بازدید 13733
۴
پیمانه اقتصادی؛

از «بیشترین رشد روزانه سکه در سال ۹۶» تا «پیامکی که حساب مشتریان را خالی کرد!»

این پیمانه موضوعاتی همچون سبزپوشی حافظ در شنبه اعتراضی برخی سهامداران، پیش بینی روند اونس طلا در هفته جاری، حمایت روسیه از تمدید توافق نفتی با اوپک اعلام شد، نرخ تورم اروپا به بالاترین رقم ۴ ماه اخیر رسید، شروع هفته با گرانی دلار آمریکا و یورو کلید خورد، چند درصد از بازار عراق دست ایرانی‌هاست، دنا پلاس نیامده گران شد و سوریه صادرات میوه و سبزیجات به روسیه را از سر می‌گیرد را در بر دارد.
کد خبر: ۷۲۶۷۴۹
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۸ 03 September 2017
از «بیشترین رشد روزانه سکه در سال ۹۶» تا «پیامکی که حساب مشتریان را خالی کرد!»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون سبزپوشی حافظ در شنبه اعتراضی برخی سهامداران، پیش بینی روند اونس طلا در هفته جاری، حمایت روسیه از تمدید توافق نفتی با اوپک اعلام شد، نرخ تورم اروپا به بالاترین رقم ۴ ماه اخیر رسید، شروع هفته با گرانی دلار آمریکا و یورو کلید خورد، چند درصد از بازار عراق دست ایرانی‌هاست، دنا پلاس نیامده گران شد و سوریه صادرات میوه و سبزیجات به روسیه را از سر می‌گیرد  را در بر دارد.


سبزپوشی حافظ در شنبه اعتراضی برخی سهامداران

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه 11 شهریورماه 96 با افزایش 155 واحدی به رقم 83 هزار و 428 واحد رسید. تالار شیشه ای در اولین روز کاری هفته جاری در ادامه روند رو به رشد روزهای اخیر، بازهم شاهد روند صعودی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 50 واحدی به رقم 27 هزار و 26 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت 46  واحدی، عدد 17 هزار و 848 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با کاهش 35 واحد به رقم 13 هزار و 517 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.05 درصدی افزایش 45 واحدی را رقم زد و به سطح 91 هزار و 818 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 13 واحد کاهش به رقم 58 هزار و 628 واحد رسید و شاخص بازار دوم با رشد 1001 واحد معادل 0.56 درصد همراه بود و عدد 180 هزار و 919 واحد را به نمایش گذاشت. صبح روز شنبه 11 شهریور ماه 96 بورس تهران به دلیل آنچه که اعتراض تنی چند از سهامداران که خود را عموماً سهامدار شرکت کنتور سازی معرفی می‌کردند، بر روی مردم بسته شد.

از «بیشترین رشد روزانه سکه در سال ۹۶» تا «پیامکی که حساب مشتریان را خالی کرد!»


بیشترین رشد روزانه سکه در سال ۹۶

در اولین روز هفته، بازارهای داخلی ساعاتی افزایشی را تجربه کردند و حتی سکه و دلار رکوردهای تازه‌ای را به ثبت رساندند. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی 17 هزار تومان افزایش را تجربه کرد تا دو کانال قیمتی رشد کند و به بهای یک میلیون و 241 هزار تومان برسد. این بیشترین میزان افزایش روزانه سکه در سال 96 بود و موجب شد این فلز گرانبها به بالاترین قیمت از اوایل سال 92 برسد. به نقل از دنیای اقتصاد، جوسازی پیرامون نرخ سود، خوش‌بینی به روند اونس جهانی، بالا رفتن قیمت دلار و بالا رفتن تحرکات برخی معامله‌گران آتی نزدیک به ساعات تسویه مجموعه عواملی بودند که در افزایش قیمت اثرگذار بودند.

پیش بینی روند اونس طلا در هفته جاری چیست؟

طی هفته گذشته در طلا جهانی با افزایش بیشتر قیمت ها روبرو بودیم که توانست تا دامنه ۱۳۲۹ ادامه یابد؛ قیمت طلا داخلی آبشده نقدی و شنبه ای نیز حدود ۲۰ هزارتومان افزایش پیدا کرد که عامل این رشد، رویت اعداد جدید در طلای جهانی و شکست سطح مقاومتی ۵۲۰ هزارتومانی بود. بنابراین در هفته جاری انتظار اصلاح و یا رویت سطح مقاومت های بعدی برای برگشت وجود دارد. در تایم روزانه دیده می شود که سطح مقاومتی ۱۲۹۲ الی ۱۳۰۸ شکسته شده و در حال حاضر تبدیل به حمایت بسیار قوی شده است که با توجه به این سطح می توان به بررسی آن پرداخت. در حال حاضر مقاومت های اصلی ۱۳۲۵ - ۱۳۳۷ - ۱۳۴۴ و حمایت ها ۱۳۱۸ - ۱۳۰۸ - ۱۳۰۰ - ۱۲۹۵ - ۱۲۹۰ است که این سطوح در هفته جاری می تواند مورد برگشت و شکست قرار گیرند.

حمایت روسیه از تمدید توافق نفتی با اوپک اعلام شد

آرکادی دوارکوویچ معاون نخست وزیر روسیه گفت که مسکو به احتمال زیاد از تمدید توافق کاهش تولید نفت با اوپک حمایت خواهد کرد. خبرگزاری اسپوتنیک روز شنبه به نقل از سخنان دوارکوویچ نوشت: احتمال زیادی وجود دارد که توافق کاهش نفت با اوپک تمدید شود، اما پیش بینی در این مورد هنوز زود است. معاون نخست وزیر روسیه توافق کاهش تولید نفت بین کشورهای غیر عضو اوپک و این سازمان را موثر خواند که توانست بازار جهانی نفت را تثبیت کند. دوارکوویچ همچنین پیش بینی کرد که بهای نفت در بازار جهانی در میان مدت بین 50 الی 60 دلار برای هر بشکه باشد. کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای تولید کنندگان نفت (اوپک ) توافق کردند از اول ژانویه سال 2017 تولید نفت خود را روزانه 1.8 میلیون بشکه کاهش دهند. 600 هزار بشکه از این رقم سهم کشورهای غیر عضو و 1.2 میلیون بشکه نیز سهم اعضای اوپک بود. این توافق در ماه می سال 2017 تا ماه مارس سال 2018 تمدید شد.  رسانه های روسی در ماه اوت به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال نوشتند روسیه و عربستان سعودی از تمدید توافق کاهش نفت با اوپک برای سه ماه دیگر تا ماه ژوئن سال 2018 حمایت کردند.

نرخ تورم اروپا به بالاترین رقم ۴ ماه اخیر رسید

یورو استات در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، نرخ تورم در منطقه یورو در ماه گذشته میلادی به بیشترین رقم در ۴ ماه اخیر رسید. در همین حال شاخص قیمت مصرف کننده در اروپا در ماه اوت به ۱.۵ درصد رسید که این رقم برای ماه قبل از آن ۱.۳ درصد ثبت شده بود. البته این موضوع می تواند منجر به اجرای برنامه های محرکی بیشتر از سوی بانک مرکزی اروپا شود. بر همین اساس، میانگین نرخ تورم منطقه یورو در ۴ ماه اخیر ۱.۴ درصد ثبت شده است و شتاب نرخ تورم بیشتر به قیمت انرژی و نیز افزایش تورم بیش از حد انتظار در آلمان و اسپانیا بر می گردد. همچنین رشد اقتصادی در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو روبه افزایش است و نرخ بیکاری هم در برابر ۹.۱ درصد قرار گرفته است؛ اما با این وجود تورم در این منطقه همچنان بطرز قابل توجهی جهش پیدا نکرده و افزایش دستمزدها آنچنان که انتظار می رود، محقق نشده است. از سویی دیگر یکی از نگرانی های بانک مرکزی اروپا افزایش ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا است که از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون ۱۳ درصد رشد پیدا کرده است که این مسئله موجب شرایط انقباظی سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا می شود.  

شروع هفته با گرانی دلار آمریکا و یورو کلید خورد

در پایان معاملات بازار آزاد روز شنبه، هر دلار آمریکا با رشد 54 ریال نسبت به پایان هفته گذشته به طور میانگین به قیمت 38 هزار و 741 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 169 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 46 هزار و 574 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 10 هزار و 565 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز پنجشنبه گذشته، بدون تغییر بود.


چند درصد از بازار عراق دست ایرانی‌هاست؟

دبیر میز عراق در سازمان توسعه تجارت گفت: قبلا حدود ۹ تا ۱۰ درصد از بازار عراق دست تجار ایرانی بود اما طی چهار سال گذشته این رقم افزایش یافت و پارسال به ۱۹.۷ درصد رسید. همچنین ترکیه که ۲۵ درصد از بازار این کشور را در دست داشت سهمش به حدود ۲۱ درصد کاهش یافت.

دنا پلاس نیامده گران شد

پس از درخواست شرکت های خودروسازی داخلی  از شورای رقابت برای افزایش قیمت برخی خودروها و تائید این شورا بازار خودرو از اوایل ماه گذشته هر روز شاهد بالارفتن تدریجی قیمت خودروهای مختلف بوده است. این روزها هم بازار خرید و فروش خودرو با افزایش قیمت برخی خودروها روبرو شد و این در حالی است که بازار خودرو هنور نسبت به کاهش نرخ سود بانکی واکنش نشان نداده و علی رغم پیش بینی ها برای هدایت نقدینگی به سمت بازار های مختلف از جمله خودرو اما این بازار رونق چندانی پیدا نکرده است. با این حال روند افزایشی قیمت خودروهای داخلی همچنان ادامه دارد، بطوریکه امروز پژو 206 تیپ 2 با افزایش نیم میلیون تومانی، 34 میلیون ، دنا  با افزایش 600 هزار تومانی با قیمت 45 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین رنو ساندور اتومات هم با 800 هزار تومان افزایش با قیمت 54 میلیون 700 هزار تومان و دنا پلاس با رشد یک میلیون تومان  52 میلیون و 500 هزار تومان قیمت گذاری شده است. /باشگاه خبرنگاران

از «بیشترین رشد روزانه سکه در سال ۹۶» تا «پیامکی که حساب مشتریان را خالی کرد!»

سوریه صادرات میوه و سبزیجات به روسیه را از سر می‌گیرد

نماینده سازمان فدرال نظارت بر امور دامی و کشاورزی روسیه اعلام کرد: سوریه قصد دارد صادرات محصولات کشاورزی نظیر میوه و سبزیجات به روسیه را از خاک بلاروس از سر گیرد. این مقام روس ادامه داد: روز چهارشنبه هفته گذشته نمایندگان روسیه با مقامات وزارت کشاورزی سوریه مذاکراتی داشتند.  نماینده سازمان فدرال نظارت بر امور دامی و کشاورزی روسیه افزود: طرف سوری در این مذاکرات برای از سرگیری صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ابراز علاقه کرد. وزارت کشاورزی سوریه از آمادگی خود برای ارائه اطلاعات مربوط به حجم صادرات محصولات کشاورزی به روسیه به مقامات این کشور خبر دادند. در سال 2016 سازمان فدرال نظارت بر امور دامی و کشاورزی روسیه واردات محصولات کشاورزی سوریه به این کشور از خاک بلاروس را ممنوع اعلام کرد چرا که بلاروس در لیست تحریم ممنوعیت واردات کشاورزی روسیه قرار گرفته است. /اسپوتنیک

پیامکی که حساب مشتریان را خالی کرد!

روز گذشته برخی خبرهای غیررسمی حکایت از آن داشت که تعداد اندکی از شعب، زیرپوستی روز جمعه را هم مشغول به کار بوده و با پیامک‌هایی که با مشتریان خاص خود رد و بدل کردند، به صورت ویژه آنها را در روز جمعه برای دریافت پول و سپرده گذاری دعوت نموده بودند. اما دیروز، مشتریان یکی از بانکها با غافلگیری اولین صبح از آغاز اجرای بخشنامه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی، مواجه شدند؛ به نحوی که برخی در ابتدا تصور کردند که این یک دستبرد اینترنتی است و حسابهای آنها به تور یک هکر افتاده است. در پیامکی که از سوی این بانک به مشتریان ارسال شده آمده است: « مشتری گرامی برابر بخشنامه بانک مرکزی مقرر شد از تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۱، سود کلیه سپرده های روزشمار به نرخ ۱۰ درصد تغییر یابد؛ لذابرای جلوگیری از کاهش نرخ سود فعلی شما، از تاریخ مزبور حساب تان، به سپرده یکساله غیرقابل دریافت و پرداخت تبدیل گردید.» در ادامه این پیامک آمده است: « در صورت عدم موافقت با این اقدام، عدد ۱ را تا ساعت ۱۲ ظهر ۱۳۹۶/۰۶/۰۹ به همین شماره ارسال نمایید تا حساب شما به کوتاه مدت ۱۰درصد تبدیل شود.» نکته جالب اینکه مشتریان این بانک صبح امروز که برای برداشت وجه به خودپردازهای بانک مذکور مراجعه کردند، با پیام «حساب شما خالی است»، مواجه شدند و تصور کردند حسابشان مورد دستبرد اینترنتی قرار گرفته است؛ اما واقعیت آن است که بدلیل انتقال سپرده در گردش آنها به حساب سپرده یکساله، وجوه آنها غیرقابل برداشت شده است و این مساله بویژه برای کسانی که برای امور روزانه و گذران معیشت به برداشت این وجوه نیاز دارند، مشکلات متعددی را ایجاد خواهد کرد. /مهر

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۴
بی تدبیری ،ودخالت بیمورد بانک مرکزی ،در اقتصاد آزاد ،وحرکت تجمیع ثروت برای عده ای خاص ،ودستور کاهش سود بانکی ،در صورتیکه هر ماهه تورم نسبت به ماه قبل ،وسال قبل افزایش داشته ،باعث ،گرانی طلا ،و سکه .‌ارزهای خارجی الخصوص دلار ،و یورو،و در نهایت ،اجاره بهای مسکن میشود ،که این سیاست از پایه غلط است ،بانک مرکزی باید از بانکها ،ومو.سسات مالی بخواهد که همهٔ سرمایهٔ سپرده گذاران را در نزد بیمهٔ مرکزی بیمه نماید ،وآنگاه فعالیت اقتصادی خود را گسترش دهد ،وبه هر میزان که میخواهد سپرده جذب کند ،ودر بورس فعالیت نماید که شفافیت آن مشخص ،ومعین میباشد ،و همهٔ بنگاهای پولی ،ومالی را ملزم به استفاده از کار با کارتهای اعتباری کند تا همه چیز ،روشن ،شفاف باشد ،آنگاه فساد به حد اقل میرسد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۲
مشکل همین بانک مرکزی است .
متاسفانه عده ای با مدارک عالی تحصیلاتی ولی بدون فکر و اندیشه سیاستگذار پولی و اقتصادی این کشور شده اند که با هر تصمیم و صدور بخشنامه ای موجب بحرانی تر شدن اوضاع اقتصادی کشور و در نتیجه بدتر شدن وضعیت معیشت اکثریت مردم میشوند. تا بحال بارها تجربه شده که این گونه تصمیمات فقط به نفع عده ای خاص و ژنهای خوب میشود.
مردم دیگه از دست این اقتصاد دانها بجان آمده اند
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # باشگاه النصر عربستان # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس
آخرین اخبار