جشنواره باورنکردنی77 روزه در پاییز 97

      
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیترهایی همچون کاهش بهای نفت با افزایش تولید نفت آمریکا، بیت‌ کوین به ۱۱ هزار و ۹۰۰ دلار رسید، بازگشت شاخص کل بورس به کانال 91 هزار واحد، از سهام آسیایی صدایی درنیامد، ثبات نسبی قیمت طلا، افتتاح و تمدید سپرده‌های کوتاه‌مدت ممنوع شد، ارزش افزوده کارگاه‌های بازرگانی و خدماتی اعلام شد، واردات شکر ممنوع شد و گرانی ۱.۵ میلیون تومانی پژو ۲۰۷ اتوماتیک را در بر دارد.
کد خبر: ۷۵۲۷۴۹
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰ 06 December 2017

از «نزدیکی دلار آمریکا به مرز 4200 تومان» تا «شهرهایی با خودروهای بدون راننده»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترهایی همچون کاهش بهای نفت با افزایش تولید نفت آمریکا، بیت‌ کوین به ۱۱ هزار و ۹۰۰ دلار رسید، بازگشت شاخص کل بورس به کانال 91 هزار واحد، از سهام آسیایی صدایی درنیامد، ثبات نسبی قیمت طلا، افتتاح و تمدید سپرده‌های کوتاه‌مدت ممنوع شد، ارزش افزوده کارگاه‌های بازرگانی و خدماتی اعلام شد، واردات شکر ممنوع شد و گرانی ۱.۵ میلیون تومانی پژو ۲۰۷ اتوماتیک را در بر دارد.

نزدیکی دلار آمریکا به مرز 4200 تومان

در پایان معاملات بازار آزاد روز سه شنبه، هر دلار آمریکا با رشد 214 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 813 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش 260 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 962 ریال رسید. همچنین در چهارمین روز هفته، هر درهم امارات در بازار آزاد، 11 هزار و 460 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه، 76 ریال افزایش قیمت داشت. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز سه شنبه چهاردهم آذرماه با ۱۳ ریال افزایش نسبت به روز گذشته ۳۵ هزار و ۳۰۴ ریال قیمت خورد. 

کاهش قیمت نفت با افزایش تولید نفت آمریکا علیرغم تمدید قرارداد اوپک

روز سه شنبه قیمت نفت كاهش یافت. این در حالی است که در اواخر روز دوشنبه، قیمت نفت کاهش یافته بود و به بشکه ای ۶۲.۴۵ دلار رسید. دلیل کاهش قیمت نفت، افزایش میزان تولید نفت خام آمریکا علیرغم تمدید قرارداد کاهش تولید نفت اوپک عنوان شده است. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز دوشنبه ۲۵ سنت (۰.۴ درصد) کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه ای ۶۲.۲۰ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۲۰ سنت کاهش (۰.۴ درصد)، بشکه ای ۵۷.۲۷ دلار صورت گرفت.

بیت‌ کوین به ۱۱ هزار و ۹۰۰ دلار رسید

در معاملات روز سه شنبه بیت‌کوین باز هم رکورد قیمتی را شکست و به رقم ۱۱ هزار و ۹۰۰ دلار رسید. به طور کلی بیت‌کوین طی هفته‌های گذشته بارها و بارها رکورد قیمتی خود را شکسته است. روند بیت‌کوین همواره به این ترتیب بوده که هر بار پس از شکستن رکورد قیمتی، کمی عقب‌نشینی کرده و سپس به سرعت از آن عبور کرده است. هفته پیش بود که بیت‌کوین با عبور از رقم ۱۰ هزار دلار شگفتی‌ساز شد؛ اما پس از چند ساعت به زیر ۱۰ هزار دلار بازگشت اما فردای آن روز مجدداً از ۱۰ هزار دلار عبور کرد و قیمت خود را تثبیت کرد. به طور کلی هفته گذشته بیت‌کوین دو بار مقاومت شکست و پس از عبور از ۱۰ هزار دلار رکورد ۱۱ هزار دلار را نیز شکست. ارزش بیت‌کوین از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۱۲ برابر شده است به‌گونه‌ای که ارزش این ارز در ابتدای سال جاری کمتر از ۱۰۰۰ دلار بود اما هم‌اکنون به مرز ۱۲ هزار دلار رسیده است. ارزش بیت‌کوین در ماه نوامبر دو برابر شده است، چون در ابتدای این ماه بیت‌کوین به ۲ هزار دلار سقوط کرد و به ۵۵۰۰ دلار رسید. حتی هشدار کارشناسان در روزهای ابتدایی ماه نوامبر مبنی بر خطرناک بودن حباب قیمت آن جلوی بیت‌کوین را نگرفته است. در کنار کارشناسانی که مخالف سرمایه‌گذاری بیت‌کوین هستند، برخی کارشناسان معتقدند این ارز آینده جهان را تغییر خواهد داد.

شاخص کل بورس دوباره به کانال 91 هزار واحد بازگشت

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه 14 آذرماه 96 با افزایش 156 واحدی معادل 0.17 درصد به رقم 91 هزار و 93 واحد رسید. تالار شیشه ای در چهارمین روز کاری هفته بر خلاف دو روز گذشته، شاهد روند صعودی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 50 واحدی به رقم 29 هزار و 196 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت 0.60 واحدی، عدد 17 هزار و 624 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش 0.40 واحدی به رقم 13 هزار و 291 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور همانند دو روز گذشته با رشد 0.15 درصد همراه شد و 148 واحد افزایش را رقم زد به سطح 98 هزار و 636 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول نیز با 98 واحد افزایش به رقم 64 هزار و 744 واحد رسید و شاخص بازار دوم بر خلاف روز قبل، با 401 واحد افزایش معادل 0.21 درصد همراه بود و عدد 193 هزار و 782 واحد را به نمایش گذاشت. نماد رمپنا (گروه مپنا (سهامي عام))، نماد کچاد (معدني‌وصنعتي‌چادرملو)، نماد کگل (معدني و صنعتي گل گهر)، نماد خودرو (ایران خودرو)، نماد های وب (داده گسترعصرنوين-هاي وب)، نماد دعبید (لابراتوارداروسازي‌ دكترعبيدي‌)، نماد حکشتی (كشتيراني جمهوري اسلامي ايران)، نماد خپارس (پارس‌ خودرو)، نماد فایرا (آلومينيوم‌ايران‌) و همچنین نماد پاکشو (گروه صنعتي پاكشو) بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

از «» تا «شهرهایی با خودروهای بدون راننده»

از سهام آسیایی صدایی در نیامد

روز سه‌شنبه درحالی‌که عقب‌گرد سرمایه‌گذاران از سهام تکنولوژی به برخی از سنگین وزن‌های تکنولوزی منطقه آسیب زد، بازارهای آسیایی بی‌ سروصدا بود. هرچند امید به تصویب قانون کاهش مالیاتی در آمریکا ریسک‌ها را کاهش داد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه بدون ژاپن ام‌اس‌سی‌آی درحالی‌که افت سهام نیمه‌رساناها رشد سهام ارتباطات و شرکت‌های مالی را خنثی کرد، تغییری جزئی کرد. نیکی ژاپن با فروش بلای سهام تکنولوژی ۰.۵ درصد سقوط کرد. یوکینو یامادا، استراتژیست ارشد شرکت اوراق دایوا می‌گوید: به اعتقاد من بازارها پس از اوج‌گیری قدرتمند امسال خود بلاخره به یک سرعت‌گیر رسیده‌اند. شاخص آسیا اقیانوسیه خارج ژاپن ام‌اس‌سی‌آی، امسال تا به اینجای کار ۳۰ درصد رشد کرده است و در مسیر ثبت بهترین سال خود از ۲۰۱۰ تا کنون قرار دارد. در معاملات روز دوشنبه وال‌استریت آمریکا (بامداد روز سه شنبه به وقت تهران)، بنچ‌مارک اس‌اندپی ۵۰۰ که در میان روز رکورد زده بود، با سقوط ۱.۹ درصدی بخش تکنولوژی که پیشتاز رکوردهای امسال وال‌استریت بود، در سطح پایین‌تری بسته شد. شاخص تکنولوژی در این بنچ‌مارک به کمترین میزان ۵ هفته‌ای خود رسید و ۴.۳ درصد نسبت به رکورد هفته پیش خود سقوط کرد. هرچند امسال همچنان با رشد ۳۳ درصدی خود تا به اینجای کار، بهترین عملکرد سال را داشته است.

بهای طلا پس از کاهش روز دوشنبه با ثبات نسبی روبه رو شد

قیمت طلا که روز دوشنبه پس از تصویب طرح اصلاحات مالیاتی در سنای آمریکا با کاهش روبرو شده بود، در آغاز مبادلات روز سه شنبه تثبیت شد. بر اساس این گزارش تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که کاهش مالیات شرکت های بزرگ در کوتاه مدت موجب افزایش رشد و رونق اقتصادی آمریکا خواهد شد ولی در بلندمدت به ضرر کسری بودجه و بدهی های فدرال خواهد بود. قیمت هر اونس طلا روز سه شنبه بدون تغییر چندانی نسبت به روز قبل به 1276 دلار رسید. قیمت طلا در مبادلات روز دوشنبه با افت 0.3 درصدی روبرو شده بود. تصویب طرح اصلاحات مالیاتی در سنای آمریکا تأثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی داشته است. تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد که میزان سفارشات جدید برای کالاهای آمریکایی طی ماه اکتبر با کاهش روبرو شده است. در حالی که نشست آتی فدرال رزرو آمریکا قرار است 12 و 13 دسامبر برگزار شود، تازه ترین نظرسنجی رویترز نشان می دهد که نرخ بهره در این نشست افزایش خواهد یافت. کارشناسان اقتصادی در این نظرسنجی اعلام کردند که فدرال رزرو طی سال آینده نیز سه بار دیگر نرخ بهره را افزایش می دهد.

افتتاح و تمدید سپرده‌های کوتاه‌مدت ممنوع شد

بانک مرکزی اعلام کرد: مطابق سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار، افتتاح و تمدید سپرده‌های کوتاه‌مدت ویژه ۳، ۶ و ۹‌ ماهه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی تا پایان سال ۱۳۹۶ ممنوع است. همچنین بانک ها با ارسال مدارک و مستندات توجیهی متضمن نحوه انجام محاسبات مربوط، تقاضای خود را برای افتتاح حساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه ۳ ،۶ و ۹ ماهه برای سال ۱۳۹۷ توأم با نرخ‌های پیشنهادی، حداکثر تا پایان دی‌ماه سال جاری به معاونت نظارت بانک مرکزی ارسال کنند. جزئیات بیشتر

ارزش افزوده کارگاه‌های بازرگانی و خدماتی اعلام شد

بر اساس نتایج طرح جامع بازرگانی، ارزش مصرف واسطه کارگاه‌های بازرگانی وخدماتی، ٢٤ درصد ستانده‌های این کارگاه‌ها را تشکیل می‌دهد. به نقل از مرکز آمار ایران، ٣٠ درصد پرداخت‌های کارگاه‌های بازرگانی وخدماتی بابت اجاره بنا و ساختمان، ١٦ درصد از پرداختی‌های این کارگاه‌ها برای ملزومات غیر اداری و ١٤ درصد آن به مالیات و عوارض اختصاص دارد. ارزش مصرف واسطه کارگاه‌های بازرگانی وخدماتی ، ٢٤ درصد ستانده های این کارگاه‌ها را تشکیل می‌دهد. به عبارتی ارزش افزوده کارگاه های بازرگانی وخدماتی ٧٦ درصد ارزش ستانده های این کارگاه‌ها است که در کارگاه‌های با فعالیت خدمات مالی ١٠درصد ، معماری ومهندسی ١١درصد، عمده فروشی ١٤ درصد وکارگاه های با فعالیت های انتشاراتی ١٦ درصد ، جزو کارگاه‌های با کمترین هزینه های واسطه ای به شمار می روند. همچنین کارگاه های با فعالیت تهیه صرف غذا و نوشیدنی با ٤٥ درصد ، تعمیر رایانه وکالاهای خانگی با٣٨ درصد ، تولید فیلم سینمایی ،ویدیویی و برنامه های تلویریونی ، با ٣٣ درصد ،کارگاه های تبلیغاتی وبازار پژوهی با ٢٧ درصد، جزوکارگاه های با بیشترین هزینه های واسطه ای محسوب می‌شوند. ٣٠ درصد پرداخت‌های کارگاه‌های بازرگانی و خدماتی بابت اجاره بنا وساختمان، ١٦ درصد از پرداختی‌های این کارگاه‌ها برای ملزومات غیر اداری و ١٤ درصد آن به مالیات وعوارض اختصاص دارد.

واردات شکر ممنوع شد

معاون توسعه بازرگانی و صنایع تبدیلی وزیر کشاورزی از ممنوعیت واردات شکر و بی نیازی از آن تا پایان امسال خبر داد. علی اکبر مهرفرد اظهار کرد: میزان واردات شکر در نیمه دوم سال گذشته بالا بود و در نیمه نخست امسال هم حجم بسیاری از این محصول استراتژیک به کشور وارد شد که با توجه به موجودی انبارها و تولید بالای شکر در سال جاری (که هم اکنون در فصل برداشت آن و تحویل به کارخانه های قند و شکر هستیم) به نظر می‌رسد تا پایان امسال نیازی به واردات شکر نداشته باشیم. وی با بیان اینکه اگر اواخر امسال ثبت سفارش برای واردات شکر آزاد شود، برای تأمین نیاز کشور در تابستان سال آینده خواهد بود، افزود: در نیمه دوم امسال هیچ نیازی به واردات شکر نداریم؛ بنابراین وارداتی اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است برخی که پیش از ممنوعیت واردات شکر اقدام به ثبت سفارش آن کرده‌اند محصولشان به کشور وارد شود که البته حجم محدودی دارد. به گزارش ایسنا، آمار هفت ماهه واردات شکر گویای همین وضعیت است؛ چرا که بر اساس این آمار بیش از ۷۰۸ هزار تن قند و شکر تصفیه نشده به کشور وارد شده که ارزشی بالغ بر ۳۵۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار داشته است. این میزان واردات از نظر وزنی ۴۶.۷۳ درصد و از نظر ارزشی ۵۲.۳۲ درصد رشد را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته نشان می‌دهد. اما این میزان واردات نشان می دهد که ثبت سفارش‌های گذشته چندان حجم بالایی ندارد، چرا که در شش ماهه نخست امسال ۷۰۷ هزار و ۶۱۰ تن واردات شکر به ثبت رسیده است و به نظر می رسد که در صورت ادامه داشتن ممنوعیت، آمار واردات برای این محصول استراتژیک نباید تغییر محسوسی داشته باشد.

پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۱.۵ میلیون تومان گران شد

در بازار روز سه شنبه خرید و فروش خودرو، قیمت پژو 207 اتوماتیک رشد یک میلیون و 500 هزار تومانی را تجربه و با قیمت 54 میلیون تومان به فروش می‌رسد. با محاسبه این میزان افزایش اختلاف قیمت این خودرو از کارخانه تا بازار حدود 7 میلیون تومان شده است. قیمت تعدادی از خودروهای داخلی در بازار به شرح زیر است؛

از «نزدیکی دلار آمریکا به مرز 4200 تومان» تا «شهرهایی با خودروهای بدون راننده» 

 شهرهایی با خودروهای بدون راننده

پایگاه خبری «کوارتز» آمریکا اعلام کرد ایده خودروهای بدون راننده با توانایی حرکت خودکار به قدری با اقبال عمومی روبه رو شده که در 47 شهر جهان به کار آمده است. در 49 درصد این شهرها، یک تا سه سال است از خودروهای بدون راننده استفاده می شود. این شهرها بیشتر در انگلیس، آمریکا و هلند قرار دارند. در برخی شهرهای سوئد، فنلاند، نروژ، کانادا، استرالیا، فرانسه، چین، ژاپن، کره جنوبی و حتی امارات نیز می توان این فناوری را دید. از جمله این شهرها می توان به «آمستردام، ایدوفن، هارلم، روتردام و واخنینگن» در هلند، «آستین، بوستون، چاندلر، دیترویت، لاس وگاس، پیتسبورگ، سان آنتونیو، سان فرانسیسکو و واشنگتن» در آمریکا و «بریستول، کمبریج، لندن، اکسفورد و میلتون لینس» در انگلیس اشاره کرد. مدیرعامل یک شرکت انگلیسی در این زمینه گفت: خودروهای بدون راننده در سال 2018 به طور کامل آماده بهره برداری اند. «کوین کلارک» افزود: در مورد کاهش قیمت آنها هنوز در ابتدای راهیم تا خرید آنها برای مصرف کنندگان مقرون به صرفه باشد.

 

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
عدم امکان ارزیابی اعتماد متقابل میان ایران و کشورهای خارجی، بازار ارز را متشنج کرده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
بزودی چشممان به جمال دلار۵۰۰۰ تومانی روشن خواهدشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
هدف دولت 6000 تومان هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
اگر روش مدیریتی اقتصاد کشور به دست نخبگان نیفتد روحانی دلار6000را تحویل دولت بعدی خواهد داد
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
دولت کفگیرش به ته دیگ رسیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
نتیجه کاهش سود سپرده در کشور ما همیشه همین بوده افزایش سود دهی بازار ارز و طلا و کاهش سود بورس.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: