یک تاریخدان انگلیسی و خبرنگار پایگاه میدل ایست آی گفت، لندن در حالی در روابطش با این رژیم "روال عادی سابق" را از جمله در فروش سلاح در پیش گرفته که هیچ تضمینی از جانب این رژیم درخصوص عدم استفاده از سلاح‌های انگلیسی در کشتار فلسطینی‌ها در غزه دریافت نکرده است.
کد خبر: ۸۰۷۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳ 13 June 2018

یک تاریخدان انگلیسی و خبرنگار پایگاه میدل ایست آی گفت، لندن در حالی در روابطش با این رژیم "روال عادی سابق" را از جمله در فروش سلاح در پیش گرفته که هیچ تضمینی از جانب این رژیم درخصوص عدم استفاده از سلاح‌های انگلیسی در کشتار فلسطینی‌ها در غزه دریافت نکرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از گاردین، مارک کرتیس، خبرنگار و تاریخدان میدل ایست آی در رسانه‌های اجتماعی نوشت: سه مساله مهم در حمایت‌های دولت انگلیس از اسرائیل وجود دارد که نشان می‌دهد انگلیس در نقض حقوق بشر توسط اسرائیل همدست است.

اطلاعات جدید پارلمان انگلیس درباره حمایت این کشور از اسرائیل که هیچ کدام در رسانه‌های جریان اصلی منتشر نمی‌شوند نشان می‌دهند بین دو طرف روابطی ویژه برقرار است که در آن سه مساله وجود دارد. اول از همه دولت انگلیس از اسرائیل تضمینی درباره عدم استفاده از تسلیحات صادر شده‌اش به اسرائیل در کشتار فلسطینی‌ها در غزه نگرفته است.

آلیستر برت، یک مقام ارشد وزارت خارجه انگلیس به پارلمان در این خصوص گفت: ما این مساله را با مقام‌های اسرائیلی مطرح نکردیم و به بررسی درخواست‌های مربوط به مجوز صادرات به صورت مورد به مورد ادامه می‌دهیم.

کرتیس می‌گوید: دومین مشکل که همدستی انگلیس را در جنایت‌های اسرائیل علیه نوار غزه نشان می‌دهد همکاری نیروی دریایی انگلیس با نیروی دریایی اسرائیل است.

مارک لانکستر، وزیر دفاع انگلیس تایید کرده که کشتی‌های نیروی دریایی انگلیس به بنادر اسرائیل در پنج مرتبه از ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون رفته‌اند و آنطور که گفته شده در این بازدیدها اقدام به فعالیت‌های دفاعی روتین و رزمایش‌های تاکتیکی محدود با نیروهای نظامی اسرائیل پرداخته‌اند.این نشان می‌دهد که انگلیس در جرایم انبوهی که از بابت محاصره نوار غزه اتفاق می‌افتد شریک است.

سوم اینکه انگلیس تجهیزات نظامی و سلاح‌های مختلفی به نیروی دریایی اسرائیل داده که از سوی این نیروی نظامی علیه نوار غزه مورد استفاده قرار گرفته است که شامل تجهیزات هدایت نظامی و ناوبری،‌ کنترل تسلیحات و جنگ‌های الکترونیک می‌شود و اینگونه انگلیس از ماشین جنگی اسرائیل حمایت کرده و جلوی گزارش رسانه‌ها درباره این موضوع را می‌گیرد.

با این حال دولت انگلیس گفته که هیچ ارزیابی درخصوص نقش این کشور در جنایت‌ها در نوار غزه نداده است.

کرتیس همچنین نوشت دولت انگلیس در اقدامی عجیب از اسرائیل تقاضا کرده که خودش درباره کشتارهایی که در غزه انجام داده تحقیقات کند. پیام این درخواست عجیب مشخص است: "اگر شما همپیمان ما هستید می‌توانید دست به کشتار زده و از مجازات فرار کنید."

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
الکساندر نوری فائقه دوستی کمال خرازی معامله قرن کوبا امیر حاتمی مصطفی سالاری کاداستر پرونده الکترونیک سلامت