بازدید 13337
۷
سرپرست وزارت صمت گفت: هم اکنون قیمت مرغ هر کیلو ۱۵ هزار تومان توسط ستاد تنظیم بازار تعیین شده، اما مرغداران راضی نیستند چرا که نرخ واکسن، نهاده ها، تورم، هشدار و دستمزد کارگران افزایش یافته است.
کد خبر: ۹۸۸۵۸۶
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸ 05 July 2020

به گزارش تابناک به نقل از  تسنیم، حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۵ تیر) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نمایندگان، گفت: بازنگری درخواست خرید تضمینی که بدان اشاره شد به عهده شورای اقتصاد است که وزارت جهاد کشاورزی سقف قیمت‌های فروش را مطرح می‌کند و وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از اعضای شورای اقتصاد است. همچنین کنترل بازار برعهده ستاد تنظیم بازار است که ۱۴ عضو دارد و این موضوع فرادستگاهی است و همه امکانات در اختیار وزارت صمت نیست که معمولا پاسخگو است.

وی در مورد فولاد، ادامه داد: سال گذشته ۵۷ میلیون تن در زنجیره فولاد صادرات داشتیم که حدود ۹ میلیارد دلار است و تلاش می‌کنیم صادرات فولاد به زنجیره‌های آخر شیفت پیدا کند ضمن اینکه امروز که اینجا هستم بیش از یک ماه است که ابلاغ کردیم صادرات سنگ آهن ممنوع است یعنی زنجیره‌های خوراک مواد اولیه کنستانتره سنگ آهن و گندله آهن اسفنجی محدود گردید و به سمت شمش می‌رویم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن وتجارت در مورد اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: همه آنچه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۹ در چارت ماموریت اصلی ۷ محور برنامه و ۴۰ پروژه دارد ذیل اقتصاد مقاومتی تعریف می‌شود و اینکه دنبال تولید و اتکا به توان داخلی هستیم مفهوم اقتصاد مقاومتی است ضمن اینکه کشور بعد از ۲ سال که از تحریم می‌گذرد هنوز چرخه تولیدش فعال است که نشان دهنده اقتصاد مقاومتی و تاب آوری بخش اقتصادی است.

مدرس خیابانی در مورد ارتباط با شرکت‌های دانش بنیان، یادآور شد: هم اکنون در کشور ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که هزار عدد از آن‌ها از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز گرفتند ضمن اینکه در هفته گذشته ۶۶ میلیون دلار قطعات ساخت داخل داشتیم که ۵۵ قطعه لوازم خودرو توسط ۱۳ شرکت دانش بنیان تولید شده بودند که با ایران خودرو قرارداد داشتند و اکنون هم قرارداد‌های متعددی با معاونت علمی و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان داریم.

وی در مورد تعطیلی کارخانجات استان لرستان، افزود: حتما در این مورد نشست ویژه‌ای با ستاد تسهیل در این استان خواهیم داشت هرچند ایدرو در این منطقه در حال اجرای پروژه بیو اتانول است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن وتجارت در ادامه با وجود بیش از هزار برنامه در این وزارتخانه برای محرومیت زدایی از ۱۲ استان محروم کشور، خبر داد که کمیته‌های مختلفی برای پایش آن‌ها تشکیل شده است.

مدرس خیابانی تصریح کرد: تمام ارقام افزایش تولید در حوزه صنعت، معدن وتجارت و صادرات در بحث شرکت‌ها به طرح تفکیک بخش‌های مختلف اقتصادی و برش استانی و کالایی اشاره شده و در اختیار نمایندگان قرار گرفته است.

مرغ کالای ارزبری نیست

وی در مورد قیمت مرغ خاطرنشان کرد: یادمان نرود هرچند مرغ کالای ارزبری نیست، اما در قالب شاخص‌های کلان ۳۵ درصد نرخ دستمزد کارمندان این بخش افزایش یافته است چرا که براساس آمار رسمی بانک مرکزی تورم رشد ۴۱.۲ درصدی داشته است از سوی دیگر ما مرغ ۸ هزار تومانی نداریم و قیمت مصوب هرکیلو مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ بوده و در یک مقطع زمانی به دلیل تعطیلی تالار‌ها و شیوع کرونا که تقاضا کم شد قیمت به کیلویی ۱۰ هزار تومان رسیده بود که مرغداران زیان کردند و دفن جوجه‌ها ماحصل آن بود.

مدرس خیابانی افزود: هم اکنون قیمت مرغ هر کیلو ۱۵ هزار تومان توسط ستاد تنظیم بازار تعیین شده که مرغداران راضی نیستند چرا که نرخ واکسن، نهاده ها، تورم، هشدار و دستمزد کارگران افزایش یافته است ضمن اینکه هیچ زمان ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات مرغ تعلق نگرفته و ما صادرکننده مرغ هستیم کمااینکه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن توان تولید داخلی است و در برخی مقاطع زمانی از جمله فصل گرما که با کاهش تقاضا مواجه هستیم صادرات افزایش یافته و در اوج افزایش تقاضا همچون ماه رمضان از محل ذخیره سازی عرضه می‌کنیم.

وی در مورد واردات گوشت عنوان کرد: بیش از یک سال است که ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات گوشت حذف شده است ضمن اینکه واردات این بخش به شدت کاهش یافته کمااینکه از آمریکای جنوبی واردات نداریم و فقط از کشور‌های همسایه گوشت وارد می‌کنیم که سهم آن کمتر از ۱۰ درصد است و حداقل ۹۰ درصد گوشت را تولید می‌کنیم و در این زمینه خودکفا هستیم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد که ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها به ۵ قلم کالا اعم از ۳ قلم نهاده‌های دام و طیور و ۲ قلم روغن و دانه روغنی تخصیص پیدا می‌کند.

مدرس خیابانی در مورد دلیل کاهش سرمایه گذاری درحوزه صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: کاهش سرمایه گذاری ناشی از تحریم‌ها است، اما بیش از ۳۷ درصد سرمایه گذاری در جواز تاسیس داریم کما اینکه در ۳ ماه اول سال ۹۹، ۱۳۷ درصد سرمایه گذاری در پروانه بهره برداری کشور افزایش یافت.

ما در حوزه تجاری فقیر هستیم 

وی در مورد بر زمین ماندن برخی محصولات کشاورزی در منطقه خوزستان، اظهار کرد: ما به لحاظ زیرساخت تولید خوب عمل کرده، اما در حوزه تجاری فقیر هستیم و تلاش می‌کنیم سردخانه ها، پایانه صادراتی و کارخانه صنایع تبدیلی را اجرا کنیم ضمن اینکه بخشی از آسیب حوزه صادرات ناشی از رفتار کشور خریدار به دلیل کرونا و تحریم است.

مدرس خیابانی در مورد رایزنان بازرگانی افزود: سال گذشته برنامه ویژه‌ای برای افزایش صادرات به کشور‌های همسایه داشتیم و قرار بود ۱۵ رایزن مستقر شوند که به دلیل کمبود بودجه تنها برای ۵ کشور محقق شد از سوی دیگر قرار شد از توان بخش خصوصی در این زمینه استفاده کنیم که توافق نامه‌هایی امضا شد تا اتاق بازرگانی افرادی را تحت عنوان نماینده تام الاختیار تجاری معرفی کنند و در این زمینه بازاریابی کنند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن وتجارت در مورد روی و معادن روی، گفت: شرکت ایمیدرو در حال راه اندازی این بخش است ضمن اینکه برنامه مفصل معادن که ۶۸ گونه است را داریم و معادن کشور ۲ درصد ذخایر دنیا را تشکیل می‌دهند که ۲ برابر سطح مساحت و جمعیت کشور است و در این مورد غنی هستیم، امسال به همراه ۱۵۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی داریم که آن را به اکتشافات اضافه می‌کنیم. از سوی دیگر سال گذشته ۵۷ میلیون تن زنجیره معدن صادرشد، در سال ۹۹، قرار است ۱۰.۵ میلیارد دلار معادن را جایگزین اقتصاد نفتی کنیم.

مدرس خیابانی یادآور شد: از نیمه دوم سال گذشته اقتصاد ما از نفتی جدا شده و معدن بهترین جایگزین آن بوده که مقام معظم رهبری بر آن تاکید فرمودند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن وتجارت در پایان تاکید کرد: هم اکنون ۲۶ میلیون تن زنجیره فولاد داریم که ۷.۵ میلیون تن آن در سه ماهه اول سال ایجاد شده همچنین ظرفیت تولید شمش فولادی از ۳۷ میلیون تن به ۴۲ میلیون تن رسیده که این عدد در سال ۱۴۰۰ به ۵۵ میلیون تن خواهد رسید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
بزرگواراز تبارخادمین ملت بدبخت، از زمانی که تشریف شریف آوردی همه چیز گرانتر شده. اگربرای گرانتر کردن آمدی که اصلا نیازی به وزیر، نماینده و رییس جمهورنیست شماها که بلد نیست یک کبریت را ثابت نگهدارید چرا زحمت خدمت به خود میدهید.... قیمت خودرو را کنترل کردی بسیار جای تشکرو قدردانی از خودت و رییس جمهورشریف و صادق داره همین بس اندر احوالات حضرات خادم.
sina
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
بله شما درست میفرمایید حق با شماست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
مگه یکی دو تا جنس رفته بالا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
چرا شما بیشتر طرف مرغدارها هستید تا مردم ؟ اینطور که حرف میزنید معلومه دوست دارید قیمت مرغ باز هم افزایش پیدا کنه دقیقا مثل دلار و سکه . همه تون دارین با یه فرمان میرین جلو . قضیه چیه خدا می دونه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
به قول سعدی علیه الرحمه : سنگ را بسته اند و سگ را رها کرده اند
امیرحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
مرغ 15 تومنی رو چطور میشه از تلویزیون خرید؟
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
تابناک جان، علتش چیه هی علت گرانی مرغ، علت گرانی سیمان، علت گرانی سکه، ... رو اعلام میکنی؟ میخوای بگی این گرانی ها علت داره و بی علت نیست، یا چی؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
علائم کرونا طرح وان دونالد ترامپ محمد نادری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 جو بایدن