بازدید 9985
۳
پیمانه اقتصادی؛

از «مشتری پرو پاقرص نفت ایران» تا «نرخ سود بانکی کماکان جذاب‌تر از بازار دلار»

این پیمانه موضوعاتی همچون پایان هفته سبز برای حافظ با شبندر و شتران، طعم «سیب» به کام بورس‌ها نبود، پیش بینی از روند قیمت طلا طی ماه‌های آینده، گرانی ۱۳۸ ریالی دلار در کانال ۳۹۰۰ تومان، بازسازی خطوط برق و نیروگاه‌های سوریه توسط ایران، تولید ۹۶ درصد زعفران دنیا در ایران و ترخیص ۱۷۰هزار تن پالم در ۵ ماه را در بر دارد.
کد خبر: ۷۳۰۰۲۳
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۱ 14 September 2017
از «مشتری پرو پاقرص نفت ایران» تا «نرخ سود بانکی کماکان جذاب‌تر از بازار دلار»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون پایان هفته سبز برای حافظ با شبندر و شتران، طعم «سیب» به کام بورس‌ها نبود، پیش بینی از روند قیمت طلا طی ماه‌های آینده، گرانی ۱۳۸ ریالی دلار در کانال ۳۹۰۰ تومان، بازسازی خطوط برق و نیروگاه‌های سوریه توسط ایران، تولید ۹۶ درصد زعفران دنیا در ایران و ترخیص ۱۷۰هزار تن پالم در ۵ ماه را در بر دارد.پایان هفته سبز برای حافظ با شبندر و شتران

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه 22 شهریورماه 96 با افزایش 54 واحدی به رقم 83 هزار و 523 واحد رسید. تالار شیشه ای در آخرین روز کاری هفته جاری شاهد روند صعودی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 17 واحدی به رقم 27 هزار و 46 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 5 واحدی، عدد 17 هزار و 546 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 4 واحد به رقم 13 هزار و 285 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.02 درصدی افزایش 21 واحدی را رقم زد و به سطح 91 هزار و 189 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول بر خلاف روز قبل، با 52 واحد کاهش به رقم 58 هزار و 144 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با رشد 611 واحد معادل 0.33 درصد همراه بود و عدد 184 هزار و 118 واحد را به نمایش گذاشت. نماد شبندر (پالايش نفت بندرعباس) با 34 واحد، نماد شتران (پالايش نفت تهران) با 32 واحد، نماد آپ (آسان پرداخت پرشين) با 29 واحد و نماد فارس (صنايع پتروشيمي خليج فارس) با 22 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

از «مشتری پرو پاقرص نفت ایران» تا «نرخ سود بانکی کماکان جذاب‌تر از بازار دلار»
طعم «سیب» به کام بورس‌ها نبود

ریسک‌گریزی در بازارهای جهان کاهش یافته، اما گوش به‌زنگ‌بودن معامله‌گران ادامه دارد. روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، نرسیدن اخبار تازه از کره‌شمالی و آسیب کمتر از انتظار توفان ایرما به آمریکا باعث رشد بازارهای سهام و کاهش خرید سرمایه‌های امن شد. با این همه، سه‌شنبه شب، بازارهای سهام آمریکا در واکنش به اعلام فروش دیرتر از انتظار محصولات تازه «اپل» و بهای بالای «آی‌فون ایکس» و در نتیجه افت سهام اپل از اوج روزانه پایین آمد تا چهارشنبه نیز تحت‌تاثیر همین خبر باشد. به نقل از دنیای اقتصاد، بازارهای سهام آسیا، چهارشنبه را با تزلزل آغاز کردند، اما در نهایت توانستند تحت‌آسایش ژئوپلیتیک تا اوج 10 ساله تازه‌ای رشد کنند. شاخص ام‌اس‌سی‌ای آسیا-پاسیفیک به‌جز ژاپن روز گذشته تا بالاترین سطح از اکتبر 2007 بالا رفت، گرچه بعد اندکی افت کرد. بورس‌های استرالیا هم تا حدی رشد کردند. بورس‌های کره‌جنوبی هم 2/ 0 درصد رشد کردند ولی بورس‌های اروپایی روز خوبی نداشتند. بورس‌های اروپایی تحت‌فشار روند روز قبل و فشار روی سهام تامین‌کنندگان قطعه برای اپل، افت را تجربه کردند. شاخص اروپایی استاکس600 حدود 3/ 0 درصد افت کرد و داکس آلمان که سه‌شنبه به بالاترین سطح در دو ماه گذشته رسیده بود، 1/ 0 درصد عقب نشست. معامله‌گران اولا از تاریخ فروش محصولات تازه اپل یعنی سوم نوامبر ناراضی هستند، ثانیا از اثر قیمت 999دلاری آی‌فون‌ایکس بر تقاضا در بازارهایی چون چین نگرانی دارند.

پیش بینی از روند قیمت طلا طی ماه‌های آینده

بانک مریل لینچ آمریکا در گزارش چشم انداز بازارهای جهانی پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا طی ماه های آینده به بیش از 1400 دلار خواهد رسید که این رقم نسبت به گزارش قبلی تغییری نکرده است. بر اساس این گزارش بانک مریل لینچ افزود: همه کالاهای معدنی در سه ماه سوم امسال با افزایش قیمت روبرو شده اند و طلا نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. ما بر این باوریم که قیمت هر اونس طلا طی ماه های آینده با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد و به 1400 دلار خواهد رسید. بانک مریل لینچ در ادامه تاکید کرد: ادامه روند نزولی ارزش دلار آمریکا مهمترین عامل موثر بر افزایش اختمالی قیمت جهانی طلا طی ماه های آینده خواهد بود. این گزارش افزود: تشدید تنش های سیاسی در عرصه بین المللی به خصوص شبه جزیره کره و نگرانی های مربوط به سقف بدهی های دولت آمریکا می تواند تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا در ماه های آینده داشته باشد.

نرخ سکه طرح جدید افزایش یافت

در جریان معاملات روز چهارشنبه قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۴۳۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۲۶۷ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. هر سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک هزار تومان افزایش قیمت داشت و به یک میلیون و ۲۳۸ هزار تومان رسید. نیم سکه نیز ۶۵۶ هزار تومان، ربع سکه ۳۶۷ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۴۹ هزار تومان بود.

مشتری پرو پاقرص نفت ایران

اروپاییان یکی از مشتریان پر و پا قرص طلای سیاه ایران محسوب می شوند و سهم آن ها از صادرات نفت ایران با افزایش تقاضا از سوی ایتالیا، فرانسه، هلند و یونان، رشد چشمگیری پیدا کرد. به طوریکه یکی از دلایل افزایش صادرات نفت ایران در ماه میلادی گذشته افزایش تقاضا در  اروپا بوده است.صادرات نفت ایران به اروپا در اوت بهبود پیدا کرد و به ۸۳۵ هزار و ۷۴۲ بشکه در روز رسید که تقریبا ۲۰۰ هزار بشکه در روز رشد ماه به ماه داشت. ترکیه با واردات ۲۵۶ هزار و ۲۵۸ بشکه در روز در ماه گذشته، بزرگترین خریدار نفت ایران در اروپا ماند. به نقل از ایسنا، بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده از سوی مسئولان، ظرفیت تولید نفت خام ایران ۴.۸ میلیون بشکه در روز و تولید نفت خام ایران بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز است. صادرات نفت خام و میعانات گازی در مردادماه نیز ۲.۶ میلیون بشکه اعلام شده است.

افزایش قیمت نفت با انتشار گزارشی مبنی بر رشد تقاضا برای نفت

روز چهارشنبه قیمت نفت افزایش یافت. علت این امر انتشار گزارشی از سوی آژانس بین المللی انرژی بود که در آن به خارج شدن بازار از حالت اشباع شده اذعان شده بود. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است که افزایش تقاضا و کاهش تولید کشور های عضو اوپک موجب شده است که بازار حالت متعادل تری بیابد. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز قبل، ۲۷ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۴.۵۴ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۸ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۸.۶۱ دلار صورت گرفت.

گرانی ۱۳۸ ریالی دلار درکانال ۳۹۰۰ تومان

در پایان معاملات بازار آزاد روز چهارشنبه، هر دلار آمریکا با رشد 138 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 39 هزار و 108 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 38 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 46 هزار و 825 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 10 هزار و 698 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز سه شنبه، 31 ریال گران تر فروخته شد.


ایران خطوط برق و نیروگاه‌های سوریه را بازسازی می‌کند

سرپرست وزارت نیرو با اشاره به انعقاد چندین تفاهم نامه مشترک میان طرف ایرانی و وزیر برق سوریه، گفت:‌ عمده این قراردادها مربوط به بازسازی تجهیزات برق، نیروگاه‌ها و خطوط انتقال است تا بتوانیم خدمات بهتری را در اختیار مشترکان سوری قرار بدهیم. به‌ گزارش فارس، ستار محمودی در حاشیه نشست مشترک خود با وزیر برق سوریه با تاکید بر اینکه ظرفیت ایران و ساخت تجهیزات در آن در خاورمیانه بی‌نظیر است، گفت: بدین منظور شرکت‌های ما با ظرفیت بالای کاری و حرکت در مسیر دانش روز در تلاش برای بازسازی و توسعه ظرفیت زیرساخت‌های اصلی سوریه همچون آب، برق و تاسیسات بهداشتی آب و فاضلاب خواهند بود.

ترخیص ۱۷۰هزار تن پالم در ۵ ماه

بررسی آمارهای تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد در 5 ماهه نخست سال جاری بیش از 170 هزار تن روغن پالم در ظروف 200 لیتری و بیشتر به کشور وارد شده است که ارزش ارزی آن حدود 135 میلیون دلار بوده است. بر اساس این گزارش در مدت مشابه سال قبل تنها 135 هزار تن از این کالا که در سالهای اخیر هشدارهایی در خصوص افزایش مصرف آن داده شده است، وارد کشور شده بود. گفتنی است، ارزش ارزی واردات پالم در 5 ماهه نخست سال قبل 92 میلیون دلار بوده است. به نقل از تسنیم، این گزارش نشان می‌دهد رشد واردات پالم به‌لحاظ وزنی 26 درصد و به‌لحاظ ارزی 46 درصد بوده است. 

از «مشتری پرو پاقرص نفت ایران» تا «نرخ سود بانکی کماکان جذاب‌تر از بازار دلار»
۹۶ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود

همه ساله در سایه غفلت مسئولان پیاز طلای سرخ ایرانی در جیب ها و چمدان ها از مرزهای کشور خارج می شود. قاچاق پیاز زعفران و توسعه سطح زیر کشت محصول برای افغان ها، درآمد هنگفتی رقم زده که گاهی مسئولان امر با ابراز نگرانی نسبت به این مسئه از کنار آن رد می شوند. با وجود آنکه زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشور به شمار می رود  اما قاچاق پیاز این محصول می تواند آتشی بر جان میراث سه هزار ساله ایرانیان بیندازد و از سرخی روز افزون آن کم کند. محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در زمینه قاچاق پیاز زعفران را بی مورد دانست و اظهار کرد: بعد از گذشت سال‌ها تلاش، سطح زیر کشت زعفران به 100 هزار هکتار رسیده، از این رو کشورهای همسایه با قاچاق پیاز زعفران یک شبه نمی توانند به این میزان دست یابند. وی تاکید کرد: با توجه به نیاز کم طلای سرخ به آب، این محصول در تمام استان های کشور مورد توجه قرار گرفته ، به طوریکه ایران توانسته 96 درصد از زعفران کل دنیا را تأمین کند.

نرخ سود بانکی کماکان جذاب‌تر از بازار دلار

روز چهارشنبه ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهارات مهمی را در مورد بازار ارز مطرح کرد. سیف در بخشی از سخنان خود ادعای مطرح شده در مورد خواست دولت برای افزایش نرخ دلار را رد کرد و یادآور شد: «گفته شده بود که دولت به افزایش تمایل دارد؛ این به هیچ وجه درست نیست، دولت تمایل به اقداماتی دارد که منجر به ثبات در اقتصاد کشور شود و بتواند اقتصاد را توام با آرامش هدایت کند و فعالان اقتصادی افق پیش‌بینی مناسبی از شرایط اقتصادی کشور داشته باشند که خوشبختانه مثل 4 سال گذشته در این 6 ماه نیز شاهد این وضعیت بودیم.» رئیس‌کل بانک مرکزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اعلام کرد که نرخ سود بانکی کماکان جذاب‌تر از بازار دلار است. سرمایه گذاری در دلار در شرایطی که نرخ سود سپرده های بانکی سالیانه ۱۵ درصد سالیانه است، اقتصادی نیست و به نظر می رسد سپرده بانکی به مراتب بازدهی بهتری دارد و افزایش قیمت دلار به هیچ وجه نمی تواند با آن مقابله کند. سیف در خصوص پیش بینی اش در مورد کاهش یا افزایش نرخ ارز هم گفت: نرخ ارز روند طبیعی خود را طی می کند، کسی نمی تواند پیش بینی کند که در سرمایه گذاری روی دلار بیش از سپرده گذاری در بانک سود می برد، این تصور غلطی است و در بلندمدت ثابت شده است کسانی که در بانک سپرده گذاری می کنند از افزایش قیمت دلار جلوتر هستند لذا کسی که دلار را به عنوان عامل سرمایه گذاری انتخاب کند ضرر می کند.


اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۳
راست می گه
کلا خوش به حال بانکهای ایرانی
هر کاری دلشون میخواد میکنن. مردمم سریع با شرابط منطبق میشن!
اعلام موجودی 100 تومن!
انتقال وجه 500 تومن
اس ام اس بانک 10000 تومن سالیانه!
طرف وام گرفته 30 میلیون، 1 تومنشو که واسه بیمه میزنن، یشه 29 تومن. بعد سه سال هم یاید 45-46 میلییون پس بده!
بعد اگر 30 میلیون سپرده داشته باشی بعد 3 سال 41 تومن میشه!
اینم از نظام بانکداری
بعد میگن چرا اشتغال اینطوره
خب معلومه، بانک به جای سرمایه گذاری و تولید ملی داره سپرده های مردم رو به صورت وام به خودشون برمیگردونه
ربا که شاخ و دم نداره
والله ما از دهان مسولین یک کلمه حرف راست نشنیدیم. اخیرا پس از کاهش دستوری سود بانکی مدعی شده بودند این اقدامات تاثیری بر بازار اجاره مسکن نخواهد داشت. اما داشت و بد هم تاثیر داشت.
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # باشگاه النصر عربستان # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس