بازدید 11478
کد خبر: ۱۰۵۶۹۳۱
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۰ 09 June 2021

صفحه نخست ویژه‌نامه انتخاباتی تابناک ـ چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

مسعود پزشکیان:
اعضای شورای نگهبان گلایه رهبر انقلاب را نادیده گرفتند

در جلسه صحن علنی روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد مجلس شورای اسلامی، مسعود پزشکیان نماینده تبریز در اخطاری با استناد به اصل ۷۵ قانون اساسی گفت: برخی عنوان کردند بنده به شورای نگهبان بی‌احترامی کردم، همچنین از قرائت آیات قرآن توسط بنده گله کردند و همچنین برخی دیگر عنوان کردند دولت اصلاحات اقداماتی انجام داده و من قصد تصحیح آنها را داشتم.این نماینده مجلس یازدهم تصریح کرد: انتظار شفافیت از شورای نگهبان دارم که آیا چنین موضوعی ایراد دارد؛ روزی در حال شنیدن آیات سوره الرحمان بودم که متوجه شدم تمام زمین و آسمان و خورشید برای این است که در قضاوت طغیان نکنیم و مطابق عدالت حکم کنیم. پزشکیان گفت: ۱۴۰۰ سال از اسلام می‌گذرد اما بلد نیستیم ابزار اندازه‌گیری در مقابل انسان‌ها را درست کنیم و بر اساس عدالت حکم کنیم؛ اگر کسی در این خصوص حرفی داشت به او بگوییم که بر اساس چه میزانی حکم داده‌ایم. نماینده تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید بگویم بر اساس میزان حکم ندادیم لذا در این خصوص مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز گلایه کردند اما گوش نکردند و گفتند همان که بود. در واقع گلایه رهبر انقلاب را نادیده گرفتند. وی با اشاره به اشعاری از مولوی ادامه داد: به عنوان یک انسان می گویم اگر بخواهیم مملکت را درست کنیم باید همه در صحنه حضور داشته باشند و این حضور با روش‌ کنونی امکان‌پذیر نیست و نیازمند تجدیدنظر در نوع قضاوت‌ها و شاخص‌ها است. برای تبیین شاخص نیاز به دعوا نیست زیرا بلد نیستیم بر اساس یک شاخص و ترازو حکم کنیم.

غلامحسین کرباسچی:
نگاه صداوسیما به مناظره، مثل نگاهش به خندوانه و کودک شو است

غلامحسین کرباسچی در باره مناظره های انتخاباتی گفت: من فکر می‌کنم دو تا مشکل هست. اول نحوه طراحی مناظره و نگاه صدا و سیما. عزیزان صدا و سیما همان طور که به برنامه‌های «کودک‌ شو» و «خندوانه» نگاه می‌کنند، نگاه‌شان به مناظره هم همین است. او همچنین گفت: نمی‌دانم این را چه کسی طراحی کرده که سؤالات را قرعه‌کشی کنند و بعد نامزد ریاست جمهوری مجبور باشد درباره مهم‌ترین مسائل کشور در ٣ دقیقه حرف بزند و جمع‌بندی کند. صدا و سیما که گرایش سیاسی دارد و خیلی هم مشهود است. خیلی هم دوست ندارند عیار واقعی برخی افراد مشخص شود. این موضع‌گیری‌ها البته در بدنه صدا و سیما نیست بلکه در سطح مدیران است. اینها قطعاً نگاه سیاسی به مسأله دارند که در همین زمان‌های اضافه‌ای هم که به یک نامزد دادند و علی‌رغم درخواست دولت و همین طور نامزد دیگر به آنها اختصاص داده نشده، معلوم است. این موضوع یک طرف است اما بخش دیگر سوء مدیریت است. مگر صدا و سیما فقط در همین مناظره‌ها سطحی و نازل عمل می‌کند؟ برنامه‌های دیگرش هم بی کیفیت هستند. الان می‌گویند ۴٠ تا کانال تلویزیون و ٨٠ تا کانال رادیو داریم. کل نظام هم روی برنامه‌های فرهنگی و مذهبی تأکید دارد و کارگزار اصلی‌اش در این زمینه صدا و سیما است. شما ببینید چقدر این برنامه‌ها عمق دارد؟

 

احمد خاتمی:
نظارت «استصوابی» شامل تمام مراحل انتخابات می‌شود

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: من به یاد ندارم انتخاباتی برگزار شود و شورای نگهبان آماج حملات نباشد ولی با این وجود، شورای نگهبان امانتدار و امین مردم است و به وظیفه خود قاطعانه و دقیق عمل خواهد کرد.حجت الاسلام سید احمد خاتمی عضو فقهای شورای نگهبان امروز سه‌شنبه (۱۸ خرداد ۱۴۰۰) در همایش مدیران ستادی و استانی شورای نگهبان با اشاره به وظایف این شورا با توجه به اصول ۴ و ۹۱ قانون اساسی گفت: یکی از وظایف شورای نگهبان پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آنهاست و اصل ۴ قانون اساسی هم تأکید دارد کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزائی، مالی و غیر اینها باید براساس موازین اسلامی باشد و این اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگر حاکم است و تشخیص این امر بر عهده فقهای شورای نگهبان است.

وی ادامه داد: همچنین تفسیر قانون نیز بر عهده شورای نگهبان است و طبق تفسیر این شورا، نظارت شورای نگهبان بر انتخابات، «استصوابی» است و شامل تمام مراحل انتخابات می‌شود؛ در مقابل نظارت استصوابی، نظارت استطلاعی مطرح است که در این نوع نظارت، عملاً ناظر هیچ‌کاره است و نمی‌تواند بر فرآیند انتخابات، نظارت مؤثری داشته باشد و در واقع، این نظارت استصوابی است که می‌تواند منشأ اثر باشد.

محسن مهرعلیزاده:
از رای هوشمند مردم نگران هستند

محسن مهرعلیزاده: مردم ایران اگر رای شما اثر نداشت پس چرا گزینه‌های ریاست جمهوری را اینقدر محدود و خاص کردند؟ اگر رای شما اثر نداشت چرا مه و خورشید و فلک را بسیج کردند تا یک نفر خاص را رئیس‌جمهور کنند؟ اگر رای شما اثر نداشت چرا انتخابات حداقلی و نتیجه مطمئن را دنبال می‌کنند و بر خلاف شعار افزایش مشارکت تمام، اهرم‌های کاهش مشارکت را به کار می‌بندند. همه اینها به خاطر این است که باز از تصمیم رای هوشمند شما نگران هستند. ندیدید که چگونه با ما سخن می گویند. این ها به جای ارائه راهکار برای معیشت مردم، می‌گویند تمام اقتصاددان ها را به خط می کنیم و کاندیدا را تهدید می‌کنند که ممنوع الخروج و محاکمه‌تان می کنیم. 

عبدالناصر همتی:
من همه چیز را از زاویه اقتصاد حل خواهم کرد

عبدالناصر همتی: من همه چیز را از زاویه اقتصاد حل خواهم کرد. اقتصاد نیاز به اصلاح دارد و اصلاح اقتصاد از تعارض منافع می گذرد.  تا نتوانیم تعارض منافع، گروه های رانت خوار و ذی نفع را در کشور حل کنیم اقتصاد سامان نمی گیرد. چند بار رهبر معظم انقلاب فرمودند بروید بودجه را اصلاح کنید؟  باید رییس جمهور شفاف سازی را شروع کند و جلوی این فساد ها را بگیرد. دوستان گفتند کی ما گفتیم کاخ سفید را حسینیه کنیم، مگر شما سوار موتور نشدید بر سر آنها بوسه زدید؟  آقای رئیسی شما می‌فرمایید ما در حد کارمندان کسانی هستیم که علیه شما شکایت کرده اند، یعنی شما همینجا نشستید و به ما که شورای نگهبان در سطح شما ما را تایید کرده توهین می‌کنید.

 

محسن رضایی در دومین مناظره انتخاباتی مطرح کرد

به دنبال اصلاحات جدی درون قدرت هستم!

محسن رضایی در دومین مناظره انتخاباتی: اساس و برنامه دولت من اصلاح از درون قدرت است و به این دلیل که رابطه با نظام الحمدالله باثبات بوده و بیش از ۵۰ سال از عمرم که از 17 سالگی به این طرف بوده است در یک مسیر مستقیم قرار داشته‌ام لذا به دلیل اعتمادی که بین من و نظام و مردم وجود دارد و همچنین رابطه‌ای که با دوستان دیگرم از نیروهای مسلح، مجلس و قوه قضاییه می‌توانم ادعا کنم یک اصلاحات اساسی از بالا تا پایین را انجام دهم.

متن کامل مناظره دوم را اینجا بخوانید.

 سید ابراهیم رئیسی:
گشت ارشاد خواهیم داشت؛ اما برای مدیران!

سید ابراهیم رئیسی: در دور انتخابات قبل به من بسیار اهانت شد ولی از هیچکس شکایت نکردم. رقیب ما که آقایان کارمند آنان حساب می شوند 200شکایت به قوه قضائیه از دست دانشجو، پژوهشگر، رسانه ای و نماینده مجلس کردند ولی من یک شکایت نکردم. من قاضی و در جایگاه حکومت هستم و آقایان ادعای آزادی دارند.خیلی باعث تاسف است. چرا در عمل درست عمل نمی‌کنید؟  جمهور یعنی باید حق همه مملکت با هرگویشی و در هر جایگاه و شهر و روستایی تضمین قانونی شود.  فضای مجازی بهترین بستر برای نظارت بر دولتمردان است و ما این کار را در دادگستری اجرا کردیم و وعده‌هایی که آقایان می گویند را در عمل اجرا کردیم و هر قاضی با نگاه مردم ارزیابی می شود. در دوران کرونا 120هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفتند و این در دنیا الگو شد.  گشت ارشاد خواهیم داشت اما برای مدیران، چرا که «الناس علی دین ملوکهم».

سعید جلیلی:
دولت کشور را معطل کرده است

سعید جلیلی: رصه روابط بین کشورها، نقاط اشتراک دارد و نقاط اختلاف. اشتراک‌ها باعث تعامل می‌شود نقاط اختلاف‌، تقابل را ایجاد می‌کند. این هنر دولت‌هاست که بتوانند این نقاط اشتراک که فرصت‌ها را ایجاد می‌کند، تبدیل به نقطه تعامل و اختلافاتی که تقابل ایجاد می‌کند را مدیریت کنند و از تهدیدها پیشگیری کنند. در دنیا 200 کشور وجود دارد. اگر سیاست ما تعامل سازنده و گسترده با جهان باشد، یعنی تمام فرصت‌ها را دنبال و بالفعل می‌کنیم. اشکالی که ما به دولت وارد می کنیم این است که معطل چند کشور شده‌‌اند. یک روز ترامپ را بهانه می‌کنند، یک روز FATF. این‌ها که دشمنی‌شان اثبات شده است. شما باید این هنر را داشته باشید که فرصت را از دست ندهید.

علیرضا زاکانی:
آقای همتی شما نامزد روکشی هستید

علیرضا زاکانی: مردم ما امروز درگیر اولیات زندگی خود هستند، آنوقت آقای همتی صحبت از زنان در کابینه می‌کند! آقای همتی از کدام زنان و جوانان صحبت می‌کند؟ باز هم آقای همتی تکرار می‌کند که ما 5 نفر یکی هستیم؛ اگر ما نامزد پوششی هستیم، شما (همتی) نامزد «روکشی» هستید که آمده‌اید تا روکشی باشید روی 8 سال مدیریت اخیر کشور. ایجاد یک سرانه مناسب و بالا برای ورزش همگانی و توسعه باشگاه‌داری در کف هرم جامعه، ما را از خیلی از معضلات مصون می‌کند.

صفحه نخست ویژه‌نامه انتخاباتی تابناک ـ چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
فوتونیوز
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر توافق هسته ای موقت سازمان همکاری شانگهای محمدباقر ذوالقدر