پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون سبزپوشی بورس تهران با فرمان خودروسازان، جان تازه‌ شاخص بورس آسیا، افزایش قیمت نفت آمریکا، حذف قریب الوقوع دلار در مبادلات بین ایران و روسیه، گرانی سکه طرح قدیم، افزایش نرخ دلار آزاد و مبادله ای، افشاگری ارزی در نامه مالیاتی، رویارویی گازی قبرس و ترکیه در دریای مدیترانه و هشدار خودروسازان ژاپنی‌ درباره برگزیت را در بر دارد.
کد خبر: ۷۷۳۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۸ 13 February 2018

از «سیگنال ارزی به گرانی سکه» تا «مخالفت مجلس با افزایش مالیات بر سیگار»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون سبزپوشی بورس تهران با فرمان خودروسازان، جان تازه‌ شاخص بورس آسیا، افزایش قیمت نفت آمریکا، حذف قریب الوقوع دلار در مبادلات بین ایران و روسیه، گرانی سکه طرح قدیم، افزایش نرخ دلار آزاد و مبادله ای، افشاگری ارزی در نامه مالیاتی، رویارویی گازی قبرس و ترکیه در دریای مدیترانه و هشدار خودروسازان ژاپنی‌ درباره برگزیت را در بر دارد.

بورس تهران با فرمان خودروسازان، سبزپوش شد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه بیست و سوم بهمن ماه 96 با افزایش 142 واحدی معادل 0.15 درصد به رقم 97 هزار و 924 واحد رسید. تالار شیشه ای در دومین روز کاری از چهارمین هفته بهمن ماه 96، بر خلاف روز شنبه، شاهد روند صعودی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 45 واحدی معادل 0.15 درصد به رقم 31 هزار و 273 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن، با رشد 79 واحدی معادل 0.45 درصد، عدد 17 هزار و 630 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 59 واحدی معادل 0.45 درصد به رقم 13 هزار و 248 واحد رسید.

همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.35 درصد همراه شد و 366 واحد افزایش را رقم زد و به سطح 105 هزار و 211 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 215 واحد افزایش معادل 0.31 درصد به رقم 69 هزار و 482 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز همانند روز شنبه با 300 واحد کاهش معادل 0.14 درصد همراه بود و عدد 208 هزار و 931 واحد را به نمایش گذاشت. نماد معاملاتی شرکت های سایپا با 54 واحد، ملی صنایع مس ایران با 39 واحد و ایران خودرو با 32 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

 از «سیگنال ارزی به گرانی سکه» تا «مخالفت مجلس با افزایش مالیات بر سیگار»

شاخص بورس آسیا جان تازه‌ای گرفت

شاخص سهام کشورهای آسیایی در روز دوشنبه با سیر صعودی شروع به کار کرد. این در حالی است که سرمایه گذاران جهانی همچنان در مورد ریسک های ناشی از افزایش تورم در آمریکا نگران هستند. در همین حال میانگین شاخص بورس آسیا-اقیانوسیه در منطقه خارج از ژاپن یک درصد افزایش پیدا کرد؛ البته هفته گذشته بورس آسیا ۷.۳ درصد روند نزولی را تجربه کرده بود. همچنین شاخص بورس کره جنوبی و چین هر کدام ۱.۲ درصد بالا آمد؛ در حالی که بورس نیکی ژاپن به دلیل تعطیلات این کشور بسته بود. شاخص «ایی مینی» اس اند ۵۰۰ هم ۰.۶ درصد جهش نشان داد. انتظار می رود شروع به کار شاخص بورس های  اروپایی هم با افزایش بیش از یک درصدی باشد. در آمریکا ارزش اوراق قرضه ۱۰ ساله با ۲.۸۸۵ درصد افزایش به بیشترین ارزش خود در ۴ سال اخیر رسید؛ اما برآورد از نرخ تورم ایالات متحده در ماه ژانویه به ۱.۹ درصد کاهش پیدا کرد. به نقل از ایبنا، در آمریکا شاخص اس اند پی ۵۰۰ در هفته گذشته با ۵.۲ درصد کاهش بدترین عملکرد ۲ سال اخیر خود را ثبت کرد و از بیشترین سیر صعودی خود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

افزایش قیمت نفت آمریکا با بازیابی مجدد ارزش شاخص های سهام

روز گذشته، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز جمعه ۶۳ سنت (۱ درصد) افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه ای ۶۳.۴۲ دلار معامله شد. این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با افزایشی ۶۳ سنتی ( ۱.۱ درصد) بشکه ای ۵۹.۸۳ دلار صورت گرفت. از دلایل افزایش قیمت نفت در روز دوشنبه، بازیابی مجدد ارزش سهام در بازارهای بورس آمریکا و آسیا عنوان شده است. این در حالی است که در هفته ی گذشته سقوط ناگهانی ارزش سهام در این بازارها باعث کاهش شدید قیمت نفت شده بود. افزون بر این، انتظار می رود که تولید نفت شل آمریکا همچنان روند صعودی داشته باشد. بر اساس آمار رسمی منتشر شده، تولید نفت آمریکا به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و این کشور با پیشی گرفتن از عربستان سعودی به دومین تولید کننده ی بزرگ نفت پس از روسیه تبدیل شده است.

حذف قریب الوقوع دلار در مبادلات بین ایران و روسیه

به اذعان لوان ژاگاریان سفیر روسیه در جمهوری اسلامی ایران، مسکو و تهران در حال ادامه ی مذاکرات در خصوص استفاده از ارز ملی در مبادلات تجاری خود هستند. به نقل از Russia Today، سفیر روسیه در جمهوری اسلامی ایران گفته است که تا کنون ''بانک های مرکزی'' روسیه و ایران چندین بار در خصوص حذف دلار در مبادلات فیمابین با یکدیگر مذاکره داشته اند. در ادامه وی افزوده است که '' اگر بتوانیم تصمیمات نهایی را اتخاذ کنیم امیدواریم در سال ۲۰۱۸ به پیشرفت هایی دست یابیم و از شرایط مناسب (توافق شده) استفاده نماییم''.

سکه طرح قدیم ۲۳ هزار تومان گران شد

در جریان معاملات روز دوشنبه بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۱۹۵۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۵۶۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید؛ ضمن اینکه سکه طرح قدیم نیز با ۲۳ هزار تومان افزایش به ۱۵۲ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. در عین حال نیمه سکه و ربع سکه نیز به ترتیب ۴ هزار و ۷ هزار تومان گران شد و قیمت به ترتیب به ۷۶۸ هزار و ۴۶۱ هزار تومان رسید. همچنین هر سکه یک گرمی هم ۳۰۸ هزار تومان معامله شد. /مهر

افزایش نرخ دلار آزاد و مبادله ای 

در پایان معاملات بازار آزاد روز دوشنبه، بر اساس اطلاعات سنا، هر دلار آمریکا با رشد 936 ریال نسبت به روز شنبه، به طور میانگین به قیمت 47 هزار و 324 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 481 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 59 هزار و 14 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد سومین روز هفته، 13 هزار و 26 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به ابتدای هفته، 61 ریال گران تر فروخته شد. همچنین نرخ دلار آمریکا روز گذشته در پاساژ افشار تهران به رقم 4 هزار و 850 تومان و در سبزه میدان تهران به 4 هزار و 798 تومان رسید. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز دوشنبه با 20 ریال افزایش نسبت به روز شنبه 36 هزار و 998 ریال قیمت خورد. 

از «سیگنال ارزی به گرانی سکه» تا «مخالفت مجلس با افزایش مالیات بر سیگار»

افشاگری ارزی در نامه مالیاتی

رئیس کل بانک مرکزی در نامه‌ای به رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ضمن معرفی خریداران عمده ارز به همراه میزان دلار خریداری شده از ابتدای سال جاری تا ۱۷ دی ماه، خواستار رسیدگی به مبادلات این اشخاص و اقدام لازم در خصوص وصول مالیات‌های متعلقه شد. متن نامه

یورو در بازار جهانی به 1.2288 دلار رسید 

روز گذشته در بازار جهانی ارز، ارزش یورو با ۵ دهم درصد رشد به ۱.۲۲۸۸ دلار رسید؛ در حالی که پول اروپا در هفته گذشته ۱.۸ ارزش خود را از دست داده بود؛ اما دلار با ۴ دهم درصد کاهش در برابر ۶ سبد اصلی ارز جهان به ۹۰.۱۱۸ واحد رسید. هر دلار به ۱۰۸.۷۱ ین رسید که حاکی از مقاومت دلار در برابر پول ژاپن دارد؛ ضمن اینکه هر اونس طلا با ۶ دهم درصد افزایش به یکهزار و ۳۲۳ دلار و ۸۸ سنت رسید.

فروش مسکن با بیت کوین کلید خورد

یک شرکت ساختمانی در دوبی در اقدامی تازه اقدام به فروش ۵۰ واحد مسکونی خود با بیت کوین کرده است. در همین حال آپارتمان های کوچک به قیمت ۱۳۰ هزار دلار یا در حدود ۱۶ بیت کوین به فروش می رسند. ضمن اینکه آپارتمان های دو خوابه به قیمت ۳۸۰ هزار دلار یا تقریبا ۴۷ بیت کوین به فروش رسیده اند. این برای اولین بار در جهان است که یک شرکت ساخت و ساز مسکن با ارزهای رمزنگار اقدام به فروش واحد های آپارتمانی خود می کند و می توان از آن تحولی جدید در خرید و فروش مسکن یاد کرد. به نقل از ایبنا، بر همین اساس، اکثر خریداران این واحدهای مسکونی از سرمایه گذاران ثروتمند بیت کوین محسوب می شوند.

رویارویی گازی قبرس و ترکیه در دریای مدیترانه

دولت قبرس گفته است که یک کشتی حامل سکوی حفاری گاز در حال رفتن به شرق دریای مدیترانه برای اکتشاف توسط کشتی‌های جنگی ترک متوقف شده است و این کشتی‌ها مانع از ورود سکوی حفاری به شرق مدیترانه شده‌اند. قرار بود سکوی حفاری سایپم 12000 برای اکتشاف گاز به مناطق جنوب شرق قبرس منتقل شود که ترک‌ها اعلام کردند در این مناطق فعالیت نظامی داشته و این سکو نمی‌تواند به مسیر خود ادامه دهد. در حالی که قبرس و ترکیه روابط سیاسی ندارند مقامات ترک اعلام کردند که قبرس قرار بود این کشتی را به منطقه ویژه اقتصادی ترکیه ببرد و این در حالی است که این منطقه تحت کنترل ترکیه است.

ادامه کم‌نوسانی «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت یک درصدی به قیمت 71 هزار و 315 تومان معامله شدند. کاهش تدریجی تقاضا، قیمت اوراق را در دی و آذر نزولی و ادامه روند نزولی اوراق، میانگین «تسه»ها را در بهمن زیر سطح 72 هزار تومانی قرار داد. با وجود بازگشت بخشی از اوراق به مسیر صعودی در روزهای اخیر، با شناسایی کف قیمتی و رشد تدریجی تقاضای مسکن با نزدیک شدن به پایان سال، همچنان بازدهی «تسه»ها نسبت به ابتدای سال منفی 3/ 2 درصد است. با وجود این در بازار مسکن، رشد بیش از 12 درصدی تعداد معاملات تهران در ده ماه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشانه‌های خروج تدریجی مسکن از رکود را تقویت کرده است؛ اما سیگنال‌های ورود تقاضای سرمایه‌گذاری می‌تواند سهم تقاضای مصرفی را در بازار با تقویت شتاب رشد قیمت‌ها کاهش دهد.

هشدار خودروسازان ژاپنی‌ درباره برگزیت

مدیران سه خودروساز برتر ژاپنی در گفت‌و‌گو با نخست وزیر انگلستان درباره عواقب برگزیت هشدار دادند. به گزارش اتوموتیو نیوز پاول ویلکاکس، مدیر نیسان در اروپا، یان هاولز، مدیر هوندا در اروپا و یوهان فن زیل مدیر تویوتا در اروپا به همراه مدیران ۱۶ کسب‌و‌کار ژاپنی دیگر، نگرانی خود را از شرایط خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ابراز کردند. این سه خودروساز در مجموع سالانه یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در انگلستان تولید می‌کنند و مجموع سرمایه‌گذاری آنها در انگلستان از مرز ۵۶ میلیارد دلار گذشته است. سفیر ژاپن در انگلستان در این دیدار گفت: «در صورتی که ادامه حضور در انگلستان سودآور نباشد، هیچ شرکت خصوصی ژاپنی چنین نخواهد کرد.» ژاپن از زمان اعلام نتایج همه‌پرسی جدایی از اتحادیه اروپا نگرانی خود را در خصوص ادامه فعالیت شرکت‌های ژاپنی در انگلستان اعلام کرده بود. به نقل از دنیای اقتصاد، انگلستان در ماه مارس ۲۰۱۹ رسما از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد،‌ اما جزئیات فنی توافق هنوز مشخص نشده است.

مخالفت مجلس با افزایش مالیات بر سیگار

اکبر ترکی از مخالفت کمیسیون تلفیق بودجه 97 با افزایش مالیات بر سیگار خبر داد و گفت: در برنامه ششم میزان عوارض برای سیگار مشخص شده و دولت نیز باید آن را اجرایی کند البته طی روزهای اخیر وزارت بهداشت برای تأمین منابع پایدار برای حوزه سلامت خواستار الحاق بندی به تبصره 6 لایحه بودجه 97 برای افزایش 35 تومانی هر نخ سیگار تولید داخلی شد. نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، افزود: این موضوع در نشست امروز کمیسیون تلفیق مجلس مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت نمایندگان با تصویب آن مخالفت و آن را به دولت ارجاع دادند تا دولت بر اساس برنامه ششم عوارض دخانیات را مشخص و لحاظ کند. عضو کمیسیون  تلفیق بودجه 97 ادامه داد: وزارت بهداشت بر این باور است که عوارضی اضافه بر برنامه ششم باید اخذ شود؛ نمایندگان نیز معتقد هستند که مصرف دخانیات تهدید سلامت مردم، افزایش مرگ و میر، هزینه های درمان، پیشگیری و توانبخشی را به دنبال دارد از سویی باید دغدغه های تولیدکنندگان داخلی را مدنظر قرار داد و از آنها حمایت کرد. /خانه ملت

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
سهمیه بندی بنزین قیمت بنزین طرح حمایت معیشتی غزه بولیوی مذهب جعفری آلودگی هوا کارت سوخت