بازدید 10180
هرچند عده‌ای از افزایش نرخ ارز با دلایلی عمدتا ناظر بر افزایش صادرات و کاهش واردات دفاع می‌کنند، برخی کارشناسان می‌گویند، در اوضاع کنونی اقتصاد ایران، افزایش نرخ ارز به معنی کاهش ارزش پول ملی و تورم زاست و با توجه به اینکه اقتصاد ما خام فروشی است و عمده کالاهایی که وارد می‌کنیم، واسطه‌ای و سرمایه‌ای است، افزایش نرخ ارز ثمری برای ما ندارد.
کد خبر: ۷۷۴۵۴۶
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۷ 15 February 2018

دلار 5000 تومان به ضرر کشور است/ دلیل نوسان ارز به دلیل بی مدیریتی مسئولان استهرچند عده‌ای از افزایش نرخ ارز با دلایلی عمدتا ناظر بر افزایش صادرات و کاهش واردات دفاع می‌کنند، برخی کارشناسان می‌گویند، در اوضاع کنونی اقتصاد ایران، افزایش نرخ ارز به معنی کاهش ارزش پول ملی و تورم زاست و با توجه به اینکه اقتصاد ما خام فروشی است و عمده کالاهایی که وارد می‌کنیم، واسطه‌ای و سرمایه‌ای است، افزایش نرخ ارز ثمری ندارد.

به گزارش «تابناک»؛ کارشناسان، یکی از دستاوردهای اقتصادی دولت یازدهم را ایجاد ثبات در برخی بازارها از جمله بازار ارز می‌دانستند؛ نوسانات ارزی طی چهار سال در محدوده 8 درصد ماند و همین وضعیت در مهار تورم نیز مؤثر بود.

با این حال پس از دولت دوازدهم و از شهریور ماه تاکنون، ارز با افزایش چشمگیری رو به رو شده (در حدود ۱۲ درصد) که به زعم برخی فعالان اقتصادی و کارشناسان، اقتضای وضعیت بازار، آن را رقم زده، حال آنکه برخی دیگر از کارشناسان چنین وضعیتی را نشانه بحران در اقتصاد دانسته و به دولت توصیه کردند با توجه به اینکه هدایت بخش عمده بازار ارز با دولت است، برای جلوگیری از افزایش آن اقدامات لازم را انجام دهد.

در هفته‌های گذشته، برخی سیاست‌گذاران سخنانی مطرح کردند و اذهان را به این سو بردند که احتمالا دولت تصمیم دارد با توجه به نقشی که می‌تواند در بازار ارز داشته باشد، دلار را ـ که اکنون به بالای ۴۵۰۰ تومان رسیده ـ در همین حد نگه دارد. موید چنین ادعایی نیز می‌تواند سخنان اخیر محمد باقر نوبت باشد که در پاسخ به خبرنگاری تأکید کرده بود: دولت نخواهد گذاشت، دلار به ۵۰۰۰ تومان برسد. البته از این سخنان می‌شد چنین برداشت کرد که دولت برنامه افزایش نرخ دلار را دارد، ولی احتمالا در محدوده‌ای کمتر از ۵۰۰۰ تومان!

با این حال، مهرداد لاهوتی در گفت وگو با تابناک درباره افزایش دوباره بهای ارز گفت: دو نگاه در ارتباط با افزایش قیمت ارز وجود دارد: برخی بر این باورند که بهای ارز باید پایین بیاید؛ بنابراین، نباید اجازه داد که ارزش پول ملی کاهش پیدا کند، چون با کاهش ارزش پول ملی، ثروت ملی نیز کاهش می یابد.


نگاه دیگر آنکه برخی می گویند اگر بتوانیم داستان ارز را مدیریت کرده و شبکه های واسطه ای را ـ که از طریق کمک های دولتی و نرخ دلار دولتی انجام می شود ـ وارد کنیم، قیمت ارز افزایش پیدا می کند و تولیدکنندگان نیز ما می توانند روی پای خود بایستند.

وی در ادامه گفت: با این حال، اگر بهای ارز افزایش پیدا کند، در کل به صلاح ما نخواهد بود، زیرا در درازمدت باعث می شود ما سرمایه های خود را از دست بدهیم و نتوانیم وارد بازار جهانی شویم. از سوی دیگر، تجربه نشان داده است که هیچ گاه حمایت از تولید داخلی به بهبود کیفیت تولید داخلی نینجامیده و تنها مصرف کننده و مردم کشور آسیب دیده و مجبور می شوند، کالای بی کیفیت را با قیمت گران تهیه کنند.

این نماینده مجلس ادامه داد: طبق قانون بودجه سال ۹۶، قیمت ارز ۳۵۰۰ تومان است و باید قیمت آزاد آن نیز همین حدود باشد. البته شاید کمی بالا و پایین شود؛ اما برای ما قابل قبول نیست که قیمت ارز در قانون ۳۵۰۰ تومان نوشته شود، ولی در بازار آزاد به ۴۵۰۰ یا ۴۶۰۰ تومان به فروش برسد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: این نشان از بی توجهی دولت دارد که نتوانسته بازار را کنترل کند و به این شکل، به اقتصاد کشور آسیب رسانده است.

این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه برخی اعتقاد دارند باید قیمت ارز در کشور به بالای ۵۰۰۰ تومان برسد، گفت: این حرف به ضرر اقتصاد کشور است و حرف افراد سودجو است. نوسان ارز در کشور بسیار آسیب زاست؛ بنابراین، باید نرخ دلار در کشور با ۱۰۰یا ۱۵۰ تومان اختلاف در بازار عرضه شود.

همچنین سید مهدی فرشادان با انتقاد از تداوم افزایش قیمت دلار در بازار گفت: به طور طبیعی نرخ ارز باید بر اساس مؤلفه های اقتصادی تعیین شود که البته تجربه نشان داده که همواره اخبار سیاسی و فعالیت های سوداگران، بازار ارز را تحت تأثیر قرار داده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی همچنین یادآرو شد: در حالی که بنا بر آمار، نرخ تورم در چند سال گذشته روند کاهشی داشته، بنابراین نباید قیمت ارز با نوسانات شدید روبه رو شود.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شوک ارزی سال 91 بخشی از افزایش قیمت ارز، حبابی و کاذب بود و بدیهی است، سوداگران نبض بازار را در اختیار داشتند؛ این در حالی است که قیمت بسیاری از کالاهای مورد نیاز مردم تحت تأثیر قیمت ارز است.

فرشادان در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: اینکه قیمت دلار از مرز ۴۶۰۰ تومان گذشته، نکته قابل تأملی است، چون ادامه کم توجهی به این موضوع می تواند روند نرخ تورم را به شدت صعودی کند.

وی تصریح کرد: نباید نوسانات در بازار ارز ادامه پیدا کند، چون باید در بازار ثبات نسبی وجود داشته باشد؛ بنابراین، باید بانک مرکزی مدیریت و نظارت کارآمدتری داشته باشد و در این راستا مانع از فعالیت صرافی های غیرمجاز شد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۳۳
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
والا بلا همه مردم ساده هم میدوند که با توجه به اقتصاد ما افزایش ارز جز ضرر چیز دیگه نداره واسه صادر کننده کم کم چند سال دیگه میان دو دلار میارن یه کارخونه میخرن میرن باور کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
سلام.خىلى واضح است دولت مقصر اصلى است فقط در اىن دولت مد شده كه قىمت دلاار از آبان ماه هرسال تا اسفند ماه بالا مىبرندو اقتدار و ارزش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
دولت هم برای مهار آن سیاست احمدی نژادی را دنبال کرد.
saeed
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
ارزش یک دلار در سال 57 معادل هفت تومان بوده است. با توجه به محاسبات نرم افزار بانک مرکزی ارزش هر تومان سال 57 معادل 800 تومان سال 96 است و از سودیگر ارزش هر دلار سال 57 با فرض تورم سالیانه 3٪ دلار معادل 3.2 دلار در سال 96 میباشد. به این ترتیب باید ارزش واقعی دلار چیزی در حدود 1600 تومان در سال 96 باشد . فرض کنید همه این حساب و کتاب ها غلط باشه اگر ارزش واقعی ریال کمتر از این است چرا تولید ناخالص ملی ایران به روش پایه میشه 420 میلیارد دلار اما به روش برابری قدرت خرید میشه 1620 میلیارد دلار
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
توليد كنيد قيمّت أرز كم ميشود
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
اه اقای نماینده این حرف ها چیست!
اینها که جزو اندیشمندان و سرمایه های کشور هستند !چرا اینها را متهم‌به بی مدیریتی می کنید؟برای چه آیروی این مومنان کشور را میبرید،بی کفایت و سو مدیریت حاصل کار دولت احمدی نژاد شد که او هم رفت!ما ماناه ایم این دلار چرا اینگونه شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
برای شما که همه امکاناتتون رایگانه دلار اگه 100 هزارتون هم بشه اشکالی نداره اینها نمایشه چون خودتون گرونی دلار رو تصویب کردید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
1- افزایش نرخ ارز به معنی کاهش ارزش پول ملی و تورم زاست و با توجه به اینکه اقتصاد ما خام فروشی است و عمده کالاهایی که وارد می‌کنیم، واسطه‌ای و سرمایه‌ای است، افزایش نرخ ارز ثمری ندارد.
2-اگر بهای ارز افزایش پیدا کند، در کل به صلاح ما نخواهد بود، زیرا در درازمدت باعث می شود ما سرمایه های خود را از دست بدهیم و نتوانیم وارد بازار جهانی شویم. از سوی دیگر، تجربه نشان داده است که هیچ گاه حمایت از تولید داخلی به بهبود کیفیت تولید داخلی نینجامیده و تنها مصرف کننده و مردم کشور آسیب دیده و مجبور می شوند، کالای بی کیفیت را با قیمت گران تهیه کنند.
دلیلی که هر آدم منصف و دور از در نظر گرفتن منافع شخصی میتوان عنوان کذد که نباید نرخ ارز بالا رود.اونهایی که خواستار افزایش نرخ ارز هستند دوست دارند اوضاع اقتصادی را بهم بریزند.
توی تمام سایتها از جمله همین سایت هم گفتم کشور ایران غیر از صادرات نفت هیچ چیز نداره و اونهم چون تمام تجهیزاتش وارداتیست الان با این قیمتهای بالا، پروژه های جدید برای شرکت سخت شده.
ایران با چین و ژاپن فرق داره، توابع اکیدا صعودی و یا اکیدا نزولی نیست که بگیم هر چه دلار بالاتر برای صادرات بهتر، اگه اینجور بود فرض کنیم هر دلار بشه 1 میلیون تومان، چه اتفاقی می افته؟مملکت یکشبه نابود میشه، جز یه نقطه اپتیمم داره که به نظر من 4200 تومان تک نرخی عالیه و هر سال معادل تورم اضافه بشه و تورم هم باید کنترل بشه، چه جوری؟
1- کسانی که کار فرهنگی میکنند و بودجه های کلان میگیرند باید قطع بشه و تشویق بشن تا کار اقتصادی بکنند، چون کار فرهنگی نه چیزی تولید میشه ، نه طراحی و نه هیچ، بنابر این برای دادن حقوق باید پول چاپ بشه که این تورم زاست.
2- مراکز موازی کاری حذف بشه مراکز فرهنگی غیر وزارت فرهنگ حذف بشه و..
3-دولت به معنی واقعی کوچک بشه و خصوصی سازی بشه نه نیمه خصوصی، اونجوری هم باز صاحب نداره، مثلا بعضی ارگانها با ترک تشریفات پروژه های مراکز دولتی را میگیرند، کار مثلا 1000 تومانی را 5000 تومان درخواست میکنند و کار 500 تومانی تحویل میدن، برای جبران این خسارت باید پول چاپ بشه و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
باورش سخته اگر خیال کنیم بازیگر همه بازی های گذشته و اخیر دلار مردم بوده باشند !!

دود از کنده بلند میشه.
جواد
|
United States
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
اگر ارزش پول کشوری پایین بیاید این نشانه ورشکستگی آن کشور است این موضوع را هر آدم دانا می داند ولی بعضی از مدیران بانک مرکزی به خاطر داشتن شرکت های صادراتی هرگز این موضوع را قبول نمی کنند وای بر ما
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
یه بار تو عمرم پولمو تغییر دادم اونم دوران نوجوانی بود دوسه هزار تومن داشتم باهاش پول برره ای خریدم اگه اشتباه نکنم اون زمان ارزش پول برره ای هم از ریال خودمون بیشتربود
reza1
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
كشور ما داراي معادن بسيار غني نفت و گاز و فلزات ميباشد كه دولت بصورت خام به كشورهاي ديگر صادر ميكند در صورتيكه بزرگترين اشتباه را انجام ميدهد به عنوان مثال شركتهاي ايراني در تمامي مناقصات مربوط به كالاهاي فلزي در كشورهاي همسايه بازنده بودند و برنده اصلي يا تركيه بوده و يا چين و جالب اينكه اين دو كشور مواد اوليه محصولات خود را از ايران تهيه ميكنند . اگر وزير صنعت با تجربه اي داشتيم ميتوانست با اعمال تصميماتي مبني بر در اختيار گذاشتن مواد اوليه توليد داخل با قيمتي كمتر از قيمت صادراتي به توليد كنندگان داخلي هم ميتوانستيم صادرات غير خان را تقويت كنيم و هم كارخانجات توليدي فعالي داشته باشيم در صورتيكه دولت و وزير صنعت بر عكس آن عمل ميكند و به توليد كنندگان داخلي مواد اوليه مورد نيازشان را گرانتر از قيمت صادراتي تحويل ميدهد وً ميتوان گفت دولت ما در حال تقويت صنعت ديگر كشورهاست . به عنوان مثال مس توليد ايران با قيمت ارزان به تركيه فروخته ميشود كه صنعتگران اين كشور آنرا تبديل به محصول كرده و رقيب سختي براي توليد كنندگان ايراني براي فروش محصولاتشان در منطقه ميباشد و بالغ بر ٩٥ درصد مناقصات مربوط به اين محصول را بدليل سو مديريت در كشور از دست ميدهيم .
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
چرا وزراي اقتصادي دولت رو استيضاح نميكنيد؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
مگه مردم هم صادر کنندن که سود کنن
فقط مردم قربانی هستن با حقوق اندک
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
مهم نیس كی مسئول باشه،كار از اصلاح گذشته
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
آقای نماینده شما که از آقای روخانی در زمان انتخابات حمایت کردید.حالا چی شده؟!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم روز بیمه علی اصغر پیوندی گاز مرکاپتان علی کریمی لیلا واثقی معافیت مالیاتی هنرمندان فسخ قرارداد مارک ویلموتس