کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس تابناک
وقتی هیجان مثبت در بازار سرمایه شکل می‌گیرد، اصلاح آن به شکل هیجان منفی خواهد بود، ولی برآیند کلی در بلند مدت برای بازار سرمایه همچنان مثبت و رو به رشد است و سهام ارزشمند رشد بیشتری هم خواهند داشت.
کد خبر: ۹۸۱۲۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰ 29 May 2020

نگرانی از عرضه پرتفوی سهام عدالت بی مورد است/ بزرگان بازار سرمایه بر خوان تجدید ارزیابی خواهند نشست؟ /صنایع و گروه های مطلوب برای سرمایه گذاری کدامند؟

کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر روند رو به رشد و مثبت بورس در بلند مدت، نگرانی جامعه سهامداری از عرضه پرتفوی سهام عدالت را بی مورد دانست و به معرفی گزینه های مطلوب برای سهامداری پرداخت.

مهدی سوری در گفت و گو با خبرنگار بورس تابناک با بیان اینکه به تدریج از بازار سال ۹۸یا اوایل سال ۹۹ که همه نمادها با هم مثبت بودند یا بازار یکی دو هفته اخیر که همه نمادها با هم صف فروش بودند، هر دوی این وضعیت را غیر نرمال و نامطلوب دانست و تاکید کرد: از این شرایط در بازار فاصله خواهیم گرفت.

سوری گفت: بازار در حال نرمال شدن بوده بنابراین سهام ارزشمند رشد خواهند کرد و سهامی که رشد قیمتی بیش از اندازه و فراتر از ارزش های ذاتی داشتند، با اصلاح قیمتی مواجه خواهند شد.

وی ادامه داد: وقتی هیجان مثبت در بازار سرمایه شکل می گیرد، اصلاح آن به شکل هیجان منفی خواهد بود، ولی برآیند کلی در بلند مدت برای بازار سرمایه همچنان مثبت و رو به رشد است و سهام ارزشمند رشد بیشتری هم خواهند داشت.

سوری افزود: در سهام بزرگ به واسطه محرک سهام عدالت و در گروه بانکی و بیمه‌ای با توجه به قرار گرفتن برخی نمادهای آنها در نخستین ای تی اف دولت، رشدهایی را شاهد بودیم که شاید خیلی بیش از حد انتظار بود. از طرفی بحث آزادسازی سهام عدالت، هیجان منفی را به بازار تحمیل کرد و سوءتفاهم برای بازار پیش آمده ولی نحوه آزاد سازی ۳۰ درصدی به شکلی نیست که بتواند فشار فروش داشته باشد.

وی تاکید کرد: پرونده سهام عدالت از آنجایی شروع شد که دولت چهارده سال پیش مکانیزم جدید و ناپخته ای را برای بورس تعریف کرد که نتوانست آن را جمع کند و اکنون با پیش کشیده شدن بحث آزادسازی سهام عدالت و تعجیل در اخبار مربوط به آن همچنان متاسفانه این پرونده باز خواهد ماند و به این راحتی جمع نمی شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: دولت مجموعه ای از بدعت ها همچون ETFها و سهام عدالت را دربازار سرمایه اعمال کرد و از آنجایی که فضای معاملاتی آنها از بورس جدا بوده و از مکانیزم محکم و شفاف فاصله می‌گیرد، قاعدتا مشکلات بعدی را به دنبال خواهد داشت، ولی برای کلیت بازار مشکلی ایجاد نمی کند و نگرانی که مردم از عرضه پرتفوی سهام عدالت دارند نگرانی بی موردی است.

بیشتر بخوانید:

نگرانی از عرضه پرتفوی سهام عدالت بی مورد است/ بزرگان بازار سرمایه بر خوان تجدید ارزیابی خواهند نشست؟ صنایع و گروه‌های مطلوب برای سرمایه گذاری کدامند؟

وی با بیان اینکه تجدید ارزیابی یکی از محرک‌های عمده رشد قیمت سهام بوده، ادامه داد: همین طور که این مدت شاهد بودیم شرکت هایی که پتانسیل تجدید ارزیابی داشتند، با افت کمتری مواجه بودند و حتی در اصلاح بازار صف خرید آنان برچیده نشد، به طور معمول شرکت‌های سودده یا بزرگ سراغ تجدید ارزیابی نمی روند، ولی با قاعده جدید بازار دیر یا زود این شرکت ها هم یا به واسطه الزام و دستور یا تمایل خود آنان به این سمت خواهند رفت که از این بستر آماده شده و استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در اقتصاد ما سودهایی که به دست آمده خیلی مواقع ناشی از بهره وری و تولید شرکت ها نبوده، اظهار کرد: این سودها به دلیل مباحث تورمی، افزایش نرخ فروش شرکت‌ها و ارزش دارایی ها بوده و همچنان شرکت‌هایی که دارایی های فراوانی دارند و پتانسیل تجدید ارزیابی یا فروش دارایی را دارند می‌توانند رشد خوبی داشته باشند، شاید نشود گروهی دسته بندی کرد، لیکن در هر گروه این چنین شرکت هایی داریم.

این کارشناس بازار سرمایه، بیمه‌ای، سرمایه گذاری و بانک ها را عمده این شرکت ها دانست و افزود: در پالایشگاه‌ها پتانسیل زیادی برای تجدید ارزیابی وجود دارد، خیلی از شرکت‌ها که در آستانه ورشکستگی هستند، سود عملیاتی مناسبی ندارند ولی دارایی‌های خوبی دارند و می‌توانند همچنان رشد خوبی داشته باشند.

وی تاکید کرد: تعدادی از پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها که از نظر نرخ ها یا افت قیمت جهانی نفت تهدیداتی برای آنها وارد شد با توجه به اینکه نرخ گذاری چه در زمینه بهای تمام شده و تا حدودی نرخ فروش آنها دستوری و دولتی است، دولت برای پابرجا ماندن این شرکتها با کنترل بهای تولید، این تهدیدات را جبران می کند و در حالی که در بازار شاهد شکل گیری صف فروش سنگین برای پالایشگاه ها هستیم، نگرانی خاصی در این صنعت نمی‌بینم.

سوری با تاکید بر مطلوب بودن سرمایه گذاری همیشگی گروه معدنی گفت: شرکت‌هایی که تولیدات داخلی دارند مثل شرکت‌های دارویی، گروه لاستیک به نظر برای سرمایه گذاری مناسب هستند و در گروه سیمان با توجه به دارایی فراوان این شرکت ها، می‌توان شاهد اتفاقات خوبی بود و همچنان بازار سهام پتانسیل بالایی دارد و می‌تواند رشدهای خوبی داشته باشند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
تابناک ما در دنیای نان شب داریم زندگی می کنیم تو در دنیای سهام و بورس بازی باور کن خیلی از مردم محتاج همین نان شب هستند اونایی که دارند داخل بورس یک شبه میلیاردر میشن نسبت به کل جمعیت شاید یک درصد جمعیت هستند ولی من هر بار وارد سایت تابناک شدم تا داره درباره بازار بورس حرف میزنه به جرات میگم ۹۹ درصد مردم ایران فراموش شده هستند
شهاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
#مجلس باید بحران مسکن را حل کنند
وگرنه باعث بزرگترین بحرانهای اجتماعی و اقتصادی خواهد شد .


بزرگترین بحران ایران
مسکن است .

فقط یک عده دلال و سفته باز دارند سودهای کلان می برند و هیچ مالیاتی نمی دهند
و هر روز مردم را بدبخت تر و در به در می کنند .

قبلا مردم تلاش می کردند از یک منطقه به منطقه بالاتر بروند و یا آپارتمان خود را کمی بزرگتر کنند.

الان اجاره نشین ها که به حاشیه شهرها پناه برده اند و آنها که حاشیه نشین بودند به حلبی آبادها کوچ می کنند .

خریداران واقعی مسکن هم از بازار خارج شده اند و دیگر توان خرید مسکن ندارند .

فقط سفته بازان مانده اند که هر روز با بهانه های مختلف مانند افزایش نرخ ارز و غیره ،
قیمتها را بالا می برند .

اگر کمی تحقیق شود مشاهده خواهد شد
برخی از افراد ۵ الی ۵۰۰ آپارتمان و زمین دارند که نمونه روشن احتکار می باشد و هر روز قیمت آنها را بالا می برند و هیچ مالیاتی نیز نمی دهند .


مهمترین و بحرانی ترین بازار ،
بازار مسکن و به قول معرف بازار سرپناه مردم عادی است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
...همچنان شرکت‌هایی که دارایی های فراوانی دارند و پتانسیل تجدید ارزیابی یا فروش دارایی را دارند می‌توانند رشد خوبی داشته باشند...
این زشت ترین تحلیل وضعیت بورس تهران از سوی یک کارشناس بورس می تواند باشد!

یک انتهایته یک پای هشت پای این تحلیل رغبت و انتظار افزایش نرخ دلار در میان " بزرگان بازار سرمایه " می باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
سه نمونه بارز از پروپاگاندا :
تیتر اول : یک کارشناس مسکن اعلام کرد گرانی مسکن ادامه دارنخواهدبود( رییس اتحادیه املاک هم قبل ازسال ادعامیکرد درسال ۹۹ جهش قیمت مسکن نخواهیم داشت) !!!
تیتر دوم :دلار به کانال ۱۶ هزار تومان بازگشت ( وقتی متن خبررامیخوانی میبینی منظور نرخ دلار دستوری است نه دلار ازاد ! انهم نه قیمت فروش بلکه قیمت خرید را ۱۶۹۵۰ تومان اعلام کرده اند !!!
تیتر سوم : یک کارشناس بازار سرمایه پیش بینی کرد شاخص کل بورس درپایان سال ۹۹ به دومیلیون واحد برسد !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
من قبلا هم گفتم ولی تابناک چاپ نکرد
آقای دولت لطفا سهام وزارت نفت و مخابرات را در بورس عرضه کن
بقیه ی چیزها برای خودت باشه چون اکثرا ضرر ده هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
بالاخره معلوم نشد فرق بین روش مستقیم و غیر مستقیم چیه؟! در هر دو روش مراجعه به یه جائیه!
کد بورسی که قرار بود در روش مستقیم داده بشه چی شد؟
ناشناس
|
Sweden
|
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
کارشناس بازار سرمایه:خیلی از شرکت‌ها که در آستانه ورشکستگی هستند،می‌توانند همچنان رشد خوبی داشته باشند.
#کارشناس ها توهم نمی زنند!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سند همکاری 25 ساله ایران و چین غلامرضا تاجگردون هوشنگ صدیق سوال از رئیس جمهور
آخرین اخبار