بازدید 8767
خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها از جمله اقلام مهم در زندگی مردم هستند که هیچگونه نمی‌توان از مصرف آن‌ها صرف نظر نمود. در این بین اگر درآمد یک خانوار بیشتر باشد قطعاً میزان مصرف اقلام خوراکی و آشامیدنی بیشتر و در نتیجه هزینه بیشتری نیز برای این منظور پرداخت خواهد شد و اگر درآمد کمتر باشد عکس این قضیه رخ خواهد داد. پرسش این است که خانوار‌های ثروتمند جامعه چند برابر بیشتر از خانوار‌های فقیر جامعه برای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها هزینه می‌کنند؟
کد خبر: ۸۰۸۶۱۵
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵ 16 June 2018

پولدارها چند برابر بی پول ها برای خوراکی ها و آشامیدنی ها هزینه می کنند؟خوراکی ها و آشامیدنی ها از جمله اقلام مهم در زندگی مردم هستند که هیچگونه نمی توان از مصرف آن ها صرف نظر نمود. در این بین اگر درآمد یک خانوار بیشتر باشد قطعاً میزان مصرف اقلام خوراکی و آشامیدنی بیشتر و در نتیجه هزینه بیشتری نیز برای این منظور پرداخت خواهد شد و اگر درآمد کمتر باشد عکس این قضیه رخ خواهد داد. پرسش این است که خانوارهای ثروتمند جامعه چند برابر بیشتر از خانوارهای فقیر جامعه برای خوراکی ها و آشامیدنی ها هزینه می کنند؟

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ مردم در زندگی روزمره خود از اقلام بسیاری استفاده می کنند که در این بین مصرف برخی اقلام برای ادامه حیات بسیار مهم است و با افزایش قیمت این اقلام، مردم نمی توانند از مصرف آن ها کلاً صرف نظر کنند و تنها در شرایط بسیار حاد به کاهش میزان مصرف آن ها اکتفا خواهند نمود. خوراکی ها و آشامیدنی ها از جمله این اقلام هستند که مردم تحت هر شرایطی باید آن ها را مصرف کنند. در این بین اگر درآمد یک خانوار بیشتر باشد، قطعاً میزان مصرف اقلام خوراکی و آشامیدنی بیشتر و در نتیجه هزینه بیشتری نیز برای این منظور پرداخت خواهد شد و اگر درآمد کمتر باشد عکس این قضیه رخ خواهد داد.

در این گزارش ما به دنبال پاسخ به این پرسش ها هستیم که اولاً سهم هزینه خوراکی ها و آشامیدنی ها از کل هزینه سالانه خانوارها در ده سال اخیر چه تغییری کرده است و ثانیاً به این پرسش پاسخ خواهیم داد که خانوارهای ثروتمند جامعه چند برابر بیشتر از خانوارهای فقیر جامعه برای خوراکی ها و آشامیدنی ها هزینه می کنند؟

نمودار زیر سهم هزینه خوراکی ها و آشامیدنی ها از کل هزینه سالانه خانوارها در یک دهه اخیر را نشان می دهد. این آمارها از گزارش های بودجه خانوار در مناطق شهری بانک مرکزی استخراج شده است. آخرین گزارش منتشر شده در این زمینه مربوط به سال 1395 می باشد.

همان گونه که ملاحظه می شود، در حالی که در سال 1386 سهم هزینه خوراکی ها و آشامیدنی ها از کل هزینه های خانوارهای شهری 23.4 درصد بوده، این سهم در سال 1395 به 22.9 درصد کاهش یافته است. در سال های 91 و 92 سهم هزینه خوراکی ها و آشامیدنی از کل هزینه خانوارها به بیش از 26 درصد رسیده که این موضوع عمدتاً به دلیل رسیدن نرخ تورم به بالاتر از 30 درصد بوده است.

افزایش قیمت ها در سال های 91 و 92 باعث شده است تا خانوارها هزینه بیشتری برای خوراکی ها و آشامیدنی ها پرداخت کنند و همین باعث افزایش سهم خوراکی ها و آشامیدنی ها از کل هزینه سالانه خانوارها شده است.

پولدارها چند برابر بی پول ها برای خوراکی ها و آشامیدنی ها هزینه می کنند؟

نمودار دوم سهم هزینه خوراکی ها و آشامیدنی ها از کل هزینه سالانه خانوارهای شهری طی ده سال اخیر برای خانوارهای حاضر در دهک اول به عنوان ضعیف ترین قشر جامعه و خانوارهای حاضر در دهک دهم به عنوان ثروتمندترین قشر جامعه را نشان می دهد. سهم هزینه خوراکی ها و آشامیدنی ها از کل هزینه سالانه خانوارهای شهری در دهک اول (ضعیفترین قشر) از 29 درصد در سال 1386 به 26.6 درصد کاهش یافته است. همچنین سهم هزینه خوراکی ها و آشامیدنی ها از کل هزینه سالانه خانوارهای شهری در دهک دهم (ثروتمندترین قشر) در سال 1386، 17 درصد بوده که این سهم به 16.8درصد در سال 1395 رسیده است.

پولدارها چند برابر بی پول ها برای خوراکی ها و آشامیدنی ها هزینه می کنند؟

در سال 1386 هزینه ای که دهک دهم برای خوراکی های و آشامیدنی های خود در یک سال پرداخت نموده است، حدود 5 میلیون و 161 هزار و 207 تومان بوده است، حال آنکه این هزینه برای یک خانوار حاضر در دهک اول حدود 590 هزار و 375 تومان بوده است؛ یعنی در سال 1386 یک خانوار حاضر در دهک دهم حدود 8.7 برابر بیشتر از یک خانوار حاضر در دهک اول در یک سال برای مصرف خوراکی ها و آشامیدنی های خود هزینه کرده است. در سال 1395 این هزینه برای یک خانوار حاضر در دهک دهم حدود 20 میلیون و 855 هزار و 45 تومان و برای یک خانوار حاضر در دهک اول حدود 2 میلیون و 290 هزار و 929 تومان بوده است. یعنی در سال 1395 یک خانوار حاضر در دهک دهم حدود 9.1 برابر بیشتر از یک خانوار حاضر در دهک اول در یک سال برای مصرف خوراکی ها و آشامیدنی های خود هزینه کرده است.     

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
چرا تا به تا میگی. درستش کن عمو. دهک ها را اشتباه میگی یا نرخ ها را
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
بی پول ها واقعا آدم های خودخواهی هستند. چون غیر از اینکه خودشان در این دنیا سختی میکشن چند انسان بیگناه رو هم با زاد و ولد به این دنیا میارن و زندگی اونها رو هم نابود میکنن.
اگر اونهایی که مشکل روحی یا جسمی دارن یا بی پول هستند زاد و ولد نمیکردند خیلی از مشکلات خودشون و کشور خود به خود حل میشد.
آدمی که در ماه حقوقش زیر 3 میلیون تومنه، کار ثابتی نداره، محتاج یارانه دولت، کرایه نشینه، تفریحش رفتن به پارک محله هست بهتر هست دور زاد و ولد و ازدواج رو یک خط قرمز بکشه.
در این شرایط اقتصادی کشور واقعا ازدواج هیچ توجیه قابل قبولی نداره. ازدواج اکثر جوانان در حال حاضر فقط به خاطرمسائل جنسیه که اون هم خیلی کوتاهه و بعد از یک مدتی دیگه اثرش رو از دست میده.
در این دنیا تفریحات بینهایت زیادی وجود داره که مثل شاد کردن دل یک کودک یتیم با حمایت مالی از او، سیر کردن شکم یک فقر، رفتن به مسافرت و دیدن جاذبه های زیبای دنیا.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
آخر الزمان شده دیگه که همچین حرفهایی رو‌میزنی...بجای متهم شدن مختلسین و چپاولگران، مستضعفین متهم به خودخواهی میشن...اگه چپاول و کلاهبرداری عده ای نبود، به جز معدودی آدم تنبل، همه رفاه نسبی داشتن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
واقعا ادم میمونه چی جواب امثال تورو بده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
دوست عزیز
جلوی اختلاس گر را در این کشور نمیشه گرفت. تاریخ این کشور نشون داده که شرایط اون سال به سال بدتر خواهد شد و اراده ای در مردم برای بهبود شرایط وجود ندارد. در این شرایط اسفناک خودداری از زاد و ولد توسط فقرا نه تنها باعث بهبود زندگی اونها خواهد شد بلکه باعث کاهش مشکلات ناشی از رشد بی رویه جمعیت برای کشور خواهد شد. در حال حاضر بیشترین میزان زاد و ولد در ایران و بلکه در جهان متعلق به طبقات فقیر و ضعیف جامعه هست. شما به ندرت میتونید یک پزشک رو پیدا کنید که 4 فرزند داشته باشه اما تا دلتون بخواد فقرایی هستند که بیش از 4 فرزند دارند و برخی از آنها حتی وقتی صاحب فرزند ناتوان میشوند باز هم زاد و لد میکنند و فرزاند بعدی آنها هم مبتلا به ناتوانی بودند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
اولا از کجا میگی که اونها بدبخت تر از شما هستند.
میزان خودکشی توی پولدارها بیشتر است و طلاق و ناسازگاری خانوادگی نیز بیشتر است.
کاش مانند دما سنج و حرارت سنج لذت سنج هم وجود داشت و مقایسه ای بین اذت بردن از زندگی افراد زیر سه ملیون با افراد بالای ده ملیون میشد ببینید در مجموع کی بیشتر لذت می برد یا ناکامی دارد
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
شرم آور ولی عجیب نیست که از یک جامعه بیمار همچین تفکراتی بروز کنه دداش یه کاره ای شدی دستور بده زیر خط فقربها رو اونای که حاضر نمیشن شرافت رو به پول بفروشن وکلا همه رو غیر کسانی که همه چیز مردم پول در میارن عقیم کنن اینجوری جامعه یکدست میشه تضادی وانقلابی هم پیش نمیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
خوب الان برنامتون چیه گرونش کنید چون اونا بیشتر مصرف میکنند؟ همینم ببینم میتونید از سفره مردم کمترش کنید
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
البته در کنار این ، سفرهای تفریحی ، هزینه های ورزشی ، لوازم سرگرمی و سایر غیر ضروریات رو هم در نظر بگیرید می بینید که وضعیت اقشار ضعیف به شدت نگران کننده است
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
یعنی تورم مواد خوراکی کاهش داشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
منظورت از پولدارها حتما پزشکان و دلال ها و وکلا هستن دیگه ؟
ایران
|
United States
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
من که درامدم خوبه الحمدالله .سهمیه و کوپن میرسه شماهم صبر پیشه کنید و با بصیرت باشید ادم بخاطر شکم که اعتراض نمیکنه ! نون خالی بخورید عزت داریم به جاش مقاومت کردیم .گوشت و مرغ به چه درد میخوره...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
آفرین بر ایران آمریکایی
ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
اره فیلترشکنم آمریکاست تا چشت در بیاد
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
این حرفها در کشور مدعی عدل علی جایگاهی نداره

داره؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
جالبه کانادایی ها دارن کالای آمریکایی را تحریم می کنن
اما ما ایرانی ها بیارن براش صف هم می کشیم
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
باور کنید از فشار اقتصادی و روانی گذشت فصلهارو متوجه نمیشم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم عاشورا روز خبرنگار ماهواره خیام هوشنگ ابتهاج حسین همدانی
وب گردی