بازدید 14377
۴
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون حرکت «تسه»ها نزدیک کف در بازار اوراق مسکن، سکه طرح جدید تومان گران شد، یورو بالاتر از 5 هزار تومان فروخته شد، احتمال تقلب آمریکا در انتشار آمار موجودی طلا، ارزش تجارت خارجی چین از مرز ۴ هزار میلیارد دلار گذشت، آن کس که دارا هستT نگران ۴۵ هزار تومان یارانه نیست، ۶۰ تن تخم مرغ وارد کشور شد و نرخ تورم تولید کننده ۹.۷ درصد را در بر دارد.
کد خبر: ۷۶۰۱۳۳
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۴ 31 December 2017

از «بیشترین افت روزانه شاخص بورس در سال ۹۶» تا «آماری جالب از پرفروش‌ترین خودروهای ۲۰۱۷»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون حرکت «تسه»ها نزدیک کف در بازار اوراق مسکن، سکه طرح جدید تومان گران شد، یورو بالاتر از 5 هزار تومان فروخته شد، احتمال تقلب آمریکا در انتشار آمار موجودی طلا، ارزش تجارت خارجی چین از مرز ۴ هزار میلیارد دلار گذشت، آن کس که دارا هستT نگران ۴۵ هزار تومان یارانه نیست، ۶۰ تن تخم مرغ وارد کشور شد و نرخ تورم تولید کننده ۹.۷ درصد را در بر دارد.

بیشترین افت روزانه شاخص بورس در سال ۹۶

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه نهم دی ماه 96 با کاهش 687 واحدی معادل 0.70 درصد به رقم 97 هزار و 211 واحد رسید. این در حالی است که در دو روز پایانی هفته گذشته، شاخص کل بورس در مجموع، 460 واحد کاهش داشت و با رشد 2.4 درصدی در سطح 97 هزار و 899 واحد قرار گرفته بود. تالار شیشه ای در اولین روز کاری از دومین هفته زمستان، همانند روزهای سه شنبه و چهارشنبه گذشته، شاهد روند نزولی شاخص های منتخب بود؛ بنابراین، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 220 واحدی معادل 0.70 درصد به رقم 31 هزار و 156 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت 218 واحدی معادل 1.22 درصد، عدد 17 هزار و 662 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش 164 واحدی معادل 1.22 درصد به رقم 13 هزار و 318 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت 0.81 درصد همراه شد و 853 واحد کاهش را رقم زد و به سطح 104 هزار و 484 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 534 واحد کاهش معادل 0.77 درصد به رقم 69 هزار و 15 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با 1223 واحد کاهش معادل 0.59 درصد همراه بود و عدد 207 هزار و 196 واحد را به نمایش گذاشت. به این ترتیب در نهمین روز از زمستان 96، شاخص کل بورس با بیشترین افت روزانه از 16 بهمن 95 مواجه شد.

از «بیشترین افت روزانه شاخص بورس در سال ۹۶» تا «آماری جالب از پرفروش‌ترین خودروهای ۲۰۱۷»

حرکت «تسه»ها نزدیک کف در بازار اوراق مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند 94 (تسه9412) با افت 6/ 0 درصدی به قیمت 72 هزار و 770 تومان معامله شدند. با وجود روند کم‌نوسان «تسه»ها در روزهای ابتدایی دی، به تدریج روند نزولی قیمت اوراق تشدید شد و روز گذشته برخی نمادها در سطح 71 هزار تومان، کمترین سطح از اردیبهشت سال جاری، نیز معامله شدند. از ابتدای سال رشد تدریجی تقاضای مسکن، حمایت کف 70 هزار تومانی را تقویت کرد. در شرایط کنونی با توجه به رابطه مستقیم میان قیمت و نرخ سود، نرخ سود واقعی وام در سطح 6/ 21 درصد قرار گرفته است. با وجود رشد 4/ 20 درصدی تعداد معاملات مسکن در آذر نسبت به آبان، اما شاهد کم‌واکنشی «تسه»ها به رشد تقاضا بودیم. بخشی از رشد تقاضا از سوی «خانه‌اولی»ها بوده است؛ اما سهم حداکثری واحدهای ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان به پایین بودن قدرت خرید متقاضیان اشاره دارد.

سکه طرح جدید تومان گران شد

در جریان معاملات روز شنبه بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۸ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۴۲۳ هزار و ۱۴ تومان رسید، ضمن اینکه هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هم بدون تغییر قیمت به یک میلیون و ۳۸۰ هزار و ۱۳ تومان رسید. همچنین هر نیم سکه ۶۹۸ هزار و ۶ تومان، ربع سکه ۴۱۳ هزار و ۴۱ تومان و سکه یک گرمی ۲۷۲ هزار و ۲ تومان فروخته شد.

یورو در بازار آزاد ارز، بالاتر از 5 هزار تومان فروخته شد

در پایان معاملات بازار آزاد روز شنبه، هر دلار آمریکا با رشد 71 ریال نیبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 953 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 228 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 50 هزار و 8 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد اولین روز هفته، 11 هزار و 509 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به پایان هفته قبل، 13 ریال گران تر فروخته شد. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز شنبه نهم دی ماه با ۱۰ ریال افزایش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۳۶ هزار و ۶۴ ریال قیمت خورد. 

احتمال تقلب آمریکا در انتشار آمار موجودی طلا

دولت آمریکا ادعا کرده که ۸۱۳۳.۵ تن طلا به طور فیزیکی در اختیار دارد که به ترتیب ۵۸ درصد آن در ایالت کنتاکی، ۲۰ درصد در نیویورک، ۱۶ درصد در کلورادو و ۵ درصد آن  در بانک فدرال رزرو آمریکا نگهداری می شود. به گفته ی منلی، تحلیلگر بازار فلزات گرانبها در مؤسسه ی بولیون استار سنگاپور، '' ماجرای ذخیره های طلای آمریکا به طور کامل غیر شفاف و مرموزانه است. تا کنون حتی یک بار هم به طور مستقل از این ذخایر بازرسی نشده است و یو اس مینت (نهاد تولید کننده ی سکه در آمریکا) و بانک فدرال رزرو آمریکا به هیچ کس اجازه نمی دهند که به اتاق های ذخیره ی طلا وارد شده و طلاها را ببیند یا آن ها را بشمارد''.دولت آمریکا ادعا کرده است که ۸۱۳۳.۵ تن طلا به طور فیزیکی در اختیار دارد که به ترتیب ۵۸ درصد آن در ایالت کنتاکی، ۲۰ درصد در نیویورک، ۱۶ درصد در کلورادو و ۵ درصد آن  در بانک فدرال رزرو آمریکا نگهداری می شود.  به گفته ی منلی تحلیلگر بازار فلزات گرانبها در مؤسسه ی بولیون استار سنگاپور، '' ماجرای ذخیره های طلای آمریکا به طور کامل غیر شفاف و مرموزانه است. تا کنون حتی یک بار هم به طور مستقل از این ذخایر بازرسی نشده است و یو اس مینت (نهاد تولید کننده ی سکه در آمریکا) و بانک فدرال رزرو آمریکا به هیچ کس اجازه نمی دهند که به اتاق های ذخیره ی طلا وارد شده و طلاها را ببیند یا آن ها را بشمارد''. علیرغم اتهاماتی که به وزارت خزانه داری آمریکا در خصوص کمتر بودن میزان طلا از مقداری که ادعا می کند وارد است، دلایل دیگری هم در رابطه با عدم امکان بازرسی از ذخایر طلای آمریکا ذکر شده است. منلی در این خصوص اذعان کرده است که طلای آمریکا بی کیفیت است. به گفته ی منلی، ''... قسمت عمده ای از طلای (آمریکا) خلوص پایینی دارد و وزن آن با استاندارد صنعتی 'تحویل مناسب' همخوانی ندارد..'' بنابراین ''حتی اگر آمریکا آن میزان از طلا که ادعا می کند در اختیار دارد را (واقعا) دارا باشد، بیشتر آن در بازارهای بین المللی قابل معامله نیست''. 

ارزش تجارت خارجی چین از مرز ۴ هزار میلیارد دلار گذشت

وزارت بازرگانی چین اعلام کرد ارزش تبادلات تجاری خارجی این کشور در سال 2017 میلادی به حدود 4 هزار میلیارد دلار رسیده است. وزارت بازرگانی چین اعلام کرد ارزش تبادلات تجاری خارجی این کشور در سال 2017 میلادی به حدود 4 هزار میلیارد دلار رسیده است. به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت بازرگانی چین، اصلاحات در ساختار تجارت خارجی این کشور در این سال موجب شد تا چین شرایط بسیار خوبی را در این عرصه ایجاد کند. همزمان وزارت بازرگانی چین تاکید کرده است حراست بهتر از محیط زیست و بهره وری درست و منطقی تر از منابع و افزایش آگاهی و دانش تولید کنندگان داخلی موجب بهبود شرایط تجارت بین المللی شده است. آمارها نشان می دهد در 11 ماه امسال تجارت خارجی چین از مرز سه هزار و 700 میلیارد دلار گذشته و در این مدت نسبت به دوره مشابه سال گذشته میلادی نزدیک به 15.6 درصد رشد کرده است. چین قصد دارد از ابتدای سال 2018 معافیت های مالیاتی را برای بسیاری از شرکت های خارجی در نظر گیرد اما شرکت هایی که شامل این فرصت شوند می توانند مالیات سال 2017 را برگشتی دریافت کنند. رشد اقتصادی جهان بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی در سال 2018 میلادی حدود 3.7 درصد پیش بینی شده است و چین امیدوار است در سال جدید میلادی به رشدی معادل 6.5 تا هفت درصد دست پیدا کند. مرکز پژوهش های اقتصادی و بازرگانی لندن به تازگی پیش بینی کرده است چین تا سال 2032 میلادی با پشت سر گذاشتن آمریکا نخستین قدرت اقتصادی دنیا می شود.

آن کس که داراست، نگران ۴۵ هزار تومان یارانه نیست

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در گفت وگوي ويژه خبري شبکه دو سيما در مورد یارانه ها حذف برخی از فهرست یارانه بگیری هم گفت: آن کس که دارا هست نگران 45 هزار تومان یارانه نیست، آنهایی که نیازمند یارانه هستند از شایعات بی اساس در مورد قطع یارانه ها می ترسند. همان طور که دولت تا بحال یارانه افراد نیازمند را قطع نکرده است در صورت شناسایی نیازمندان واقعی حتی به تعداد یارانه بگیران اضافه هم می کنیم بنا به وعده های داده شده یارانه نیازمندان و افراد تحت پوشش را سه چهار برابر کرده ایم. او افزود: برای خانوار یک نفره 193 هزار تومان خانوار 5 نفره 700 هزار تومان یارانه پرداخت می شود. برای سال آینده هم در نظر داریم افرادی که نیاز به یارانه ندارند را شناسایی کنیم و سهم شان را به کسانی که در آمدشان با خط مستمری فاصله دارد بدهیم. نوبخت در خصوص حفظ و تقویت قدرت خرید قشر متوسط جامعه هم گفت: مطابق گذشته به اندازه نرخ تورم تلاش می کنیم حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته را اضافه کنیم، در کنار آن با هر گونه افزایش قیمت های هم مقابله می کنیم تا به کارمندان فشاری وارد نشود.

نرخ تورم تولید کننده به ۹.۷ درصد رسید

شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۵ به‌میزان ۹.۷ درصد افزایش یافته است. به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، شاخص بهای تولیدکننده در ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰، در آذر ماه ۱۳۹۶ به عدد ۲۵۵.۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۵ درصد افزایش داشته است. این شاخص در آذر ماه ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل۱۰.۷ درصد افزایش نشان می‌‌دهد.

۶۰ تن تخم مرغ وارد کشور شد

یک مقام مسئول با بیان اینکه واردات تخم مرغ باعث کاهش قیمت این محصول در بازار شده است، گفت: صادرات تخم مرغ از ترکیه به ایران، باعث افزایش قیمت این محصول در آن کشور شده است. ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۷ میلیون قطعه مرغ بر اساس بیماری آنفلوانزا در کشور معدوم شده است، اظهار داشت: تقریبا به جز دو استان سمنان و خراسان رضوی، همه استانها با این بیماری درگیر شده اند. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره واردات یک شبه و ناگهانی تخم مرغ به کشور، افزود: از حدود شهریور ماه که آنفلوانزا در کشور شیوع یافت، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جلسه ای را با حضور تشکل‌های مربوطه برگزار کرد، در آن جلسه مطرح شد با وضعیت ایجاد شده، حداقل ۱۳۰ هزارتن تخم مرغ امسال کمبود خواهیم داشت و به اتحادیه میهن، ماموریت داده شد که این واردات را انجام دهد. رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران تصریح کرد: بنابراین محموله ای که الان به کشور آمده، شهریور ماه اقدامات مربوط به آن انجام شده و یک شبه نیامده است؛ مقداری هم که آقایان می گویند نیست؛ ۱۳۰ هزارتن اعلام شده امسال کمبود خواهیم داشت، ۲۰ هزار تن نیز حواله صادر شده و حدود ۵۰ تا۶۰ تن به کشور آمده است.

آماری جالب از پرفروش‌ترین خودروهای ۲۰۱۷

در واپسین روزهای سال ۲۰۱۷ فهرست پرفروش‌ترین خودروها در سال جاری منتشر شد. به گزارش فوکوس‌ تو ‌موو، در آمریکا استقبال خریداران از مدل‌های شاسی‌بلند سبب شد، «تویوتا راو۴» و «نیسان روج» در رتبه‌های نخست قرار بگیرند. سدان‌های محبوب هوندا سیویک، تویوتا کمری، تویوتا کورولا و هوندا آکورد نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. آمارهای فروش در اروپا الگوی دیگری را نشان می‌دهند. به نقل از دنیای اقتصاد، در اروپا گلف فولکس‌واگن عنوان پرفروش‌ترین خودروی سال را از آن خود کرد. «رنو کلیو» با اختلاف قابل‌توجهی در مقام دوم قرار گرفت و فولکس‌واگن پولو هم جایگاه سوم را به خود اختصاص داد. «فورد فیستا»، «نیسان قشقایی»، «پژو ۲۰۸» و اوپل کورسا به ترتیب رتبه‌های بعدی را تصاحب کردند. این آمارها نشان می‌دهند تب شاسی‌بلند در آمریکا بسیار شدیدتر از اروپا بوده است؛ به‌طوری‌‌که حتی عنوان پرفروش‌ترین خودروی لوکس آمریکا هم به یک مدل شاسی‌بلند لکسوس رسید. این در حالی‌ است که در اروپا اغلب خودروهای کم‌مصرف و کوچک مورد توجه خریداران قرار گرفتند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
همانطور که پیشبینی شده بود سقوط تاریخی بورس از امروز یکشنبه 10 دی 1396 شروع شد ! شاخص کل تا ساعت 11 صبح 1800 واحد سقوط کرده است !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
همانطور که پیشبینی شده بود سقوط تاریخی بورس از امروز یکشنبه 10 دی 1396 شروع شد ! شاخص کل تا ساعت 11 صبح 1800 واحد سقوط کرده است !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
شاخص کل بورس فقط در یک روز به میزان بیسابقه 1770 واحد سقوط کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
این همان حبابی بود که هیچکدام از مسوولین بورس هشداری درموردش نداد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سند همکاری 25 ساله ایران و چین غلامرضا تاجگردون هوشنگ صدیق سوال از رئیس جمهور