جشنواره باورنکردنی77 روزه در پاییز 97

      
اکنون ماجرای رضا ضراب، تاجر ایرانی ـ ترکیه ای به مسأله ای جدی و حاد میان آمریکا و ترکیه تبدیل شده است، به گونه ای که بسیاری از ناظران بر این باورند، این مسأله می تواند تنش های جدی سیاسی میان آنکارا و واشنگتن به وجود آورد. ضراب رئیس جمهوری کنونی ترکیه را متهم کرد که شخصاً مجوز دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را صادر کرده بود.
کد خبر: ۷۵۱۹۱۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳ 03 December 2017

اکنون ماجرای رضا ضراب، تاجر ایرانی ـ ترکیه ای به مسأله ای جدی و حاد میان آمریکا و ترکیه تبدیل شده است، به گونه ای که بسیاری از ناظران بر این باورند، این مسأله می تواند تنش های جدی سیاسی میان آنکارا و واشنگتن به وجود آورد.

به گزارش «تابناک»؛ ضراب رئیس جمهوری کنونی ترکیه را متهم کرد که شخصاً مجوز دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را صادر کرده بود.

ماجرای رضا ضراب چیست؟

رضا ضراب، تاجر 33 ساله ایرانی‌الاصل دارای تابعیت ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان، و مقدونیه است. در سال ۲۰۱۳ به اتهام فساد اقتصادی در کشور ترکیه و رشوه‌دهی به مقامات بلندپایه کابینه اردوغان دو ماه بازداشت و نهایتاً به ‌واسطه حمایت‌های سیاسی اردوغان در دادگاه تبرئه شد. او در ماه مارس ۲۰۱۵ در شهر میامی در ایالت فلوریدا به اتهام فساد اقتصادی و نقض قوانین آمریکا در دور زدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بازداشت شد و اکنون در آمریکا زندانی است.

دولت ترکیه و برخی وزرای رئیس‌جمهور اردوغان به همراه رئیس هالک بانک ترکیه در این پرونده قضائی درگیر هستند. رضا ضراب را یک تاجر پرنفوذ در زمینه نفت و طلا می‌دانند. او در ترکیه مالک هلدینگ رویال است. به‌ واسطه فعالیت‌های اقتصادی متعدد، رضا ضراب با نفوذ در دولت ترکیه به یکی از نزدیکان اردوغان تبدیل شد، به ‌گونه‌ای که اردوغان بارها از او به‌ عنوان جوان خیر اسم می‌برد. دادگاه فدرال نیویورک ادعا کرده است که ضراب سالانه 11 میلیارد دلار گردش مالی دارد.

در جریان ماجرای بحران فساد مالی ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ ترکیه، واحد جرایم سازمان‌یافته پلیس ترکیه طی عملیاتی رضا ضراب و حدود ۵۰ تن از افراد مرتبط با وی را دستگیر کرد. رضا ضراب متهم به این بود که در جریان انتقال یک محموله طلا به ایران، به انتقال غیرقانونی پول از طریق یک بانک متعلق به دولت ترکیه و پرداخت رشوه به نزدیکان مقامات دولتی اقدام کرده است. در آذرماه ۱۳۹۲ نام شرکت سورینت، شرکت وابسته به بابک زنجانی، این بار در اتهام «انتقال غیرقانونی طلا از ایران به ترکیه» توسط مطبوعات آن کشور مطرح شد اما در ایران مقامات قضایی و دولتی موضع‌گیری دراین‌باره نداشتند

جزئیات پرونده «رضا ضراب» و ادعای ارتباط با اردوغان و احمدی نژاد!

با اوج گرفتن تنش سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه میان جناح وابسته به فتح‌الله گولن و رجب طیب اردوغان و افشای پی‌درپی فسادهای مقامات و آقازاده‌های دولتی، پای سورینت ایران (بخوانید شرکت بابک زنجانی) هم به این پرونده باز شد. جریانات مربوط به کشف بیش از ۱٫۵ تن طلا در فرودگاه آتاتورک ترکیه در قوطی‌های کفش برای انتقال به ایران، بخشی از اتهامات مختلفی است که علیه آقازاده‌های کابینه اردوغان مطرح شده ‌است.

سرانجام رضا ضراب پس از سفری که به آمریکا داشت، به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران در شهر میامی آمریکا بازداشت شد و کاملیا جمشید و حسین نجف زاده (۲ ایرانی دیگر) نیز به همراه وی دستگیر شدند.

به گفته مقام‌های قضایی آمریکا این جرایم ادعایی در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ انجام شده که چندین میلیارد دلار توسط ضراب و همدستان او از ترکیه به ایران جابجا شده است. ضراب در دادگاه فدرال نیویورک اعتراف کرده که برای دور زدن تحریم‌های ایران با رئیس وقت بانک مرکزی ایران، محمود بهمنی و محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق، ارتباط داشته و به برخی از مقام‌های بلندپایه ترکیه از جمله محمد ظفر چاغلایان، وزیر وقت اقتصاد ترکیه، رشوه داده است.

در پرونده نقض تحریم‌های ایران، ۹ تن از سوی دادستانی آمریکا متهم شده‌اند. رضا ضراب و محمدهاکان از میان این عده در آمریکا در بازداشت هستند.

دادستان‌های آمریکایی می‌گویند، ضراب و محمد هاکان آتیلا، مدیر هالک بانک، درآمد‌های نفتی و گازی ایران را از طریق پولشویی انتقال داده‌اند که نقض تحریم‌های آمریکاست.

به گفته دادستان‌ها، ضراب و هاکان در این «توطئه»، به مقام‌های بلندپایه‌ (ترکیه‌ای) رشوه و حق و حساب داده‌اند.

رضا ضراب روز چهارشنبه اعتراف کرد، به محمد ظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد ترکیه، برای انتقال طلای ایران ۵۰ میلیون دلار رشوه داده است. به گفته وی، پول نفت و گاز ایران از طریق هالک‌ بانک به طلا تبدیل و از آنجا برای فروش و تبدیل به پول نقد به دبی فرستاده می‌شد.

ضراب همچنین روز چهارشنبه اقرار کرد به مدیرکل وقت هالک بانک، سلیمان اصلان هم رشوه داده است. محمد ظفر چاغلایان و سلیمان اصلان نیز از متهمان این پرونده هستند.

این تاجر ایرانی-ترکیه‌ای گفت وی همچنین تلاش داشته از طریق چین نیز تحریم‌ها را دور بزند اما دولت چین در نهایت جلوی این کار را گرفته است.

دادگاه رضا ضراب در ترکیه از نزدیک دنبال می‌شود. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، بارها خواستار استرداد رضا ضراب شده است.

دادستان‌های آمریکا آبان‌ ماه امسال گفته بودند «دولت ترکیه و مقام‌های بانک‌های این کشور عنصر غیرقابل تفکیکی از روند دور زدن تحریم‌ها بوده‌اند».

به گفته دادستانی، مکالمات تلفنی ضبط شده و مدارک دیگر نشان می‌دهند که رضا ضراب در راستای منافع رجب طیب اردوغان فعالیت می‌کرده است.

واکنش ترکیه

اقتصاددانان هشدار می دهند، این اظهارات رضا ضراب که ممکن است موجب جریمه یک یا چند بانک ترک شود، می تواند برای اقتصاد ترکیه مضر باشد.

بکیر بوزداگ، معاون نخست وزیر ترکیه گفته بود، ادعاهای ضراب در نزد دادگاه آمریکایی افتراست، زیرا وی تحت فشار این اظهارات را بیان کرده است.

رئیس جمهور ترکیه در اولین اظهارنظر بعد از ادعاهای رضا ضراب در دادگاه گفت: ترکیه تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض نکرده است. «ما کار درست را انجام دادیم. ما تحریم ها را نقض نکردیم.» وی در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه گفت، در هر صورت «ما چنین تعهدی به دولت آمریکا نداده بودیم.»

اردوغان همچنین اعلام کرد: با توجه به اینکه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران فقط از سوی آمریکا بوده و سازمان ملل محدودیتی علیه این کشور اعمال نکرده، ترکیه نیز الزامی به رعایت آنها نداشته است.

ماهر اونال، سخنگوی حزب عدالت و توسعه نیز محاکمه برگزار شده در آمریکا را اقدامی علیه ترکیه دانست و اظهار داشت: «ما اجازه نخواهیم داد ترکیه توسط مردی که خود به گروگان گرفته شده، به گروگان گرفته شود.»

رئیس‌جمهور اردوغان از روند پیگیری قضائی پرونده ضراب به ‌عنوان توطئه‌ای دیگر از سوی گولنیست ها یاد می‌کند که از طریق نهادهای قضائی و دولتی آمریکا پشتیبانی می‌شود.

مسأله‌ای که ترک‌ها را در جریان رسیدگی قضائی پرونده ضراب نگران کرده، وکلای رضا ضراب در این پرونده پیچیده است. مایکل موکاسی، دادستان سابق کل آمریکا و رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک که از نزدیکان دولت دونالد ترامپ محسوب می‌شوند، از جمله وکلای رضا ضراب هستند. دولت اردوغان چنین برداشتی دارد که پرونده قضائی ضراب و تلاش آمریکا برای تبرئه او و در مقابل انداختن تمامی اتهامات به گردن مقامات سیاسی و بانکی ترکیه، دستاویزی سیاسی برای تداوم توطئه‌ها به ‌منظور براندازی حکومت اردوغان بعد از کودتای نافرجام 15 جولای 2016 است.

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۴۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
جالب اینکه ضراب اموال ملت ایران را به تاراج بردنه وحالا دعوا بین ترکیه وامریکاست!!پس چرا اینجا کسی پیگیری نمایند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
راست میگی؟
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
بیچاره ما مردم ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
یک زمانی هی میزدید تو سر کله سایت تا ثابت کنید که یه کامیون طلا و دلار ایران تو ترکیه گرفته شده و از شما اصرار و از مقامات انکار ، بعد چند هفته بدون نتیجه همه چیز بخیر و خوشی تموم شد و دیگه هیچ خبری نشد . جالبه نه !! ماجرا چی بود رو شما می دونید و دستگاه های مربوطه و مرغ پر بسته آزادی بیان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
این که مجنون بود چه کارای هوشمندانه ای می کرده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
به نظرت هوشمندانه بوده ؟؟؟؟ جیب ضراب و زنجانی رو پر کرده این باهوش .
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
خیلی خوبه همه دنیا از پول مردم ایران بهره میبرند و رشوه میگیرند به خاطره اینکخ میگفتیم تحریم کاغذ پارست و در ان زمان چه پولهایی رشوه داده میشد
سید حسنی3نیک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
با بلوکه کردن حساب ایران درهالک بانک دقیقا بانک حسابهای داعش
اردوغان با آن پول نفت را 10دلار از داعش میخرید وبجای آن سلاح را چند برابر میفروخت به داعش و نفت را در دریای اژه
23 میلیارد دلار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
چه جالب!!!
وکیل ضراب از نزدیکان ترامپ است!!!!!!!
قضیه جالب شده.......
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
احتمالا ضراب رو دستگیرش کردن تا هم پولاشو بالا
بکشن به عنوان رشوه و هم ترکیه رو اذیت کنن.
علی
|
United States
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
ترکیه و این نقض تحریم نبود که الان داشتین از گرسنگی تلف می شدین و یا اگه هم زنده بودین داشتین علف می خوردین و گدایی می کردین. آمریکا به اونا میگه چرا نگذاشتن مردم ایران از گرسنگی بمیرن. به جای اینکه ممنون باشین دارین مثل همیشه نمک نشناسی و ناجوانمردی میکنین. اصل بد نیکو نگردد.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
در این باره ذهن پرسشگر هر ایرانی منطق گرا بر این پرسش استوار است که 18تن طلای بر باد رفته کچاست؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
بی خیال !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
علی الظاهر اقای ضراب تحریم هارا دور میزده وعملا به ایران کمک می کرده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
همینجوری یهویی ؟ نه جانم . گربه خیر سر باباش موش نمی گیره .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
حالا معلوم شدکه اون کامیون شمش طلا که درمرز ترکیه توقیف شدواردوغان آن محموله راهدیه الهی درزمان مشکلات اقتصادی برای ترکیه نامید.رسانه های ایران که بازتاب دادنداحمدی نژادتکذیب کردوترکهانیزخوردندویک آب هم روش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
از این موارد کامیون های پر از طلا در تاریخ چهل ساله ما کم نیست یه مورد که گرفتن داشت انتقال داده میشد خارج از کشور شب اخبار نشون داد گفتن طلاس فرداش اخبار نشون داد اره کردن گفتن شمش اهنه روش لعاب طلا دادن یعنی اینقد مردم و اینا پپه فرض میکنند اینکارو معمولا برعکسش و انجام میدن الان هم کسی این رو یادش نیست اینم فراموش میشه میره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
پپه رو خوب اومدی .
مختار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
مردم همچنان مات موندند
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
ماجرا خیلی مسخره و در عین حال دردناک هست.پای چه کسایی که به این ماجرا باز نشده...احمدی نژاد،بابک زنجانی،رضا ضراب،ابرو گوندش،اردوغان،داماد اردوغان،چند وزیر سابق ترکیه و فرزندانشان،فتح الله گولن،دومینیک استراوس کان وکیل حرفه‌ای پولشویی و خیلی های دیگر.
جالبه که اردوغان اون زمان یک توضیح مسخره ای داد:
خداوند این همه طلا را در بحران اقتصادی به ملت ترکیه هدیه داده است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
جالبه ؟؟؟!!!! در همه دنیا !!!! دعواها بر سر مال و اموال ایرانیان است و بس !!!!! و همه مودی هستند جز خود ا ایرانی ها!!!! ببین ما ایرانی ها چقدر گذشت داریم و کرامت ؟؟؟مال ایرانی ها به تاراج میرود و رفته و نشسته ایم تماشا میکنیم !!!!نسل آینده این بشر ایرانی بااینهمه چپاول و غارتی که از راست و چپ بر ملت نگون بخت ایران مینمایند مشخص نیست آیا چیزی برایشان خواهند ماند یاخیر ؟؟؟تصور این است که نسل اینده ایرانی تا دنیا دنیاست بدهکار و مقروض خواهد بود !!از یکطرف در داخل عده ای چنگ انداخته هرچه میخواهند میچاپند و میبرند و به یغما میبرند و خارجکی های زرنگی هم مثل اردوغان و شیخ های خلیج فارس و غرب و.. با ثروتهای غارت شده ؟؟؟!! آنها را از نعمات خداوندی میدانند که نصیب و قسمت آنها کرده است !!! 4 سال پیش نه ترکیه ای ها ی قهوه خانه نشین قلیان کش !!عددی بودند و مردمش در دخمه های آلمان و اروپا ماهها رتگ آفتاب را نمیدیدند !! ؟؟ حالا بببین چه شده اند و نه شیوخ خلیج فارس جز چهارتا قایق اوراقی ماهیگیری در افق امیدی داشتند و از صدقه سر ایران و غارتگران ایرانی و دزدان اسم و رسم دار!!!؟؟ آسمانخراش هایشان داره بقدری جلو میروند که شاید ساحل نشینهای ایرانی نور افتاب را هم تبینند !!!چه کردیم با خودمان ؟؟؟؟!!عبرت بگیر هم نیستیم !!چون دوست نداریم به ما توهین شود که بی عرضه تر از ایرانی خودش !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
هیچ بعید نیست ترامپ که نزدیکانش از وکلای ضراب هستند،دنبال گرفتن باج چند ده میلیاردی از ضراب هم باشد....بالاخره ترامپ بیش از آنکه سیاستمدار باشد، تاجر است ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
از مردمی که هرکدام فقط بفکر جیب خود باشد ،واگر امکانی فراهم شود ،حتی یک مو از خرس ( خزانهٔ دولت ایران ) کندن را غنیمت میشمارند ،چه توقعی میشود داشت؟ فساد ،اکنون نهادینه شده ،
سعید
|
Germany
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
خاطرتان هست آن طلاهایی که در ترکیه سر وصدا کرد که دولت ایران را نشانه رفته بود و جناب آقای احمدی نژاد گفتند کدوم طلا چنین چیزی صحت ندارد آنزمان جناب آقای ضراب واسطه بودند و میلیاردها دلار به باد رفت و کسی دیگر سراغش را نگرفت و یا ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
چقدر این مرد راحت دروغ می گفت !!
علی
|
United States
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
چرا نظرات همش یه حرف میزنن؟ چرا نظرات گزینشی تایید میشه؟ چرا هیچ نظری راجع به این حرف نیست که اون دعوا سر اینه که چرا به ایران پول رساندین و نگذاشتن از گرسنگی بمیرن؟ اینهم تایید نکن فقط مثبت بزنن. دردتون چیه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
چه مملکت گل و بلبلی داریم . اون طلاها فدای یک تار موی آقازاده ها .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
وای به حال ملتی که امثال خاوری و بابک وضراب و. جزایری ومه آفرید و... وهزاران امثال اینها پنهان وپیدا بر سرنوشتشان حاکمند ودست رو دست گذاشته اند وخم به ابرو نمی آورند. عجب ملت نجیبی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
جناب آقاي احمدي نژاد شما كه سخنوريتان خوب است در اين مورد هم كمي توضيح دهيد اون محموله 18 ميليارد دلاري شمش طلا ودلار چه شد
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
سلام.اين اقلام سرسام اوري كه رشوه داده شده يا اختلاس شده پول خون جوانان اين كشور و داغ دل مادران وپينه دستان روستاييان و حقوق ضايع شده ملت ايرانه. لعنت بر ظالم و لعنت بر جهل
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
بیشمار !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
الان احمدی نژاد کجای این داستان بود؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
اگر تا الان متوجه نشدی بعد از این هم متوجه نمیشی .خودت رو اذیت نکن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
علی جان!!!
اقلام نه....ارقام!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
متاسفانه درزمان تحریم هسته ای یکی ازراههای دورزدن تحریم همین تبدیل دلار به طلا وواردات طلا به کشوربود .خاطرتون هست سال 91 بازار سکه چه قدررونق گرفته بود وبانک مرکزی باضرب سکه ازهمین طلاها درحقیقت دلار روبه ریال تبدیل میکرد والبته تاسف اورترین نکته کار اینجاست که این وسط حداقل سی درصد پول مردم ایران افرادی مثل رضا ضراب وبابک زنجانی وهزارتا مفت خوردیگه میخوردندتا آخرسر سر قضیه انرژی هسته ای کوتاه بیایم وآمریکا فیتیله تحریم رو پایین بکشه.به راستی زیانی که ما بابت انرژی هسته ای کردیم میشد با پولش مشکل اقتصاد ایران رو کامل حل کرد .
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
ترکیه که به قول رفیقمان قهوه خونه نشین بودن آرزوداشتن شهروندایرانی باشن بهترین خاطراتشون سفربه ایران بوده
ابادشدالان همین رجب طیب اردو از برکت سر ایرانیها دماغشو بادمیندازه موقه ایکه باایرانیها ملاقات میکنه
خودشو یه سر و گردن بالاتر میبینه روز گارو ببین
عربها که از چادور نشینی الان با امریکاهم فالوده نمیخورن
اب که سر بالا بره ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
اینکه یه عده ای پول و طلا و ثروت مملکت را می دزدند و فرار می کنند نه تقصیر کاناداست نه ترکیه و نه اردوغان و هر کشور دیگری. کی مانع اومدن سرمایه به کشورش میشه؟ هر مسئول لایقی تمام تلاشش رو به کار می گیره که سرمایه وارد مملکتش بکنه. حتی امثال ضراب رو هم تمی توان ملامت کرد.
ناشناس
|
France
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
معامله بین دو کشور همسایه است به امریکای لعنتی چه ربطی دارد
سیاووش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
اقای علی 15:22 سیستم کاری خودت رو به کل مردم ایران تعمیم نده
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
آقا سیاووش
اونایی که مثل شما خیر و صلاح خودشون هم تشخیص نمیدن و به جای اصلاح خود انتظار افتادن دوست و دشمن به صورت یکجا را می کشند، نماینده مردم ایران نیستند و اقلیت ناچیز هستند که بلدند فقط مشکل تولید کنند. شما همونهایی هستید که مرگ ملک عبدالله پادشاه عربستان را جشن می گرفتید بدون آنکه درک کنید جانشین او یک مردک دیوانه خواهد بود. هیچوقت قادر به فهم آن نبوده و نخواهید بود که خوب و بد را حداقل به نفع خودتان تشخیص بدهید.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: