پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بیشترین کاهش تولید خودرو به ون رسید، دلار هفته را با ثبات آغاز کرد، همتی سیاست بانک مرکزی در خصوص عملیات بازار باز را تشریح کرد، احتمال کاهش نرخ بهره در امریکا قوت گرفت، جهش شاخص بورس در پایان فروردین، ایران در صدر کشور‌های پرداخت کننده یارانه سوخت، رفع ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال و آپارتمان‌های میلیاردی در نارمک را در بر دارد.
کد خبر: ۸۹۳۳۴۳
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰ 21 April 2019

تابناک اقتصادیپیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بیشترین کاهش تولید خودرو به ون رسید، دلار هفته را با ثبات آغاز کرد، همتی سیاست بانک مرکزی در خصوص عملیات بازار باز را تشریح کرد، احتمال کاهش نرخ بهره در امریکا قوت گرفت، جهش شاخص بورس در پایان فروردین، ایران در صدر کشور‌های پرداخت کننده یارانه سوخت، رفع ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال و آپارتمان‌های میلیاردی در نارمک را در بر دارد.

بیشترین کاهش تولید خودرو به ون رسید

بنا بر آمار اعلام شده از سوی انجمن خودروسازان ایران در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ تولید انواع ون در خودروسازان داخلی، ۹۶.۴ درصد کاهش یافته است؛ بنابراین، در این مدت تولید انواع ون از ۱۳۸ دستگاه در اسفند ماه ۱۳۹۶ به پنج دستگاه کاهش یافته و بیشترین میزان کاهش تولید را در میان خودروهای داخلی در این ماه را از آن خود کرده است.

سایپا: قیمت‌ها روند کاهشی دارد؛ متقاضیان نگران تهیه خودرو نباشند

بابایی نماینده ویژه مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با بیان این‌که در حال حاضر همانند اواخر سال ۹۷ قیمت‌ها روند کاهشی دارد گفت: متقاضیان خرید محصولات سایپا نگران تهیه خودرو نباشند، چون تولید و عرضه خودرو و عمل به تعهدات معوق در سایپا به‌صورت مستمر ادامه دارد و در این زمینه مشتریان اطمینان داشته باشند، روند کنونی بدون وقفه و هیچ‌گونه مشکلی ادامه خواهد داشت.

آرامش سکه و طلا در شروع هفته

به گفته کشتی آرای در پایان معاملات دیروز، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به قیمت ۴,۵۷۰,۰۰۰ تومان فروخته شد. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) بدون تغییر قابل توجهی به رقم ۴,۷۶۰,۰۰۰ تومان رسید. هر نیم سکه بهار آزادی نیز به رقم ۲,۶۵۰,۰۰۰ تومان رسیده است، حال آنکه ربع سکه بهار آزادی در بازار ۱,۶۸۰,۰۰۰ تومان قیمت گذاری شد و هر سکه یک گرمی نیز به رقم ۹۴۰ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار به رقم ۴۲۹,۶۰۰ تومان و هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، ۱،۸۶۰،۰۰۰ تومان می‌باشد که نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل، ۱۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. به گفته کشتی آرای، حباب سکه در محدوده ۵۰۰ هزار تومان قرار داشت. این در حالی است که تقاضای قابل توجهی در بازار وجود نداشته است.

دلار هفته را با ثبات آغاز کرد

صرافی‌های مجاز بانک مرکزی دیروز (۳۱ فروردین) هر دلار آمریکا را ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان خریده و ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان فروختند. این صرافی‌ها همچنین نرخ خرید یورو را ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان و نرخ فروش آن به متقاضیان را ۱۵ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کردند. نرخ دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نسبت به روز پنجشنبه تغییر قابل توجهی نداشته است. یورو نیز در این دو روز تغییر قیمتی نداشته و روز گذشته نیز با قیمت ۱۵ هزار و ۴۵۰ تومان فروخته شده است.

همتی سیاست بانک مرکزی در خصوص عملیات بازار باز را تشریح کرد

عبدالناصر همتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: در مورد عملیات بازار، باز یک نکته را باید تأکید کنم؛ این بازار علاوه بر اینکه، امکان معاملات اوراق بهادار دولت را بین بانک‌ها، و بین بانک مرکزی و بانک‌ها فراهم می‌آورد. نکته بسیار مهم این است که در واقع اوراق بهادار دولتی را مشخصاً به دارایی‌هایی بدون ریسک تبدیل می‌کند، ولی همزمان نرخ تنزیل در بازار در قالب دامنه نرخ سود تعریف خواهد شد. به بیان دیگر، آنچه تلاش برای اجرای آن است، شکل پیشرفته عملیات سیاست پولی است که همزمان نه تنها معاملات اوراق و نحوه تعامل بانک مرکزی با بانک‌ها را سامان خواهد داد، بلکه با توجه به مسیر تورمی که بانک مرکزی ترسیم خواهد کرد، دامنه تعیین شده نرخ سود، سامان ساختار یافته‌ای به نرخ سود خواهد داد تا نرخ‌ها از حول و حوش یک بازه، زیاد و کم نشوند. بدون این دامنه، آشفتگی زیادی در نرخ‌های بین بانکی ممکن است به وجود آید، که با ترتیباتی که گفتم، این مشکل به وجود نخواهد آمد و بانک مرکزی خواهد توانست با قدرت سیاست‌های خود را اجرا کند.

احتمال کاهش نرخ بهره در امریکا قوت گرفت

رویترز: شارل اوانز، رئیس دفتر منطقه شیکاگوی بانک مرکزی آمریکا گفت، در صورتی که قیمت‌ها به روند کاهشی خود ادامه دهند، این احتمال وجود خواهد داشت که فدرال رزرو برای حمایت از نرخ تورم و رساندن آن به سطح هدف گذاری شده، تصمیم به کاهش نرخ بهره بگیرد؛ هر چند این سناریو در حال هنوز چندان محتمل نیست. اوانز که برای شرکت در نشستی به نیویورک رفته بود در جمع خبرنگاران گفت: نسبت به نرخ‌هایی که در حال حاضر وجود دارند آرامش خاطر دارم اما برای تعیین نرخ بهره باید به روند افزایش قیمت‌ها نگاه کنیم تا میزان انعطاف پذیری سیاست گذاران مشخص شود. بانک مرکزی آمریکا سال گذشته نرخ بهره را با چهار بار افزایش به ۲.۲۵ درصد رساند که آخرین دور از این افزایش با واکنش منفی شدید بازارهای مالی و ارز و نیز بورس وال‌استریت مواجه شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که یکی از سرسخت‌ترین مخالفان روند افزایش نرخ بهره است تاکنون بارها و بارها از مقامات فدرال رزرو خواسته است تا نرخ بهره را کاهش دهند و سیاست‌های انبساطی اتخاذ کنند. ترامپ مدعی شده که افزایش سیاست‌های محرک و تزریق نقدینگی می‌تواند منجر به افزایش محسوس رشد اقتصادی آمریکا شود.

جهش شاخص بورس در پایان فروردین

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه، با افزایش ۴۴۶۴ واحدی معادل ۲.۲۳ درصد به رقم ۲۰۴ هزار و ۳۷۵ واحد رسید. با این رشد، پرونده نماگر کل بورس در اولین ماه سال، با تقویت ۲۵ هزار و ۷۱۶ واحد بسته شد تا بازدهی شاخص در این ماه، به بیش از ۱۴ درصد رسیده باشد. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۱۲۸۶ واحدی به رقم ۵۸ هزار و ۹۱۰ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۱۱۸۹ واحدی، عدد ۴۰ هزار و ۶۵۲ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۸۲۹ واحدی به رقم ۲۸ هزار و ۳۴۶ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۵۲۶۷ واحد افزایش را رقم زد و به سطح ۲۳۰ هزار و ۸۲۲ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با  ۳۱۶۶ واحد افزایش به رقم ۱۵۳ هزار و ۲۴۲ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۹۴۶۶ واحد افزایش همراه بود و عدد ۳۹۴ هزار و ۳۳۲ واحد را به نمایش گذاشت. 

سایپا: قیمت‌ها روند کاهشی دارد؛ متقاضیان نگران تهیه خودرو نباشند/ آرامش سکه و طلا در شروع هفته/ حداقل افزایش حقوق بازنشستگان کمتر از ۴,۴۰۰,۰۰۰ ریال نخواهد بود

رفع ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به مهدی میر اشرفی رئیس کل گمرک، رفع ممنوعیت در صادرات سیب درختی و پرتقال را ابلاغ کرد. در این نامه آمده است، با توجه به ضرورت استمرار تولید و تنظیم بازار، مقتضی است نسبت به اعمال ضوابط زیر برای کالاهای تعیین شده، اقدام لازم صورت گرفته و موارد به گمرکات کشور ابلاغ شود. لغو ممنوعیت صادراتی از ۲۸ فروردین ۹۸ زمان ابلاغ نامه برای سیب درختی و پرتقال اعمال می‌شود.

آپارتمان های میلیاردی در نارمک

برای خرید واحد ۱۰۲ متری با عمر بنا شش سال در نارمک میدان ۲۲ به سرمایه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی نیاز است. برای خرید آپارتمان در نارمک با توجه به عمر بنا و موقعیت دسترسی باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

سایپا: قیمت‌ها روند کاهشی دارد؛ متقاضیان نگران تهیه خودرو نباشند/ آرامش سکه و طلا در شروع هفته/ حداقل افزایش حقوق بازنشستگان کمتر از ۴,۴۰۰,۰۰۰ ریال نخواهد بود

ایران در صدر کشور‌های پرداخت کننده یارانه سوخت

آژانس بین‌المللی انرژی، یارانه پرداختی انرژی در ایران را معادل ۴۵.۱ میلیارد دلار اعلام کرده که این میزان شامل ۱۶.۵ میلیارد دلار یارانه فراوده‌های نفتی، ۱۲.۳ میلیارد دلار یارانه برق و ۱۶.۳ میلیارد دلار یارانه گاز طبیعی بوده است. بر پایه این آمار، یارانه یادشده، ۱۰ و ۴ درهم درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را به خود اختصاص داده است که این مسأله باعث شده ایران در صدر کشور‌های پرداخت کننده یارانه مصرف سوخت‌های فسیلی قرار گیرد. بر اساس ارقام اعلام شده در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، امسال دولت بیش از ۹۳۴ هزار میلیارد تومان تحت عنوان یارانه پنهان پرداخت می‌کند که این میزان تقریبا دو برابر رقم ۴۷۸ هزار میلیارد تومانی بودجه عمومی کل کشور است. یکی از مصادیق یارانه پنهان، قیمت بنزین و یارانه آن است که با توجه به تفاوت نرخ بنزین در ایران (۱۲ سنت) و نرخ متوسط بین‌المللی بنزین (۵۲ تا ۵۴ سنت)، بر اساس نرخ ارز نیمایی حدود ۸ هزار تومان است و این تفاوت‌ها در بودجه دیده نمی‌شود.

حداقل افزایش حقوق بازنشستگان کمتر از ۴,۴۰۰,۰۰۰ ریال نخواهد بود

آیین‌نامه اجرایی بندهای (ج) و (ی) تبصره (12) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور در مورد تعیین حداقل و حداکثر حقوق بازنشستگان و همسان‌سازی که روز چهارشنبه گذشته (28فروردین) به تصویب هیأت وزیران رسید، ابلاغ شد.

در این آیین نامه که شنبه توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده آمده است:

ماده 1- حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح در سال 1398، هجده درصد (18%) نسبت به سال 1397 افزایش می یابد. حداقل افزایش حقوق نسبت به سال 1397 از مبلغ چهار میلیون و چهارصد هزار (4.400.000) ریال کمتر نخواهد بود.

ماده 2- حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگان کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق های وابسته به دستگاه های اجرایی به میزان پانزده میلیون و هفتصد و هشتاد و پنج هزار (15.785.000) ریال و حداکثر حقوق آنان هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی تعیین می شود.

ماده 3- در اجرای بند (ج) تبصره (12) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور، همسان سازی حقوق بازنشستگان، موظفین و مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح پس از اعمال درصد افزایش حقوق سال 1398 نسبت به حقوق سال 1397، با افزایش امتیازات گروه های شغلی جداول مواد (109) و (110) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386- در سقف اعتبارات مندرج در بند یاد شده و سایر قوانین و مقررات مربوط با ضریب دو هزار و یکصد و بیست (2.120) ریال اعمال می شود.

تبصره 1- جداول افزایش امتیازات به نحوی که درصد افزایش امتیازات گروه های شغلی پایین تر (با اولویت کسانی که دریافتی ماهانه آنها کمتر از بیست و پنج میلیون (25.000.000) ریال می باشد) بیشتر باشد، توسط سازمان های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور با همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط حداکثر ظرف یک هفته پس از ابلاغ این تصویب‌نامه، ابلاغ خواهد شد.

تبصره 2- برای موارد خارج از قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و قانون مدیریت خدمات کشوری، تطبیق گروه شغلی آنها با رعایت طرح طبقه بندی مشاغل مشمولین قانون مدیریت خدمات کشوری عمل خواهد شد.

ماده 4- سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاه های اجرایی می توانند از محل منابع داخلی خود، با تصویب هیئت امنا یا مجمع عمومی، حداکثر در سقف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1398 بر اسسا مفاد این تصویب‌نامه اقدام نمایند.

چراغ سبز غول بانکی ترکیه به میرکارت روسی

ولادیمیر کاملوف، مدیر عامل نظام پرداخت ملی روسیه گفت: بزرگترین چرخه بانکداری در ترکیه در کنار ده هزار خُرده فروش آنلاین در این کشور پذیرش میر کارت های روسی را شروع کرده است. وی گفت: میرکارت ها اکنون در ترکیه پذیرفته می شوند و آزمایش آن نهایی شده است. مدیر عامل نظام پرداخت ملی روسیه گفت: این غول بانکداری Is Bankasi است که بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ خودپرداز در سرتاسر ترکیه دارد و بزرگترین شبکه کارت بانکی در ترکیه محسوب می شود. میر کارت های روسیه در بیش از ۴۰ هزار واحد تجاری در سرتاسر ترکیه پذیرش خواهند شد.

کاملوف تصریح کرد: اپراتور میر کارت در حال حاضر با یکی از قدیمی ترین بانک های ترکیه ای یعنی Ziraat Bank در حال یکپارچه کردن این کارت هاست. به گفته کاملوف، نظام پرداخت میر در ابتدا سعی به همکاری با گوگل پی و اپل پی به منظور یکپارچه شدن کارت های روسی با نظام های پرداخت بدون تماس بین المللی بود؛ اما با سردی شرکت های آمریکایی روبه رو شد. ماه گذشته میلادی، این شرکت دولتی روسی خدمات پرداخت بدون تماس خود را با نام MirPay راه اندازی کرد. این خدمات در حال حاضر در گوشی های هوشمند آندروید با پشیبانی خدمات بانک های بزرگ روسی در دسترس است. مدیر عامل نظام پرداخت ملی روسیه گفت: راه اندازی این سرویس پرداخت بدون تماس باعث علاقه مندی گوگل پی و اپل برای ازسرگیری مذاکرات برای یکپارچه شدن آن با نظام پرداخت خود شده است.

به نقل از ایبنا، بر پایه این گزارش، نظام پرداخت میر توسط بانک مرکزی روسیه در سال ۲۰۱۵ میلادی یعنی یک سال بعداز اعمال تحریم های غرب علیه مسکو راه اندازی شد. بعداز تحریم های غرب علیه روسیه چندین بانک روسی موقت قادر به استفاده از ویزا و مسترکارت به دلیل تحریم ها نبودند. روسیه ۵۳ میلیون میرکارت تا ژانویه ۲۰۱۹ میلادی چاپ کرد. میرکارت ها در حال حاضر در ارمنستان، قرقیزستان، بلاروس و قزاقستان مورد پذیرش هستند. اپراتور میر در حال برنامه ریزی برای معرفی کارت های ملی روسیه در ازبکستان تا پایان سال جاری میلادی است.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
درباره سایپا !
طبق قرارداد ، طرف ۲۰ روز بعد از انصراف، از خرید ، سایپا باید پول رو برگرداند ، در حالیکه اولا تاریخ انصاف را یک ماه با تاخیر ثبت کردند و از آن تاریخ سه ماه کاری قرار است برگرداند. و در این مدت هم سودی تعلق نمی گیرد . . اگر به اونها هم زنگ بزنید بعد از ۱۲ دقیقه ممکنه است به شما با فحاشی و پر رویی جواب بدهند . من دیروز به سازمان بازرسی شکایت کردم. و پیشنهاد می کنم همه اینکار رو بکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
سایپا همان ماشینهای ثبت نامی مردم رو بدهد . من که دبگه علط می کنم از سایپا چیزی بخرم
رضا
|
Germany
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
هیچکس نگران لگنهای سایپا و ایرانخودرو نیست مطمئنا خودشون نگرانن..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
بورس ایران فقط عددسازیه
کافیه به نمودارهای روندروزانه بورس بادقت نگاه کنیدتاببینید مثلا چطوری شاخص را چند واحدمانده به سقوط درکانال پایین تر تغییرجهت میدهند یابرعکس انراتاچندواحد ازکانال بالاتر میکشانند هرفردبایک هوش متوسط بامشاهده نمودار بورس و تغییرات جهت ان میتواندبراحتی دستکاری انهم بصورت علنی وتابلو دربورس راببیند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
سایپا دروغ نگفته خالی بسته.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
چرا باید ۴۰ میلیون پول بدیم برای پرایدی که ۳ میلیون نمی ارزه.
با همین پول میشه تویوتا کرولا ۲۰۱۲ وارد کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
اگه از پراید ناراضی هستی برو لکسوس و پورشه ۳ میلیاردی بخر پراید ۴۰ میلیونی نخر
عزیزاله نیک فرجام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
ازطلا گشتن پشیمان شده ایم مرحمت فرماییدمارامس کنید، این تورم لجام گسیخته سال۹۷چنان بلایی برسرمردم بخصوص قشرکارگروکارمندآوردکه دراین چهل ساله گذشته توان مارابریدواکنون ثناروسه شاهی که میخواهندبه حقوق ودستمزداضافه کنندچنان وردفعات دربوق وکرنامیکنند که گویی کاری کرده اندکارستان لذااگر۱۰۰درصدافزایش درنظرمیگرفتندبهیچ وجه جبران حقوق نمی گشت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
یک روز موقع نهار سری به دو کارخانه سایپا و ایران خودرو بزنید و ببینید چه غذاهایی به کارمنداش میدن
از یک کارمند سایپا یا ایرانخودرو بپرسید چقدر حقوق و مزایای مختلف دارند ؟ هیچوقت راستشو نمیگن !!!!!
از مدیران این دو خودروساز بپرسید چقدر در ماه حقوق دارند ؟

مخ تان سوت میکشه
اینا همش نتیجه خرید کورکورانه مردم از این غولهای پولخوار است.

مقصر خودمان هستیم.
شاخ این هیولا را فقط با نخریدن میتوان شکست.
نخرید.
خرید آشغال از اینها حرام است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
اگر حقوق کارگران را به میزان کشورهای حاشیه خلیج فارس پرداخت میکنید به سوخت هم یارانه ندید والا نمیخواهیم
لطفا ....
ناشناس
|
France
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
مگر مجلس تصویب نکرد ۴۰۰ هزار به اضافه ۱۰ درصد پس چی شد. شش ماه در بوق کرنا دمیدن تا تمام امکانات ۱۰۰ در صد به خاطر این چندر غاز حقوق افزایش پیدا کند.بعد دروغ شما باعث شد.که دو باره حقوق بگیر بدبخت تر شوند.قانون یعنی نوبخت هر چه به نفع خود و دوستان نجومی بگیر باشد.همان اجرا میشود.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
فقط حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کارگریست که همیشه دو ماه بعد از سال تعیین و چهار ماه بعد از سال آنهم با هزار اما و اگر و نهایتا کمتر پرداخت میشود.ضمن اینکه افزایش تورمی را به پای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کارگران مینویسند .در صورتی که همسان سازی برای بازنشستگان مسلح و کشوری شکل دیگری دارد یعنی به صورت یک جا و خارج از افزایش تورمی افزایش صورت میگیرد مثلا وقتی 7،8 سال پیش اولین بار موضوع، تصویب و مطرح شد به حقوق هر کدام چند صد هزار تومان بصورت یکجا اضافه شد ضمن اینکه افزایش تورمی نیز هر ساله به آنها تعلق گرفت.
علاوه بر این با اینکه سازمان تامین اجتماعی با آورده کارگران شکل گرفته ،مدیریت آنرا مخصوصا بخش اقتصادی ، دولتها در دستان مبارکشان گرفته اند و تا میتواند آنرا میدوشند . این در حالیست که بدهی دولت به این سازمان به 180 هزار میلیارد تومان میرسد.
این عدالتیست که دولتها از زمان رفسنجانی تا بحال به قشر کارگر بازنشسته تحمیل کرده اند. بازنشستگانی که بعد از بازنشستگی بر خلاف بازنشستگان مسلح و کشوری از خدماتی نظیر هتل ،مهمانپذیر ،فروشگاه و نظایر آن استفاده نمیکنند که هیچ اموال سازمانشان که در واقع به نوعی خصوصی است مورد سوء استفاده دولتیان قرار میگیرد.
کاش بازنشستگان تامین اجتماعی هم پسوندی رانتی و . . . داشتند تا دولتها از ترسشان هم که شده با آنها درست رفتار کنند.
نابناکی های عزیز امیدوارم منتشر کنید.
حسنعلی
|
France
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
آقای بابایی نماینده ویژه مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا:
ما همه محاسب و تحلیلگر هستیم. این روند کاهشی و محاسباتی خود را با چند عدد ساده نشان دهید تا ما به صحت آن پی ببریم. حرف زدن و شعار دادن خیلی ساده است!
حسنعلی
|
France
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
خبر «حداقل افزایش حقوق بازنشستگان کمتر از ۴,۴۰۰,۰۰۰ ریال نخواهد بود» و نیز ابلاغ و صدور احکام همه حقوق بگیران و مستمری بگیران باید تا 15 اسفند 1397 خاتمه یافته بود. من یادم نمی آید طی این 40 سال چنین رُخدادی را کسی شاهد بوده باشد!
تازه به واسطه تأخیر همه ساله خود که همیشه غیر قابل قبول بوده و کمتر از افزایش نرخ تورم حاکم بر جامعه است، بر سر ما مِنَت هم گذاشته و به کارشان افتخار هم می کنند! احسنت، بارک الله، و آفرین!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
جناب بابایی چه خبر از قول مردانه دو هفته ای که در بهمن ماه به تعیین تکلیف خریداران ساندرو داده بودید؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
مسیله هماهنگ سازی حقوق بازنشسته ها ربطی نباید به افزایش چندر غازی حقوق داشته باشد .این حق همه است که از چیزی که حق قانونی شان است استفاده کنند .با این شرط و شروط هایی که گذاشته اید عملا تعداد زیادی از حق قانونی خود بی بهره می شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
اخه از سال ۹۷ شما کاهش قیمت داشتید ، شما رو به خدا قسم دیگه دروغ نگید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
نگران نباش سایپا! تا ارزون نشه و وضع اینطوری باشه نمیخریم!
رضا
|
United Kingdom
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
قیمت پراید تا اخر تابستان به ۷۰ میلیون تومان خواهد رسید چون دلار ۳۷۵۰ تومانی واردات مواداولیه در ابتدای سال گذشته الان در سامانه نیما به ۱۲۰۰۰ تومان رسیده و حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد هم حواله کرد پول عوارض جانبی دارد حقوق هم ۴۵ درصد اضافه شده و سربار تولید هم به حز هزینه انرژی ۳ برابر شده پس ۳ برابر شدن قیمت خودرو روی شاخش است.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
حداقل افزایش حقوق بازنشستگان کمتر از ۴,۴۰۰,۰۰۰ ریال نخواهد بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به نظر من دولت باید برکنار شود من شاغل هستم اما این رسم مدیریت کشور نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Moldova, Republic of |
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
عزیزم گیرم که بشه کیه خریدار؟؟ این پیش فروش ها رو هم دلال ها خریدن که قالب کنن به ملت که تازه همونارم کسی نمیخره و کساده چه برسد هفتاد تومن جنابعالی!ت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
تقاضای قابل توجهی در بازار وجود نداشته است به همین جهت قیمت سکه ۴,۷۶۰,۰۰۰ تومان بوده و آرامش به بازار برگشته است بنابر این معلوم می شود که سکه با قیمت فوق مناسب می باشد و جای هیچ گونه نگرانی نیست
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
کاهش قیمت خودرو با این روش فروش و قیمت گذاری سرابی بیش نیست .
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
اجازه واردات خودرو را بدهند تا هم خودروهای داخلی ارزان شود و هم خودروهای خارجی و بساط سوداگری مفت یک عده برچیده شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
چرا نظرات مربوط به خبر فوق را منتشر نمیکنید ؟
تظلم خواهی بازنشستگان تامین اجتماعی کارگران باید به چه صورتی صورت گیرد تا اجازه دهند شما نظرات این قشر را هم منتشر کنید ؟ بعد از اینکه گروه های دیگر افزایشهای رانتی دریافت کردند و تبعیضها اعمال شد و جا افتاد ؟
یا بعد از گذشت چند سال که همه چیز به فراموشی رفت ؟
از دولت گرفته تامدیران انتصابی دولت در تامین اجتماعی، قانونگذار و رسانه همه در ظلمی که به بازنشستگان تامین اجتماعی میشود و سازمانشان مورد سوء استفاده قرار میگیرد شریکند و باید جوابگوی این حق الناس باشند ، فکر نکنند با مردم ،مردم گفتن ،کسی خام آنها میشود .
Asd
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
قیمت خودرو در ایران به نسبت خودروهای دنیا واقعا پایین است تا اینجا حق با شماست ولی دولت هیچ تلاشی در افزایش حقوق کارگران وکارمندان تا حداقل حقوق مردم کشورهای خلیج فارس ندارد،حتی برای دل خوشی مردم هم که شده در این مورد صحبت نمیکند!فقط میتواند قیمت گازوییل و بنزین و خودروهای منسوخ شده را در کشور را با منطقه مقایسه کند.ما مشکلی نداریم پراید 5000 دلار باشه به شرطی که با 6 ماه حقوق بتوانیم یک پراید بخریم.
بخدا چقدر کوتاه امدیم که التماس میکنیم با 6 ماه حقوق بتوانیم پراید 40 سال پیش بخریم .ولی کیه که قدر این از خودگذشتگی را بدونه!!
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
همچین نوشته ۴۴۰۰۰۰۰ریال یکدفعه راحت بگو ۴۴۰۰۰۰تومان هزینه ی سه چهار کیلو گوشت،اخه با ایت تورم افسار گسیخته ی حداقل ۲۰۰ درصدی این هم شد افزایش حقوق !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
چرا خودرو های پیش فروش موعد تحویل سال قبل رو تحویل نداده وفروش فوری میذارن؟تازه اگه انصراف بدی هم مولتو تا چند ماه نگه میدارن؟
پوران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
هروقت پراید شد بیست تومن اون موقع میگیم قیمت خودرو روند کاهشی داشت.
پراید پنجاه میلیونی میشه چهل و پنج میلیون میگید روند کاهشی؟!!!
بهزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
مردم چرا پرایدی که بیشترازهفت میلیون تومان نمی ارزه پژوئی که بیش از ده میلیون نمی ارزه را با چند برابر آنهم با التماس می خرید بخاطر خودتان هم شده نخرید با همان ماشین زیر بسازید ولی نخرید واقعا اینها درمقابل ماشین ها درجه سه اروپا هم هیچ هستندمحض خدا برای اینکه چهارقرون گیرتان بیاید این کار را نکنید تا این چند شرکت هم کیفیت خودروها وهم قیمت منصفانه را ارائه دهند.
بازنشسته کشوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
ای بابا ما بازنشستگان با حقوق یک میلیو دویست داریم از بدبختی و گرسنگی میمیریم ماشین می خوای چکار آقای حاجی بابایی همت کن حق ماصعفا را بگیر
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
داریوش اسدزاده شهید رجایی پگاه آهنگرانی هفته دولت شهید باهنر فاطمه عبادی امیرتوحید فاضل عصر جدید حوزه های انتخابیه قزوین