بازدید 6087
با تحولات منطقه و جهان

برنامه ریزی چین برای برگزاری نشست میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس / تعلیق یک توافق نظامی با اسرائیل از سوی امارات / اعلام نگرانی شدید رئیس اطلاعات کنگره آمریکا از توافق ایران و عربستان/ مخالفت ریاض با ورود هیات اسرائیلی به خاک عربستان

برنامه ریزی چین برای برگزاری نشست میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس، تعلیق یک توافق نظامی با اسرائیل از سوی امارات، اعلام نگرانی شدید رئیس اطلاعات کنگره آمریکا از توافق ایران و عربستان، مخالفت ریاض با ورود هیات اسرائیلی به خاک عربستان و شلیک موشک از زیردریایی توسط کره شمالی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۶۷۶۴۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۶ 13 March 2023

برنامه ریزی چین برای برگزاری نشست میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس/ تعلیق یک توافق نظامی با اسرائیل از سوی امارات/ اعلام نگرانی شدید رئیس اطلاعات کنگره آمریکا از توافق ایران و عربستان/ مخالفت ریاض با ورود هیات اسرائیلی به خاک عربستان

بین الملل تابناک: برنامه ریزی چین برای برگزاری نشست میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس، تعلیق یک توافق نظامی با اسرائیل از سوی امارات، اعلام نگرانی شدید رئیس اطلاعات کنگره آمریکا از توافق ایران و عربستان، مخالفت ریاض با ورود هیات اسرائیلی به خاک عربستان و شلیک موشک از زیردریایی توسط کره شمالی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

برنامه ریزی چین برای برگزاری نشست میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس

در نشست پیشین سران کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس با «شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین ـ که در ماه دسامبر گذشته در ریاض برگزار شد ـ رئیس جمهور چین پیشنهاد بی‌سابقه‌ای را مطرح می‌کند.  

به گزارش روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال»، رئیس جمهور چین پیشنهاد داد که نشست سطح بالایی میان سران کشور‌های حاشیه خلیح فارس و مقامات ایران طی سال ۲۰۲۳ در پکن برگزار شود.

این موضوع تنها چند روز پس از امضای توافق میان ایران و عربستان سعودی برای از سر گرفتن روابط دیپلماتیک منشر می‌شود.  

روز جمعه، چین میانجی‌گری توافق احیای روابط میان ایران و عربستان سعودی را که از هفت سال پیش قطع شده بود، انجام داد. افراد آگاه گفتند که برنامه ریزی برای برگزاری نشست گسترده‌تر میان سران کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس و ایران ـ که تا پیش از این اعلام نشده بود ـ همچنان در حال انجام است.  

بر اساس گزارش‌ها، در نشست ماه دسامبر، سران کشور‌های ششگانه شورای همکاری خلیج فارس از پیشنهاد رئیس جمهور چین برای برگزاری نشست عالی رتبه با ایران در راستای کاهش تنش‌ها استقبال کرده‌اند.  

 

تعلیق یک توافق نظامی با اسرائیل از سوی امارات

شامگاه روز یکشنبه، منابع خبری صهیونیستی خبر دادند که امارات خرید سامانه‌های پدافندی از رژیم موقت صهیونیستی را به حالت تعلیق درآورده است.

شبکه هفت رژیم صهیونیستی خبر داد، امارات پس از اظهارات «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی این رژیم درباره لزوم نابودی شهرک «حواره» و یورش به مسجدالاقصی این تصمیم را گرفته است.

منابع عبری همچنین گزارش دادند که محمد بن‌زاید، رئیس امارات تأکید کرده است که اگر ابوظبی این اطمینان را پیدا نکند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نتواند کنترل کابینه را در دست بگیرد، مساله همکاری مشترک منتفی است.

برنامه ریزی چین برای برگزاری نشست میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس/ تعلیق یک توافق نظامی با اسرائیل از سوی امارات/ اعلام نگرانی شدید رئیس اطلاعات کنگره آمریکا از توافق ایران و عربستان/ مخالفت ریاض با ورود هیات اسرائیلی به خاک عربستان

چندی پیش، اسموتریچ، وزیر افراطی کابینه نتانیاهو در سخنانی گفته بود که الحواره در کرانه باختری باید از روی «نقشه محو شود». این اظهارات با واکنش‌های تند بین‌المللی مواجه شد و حتی انتقاد آمریکایی‌ها را هم به دنبال داشت.

با افزایش انتقادها از این وزیر صهیونیست، او از مواضع خود عقب‌نشینی کرده و آن را «یک لغزش زبانی» توصیف کرد. اسموتریچ گفت که در انتخاب کلماتش در حین صحبت درباره الحواره دچار اشتباه شده است.

به تازگی «باربرا لیف»، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه گفته بود، دولت واشنگتن اظهارات بعدی اسموتریچ درباره محو الحواره را شنیده و او حالا سخنان قبلی خود را از جمله در متنی طولانی که او در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده، پس گرفته است.

با وجود این اما یک مقام ارشد تل‌آویو در گفت‌وگوهای مطبوعاتی با رسانه‌های غربی اذعان کرده بود که مسئولان وزارت خارجه آمریکا در روزهای اخیر برای مقامات صهیونیست این پیام را ارسال کردند که اگر اسموتریچ سفرش به آمریکا را لغو کند، خوشحال خواهند شد.

اظهارات سموتریچ در مورد روستای الحواره باعث واکنش‌های منطقه ای هم شد. در پی اظهارات او، برخی اعضای حزبش از جنایات ده‌ها شهرک‌نشین در روستای فلسطینی حمایت کردند. از سوی دیگر، این اظهارات موجب شد تا کشورها و سازمان‌های عربی نیز اظهارات او را محکوم کنند.

 وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اظهارات وزیر دارایی رژیم صهیونیستی درباره نابودی روستای حواره، آن را تحریک خطرناک برای ارتکاب جنایت جنگی دانست. وزارت خارجه عربستان سعودی نیز در بیانیه‌ای اظهارات نژادپرستانه و غیرمسئولانه وزیر صهیونیست را که نشان دهنده حجم خشونت و افراطی‌گری رژیم صهیونیست علیه ملت فلسطین است، محکوم کرد. پیش از این، اردن، امارات عربی متحده و مصر هر یک در بیانیه‌ای جداگانه، اظهارات وزیر دارایی رژیم صهیونیستی را محکوم کرده بودند.

اعلام نگرانی شدید رئیس اطلاعات کنگره آمریکا از توافق ایران و عربستان

مایک ترنر رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا احیای دوباره روابط دو کشور ایران و عربستان با میانجیگری چین را نگران کننده خواند و گفت این توافق نفوذ آمریکا در منطقه را تضعیف خواهد کرد.

 ترنر روز یکشنبه در مصاحبه‌ با شبکه ای‌بی‌سی افزود: من فکر می‌کنم عربستان سعودی در جای دیگری به دنبال حمایت است و این مساله ناامید کننده است که آنها به سمت ایران گرایش پیدا کرده‌اند.

برنامه ریزی چین برای برگزاری نشست میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس/ تعلیق یک توافق نظامی با اسرائیل از سوی امارات/ اعلام نگرانی شدید رئیس اطلاعات کنگره آمریکا از توافق ایران و عربستان/ مخالفت ریاض با ورود هیات اسرائیلی به خاک عربستان

وی ضمن انتقاد از دولت بایدن در ضعف خود نسبت به حمایت نظامی از عربستان، گفت: توافق میان ایران و عربستان تنش‌ها در منطقه را کاهش خواهد داد و به این معناست که چین پرچم قرمز خود را در غرب به اهتزاز درآورده است.

پیش از این جمهوری خواهان دولت جو بایدن را به خاطر موضع ضعیف نسبت به چین مورد انتقاد قرار داده بودند.

ترنر گفت: به نظر می‌رسد دولت بایدن در رویکرد خود نسبت به روسیه و چین بسیار ترسو و محتاط عمل می‌کند.

مخالفت ریاض با ورود هیات اسرائیلی به خاک عربستان

روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت» به نقل از بلومبرگ گزارش داد، مقام‌های سعودی برای یک هیات اسرائیلی که قصد حضور در یک رویداد گردشگری سازمان ملل متحد در عربستان را داشتند، ویزا صادر نکرده است.

بر اساس این گزارش، سازمان جهانی گردشگری وابسته به سازمان ملل متحد از مسئولان اسرائیلی و ساکنان روستای «کفر کاما» در منطقه الجلیل که این روستا را به عنوان یکی از ۳۲ منطقه نمونه گردشگری روستایی برای سال جاری میلادی انتخاب کرده، خواسته بود برای مراسم گردشگری به عربستان سفر کنند.

به نوشته یدیعوت آحارونوت، تصمیم برای جلوگیری از صدور روادید ورود، در حالی صورت گرفته که بین ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک توافق شده و با اشاره به اینکه علی رغم صحبت در مورد گفت وگوها برای ایجاد نزدیکی دیپلماتیک عربستان با (رژیم) اسرائیل و تمایل برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان، به نظر می رسد، واقعیت کاملاً متفاوت است.

بنا بر این گزارش، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی به سازمان جهانی گردشگری نامه فرستاد تا شاید بتواند با میانجیگری این نهاد سازمان ملل متحد، ویزا بگیرد. دوشنبه گذشته هم این سازمان از وزارت گردشگری سعودی درخواست صدور ویزا کرده بود.

شلیک موشک از زیردریایی توسط کره شمالی

بامداد دوشنبه، رسانه‌های شرق آسیا از شلیک آزمایشی یک پرتابه توسط ارتش کره شمالی خبر دادند.

ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد، نظامیان پیونگ‌یانگ، یک فروند موشک را از یک زیردریایی شلیک کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ»، در این بیانیه همچنین آمده است: «ارتش کره جنوبی ضمن تقویت نظارت و هشیاری خود، با همکاری نزدیک با ایالات متحده، حالت آماده‌باش کامل خود را حفظ می‌کند.»

برنامه ریزی چین برای برگزاری نشست میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس/ تعلیق یک توافق نظامی با اسرائیل از سوی امارات/ اعلام نگرانی شدید رئیس اطلاعات کنگره آمریکا از توافق ایران و عربستان/ مخالفت ریاض با ورود هیات اسرائیلی به خاک عربستان

دقایقی بعد ارتش کره شمالی گفت، دو فروند موشک کروز راهبردی را از یک زیردریایی آزمایشی شلیک کرده است.

این شلیک موشکی در حالی انجام شده که کره جنوبی و آمریکا از بامداد دوشنبه، رزمایش نظامی مشترک بزرگی را با هدف مقابله با پیشرفت‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی آغاز می‌کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۷
پیلا پیلا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
چین دنبال نفت ارزان است. نفت ارزان هم فقط با حفظ امنیت و آرامش بدست میاید. هر چه قدر خلیج فارس امن تر باشه بهتر میتونه نفت بخره. این امنیت هم فقط با صلح و دوستی بین ایران و کشورهای عربی حاصل میشه. چین بیشتر از اینکه به فکر فروش سلاح باشه دنبال خرید نفته و صنعتش رو که همیشه تشنه نفت است را سیراب کنه. برخلاف آمریکا که دنبال فروش اسلحه و ایجاد آشوب است. اینها واسه آمریکا نون میشه. چین عاشق چشم و ابروی ما نیست. منافعش حکم میکنه. ولی در هر صورت این منافع هم در راستای منافع ایران هم هست
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
خوب مشخصه که همه دنبال منافع خودشون هستن. قطعا برای همه کشورهای منطقه این مطلوبه که بزرگترین شریک تجاریشون کسی باشه که صلح و ثبات تو منطقه رو بخواد. واسه همینه که آمریکا دیگه حرفش تو منطقه خریدار نداره. از اون طرف دیگه توان اجبار کشورها رو هم نداره. در کل داریم از شرش تو منطقه خلاص میشیم. حالا هر اتفاقی بیفته دست خود کشورهای منطقه هست.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
فکر نمیکنید همین توافق بین ایران و عربستان، بازی آمریکا برای اقدامات خصمانه بعدی باشه!!!
ممکنه این توافق بهانه ای برای در خطر افتادن منافع آمریکا بشه و آمریکا برای تامین منافع خودش که البته حق مشروع خودش میدونه دست به اقدامات خطرناک نظامی بر علیه ایران بزنه!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
این جمله تاریخی رو فراموش نکنه. امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. اگر می تونست تا حالا ما رو از روی کره زمین محو کرده بود اینقدر که با نا دشمنی دارد لکن می بینی که همه خاکریزهایش را در منطقه داره کم کم از دست میده حتی عربستان ماحد استراتژیکش رو از دست داد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
دقیقا نظر منم هممینه ولی به این شکل که اگه خدای نکرده آمریکا و اسراِئیل بخواهند شرارتی بکنن به امارات و عربستان بخاطر رفاقتشون با ما آسیبی نرسه و بخاطر دوستی یکهویی شون ما به منافع هم پیمانانشون خسارتی وارد نکنیم
داریوش
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
امریکا وغرب دوست ما نیستن همانطور که چین وشرق نیستن.عقلانیت وخرد دوست کشورماست.ماباید با هوشمندی از پتانسیل های شرق وغرب برا رشد وتوسعه کشور استفاده کنیم.وبه کشورهای فرامنطقه ایی دستاویزی ندهیم که رابطه ما را با همسایه ها مخصوصا عربستان وترکیه وعراق خراب کنند.تا فرصت هست ازمنابع کشوربرا توسعه استفاده کنیم.دیگه دنبال چهارتا تار موی جوانها تو خیابون جولان ندهیم که دشمنان ما همین را میخواهند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۳
دوستان دلخوشه من، آمریکا موشک با برد ۱۳ هزار کیلومتر داره، حتی از توی خاک خودشم میتونه به ایران حمله کنه، نیازی به خاکریز نداره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
به امید قوی‌تر شدن واقعی شرق مقابل غرب
باور کنید اگر اهل شرق با هم متحد شوند و به خود باوری کامل برسند غرب دیگر نمی‌تواند سیاست خود را به شرق اعمال کند
پاسخ ها
پیلا پیلا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
چیزی به اسم شرق و غرب نداریم. همه دنبال منافع ملی خودشون هستند! این واژه مدتها است فقط در ایران استفاده میشه.
ناشناس
| Netherlands |
۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
پیلا پیلا جان. بله شرق به معنای سنتیش دیگه نیست. ولی از زمانی که طرح جاده کمربند اومده و سعی در احیای تمدن شرقی داشته این نگرش دوباره بوجود اومده. شاید جبهه شرق هنوز به صورت کامل بوجود نیومده ولی کشورهایی که در مقابل بلوک غربی که نمی تونید وجودش رو انکار کنید وایستادن در واقع همون بلوک شرق آینده رو تشکیل میدن. در ضمن کلمه اصلا مهم نیست مهم اون اتحاد در تضاد با منافع غرب هست که ایجاد شده و داره قویتر میشه.
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
نظم نوین جهانی در حال شکل گرفتن است امریکا و اسرائیل منزوی شده و تکه تکه خواهند شد ما نمی گوییم اسرائیل را بمب می زنیم با نظم نوین اسرائیل را تکه تکه می کنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
قرار است نظم نوین جهانی و سیستم اعتبار سنجی توسط چین در ایران هم اجرا شود واکسن زده ها خودشان را آماده کنند کارت بانکی کنار میرود کارتخوان های نانوایی و سایر فروشگاه ها با کد واکسن و اثر انگشت محصولات و غذاهای خود را میفروشند مثل چین
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
برادر یا خواهر عزیز فعلا نظم نوین مردم ایران را تکه تکه کرده بعدش هم بدون برای همیشت تا آمریکا نخواد توافقی شکل نمی گیره به قول آقایان عربستان گاو شیرده آمریکاست پس صلاح آمریکا در این توافق بوده . ساده نباشید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
منفعت آمربکا در تنش هر چه بیشتر کشورهای منطقه برای حفظ موجودیت و موقعیت اسرائیل و فروش سلاح و تلاش چین برای آرامش هر چه بیشتر در منطقه است. البته اگر لابی صهیونیستی در اروپا هم تضعیف بشه و خودش را از آمریکا و انگلیس مستقل کنه، منافع اروپا هم بیشتر در حفظ صلح و آرامش در منطقه است.
آمریکا و انگلیس نفت و منابع خودشون را دارند، اما اروپا هم مانند چین وابسته به منابع نفتی و گازی است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
دقیقا. اگر به سخنان نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت شون دقت کنی میگه ت افق بین عربستان و ایران تنش رو در منطقه کاهش می ده و این در تضاد منافع امریکاست. انریکا دوست داره بین کشورهای منطقه تنش باشه و اتش رو گرم نگه داره. برای همین ایران اینتر نشنال رو به امریکا منتقل کرد که خودش از اونجا بین ایران و عربستان اختلاف ایجاد کنه و این رسانه بسته نشه.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
دوشنبه شب ساعت 20/35 دقیقه در همین راستا برنامه از شبکه افق پخش میشد در قالب طنز که واقعا تاسف خوردم از بی محتوائی ،سبکی و.. این برنامه ، کمترین عکس العمل برکناری رئیس این شبکه است .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
اصلا دلتون را به این‌توافق و حرفای امارات خوش نکنید این یک پرده بازیه که وقتی اسراییل و امریکا و اتحادیه اروپا بعد از ۳ ماه فرصت امریکا و اروپا به ما حمله کردن این کشور ها اماج موشکهای ما قرار نگیرن خلاص نه امارات و‌نه عربستان و نه عراق و نه هیچ کشور عربی با ما رو راست نمیشن
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
قرار نیست کسی با ما روراست بشه. درسته حرفتون که اینا آماج حملات ما نمیشن ولی به این موضوع هم دقت کنید که دیگه جایی نمونده که از اونجا حمله هوایی کنن. فقط آذربایجان می مونه که احتمالا خبر پرواز 45 دقیقه ای جنگنده ما روی مرزش رو شنیدید. پس نظامیهای ما هم این چیزا حالیشونه. در ضمن همینکه این کشورها تو حمله احتمالی شریک هم نباشن از لحاظ اقتصادی برای ما هم می تونه ضامن بقا باشه. به این موضوعات هم فکر کنید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
چبن نقش محلل داره والسلام ت افف از کانال چین انجام شده پشت پرده توافف با امدیگا بوده از توافق ردو بدل زندانیام به راحتی قابل درک هست بیخودی اینقدر برای خودتون توهم و تیترهای عجیب و غریب نتراشید
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
انگار عربستان سعودی یک شبه از «گاو شیرده آمریکا» تبدیل شده به محور مقاومت. عاشق نرمش قهرمانانه رسانه های ارزشی هستم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
اینها رسانه های لرزشی هستند نه ارزشی
ناشناس
| United States of America |
۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
اینکه عربستان بجای گاو شیرده آمریکا به تدریج تبدیل به یک کشور مستقل بشه بده؟
ناشناس
| Netherlands |
۱۴:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
ناشناس 13:27 - عربستان پیش از این توافق مستقل بود و پس از آن هم است. معیار استقلال کشورها روابطشان با ایران نیست.
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
نگرانی ها از ناحیه ایران 43 سال است برای غرب ادامه دارد و ادامه خواهد داشت .
سيد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
كاش مسولين ما متوجه بشن كه با دنيا تعامل كردن همه مشكلات ما حل ميشه
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
در صورتی که اون دنیایی که شما میگید هم توان و اجازه تعامل با ما رو داشته باشه. وگرنه ما که رفتیم تو برجام اونا پس زدن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
با بدان بد باش و با نیکان نکو!
اسرئیل باید از صفحه روزگار حذف شود.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۳
کسی مشکلی با حذف اسراییل نداره ولی بهتر نیست هزینه ی خواسته های شخصیتون رو بجای بیت المال از جیب خودتون بدید؟
ناشناس
|
Oman
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
نظم نوینی در کار نیست، تفاهم چینی همانطور که از اسمش معلومه عمر زیادی نخواهد داشت. کشورهای عرب منطقه احساس میکنند که آمریکا و اسراییل برای حمله به ایران آماده می‌شوند و برای اینکه از خطر انتقام جویی ایران در امان باشند فعلا بصورت موقت دست دوستی به طرف ایران دراز کرده‌اند و شاید در ظاهر هم وانمود کنند علاقه‌ای به رابطه با اسراییل ندارند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
چرا اسرائیل آینده خوبی ندارد
اگر از تجاوزات و توسل به زور اسرائیل بگذریم
تقریبا می توان گفت که اسرائیل همانند یک وصله ناجور در منطقه خاورمیانه است که هیچ قرابتی با این منطقه ندارد
هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ ایدوئولوی این کشور نمی تواند با کشورهای منطقه در یک راستا قرار بگیرد
ایدوئولوژی اسرائیل از نوع یهودی و صهیونیستی افراطی است که حتی با یهودیان معمولی در یک راستا نیست چه برسد با کشورهای منطقه که بجز تفاوت های کوچک و جزئی همگی در یک از لحاظ ایدوئولوژی در راستا و دارای مشترکات دینی فراوانی هستند

حتی ایران با برخی از کشورهای عربی که اختلافاتی دارد اما از لحاظ ایدوئولوژی در یک راستا هستند همگی مومن به یک خدای و یک پیامبر و یک کتاب و حج و روزه و عبادات و مناسک مشترک هستند و همین موضوع نمی تواند اسرائیل را با کشورهای عرب و غیر عرب منطقه در یک راستا قرار دهد

اگر اندکی تعامل بین کشورهای عربی و اسرائیل وجود دارد به خاطر فشارهای سیاسی آمریکا و تقابلات سیاسی است که موقت و از بین رفتنی هستند

با شروع درگیری اکراین و روسیه و حمایت غرب از اکراین عملا باعث تضعیف غرب شده است و کشورهای عربی هم متوجه این موضوع هستند و در واقع نقش فشار سیاسی آمریکا بر کشورهای عربی ضعیف شده است که بر ضد اسرائیل است

اما باید گفت که حتی این موضوع به نفع غرب هم است و باعث می شود که غرب منطقی تر و بپذیرد که صلح جهانی بدنبال یک صلح جهانی حاصل می شود تا یک نوع یکجانبه گرایی و ابرقدرتی و خود را پدر جهان دانستن

مسلما اگر اسرائیل هم بدنبال نجات خود است باید بداند که کشورهای منطقه نمی توانند تغییر کنند و این خود اسرائیل است که باید تغییر کند و با تغییر خود می تواند خود را نجات دهد

تغییر اسرائیل در این است که در ایدوئولوژی خود سرسخت نباشد و متکی بر آزادی ایدئولوژی باشد و دومین تغییر این است که از لحاظ سیاسی خود را تغییر دهد و بفهمد که دوران نژاد پرستی گذشته است
ناشناس
|
United States of America
|
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
چین هم دنبال نفت و انرژی و منابع خاورمیانه است و هم سرمایه گذاری برای نفع بردن اقتصادی و هم امنیت راههای ارتباطی چین با اروپا و آفریقا. همه اینها در راستای منافع خاورمیانه هم هست. اما آمریکا دنبال ناامنی خاورمیانه است برای ضربه زدن به چین و همینطور فروش سلاح و نفوذ بیشتر در منطقه و حفظ پترو دلار که همه اینها در مجموع به ضرر منطقه است هرچند منافع کوتاه مدتی هم از آمریکا به برخی کشورهای منطقه برسه.
ناشناس
|
United States of America
|
۱۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
کشورهای خاورمیانه میتونن در عین رقابت و وجود برخی مشکلات تاریخی با هم همکاری گسترده اقتصادی هم داشته باشن و به تدریج مشکلات امنیتیشون رو هم حل کنند. خاورمیانه میتونه از کشورهای آسیای جنوب شرقی یاد بگیره. البته این یکدفعه ممکنه نیست ولی به تدریج ممکنه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
کشورهای عربی میخواهند ایران نمی خواهد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
به کوری چشم صهیونیست ها و نوکرانشان در اروپا !!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
همه کشورها به دنبال منافعشون هستند ماهم دنبال منافع اونها
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
اگر دقت کنید آمریکا از این نگران هست که تنش ها در خاورمیانه کم میشه. این یعنی اونها فقط دنبال آشوب هستن تا به حکم رانی خود ادامه دهند
اموزگار
|
Canada
|
۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
برداشت بنده ازدیدن مردم امریکا این بوده بسیار ساده وبسیار کم اطلاع از سیاست تنها نگاهشان به شرایط زندگی ودرامده هنگام انتخابات سرانشان دنبال درامد برای بدست اوردن رآی تمام قدرت دست گروه اینساید ثروتمنده چینیها ادمهای متفکری بوده وهستند شاگردان استاد کینگ معروف به کنفسیوس هستند هزاران سال قبل کشتی داشتند بانی لوله کشی اب ساخته بودند نوابغی مائو ودینگ شیاؤینگ داشتند ودنیارا تحت سلطه خواهند گرفت اما به شدت دیکاتور ودیکتاتور ساز اگرغلبه کند جهان زیر سلطه دیکتاتورها خواهد رفت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # امیر قلعه نویی # مسمومیت دانش آموزان # عادی سازی روابط ایران و عربستان # چهارشنبه سوی
آخرین اخبار
وب گردی