tabnak-adv
tabnak-adv
انتقاد از برخورد سبوعانه آمریکا با خبرنگار پرس‌تی‌وی/کمیسیون عمران حادثه سقوط هواپیما را پیگیری کند
لاریجانی در نطق پیش از دستور ضمن تسلیت شهادت حضرت زهرا(س):
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س)، از برخورد سبوعانه آمریکا با خبرنگار پرس‌تی‌وی انتقاد کرد و گفت: کمیسیون عمران باید حادثه سقوط هواپیما را پیگیری کند.
۳۰۰ هزار نفر که خودرو پیش فروش خریده اند، پولشان را خواهند خواست/ بحران مؤسسات در انتظار شرکت‌های خودروسازی
این روز‌ها خودروسازی در ایران با اینکه بازار را کامل در انحصار خود دارد و با وجود اینکه ادعا می‌کند در این صنعت خودکفا شده و از همه مهمتر اینکه هر زمان اراده به فروش می‌کند، مشتریان آن در مقابلش به صف می‌ایستند، حال خوشی ندارد و بنا بر پیش بینی برخی از اقتصاددان‌ها به زودی به سرنوشت مؤسسات مالی دچار خواهد شد.
گزینه‌های افزایش 30 و 25 درصدی و حداقل 3 میلیون تومان حقوق روی میز نمایندگان/ مازاد درآمد دولت، صرف افزایش حقوق شود
پس از افزایش نرخ دلار و بالا رفتن قیمت‌ها در بازار، بیش از هر قشر دیگری، افراد حقوق‌بگیر و کسانی که درآمد ثابت دارند متضرر شدند، بسیاری از کارمندان حقوق دریافتی آنها حتی کفاف ده روز اول ماه را نیز نمی‌دهد و باقی مانده روزهای ماه را باید در انتظار دریافت عایدی باشند که سر برج دریافت می‌کنند.
فشار‌های بیرونی و شهرگرایی برخی نمایندگان، باعث تغییرات غیرقابل تصور در بودجه می‌شود/ طرح‌های نیمه تمام، محصول سهم خواهی برخی از بودجه است
می توان به راحتی ادعا کرد، تقریبا در هیچ دوره و دولتی بودجه های عمرانی کامل محقق نشده و همیشه بخش زیادی از بودجه های عمرانی کشور صرف امور دیگری شده که در آن برهه از تاریخ دارای اهمیت بیشتری بوده است.
اگر دولت بخواهد، قیمت ارز را به 8 هزار تومان کاهش می‌دهد/ دولت تصمیم می‌گیرد که دلار 9 هزار تومان و یا 16 هزار تومان شود
سال گذشته، تقریباً همین موقع ها بود که یک بار قیمت ارز شروع به قد کشیدن کرد و اواسط سال جاری به بیشترین حد خود، یعنی حدود 19 هزار تومان نیز رسید؛ اما در اوایل آذر ماه دولت با تغییراتی در کابینه و عزل سیف از مدیر کلی بانک مرکزی، توانست اوضاع را قدری آرام کند و قیمت ارز به حدود 10000 تومان نزدیک شد.
مافی: استانی شدن انتخابات مجلس، شأن نمایندگی را بالا می‌برد/ قاضی‌پور: نمایندگان، نماینده‌های احزاب یا صاحبان ثروت خواهند شد
سابقه استانی شدن انتخابات مجلس و تلاش برای تغییر در نظام انتخاباتی کشور به مجالس گذشته برمی گردد، به گونه ای که در مجالس ششم، هشتم و نهم نیز این طرح چندین بار تصویب شد، ولی هر بار به دلیل ایرادات وارده از سوی نمایندگان و یا اعضای شورای نگهبان به ثمر نرسید.
حذف ۴ صفر از پول ملی هزینه‌های زیادی دارد/ دولت حذف ۴ صفر را در پول‌های جدید عملیاتی کرده است
حذف ٤ صفر از پول ملی، که به تازگی به عنوان یکی از برنامه‌های جدی بانک مرکزی رسانه‌ای شده، موافقان و مخالفانی دارد. بنا بر اعلام رئیس کل بانک مرکزی، لایحه حذف ٤ صفر تقدیم دولت شده و در صورت تصویب در دولت، برای دریافت مصوبه قانونی به مجلس فرستاده خواهد شد.
نزدیک به ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و آشکار وجود دارد/ با وجود کاهش فروش نفت، رقم ریالی بودجه افزایش یافته است
مفروضات از نگاه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس؛
هنوز انتقادات از بودجه بندی سال ۹۸ ادامه دارد و بسیاری از اقتصاددان‌ها و برخی نمایندگان مجلس این بودجه را متناسب با ضرورت‌هایی که امروز گریبان‌گیر مردم شده، نمی‌دانند و حتی اعتقاد دارند که اعداد و ارقام موجود در بودجه، اغلب صوری است و تنها برای پر کردن صفحات بودجه گنجانده شده و در نهایت دولت در سال طور دیگری عمل خواهد کرد.
ژانویه، مقصر گرانی ارز در روزهای اخیر / یکی از دلایل افزایش نرخ ارز بودجه سال 98 است
با اینکه در روزهای گذشته، بار دیگر بهای ارز دستخوش تغییراتی شد و روند افزایشی به خود گرفت، برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که این التهابات زودگذر خواهد بود و علت این تغییرات را نیز به تعطیلات پایان سال میلادی ربط داده و ادعا دارند، پس از پایان تعطیلات ژانویه، اوضاع آرام خواهد شد.
نشانه‌ای از استعفای ظریف مشاهده نشده است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نشانه‌ای از استعفای ظریف مشاهده نشده و وزیر خارجه با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد.
همه به یارانه عادت کرده ایم/ افزایش رقابت در اقتصاد با عرضه کالاها در بورس
محمدرضا باهنر، نماینده ادوار مجلس معتقد است که رشد عرضه کالاهای اساسی و مواد اولیه در بورس کالا، یکی از عواملی است که اقتصاد را به اصلاح امور، رشد رقابت و شفافیت می کشاند.
خریدار نباید تاوان ایرادات خودروسازها را بدهند/ زدوبند بسیار در پیش‌فروش خودروها وجود دارد
روز گذشته، بار دیگر یکی از خودروسازی‌های کشور، قیمت‌های جدید برای تولیدات خود اعلام کرد. در لیست قیمت‌های منتشره قیمت‌های جدید به صورت معناداری با قیمت‌های قبلی فاصله دارد و حتی قیمت برخی خودروها بیش از 1.5 برابر و برخی نیز حدود دو برابر افزایش داشته‌اند.
استعفای قاضی زاده به دلیل کمبود منابع رویه ماجراست/ معرفت اقتضا می‌کرد، وزرا در این وضعیت، پایداری کنند/ شرایط برای مردم در سال آینده سخت‌تر خواهد شد
محمدرضا تابش در گفت وگو با «تابناک»؛
چند وقت پیش، یکباره خبر استعفای وزیر بهداشت و درمان خبرساز شد، ولی این بار نه تنها خبری از تکذیب این استعفا نبود، بلکه به فاصله یک روز بعد از انتشار خبر‌های مربوط به استعفای قاضی زاده هاشمی، رئیس جمهور سعید نمکی را به سرپرستی جدید وزارت بهداشت و درمان منصوب کرد.
به‌ جایی رسیده‌ایم که دیگر اعداد و ارقام در بودجه بی‌اهمیت شده است/ تحقق بودجه عمرانی محال است
کریم حسین زاده در گفت‌وگو با «تابناک»؛
بر اساس منحنی تدوین مالیات‌ها، مالیات باید تا جایی دریافت شود که بر تولید اثر منفی نگذارد؛ بنابراین، منابع بودجه باید در جاهایی سرمایه‌گذاری شود که اتمام پروژه‌ها بتواند منابع درآمدی جدیدی برای کشور ایجاد کند که اگر فروش نفت ما کاهش پیدا کرد، بتوانیم با فعال شدن این پروژه‌ها، بخشی از منابع مورد نیاز خود را تأمین و برخی از کمبودهای خود را نیز جبران کنیم.
اگر انتصاب داماد من غیر قانونی است، برکنارش کنند/هر کسی خلاف کرده، بی‌خود کرده است!
مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با «تابناک»؛
بسیاری بر این باورند که جمشید تقی زاد، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری باید چند روز قبل بر اساس قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، از سمت خود خداحافظی می‌کرد؛ اما وی همچنان در حکم رئیس صندوق در حال ادامه فعالیت است و دلیل این فعالیت‌ها نیز حمایت ویژه نایب‌رئیس مجلس از این فرد است.
قطعاً سال آینده فروش نفت ما، کمتر از پیش‌بینی‌ها خواهد شد/ برخی کشورها می‌خواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند/ راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم
هدایت الله خادمی در گفت‌وگو با تابناک؛
با توجه به ‌شدت تحریم‌ها در بودجه امسال دولت، رقم میزان فروش نفت با کاهش بسیاری همراه شده است، به گونه ای ‌که دولت امسال به‌ جای فروش دو میلیون و 700 هزار بشکه نفت در روز، رقم 1.5 میلیون بشکه را در نظر گرفته است؛ اما همین میزان رقم در نظر گرفته‌شده برای فروش نفت، به چالشی بین سیاست‌مداران تبدیل شده است.
قانون بخشودگی جرایم بانکی تشویق بدحساب هاست/ این قانون از بضاعت بانک‌ها خارج است
در بند (و) تبصره 16 قانون بودجه سال 97 آمده است، به منظور تشویق تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری، چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را که تا پایان سال ۱۳۹۶ سررسید شده باشد، از تاریخ سررسید تا پایان شهریورماه ۱۳۹۷ تسویه کنند، بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری مکلفند، اصل و سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه شود. اکنون این قانون بار دیگر در بودجه تکرار شده است.
ترکیب هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور در مجلس شورای اسلامی تعیین شد.
بودجه سنواتی امسال، مفروضات بسیاری دارد و تقریبا داد همه را درآورده است؛ اما صرف نظر از ارقام غیر واقعی، منابع غیر قابل وصول و موارد بی شمار از این دست ـ که در بودجه وجود دارد ـ ردیف مربوط به سایر هزینه هاست که متر و میزانی برای آن در نظر گرفته نشده است.
در ختم پدرم گریه نکردم؛ اما با این لایحه بودجه، برای وضع مردم گریه‌ها کردم!
فردین فرمند در گفت وگو با «تابناک»؛
این تنها مرکز پژوهش های مجلس نیست که نگران این موضوع است، برخی از نمایندگان مجلس نیز به شدت نگران اوضاع در سال آینده هستند، به طوری که سه شنبه گذشته، فردین فرمند در نشست علنی مجلس درخواست تشکیل نشست غیرعلنی برای بررسی بودجه سال 98 را مطرح کرد و به دلیل مخالفت نایب رئیس مجلس با این درخواست به گریه افتاد و در مقابل جایگاه هیأت رئیسه تحصن کرد.
قطعاً در سال آینده درآمدهای نفتی کاهش پیدا خواهد/ نمی‌توان با افزایش مالیات به فکر افزایش درآمد بود
محمود بهمنی در گفت‌وگو با «تابناک»؛
موضوع بودجه به کلاف سردرگمی بین نمایندگان مجلس و دولت تبدیل شده است؛ از یک‌ سو، تحریم‌های اعمال‌ شده به دولت باعث گشته تا درآمدهایش به‌ شدت کاهش پیدا کند و از سوی دیگر، نوع بودجه‌بندی که امسال صورت گرفته، باعث شده تا مفروضات زیادی در همین ابتدای کار ایجاد شود.
حقوق کنونی کارگران و کارمندان، کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌دهد/ میانگین قدرت خرید مردم 48 درصد کاهش یافته است
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت وگو با «تابناک» مطرح کرد؛
در روزهای گذشته، دولت میزان افزایش حقوق و دستمزد کارکنان خود را تعیین کرد و طبق آنچه در بودجه اعلام شد، در سال 98 برای کلیه کارمندان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران افزایش 20 درصدی را در نظر گرفت.
تنها بخش موفق در کشور ما، سوپرمارکت‌ها هستند/ درآمد‌های کشور را بدنه دولت می‌بلعد
یک نماینده مجلس در گفت وگو با «تابناک»؛
یکی از بیشترین انتقاداتی که همواره به دولت‌ها در زمان بودجه ریزی مطرح بوده و هست، هزینه‌های جاری در بدنه خود دولت است که بخش عظیمی از بودجه کل کشور را می‌بلعد. در این سال ها، بدنه دولت آنقدر سنگین شده که بیش از دوسوم درآمد‌های کشور صرف هزینه‌های خود دولت می‌شود.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با انتقاد از عدم کاهش قیمت اجناس در پی کاهش قیمت دلار به ده هزار تومان، گفت: لازم است در لایحه بودجه ۹۸ سطح معیشت مردم دیده شده و بر اساس آن تصمیم گیری شود.
خرید خدمت سربازی به بودجه سال ۹۸ بر می گردد
عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس می گوید موضوع خرید خدمت سربازی در بودجه سال آینده لحاظ می شود.
tabnak-adv
tabnak-adv
نطق میان دستور
دولت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع را در سال به باد فنا می دهد
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع کشور یعنی یک سوم بودجه کل در سال به دلیل عدم نظارت بر قیمت ها توسط دولت به باد فنا می رود.
ضرورت توجه کمیسیون تلفیق به معیشت کارگران، فرهنگیان و بازنشستگان
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: وضعیت معیشت کارگران، فرهنگیان و بازنشستگان در سال جاری به گونه ای تضعیف و نامساعد شد که بسیاری از آن ها توان مخارج و هزینه های زندگی خود به صورت حداقلی را ندارند و امروز که فصل، فصل بودجه است چشم های بسیاری منتظر تصمیمات نمایندگان مجلس است.
باید با ترمیم حقوق‌ها، پرداخت یارانه را قطع کرد + فیلم
عضو کمیسیون امور داخلی مجلس معتقد است باید به استانداری‌ها اختیارات بیشتری داده و مردم را در تصمیم‌سازی‌های کلان کشور مشارکت داد.
tabnak-adv
tabnak-adv
گزارش
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
پربحث ترین عناوین
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv