بازدید 6921
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس تابناک تصریح کرد؛
کارشناس بازار سرمایه با پیش‌بینی بازدهی مناسب در نماد‌هایی که مواد اولیه و فروش داخلی دارند، گروه خودور را به دلیل مواد اولیه وارداتی و افزایش نرخ دلار و نماد‌های ساختمانی را به علت بروز نشانه‌های رکود در بخش مسکن مناسب برای سرمایه گذاری ندانست و تصریح کرد: نشانه‌های بهبود شرایط در برخی نماد‌های بانکی دیده می‌شود، همچنین شاهد رشد سود در گروه‌های آی تی محور، پرداخت و صنایع غذایی و دارویی هستیم.
کد خبر: ۹۰۳۸۴۹
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۴ 07 June 2019
تابناک اقتصادیکارشناس بازار سرمایه با پیش‌بینی بازدهی مناسب در نماد‌هایی که مواد اولیه و فروش داخلی دارند، گروه خودور را به دلیل مواد اولیه وارداتی و افزایش نرخ دلار و نماد‌های ساختمانی را به علت بروز نشانه‌های رکود در بخش مسکن مناسب برای سرمایه گذاری ندانست و تصریح کرد: نشانه‌های بهبود شرایط در برخی نماد‌های بانکی دیده می‌شود، همچنین شاهد رشد سود در گروه‌های آی تی محور، پرداخت و صنایع غذایی و دارویی هستیم.
 
حسن قاسمی در گفت‌وگو با بورس تابناک تصریح کرد: به نظر می‌رسد، ریسک‌های سیاسی کاهش یافته، ولی تحریم‌ها همچنان وجود داشته و مبادلات هم به لحاظ مالی و هم از نظر صادرات برای شرکت‌ها سخت شده، لیکن با توجه به تورم، همچنین با رشد قیمت دلار با شیب ملایم به رغم افت‌های مقطعی، چشم انداز روشنی برای بازار سرمایه متصور است.
 
چشم انداز مثبت بازار سرمایه با کاهش ریسک‌های سیاسی/ خودرویی‌ها در دست انداز گرانی مواد اولیه و دلار / بدبینی به نماد‌های ساختمانی با توجه به رکود مسکن/ / بازدهی درنماد‌های با مواد اولیه و فروش داخلی/رشد حاشیه سود گروه‌های آی تی محور، پرداخت و صنایع غذایی و دارویی

مدیر عامل کارگزاری خوارزمی ادامه داد: بررسی گزارش‌های ماهانه و عملکرد شرکت‌ها، حکایت از آن دارد که فروش بنگاه‌های اقتصادی در وضعیت خوبی است؛ البته به لحاظ مقداری ممکن است فروش آن‌ها اندکی کاهش یابد، ولی با توجه به افزایش نرخ محصول که بیشتر وابسته به دلار است، به نظر می‌رسد، شرکت‌ها امسال نیز اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، سود خوبی برای سهامداران خود به ارمغان بیاورند؛ بنابراین، چشم انداز بازار در فصل مجامع به لحاظ بازدهی مناسب خواهد بود.

قاسمی در ادامه با اشاره به کاهش قیمت نفت و تأثیر آن بر شرکت‌های پتروپالایشی نیز گفت: این کاهش بیشتر بر شرکت‌های پالایشی تأثیر خواهد داشت و البته با فرض افزایش قیمت دلار، تأثیر بااهمیت و جدی بر سودآوری این شرکت‌ها نخواهد داشت و سود آن‌ها نسبت به سال گذشته افت نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سال گذشته این شرکت‌ها فروش دلار خود را با ۸ هزار تومانی انجام داده اند و امسال نیز اگر بتوانند با نرخ ارز ۱۱ هزار تومان انجام دهند، ممکن است نتوانند جهشی در سودآوری داشته باشند، لیکن سود آن‌ها افت نخواهد داشت ـ با توجه به اینکه پی به‌ای شرکت‌ها پایین است ـ بنابراین شرکت‌هایی که از نوسانات قیمت نفت متأثرند خصوصا پتروشیمی‌ها افت سودآوری نخواهند داشت و البته از لحاظ تأثیرات مقطعی و هیجانی ممکن است با افت قیمت مواجه شوند.

قاسمی افزود: صنایعی که مواد اولیه آن‌ها وابسته به دلار و وارداتی است، همچون صنعت خودرو، امسال از لحاظ سوددهی بازدهی قابل توجهی نخواهند داشت؛ هرچند شاید به دلیل موضوع تجدید ارزیابی و افزایش سرمایه از این محل و متأثر از رفتار‌های هیجانی رشد مقطعی را تجربه کنند، لیکن چشن انداز سودآور آن‌ها بعید به نظر می‌رسد.

وی تأکید کرد: در مقابل سرمایه گذاری در نما‌هایی که مواد اولیه آن‌ها داخلی و فروش آن‌ها نیز در داخل کشور است، امسال کم ریسک خواهند بود و بازدهی نسبتا خوبی خواهند داشت؛ همچون شرکت‌های غذایی و شرکت‌هایی که در حوزه آی تی و پرداخت فعالیت دارند.

وی در خصوص گروه بانکی‌ها نیز گفت: در این صنعت به استثنای یکی دو بانک با موضوعات مختلفی روبه رو هستند، ولی با توجه به اقدامات بانک مرکزی و اینکه بانک‌ها سود را ماه‌شمار محاسبه می‌کنند، نسبت به سال‌های قبل وضعیت بهتری خواهند داشت و در صورتی که موجودی ارزی داشته باشند، با توجه به نرخ تسعیر ارز، سود خوبی را شناسایی خواهند کرد و وضعیت آن‌ها بهتر خواهد شد و البته تا شرایط آرمانی فاصله خواهند داشت.

قاسمی در خصوص وضعیت سودآوری شرکت‌های صادرات محوری که مواد اولیه خود را در داخل تهیه می‌کنند همچون نما‌های فلزی و معدنی نیز گفت: این دسته از نماد‌ها و شرکت‌ها نسبتا بازدهی خوبی در یک سال آینده خواهند داشت.

وی دربارع گروه دارو نیز گفت: در این گروه، گزارش‌ها حکایت از عملکرد مناسب طی چند ماه اخیر داشته، چنانچه بتوانند مواد اولیه را با دلار ارزانتر از طریق دولت تأمین کنند، کماکان بازدهی خوبی خواهند داشت و حاشیه سود آنها طی چند ماه اخیر رشد خوبی داشته است، لیکن چنانچه دلار ۴۲۰۰ تومانی به آن‌ها تعلق نگیرد، حاشیه سود آن‌ها کاهش خواهد یافت.

قاسمی در خصوص گروه انبوه سازی نیز با بیان اینکه نظر مثبتی نسبت به این گروه ندارم چرا که این شرکت‌ها با پایان یک پروژه پروژه بعدی را شروع می‌کنند، تصریح کرد: این شرکت‌ها در مقاطعی و همزمان با پایان پروژه‌ها و تکمیل و فروش آن‌ها سود‌های خوبی را شناسایی می‌کنند، ولی برای چند سال در رکود فرو می‌روند و به نظر می‌رسد همین اتفاق برای آن‌ها خواهد افتاد. عملکرد آن‌ها بد نبوده، ولی باید پروژه‌های جدید را با نرخ‌های بیشتر آغاز کنند و با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن، به نظر می‌رسد خرید و فروش با رکود مواجه شود و به لحاظ سودآوری چندان رمقی نخواهند داشت.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۷
علی رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
مردم در ایران باید کار با بورس و خرید و فروش سهام را یاد بگیرند
باید برای آن برنامه ریزی صورت بگیرد تا حداقل اطلاعات مورد نیاز برای فعالیت موثر در ایرن بازار را یاد بگیرند چون بازار سهام شرکت ها محل جذب نقدینگی های کوچک ، متوسط و بالا مردم است و این باعث مشارکت مردم در تولید و جمع کردن بازار دلالی در کشور ها می شوند
البته قانون گذاران در اینکه مردم به سمت این بازار سازنده بیایند نقش مهمی دارند باید ریسک دلالی در ایران بالا برده شود و قوانین حمایتی در بورس بیشتر شوند تا نقدینگی جذب این بازار مولد شود
البته باید شرکت های صورت های مالی شفاف هم ارایه دهند و اخبار پیش روی شرکت ها را هم به صورت شفاف در اختیار سهام داران قرار دهند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
تنهامنبع درامد ارزی وامیدفورس پتروشیمی بودکه تق انهم درامد بیچاره بورس !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
عالی بود ، بورس نیاز به نظرات کارشناسی اینچنینی دارد تا کسانی که خرید و فروش انجام می دهند چشم اندازی روشنی در پیش روی خود ببینند و با مطالعه در قیمت مناسب خرید کنند
پاسخ ها
مشاور سرمایه گذاری
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
از بازارهایی که حستب و کتاب سرمایه تان را در اختیار دولت قرار می دهد خیری نخواهید دید. در سال ۹۶ که قیمت سکه ۱۶۰۰ بود، مردم به بانک مرکزی اعتماد کردند و ۱۳۰۰ یکساله سکه پیش خرید کردند. امروز چنان مالیاتی بر سکه ها بسته اند که همه خریداران آرزو می کنن که ای کاش سکه را همان ۱۶۰۰ و دور از چشم دولت خریده بودند. مورد سپرد های ارزی را هم که یادتان هست! بورس هم به همچنین. پس منتظر حمله مالیاتی دولت به سودی که در بورس به دست می آورید باشید.
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
سیستم پرداخت مالیات به گونه‌ای طراحی شده که شکاف بین فقیر و غنی را کم کند. یعنی از محل مالیات افراد ثروتمندتر، زندگی افراد کم برخوردار تامین
میشود.
یه سوال چند وقته ذهن منو درگیر کرده: افرادی که ماشین‌های چند میلیاردی سوار میشن و در خیابون‌های شمال تهران به صورت زنجیره‌ای حرکت می‌کنند، در کل عمرشون چقدر مالیات پرداخت کردن؟؟!
ناشناس
| Germany |
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
سلام من المان هستم و باید بگم اینجا سیستم مالیات دقیق است و اینقدر مالیلات بالا است که اخر سال که هیچی اخرماه هم چیزی نمیمونه ته جیب ولی در عوض کسی به فکر پسنداز و پول دکتر نیست و همیشه میتونی با خیال اسوده خرج کنی ولی مثل ایران ولخرجی خبری نیست و به نظر من کشوری مثل ایران نباید شهروندان مالیات بپردازن.
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
الان با 5 متر قیمت یک آپارتمان در تهران می توانید مهاجرت کانادا بگیرید و بلافاصله پس از رسیدن یک خانه بزرگ 5 اتاق خوابه بخرید و پولش را ماهانه از روی حقوقتان بدهید. آخر این چه وضع مسکن در ایران است. مردم و جوانان بیچاره شدند از این سیاستهای وزارت مسکن. انگار خود وزیر و آقازاده هایش مسکن داشته باشند کافیست. بقیه مردم هم مهم نیستند که 5 برابر قیمت بخرند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
500 میلیون سرمایه اولش باید در بانک های کانادا بخوابانید تا بعد!
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
اشتباه به عرضتان رسانده اند . عددها اشتباه هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
قابل توجه سازشکاران وذوقزدگان مذاکره باامریکا 
بعدازتحریم صنعت نفت و صنایع فلزی وفولادی اکنون تنهامنبع درامد ارزی ایران یعنی صنایع پتروشیمی هم تحریم شد !!!!
حالابازهم ازضرورت مذاکره دفاع کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
چه چشم اندازی مثبتی شود با تحریم تنهامنبع درامدارزی کشوریعنی پتروشیمی
پاسخ ها
چوپان دروغگو
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
دولت این بار تنهاست. دولت یادش باشد در پاسخ به اعتماد مردمی که به ندای دولت از بازارهای غیرشفاف طلا و ارز خارج و به بانکهای دولتی روی آوردند و سکه پیش خرید کردند یا حساب ارزی باز کردند چه کرد.. پس این بار خودش می داند و خودش.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
اقدام اخیر در تحریم پتروشیمی متاسفانه حلقه محاصره اقتصادی را تنگ تر خواهد کرد. و متاسفانه این بار در صورت ایجاد شرایط اضطراری در اقتصاد کشور، دولت مردم را در کنار خود نخواهد دید. در دوره های گذشته صاحبان سرمایه با گشودن حسابهای ارزی داخلی، پیش رید سکه از بانک مرکزی و سپرده گذاری در بانکها که همگی به منزله دادن اعتبار و وام (ارزی و ریالی) به دولت بود با حکومت همکاری کردند. اما متاسفانه دولت با ریالی کردن سپرده های ارزی، بستن مالیات هنگفت به پیشفروش سکه و کاهش شدید سود سپرده و رصد سپرده ها برای اخذ مالیاتهای سنگین در آینده نزدیک، نشان داد که همراهی مردم را تا گذشتن خرش از پل می خواهد! این بار سرمایه ها به بازارهای زیرزمینی و خارج از دید دولت خدمتگزار هجوم خواهند برد. متاسفم که از داستان چوپان دروغگو برای حفظ اعتبار دولت درس نمی گیریم!
سعید خزعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
خوب حالا رسیدیم به تحریم پتروشیمی و شینزویه عزیز که قبل اومدن به ایران با اسراییل حرف زده این هفته که آف ای تی آف هم هست چه شود این هفته کلی رو شینزو ابه سرمایه گذاری کرده بودین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
اقای فلاحت پبشه من بجای شما بودم بخاطراین توییت همین فردااستعفامیکردم !!!
حشمت‌الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در صفحه توییتر خود نوشت: به مرحله بازگشت از تحریم‌ها نزدیک می‌شویم. ایران و ایالت متحده به گونه‌ای تنش را مدیریت کردند که افراطیون ثالث در حاشیه قرار گرفتند. دلیلی برای تداوم حضور ناوهای آمریکایی وجود ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
شنبه ۱۸ خرداد
سقوط ازاد بورس اغازشد فقط در ۵ دقیقه هزارواحدفروریخت
صف های فروش بسیارمتراکم هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
یک فعال بورس که باشید ضرر نمی کنید اگر درست انتخاب کرده باشید با پایین آمدن آن کم کم میانگین کم می کنید و در نهایت سود!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا آلودگی هوا محسن پورسیدآقایی مسعود سلیمانی طرح ملی مسکن مجید بهرامی حمید شهریاری محمد شیاع زهرا امیرابراهیمی