معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر بازاری کم‌عمق همزمان با عرضه اولیه ۸۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی دارویی برکت بودند، بازاری که به علت فقر نقدینگی گویی خاک مرده در آن پاشیده شده است.
کد خبر: ۶۶۳۹۷۶
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۰ 05 February 2017
معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر بازاری کم‌عمق همزمان با عرضه اولیه ۸۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی دارویی برکت بودند، بازاری که به علت فقر نقدینگی گویی خاک مرده در آن پاشیده شده است.

به گزارش فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه 17 بهمن‌ماه 95 با کاهش 209 واحدی روی رقم 76 هزار و 616 واحد متوقف شد. شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش 86 واحدی به عدد 15 هزار و 404 واحد رسید. 

امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با کاهش 288 واحدی به عدد 83 هزار و 728 واحد دست یافت. 

شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش 166 واحدی به عدد 54 هزار و 125 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 346 واحدی به رقم 164 هزار و 495 واحد دست یافت. 

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 2 واحدی به عدد 836 واحد رسید. 

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه سایپا با 29 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با 14 واحد و ایران‌خودرو با 13 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. 

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی 3 شرکت بانک ملت با 16 واحد، پتروشیمی مبین با 11 واحد و داروسازی دکتر عبیدی با 10 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد این نماگر به دوش کشیدند. 

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از 205 میلیارد تومان بالغ شد، در حالی در بازار نقد این بورس، این ارزش از 198 میلیارد تومان فراتر نرفت، که ناشی از دست به دست شدن 969 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 80 هزار و 269 نوبت داد و ستد بود. 

طی معاملات امروز، نماد معاملاتی شرکت‌های ایران‌خودرو دیزل، حق تقدم خرید سهام تولید مواد اولیه داروپخش، پالایش نفت تهران، سیمان آرتا اردبیل، کارتن ایران، معدنی و صنعتی گل‌گهر، صنعتی بهپاک، مجتمع معادن مس تکنار از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل، نماد معاملاتی شرکت‌های اعتباری ملل و سیمان کردستان متوقف شدند. 

امروز همچنین 8.53 درصد از کل سهام شرکت لامیران از سوی سرمایه‌گذاری توسعه ملی به قیمت پایه هر سهم 3549 ریال روی میز فروش گذاشته شد که خریداری نداشته است. 

امروز در بازار 2 سهام، معاملات درون‌گروهی حقوقی‌ها در حالی دنبال شد که در نماد صنایع آذراب امروز اندکی بیش از 33 میلیون سهم به ارزش بیش از 11.5 میلیارد تومان کد به کد شد. در سرمایه‌گذاری سایپا اما اندکی بیش از 24 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان کد به کد شد. 

امروز همچنین کمتر از 17 میلیون سهم بیمه پارسیان به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان میان حقوقی‌های این سهم منتقل شد. 

اندکی بیش از 12 میلیون سهم زامیاد نیز به ارزش بیش از یک میلیارد تومان کد به کد شد. 

10 میلیون سهام سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت، همچنین 4 میلیون سهم مارگارین به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان نیز میان کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده منتقل شد. 

امروز همچنین بیش از 2 میلیون سهم ایران‌ترانسفو به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان میان حقوقی‌های این سهم منتقل شد. 

در بازار معاملات بلوکی نیز بیش از 54 میلیون حق تقدم خرید سهام صنایع پتروشیمی بهدشت به ارزش بیش از 200 میلیون تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. 

به گزارش فارس، بورس تهران امروز در رخوت و بی‌عمقی معاملات سهام، شاهد عرضه اولیه سهام دارویی برکت به روش ثبت سفارش بود. عرضه‌ای که اگرچه از نگاه برخی معامله‌گران بازار سهام گران به نظر می‌رسید، اما با اقبال معامله‌گران برخط با میانگین خرید 227.5 تومان انجام شد. 

در دیگر معاملات امروز نیز در حالی همچنان بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌ها تحت‌الشعاع سایر معاملات بازار قرار گرفتند که بانک ملت امروز همزمان با بازارگردانی سهام شاهد متعادل شدن قیمت سهام در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود. 

براساس این گزارش، آنچه که این روزها بیش از هر چیز بازار سهام را رنج می‌دهد، فقر نقدینگی و عدم لمس جریان نقد عملیاتی در شرکت‌های بورسی است. 

در این بین، افزایش حجم نقدینگی اسمی در کنار رکود فزاینده باعث شده تا تناقض میان نرخ سود بانکی غیرمجاز در کنار نرخ‌های عجیب سود اوراق بدهی، انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بورس باقی نماند. 

به گزارش فارس، امروز بازار سهام بازاری متعادل و کم‌حجم بود که در اغلب نمادهای معاملاتی شاهد افت قیمت سهام و افزایش عرضه بود.

بازاری که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، ترس از تسویه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها باعث تحرک بیشتر فروشندگان سهام شده است. 
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: