بازدید 153865
خوانده می شوید؛
این گزارش را دیدگاه‌های مخاطبان تکمیل می‌کند؛ شاید بتوان در همین زمینه، گزینه‌هایی همچون مهمتر بودن تحقق اهداف مدیر از تحقق اهداف کاری و یا ضعیف بودن خود مدیران را مطرح کرد و البته گزینه‌های دیگری هم ممکن است، به ذهن مخاطبان برسد. نظر شما چیست؟
کد خبر: ۲۵۶۹۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۴ 10 July 2012
یکی از مسائلی که در فرهنگ سیاسی جوامع مورد توجه است، این که شهروندان باید بیاموزند در جمع انسان‌ها و تشکل‌های دیگر، در پی تحقق اهداف فردی، جمعی و ملی باشند؛ بنابراین، بی‌توجهی به اهداف جمعی و نارسایی‌های گسترده در توجه به مسائل کلان ملی، از جمله جدی‌ترین مسائل نظری در مدیریت کارآمد کشور است.

به گزارش «تابناک»، در ایرانبرخی از مولفه های فرهنگ سیاسی به معنای مفاهیمی که ناخود آگاه میان مردم و دولت از یک سو و مردم و دولت با نظام بین‌المللی از سوی دیگر وجود دارد، پایه‌هایی غیر عقلایی دارد و در راستای دستیابی به مجموعه اهداف جمعی در قالب یک نظم اجتماعی قاعده‌مند و عقلایی متحول نشده است.

در همین راستا، تابناک در نظر دارد، با طرح پرسش‌‌هایی ـ که از سوی یکی از اساتید شناخته شده کشور درباره فرهنگ سیاسی کشور مطرح شده است ـ مؤلفه‌های این فرهنگ و چرایی وجود آنها و نبود برخی مؤلفه‌های دیگر را از مخاطبان خود بپرسد.

به این ترتیب، در چنین روندی، نخستین پرسش تابناک، به حوزه مدیریتی کشور برمی‌گردد و این گونه مطرح می‌شود که:

* چرا بسیاری از مدیران ایرانی افراد مطیع و ضعیف را به عنوان همکار برمی‌گزینند و معمولا از تملق لذت می‌برند؟

در همین باره، می‌توان گزینه‌هایی چون مهمتر بودن تحقق اهداف مدیر از تحقق اهداف کاری و یا ضعیف بودن خود مدیران را مطرح کرد و احتمالا شاید گزینه‌های دیگری نیز به ذهن مخاطبان برسد.

راستی نظر شما چیست؟

* چرا بسیاری از  مدیران ایرانی افراد مطیع و ضعیف را به عنوان همکار برمی‌گزینند و معمولا از تملق لذت می‌برند؟

***            ***            ***
می‌خواهیم در قالبی جدید با شما تعامل کنیم؛ به این شیوه که بررسی و تحلیل از دیدگاه‌های شما بیرون آمده و به متن افزوده خواهد شد؛ به عبارتی بهتر، قرار است هر بار موضوعی برگرفته از نظریات پیشین خوانندگان را طرح کرده تا در تعاملی دو سویه، درباره آن به گفت‌وگو نشسته و البته با دیدگاه‌های شما بحث را شکل دهیم.

ناگفته پیداست که همه دیدگاه‌های شما را خوانده و برای انتشارشان، ملاک‌ها و معیارهایی را لحاظ خواهیم کرد؛ بنابراین، شاید بد نباشد، برخی چهارچوب‌های قانونی را برای بهتر شدن بحث مرور کنیم:

* از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری کنید.

* از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید.

* از اتهام‌زنی به دیگران خودداری کنید.

*از فرستادن مطالب حاوی لینک یا مطالب نا‌مرتبط با بحث بپرهیزید.

*از فرستادن مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری کنید.

*از تعمیم نظر خود به دیگران و ترغیب و حتی توصیه به دیگران بپرهیزید.

برای آگاهی از قوانین و مقررات مشارکت در این بخش خبری اینجا را کلیک کنید.
***            ***            ***
پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید. همکاران تابناک لحظه به لحظه ایده‌ها و دیدگاه‌های خوانندگان را مطالعه کرده و تا ساعت ۲۰: ۰۰ (صرفا برای این بحث) هر سی دقیقه یک بار، با بروز رسانی مطلب، بخشی از دیدگاه‌های شما را به متن خواهند افزود.


اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۵۳۲
انتشار یافته: ۵۰۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای اینکه مدیران ایرانی فقر سواد و تجربه دارند و نیز مدیریت را به درستی نمی شناسند و لذا برای پوشش نقاط ضعف و بی سوادی خود افراد مطیع و و ضعیف را به همکاری میگیرند
پاسخ ها
ستوده
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ما اگر قانون گذاران خبره ای داشته باشیم هیچوقت انتخاب و عزل و نصب مدیران و به تبع آن انتخاب زیر دستان از صدر تا ذیل یک سازمان به این شکل در کشور اتفاق نمی افتاد . تمام مشکلات ناشی از همین مسئله است .
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام.در ارتباط با نظر ستوده این نکته مهم هست که ما قانون برآمده از اسلام و بسیار مترقی زیاد داریم ولی مجریان خوبی نداریم .منظور من قوه قضائیه هست که اجرای قوانین را در حد عرف تقلیل داده و از اجرای بسیاری از قوانین خودداری میکند .ما حصل این قانون شکنی ها بوجود آمدن طبقه متملق و چاپلوس ورواج عرف به جای قانون میشود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
بارها و بارها دیده ام که مدیرانم (مدیران 19 ساله ) مرا در جلسات شرکت نمی دهند . چرا؟
چون بنده صریح و واضح صحبت می کنم. مهندسی صحبت می کنم و بدور از منافع شخصی. ای کاش مدیران ارشد قدر مهندسان و زیر دستان خودشان را می فهمیدند!!!
منصور
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
متاسفانه در مملکت ما برای مدیریت خارجی انتخاب می شود وکلی هزینه می شود و لی برای وزارت خانه های مهم حتی از مشاورین کار آمد خارجی استفاده نمی شود.بعد متوجه می شویم فلان مدیر کل کار بی ارزش انجام داده و بدون پاسخ گویی کارش رها کرده و رفته خانه خاله چرا ما از مدیران چینی ژاپنی استفاده نمی کنیم
کارگر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
در مورد عدم لیاقت اکثر مدیران خصوصا دولتی شکی نیست اما دلیل اصلی انتخاب مدیران ضعیف در رده های پایینی هر مدیر ارشد الزام استفاده از نیروهای به اصطلاح خودی و داخل باند می باشد. این یعنی کمتر از 10 درصد افراد جامعه که اکثرا اگر تحصیلاتی هم دارند مسلما از راه درستش مدرک نگرفتن.بنا بر این تعداد مدیران قوی در بین نیروهای خودی انگشت شمار است یعنی قحط الرجال
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
باسلام
در سازمانها اختلاف طبقاتی شدیدی از لحاظ قدرت و حقوق دریافتی حاکم می باشد و این جذابیت ها باعث می گردد کسانی که سواد کمتری دارند جهت احراز پست دست به دامن اطرافیان و پارتی های مختلف می گردد و آدم های بالیاقت و با سواد پست های بالا دست پیدا نمی کنند و همینطور زیرآب زنی ها شدیدی در ادارت جهت پایین کشیدن مدیریت ها حاکم است و به همین علت ها مدران نفرات بعدی خودشان را آدم های ضعیفتر از خودشان انتخاب می کنند تا پست آنها به خطر نیافتد.
تا زمانی که مدیران از حق و حقوق نجومی نسبت به زیر دستان برخوردار هستند و هیچ گونه بازرسی و پی گیری در خصوص اشتباهات مدیریت آنها که منجر به ضرر و زیان سازمان شده نمی گردد وضع ما از این هم بدتر خواهد گردید و هر کار نابلدی به خود جرآت احراز هر پستی را می دهد
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
با سلام

به این مشکا اصطلاحا " ونجیلیجیسم" می گویند. افراد مافوق و مدیران ارشد برای اینکه افراد زیردستی یک زمانی باصطلاح شاخ نشوند و یا رقیب نشوند و خلاصه مطیع و سر به راه فرامین ملوکانه باشند افراد ضعیف را در سطوح مدیران میانی انتخاب می کنند و به همین ترتیب هم مدیران پایه، زنجیره ای از مدیران ضعیف و ضعیف تر می شوند. مسئله دیگر این است که مهمترین فاکتور منافع شخصی مدیر در انتخاب مدیران زیردستی است نه مصالح کاری، چرا که عموما در بخش دولتی و عمومی که 85% ساختار اقتصادی ما را تشکیل می دهد، حرفاول را مصالح فردی مدیران ارشد رقم می زند که عموما هم حسب روابط انتخاب شده اند و کارایی و قابلیت لازم را ندارند و از طرفی هم مدیریت و مالکیت از هم جداست و ناکارامدی بنگاه و دستگاه ها لطمه ای به منافع شخصی مدیران ارشد وارد نمی کند. بنابراین یک مدیر ضعیف و مطیع برای حفظ منافع و بقای حاکمیت مدیران ارشد و ... بمراتب بهتر از یک مدیر قوی و مستقل می باشد.!!!
و این می شود دور و تسلسل ضعف، ناکارمدی و ... ناشایست سالاری!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
علم مدیریت در ایران شبیه دنیا نیست و در این علم فامیل شدن یا بودن یا آشنا بودن و هم کلاسی و هم محله ای و هم فکر بودن مقدم بر تمام علوم مدیریت است
در بعضی پست ها انتقاد نکردن جزو اصول اصلی باقی ماندن در پست ها است فقط تابعیت محض چه غلط چه درست
تحسین مدیر قابلیت دیگر علم مدیریت در ایران است حتی باید مجرمی را پیدا کرد و در مقابل او از مدیر دفاع کرد
علا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
اینگونه مدیران نان ضعف همکاران را میخورند نه نان قوت خود را !
افراد تحصیلکرده و میانسال به سختی میتونن کار جدید پیدا کنن چون این مدیران از حضورشان نگرانند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1. عدم صلاحیت مدیر مربوطه در پست و احساس خطر جایگزینی (بیشتر در سیستم دولتی دیده می شود و در مدیران میانی شرکت های خصوصی)
2. فرهنگ غالب در برخی کسب و کارها
3. عدم نیاز به رقابت در بازار و به تبع آن بی نیازی به کارآیی تیمی
4. مدیریت بر سرمایه دیگران و عدم وجود تفکر حرفه ای و شناخت مدیریتی در سهامدارن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
نه بابا من مدیر خصوصی هم دیدم که برای ترس از گرفتن میز و سمت و صندلیش حاضره به بی سواد ها میدان بده با حقوق بالا که تو جلسات هیات مدیره هر جا که محکوم شد تیمی از کارمند طرفدارش باشند البته تفکر مدیریت لحظه ای را هم نباید فراموش کرد که مدیران ما حتی تئوری مدیریت اقتضایی هم ندارند و فقط در لحظه بدون تفکر قبلی نظر می دهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظر من اهداف مدیر و اهداف شرکت همسو باهم نیست. چون تو شرکتایی که مالکیت و مدیریت یکی هست مدیرا دنبال افراد توانمند و قوی هستن. از طرف دیگه چون مدیرا با انتخاب مالک بنگاه به این سمت منصوب می شن از اینکه نیروهای زیردست شون از خودشون قوی تر باشن وحشت دارن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون خیلی از مدیران براساس ضابطه انتخاب نشده اند و ضغیف می باشند لذا نحمل افراد قوی در مجموغه خود را ندارند.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بنظر من دلیل این امر را باید باند بازی برای جذب کارمند و مدیر دانست. هر مدیر بالا دستی از افراد خودی استفاده می کند. اینکار دو حسن دارد نخست بخاطر وابستگی به مدیر، امکان مخالفت با مدیر وجود ندارد و دوم ترس از اینکه جابجایی مدیر منجر به جابجایی افراد شود و لذا جایگاه مدیر با چالش جدی روبرو نمی شود.
اما نکته ای که کمتر دیده می شود این است که مدیر معمولا براساس این باند پیش گفته شده به مدیریت رسیده و الزاما تخصصی در حوزه مورد مدیریت ندارد. در چنین فضایی این مدیر نیز به دنبال جذب افراد ضعیف تر در قالب باند خود برآمده تا اهداف فوق را تحقق بخشد.در عین حال اگر فرد متخصصی نیز در زیرمجموعه وجود داشته باشد، هدف مدیر کوبیدن و در صورت امکان( با توجه به الزامات سازمانی و کاری)اخراج او خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
انتقادی که شما انجام می دهید خوبه ولی آیا تا به حال پیگیری یا کاری برای رفع مشکل انجام دادین؟ یا فقط گزارش می دین و داغ دل ما رو تازه می کنید؟

تابناک همش شده انتقاد، که 90% هم درستن ولی اگر به پیگیری منجر نشه، فقط نمک روی زخم پاشیدن می باشد!!
حامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظر من چند دلیل در انتخاب یک مدیر ضعیف نق دارد:
1. فساد بی امان اداری: در این حالت وجود نقص در سیستم، انتخاب افراد شایسته سالارانه نبوده و بر اساس سفارش عمه و خاله (شما بخوانید پارتی بازی) انجام میگیرد.
2. افراد اصولا از این که مورد ستایش قرار بگیرند مشعوف میشوند و از طرفی افراد ستایشگر هم کم نیستند. در نتیجه بعد از طی یک سری فعل و انفعلات ستایشگر به عنوان یک مدیر میانی پرنفوذ انتخاب مبگردد.
3. همه این مراحل دست به دست هم میدهند تا اصولا افراد ضعیف و مطیع دور و بر یک مدیر را بگیرد و در نتیجه دایره انتخاب هم محدود به همین ضعفا میگردد.
از طرفی حب جاه و مقام هم اجازه نمیدهد که یک مدیر به طور صواب به بررسی عملکرد زیر مجموعه خود بپردازد.
البته ناگفتی بسیار است، اما تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیران بی سواد و ناتوان که از روی رابطه مدیر میشوند ونه شایستگی ترجیح می دهند با افراد ضعیف تر از خود کار کنند تا هم به زعم خود مشکل نداشته باشند و هم حقارت خو.د را بپوشانند
محمدجواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون مدیران خود افراد کوچک و ضعیفی هستند و هیچوقت مایل به پیشرفت دیگران نیستند . و انتخاب مدیران از روی اصول و سالار شایستگی نیست
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
جون خورشان ضعیف هستند باید زیر دستان صعیف تر از خودشان انتخاب کنند و ضمنا مطیع بودند امری است که در هر مدیریت چه قوی و با ضعیف تا حد زیادی نیاز کار میباشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
این قضیه ریشه عمیق داره. در دوران مدرسه هر کسی که بهتر کوش به حرف معلمها می کرد میشد مبصر کلاس. توی دانشگاه که رفتیم اجازه ندادن نماینده کلاس معرفی کنیم و گفتن باید اسمشو بذارید رابط کلاس با واحد اموزش تا حتی این سهم کوچک انتخاب رو هم از جمع دانشجویان بگیرن. خوب یادمه که یه دانشجوی ضعیف و متملق رابط ما توی دانشگاه با واحد آموزش بود.و بدین ترتیب مشکلات درسی شون هم تا حدی ندیده گرفته میشد چون خوب بلد بودن راپورت دانشجوها رو به واحد آموزش بدن . وقتی توی جامعه و ادارات وارد میشیم میبینم کسانی که توانایی رقابت کاری با دیگران رو ندارن با تملق و پاچه خواری پیش مدیران خودشون رو بالا میکشن. و عدم توانایی انها پیش مدیران نادیده گرفته میشه. به نظر من مشکل ریشه ای هستش. وقتی به یک دانشجو اجازه انتخاب نماینده کلاسشو نمیدن و ضعیفترین ها از طرف مدیران دانشگاه انتخاب میشن این رویه همچنان در جامعه ادامه خواهد داشت.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام
علت اینه که خود مدیران از ضعف اطلاعاتی و مدیریتی رنج می برند و برای اینکه این نقاط ضعف رو بپوشونن از همکارهای ضعیف تر استفاده می کنند.
البته باید ذکر کرد که در ایران سیستم مدیریتی بر اساس دوستی و آشنایی می باشد نه بر اساس کارا بودن فرد.
ناشناس
|
Australia
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای اینکه متاسفانه مدیران ما در وحله اول نگران منصب خود هستند و میترسند اگر افراد شایسته تر و قوی را انتخاب کنند به منصبشان صدمه وارد شود.
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چرا نگران هستند ؟ اصولا نگرانی به دلیل ضعف است ، اگر ضعیف هستند چرا انتخاب می شوند ؟
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
دقیقا با نظر شما موافق هستم ، بدلیل عدم شایسته سالاری در مدیران و ضعف علمی ،تخصصی رفتاری، سبب شده است که مدیران برای رهایی از موارد فوق الذکر ، افرادی را انتخاب کنند که از خود ضعیف تر هستند.در خاتمه اکثر مدیران می دانند که بصورت مقطعی در این پست هستند و تمام تلاش خود را برای بدست آوردن منافع مادی انجام می دهند
ناشناس
| Germany |
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به عبارت دیگر مدیران کسانی را که ممکن است برایشان «شاخ» شوند، انتخاب نمی کنند.
رمدیوس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
انتخاب می شوند به هزار و یک دلیل، که مهمترینش داشتن رابطه هست!
دیگه واضح تر از این؟!
عارف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چونکه می دانند به ناحق به مقامی دست پیدا کردند که شایستگی آنرا ندارند واگر فرد لایقی بعنوان معاون انتخاب کنند پس از مدتی می تواند او راکنار بزند ویا از نقاط ضعف او استفاده کند
دوم اینکه معاونین نالایق در برابر خلاف مدیران سکوت می کنند ویا اصلا"به موضوع پی نمیبرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون بیسوادند حریف افراد قوی نمیشوند. در واقع لیاقت پست مدیریت را ندارد با پارتی بازی مدیر شده اند.
پاسخ ها
حمید
| Armenia |
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
بعضی از مدیران سواد خوبی هم دارند اما در حوزه از مدیریت قرار گرفتند که به هیچ عنوان با رشته تحصیلی شان ارتباط ندارد یعنی تخصصشان با مدیریت شان متفاوت است. از اینرو برای حفظ منافع و سمت خود افرادی را به روی کار می آورند تا اتخاذ تدابیری بتوانند به مصلحت خود عمل نمایند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به خاطر اینکه بیشتر از خود مدیر سواد نداشته و کارآیی کمتری داشته باشد و در یک کلام همیشه بگوید ((چشم))
يك حسابدار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون در كشور ما متاسفانه همه جيز انحصاري شده است و كسي دوست ندارد در ان چيزي كه در تصرف خودش است كسي بالاتر از ان باشد هميشه مديران و رئيسان ما دوست دارند بالاترين قسمت هرم باشند و چون اگر از افراد مطيع و ضعيف استفاده نكنند هميشه اين دل نگراني را دارند كه مبادا اين فرد زير دست جايي بدرخشند و در نهايت جاي ان را بخواهد بگيرد بخاطر همين مديران ايران زمين از افراد ضعيف استفاده ميكنند تا با خيال راحتتري مستعمره خد را حفظ كنند.
علی الهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1این بحث در جامعه فعلی ما بسیار رایج و باید نخبگان در این زمینه راهکار بدهند البته اصلاح پذیری بسیار مشکل و شاید نشدنی باشد و.....گفتنی ها بسیار و گوشندادن وبیتاثیربودنها نیز بسیارو..
1- چون تعداد زیادی از مدیران شایسته مقامی که به انها داده شده نیستند .
2-معیار گزینش درست برای انتخاب مدیران وجود ندارد .
3- امنیت شغلی افراد با مدیران نالایق بشدت آسب پذیر است .
4- شرایط خاص جامعه مزید بر علت و اطاعت از مدیران نالایق را دامن می زند .
5- آشنا بازی و ...... در جذب افراد اشنا به بهانه اعتماد داشتن و... باعث ایجاد باند و دسته وگاها خدا میداند که به امثال افراد دخیل در پرونده سه هزار میلیاردی و امثالهم می رسد که فراوانند و ....
6- لذت بردن بعضی از مدیران از تملق و چاپلوسی و...
7- علت اصلی عدم شفاف سازی و ارایه امار بسیار غلط در اکثر موارد .و هزار یک مورد ناگفتنی دیگر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1- حس خودبرتربيني خود را ارضا كنند.
2- حاضر به قبول اشتباهات خود نيستند.
3- فرد ضعيف تنها مجري است و از خود هيچ‌گونه اراده‌اي ندارد. بالطبع مخالفتي و انتقادي هم نمي‌كند.
3- به جاي اينكه به اهداف سازمان و يا اداره‌ فكر كنيم، تنها به غرايز خويش كه همانا ديكتاتوري و خودمحوري خود فكر مي‌كنيم.
4- مي‌خواهيم عيب خود را بپوشانيم. (بي‌تخصصي و بي‌دانشي)
5- تنبل هستيم و نمي‌خواهيم راه‌هاي جديد را امتحان كنيم.
habib
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ازاینکه جهت برسی عارضه هاتوجه نموده اید جای تشکر دارد.به نظر حقیر چند مسله درانتخاب مدیران بااعتماد نفس ضعیف دخیل است یکی کم اطلاتی انتخاب کننده درحوزه مدریتی دوم سفارش انخاب شونده (به عبارتی تحمیل )سوم متوصل شدن انتخاب شوند ه به شیوه های تظاهر و....له
saeed
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1 ضعف و بی کفایتی مدیران
2 ترس از این که فرد تازه وارد جای او را بگیرد
3 ترس از روشدن دست مدیر به بی سوادی و بی کفایتی او
4 عشق ریاست وشنیدن تملق از زیر دستان
5مهمتر بودن اهداف مدیر از اهداف سازمان
6این که بسیاری از مدیران گرفتن پست مدیریت را مرکزی جهت کارهای عقب افتاده خود میدانند واز این که تعدادی از افراد باهوش راکنار خود ببینند احساس خوبی ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بدلیل اینکه افراد دانا وقدرتمند نمتوانند با مدیران کم دانش وضعیف کارکنند
سایه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای اینکه فکر پیاده کردن افکار خودشون هستند نه فکر پیشرفت کار
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با توجه به اینکه در انتخاب مدیران به شایسته سالاری و ضوابط اهمیت کمتری داده میشود و عمده مدیران بر اساس روابط و تعهد به افراد انتخاب کننده برگزیده میشوند ؛ عمدتا در حیطه مدیریت خود دارای تخصص نمیباشند و لذا توان کنترل افراد متخصص را ندارند. با انتخاب افراد غیر متخصص عملا کارها پیش نمی رود و افراد به ناچار جهت توجیح خود مجبور به تملق می گردند و تملق نیز به مزاج فرد تملق شونده خوش میاید.
این یک سیکل معیوب است که هر کس با دستگاههای دولتی و مخصوصا دستگاههای تخصصی و فنی در تماس بوده باشد ؛ پس از مدتی پی به ان میبرد.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
معمولاً مدیران ضعیف و ناتوان افراد مشابه خود و بله قربان گو را به عنوان همکار انتخاب می کنند تا به راحتی بتوانند نظرات و افکار خود را بدون مزاحمت در محیط کاریشان پیاده کرده و در هر حال جایگاه خود را حفظ کنند.
alborz
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
علت این موضوع ضعف مدیران در امور محوله و البته تجربه و دانش کم ایشان در اداره امور مملکتیست که بر هیچکس پوشیده نیست به همین خاطر مدیران پایین دستی را بی سوادتر و ناکارآمدتر از خود انتخاب میکنند تا هر کاری خواستند بکنند و هر دستور اشتباهیم دادند کسی حرفی نزده و اعتراضی نکند
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظر من دلایل زیر( در سازمان های دولتی و حکومتی) مسبب چنین اتفاقی است:
1) سیستم جذب نیرو، از پایه مشکل دارد. تاکید اصل بر تعهد افراد است و گاهی تخصص به کل نادیده گرفته میشود. این است که افراد به ظاهر صلاح جذب سیستم می شوند و بدترین ضربات را به پیکر سیستم از سر جهل( خیلی خوشبینانه) وارد می کنند.

2) هیچ قائده و قانون نظام مندی برای پرسش از یک مدیر در مورد وظایفش وجود ندارد و هر کوتاهی و نقصانی را به مجموعه های زیر دست یک مدیر نسبت می دهند. همچنان که می بینیم در این مملکت، گاوها مقصر گرانی لبنیات شناخته شده اند!!

3) فرهنگ تملق و چاپلوسی و به اصطلاح عوام پاچه خواری، که در همه رده ها و طیف های جامعه جریان دارد باعث می شود افراد کاملا موافق به عنوان بهترین همراهان برگزیده شوند.

4) نداشتن روحیه انتقاد پذیری و حذف جریان های مخالف، اغلب مدیران را در لاک خودمعصوم- پنداری فرو برده است.
مهدی
|
Spain
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام
به نظر من یکی از مطالب مهم در کشورهای در حال توسعه (از جمله و بخصوص در کشور ما) بسط مطلب پایین در این مورد می باشد:
"برای عکس گرفتن، اگر شخص قصد داشته باشه تو عکس، بهتر و نمایان تر باشه، ترجیحا باید یا عکس فردی باشه و یا با افرادی که از نظر ظاهری یک پله پایین تر از خودش باشن هم عکس بشه.
به این ترتیب نظر بیننده عکس بیشتر به شخص شاخص جلب میشه."

اما در کشورهای پبشرفته، نکته مهمی که مورد اهمیت قرار می گیره معمولا این مطلبه:
" اگر شما در راس تیمی بودین که شاخص ترین فرد (از نظر فاکتورهای مورد نیاز برای رسیدن به هدف تیم) خودتون بودین، تیم شما دارای نقطه ضعف مهمیه"
این مطلب به خوبی نشاندهنده این موضوعه که در کشورهای توسعه یافته همیشه تا حد ممکن سعی میشه از بهترین گزینه ها، در همه سطوح استفاده بشه. البته یک مدیر می تونه از این کلمه "بهترین" تعابیر مختلفی داشته باشه، مثلا اینکه در نظرش گزینه بهتر به معنی دارا بودن فاکتورهایی در راستای تحقق پیدا کردن اهداف شخصی به جای تحقق یافتن اهداف سازمانی باشه. کاملا مشخصه که در این تعریف، افراد وابسته و ضعیف تر جایگاه نزدیکتری دارند.

خدانگهدار

خدانگهدار
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
معمولاً مدیران ضعیف و ناتوان افراد مشابه خود و بله قربان گو را به عنوان همکار انتخاب می کنند تا به راحتی بتوانند نظرات و افکار خود را بدون مزاحمت در محیط کاریشان پیاده کرده و در هر حال جایگاه خود را حفظ کنند.
حمیدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با توجه به اینکه کارها بر اساس یک برنامه ریزی صحیح و دارای زمان مشخص تعریف نشده و هر روز برای مقابله با مشکلات بوجود امده و حل انها در همان روز تصمیم گرفته میشود واینده نگری میان مدت و یا کوتاه وبلند مدت نداریم و نیروها را همیشه جهت اجرا و مقابله با مشکلات بوجود امده که معلول ان ماییم که برنامه صحیحی نداشتیم نیروهایی جهت همکاری انتخاب می شوند که خواسته های مدیر در همان مقطع را پیگیری و انجام دهند به هر صورت ممکن تا مسو ل زیر سوال نرود و بگوید کارها انجام گرفت ولی بدلیل مقطعی بودن و ریشه ای حل نشدن مشکل بعد از چند وقت دوباره همان مشکل حادث و نیروها را برای مقابله با ان باید از نو بسیج گردند و این چرخه تا بی نهایت ادامه دارد
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
شاید بتوان این دو موضوع را جزو علتها ذکر کرد.1-نحوه انتخاب مدیران 2-امنیت شغلی مدیران.
آرش پارسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مهمترین دلیل آن عشق مفرت ایرانیان به جاه و جلال می باشد. بدیهی است که افراد مطیع و ضعیف کمترین آسیبی برای جایگاه مدیر قدرت طلب نداشته و صرفاً به دنبال گذران روز خود با کمترین دردسری می باشند. نتیجه چنین رویه ای را با سرک کسیدن به ادارات دولتی و بعضاً غیر دولتی که به نحوی از بودجه سالیانه انتفاع می برند می بینیم. در چنین فضایی مدیران ما روز بروز فاسدتر و سیستم اداریمان هر روز ناکارآمدتر از دیروز خواهند شد.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اینم سواله آخه؟ وقتی همه یک جواب میدند یعنی جواب واضحه. بعد اصلا با این سوال می خوای به کجا برسی؟
.......
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اگر افراد قوی را انتخاب کنند ممکن است در آینده به لحاظ شایستگی بیشتر، جای آنها را بگیرند.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
باتشکر ازمطلب اعلامی تابناک جان متاسفانه ما کارجمعی رایادنگرفته ایم وهمه کارهای خوب را دوست داریم بنام شخص ماتمام شودوازترس ازدست دادن موقعیت که همیشه براساس پارتی یارانت نه براساس شایستگی بدست می اوریم لذا ازترس ازدست دادن موقعیت همیشه زیرمجموعه ضعیف رادوست داریم وریشه همه عقب ماندگی صدسال اخیر ناشی ازاین طرز فکر میباشد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
وقتی شایسته سالاری هیچ جا در ایران اجرا نمیشود، پس طبیعی است که حتی یک مدیر شایسته نیز به جایگاه خود مطمئن نباشد و این احتمال را بدهد که هر لحظه ممکن است جایگاهش برباد رود.پس تصمیم میگیرد تا چند صباحی که مدیر است لااقل عقده مدیریت خود را خالی کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون بیسوادند حریف افراد قوی نمیشوند. .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیران نا توان که فقط از طریق باند بازی و رابطه به پست و مقام می رسند طبعا افرادی که مطیع و فرمانبردار باشند را انتخاب می کنند متاسفانه در کشور ما مدیر شدن نیاز به رابطه و ایجاد رانت دارد و نه به داشتن لیاقت و شایستگی. کاش یک روزی این وضعیت درست شود.
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به دليل اين تنها معيار انتخاب افراد نبايد تخصص باشد وبراي انتخاب يك فرد براي همكاري تخصص وتعهد لازم است واين به معني لايق نبودن بك فرد براي مديريت نمي باشد
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تعامل مدیر و کارمند یک رابطه دو طرفه است. متأسفانه ما ایرانیها کلا در تعاملات دو طرفه ضعیف هستیم. ضعف در روابط عمومی باعث سوء ظن بین طرفین شده و در نتیجه آن کسی که ضرر میکند البته کارمند است.
به همین علت به نظر میرسد مدیر نمیتواند با کارمند کار کند، بلکه مشکل در تعامل دوطرفه است.
كريمي پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون تمام مديران براساس روابط و بدون در نظر گرفتن دانش و توانمندي انتخاب شده اند و از كار با افراد كاركشته و ماهر ترس دارند. اصولا سخت است برايشان ديدن كسي كه از و بهتر است..........
شهاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به دو علت اساسی .1-عدم توانایی و ترس از انتخاب زیر مجموعه کارامد. 2-عدم سلامت کاری و وجود انگیزه هایی متفاوت از اهداف سازمان مانند قدرت طلبی شخصی و گروهی و کسب موقعیتهای اقتصادی و حکومتی و تثبیت جایگاه خود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون از بیرون مجبور میشوند افرادی را که آقایان میخواهند استخدام کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با سلام
فارغ از طرح نظر شخصی در این خصوص باید خدمت شما عرض کنم اصولا طرح این مساله به این صورت و در قالب القای موضوع به مخاطب به لحاظ علمی موضوعیت و صحتی ندارد که بتواند منبع و مرجعی برای تدوین مقاله و عرضه آن به بالادستان شود. اصولا در چنین مواردی با طرح سوالی ورای هرگونه سوءگیری و القای پاسخ به مخاطب نسبت به افکارسنجی و نظر سنجی اقدام می شود.
بر این اساس پاسخ مخاطبان عزیز صرفا جنبه درد دل و با محتوای نارضایتی خواهد بود.
با تشکر
مهدی
|
Spain
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام
مطلب دیگری که باعث تداوم این موضوع میشه انتخاب رابطه ای افراد و وجود داشتن روابطی در سطوح مختلف هست که این روابط مانع نظارت درست هستن.
در واقع عدم تحقق یافتن نظارت درست و مستقل بر عملکرد افراد باعث تداوم این موضوع میشه.

خدانگهدار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام
کاملاً مشخصه چون از امنیت شغلی خودشون هراس دارند و نکته دیگه اینکه چاپلوس و متملق باشن و همیشه بله قربان گوی مدیرشان باشن در جائی گه من شاغلم دقیقاً این موضوع مشهوده
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اخ نگویید..........................لطفا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1- افراد قوی عمدتا مدیریت ناپذیرند و مدیران ما عمدتا ضعیف در امر مدیریت و مهارت های مدیریتی
2- مدیران ما عمدتا کوتاه نگرند وکوتاه مدت فکر می کنند، تفکر بلند مدت در مرام آن ها نیست. افق دیدشان محدود می شود به همان مدت زمانی که مدیر هستند، لذا باید بارشان را درهمین مدت ببندند.
3- افراد قوی عمدتا به سرغت به ضعف های مدیر پی می برند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون با پول نفت زندگی میکنیم نیازی به متخصص نداریم ، معیار تعهدمان هم سلیقه ای تعریف میشود . در گزینش مدیران هم رابطه حرف اول و آخر را میزند و ... با این تفاصیل چه ضرورتی دارد که از مدیران قوی استفاده کنیم ! ؟
موللا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
همانطوریکه یک دانشجوی باسواد که بیشتر از استاد بداند باعث درد سر میشه زیر مجموعه متخصص و کاردان هم باب میل مدیران انتصابی نا لایق نیستند.
سعید س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیران بیسواد از ترس برملا شدن عدم توانایی شان و از دست دادن موقعیت خود یا افراد با سواد استخدام نمی کنند و یا اگر مجبور به همکاری یا استخدام شوند به هر راه ناپسند و زشتی برای تخریب آن دست می زنند.
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بدلیل اینکه هراس از این دارند که افراد قوی جای آنها را بگیرند همیشه از آنها دوری میکنند و سعی در سرکوب کردن آنها دارند.
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1- خود بزرگ بین هستیم و هیچ وقت قبول نمی کنیم که یکسری ضعف داریم به همین خاطر فکر می کنیم فقط کسی که داره از ما تعریف می کنه و قبولمون داره ، درست فکر می کنه و بقیه چشم دیده مارو ندارن
2- هیچ نظارتی در کارهامون وجود نداره تا حالا که ندیدم مدیری رو به خاطر بی لیاقتی عزل کنند پس مدیر هم دلیلی نمی بینه آدمای حرفه ای تر رو بها بده چون ارزش کار خروجی برامون مهم نیست
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون توانایی تشخیص یک نفر قوی را ندارند و همانطور که از اسمشان مشخص است مدیر ضعیف اند پس در این کار هم ضعیف عمل میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برخی مدیران خود را تاقته جدا بافته میدانند وخود را جای ارباب رجوع نمیگذارندباور کنید اگر در ارائه خدمت خودشان را جزئی از ملت بدانند درک مشکلات ملموس بوده و برنامه ریزی برای رفع مشکلات بسیار آسانتر بوده وهمکاری مردم ومدیران افزایش خواهد یافت در کل باید فرهنگ مدیریت و منصب به سمت سنگری برای خدمت بیشتر القا شود و نظارت هم بدون حب وبغض شخصی انجام شودو ارزیابی عملکردمدیران واقعی باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون اغلب مديران ما ار طريق رابطه منسوب مي شوند نه شايستگي . و به همين دليل هم تقريباً همه شان تملق پذيرند و انتقاد گريز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بدليل اينكه همان مدير بر اساس لياقت و شايستگي گماشته نشده، بلكه بر اساس روابط و پارتي بازي بر سر پست دلخواه نشسته .
و اساسا اينطور شخصيتها دوست ندارن، محيط كاري آنها دچار تغيير و تحول شود و فقط خواهان اخذ حقوق آخر برج، پاداش مديريت آخر سال و احيانا استفاده (سوء استفاده) از رانتهاي درست شده با تفكر خودشان ميباشند.
خود من كارمندم. كارمند يكي از شركتهاي.........بگذريم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به دلیل اینکه ایرانی ها خودشون رو عقل کل و تیمسار می دونن و فرمانبری ندارن واسه همینه که همه نمی تونن مدیر باشن بالاخره یه زیر دست هم لازمه ....
حسن
|
United Kingdom
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیریت و ریاست دو مقوله جدا هستند. باور غلط این است که یک رئیس مدیر هم هست و دیگر اینکه مدیریت ریاست است. مدیران توانا هیچ واهمه‌ای از همکاران توانا تر از خود ندارند. اما در در نهایت، یک مدیر موفق در گروه مدیریتی خود احتیاج به یار به معنی کمک کننده، دارد و نه کسی‌ که در عین کاردانی کاری جز سنگ انداختن بلد نیست. مشکل اساسی‌ به نظر من ضعف در مدیریت و ضعف در همراهی مدیریت است. ما در هر دو جبهه‌ کمبود داریم و باید با آموزش اجتماعی و تخصصی اثرات منفی‌ این معضل را کم رنگتر کنیم.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
هر كس در هر پستي كه قرار گيرد ادعاي مدير بودن مي كند و توانايي خود را بالاتر از مدير خود مي داند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
اگر مدیر لیاقت داشته باشد زیر دست چنین احساسی نخواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بدلیل اینکه هرچه مدیران بخواهند آنها تاٌئید کنند برقدرت مدیر خدشه وارد نشود
نیما از دزفول
|
United Arab Emirates
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
از قدیم و ندیم گفته اند :
کبوتر با کبوتر باز با باز !!!
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
متاسفانه مدیران کشور عموما" نگاه سازمانی به واحد تحت مدیریت خود ندارند و کیفیت محصول(خروجی)سازمان اهمیتی برای مدیر ندارد و صرفا" طولانی شدن مدت مدیریت خود و منافع مادی حاصل از آن مورد نظر مدیران می باشد. چنانچه مدیران نگاه سازمانی به سازمان تحت امر خود داشته باشند،می بایستی برای رده های مدیریتی مجموعه تحت امر خود از افراد لایق و شایسته استفاده کنند،نه از افراد ضعیف و چاپلوس و ناکارآمد.
دکترای مدیریت در حسرت مدیریت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
متاسفانه در ایران ، ریاست و مدیریت بر یک مجموعه ، به مثابه لقمه چربی است که میبایست به هر طریق ممکن آن را حفظ نمود و به هیچ طریق ممکن آن را از دست نداد ( حتی در صورت بی لیاقت بودن ) . لذا اکثر مدیران بی سواد و نالایق ؛ جهت جلوگیری از به خطر افتادن موقعیت شغلی خویش ؛ و اینکه شاید روزی زیر دست به ما فوق تبدیل شود ؛ زیردستان را از افراد ضعیف و بله قربان گو انتخاب میکنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای اینکه رقابت و کار و تخصص در کارهای ما مطرح نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
میخواهند فقط خودشان مدیریت کننداگر طرف عرضه داشته باشد که ممکن است مدیریت کند ولی اینجوری مرتب سئوال می کند حتی اگر می خواهد آب بخورد!!!!! بدا به حال ما با این سبک مدیریت مدیران- باید روند رشد وارتقاء وگرفتن پست ومقام بر اساسیک مدل وتعریف شده باشد
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چه انتظاری ازملتی باید داشت که درطول تاریخ اسارت کشیده تراژدیهای دردناکی بهش تحمیل شده و گرفتار استبداد بوده ؟ زخمهای ملت ایران خیلی عمیقه وهیچگاه مرهمی روی آنها گذاشته نشده.اینکه ما دوست داریم فرمانروا باشیم -تحمل انتقاد نداریم - بشدت گرفتارتخیلاتمون هستیم وتا لب مرگ حاضربه ترک میزریاست نیستیم بخاطرگذشتمونه.بازسازی فرهنگی واخلاقی چیزیه که یکروزباید بهش تن بدیم.مثل مریضی که بالاخره زیرتیغ جراحی میره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
همه اینهایی که بالاییها گفتند.
soroush
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تو ایران همه چیز بچه سیاست است و در کشورهای توسعه یافته همه چیز بچه اقتصاد و به طبع اون تو ایران اول تعهد مهمه بعد تخصص ! بذارید یه داستان تعریف کنم :
اسکندر پس از فتح ایران هر کجا والی می گمارد دچار آشوب می شد نا گزیر نامه ای نوشت به استاد خود و چاره جویی کرد و جواب استاد این بود : افراد نالایق را به راس امور بگمار تا آنها برای حفظ سمت خود حکومتت را نیز حفظ کنند ! این بود که داستان تا هم اکنون نیز ادامه دارد !
زیر آب زن قهار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
از ترس اینکه مبادا یه روزی زیر آبش بخوره و مدیریت رو ازش بگیرن .
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به خاطر اینکه قرار نیست کاری به نحو احسن انجام شود!!!؟؟؟
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون تعداد بسیار زیادی از مدیران ما افراد ضعیف ، بی سواد و کم تجربه ای هستند و برای پوشاندن ضعفهای خود مجبورند که افراد ضعیفتر از خود را به کار گمارند
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای دوام و ماندگاری پست خودشون،کسی نباشه تا بهشون گیر بده،...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
عکس گویاست مطیع یعنی ناتوان! و کم تخصص
اکبر صفاتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظر بنده این موضوع را میتوان از وجوه بسیاری مورد توجه قرار داد که به ذکر چندین وجه آن میپردازم:
1- در ایران اینگونه مدیران به فکر جایگاه خود هستند و نه جایگاه سازمان و به همین
دلیل انتخاب افراد ضعیف باعث ایجاد حاشیه امن برای جایگاه آنها میگردد.
2-وجود افراد ضعیف باعث میگردد تا عملکردمدیران در مقایسه با این افراد بیشتر جلوه کرده ( بیشتر به چشم بیاید) هر چند که این عملکرد ضعیف باشد .
3-این افرادبه دلیل اینکه مطیع میباشند (که این هم از ضعف آنها نشاءت میگرد)در حقیقت به عنوان همراه برای مدیرتلقی شده ودر تصمیمات اشتباه ،هیچگونه مخالفتی نمیکنند.
محمد زندی دلگشا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام شما ابتدا اصل این سخن را مفروض گرفته اید در حالی که خود این یک ادعا است که آیا مدیران ایرانی افراد ضعیف را به مدیریت برمی گزینند؟
به نظر من همه جا اینظور نیست و نمی توان این را تعمیم داد.
اما کسی که ضعیفی را به کاری می گارد ممکن است نگران جایگاه خود باشد که مثلا فلانی فردا زیرآبش رو نزند و زیرش را جاروب کند و جای وی را بگیرد
در حالی که انتخاب افراد شایسته می تواند حتی با دید جزئی باعث بالا رفتن راندمان کار مسئول ارشد شود.
تشکر
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
همه نظرات جوهره کلام رو گفتن
چیزی که بنظر من میرسه موردی هست که از زمان حضرت ابراهیم بوده تا اکنون
و آن هم بت پرستی هست کم نیستند افرادی که حتی از خدا بت ساختند و در کمال نا آشنایی خداپرست شدند همین قضیه رو هر چقدر کوچیکش کنیم میرسیم مدیر و رییس و مرعوس الی ماشاالله
محمد زندی دلگشا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام شما ابتدا اصل این سخن را مفروض گرفته اید در حالی که خود این یک ادعا است که آیا مدیران ایرانی افراد ضعیف را به مدیریت برمی گزینند؟
به نظر من همه جا اینظور نیست و نمی توان این را تعمیم داد.
اما کسی که ضعیفی را به کاری می گارد ممکن است نگران جایگاه خود باشد که مثلا فلانی فردا زیرآبش رو نزند و زیرش را جاروب کند و جای وی را بگیرد
در حالی که انتخاب افراد شایسته می تواند حتی با دید جزئی باعث بالا رفتن راندمان کار مسئول ارشد شود.
تشکر
کارمند ساعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
متاسفانه در سیستم ضعیف مدیریت ایرانی ؛ بالا ترین پاداشی که از طرف مدیریت به کارکنان پرداخت میشود متعلق به افراد مطیع و « بله قربان گویان » میباشد .
مدیران نیز ؛ این افراد را ستایش و تمجید میکنند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
میرزایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با سلام و عرض خسته نباشید
متاسفانه در کشور ما مناصب مدیریتی بر اساس شایستگی و تجربه و تخصص به افراد اعطا نمی شود(البته در بخش دولتی و عمومی) دلیل آن هم اینست که این دستگاهها بر اساس اصل دریافت و تخصیص بودجه فعالیت میکنند نه کسب سود و منفعت. خب طبیعی است تا هدف سازمانها این موضوع باشد هماهنگی افراد و اطاعت از مافوق رویه انتخاب مدیران پایین دستی خواهد بود.اما اگر هدف سازمان کسب حداکثر سود باشد کسی مدیر می شود که شایستگی و تجربه و تخصص این کار را داشته باشد و در نتیجه کسب این سود پاداش بگیرد.این فرد برای بقای خود ناگزیر به انتخاب افراد لایق است نه افراد بله قربان گو.
میهن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اگر زیر دست یک مدیر ، در فهم و اجرای وظایف توانمندتر باشد، به نظر شما مدیر مربوطه احساس خطر نمی کند؟ البته که احساس خطری برای جایگزینی خود در وی پدیدار می گردد، ضمنا" چاپلوس ها نیز از گفتن "به به" و" چه چه" در مقابل مدیران بالا دستی مدیرش ، موجبات ارتقاء آن مدیر را فراهم می کند و نکته ی دیگر عقده های شخصیتی هم در خصوص نیاز به تملق خود مزید بر علت خواهد بود.
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظر بنده مدیران از آن جهت از افراد ضعیف استفاده می کنند که همیشه بر آنها تسلط داشته و در صورت خراب شدن کار بتوان آنرا سر کسی خراب کرد و همچنین در جلسات بدلیل نداشتن علم وآگاهی مجبورند بله قربان بگویند واین افراد هچگاه تهدیدی برای تصاحب پست مدیریت نیستند .
mkhd
|
Armenia
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اول به دليل اينكه مديران قوي زيردست مديران ضعيف كار نميكنند. البته اين شايد معقول باشد ولي درست نيست. چون انتخاب مدير در كشور ما بيشتر متاثر از ارتباط است تا توانايي و تجربه، و يك مدير با تلاش و تجربه خود به مديريت خصوصا در مدريتهاي ارشد دولتي نرسيده بلكه با ارتباط خود به آنجا رسيده است. حال اگر اين مدير انسان ضعيف النفسي باشد تاب تحمل انسانهاي قوي را حتي در حد مشاور نخواهد داشت و مديران ضعيف‌تر از خود معاونين و مشاورينش خواهد شد و آن مي‌شود كه ميبنيم. ولي اگر اين مدير ارتباطي، علي‌رغم دانش كم مديريت انسان قويي باشد با درايت از افراد مجرب و ورزيده در تيم خود استفاده كرده و كار را به سرانجام مي‌رساند. البته اينجانب با تجربه اندك خود دسته دوم را كمتر از يك درصد مديران دولتي ديده‌ام.
در مجموع تا وقتي انتخاب مديران در ايران رابطه‌اي باشد مشكل حل نخواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
هم شما و هم بقیه مردم و مهمتر از همه کل مسئولان تصمیم گیر مملکت باموضوع مورد بحث شما آشنا هستند و آنرامی شناسند نقطه نظرات مردم تا به حال چه مشکلی را حل کرده و تغییری را حاصل نموده است؟ این روش تنها راه سوار شدن بر دوش مردم و استفاده از امکات کشور توسط تعداد اقلیتی است.
اریان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
کاملا واضح است مدیرانی که به اینصورت عمل می کنند به علت عدم اطلاعات کافی در مورد مسئولیت مورد نظر نمی توانند افراد بادانش را در کنار خود تحمل نمایند تا ضعفهایشان اشکار نگردد
حال این نفرات به جای اثبات توانایی مدیریتی خود در عمل با سخنرانی و وعده و وعیدهای فراوان و اعلام امار دروغین سعی در پنهان نمودن این ضعفها می نمایند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تابی جان جواب سئوالت خیلی آسونه . . .
به خاطر اینکه (وای به حال مدیری که از زیر دست خودش کمتر چیز بدونه)
متاسفانه در مملکت ما انتصاب مدیر ضابطه ای نیست رابطه ایه
همین موضوع کافیه که یه مدیر که با رابطه میاد بالا واسه اینکه هر چی گفت همه بگند چشم مجبور میشه آدم های بی سواد تر از خودشو بزاره سر کار
بر باد رفته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با 17 سال سابقه کار مدیریتی فناوری اطلاعات در یکی از ادارات دولتی به علت انتقاد از رئس جمهور محترم از سمت ومسئولیتم برکنار شدم .هرچند که در حال حاضر کسی اگر فحش هم بدهد همه به به و چه چه میکنند.سرمایه های ما اینگونه به باد میرود هرچند که آدم ناچیزی مثل بنده باشد.
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
متاسفانه از آنجا که مدیریت در ایران در مناصب مختلف اعم از دولتی و یا خصوصی جنبه موروثی پیدا کرده است بنابراین گزینش درستی در ایران صورت نمی پذیرد. مضافا اینکه در ایران هر کس در هر پستی مشغول به کار شود تا حد امکان خود را در آن پست ابقا می نماید، چرا که ارزیابی درستی از وی و واحد تحت سرپرستی وی انجام نشده و بازخوردها بررسی نمی گرددو
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام چون خود مديران ضعيف هستند و كسي كه از خودشان بهتر باشد و زرنگتر و شايسته تر نمي خواهند چون مي ترسند برايشان دردسر شود پس كسي رل مي آورند كه آي كي او به مراتب كمتر از خودشان باشد و در حقيقت مديران زير دست غلام حلقه به گوش مديران بالاتر باشند.
جابر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بدليل اينكه بيشتر مديران از خارج از دايره يك سيستم تعيين مي‌شوند و اساسا آشنايي چنداني با مجموعه تحت مديريت خود ندارند، لذا انتخاب معاونين و مشاوران قوي مي‌تواند اينگونه مديران را با معضل و مشكلات فني مواجه كند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون برخي از مديران براي اينكه به هر دليلي صاحب منافعي شوند، افرادي را بكار ميگيرند كه در برابر كارها و خواستهاي بدون توجيه وي اعتراض نكرده و دستورات مدير را بي قيد و شرط اجرا كنند.
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
جانا سخن از زبان ما می گویی .
ولی راستی چه اتفاق افتاده که تابناک تازه به این فکر افتاده .
این معظل چند ده سال است که گریبان کشور را گرفته است !!
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
البته با نظر دوستان مبنی بر بیسواد بودن و ضعف مدیران موافقم، اما یک نکته ای هم یادآوری کنم، اونم اینه که همونطور که "مدیر حرفه ای" کم داریم، "کارمند حرفه ای" هم کم داریم. یعنی توی اکثر سازمانها فضا طوریه که کارمندها بیشتر از اینکه در تلاش باشن که امور محوله رو پیش ببرن، توی فکر این هستن که یجوری رئیس رو به زیر بکشن و خودشون رئیس بشن و باقی داستانها که میدونیم..
baba
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مریض بودن سیستم اداری ونبود ساختار اساسی جهت برنامه ریزی در انتخاب مدیر وبی اعتمادی وباند بازیهای سیاسی و........باعث شده مدیران ضعیف وناتوان بهتر پیشرفت کنند وقتی شما کاری نکنید جواب هم نمی دهیدوقتی کاری انجام می شوند هزاران نظر وانتقاد به دنبال دارد
شوتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
قسمتی از کتاب "تاریخ 100 ساله کشورهای نفتی" به این واقعیت اشاره میکنه که:
در کشورهایی که منابع اولیه دارند و دولت قادر به برنامه ریزی برای استفاده موثر از این منابع نیست همیشه یک سری افراد پیدا میشن که با استفاده از رانت مثل زالو روی این منابع میفتن و با تمام قوا سعی میکنن بهره ببرند. این افراد و گروه ها برای اینکه ضمانت استفاده خودشون و نسل های بعدشون رو تامین کنن به هر وسیله دولت و نظام حکومتی رو ضعیف نگه میدارن تا کسی نتونه جلوی استفاده شون رو بگیره. بدیهیه که با انجام چنین کاری تنها راهی که ممکنه از طریق اون مانعی برای سو استفاده این سودجویان ایجاد بشه بسته میشه. فقط و فقط دولت میتونه با برنامه موثر برای منابع اولیه، مملکت رو رشد بده. خوب طبیعی خواهد بود که وقتی افراد قوی وارد سیستم بشن به سرعت توی سلسله مراتب دولتی بالا میرن و در آینده با ایجاد پایگاه های قوی توی حکومت، یا مانعی برای اون افراد ایجاد میکنن یا اینکه خودشون هم بر سر اون سفره خواهند نشست و شریک دزدها خواهند شد. نتیجه میگیریم که بایستی همواره افراد ضعیف رو وارد سیستم کرد تا توانایی بالا کشیدن نفت توسط آدم بدها زیاد بشه.
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
فکر کنم سال 1376 تحقیقی در این خصوص انجام شد و فرهنگ کاری ایرانی ها مورد بررسی قرار گرفت در نهایت فرهنگ کاری در ایران بین فرهنگ کاری ژاپن و آمریکا مشخص شد ولی ن تحقیق نیمه تمام ماند .
بنابراین تا زمانیکه فرهنگ کاری برای خودمان تعریف نکنیم از این مشکلات وجود خواهد داشت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بطور کلی طی سالهای بعد ازانقلاب متاسفانه مسائل اصلی را فدای مسائل حاشیه ای کردیم.سیستم مدیریتی کشور اغلب اتوبوسی وبرمبنای کوتوله پروری بوده طوریکه هرجا مدیر ارشد احساس خطر کرد بنا رابرحذف نهاده وتا همه اجداد طرف را مقابل چشمانش نیاورد دست بردارنیست.
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با سلام
از یک کارمند بانک شنیدم که میگفت اگر شما در کشور ژاپن بخواهید به منصب بالاتر برسید باید نفری که بالاتر از شما هست رو کمک بکنی تا یک پله بره بالا و شما بتونید به جای ایشان تکیه کنید . من از خودم که یک ایرانی هستم می پرسم اگه بخوام که نمیخوام جای یک نفر دیگر رو بگیرم ممکنه کله پاش کنم و بعد به جاش بشینم . ممکنه تفکر همه این نباشه ولی متاسفانه کم هم نیست . گروهی فکر کردن نیاز به تمرین دارد . مدیر و رییس و رسمی سالاری آفت ادارات ما می باشد .
محمد صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مديران و كاركنان بي سواد بهتر آلت دست قرار مي گيرند . اينجاتب با بيش از 28 سال تجربه در سمتهاي اجرايي به اين نتيجه رسيده ام . و ارزش يك مدير يا كارشناس بي سواد به مراتب در اداره هاي ما بيشتر از يك مدير و كارشناس لايق و توانمند است ؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
از کوزه همان تراود که در اوست!!
سهراب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظر می رسد عوامل متعذی در بخش های مختلف در ترجیح کارکنان ضعیف موثر باشد. برخی از این عوامل از این قرار هستند:
الف)ضعف مدیریتی مدیران باعث می شود آنان از افرادی استفاده کنند که گوش به فرمان آنان بوده ، مشکل چندانی در اداره کردن آنان نداشته باشند.
ب )ضعف اطلاعاتی مدیران آنان را از فهم ایده های برتر از سطح فکری شان باز می دارد آنان ترجیح می دهند از افرادی با تفکر ضعیف تر ولی قابل درک برای خودبهره گیری کنند.
پ) ضعف کنترل مدیران موجب می شود. انها از به کارگیری افراد باهوش و دانا که البته قادر به کنترل آنان نیستند خودداری نموده و محافظه کارانه عمل نمایند.
ت) ترساز دست دادن پست و اشغال صندلی توسط فردی لایق تر مدیران را وا می دارد در مجموعه تحت سرپرستی خود فردی لایق و توانمند نداشته باسند.
ث )نوع رفتار و برخورد مدیران موجب می شود افراد با کفایت خود تصمیم به ترک مجموعه بگیرند.
ج) فرهنگ ما ایرانی ها فرهنگ اطاعت و حفظ احترام بزرگ تر است. در این فرهنگ همیشه باید شاگرد یک فن را کمتر از استاد بداند. دانش بیشتر از استاد منتهی به ناخرسندی خواهد شد.
چ )فرهنگ سابقه مداری با شایسته سالاری در تناقض است. با سابقه ها در سازمان رشد می کنند و افراد جوان ، تحصیل کرده و لایق از گردونه رشد جا می مانند. تنها زمانی این افراد به سمت های بالاتر منصوب می شوند که کاملا سرچشمه خلاقیت و نو آوری آنان خشک شده باشد.
ح) در عموم سازمان های اداری ما عمده ترین تلاش ها دردجهت حفظ وضعیت موجود صورت می گیرد. نوآوری و تغییر به عنوان ریسک مذموم و ناپسند تلقی می گرذ. دلایل این امر را می توان از تغییرات اتوبوسی مدیران و فقدان چشم انداز بلند مدت شغلی آنان تا مقاومت عوام و پوپولیسم رایج دانست علی ای حال در این چنین سازمان هایی طبیعتا افراد متوسط کارایی بهتری نسبت به نخبگان و صاحبان اندیشه خواهند داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای بقای بیشتر خودشان بر سر مدیریت وبرای اینکه عیب های خودشان رو نشودواینکه نمی توانند بالاتر از خود را ببینندوهمیشه عاشق تایید شدن هستندوقدرت انتقاد پذیری رو ندارندو......
ايراني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون براساس رابطه منصب گرفته اند و نه براساس تخصص و دانش ويژه بنابراين براي برملانشدن نادانيشان افراد نادان رابرمي گزينند و چه بهتر كه اين افراد متملق و چاپلوس و دو بهم زن نم باشند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
2-
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
خیلی ساده است وقتی مدیری با چاپلوسی و تملق ب مسندی رسیده باشد نه بر اساس شایستگی متاقلا میداند که زیر دتسی هوشمند و آگاه خطری است بالقوه برای پست مدیریت وی و همیشه سدی است در برابر خاسته های غیر منطقی و غیر اصولی وی پس بهتر است کسی را انتخاب کند به عنوان همکار که مدافع نوع نگرش وی باشد به قول معروف کبوتر با کبوتر باز با باز کند همجنس با همجنس پرواز
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بخاطر اينكه اكثرا آدمهاي ضعيف هستند و اعتماد به نفس كافي ندارند بخاطر مي ترسند با آدمهاي قوي كار كنند چون فكر مي كنند ضعفشون مشخص ميشه.
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
در ساختار اداری با نظامات فاسد مانده از دوران طاغوت که پس از انقلاب قرار بوده ضمن کاهش حجم آن ، به مردم اعتماد کنند . متاسفانه نه تنها در تمام تشکیلات وقوانین مردم هم چنان دروغ گویند مگر خلافش ثابت شود ، حجم تشکیلات اداری کشور چهار برابر شده است . طبیعی است که در این سیستم همه گونه فساد اعم از دروغ ، رشوه و....رایج باشد که تملق گفتن هم یکی از موارد آن می باشد و طبعا گفتن تملق تعجب وقباحت ندارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به دلیل آنکه 1- فرمانبردار می خواهند 2 -می خواهند بین تنبل ها اول باشند 3- مدیران خلافکار نیاز به افرادی دارند که بقای پست خود را در بقای مدیر ببینند و در مقابل او مخالفتی نشان ندهد. افراد توانمند اینطور نیستند و برای او دردسر سازند. در پایان اگر چنین رسمی رواج پیدا کند ریشه آن سیستم نابود می شود چون ترسوها احمق ها در سلسله مراتب قرار دارند چنانکه افتد وبینی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اولین و مهمترین شاخصه هایی که در یک کشور میتواند مرز خوبها و بدها و قویها و ضعیف ها، توانا و ناتوان و دانا و نادان را روشن کند شفافیت است. فقدان شفافیت باعث تیره و مات شدن معیارها میشود و افراد ضعیف، ناتوان و نالایق در پناه ابرهای تیره ابهام خود را خوب، متدین توانا و دانا جا میزنند. وقتی فلان آقا سالهاست در تلویزیون در مورد مسائل مهم ایدئولوژیک سخنوری میکند ولی تا کنون رو در روی یک مخالف ننشسته و جواب بدهد معلوم است خیال می کند علامه دهر است.
وقتی فلان آقا با نزدیک کردن خود به مقامات ارشد سیاسی که خود با کمک فیلتر بالا آمده اند برای خود جایگاه و مقام دست و پا میکند معلوم است شخصی که قرار است برای او کارکند هر چه به خودش شبیه تر باشد او راحت تر و راضی تر است. به اعتقاد من مهمترین قدم ایجاد شفافیت و آزادی خبری و اظهارنظر در کشور است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
یه امی وبیسواد که با هزار واسطه به مقام مدیریت رسیده هیچوقت افراد با سواد وقدرتمند انتخاب نمی کنند فرد بله قربانگو وترسو انتخاب می کند ..............!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
کسی که نمیتواند خود را بالا ببرد سعی میکند دیگران را پایین بکشد تا عقب ماندگی خودش نمایان نشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام مدير قوي و كارمند توانا بدنبال كار و توليد و نوآوري هستند و در ايران چون اساسا كاري انجام نمي‌شود و كارمندان بر اساس تئوري آدام اسميت (چاله كندن و پركردن)به قولي سر كار هستند در چنين شرايطي مديراني كه چنين شرايطي را قبول ميكنند افرادي زيرك اما فرصت طلب و جاه طلب هستند كه از دست رنج ديگران ارتزاق مي‌كنند پس در اين سيستم بهترين كارمندنيز كسي است كه توانايي و كارايي بالا نداشته و به ذات وجودي و كرامت خود آگاه نباشد و يا از روي تنبلي و تن پروري به شرايط بي اعتنا بوده و از روي عادت انجام وظيفه مي‌نمايد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با سلام
ممنون از نظر سنجی مناسبی که گذاشته اید. لازمست به اطلاع برسانم ریشه این مووضع در عدم انتصابهای مناسب می باشد. همچنین زیردستان نیز بعضاً خودشان تمایل دارند در چنین شرایطی فعالیات نمایند. اما نکته اساسی اینست که تا زمانی که نظام شایسته سالاری و وجود ندارد و همیشه در سازمانها به مدیران ارشد افراد بی کفایت برای تصاحب پستهای بالای مدیریتی تحمیل می شوند (که بعضاً نه تنها تجربه ندارند، بلکه سود مرتبط نیز ندارند) لذا تا زمانیکه این فرهنگ در کشور ما وجود دارد که بعضی ها احساس می کنند کشور به انها بدهکار است و حق خود را باید از کشور بگیرند (الزاماً بدون زحمت) وضعیت همین است. نمونه های فراوانی از این دست داردم که با توجه به شرایط نظر سنجی، از ذکر آن پرهیز می شود. در نهایت باید گفت ادامه این روند چیزی جزء سقوط و نابودی سازمانهای نخواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تلقی غلطی وجود دارد که هر چه سطح فرد در سازمانی بالاتر می رود باید کمتر کار کند. در نتیجه فرد با این رفتار روز به روز از تخصص خود دورتر می شود. حال این فرد نمی خواهد جای خود را از دست بدهد پس ....
نکته دیگر عدم تمرین مناسب در کار گروهی است. این قضیه در حد کمتری حتی در شرکتهای خصوصی نیز وجود دارد. یعنی من چون مدیر پروژه هستم نمی خواهم کسی توان فنی بالاتری از من داشته باشد. این موضوع باید از دو طرف حل شود. یکی اینکه مدیر باید سعی کند از راه های دیگر دانش خود را افزایش دهد یا در صورتی که واقعا فردی لایقتر وجود دارد کار را به او بسپارد. ولی از طرف دیگر بقیه هم باید ظرفیت داشته باشند. یعنی تا اینکه مدیر کمی از لحاظ فنی ضعیف شد خود را لایق تر از آن ندانند. شاهد این مطلب را زیاد دیده اید که همه خود را کارشناس تر از کارشناسان می دانند.
کسری بدیعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون مدیران اگرزیردست باسوادومتخصص راانتخاب کندجایگاهش متزلزل خواهدشدوبه همین خاطرمدیران ماازچاپلوسی وپابوسی لذت می برندوبابی سوادازترخودراحت ترکنارمی آید.متاسفانه درنظام اداری ما،وابستگی قومی وآشنایی بامقامات مافوق،بررتبه علمی وتخصص وسنوات خدمت وغیره برتری دارد.فرهنگ ما:قوم وخویش بازی وخویشاوندسالاری به جای شایسته سالاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
2- قدرت کاذبی که در اثر مدح و ثنا گویی زیر دستان بدست آورده در معرض خطر می بیند
3- چون بدون هیچ ضابطه ای بر این کرسی نشسته و می داند این جایگاه واقعی او نیست لذا احتمال خطر را از نطفه خفه می کند
3- مدیریت معمولا با تجربه همراه است مدیری که در حد مدیر وزارتی و یا استانی است با سن 25 الی 30 سال چگونه می تواند با تجربه تر از خود تعامل کند در صورتی که هنوز انرژی حاصل از احساس در وجود خود دارد و افراد ثنا گو هم این فتیله را زیاد می کنند
ابراهيم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ما هنوز بعد از اين همه مدت كه از عمر انقلاب مي گذرد در انتخاب متخصص يا متعهد شك داريم. به عنوان نمونه يك متخصص قوي كه حالا انقلاب نه بلكه دولت را قبول نداشته باشد در هر دوره اي به كار گرفته نميشود.
در خصوص مديران ضعيف هم گفتني هست از خود دولت فكر كنيد آيا رئيس جمهور با ادمهاي قوي تر از خودش توانست كار كند؟ اين فرهنگ بايد از راس هرم شروع و به پائين جامعه تسري پيدا كند. هر مخالفت با نظر ما به معني دشمني و مخالفت با ما نيست. در ايران فقط آقاي خاتمي بود كه عليرغم اينكه اقاي شمخاني در انتخابات كلي با ايشان مخالفت كرد از ايشان در كابينه استفاده كرد.
ابراهيم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ما هنوز بعد از اين همه مدت كه از عمر انقلاب مي گذرد در انتخاب متخصص يا متعهد شك داريم. به عنوان نمونه يك متخصص قوي كه حالا انقلاب نه بلكه دولت را قبول نداشته باشد در هر دوره اي به كار گرفته نميشود.
در خصوص مديران ضعيف هم گفتني هست از خود دولت فكر كنيد آيا رئيس جمهور با ادمهاي قوي تر از خودش توانست كار كند؟ اين فرهنگ بايد از راس هرم شروع و به پائين جامعه تسري پيدا كند. هر مخالفت با نظر ما به معني دشمني و مخالفت با ما نيست. در ايران فقط آقاي خاتمي بود كه عليرغم اينكه اقاي شمخاني در انتخابات كلي با ايشان مخالفت كرد از ايشان در كابينه استفاده كرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اشکال در راس هرم مدیریتی است . بالاترین مقام مدیریتی است که مدیران عالی ضعیف را به کار میگیرد و مدیر عالی ضعیف هم مدیر میانی ضعیفتر را انتخاب میکند و به تبع آن مدیر پایین دستی هم چیزی جز ضعف از خود بروز نمیدهد و اینها همه در راستای مدیری است که در راس همه این افراد قراردارد و بر ضعف هیچکدام خرده ای نمیگیرد و برعکس تشویق هم می شوند و نظارتها و بازرسی ها هم یا سوری است و یا نتایج ضعف مدیران با اعمال نفوذ مدیران ضعیف و البته قدرتمند محو می شوند . البته این افراد ضعیف معمولاً با بوغ و کرنا اقدامات بسیار ضعیف خود را دستاوردی مهم جلوه می دهند و اگر در گوشه ای کار کارشناسی خوبی هم انجام شده باشد آنرا بنام خود تمام میکنند . در هر حال اشکال همیشه در راس است . چراکه مدیر یا حاکم خودکامه افراد بله قربانگو و بی دردسر برای خود برمیگزیند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
این مدیری که درباره آن صحبت می شود بالاخره یک مدیر بالاتری نیز دارد به این نتیجه می خواهم برسم که مدیر سطح بالا به علت ضعیف و ناتوان بودن در انجام وظایف سعی می کند صدای اشخاص با تجربه مجموعه خود را با یک مدیر نالایق و سطح پایین خاموش کند.به عبارت دیگر اگر می خواهید کسی را خاموش کنید ابتدا باید ارزش آن را ساقط کنید واین محقق نمی شود مگر در سایه استفاده از مدیران ضعیف که بر یک عده چیز فهم حکومت می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تابناك عزيز !!! فكر مي كني با اين حرفها چيزي عوض مي شه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
افراد مطیع و ضعیف رو انتخاب میکنند که یه روز براشون شاخ نشن..
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برا اینکه ضعفای خودشون رو نشه ، برا اینکه هر دستور احمقانه ای دادن و خواستن با سرنوشت بقیه بازی کنن کسی صداش در نیاد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
عدم وجود شایسته سالاری و بی برنامگی متعاقب آن ، نبود شفافیت و شیوع فساد همه موجب راندن افراد قوی به خارج گود و حضور افراد ناتوان در پست های مختلف و حساس می گردد و نتیجه آن پیشی گرفتن هر ننه قمری در منطقه نسبت به کشور ماست!!
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
موضوع بدي را انتخاب كرده‌ايد، همه جوابش را مي دانند :)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
خیلی ساده است :
چون خودشان هم روزی اینگونه بوده اند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون مدیر نیستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون خودشون در كارشون كم سوادند و ميدانند جايگاهـى كه در ان قرار گرفته اند جايشان نيست ,براى اينكه ضعفشان برملا نشود و ضايع نگردند و از انجا كه عقده بله قربان دارند كسانى را مياورند دور خود چاپلوس ,بله قربانگو ودر ضمن بيسواد تر از خود كه نقطه ضعفهـايش پنهـان باقى مانده و مورد تمسخر زير دستى نباشند!
احمد مروتي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اصولا مدير قوي كه قابليتهاي او از ابعاد گوناگون داراي مولفه ها و شاخص هاي مطلوب مي باشد همكارن خود را از بين آناني كه اين مولفه ها را دارا باشند انتخاب مي نمايد .
آریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظرم این موضوع در عین سادگی پیچیده است و دلایل متعددی داره. باید ریشه این موضوع رو در برخی از رفتارها و دیدگاههای حاکم بر کل جامعه جستجو کرد باید با نگاهی جامعه شناخت موضوع رو بررسی کرد . اما نظر شخصی من اینه که از جمله مهمترین عوامل روبنایی این معضل عدم قرار گرفتن هرکس و هر چیز در سرجای خودشه.وقتی کسی با هر روش و مستمسکی در جایگاهی قرارمیگیره که میدونه حقش نیست و در حد تجربه و تخصصش نیست و میدونه افرادی محقتر از اون برای تصدی پست مورد نظر هست بنا بر این و بطور طبیعی سعی میکنه به هر نحو ممکن فضا رو مدیریت کنه تا حداکثر زمان ممکن بر مسند بمونه و یکی از کارهایی که بایدانجام بده حاشیه نشین کردن افراد لایق و استفاده از افرادی با توان کمتر از خودشه. البته باید به این نکته حتما توجه داشت در این شریط تقصیر زیادی متوجه او نیست بلکه مقصر اصلی کسی است که او را برخلاف لیاقتش منصوب نموده
کریم جانزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون در یک سیستم بیمار مدیریتی اپیدمی منفعت طلبی مرضی واگیردار است و بی ایمانی شرف کاریشان را به بادداده و بی غیرت شده اند
ناشناس
|
Norway
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با سلام
متاسفانه در کشورما انتخاب مدیر سیلقه ای است و قانون مدار نیست. بخاطر همین مدیران سعی می کنند افرادی را انتخاب کنند که غلام حلقه به گوش آنها باشند. همیشه در درگیری بین یک کارشناس و مدیر حق را به مدیر می دهند اگر چه آن مدیر گناهکار باشد. در حطیه کاری خودم چندین نفر هستیم که یک مدیر نالایق داریم که که از رده پایین تا بالا از ایشان شاکی هستند و این موضوع را تمام مدیران بالاتر از وی نیز می دانند ولی هیچ کاری با ایشان ندارند. ولخرجی در بیت المال ، توهین به شخصیت کارمندان، برده حساب کردن کارمند و غیره جژء خصوصیات وی میباشد. و تا زمانی که همچین مدیرانی داریم نباید امید داشت که ممکلت درست خواهد شد. البته در کنار این مدیران نالایق مدیرانی هم هستند که واقعا مدیر موفق و نمونه ای هستند ولی چه فاید که خیلی انگشت شمار می باشند.
سورنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
این بحث شما دو مرحله داره اول زمانی که تازه به قدرت میرسند دوم بعد از مدتی که در قدرت هستند در مرحله ی اول چون اگر آدم در جایگاهی که حقش نیست ایستاده باشه از لحاظ روحی ترس به تنش کشیده شدن و آزمون شدن مدتی باهاش هست پس کسی رو زیر دست خودش میاره که توانایی به چالش کشیدنش رو نداشته باشه در مرحله ی دوم یعنی پس از مدتی در قدرت بودن و مورد متملق هر روزه قرار گرفتن از بس با آدم های پایین تر از خودش و متملقان و چپلوسان دم خود شده که یک حس خود بزرگ بینی کاذب می گیره و خودش را بهترین در جایگاهش میبینه و این بار اگر کسی هم بیاد که اندکی چیزی جز چاپلوسی بر زبان بیاره تاب نمی آورد و آن را عذل می کند .
وقتی آدم ها به مرحله ی دوم می رسند خیلی خطر ناک می شوند و پس از مدتی خود را یک معصوم در جایگاه کنونی می پندارند و اندکی بعد حرف هایی می زنند که گویی ادعای خدایی می کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون اصولاً خود مدیران ارشد هم ضعیف و مطیع هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
همین عامل باعث شده بسیاری از نخبه های ما سر از کشورهای دیگه دربیارن .
حسین
|
United Arab Emirates
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
صندلی مدیریت صندلی رویایی خیلی ازما ایرانیان بوده و عاشق تکیه زدن بر آنیم .از آنجا که مدیران معمولا" بر اساس شایستگی انتخاب نشده و از لایه های پایین کاری به سمت بالا نیامده و مراحل مختلف کار را درک نکرده اند لذا اطلاعات لازم و اعتماد به نفس اداره موقعیت بدست امده را ندارند. و از انجا که خود صاحب سرمایه سازمان مربوطه نیستند حفظ صندلی مربوطه مهم تر از حفظ سازمان و ارتقا ان می باشد و نمی خواهند زیردستان انها از خودشان قوی تر باشند چرا؟ چون از نگاهی ادم های قوی زیر دست ممکن است توسط مدیران بالایی شناسایی شده و جایگزین مدیر مربوطه شوند .
هم چنین از انجا که تصمیمات سازمانی در ایران تحت فشار مسایل زیاد و بعضا" نامعقول درکشور واقع شده دستورات مدیریتی نیزدر سازمان بعضا نامعقول بوده و اجرای فرامین نامعقول صرفا توسط پرسنل ضعیف قابل انجام بوده و پرسنل قوی و صاحب نظر در برابر این موضوع مقاومت خواهند کرد.
هم چنین تضییع حقوق پرسنل ضعیف بسیار ساده تر از پرسنل قوی می باشد

همیشه مدیران قوی و لایق که اعتماد به نفس لازم را دارند بدنبال ادم های با اطلاعات و لایق در کار خود می گردند. زیرا داشتن پرسنل قوی باعث پیشرفت ان مدیر نیز می شود.
كامران
|
Spain
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون افراد باسواد موقعيت شغلي اونها رو تهديد ميكنن
هيسلر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون از مديران استفاده نميشود!!

كساني كه در سمت مديريت هستند ,اساسا" مدير نيستند.

مدير و پست مديريت دو موضوع كاملا" مستقل هستند.

مديريت يك سيستم, با اهداف آن سيستم مفهموم پيدا ميكند و براي نيل به ان اهداف بايد مدير مربوطه داراي ويژگيهاي متناسبي باشد.

در ايران معيار اوليه براي انتخاب مديريت هيچ تناسبي با سيستم و اهداف آن ندارد.
در انتخاب مديران معيارهاي كلي و بيربط, مد نظر قرار ميگيرد.
parsa
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیریت دانشی است که تا سطح دکترا وحتی بالاتردردنیا مطرح می باشد و در جامعه مابیشتر مدیران دارای چنین دانشی نبوده ونمیتوانند دارای انتخاب درست جهت استفاده از پتانسیل های موجود در کشور باشند
مسعود
|
Cambodia
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به دلیل حاکم شدن واژه مانوس روابط سالاری بر واژه فراموش شده شایسته سالاری و لذا رشد حبابی مدیران بی سواد و نوچه های بله قربان گو، تا جایی که ریشه فرزندان شهید و تحصیل کرده این مرز و بوم هم که می خواهند پا جای پای پدر خود گذاشته و به این مملکت خدمت کنند با تیشه که چه عرض کنم با موشک اس 300 میزنند و جالب آنکه از طرف مدیران بالاسر هم حمایت می شوند. همان بهتر که اون دریادلان رفتند و ندیدند.
يك ايراني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدير بودن در ايران حقوق بيشتر و مسئوليت كمتر به همراه داره. خارج از ايران حقوق يك مدير زياده به دليل استرس‌ها و مسئوليت‌هاي زيادي كه داره ولي در ايران حقوق مدير زياده و بابت اشتباهاتش هم هيچ وقت مورد بازخواست قرار نمي‌گيره و در يك حاشيه امن به كارش ادامه مي‌ده. به خاطر همين سمت مديريت در ايران كلا براي همه مطلوب هست. در نتيجه كسي هم كه مدير شده به هيچ قيمتي حاضر نيست از اين سمت كنار گذاشته بشه و طبيعتا آدم‌هاي قوي‌تر از خودش رو جذب نمي‌كنه تا مبادا موقعيتش به خطر بيفته. اگر در كنار حقوق و مزايا و پاداش‌هاي آنچناني از مديرها كار و مسئوليت و پاسخگويي بيشتر خواسته مي‌شد اونوقت واقعا كساني كه مهارت و دانش مديريت داشتند مدير بودند و چون عملكردشون رو زير ذره‌بين مي‌ديدند سعي مي‌كردند كه افراد قوي رو جذب تيمشون كنند تا عملكرد تيم و در نتيجه عملكرد خودشون بهتر بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون خود مدیر هم برای بالادستش همین حالت را دارد.
پاسخ ها
حمید
| Armenia |
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
عجب مخی داری تو... واقعاً نخبه ای، خوشم اومد
امير
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1-بي كفايتي2-نحوه گزينش آنها بر اساس بر رابطه بوده3- تصميم گيري در مورد مسايل براساس نظر شخصي و نه با كمك ديگران انجام ميگيرد4-حفظ موقعيت5-تملق سبب فراموشي ضعف آنها به صورت موقت ميشود.6-يكه تازي
حمید نوروزی
|
Pakistan
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با سلام
استفاده از کلمه مطیع و ضعیف در کنار هم اشکال دارد. در هر صورت زیر مجموعه ها و بخش های کارشناسی قشر زیرک ، قوی و با هوش هستند و اگر اینها مطیع باشند دلیل بر اخلاق خوب و انسانیت آنهاست و اطاعت پذیری از مدیران می باید یک اصل باشد که البته تعهد ها در این خصوص از بین رفته است و جای خود را به گستاخی داده است.
ولی اگر شما موضوع ضعف مدیران را می خواهید به چالش بکشید سوال اشتباه طرح کرده اید. صادق باشید و عادت دوپهلو سخن گفتن را فراموش کنید.
از یک منبع غیر موثق شنیده ام که ضریب هوش ایرانیان در هر 6 نفر 5 نفر بالای 70 می باشد( بعید است) ولی جالب این است که همان یک نفر زیر 70 مدیر می شود.
بنابراین شیوه انتخاب مدیران باید اصلاح شود وگرنه یک حسن احلاق اداری را نکوهش نکنید- اطاعت پذیری دلیل ضعف نیست.کارمندان مختارند با مدیر کار کنند یا خیر وقتی کار می کنند باید اطاعت پذیر باشند.
نکته خواندنی:
در پاکستان یک آزمون برگزار می شود که فقط پذیرفته شدگان در این آزمون می توانند در آینده در پست های مدیریتی مشغول شوند . بسیار جدی تر از کنکور ما و تقریبا از معدود برنامه های بدون تقلب و حاشیه در پاکستان می باشد.
هزار نکته باریکتر از موی اینجاست
نه هر که سر بتراشد قلندری داند
sina
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون ایرانی به فکر کار نیست فقط به فکر اینه که جیب خودشو پر کنه بس.
بدیدم کسی برسر شاخ نشته و بن می برید..!!
دقیقا حکایت ما ایرانیهاست
رضائي مصطفي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1) طول عمر مديريتهاي كمتر از 3 سال است
2) افراد با سواد حاضر به انجام كارهاي غير اصولي و غير منطقي وغير حرفهاي نيستند
3)تملق شنيدن در تمامي افراد وجود دارد ليكن مديران داراي اعتماد نفس گول نميخورند كه متاسفانه هرچه بجلو ميريم از تعداد آنها كم ميشود.
4)وجود يك انجمن علمي مستحكم مانند جامعه حسابداران رسمي (اگر چه نارسائيهاي در آن مشهود است) در فضاي جامعه مديران كشور وجود ندارد جامعه كه مديريت آن در دست دانشگاهيان اتاقهاي بازرگاني غير دولتي باشد و بخش خصوصي و دولتي الزام به انتخاب مدير خود در ان جامعه باشند.
5)افراد در اين انجمن يا جامعه موظف به گذاراندن مراحل علمي و عملي باشند و اگر تخطي مرتكب شدند در هيچ جاي كشور در منصب مديري بكار گيري نشوند .
6)حتي ميتوان وزرائ و نمايندگان مجلس را از اين جامعه شناسائي نمود.
7) وقتي ملاك براي انتخاب مدير نباشد افراد مجبورند از بين دوستان خود مناصب را انتخاب كنند و اين آغاز شروع مشكلات است كه يكي از عوامل آن پرسش شماست.
8) ايجاد يك جامعه عام مديريتي با تصويب قانون بدون دخالت پنهان و آ شكهر دولت بتمامي اين موضوعات خاتمه ميدهد .
سیداسماعیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
زیرا مدیران ضعیف تر جلوی هر کاری را این مدیران می خواهند انجام بدهند را نمی گیرند . پس این مدیران هر کاری می خواهند می توانند انجام دهند
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به علت اینکههر مدیری نگران این امر است که در افراد زیر مجموعه فردی لایقتر وبا قدزت بیشتر جلب توجه نموده وصندلی مدیریت وریاست راز اوبرباید
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون اختلاص و سوء استفاده مالی در جامعه مدیریت ما به یک نوع فرهنگ تبدیل شده است و با انتخاب افراد ضعیف و بلی قربان گو راحت میتوانند به هدف خود برسند
ممل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مطابق قوانین مدیریتی دیلبرت ، پوت و ... در کل سیستمهای مدیریتی رفتارهای مشابهی در کل جهان دیده می شود :
1- در سیستمها مدیران بالایی تمایل دارند افراد ضعیف را از چرخه تاثیر گذاری در روند تولید و خدمات خارج کنند بنابر این افراد ضعیف را که تخریب کمتری می توانند ایجاد نمایند به مدیریت انتخاب می کنند.کار اصلی بر دوش کارشناسان قویست و اینگونه مدیران فقط نقش ارتباط با مدیران بالایی را ایفا می کنند.
2- قانون دوم: فناوری در احاطه دو گروه است :آنانیکه می فهمند آنچیزی را که مدیریت نمی کنند دسته دیگر آنانی که آنچه را مدیریت می کنند نمی فهمند
.
خلاصه این اصول یعنی اینکه در کل دنیا و نه فقط ایران افرادی که لیاقت کمتری دارند به مدیریت ارتقا می یابند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
اگر این قانون درست باشد بازهم بازده کاری مدیران شرکتهای خارجی کجا داخل کجا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
دلايل مختلفي براي اين كار مي توان نامبرد:
1-عدم امنيت شغلي افراد و از جمله مديران
2-بي كفايتي مديران
3-پارتي بازي و عدم توان و سواد مناسب براي شغل مديران
4-فرهنگ فاميل و دوست پروري
5-نبود فرهنگ كار گروهي در ايران و تحمل نظرات ديگران
6-نبود زير ساخت اداري منسجم و يك پارچه كه كمتر وابسته به نفرات و نظرات شخصي باشد
7-عدم آموزش افراد در شغل و ملاك نبودن جنبه علمي شغل
8-سيستم سنتي اداري و كاري در ايران
امیر حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیر در هر سطحی چنانچه اعتماد به نفس داشته باشد، از همکاران قوی برای انجام امور استفاده میکند. همکاران با لیاقت نیز حاضر به همکاری با مدیران ضعیف نیستند. این یک معادله منطقی است، مدیر قوی در برابر همکاران قوی. روش های گزینش مدیران در حال حاضر ایراد های فراوان دارد. از بیشتر لحاظ جامعه ما به بالای سرش نگاه میکند و رفتار ایشان را تقلید می نماید. انچه در سطوح میانی و پایین کاری مبینید، در حقیقت رفتار سطوح بالایی را نمایندگی می کند.
کامران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1- چون مدیریان ایرانی فقط نام مدیر را به یدک می کشد و از شاخصه های مدیریت بعضا حداقل اطلاعات را نهم دارند.
2- مشکلات روحی روانی از جمله حسادت و بخل و تنگ نظری در یک سامانه مدیریتی برای شکوفایی ها یک بازدارنده است.
3- متاسفانه در جامعه ایران ؛ تخصص معنای کاربردی ندارد بنده به عنوان یک معلم دانشگاه تحقیقی در این زمینه انجام داده ام که نتایج آن نگران کننده است.
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
من در طول زندگی کاری ام در شرکتهای خصوصی با مدیران مختلفی سروکار داشته ام که اکثریت آنها فرزندانی هستند که بواسطه داشتن پدری پولدار ، شرکتی تاسیس کرده اند و متاسفانه نه سواد درست و حسابی دارند و نه از علوم پایه مدیریتی بهره ای برده اند .
یکی از خصوصیات مشترک آنها اینست که فقط می خواهند از طریق دلالی (بازرگانی) و یا نوسانات قیمتی به سود سرشار برسند .
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
آدم هایی که در ایران در بالاترین سطح آموزشی (مثلا دانشگاه تهران- شریف و امیرکبیر) درس می خونند نمی توانند به جایی برسند در حالی که اکثر مدیرهای کشور مدرک های تقلبی دارند. تا وقتی که نظام مدیریت کشور وارونه هستش هیچ آدم شایسته ای به جایگاهش نمی رسه و از کشور فرار می کنه.
حجت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
قائده این است که اگر مدیران زیر مجموعه دارای چنین صفاتی باشند ضعف او مشخص نمیشود و او را ارجع و متناسب میبینندو بغاع وحیات دراین روش است اگر مدیر قوی و......باشد بیشک در کمترین زمان باید غزل خدا حافظی رابخاند .و تشکر میکنم که بهترین واساسی ترین موضوع که ریشه بسیاری از نابسامانیهادارد و یکی ازمشکلات جامعه امروز ماست پرداخته اید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون منافع ملی مد نظر نیست.
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ايكاش بجاي اين پرسش كه پاسخ آن اظهرمن‌الشمس است. مي‌پرسيديد كه براي جازگزيني اين مديران چه بايد كرد؟ كه به نظر حقير ابتدا بايد مديراني كه فقط از خدا بترسند و براي او كار كنند، خلاق باشند، پوست كلفت باشند، پر تلاش باشند و . . . تربيت كرد. سپس براي جايگزيني آنها راهكار مناسب را ارائه نمود.
در غير اينصورت اين ره كه مي‌رويم به نا كجا آباد است.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
البته به نظر من این دیدگاه کلی نیست .بعضی مدیران ترجیح می دهند از افراد ضعیف استفاده کنند و بر عکس بعضی از مدیران از افراد قوی استفاده می کنند .من بعنوان یک مدیر میانی تجربه هر دو نوع مدیریت را داشته ام که چون قرار شد اسم دستگاهی ذکر نشود مثال عینی نمی زنم .ولی بطور دقیق مشاهده کرده ام که زمانی که تیم مدیریتی قوی وفعال است دستگاه بسیار دقیق و پاسخگو به ماموریت محوله است وزمانی که تیم ضعیف است دستگاه فشل می شود .بنابراین وقتی نظارت از بالا قوی باشد مدیران مجبورند همکاران قوی بگذارند تا کمتر از انها انتقاد شود ووقتی نظارت کمتر شد پاسخگویی بسیار کاهش می یابد .در مورد قوای سه گانه نیز صادق است اگر نظارت کم شود اشکالات زیاد می شود .به امید روزی که جناحی فکر نکنیم وبا مدیران ضعیف بخاطر خدا وکشور هم که شده برخورد کنیم وتوضیح بخواهیم با این امانت الهی چگونه رفتار کرده اید
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
وقتی یک جامعه دردوره های طولانی گرفتار و اسیر و درگیرمصیبت باشه متناسب با همون شرایط پرورش پیدا میکنه.اینکه ما تشنه ریاست و تملق وتعریف شنیدنیم همگی نشانه زخمهای التیام نیافته تاریخیه.
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اصولا يك مدير ضعيف زير دستان قابل تر از خود را تهديدي بالقوه براي ادامه ي مديريت خود مي داند، از اينرو سعي در اين دارد كه دور و بر خود را با افراد چاپلوس و ضعيف پر كند.
هبوط
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدير بي لياقت=افراد يول اطرافش باشن براي ثبات صندلي
دلسوز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تمام مطالب تا 15/28 دقیقه که مطالعه کردم درست است و بطور خلاصه:
1-علاقمند به منصب
2-بیسوادی
3-تملق دوست
4-اگر زیر دست با کفایت باشد آتها در سایه او محو میشوند
5-کلا رابطه ای مدیر ارشد شده اند و با دستور اینکه از خود اراده ای نداشته باشند سر کار آمدهاند و انتخاب یک معاون لایق با این تز در
تضاد است
6-ختم کلام اینکه چراغ پر نور جلوه چراغ کم نور را از بین می برد
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
در بیشتر جاها افراد بر اساس تجزیه و تحلیل شغل بکار گرفته می شوند و این اصل بیانگر بیشترین تناسب فرد با شغل مورد تصدی است اما متاسفانه در کشور ما فردی پیدا میشود بدون شغل وبرای او کار می تراشند اگر فرد بر اساس شایستگی انتصاب نشود او هم افراد ضعیف همانند خود را به کار می گمارد از سوی دیگر ضعف شخصیتی مدیر در عدم توانایی اقناع پست باعث می شود افراد چاپلوس را برای جبران ضعف شخصیتی اش بکار بگمارد افراد چاپلوس در برابر شخصیت رشد یافته جایگاهی ندارند اما در کنار افراد ضعیف لازم وملزوم یکدیگرند
مدیر تخس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تابی جون !
آخه تو نمیدونی ، با پارتی مدیر بشی و دور و بریات رو همه رو از افراد هالو و پخمه و بله قربان گو ، بچینی . چه حالی میده .....
محسن
|
United Kingdom
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
از4 سال قبل در دفتر فروش یک شرکت انبوه ساز نیمه دولتی مشغول به کارم. یک و نیم سال قبل با رفتن مدیرمالی شرکت مدیر فروش در پست وی مشغول بکار شد و برای فروش یک نیروی بازنشسته آموزش پرورشی که در هنرستان دولتی پسرانه ناظم بود گمارده شد. در برخورد اولم با وی این مطلب بدستم آمد که وی اعتقادی به نیروی جوان ندارد و یا اینکه با ما خوب نخواهد بود. البته من در دوره تصدی مدیر قبلی نیز کم لطفی هایی را در حقم می دیدم ولی امید داشتم آنها کم شود. حال بعد از گذشت این همه مدت هر روز با تخریب کارهای بنده (مسئولیت تنظیم و عقد قراردادهای فروش و امورات اولیه مالی بر عهده بنده است) با عناوین مختلف سعی در تنگ کردن عرصه و فراری دادن من دارد. ضمن اینکه این آقای بازنشسته که تا دیروز به قول خودش در خانه اجاره ای می نشست حال طی این مدت کم ماهیانه 2 میلیون حقوق می گیرد و چند ده میلیون نیز از شرکت عایدش شده با فراری دادن من سعی به بکارگیری فرزند خود بجای من دارد.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
دو دلیل مشخص وجود دارد: اول اینکه خود مدیران، غالبا ضعیف بوده و به واسطه لابی های سیاسی و توازنات مربوط به آن منصوب می شوند. بدین ترتیب عدم تخصص و توانایی مدیر در حوزه انتخاب همکاران ومشاوران طبیعی خواهد بود. دوم اینکه حضور مشاوران و همکاران قدرتمند شاید خطر خطیری بیخ گوش جناب مدیر باشد.. تنها مدیر باید به چشم بیاید چرا که اصلا ساز و کار مشخصی که مدیریت و بیلان مجموعه را مد نظر قرار دهد و ترازی باشد برای سنجش توانایی و لیاقت مدیر، در سیستم بروکراسی ما وجود ندارد. گرد و خاک کردن مدیر و جلب رضایت مدیران فرادست که آنها نیز مشخصا کم توان و کم دانش هستند وضع نامطلوب اخیر را تشدید می نماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
در مديريتي اصلي وجود دارد كه مي‌گويد: رهبران قوي به دنبال زيردستان قوي هستند.
رضائي مصطفي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1) طول عمر مديريتهاي كمتر از 3 سال است
2) افراد با سواد حاضر به انجام كارهاي غير اصولي و غير منطقي وغير حرفهاي نيستند
3)تملق شنيدن در تمامي افراد وجود دارد ليكن مديران داراي اعتماد نفس گول نميخورند كه متاسفانه هرچه بجلو ميريم از تعداد آنها كم ميشود.
4)وجود يك انجمن علمي مستحكم مانند جامعه حسابداران رسمي (اگر چه نارسائيهاي در آن مشهود است) در فضاي جامعه مديران كشور وجود ندارد جامعه كه مديريت آن در دست دانشگاهيان اتاقهاي بازرگاني غير دولتي باشد و بخش خصوصي و دولتي الزام به انتخاب مدير خود در ان جامعه باشند.
5)افراد در اين انجمن يا جامعه موظف به گذاراندن مراحل علمي و عملي باشند و اگر تخطي مرتكب شدند در هيچ جاي كشور در منصب مديري بكار گيري نشوند .
6)حتي ميتوان وزرائ و نمايندگان مجلس را از اين جامعه شناسائي نمود.
7) وقتي ملاك براي انتخاب مدير نباشد افراد مجبورند از بين دوستان خود مناصب را انتخاب كنند و اين آغاز شروع مشكلات است كه يكي از عوامل آن پرسش شماست.
8) ايجاد يك جامعه عام مديريتي با تصويب قانون بدون دخالت پنهان و آ شكهر دولت بتمامي اين موضوعات خاتمه ميدهد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
همه گفتند چون مديران ميترسند كه با سوادتر از خودشون جاشونو بگيره و ... ولي من ميخوام بگم افراد قوي تر از مديران ما هم حاضر به همكاري با مديران ضعيف نيستند و يا اينكه خودشان را مقيد نمي كنند.
پاسخ ها
قدرت
| United States |
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
افراد قوي تر با مديران ضعيف كار نمي كنندچونكه: مدير عارش مياد بياد اين طرح را فلاني داده من نقش معرفي دارم
2-چون مدير ضعيف از طرح مذبور سردر نمياره به خاطر همين نمي خواد زير بارش باره
3-افراد قوي طرحهاي در خور توجهي ارائه داده اند ولي چون در سركوب بوركراسي گير كرده دلسرد شده اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
در مديريتي اصلي وجود دارد كه مي‌گويد: رهبران قوي به دنبال زيردستان قوي هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون پارتی بازی جای شایسته سالاری رو گرفته.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای اینکه خودشان افراد بی اطلاع ونا آگاه می باشند
ممل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مطابق قوانین مدیریتی دیلبرت ، پوت و ... در کل سیستمهای مدیریتی رفتارهای مشابهی در کل جهان دیده می شود :
1- در سیستمها مدیران بالایی تمایل دارند افراد ضعیف را از چرخه تاثیر گذاری در روند تولید و خدمات خارج کنند بنابر این افراد ضعیف را که تخریب کمتری می توانند ایجاد نمایند به مدیریت انتخاب می کنند.کار اصلی بر دوش کارشناسان قویست و اینگونه مدیران فقط نقش ارتباط با مدیران بالایی را ایفا می کنند.
2- قانون دوم: فناوری در احاطه دو گروه است :آنانیکه می فهمند آنچیزی را که مدیریت نمی کنند دسته دیگر آنانی که آنچه را مدیریت می کنند نمی فهمند
.
خلاصه این اصول یعنی اینکه در کل دنیا و نه فقط ایران افرادی که لیاقت کمتری دارند به مدیریت ارتقا می یابند.
امیر عرب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیران ایرانی به منصبی که دارند بسیار دلبسته اند و حضور افراد زیرک و کاردان وفعال زنگ خطری برای منصب آن ها محسوب می شود
زرین دشتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
در ایران چون به دست اوردن مقام بر اساس شایسته سالاری نیست و از طرفی این مدیران برای اینکه ضعف انها در اشکار نشود از پذیرش افراد خبره اگاه جلوگیری می کنند تاریخ ایران نشان میدهد کلا نظام پادشاهی و دولتی ایران در طول تاریخ همیشه به همین منوال بوده و این را هم بپذیرید و که هر جا هم افراد خوب و باسواد وارد شده اند یا به طریقی حذف شده اند مثل امیر کبیر در دوران قاجار
محمدمهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سیالیت سیاسی چاره همه دردها.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
شاید این سئوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا علیرغم بالا بودن ضریب هوشی ما ایرانی ها نسبت به اروپاییان ، ما به عنوان کشور توسعه نیافته و آنها به عنوان کشور پیشرفته شناخته می شوند.در نظام بخصوص دولتی چون اکثرا"مدیران ارشد انتصابی هستند و انتخابی نیستند،لذا فاقد کارایی و اثربخشی بوده و چون از توانایی لازم برخوردار نیستند از اینکه کسی آنها را زیر سئوال ببرد می ترسند پس از افراد متملق و چاپلوس استفاده می کنند.و اگر از آنها ایراد گرفته شود آن شخص صلاحیت احراز پست بالاتر را از دست می دهد .متاسفانه وصیت اسکندر مقدونی ظاهرا" در ایران اجرا می شود ...ای کاش مدیران ارشد داستان شاه لیر اثر شکسپیر را مطالعه می نمودند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
معمولا مديران با افراد ثابتي كه با خلق و خوي آنها تناسب دارند را با خود بر سركار مي آورند و در صورت جابجايي از بخشي به بخش ديگر آنها را نيز كوچ مي دهند. و از پذيرش افراد جديد بالاخص جوانان مستعد در كنار خود خودداري مي كنند.
به نظر من ما ايراني ها عادت د اريم در يك چارچوب خاص فعاليت كنيم و از تجربه چيزهاي جديد و كار با افراد جديد هراس داريم .
مجید
|
Cambodia
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
وقتی بحث طی کردن راه 100 ساله در یک شب و بستن کوله بار و عزم سفر با قالیچه سلیمان باشد. مدیران حتی از استخدام و به کار گماردن افغانی و عمله حتی در پست های معاونت و ریاست هم ابایی ندارند. بعد وقتی به بالاتر رجوع می کنید می بینید بابا آن مدیر جزء واقعا" خودش به تنهایی فیلسوفی بوده که آن هم حقش خورده شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مهاجر جماعت برای بقای خودش دست به هر کاری می زند . وقتی این مهاجر با هرروشی مسئول شود طبیعتا فامیل و دارو دسته هم ولایتی اش را برای بقای خود و فامیل روی کار می آورد. وقتی شایسته سالاری ملاک نباشد و حراست ادارات هم همین سبک بالا آمده باشند از چه چیزی حراست خواهند کرد؟ از فامیل یا از اصول؟ اگر از اصول حفاظت می کردند الان اینگونه نبود که در اکثریت قریب به اتفاق ادارات و وزارتخانه ها افراد غیر مدیر و غیر متخصص حاکم باشند.
اسي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ناتواني مديران متاسفانه در تمام سطوح بالا وحتي بعضا مياني ادارات دولتي وغير دولتي مشهود است چون مدير بر اساس روابط منصوب شده وضوابط در ادارات حاكم نيست براي اينكه جايگاه خود را حفظ كند از كساني استفاده مي كند كه اولا سطح سوادشان پايين بوده ودست به تملق گويي انها بسيار بالا وبراي اينكه كارشان با مشكل مواجه نشود در سطوح پايين از افراد متخصص كه بتوانند انها را كنترل وبر سرشان هم بزننند استفاده مي نمايد اين ركن مديريت در جامعه ماست وخواهد بود به همين خاطر هر گز ما پيشرفت نخواهيم كرد چون متخصصين ما در سطوح پايين هستند واگر پا را فراتر از گليم خود بگذارند يا اخراج يا در جا خواهند زد
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
میدونید چیه؟؟
این ها افرادی ترسو هستند که با اوردن چنین افرادی (که بعضا هم پارتی بازی می کنند) نمیذارن بخور بخورشن معلوم بشه.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1- مدیریت جمع ضعیف ساده تر است و اصلا دانش مدیریتی نمیخواهد.
2- ترس از اینکه نبوغ و خرد زیر دست موجب آن شود که روزی جایش توسط آن شخص اشغال شود.
3-اوامر نابخردانه را نمیتوان به افراد نا ضعیف تحمیل کرد.قطعا مقاومت میکند.
4- یک مجموعه ای که نیاز به مدیریت ندارد و فقط مدیر نیاز دارد به این روش بهتر اداره میشود.
5-رفتار مدیران کلان در انتخاب صحیح موجب میشود که مدیرزیر دست نیز خود بخود به سمت انتخاب مدیر خرد و به عبارتی زیر دستان بهتر بروند .
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام عليكم
مثل اينكه اين خبر مشتريان زيادي داشت .اين خود حاكي از درست بودن سوء مديريت در مملكت است چون مردم اظهار نظرات زيادي داشته اند .الحق رهبري انقلاب بايد فكري بحال مديريت مملكت بكند ما مردم هم پشتيبان ايشان هستيم . سيستم هم مقصر است نه افراد چون از آنان مي خواهند كه از حد خود بالاتر نروند خلاقيت هم دراين روش امري زايل شده مي باشد .ترقي هم جبه علمي ندارد وفقط باندهاي سازماندهي شده هر از چندي ترك تازي مي كنند .وبعد ميروند .بيشتر اداره امور به قيمتي مطرح است .تا توسعه وتعالي سازماني وكمال جويي .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیریت تا حدودی ذاتی ولی اکتسابی است داشتن شجاعت کافی برای گفتن عقیده هر چند مخالف مافوق و همچنین صداقت درگفتار از امور ذاتی میباشد.گذراندن کلاسهای مدیریتی کمک شایانی در حوزه مدیریتی شخص میتواند بسیار مفید واقع گردد
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
دو دلیل مشخص وجود دارد: اول اینکه خود مدیران، غالبا ضعیف بوده و به واسطه لابی های سیاسی و توازنات مربوط به آن منصوب می شوند. بدین ترتیب عدم تخصص و توانایی مدیر در حوزه انتخاب همکاران ومشاوران طبیعی خواهد بود. دوم اینکه حضور مشاوران و همکاران قدرتمند شاید خطر خطیری بیخ گوش جناب مدیر باشد.. تنها مدیر باید به چشم بیاید چرا که اصلا ساز و کار مشخصی که مدیریت و بیلان مجموعه را مد نظر قرار دهد و ترازی باشد برای سنجش توانایی و لیاقت مدیر، در سیستم بروکراسی ما وجود ندارد. گرد و خاک کردن مدیر و جلب رضایت مدیران فرادست که آنها نیز مشخصا کم توان و کم دانش هستند وضع نامطلوب اخیر را تشدید می نماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون هيچ مديري خوشش نمياد كه باافرادزير دستش كنتاكت داشته باشه و گوش بحرفش نباشن.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ضمن تایید موارد بالا که دوستان ذکر کرده اند وقتی امنیت شغلی وجود ندارد وقتی شایسته سالاری از انتصابات مقامات بالاتر در نظر گرفته نمی شوددیگر این مسئله بدیهی است و این از مشخصه های اصلی کشورهای جهان سوم است چرا این موارد را در غرب وکشورهای توسعه یافته مثل هند برزیل و..... نمیبینیم
حاجی گرینوف
|
Australia
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تو ایران برای ثبات قدرت مدیران از این شگرد استفاده میکنند گرچه که باعث ضرره مردمه ولی مدیریتو عشقه . دوم اینکه مدیران از زیر دست بهتر از خودش میترسن چون نشون دهنده ضعف خودشونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تا اگه سوادشون نرسید و یه روز گفتند چرا نفت را با بشکه میفروشین با تانکر بفروشین بهتره کسی ایراد نگیره و متوجه نشه که ایشون نمیدونه منظور از بشکه واحد فروش هست نه اینکه با بشکه می فروشند.
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای اینکه کشور ما از نظام مدیریتی با قاعده و قانون برخوردار نبوده و نیست و ارزیابی درست از اعمال و عملکردها نیست و برای اثبات این مدعا میتوانید یک سوال بپرسید؟ که تا بحال کدام مقام مسئول بعد از اتمام ماموریت و مسئولیتش مورد بازخواست کارشناسی قرار داده اند که مثلا در ماموریت و مسئولیت شما قرار بود فلان کارها تا این حد انجام شود 1- چرا بیشتر از حد معین انجام شده که اگر منطقی باشد در مرعی و منظرعام مورد تشویق قرار گیرد و از تجارب اش به عنوان الگوی عملی استفاده شود 2- چرا کارها و ماموریتها درست انجام نشده یا کمتر انجام شده یا به تعهدات عمل نشده که لازم است علنا تقبیه و تنبیه و شیوه هایش مطرود گردد.
لذا نظام ارزیابی و ارزشیابی مدیریتی از صدر تا ذیل نظام حاکمیتی کشور بدون در نظر گرفتن وابستگیهای حزبی و گروهی و طایفه ای و قومی و صنفی و حتی بعضا در امور فوق تخصصی ملاک تعصبات دینی و مذهبی باید بعنوان یک اصل قانون اساسی پذیرفته و تمام شمول و سازکارهای اجرایی و آیین نامه ای آن از صدر تا ذیل پیاده گردد. این نظر در مراجع مختلف گفته و نوشته ام ولی همواره مفقودالاثر گشته است و به گمانم در سایت شما هم همین سرنوشت را دارد و برای همین تصور میکنم که آب از سرچشمه گل آلود است . چون واقعا مسائلی ساده در این کشور لاینحل می ماند که من چوپان هم خنده ام میگیرد.
به عقیده من ساده اگر در کشور ما فقط به یک کلمه از دین با عظمت اسلام عمل شود و ملاک عمل قرار گیرد کل امور اصلاح میشود الی الذین آمنو و عملوالصالحات و حتی اگر آمنو را بدهیم به خود انسانها و فقط حاصل آمنو را که عمل صالح است کنترل شود گلستان و مدینه فاضله ایجاد میشود.
باید باور کنیم که اداره امور جوامع با مماشا و باری به هرجهت و تساهل و تسامح ممکن نبوده و نیست و نخواهدبود.
کشوری را می بینید که روی یکنفر یک کودک یک هموطن یک تبعه حساب باز میکند و برنامه ریزی میکند و ... و در مقابل کشوری را میبینید که میلیون میلیون وارد میشوند و مهاجرت میکنند و زاده میشوند و می میرند ولی حکما و عملای کشور از آن بی خبرند؟ اگر باور نمکنید بروید شرق و غرب و شمال و جنوب کشور خودمان را نگاه کنید!! یا صحنه هایی که شب و روز در پارکهای تهران اتفاق می افتد تماشا کنید!!
والسلام و من الله التوفیق
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
باید پرسید چرا مدیران افراد مطیع و ضعیف را از قشر زنان و دختران انتخاب می کنند .( پر شدن هشتاد درصد ادارات و بانک ها از زنان و دختران آنهم زنان و دخترانی که علاقه ای به ازدواج کردن ندارند خود موید این مطلب است ) اگر برای این توانستیم جوابی پیدا کنیم جواب سوال شما هم معلوم می شود
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
دو دلیل مشخص وجود دارد: اول اینکه خود مدیران، غالبا ضعیف بوده و به واسطه لابی های سیاسی و توازنات مربوط به آن منصوب می شوند. بدین ترتیب عدم تخصص و توانایی مدیر در حوزه انتخاب همکاران ومشاوران طبیعی خواهد بود. دوم اینکه حضور مشاوران و همکاران قدرتمند شاید خطر خطیری بیخ گوش جناب مدیر باشد.. تنها مدیر باید به چشم بیاید چرا که اصلا ساز و کار مشخصی که مدیریت و بیلان مجموعه را مد نظر قرار دهد و ترازی باشد برای سنجش توانایی و لیاقت مدیر، در سیستم بروکراسی ما وجود ندارد. گرد و خاک کردن مدیر و جلب رضایت مدیران فرادست که آنها نیز مشخصا کم توان و کم دانش هستند وضع نامطلوب اخیر را تشدید می نماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
درجامعه ما مديران پاسخگو نيستند ،اگر اشتباهاتشان كاملا محرز وآشكار باشد به هيچ عنوان عزل ويا تنبيه نمي گردند وبلعكس ترفيع خواهند يافت،اين بزرگترين چالش جامعه مديرتي است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
خوب باید ادام ها هم سایز خودش یا کمتر را انتخاب کنه، این طبیعیه نیاز به بحث داره مومن.
ميهمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
همه چيز سياسي شده است.
صابر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
افرادظعیف (فکری)برای حل مشکلات روزمره بحای اتکا به خود بیشتر متوسل به امداد های غیبی میشوند مرام فوق ( تعطیلی کامل خرد ورزی از دبستان تا گور ) بعنوان فرهنگ اسلامی معرفی شده است . حال مدیری با این فرهنگ برای مصونیت خود و تداوم کارش کارها را به افرادی هم مرام خود میسپارد
ناشناسی دیگر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تابناک عزیز با این نظر سنجی واظهار نظر دوستان در مدت کوتاه نشان میده که مردم خصوصا جوانان چقدر مشتاق مشارکت در امور جامعه هستند وکاش مسئولین ما قدر این نعمت را می دانستند که ندانسته اند
در خصوص موضوع مطرح شده باید عرض کنم که این امر کلیت ندارد یعنی همه مدیران کشور دارای چنین دیدگاهی نیستند که افراد پایین تر از خود را بر سرکار بیاورند این در برهه ای از تاریخ معاصر در این چند سال اخیر اتفاق افتاده وعلت ان هم ظرفیت پایین مسئول بوده که قادر نبود با افراد قوی تعامل وهمکاری داشته باشد وگرنه در گذشته مدیرانی را داشتیم که افتخار می کرد به فلان نیرویش که توانمند هست وبا او کار می کنه انچه که مشخص ومبرهن است دلیل اصلی این کار ضعف خود مدیر هست پیش می اید بعضی وقتها هم برای جلوگیری از تحمیل فردی علیرغم لیاقت فرد مجبور میوند فرد کارا را انتخاب نکرده ودر نبود نیروی بهتر مجبور باشند نیروی ضعیفتر را انتخاب کنند این بلا سرخود بنده امده زمانی میخواستم فردی را به عنوان معاون خود معرفی وابلاغ بگیرم متاسفانه قبل از اعلام من معاون اداره ان شخص را بعنوان معاون برای بنده پیشنهاد وتاکید نمود لذا همین امر موجب شد از انتخاب ان فرد خودداری نموده وفرد دیگری را انتخاب کنم البته من در این مورد معاون اداره را مقصر میدانم که نباید تاکید میکرد بلکه تنها کاری که میتوانست انجام دهد پیشنهاد بود نه بیشتر
بیژن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اکثر مدیران ما همانند مربیان فوتبال ما هستند، هیچ جای دنیا این افراد را قبول ندارند چون فاقد علم بوده و بهره ور نیستند. تو شرکت قبلی که بودم، مدیر عامل جدید هزینه های زیادی به بودجه شرکت تحمیل کرد و افراد زیادی را از دوستان و آشنایان سابق به شرکت با حقوقهای بالا وارد کرد و جالب اینکه مدرک تحصیلی دوستان خود را به دروغ ارتقا داد و در نهایت به هیچ کدام از اهدافیکه تعریف کرده بود دست نیافت چون افراد نالایق دور و بر او بودند و او هم به دنبال بهره وری و رسیدن به اهداف شرکت نبود. این واقعیتی است که مدیران در ایران از پست خود صرفا در جهت منافع شخصی بهره برداری می نمایند و این همان اسیبی است که در سطح کلان به مملکت وارد شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
من یکی از دوستان قدیمی را دقیقا می شناسم از اول که یک کارشناس بود و حال که یکی از مدیران کل می باشد.ایشان برای رسیدن به این منصب از هیچ جیز دریغ نکرد دیگران را پله و از سیاست مداران استان استفاده نمود و به هیچ کس هم رحم نکرد. ایشان از خود شایستگی علمی و تخصصی ارائه نکرد و صرفا از روابط و بده بستانهای اقتصادی و سیاسی استفاده نمود و جالب اینکه در اداره کل منصوب به خود چون به صراحت می گویید اداره کل من فکر کنم ارثیه بابا می باشد از ضعیف ترین افراد و بله قربانگوهای چاپلوس استفاده و حتی روسای شهرستانها را هم افراد کاملا مطیع انتخاب نموده است و در ضمن 85 درصد از افراد اداره کل و شهرستانها را خانم استخدام کرده است و جالب این که وقتی پیگیری از شرایط خانواده گی افراد تازه بکار گماشته که اکثرا فارغ التحصیلان صفر دانشگاهی می باشند به عمل می اید پدر به فعلان اقای ...... مطرح در استانداری و سایر وزارتخانه ها ارتباط دارد به قول یکی از این خانمها می گوید من در خانه بودم وتازه ترم اخر را به پایان بردم که یکی تلفن زد و گفت از فردا بیا سر کار که بعدا فهمیدم اقای مدیر کل بوده است. این داستان نیست و کاملا واقعیت دارد . در کل نتیجه می گیریم که بیشتر مدیران مخصوصا در بخش دولتی صرفا بدون شایسته سالاری و فقط و فقط با روابط به روی کار امده اند و از همه ابزار برای کوبیدن افراد شایسته و متخصص استفاده می کنند یا تبعید به شهرستانهای دور و یا ارجاع و پاپوش در حراست اداره خلاصه اگر در باند انها نباشی کله پایی و اگر هم باشی ان هم با چاپلوسی هم وضع مالی خوبی داری و هم پست خوب.یک نکته در پایان از قدیم گفتن دست بالا دست بسیار است اما در تصدی چند ساله مدیران فقط تغییر میز صورت می گیرد کارشناسی که الان مدیر کل شده و فبلا در خانه اجاره ای زندگی می کرده و پدر پولداری هم نداشته چطور در عرض یک سال صاحب خانه و ماشین و سایر مستغلات دیگر که کاملا دارای مدارک مستند می باشد غمی از بابت جابجایی دارد چون بارش را بسته وعشق دنیا بکامش است.خوتان قضاوت کنید چند تا از این موارد در استانها وجود دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
یادتون یاشه در کشور ما همه رئیسن ما مدیر نداریم اگر داشتیم حالو روزمون این نبود
ramin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با سلام
در ژاپن 10درصد تيزهوش 90درصد افراد عاديرو سرپرستي ميكنه ولي در ايران 10 درصد عادي 90 درصد بقيه افراد جامعه ايرانو سر پرستي ميكنه؟؟؟؟؟؟؟؟
نوري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1- روند انتخاب مديران بر اساس رابطه و نه ضابطه
2- عدم امنيبت وترس ازذست دادن جايگاه خود
3- فرهنگ چاپلوسي ما ايرانيان
4- پاسخگو نبودن مديريت و ترجيح منفعت خود بر جمع
5- عدم امنيت شغلي براي زير دستان
6- عقده هاي رواني وحقارت مديران
7- استفاده از ساختار ديوانسالاري در سازمان هاي ايران
اله كريم عباس نيا
|
United States
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
در كشورهاي جهان سوم انتخاب مدير براي رشد و تعالي نيست بلكه براي آن است كه فقط سيستم را كنترل كند. يك اعتباري به سازمانها داده مي شه و فقط در محدوده هزينه اين اعتبارات، مدير مي تواند اظهار نظر كند. لذا ابتدا به ساكن اصلا نياز نيست مدير قوي انتخاب بشه كه بخواهد زيردستاني قوي انتخاب كند. مگه ساعت كاري كارمندان ما حدود بيست دقيقه در روز نيست لذا اصلا نيازي به مديريت قوي نيست كه بخواهد زيردستاني قوي انتخاب كند. سازمان هاي دولتي كه تابحال من ديده ام بيشتر حالت نيمه بيكاري دارند. افراد نيمه بيكار را چه مي شود كرد. موانع و مشكلاتي در كشور ما وجود داره كه آنها باعث مي شوند مدير قوي انتخاب نشه. يا در واقع مدير قوي فقط براي مديران رده بالاتر خود مشكل درست مي كند و مطالبات دارد لذا مدير ضعيف انتخاب ميشه. سازمان بايد رشد كند تا بخواهيم مدير قوي انتخاب كنيم. سازماني كه بازده كاري هر فرد آن بيست دقيقه در روز است نيازي به مدير قوي ندارد تا زيردستاني قوي انتخاب كند. اينجا اصلا بحث بحث مديريت نيست. به مدير خلاق نيازي نداريم زيرا اگه مدير خلاق انتخاب كردي بايد در مقابل آن پاسخگو باشي و مطالبات دارد. لذا مشكل ما در اين زمينه تاريخي است و به عقب ماندگي فرهنگي و صنعتي بر مي گردد.
جعفرتامر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
درکشورماهمیشه کانون توجهات مدیرمی باشد،نه مدیریت.اگرمدیریت هرمدیردرمقاطع منظم ،توسط نهادهای متخصص،مورد ارزیابی قرارگیردونتیجه ی حرکت مدیریت به سمت اهداف تعیین شده مشخص گردد.یعنی مدیرخودرابه عملکردمدیریتی پاسخگوباشد،آنوقت به دنبال یار ویاران قوی وکارآمدخواهدگشت.تااینکه تیم کاری قوی داشته باشد
مراد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تعریف مدیریت، استفاده بهینه از امکانات ونیروی انسانی در جهت نیل به اهداف سازمانش می باشد،در کشور های پیش رفته مدیر حداقل گزارش ماهانه، سالانه ودوره مدیریت خود را مکتوب ارایه میدهد، در این گزارش نقاط مثبت ومنفی خودرا بعلاوه راه کار بهینه وروان را پیشنهاد میدهد،مهمتر از همه انگیزه خدمات بهتر برای پیشرفت آینده خود را دارد ،اگر در محیطی دوغ ودوشاب یکی باشد ؟ آیا انگیزه فوق وجود دارد ؟ کاملا ساده ومشخص است.
سها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تذکر :این سوال برای مدیرانی است که سرمایه گذار نیستند و با سرمایه افراد دیگر و یا سرمایه مردم سرو کار دارند
توضیح : وقتی که یک مدیر ارشد می خواهد سیستم زیر مجموعه خود بابه میل خود او باشد و هیچگونه نظر مخالف یا تغییر جهتی صورت نگیرد . لازم است مدیران زیر مجموعه اش را از افرادی انتخاب کند که بیشتر از خود او نفهمند و از بی سوادی و عدم آگاهی کافی با گرفتن دست مزد بالا فقط اطاعت کرده و سیستم را بابه میل مدیر ارشد بگرداند .
دلیل اینکه این مسئله در ایران وجود دارد این است که هیچ شخص یا گروهی بازده آن مدیر ارشد را در زمینه فعالیتش بررسی نکرده و رشد سعودی ونزولی روند کار آن را زیر نظر ندارد . فقط به صورت یک مجموعه به وی تحویل داده شده و انتظار روزمره گی با هر کم و کیفی از وی میرود .
ناشناس
|
Austria
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به به چه عجب! تابناک بیدار می شود
اگه راست می گی پس چرا هر وقت می نوشتم "کارنامه مدیریتی" تعریف کنیم چاپ نمی کردی! بگذریم

من حاضرم در این باره یک کتاب بنویسم! آیا شما چاپ میکنی؟
محمدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مديران ضعيف قائم به ذات نيستند زيرا تصدي آنان بر سمت مديريت حسب توانايي هاي ايشان نبوده است لذا بقاي آنان در مديريت بستگي تام به بقاي مدير فوق ايشان و بقاي اين نيز بسته به بقاي مقام مافوق و اين تسلسل تا به راس سيستم ادامه خواهد داشت. بنابراين اگر هدف مديري حفظ پست و منافع فردي باشد انتصاب مديران زيردست نالايق و ضعيف حداقل دو استفاده براي وي دارد: اول اينكه مدير زير دست به دليل ضعف و عدم توانايي تابع بدون قيد و شرط دستور وي مي باشد و دوم اينكه مدير زير دست به منظور بقاي خود با جان و دل تلاش براي بقاي مدير فوق خود دارد و اين تسلسل تا قاعده ادامه دارد. بديهي است در اين سيستم افراد لايق اگر بنا به هر دليل و از جمله اشتباه مدير مافوق در مشاغل مديريتي منصوب گردند مدت مديريتشان ديري نمي پايد و سيستم بطور خودكار آن ها را از اين چرخه خارج مي كند چون نه با حلقه بلايي و نه با حلقه پاييني خود اتصال نمي يابند. با اين فرض، اصلاح اين سيستم از راس مي بايست انجام شود و هر چه به قاعده نزديك تر شويم امكان انجام اصلاح كمتر مي شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
معمولا مدیران در ایران بر اساس روابط و چاپلوسی تعیین می شوند و نه شایستگی. به خاطر اینکه شایستگی آن جایگاه را ندارند و نمی توانند با افراد قوی تر از خود کار کنند به دنبال افراد ضعیف تر از خود هستند. از طرفی مدیران ما دنیال افراد برای تایید تصمصماتشون هستند و هیچ انتقادی را نمی پذیرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چند عامل باعث می شود که هجوم برای مدیر شدن زیاد شود1حق مدیریت کلان 2 اختیار وقدرت زیاد بدون پاسخ گویی 3-اگر موفقیت در دستگاه پیش آمد مدیر تشویق می شود اگر مشکل پیش آمد عوامل زیر مجموعه توبیخ می شود 4قدرت نان قرض دادن با دی گران و.... اگر مدیر این ها را نداشته باشد مثل اوایل انقلاب فقط کسانی می آیند که عاشق خدمت باشند
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با درود بر شما:سوال بسیار پبچیده ای است که در چند سطر نمیگنجد لیکن مدیریت در کشور از شایسته سالاری پیروی نمیکند و اغاب بر اساس رابطه مدیر انتخاب میشود و مدیر منتخب یا برای انتخاب مدبران پایین دستی اغاب تحت فشار است و اگر هم نباشد از مدبران ضعیف که مانند موم در دستش باشند استفاده میکند و این کار سنت شده است برای مدبران در تمامی سطوح کلاس و سمینار میگذارند ولی کو گوش شنوا -
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
باسلام
من موضوع تيپ شناسي مديران را در مباحث حرفه اي نديدم ويكي از بدترين آفت هاي موضوع ،علاقه مندي مردم به داشتن واژه هاي شغلي با عبارات مديريتي است ،هوب هم وجهه اجتماعي داردوهم درآمد خوب ولي جاي تأسف است كه هنوز درجوامع حرفهاي مديران تيپ شناسي وديته بندي نميشوند براي مثال مديران اجرايي نبايد درطول زمان بهره برداري نبايد مدير بهره برداري بماند چون أصولا مختصات متفاوتي در نكاه سازماني خودشان بأهم دارند وأين موضوع وتوانايي ها وعدم توانايي ها منجر به انتخاب عوامل همكار كه نه بلكه به معني يار كشي در محدوده كاري است كه ممكن است هيچ بازده كاري مناسبي نداشته باشد ولى به عنوان يك يار ضروري است وعوارض منفي اين انتخابات هم قابل پش بيني است 
morady
|
United States
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
باور بفرمایید برخی مدیران برای معاون یا مشاور ارزش وجودی قایل نیستند این در حالی است که اقتدار یک مجموعه به توانایی نیروی انسانی آن وابسته است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
...تا تعريف مديريت چه باشد....... در ايران مديران لايق كم نيستند، هشت سال دفاع مقدس نشانگر مديران لايق بود، هشت سال جنگيدن با تمام دنياي غرب و استكبار،مدريت بود.
ای خداااااااااااااااااااااا
|
United States
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بهتر بود میگفتید مدیران نالایق . چرا چونکه در خارج از کشور موفق ترین مدیران در عرصه ها مختلف ایرانی هستند. و اما جواب سوالتان : نا توانی و نداشتن علم و تخصص در پست های مدیریت کارمندانی را می طلبد که بمراتب ضعیف تر از مدیر باشند چون یک کارمند توانا و قابل یقیناعملکرد مدیریت کلان بالای سرش را به چالش میکشد و زمینه فهم عمومی را برای سایر کارمندان فراهم میکند.پس یک مدیر ناتوان جهت اعمال مدیریتبی دغدغه خود نیاز مبرم به کارمندانی بسیار ناتوان تر از خود دارد. البته خروجی و باز دهی این موسسات دیگر جای بحثی ندارد.
غلامرضا9
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
گذشت آن زمان كه با عناوين مختلف روابط جاي ظوابط را بگيرند هر كسي بر اساس تعهد و شايستگي هاي خويش به مسئوليتي خواهد رسيد... شايستگي سالاري حرف اول را ميزند كه شامل هر دو مقوله تعهد و تخصص ميشود.. با تشكر از بقيه كه حقايق را به گونه اي خوب نوشته اند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
من کارمند یک شرکت هستم فقط به دو دلیل : ضعیف بودن خود مدیران و ترس از از دست دادن جایگاه
مدیران ما ترسو هستند و نمی خواهند ببینند کسی بهتر از آنهاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای اینکه ضعف خودشان پوشیده بماند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
آسه بیا آسه برو که گربه شاخت نزنه
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با توجه به اینکه معمولا مدیران ما از روی رابطه فامیلی، دوستی و جناحی انتخاب میشوند و نه بر اساس تخصص، لذا بایستی کارمندانی را انتخاب کنند که یا از نظر تخصصی و توانایی در مرحله پایینی باشند و یا اینکه چاپلوس باشند، چون هیچگاه یک آدم متخصص و کاردان زیر دست مدیری که قابلیتهای کمتری از خودش دارد کار نمیکند مگر اینکه آدم چاپلوسی باشد که بخاطر منافع شخصی خود حاضر است تن به هر خفت و خواری بدهد. به امید روزی که مدیران ما بر اساس تخصص، توانایی و پاک بودن انتخاب گردند چون آنموقع است که کشور روی پیشرفت را بخود خواهد دید.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیر ایرانی بیشتر از اینکه دغدغه کار و امور سازمانی و منافع سازمان و مردم و پرسنل زیرمجموعه اش را داشته باشد بیشتر دغدغه حفظ پست و میز و مزایای حاصله از این پست را دارد بخاطر همین همه افرادی که به نوعی برایش تهدید محسوب می شود و یا به عبارت درست تر کارشان و وجه شان از مدیر بهتر است را کنار می گذارد. نتیجه سازمانی با بهره وری پایین، افراد متملق و کوته بین و .... در نهایت هدر رفتن هزینه وقت منابع و....
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
در بسیاری از سازمانها و ادارات از آنجائیکه مدیر ارشد آن سازمان سرمایه گذار نهایی نیست، بنابراین راندمان کاری و در نتیجه سود و زیان سازمان در اولویت قرار ندارد. در چنین سازمانهایی برای مدیران ارشد ضعیف، هدف نهایی حفظ پست و سمت و بهره وری حداکثری از امتیازات و امکانات سازمان است. در صورتیکه چنین مدیر ارشدی از مدیران متخصص و توانا استفاده نماید، هر چند که راندمان و سود آوری سیستم افزایش می یابد، اما خطر مشخص شدن نقاط ضعف این مدیر و به چالش کشیده شدن مدیریت او وجود دارد. زیرا افراد متخصص و توانا به توانایی خود تکیه داشته و اعتماد به نفس و استقلال فکری بیشتری دارند. بنابراین چنین مدیر ارشدی ترجیح می دهد، افراد بله قربان گو و اصطلاحاً پاچه خوار را انتخاب نماید. از طرفی عموماً افرادی بله قربان گو هستند که از لحاظ تخصصی ضعیف بوده و تلاش می کنند نقطه ضعف خود را از طریق مجیزگویی پوشانده و لطف مدیر بالاتر را از این طریق جبران نمایند. از این طریق در یک رابطه دو طرفه، مدیر ارشد با علم بر نقاط ضعف چنین مدیرانی کنترل آنها را در دست داشته و در ضمن حریم مدیریتی و منافع شخصی خود را نیز محافظت می نماید. از طرفی مدیر زیر دستی ضعیف نیز برای حفظ جایگاهی که شایستگی اش را ندارد، مجبور به اطاعت محض از مدیر بالاتر و بله قربان گویی خواهد شد. مشکل انجام کار را نیز بعضی از این مدیران بالاتر از طریق محول کردن کار به نیروهای متخصص با سمت عادی بر طرف می نمایند. بعبارتی مدیریت و مزایای آن مخصوص افراد ضعیف، متملق و چاپلوس و کار و تلاش نیز با بیگاری کشیدن از متخصصان توانایی است که مورد تبعیض قرار گرفته اند. نتیجه اینکه این نیروهای متخصص نیز نهایتاً بواسطه تکیه بر توانائیهایشان و با ایجاد فرصتها و شرایط مناسب کاری بهتر چنین سازمانهایی را ترک خواهند کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اصل مطلب اينه كه اصلا مدير نيستند پس چه انتظار ديگه اي ازشون ميره؟!!
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظر من در ايران جايگاههاي مديريتي تعريف شده است ليكن فرايند رسيدن به يك فرد به مديريت يك مجموعه تعريف نشده است و لذا اكثر افرادي كه پست مديريت را اشغال مي كنند بدون حساب و كتاب به آن جايگاه رسيده اند و چون يك جايگاه بزرگتر از حد خود به آنها رسيده است بيشتر به فكر حفظ آن پست هستند تا انجام كار و مامويت شغلي خود و اين دليلي اصلي براي سئوال مطرح شده است.
به اميد روزي كه اين فرايند ( گرفتن پست مديريت) كاملا شفاف و دقيق براي مردم ايران مشخص شود از مديريت كلان تا مديران جز كشور.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظر من علت مشکل یک طرفه و صرفا" به مدیران بر نمی گردد بلکه مشکل دو طرفه هست ، مشکل اصلی "عدم فرهنگ صحیح گفتگو" است که در همه ابعاد رفتار اجتماعی ما ریشه دارد از جمله در رابطه بین مدیران با نیروهای زیر مجموعه خود،ما چون نمیتوانیم با هم گفتگوی درست و منطقی و بیغرض و معطوف به راه حل های کارشناسی داشته باشیم راه حل را عدم گفتگو یا اطاعت پذیری کامل طرف گفتگو قرار میدهیم و با انتخاب افراد مطیع مشکل را حل میکنیم....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیری که سابقه کاریش 7 سال باشد و با پارتی و رابطه ( از شهرستان به تهران می آورند ) به پست مدیریتی رسیده باشه ، معاونین خودش را که 25 تا 30 سال سابقه دارند ، با پاپوش فراری میدهد و افرادی را که هیچ سوادی ندارند به معاونت میرساند و تنها شرطش فرمانبرداری است ، این مدیر وقتی فرمهای تکمیل بانک اطلاعات مدیران را میخواهند تکمیل کنند ، میگوید چه معنی دارد اطلاعات مردم را الکی جمع آوری میکنند ؟!!! چون نه خود و نه معاونین جدیدش سابقه ای ندارند ، اونوقت این مدیر سالی چند صد میلیارد پول مملکت را چطوری مدیریت میخواهد بکند ؟؟!!!!!
فدوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بسیاری از ما با آرزو زندگی می کنیم که اگر به فلان منسب برسم فلان کار را می کنم حال تصور کنید فرد به آن منسب یا شبیه به آن دست یافت اکنون آرزوهایی که بر اثر زمان و تکرار ، ملکه وجودش شده است می شود هدف . او هیچ مخالفتی را بر نمی تابد چون دنبال آرزو هایش است البته در بسیاری از موارد این آرزوها هدفی جز خدمت به کشور ندارند اما چون آرزوهای ذهنی هستند و نه اهدافی مطالعه شده لذا به شکست می انجامند در هر صورت اینگونه مدیران برای رسیدن به آرزوهایشان هیچگونه مانع و مخالفتی را بر نمی تابند و همواره به دنبال دنباله برای خود می گردند و نه بال برای پرواز .
زیر دست مطیع و حرف گوش کن مانند دنباله است و زیردست جسور ،شجاع و صاحب نظر مانند بال است .دنباله فقط وصل است اما بال برای بودن و ماندن نیاز به ماهیچه ای قوی در بدنه دارد که فقط در مدیر واقع گرا و پیشرو یافت می شود .
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
خب معلومه دیگه اگه معاون مدیر قدرتی از خود مدیر فردا روزی پیش خواهد امد جای اونو میگیره......................؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چاپلوسی اگر وارد زنجیره ی مدیریت شود مانند یک ویروس عمل میکند . تمام رده های پایین تر را نیز چاپلوس میکند . شخصی که بلحاظ شخصیتی ، دانش و تجربه لیاقت لازم را برای کسب یک پست مدیریتی ندارد فقط در سایه رفتار چاپلوسانه و فرصت طلبانه میتواند به آن پست برسد . این شخص نمی تواند تصمیم های درست مدیریتی بگیرد . زیردستانی که متوجه تصمیمهای نادرست میشوند و دلسوزند و خود را وزنه و خبره می دانند اعتراض میکنند تمرد میکنند و با مدیر بد میشوند و مدیر از آنها متنفر میشود و آنها را کنار میزند ودر مقابل کسانی را که فقط با چاپلوسی روز گار میگذرانند و همیشه در هر جایی رییس را تایید می کنند و مجیزه گوی او هستند را در دورو برش جمع می کند به آنها مقامها و مسئولیتها را تقسیم می کندو اونها می شوند مدیرانی نا لایق در پستهای بعدی و به این شیوه تا انتها ادامه مییابد.
پاسخ ها
رامین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ببخشید،چاپلوسی بازنجیره مدیریت همراه بوده ودرواقع حلقه های این زنجیررا تشکیل میدهدو رفتاری نیست که تازه وارد زنجیره مدیریت شده باشد.در هرسازمان شما اگر دلسوزی کنیدومواردی را از سز دلسوزی گوشزد کنید میشوید منتقد ومنتقد از دید مدیران ایرانی باید جریمه و تنزل داده شود.اگر خواهان پیشرفت هستید همیشه هر کاروتصمیم مدیران را باید تایید کنید.
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بعنوان نمونه تجربه شخصی خود را ذکر میکنم. از تابناک خواهشمندم آنرا منعکس ننماید و فقط پاسخ را به ایمیل اینجانب ارسال نماید. با تشکر.
بنده در سازمانی کار می کردم که مدیر مجموعه ما با عضویت قراردادی و با تحصیلات و سابقه کاری پائین تر از بنده و بعضی از همکاران که عضویت رسمی هستیم، همزمان دو پست مدیریتی داشت. ظاهراً اشغال دو پست سازمانی بصورت همزمان بر خلاف قوانین اداری می باشد. نتیجه اینکه بواسطه فضای غیر منطقی و تبعیض آمیز و برخوردهای نامناسب، بسیاری از نیروهای خوب مجموعه را ترک کردند. بنده نیز با بیش از 20 سال سابقه کاری و علیرغم خدمات شایسته و انجام پروژه های بسیار مهم و دریافت لوح تقدیر از معاون وزیر و از طرفی عدم پیشرفت شغلی و مشکلات اقتصادی و اجاره نشینی و بدلیل عدم تحمل چنین فضایی ابتدا تقاضای بازنشستگی پیش از موعد نمودم که موافقت نشد. سپس راضی به استعفا و حتی اخراج شدم که آن هم فعلاً پذیرفته نشده و با هدف خسته کردن و فشار بر اعصاب و روان اینجانب فرایند رهایی را عمداً طولانی نموده اند، بگونه ایکه بیشتر از یکسال و نیم درگیر این ماجرا هستم. سوال من این است که آیا طولانی کردن بیش از حد فرایند رهایی کاری درست و قانونی است؟ با کدام منطق سازگار است که از طرفی به مشکلات و خواسته های یک نیرو بی توجه باشیم، بگونه ایکه مجبور به ترک کار خود شود و از طرفی بواسطه نیاز به تخصص او با استفاده از روشهای جنگ اعصاب مانع رفتنش شویم؟ آیا به زور میتوان یک نفر را وادار به همکاری نمود؟ خواهشمندم بنده را راهنمایی فرمائید از چه طریقی میتوانم پیگیر این مسأله باشم؟
محمودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اینکه یک تیم همفکرانتخاب شودفکربدی نیست امااگرمدیری برجسته وباتجربه وشجاع باشد بهترین راانتخاب میکند اما اگرخودشخص سرگروه غیرازاین باشدانتخابی درحدخودمیکندوطبیعی است که نتیجه ای خوبی نخواهدداشت و امادرحدخودش خواهدبودکه بایستی مدیرسرگوه شایسته باشدتاخوب نتیجه بگیرد
حسین پوستی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
حقیقت تا زمانیکه گزینش مدیر بر اساس یک سیستم انجام نگیرد هیچگاه توقع بهتر شدن وضعیت را نباید داشت.
وقتی یک شرکت اروپائی مثل شرکت TEVES نود پنج درصد از مدیران خود را از پرسنل آن شرکت انتخاب میکند و پنج در صد باقیمانده را به نفع شرکت از افراد خاص استفاده میکند باید توقع پیشرفت را داشت چرا که این افراد آشنا به سیستم شرکتشان و علاقه به شرکتشان و آشنا به توانائی پرسنل شرکتشان و...... و وقتی غیر از این در هر کجای این دنیا اتفاق بیافتد آنجا ایران میشود.
پاسخ ها
رامین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیریت اصول خاص خودراداردویک مدیر قابل که به کارمدیریت وارد باشد در هر شرکتی مشغول کار مدیریت شود میتواند منشا آثار مثبت باشد وسازمان را بسوی اهداف پیش ببرد.بقیه مشاغل ومدیریتها هم همینطور هستند.مثلا یک برقکار باقوانین خاص الکتریسیته سروکاردارد وهرجای دنیا که برود میتواند با لوازم وقطعات برقی کار کند ومفید باشدو...اتفاقا در ایران گزینش مدیران از بین کسانی که در آن شرکت سابقه کار داشته اند باعث افت سازمان میشود.این مورد بکرات تجربه شده است ونتیجه تاحدود زیادی یکسان بوده است.
اراکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
حقیقتش رو بخواید بخش زیادی از این رفتار مدیران ناشی از اشکالات قانونی ست . مثلاً در قانون حراستها این مدیر است که باید مسئول حراست وزارتخانه و سازمان خود را انتخاب و معرفی کند و مسئولین بازرسی و... را نیز همینطور . حال شما بگویید چنین حراست . بازرس و... میتواند وظایف و ماموریت هاشو بدرستی انجام دهد . و اگر چنین کند بلافاصله از مسئولیت عزل میشود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ازدوجنبه می توان به آن نگاه کرد1-اگرفرض شود مدیرفرد لایقی است موضوع کمی تغییر مییابدوتاریخ گواهی میدهد که زیرمجموعه توانمند نبودند.بنابراین مدیرلایق هم وجودداردکه دیگران نمی توانند آنراتحمل نمایند.2-زیرمجموعه ای توانمند وجودداردکه بدلیل عدم درک درست مدیررده بالاتحلیل رفته ومستهلاک شدند.لذابعلت عدم وجود سوابق قابل استنادقضاوتها به مقصد نهایی نخواهد رسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیر ضعیف زیر مجموع ضعیف می خواهد تا عیب و ضعف خود پیدا نشود!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
عدم انتقاد پذیری مدیران وعدم تسلط کاری به کار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نام خدا
برای اینکه کسانی مثل شما وجود دارند که درست یا نادرست مثل همون شرایطی که برای نظرات در نظر گرفته اید، شرایط ویژه خود را دارند که هر کس در آن چهارچوب عمل کند می تواند به آنها نزدیک شوند ( مثل شما که با شرایط خاص قصد چاپ نظرات را دارید) و چون این یک ملاک عمومی و قانون نیست ، و سلیقه حرف اول را می زند، این میشود که هست
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
معمولا مناسب با رابطه است نه شایسته سالاری لذا مدیران از افراد ضعیف انتخاب میشوند مدیران ضعیف برای اینکه معاون یا زیر دست انان با رابطه جای انان نگیرند افراد خیلی ضعیف را انتخاب میکنند برای نمونه به یکی از روسای مهم شهرمان مراجعه کرده بودم این مقام مسیول در مقابل خود یک کامپیوتر گذاشته بود مشکلی داشتم که باید از انترنت استعلام میشد ان مقام مسیول ازمن پرسید که ایا فرزند تحصیل کرده دارم یا نه گفتم دارم چطور؟ گفت فرزندت را با خودت ببر به کافی نت و فلان استعلام را بگیرد با تعجب گفتم جناب ریس شما ظاهرا از پیشرفت جامعه اطلاعی ندارید انترنت و غیره همه گیر شده و من خود دارای انترنت و وبلاگ و ایمل هستم شما از کامپیوتر چیزی نمیدانید فکر میکنید که مردم هم نمیدانند این مطلب ثابت میکند که این مدیر چقدر از زمان عقب است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون پارتی بازی می کنن
میرزا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
کتاب توسعه و تضاد جامعه شناسان دانشگاه شهید بهشتی خیلی از مشکلات مدیریتی ما را تا سال 72 بیان نمودند ضمن اینکه می شود از این نظرات بخوبی استفاده کرد ولی اگر کار را به کاردان بسپریم سپس از توصیه آنها استفاده کنیم نتایج بهتری می گیریم ما از اول انقلاب فقط به متظاهرین حراف بظاهر متعهد فاقد تخصص میدان داده ایم و به افراد کم حرف ولی متخصص(که ادعای تعهد نداشته ولی بواقع متعهد بوده اند) بها نداده ایم و حالا داریم حاصل آنرا درو می کنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
باسلام
اينجانب با8 سال سابقه مفيد مهمترين دلايل اين موضوع را
1- عدم تخصص خود مدير
2-استفاده از افراد با داشتن مزاياي غير شغلي براي مدير
3- بي خطر بودن افراد مورد استفاده
4- تملق افراد زير دست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
ضربه ي اقتصادي اي كه مديريت در اين 30 سال اخير بر ايران وارد كرده بيش از 5000 سال گذشته است. مجموع مغول ها و اعراب و افغانها و ....... نتوانسته اند اينچنين كاري انجام دهند.
ادريس حيدرنژاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
در صورت واكاوي و كنكاش در اين مقوله نتيجه مقالات علمي چندين صفحه اي خواهد بود ولي اگر بتوان در اين چند دقيقه به آن انديشيد و نگارش كرد شايد تيتر وار بشرح زير باشد:
1- عدم تطابق پست مديريت با توان و رشته تحصيلي فرد و عدم توجه به رشته تخصصي فرد منتصب با نياز پست مديريتي كه نتيجه اين انتخاب افراد ضعيف براي خود يا به دليل عدم شناخت از حوزه مديريتي جديد و يا به دليل پوشش گذاشتن بر ضعف و عدم وجود سواد كاري در پست مربوطه
2- اكثر مديران سيستم دولتي در ايران به دليل عدم از دست دادن پست مديريت ، به اصطلاح تحصيلات عاليه خود را از سازمانهاي علمي تراز بالا اخذ نكرده و صرف داشتن مدرك گام برداشته اند. مثلاً اخذ مدرك تحصيلي از سازمان مديريت دولتي و يا ... نه از دانشگاهها لذا چون دانش علمي نيست پس يكي از راهها جهت سرپوش نهادن براين امر انتخاب افراد ضعيف و تملق گو در اطراف خود مي باشد.
3- نداشتن معيارهاي مكتوب و كارشناسي شده براي پست هاي منتصب مديريتي و به طبع آن نداشتن معيارهاي مكتوب و تعريف شده براي انتخاب مديران موفق و حتي كارمندان موفق و ... و عدم وجود سيستم هاي نظارتي قوي و منسجم در سيستم هاي مديريتي
4- به دليل رابطه اي بودن سيستم ها در ايران در انتصابها ملاك انتخاب مدير سابقه و كارنامه فرد نبوده و بلكه ملاك ميزان شناخت فردي مي باشد.
5- معيار بقا در سيستم هاي مديريتي در ايران اين است كه خود را با موجهاي سياسي جاري همسو كنيم اينكه اين همسو شدن چقدر مي تواند در انجام وظايف سازماني و اهداف سازماني هم راستا نباشد مهم نيست چرا كه مهم فقط و فقط بقاست.
6- انتخاب مديران در ايران سياسي بوده و براساس شايسته سالاري نيست.
7- به قول قديما امروز كه ميدان و تاخت دست من هست پس چه بهتر كه همين حالا من هم بتازم چرا كه اگر عقب بمونم، ديگران تاختند و رفتند پس جداي از توان و شايستگي فردي جهت انتخاب اين فرد به من وصل هست پس مديريت فلان جا براش خوبه
8- داستان كوتاه كه شايد گوياي خيلي چيزها باشد: مي گويند يك فرد نابينيي با يك فرد بينايي مشغول خوردن انگور به صورت دانه به دانه بودند بعد از مدتي اين فرد نابينا شروع به خوردن انگور با خوشه مي كند فرد بينا دليل اينكار را مي پرسد كه جواب مي دهد چون تو مي دوني من نمي بينم با خوشه مي خوري پس چرا من از غافله عقب بمانم
عبدالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بسمه تعالی
1-دلیل اصلی عدم وجود شایسته سالاری و وجود بایسته سالاری
2- ضعف مدیران فامیلی
3- ترس از ازدست دادن جایگاه ، درصورتی مدیران زیر مجموعه مدیر ارشد کارا تر باشند
4- تملق پذیری مدیران
درپایان :
فرمایش حضرت علی علیه السلام :
چه بسا افرادی به خاطر تعریف وتمجید مردم به فتنه افتاده واز ترقی بازماندند. حکمت 454 نهج البلاغه
مجي
|
Spain
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
به نظر بنده مديران در ايران براساس ضوابط انتخاب نمي شوند و در واقع مدير انتخاب شده اصلا تخصص و شرايط لازم براي مديريت را ندارد و اين مدير هيچ وقت حاضر نيست با افراد متخصص تر از خود ارتباط برقرار كند چون ترس از جانشيني براي خود را دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
چون تصمیم گیریها و انتخاب افراد بر اساس معیارهای سیاسی و ایدئولوژیک صورت می پذیرد.
پاسخ ها
رامین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
نظریه ات بروزنیست واحتمالا ناشی از این است که اطلاعات بروز نداری .جانم معیار وملاک سیاسی وایدئولوزیک دوره اش گذشته است.الان تملق،چاپلوسی،زیرآب زنی،ناتوانی، وبی لیاقتی است که باعث پیشرفت وبخصوص اشغال مناصب مدیریتی درشرکتها میشود.
سالار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مختصر و مقید عرض کنم : تملق گوئی و متملق پروری در جامعه ما ریشه در تاریخ دارد.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
انتخاب مدیران ضعیف در ایران موضوعی ساده نیست و ریشه در فرهنگ و عملکرد چند صد ساله دارد و در بعد از انقلاب و به ویژه بعد از پایان جنگ تحمیلی ابعاد بیشتری پیدا کرد و در سالهای اخیر به اوج خود رسیده است. شاید یکی از دلایل اصلی انتخاب مدیران ضعیف در رأس کارها، نوع نگاه مسئولان رده بالای مملکتی باشد. وقتی با همه ی فریادهای رهبری، اصل 44 قانون اساسی به شکل دقیق انجام نمی شود و در بخش هایی هم که انجام شده رد پاهای دولتی دیده می شود. نشان می دهد که مسئولان تمایل ندارند مردم (به شکل عام) در فعالیت های مختلف مشارکت تمام عیار داشته باشند و آنها تمایل دارند به هر نحوی عوامل خود را در مراکز خود حفظ نمایند و این عوامل هم که اکثر آنها آدمهای قوی در داخل مجموعه خود نیستند مدیران زیر دست خود را از آدمهای چاپلوس استفاده می کنند. این مدیران انتصابی از گماردن آدمهای قوی واهمه دارند چون معمولاً آدمهای توانا بعد از مدتی تحمل این مدیران ضعیف را ندارند. متأسفانه به دليل دخالت مدیران دستگاههای دولتی در بخش خای خصوصی نيز این روش رصوخ نموده و دلیل آن وابسته بودن بخش خصوصی به بخش های دولتی است. از اشکالات دیگر این نوع انتصابها، عدم نگاه ملی اين قبیل مدیران به عملکرد دستگاه خود است. به دلیل گمارده شدن آنها از راه زد و بند، آنهاناچارند منافع حامیان خود (شخص، حزب، گروه، دسته و ....) را بر منافع مملکت ترجیح دهند و وقتی منافع حامیان تأمیس شد تازه شروع به بهره برداری از موقعيت برای خود می کنند و لذا جایی برای فکر کردن به منافع ملی باقی نمی ماند. تا زمانی که مردم ما (در تمامی زمینه ها) منافع خود، حزب، گروه و .... را بر منافع ملی ترجیح بدهند وضعیت به همین منوال خواهد بود. به نظر می رسد این وضعیت را همه پذیرفته اند و صدایی از ملت و دولت نسبت به این دیدگاه شنیده نمی شود. خوش باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
با تشکر فراوران از تابناک
به نظر میرسد که تابناک، مسیر ترقی و پیشرفت را انتخاب کرده که جای بسی خوشحالی است.
به امید روزهای بهتر و آزادی بیان از هر قوم، ملیت، مذهب، رنگ پوست و ...
موضوع بسیار مهمی انخاب شده اما کافی نیست.
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
صندلی مدیریت فرصتی است تا جیبشونو برکنن و از چاه نفت بره سر سفرشون. به همین دلیل آدمای ضعیف می خوان که کسی نتونه جلوی نتونستنهاشونو بگیره مبادا فرصت بدست اومده از دست بره. همین! از نظر اونا الان نقده گوربابای مملکت و جمع و فرد و منافع. و البته همین آدمها به دلیل مخفی شدن بشت زبونهای چرب و نرم تا اطلاع ثاموی در صندلی خود بابرجا هستند. اینم شد موضوع؟ خود شمای نگارنده جات درسته و از دلسوزی اینو نوشتی یا فقط ستون خالی داشتی؟ چرا اینقدر دیر یاد این حرفا افتادی؟ تاحالا کجا بودی عمو؟ مملکتمون تموم شد و رفت.
چارک میرزا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سال 59 دانشگاهها برای انقلاب فرهنگی
تعطیل شده بود به یک شرکت وارد کننده
برای استخدام رفتم . مدیر عامل آنجا مردی
کم سواد بود که هر 5 دقیقه یکبار با عربده مدیر امور اداری را بدفترش فرا میخواند و
کارمند بدبخت سراسیمه وارد میشد و شروع
به کاسه لیسی میکرد درحالیکه مدرک
فوق لیسانس مدیریت داشت . جالب اینکه هیچ اثری از دلخوری و ناراحتی در رفتار و گفتارش نبود . رمز موفقیت برخی مدیران ما سه چیز است ( پ.پ.پ.) یعنی پول . پارتی
و ازهمه مهمتر ( پررو یی ) .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
روايت است که روزي دانشمندي نزد شيخ رفته و به ايشان گفت: آيا بهتر نيست به جاي اين مريدان کم سواد، با ما دانشمندان نشت و برخاست کنيد؟
نقل است که شيخ شمشير يکي از مريدان را گرفته و به دانشمند داد و فرمود:"يکي از مريدان را بکش".
آن دانشمند رد کرد.
پس شمشير را از دانشمند گرفته و به مريد داد و فرمود: جان اين مرد را بگير.
وقتي آن مريد شمشير را بالا برد شيخ از اين کار منعش کرد و رو به مرد دانشمند فرمود:" آيا تو حاضري چنين بي چون و چرا از من فرمان بري ؟

همانا ما اهل شيوخ تاجراني هستيم که نيک مي دانيم کالاي خود را به چه کساني عرضه کنيم."
Kamran
|
United Kingdom
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام

بنظرم انتخاب تیتر بیشتر برا جلب توجه بوده، شاید تیتره واقع گرانه تر این میبود: `چرا مدیران ایرانی‌ افراد هم فکر ولی‌ تا حدی غیر متخصص را برای همکاری انتخاب میکنند`

نیمشود همه مدیران را بی‌ سود و ضعیف معرفی‌ کرد، جدای از نظرات گفته شده، شاید یکی‌ از دلیل‌ها این باشد که:

به دلیل نبود زیر ساختار‌های مناسب برای انتقاد سازنده و نبود یک پروسه سیستماتیک برای رسیدگی به نظرات معاونان، مدیران برای از دست ندادن وقت ترجیح میدهند اشخاصی‌ را از روی سلیقه انتخاب کنند. چیزی که از اوایل انقلاب به دلیل کبود متخصص شروع شد و در زمان جنگ قوّت یافت (میبینیم که خیلی‌ هم موفق بود اون هم به دلیل خلوص همه افراد منتخب بود).

در هر صورت، در همه جای دنیا تخصص فقط یک فاکتور برای همکاری است، برای مثال استاد برای انتخاب دانشجوی دکترا بیشتر از هرچیز دنبال فردی میگردد که بتوانند با هم کار تحقیقی انجام دهند تا اینکه کاندیدا یک فرد نابغه باشد.
یونس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
تابناک جان ! بکارگیری افراد ضعیف و تصدی آنها توسط مدیران پیش کش ....! ما الان شاهدیم افرادی در پستها و مسوولیتهای حساس و مهم قرار میگیرند که علاوه بر ضعف مدیریت مشکل اساسی دارند و کارنامه اشان مملو از مفاسد گوناگون است . اونوقت شما دنبال پرتغال فروش میگردی ؟؟؟؟؟
Mangool
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام؛
تابی این از اون بحثهایی است که من خیلی بهش علاقه دارم چون خودم...بگذریم؛ اما اون نکته ایی که بنظرم خیلی مهم است به خود موضوع است بلکه تبعات اونه مثلا وگذاری شرکتها و سازمانهای حوب به اینچنین اقراد است و اگر سازمان تحویلی مشکلاتی هم داشته باشه که وامصیبتا.به من که ثابت شده ما از نسل امیرکبیر و مصدق نیستیم بلکه از طرف مقابلشانیم عذر تقصیر خودم هم را میگم.یا حق.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بنده دکتری مدیریت دارم نظریات افراد را دقیق خواندم . خوشالم از اینکه خوشبختانه ملت فهیم و با سوادی داریم . تقریبا بیش از هشتاد درصد نطریات فوق به نوعی درست میباشند. این نشان میدهد که ملت ما درد را میفهمد ولی به همین دلیل بی لیاقتی و ... مدیران رده بالا، متاسفانه آنها یا هنوز نمیفهمند یا آنقدر ضعیفند که قادر به حل مشکلات نیستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
بنده دکتری مدیریت دارم نظریات افراد را دقیق خواندم . خوشالم از اینکه خوشبختانه ملت فهیم و با سوادی داریم . تقریبا بیش از هشتاد درصد نطریات فوق به نوعی درست میباشند. این نشان میدهد که ملت ما درد را میفهمد ولی به همین دلیل بی لیاقتی و ... مدیران رده بالا، متاسفانه آنها یا هنوز نمیفهمند یا آنقدر ضعیفند که قادر به حل مشکلات نیستند.
ساعد
|
Germany
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
برای اینکه معیار پیشرفت ریاکاریست! متاسفانه
علی
|
United States
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مدیران را در کشور باید به3 گروه تقسیم کرد

1-مدیران بنگاههای صددرصد خصوصی

2-مدیران بنگاههای منشعب شده از دولت یا واگذار شده به بخش خصوصی

3- مدیران شرکتهای دولتی

انتخاب مدیران گروه اول به دلیل انگیزه قوی مالکان برای بهره وری بیشتر با دقت صورت می گیرد واکثرا توانمند وبا صلاحیت هستند

گروه دوم به دلیل پرداخت نکردن مبلغ واقعی شرکت یا ماشین آلات به دولت به دلایل زیاد ازجمله روابط وسو ء استفاده به مثال مال باد آورده است ودر یک کلام
مدیری باید انتخاب کنند که مثل خودشان باشد

اما گروه سوم که نه سرمایه گذاری کرده اند ونه انگیزه قوی برای کار دارند وهرلحظه ممکن است دیگری را به جای او انتخاب کنند برای تملق گوئی و.....نمی شود آن هارا سرزنش کرد
منوچهر
|
Denmark
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
فرهنگ مديران ايراني چه در بالا و چه در ميانه فرهنگ قدكوتاهي است.. هيچ كس نبايد قدش از قد رئيس بلند تر باشد و هركس قدش بلند تر باشد پايش را اره مي كنن تا هم قد يا پائين تر از رئيس باشد..
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
در ایران جرخه معیوبی که وجود داره یکی اینکه ملاک درستی برای انتخاب یک مدیر وجود نداره(تخصص واقعی.اخلاق حرفه ای کار.مدیریت درست بر منابع انسانی.) در برخی از مواقع به عینه دیده ام که مدیر فلان دستگاه نا خواسته باعث اتلاف وقت و پیشرفت کار شده و مدیر در رده های پایین تر از همکاران کسانی رو بر میگزینند که چه بسا کمترین سیاستی رو برای امور محوله برای اون پست رو ندارند در جنین شرایطی اشفته ای که استانداردی برای میزان بهره وری وجود نداره به جای استفاده از امار واقعی با تملق و شیوه هایی که در ایران مرسومه سعی در موجه نشون دادن خودشون میکنند همینه که نظام مدیریت اداری در ایران یکی از بزگترین موانع پیشرفته
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
عدم رقابت در فضای کسب و کار کشورمان یک وضعیت رکود و انحصاری در بخش های اقتصادی به ویژه دولتی ایجاد نموده است و چون قیمت تمام شده کالای تولید ساخت داخل به دلایل مختلف از جمله عدم بهره وری و اثر بخشی قابل رقابت با سایر رقبای خارج ی نمی باشد.در نتیجه عملکرد مجموعه سازمان به درستی ارزیابی نمی شود و ما افراد بی کفایت را در سطوح مختلف سازمانی به خصو ص مدیران مشاهده میکنیم و فضای رقابت سالم منجر به حذف افراد بی کفایت از محیط سازمانی میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
عمدتا بر ميگردد به تربيت وشخصيت مدير . وقتي مدير بربستش سوار است وبي نياز است از اينکه ازمقامش عزت بگيرد بلکه به جايگاهش عزت ميدهد انوقت به خدمت کردن وبا بزرگتراز خودش کارکردن افتخار ميکند .اما وقتي افراد کوچک به کارهاي بزرگ گمارده ميشوند مجبور ميشوندکساني را انتخاب کنند که خودشان کارشناس بنظر بيايند! اينجاست که تاثريا ميرود ديوار کج وميشود نظام اجرايي موجود! ..........
سینا
|
United States
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
این قضیه در بخش دولتی صادق است که افراد نمیخواهند کسی پا روی شانه آنها بگذارد و بالا برود.در بخش خصوصی برعکس این قضیه صادق است.چون اصل بر افزایش بهره وری است.کلا سیستم دولتی ما مشکل اساسی دارد.
حمیده
|
United States
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اگر مسوولیت ها بر اساس قوانین دموکراتیک تقسیم شود .اگر کارمندان در انتخاب روسا نقش کلیدی داشته باشند اگر ملاک و ارزیابی توانایی یک مسوول صرفا مسائل سیاسی نباشد و ملاک ها تخصصی شود اگر و هزاران اگر دیگر...اما همه ی این اگر ها در دایره ی بزرگتری می گنجد .آن هم اینست که مشکل ایران قانون نیست بلکه تبعات قانون است. سالها پیش و از زمان ناصرالدین شاه بحث ورود قانون به ایران مطرح شده. مشکل اینست که ما ملت بزرگ ایران نمی توانیم به راحتی تبعات قانون را بپذیریم. در نظر گرفتن قانون یعنی اینکه همه ی آدم ها از حق یکسانی برخوردار هستند. امتیاز عقیدتی و سیاسی و طبقه ی اجتماعی بی معنا باید باشد. یعنی اگر حتی یک مخالف سیاسی بخواهد تریبون داشته باشد منعی در کار نباشد. اگر خودخواهی آدم ها نباشد و قانون هم در کار باشد همه ی مشکلات از جمله مشکل مورد بحث به تدریج حل خواهد شد.به عبارتی ما در توهم بزرگ بودن خود هر روز در حال آب شدن هستیم.
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1.عدم شایسته سالاری ودر تنیجه سپردن مصادر امور به افراد بی لیاقت ودر نتیجه عدم احساس اعتماد به نفس در مدیریت
2-سیستم مدیریت فردی در کل کشور وعدم بهای لازم به خرد جمعی وکار تیمی
3-ملزم نبودن مدیریت کلان جامعه به عدم پاسخگویی که این خود موجب سرایت روحیه عدم اتنقاد پدیری ودر تنیجه گزینش افراد مطیع وبله قربان گو به جای افراد صاحبنظر که احتمال انتفاد آنها میرود.
4- برجسته شدن وبه رح کشیده شدن بیشتر بی لیافتی مدیر بی کقایت، در حضور اقراد کاردان وضاحب نظر
سیدمصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
اول ااینکه خودشان هیچ کاری بلد نیستند و میترسند کنف شوند !!! دوم اینکه حسادت و تنگ نظری چون واهمه دارند اگر زیر دستی تخصص و مهارت پیدا کند جای آنها تنگ شود و از نان خوردن بیفتند !!! سوم اینکه چون بسیاری اهل زد و بست هستند و اصولا کار و پست را اجاره ای به آنها داده اند و با شرط و شروط! سر ازکار آنها در آورتد و نتوانند لفت و لیست نمایند !!! چهارم اینکه یک مشت اعوان و انصار بیسواد و بیعار و بیکاره بخصوص زن ذلیلهلیشان که اکثرا از قبیله همسرانشان هستند باید بکار گرفته شوند !!! پنجم اینکه اصولا اهل توکل بخدا نیستند و دوست ندارند کسی ترقی کند و کار یاد بگیرد و علاقه ای هم به پیشرفت مملکت و مردم ندارند !!! ششم اشخاص نادان و دریوزه و بی محتوی و پیذوری و بله قربان گو و متملق و چاپلوس اضولا تا آخر مرید مراد خواهند بود و سرکشی نخواهند کرد ! هفتم هرچه زیر دستان کودن تر و نادان باشند و طمعکار و تنبل اصولا کار طول کشیده ! هم جای آنها قرص خواهد بود و هم از تعدیلات منافع بیشتری برده و زر اندوزی بیشتری خواهند کرد !!!و مهمتر از همه نان بهم قرض دادن گروهها با زیر دستان نادان و ناشی و نابلد بهتر صورت خواهد پذیرفت و جابجائی پستها بهتر صورت خواهد گرفت برای جابجائیهای اتوبوسی ومینی بوسی و معاملات راحتر در این مورد صورت خواهد گرفت و بهتر با بالا دستی ها توافق نموده و سنگ و پاره سنگها راحتر بوده تا مثلا از وزارت کشور بروند وزارت صنایع و جابجائی ها و...........!!! بهمین علل هم هست که طرفهای رئیس و مرئوس سی سال سابقه یدک میکشند هیچکدان تخصص و مدیریت آموزش نگرفته و تجربه عاید نکرده و بهمین علت هنوز امورات مملکت لنگ میزند و در بحران تولید و صنعت و کل امور جاره مملکت هستیم و جالب آنکه همه افنخار میکنند که آچار فرانسه کلیه مشاغل شده اند !! هم تخصص کشاورزی دارند و هم اتومبیل سازی و هم ساختمان و هم حسابداری و حسابسازی و هم گره گشای مشکلات صنعت نفت و گاز و بیمه و بازرگانی و گمرکات و شهر و شهرداری و سد و سیل بند و... و الخ مدیریت جهانی !!!! که اگر روزی کار بر مدار قانون و شایسته سالاری قرار گیرد آنها را به گارسنی کافه هم راه نخواهند داد چه برسد به آرماتور بندی !!!!!
فرزین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
وظیفه اصلی مدیر رسیدن به اهداف سازمان می باشد ولی به دلایل زیر این مدیران حفظ خود را هدف دارندو اینجاست که امکان تحمل افراد توانا نمی باشد
- عدم توانای ، تخصص و تجربه
- انتخاب بر اساس رابطه
- اقتصاد دولتی
- عدم رقابت صحیح اقتصادی
و...
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
یعنی با اینهمه نظر ، شما میگید اونهایی که باید تصمیم بگیرند ، این ها رو نمیدونند ؟!!!!! من بعید میدونم که ندونند ، مشکل کجاست ؟! کی باید مداوا کنه ؟؟!!!! فکر میکنم چون کسی جوابگو نیست ، اینهمه نظر هم فایده ای ندارد
پاسخ ها
جواد کاشی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
صرف دونستن که بد نیست ولی واقعا خود از ما بهترون ها جواب این سوال را نمی دونند.خلاصه: در خانه اگر کس است یک حرف بس است.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
موضوع را با ذکریه مثال پاسخ میدم.
شمابرای اصلاح وآرایش موی سرخود به آرایشگاه مراجعه میکنید،یکی آرایشگرباسابقه و باتجربه ودیگری آرایشگربی تجربه،آیا شما آبروی خود رابرای یادگرفتن آرایشگری به زیرپای آرایشگر بی تجربه میریزید؟
اگرپاسخ مثبت است باید همه عواقب آنرابپذیریم و از توجیح وماست مالی پرهیز کنیم.متاسفانه در سه سال گذشته این شیوه مدیریتی که درکلیه ادارات حاکم شده است،تمام اصول و قواعداداری را ازبین برده است.اثرات منفی و بسیار خطرناک آن در دوره آینده اداره کشور نمود خواهد کرد.ضربه هایی بس دهشتناک برپیکره اداراتمون وارد شده است که برای جبران آن سالهای سال وقت و هزینه کردتا کمی جبران شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
1- برای آنکه کار خود را بر دوش آنها بگذارند.
2- تا روزی جایشان را نگیرند.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
کاشکی اینام به جای اینکه به پست و مقام فکر کنن بهفکر آباد کردن مملکت بودن کاشکی ما ها به این فکر میکردیم که اون حقوقی که میگیریم توی همه زمینه ها حلال باشه کارمند نباشیم که از وقت بدزدیم مدیر نباشیم که پوزشو بدیم دکتر نباشیم کاشکی. البته بعضی ها هم هستن که کار میکنن اونم خیلیییییییییییییییییییییییییییییی کم
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
سلام موضوع بسیار جالب بود آنقدر که یه گم گشته را پیدا کرده باشم کاش مسئولین ببینند
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
عدم رقابت در فضای کسب و کار کشورمان یک وضعیت رکود و انحصاری در بخش های اقتصادی به ویژه دولتی ایجاد نموده است و چون قیمت تمام شده کالای تولید ساخت داخل به دلایل مختلف از جمله عدم بهره وری و اثر بخشی قابل رقابت با سایر رقبای خارج ی نمی باشد.در نتیجه عملکرد مجموعه سازمان به درستی ارزیابی نمی شود و ما افراد بی کفایت را در سطوح مختلف سازمانی به خصو ص مدیران مشاهده میکنیم و فضای رقابت سالم منجر به حذف افراد بی کفایت از محیط سازمانی میشود
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
یعنی با اینهمه نظر ، شما میگید اونهایی که باید تصمیم بگیرند ، این ها رو نمیدونند ؟!!!!! من بعید میدونم که ندونند ، مشکل کجاست ؟! کی باید مداوا کنه ؟؟!!!! فکر میکنم چون کسی جوابگو نیست ، اینهمه نظر هم فایده ای ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
مشکلات امروز بخاطر راه حلهای دیروز می باشد. زمانی که در یک سیستم کوتوله پروری رواج داشته باشد به مراتب مدیران افراد ضعیف را انتخاب خواهند کرد.این پدیده نشات گرفته از دلایل متعددی است که می توان به ترجیحات و اهداف شخصی جناحی حزبی و.. بر اهداف سازمانی کاری و ملی باشد.
حسینی
|
United States
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
باسلام
درایران اساسا" مدیران با توجه به رابطه، اطاعت پذیری، وابستگی جناحی، چشم بسته عمل کردن بدون دلالت عقلی و... انتخاب می شوند نه بر اساس توانایی شخصی ولیاقت. بدین معنی که لیسانس تاریخ می شود مدیرعامل کارخانه نساجی، پسر یا باجناق و... می شود وزیر واستاندار والی الاخر.
قطعا" یک فرد صاحب نظر با درمیان گذاردن ایده های خود ودریافت نظرات مسؤولان رده بالاتر و هم سطح وحتی زیردست نتیجه گیری وتصمیم گیری می کند ومطمئنا" با توفیق به پیش می رود.
البته مشکلات کشور ما در رده های مدیریتی پایین تر به صورت بروز تخلفات ناشی از بدکاری رده های بالاتر ( رانت خواری و...)است. به طور حتم وقتی مسؤولان درجه اول به دقت مراقب رفتارهای اجتماعی-اقتصادی-ایمانی خود باشند واز تخلف فرزند خود هم نگذرند این مشکلات پیش نمی آید.
مشکل کشور ما این است که اگر من نوعی تخلفی کرد می گویند آبرویش را نریزید، حال که علی (ع) در به امانت گرفتن وسیله زینتی حضرت زینب(س) را تهدید به حد می کند و آهن داغ به دست عقیل می گذارد.
پس د رنهایت ضعف ایمان وخودپرستی وخودشیفتگی من نوعی باعث بروز مشکلات در جامعه ما می شود.
واسلام
ناشناس
|
Germany
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
یعنی با اینهمه نظر ، شما میگید اونهایی که باید تصمیم بگیرند ، این ها رو نمیدونند ؟!!!!! من بعید میدونم که ندونند ، مشکل کجاست ؟! کی باید مداوا کنه ؟؟!!!! فکر میکنم چون کسی جوابگو نیست ، اینهمه نظر هم فایده ای ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
-دلايل زيادي وجود داره ولي به نظر من مهمترين اون اينكه: به دليل نبود مطبوعات آزاد و زير سوال بردن عملكرد مديران و همچنين نبود سنديكاهاي واقعي كه با توجه به ساختار مديريت ايران ممكن است مصالح شخص (نه عامه) به خطر بيافتد ،لذا ضروريست افراد بله قربان گو در خدمت باشند.
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰