی ادامه روند صعودی قیمت طلا در هفته آتی، رشد سه گانه دلار، یورو و درهم، نوسان اوراق مسکن در 74 هزار تومان و تشویق مردم تشدید نظارت‌های بانکی در چین را در بر دارد.
کد خبر: ۷۶۴۴۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۱ 15 January 2018

از «جهش سه گانه بورس، دلار و سکه» تا «افزایش قیمت 42 درصدی خودروهای هیبریدی و 38 درصدی بنزینی»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.  

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون ورود دوباره شاخص کل بورس به کانال 97 هزار واحد پس از 15 روز، سکه طرح جدید ۷هزار تومان گران شد، پیش بینی ادامه روند صعودی قیمت طلا در هفته آتی، رشد سه گانه دلار، یورو و درهم در بازار آزاد یکشنبه، نوسان اوراق مسکن در 74 هزار تومان و تشویق مردم تشدید نظارت‌های بانکی در چین را در بر دارد.

 

ورود دوباره شاخص کل بورس به کانال 97 هزار واحد پس از 15 روز

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه بیست و چهارم دیماه 96 با افزایش 601 واحدی معادل 0.62 درصد به رقم 97 هزار و 228 واحد رسید. این در حالی است که روز شنبه نیز شاهد رشد 441 واحدی نماگر بورس بودیم. پیش از این شاخص کل در روز یکشنبه دهم دی ماه 96، با کاهش 1649 واحدی از کانال 97 هزار واحد به کانال 95 هزار واحد سقوط کرده بود. تالار شیشه ای در دومین روز کاری از هفته پایانی دی ماه 96، همانند روز قبل، شاهد روند صعودی شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 192 واحدی معادل 0.62 درصد به رقم 31 هزار و 73 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 11 واحدی معادل 0.07 درصد، عدد 17 هزار و 410 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 8 واحدی معادل 0.07 درصد به رقم 13 هزار و 121 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.60 درصد همراه شد و 628 واحد افزایش را رقم زد و به سطح 104 هزار و 789 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 582 واحد افزایش معادل 0.85 درصد به رقم 69 هزار و 214 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با 466 واحد افزایش معادل 0.23 درصد همراه بود و عدد 206 هزار و 257 واحد را به نمایش گذاشت. همچنین معامله‌گران بورس با افزایش حجم معاملات نسبت به روز شنبه، یک میلیارد و 210 میلیون برگه بهادار و سهام را در قالب 69 هزار و 144 نوبت معامله و به ارزش 288 میلیارد و 836 میلیون تومان داد و ستد کردند.

از «» تا «»

تأکید بر ادامه اجرای قرارداد کاهش تولید اوپک

به گفته ی وزیر نفت عراق، قرارداد کاهش تولید نفت که بین اوپک و هم پیمانان آن امضا شده است، باید علی رغم افزایش قیمت نفت ادامه یابد. لازم به ذکر است که در هفته ی اخیر، قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت به ترتیب ۳.۳ و ۴.۷ درصد افزایش یافت. روز پنجشنبه ی گذشته قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت با رسیدن به بشکه ای ۶۴.۷۷ دلار رکوردی جدید را از اواخر سال ۲۰۱۴ تا کنون به نام خود ثبت کرد. 

سکه طرح جدید ۷هزار تومان گران شد

در جریان معاملات روز یکشنبه بازار تهران، هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با هفت هزار تومان افزایش، طرح قدیم با ۵ هزار تومان افزایش، نیم سکه و ربع سکه هر یک با دو هزار تومان افزایش و سکه یک گرمی با هزار تومان افزایش مواجه شد. به نقل از مهر، بر این اساس، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۵۰۵ هزار و ۵۵۶ تومان، طرح قدیم یک میلیون و ۴۵۷ هزار و ۵۳۹ تومان، نیم سکه ۷۲۰ هزار و ۲۶۶ تومان، ربع سکه ۴۲۱ هزار و ۱۵۵ تومان و سکه یک گرمی ۲۸۲ هزار و ۱۰۴ تومان فروخته شد.

پیش بینی ادامه روند صعودی قیمت طلا در هفته آتی

کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی که معتقد به کاهش قیمت طلا در هفته آینده هستند پیش بینی می کنند که روند نزولی ارزش دلار طی روزهای آتی متوقف خواهد شد. هفده تحلیلگر و کارشناس ارشد وال استریت شرکت کردند که از این تعداد 12 تن  معادل 71 درصد  پیش بینی کردند قیمت طلا با افزایش روبه رو می شود، 4 تن معادل 24 درصد اعلام کردند قیمت طلا با کاهش همراه خواهد شد و یک تن معادل 6 درصد نیز پیش بینی کرد قیمت طلا تغییر چندانی نخواهد داشت. در نظرسنجی آنلاین از فعالان اقتصادی مین استریت نیز 404 نفر معادل 61 درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند، 182 نفر معادل 27 درصد پیش بینی کردند قیمت طلا در هفته آینده کاهش خواهد یافت و 77 تن معادل 12 درصد نیز اعلام کردند قیمت طلا تغییری نخواهد کرد.در نظرسنجی هفته گذشته 55 درصد کارشناسان اقتصادی وال استریت و 62 درصد فعالان اقتصادی مین استریت به افزایش قیمت طلا رای داده بودند. در سال 2017 میلادی، 62 درصد پیش بینی های کارشناسان وال استریت و 59 درصد پیش بینی های فعالان مین استریت درباره قیمت جهانی طلا درست بوده است. به نقل از سایت طلا، برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده می تواند به سوی 1350 دلار در هر اونس حرکت کند. کاهش ارزش دلار و افت احتمالی شاخص سهام می تواند موجب افزایش قیمت طلا در روزهای آینده شود. 

رشد سه گانه دلار، یورو و درهم در بازار آزاد یکشنبه

در پایان معاملات بازار آزاد روز یکشنبه، هر دلار آمریکا با رشد 378 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 43 هزار و 817 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 319 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 53 هزار و 272 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در دومین روز هفته، 11 هزار و 931 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به میانگین روز شنبه، 9 ریال گران تر فروخته شد. این در حالی است که روز گذشته در اولین روز کاری هفته، شاهد افت دلار و رشد یورو و درهم امارات در بازار آزاد ارز بودیم. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز یکشنبه بیست و چهارم دی ماه بدون تغییر نسبت به روز شنبه ۳۶ هزار و ۴۶۹ ریال قیمت خورد.

از «» تا «»

نوسان اوراق مسکن در 74 هزار تومان

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با رشد 1/ 0 درصدی به قیمت 74 هزار و 383 تومان معامله شدند. با وجود افت «تسه»ها تا سطح 72 هزار تومانی در هفته اول دی، اما در ادامه رشد تدریجی تقاضا، در روزهای اخیر نوسان «تسه»ها در سطح 74 هزار تومانی را به دنبال داشته است. با توجه به رابطه مستقیم قیمت و نرخ سود، نرخ سود واقعی وام در سطح 7/ 21 درصد قرار گرفته است. با وجود افت 5/ 1 درصدی قیمت اوراق تسهیلات مسکن در آذر، شاهد تشدید نوسانات بازار مسکن با رشد بیش از ۵۰ درصدی معاملات نسبت به آذر سال گذشته در تهران بودیم. بخشی از این رشد تقاضا را می‌توان به رشد قابل توجه تقاضا در برخی مناطق خاص تهران و رشد تقاضای سرمایه‌گذاری به خصوص در واحدهای کوچک‌متراژ نیز نسبت داد. تداوم روند آرام «تسه»ها مورد انتظار است.

تشدید نظارت‌های بانکی در چین

در بیانیه کمیسیون تنظیم مقررات بانکی چین آمده است که اولویت این کمیسیون، افزایش نظارت در حوزه‌های بانکداری در سایه و فعالیت های بین بانکی خواهد بود. این کمیسیون اعلام کرد: مدیریت سهامداران بانکی، اداره شرکت‌ها و مکانیزم های کنترل ریسک هنوز ضعیف هستند و مسائلی که باعث بروز بحران در بازار می شوند هنوز به طور اساسی تغییر نکرده‌اند. تحت کنترل درآوردن مجدد بخش بانکی زمان زیادی خواهد برد و  دشوار و پیچیده خواهد بود. این نهاد تنظیم کننده اعلام کرده است از این به بعد نقض مقررات در زمینه مدیریت شرکت ها، وام های مسکن و انتقال دارایی های ضررده، با مجازات های شدیدی روبه رو خواهد شد. در ماه های اخیر تنظیم کنندگان مقررات بانکی، تدابیر جدیدی را برای کنترل ریسک در سیستم مالی به کار گرفته اند و موارد متعددی از شیوه های استقراض گرفته تا بانکداری در سایه زیر ذره بین قرار گرفته‌اند. پیشتر در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷، این کمیسیون مقرراتی را منتشر کرد که در آن ها محدودیت‌هایی در تعداد بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاران هلدینگ‌های بزرگ ذکر شده بود. شی جین پینگ- رئیس جمهور چین گفته که امنیت مالی برای امنیت ملی چین ضروری است. دولت خصوصا راجع به صنعت بزرگ بانکداری در سایه - اعطای وام خارج از نظام رسمی بانکی- این کشور نگران است.

افزایش قیمت 42 درصدی خودروهای هیبریدی و 38 درصدی بنزینی

فرهاد احتشام‌زاد عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با بررسی اتفاقات دوازده ماه اخیر در حوزه واردات خودرو و تصمیم هایی که در این حوزه گرفته شده است، گفت: در دی ماه سال 1395 ابلاغیه حذف واردات خودرو توسط نمایندگان غیررسمی از سوی معاون اول ریاست جمهوری به وزارت صنعت، معدن وتجارت، موجب شد که واردات خودرو تنها برای نمایندگان رسمی امکان پذیر باشد. در این مدت 40 درصد افزایش خروج ارز به ارزش 400 میلیون دلار را تجربه کرده‌ایم که بیشتر از متوسط نیازی بود که باید خارج می‌شد. این دقیقا عکس سیاستی بود که اتخاذ شد و به جای ساماندهی واردات خودرو، اوضاع نابسامان شد. احتشام زاده افزود: این اقدام اشتباه دولت موجب شد، وزات صنعت، معدن و تجارت احساس خطر کند و دستور داد که در شرایط فعلی ثبت سفارش خودرو برای نمایندگان رسمی هم تا اطلاع ثانوی ممنوع شود. بر اثر این تصمیم 13 هزار و 700 خودرو در گمرکات کشور انبار شد. مشتری ها ناراضی و نمایندگان رسمی بی اعتبار شدند. همچنین  دولت امسال باز هم تعرفه‌ها را افزایش داده و یک قفل جدید هم به واردات خودرو زده است. خودروی لوکس را خودروی بالای 2500سی‌سی و 40 هزار دلار را مبنای تشخیص خودروی لوکس دانسته که این معیار از اساس اشتباه است. احتشام زاده در پایان سخنان خود اعلام کرد: در خودروهای بنزینی 38 درصد و در خودروهای هیبریدی 42 درصد افزایش قیمت داشته‌ایم که با متوسط 90 میلیون تومان در بازار خودرو مواجه شده‌ایم. بازار سیاه ایجاد شده‌است، سرمایه‌گذاران در داخل را سرگردان و شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی را هم با دخالت دولت در این حوزه ناراضی کرده‌ایم.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
-
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
بالا بردن قیمت خودروی هیبریدی والودگی هواجالبه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
رانت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
جهش سه گانه بورس دلار وسکه ونه مسکن !!! با این القاکردن های شبانه روزی نمیتوانید منکریا مانع از جهش قیمت مسکن شوید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چرا قیمت NX 200, 300 تا 80 درصد بالا رفته ؟
مولا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
تصمیم گیری با چاشنی منفعت طلبی و انحصار طلبی بدون در نظر گرفتن منافع ملی و مردم .
حسنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
فساد..... بی عدالتی..... ظلم......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
با اين وضعيت آب و هوا و محيط زيست و مصرف سوخت دولت بي تدبير تعرفه هايبريدو انقدر زياد كرده كه ديگع اميدي به حداقل كم شدن آلودگي تاكسيها و كم شدن مصرف سوخت هم نيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
داد از این فساد و رانت خواری.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 شهاب منصوری عبدالحمید ریگی استعفای استراماچونی لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی