بازدید 7598
پیمانه اقتصادی؛

از «نقشه چین برای طلای سیاه در تعطیلات کریسمس» تا «عبور نقدینگی از مرز ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان»

این پیمانه تیترهایی همچون قرمز شدن شاخص کل بورس پس از ۴ کانال شکنی، رشد بازار سهام آسیا، بیمه اتباع خارجی فاقد پروانه کار از ۲۵ دی قطع می‌شود، عربستان ماهانه تا ۱۰۶ دلار مالیات از اتباع خارجی می‌گیرد، صرافی بانک‌ ها جلوی گرانی دلار را گرفته اند، ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری بازارهای استراتژیک، سیگاری‌ها ۲۷۰ میلیارد تومان مالیات دادند و کم‌تحرکی در بازار اوراق تسهیلات را در بر دارد.
کد خبر: ۷۵۶۵۶۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷ 19 December 2017

از «نقشه چین برای طلای سیاه در تعطیلات کریسمس» تا «عبور نقدینگی از مرز ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترهایی همچون قرمز شدن شاخص کل بورس پس از ۴ کانال شکنی، رشد بازار سهام آسیا، بیمه اتباع خارجی فاقد پروانه کار از ۲۵ دی قطع می‌شود، عربستان ماهانه تا ۱۰۶ دلار مالیات از اتباع خارجی می‌گیرد، صرافی بانک‌ ها جلوی گرانی دلار را گرفته اند، ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری بازارهای استراتژیک، سیگاری‌ها ۲۷۰ میلیارد تومان مالیات دادند و کم‌تحرکی در بازار اوراق تسهیلات را در بر دارد.

 

نقشه چین برای طلای سیاه در تعطیلات کریسمس

چین پس از سال‌ها تاخیر ممکن است به زودی معاملات نفت خام به یوان را به منظور بین‌المللی کردن ارز خود و به چالش کشیدن برتری پترودلار راه‌اندازی کند. بسیاری از سرمایه‌گذاران چینی مشتاقانه منتظر آغاز معاملات نفت به یوان در بازار بورس انرژی بین‌المللی شانگهای هستند و امیدوارند که این معاملات به موقع برای کریسمس که بازارهای غربی تعطیل شده یا آرام تر از حد معمول هستند راه‌اندازی شود و به بورس شانگهای و سرمایه‌گذاران چینی اجازه می‌دهد در روزهای اول راه‌اندازی این معاملات خود را وفق دهند. اگرچه انتظار نمی‌رود پترویوان بلافاصله پترودلار را حذف کند، اما راه‌اندازی قراردادهای نفتی به یوان از سوی بزرگ‌ترین وارد کننده نفت جهان نشانه این است که چین می‌خواهد یوان نقش فزاینده‌ای در معاملات جهانی ایفا کند و این کار را با تجارت نفت آغاز می‌کند. آدام ویلسون، مدیر سرمایه‌گذاری در شرکت GAMA در اکتبر اظهار کرده بود راه‌اندازی قراردادهای نفتی به یوان، یک یادآوری برای معامله‌گران و سرمایه‌ گذارانی خواهد بود که به برنامه‌های چین برای ایجاد پترویوان و تغییر معاملات نفت از پترودلار توجه نکرده‌اند. به نقل از ایسنا، به گفته سایر تحلیلگران موفقیت معاملات نفتی به یوان تا حد زیادی به مقررات چینی در بازار بستگی دارد که ممکن است مانع از این شود که سرمایه‌گذاران بین‌المللی حجم بالایی از این قراردادها را خریداری کند. سایرین براین باورند که اگرچه منطقی به نظر می‌رسد مهم‌ترین بازار نفتی جهان معاملات نفتی به یوان را راه‌اندازی کند اما برای یوان سال‌ها طول خواهد کشید تا برتری پترودلار را واقعا تهدید کند. در حال حاضر سرمایه‌گذاران منتظرند ببینند امسال قراردادهای نفتی به یوان راه‌اندازی خواهد شد یا خیر.

از «نقشه چین برای طلای سیاه در تعطیلات کریسمس» تا «عبور نقدینگی از مرز ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان»

افزایش قیمت نفت با اعتصاب کارکنان صنعت نفت نیجریه و توقف فعالیت خط صادراتی فورتیس

روز دوشنبه قیمت نفت افزایش یافت. این در حالی است که اواخر روز جمعه، قیمت نفت کاهش یافته بود و به بشکه ای ۶۳.۲۳ دلار رسید. از دلایل افزایش قیمت نفت در روز جاری، اعتصاب گسترده ی کارکنان صنعت نفت نیجریه و توقف صادرات نفت خام از خط لوله ی نفتی فورتیس بریتانیا عنوان شده است. به گفته ی دبیر یکی از بزرگترین اتحادیه های کارگری صنعت نفت نیجریه، این اتحادیه در روز دوشنبه به دلیل اخراج کارکنانش اقدام به برگزاری اعتصابات سراسری در این کشور کرده است. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز جمعه ۲۵ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه ای ۶۳.۴۸ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۳۱ سنت افزایش بشکه ای ۵۷.۶۱ دلار صورت گرفت. لازم به ذکر است که نفت برنت در هفته های گذشته بشکه ای ۶۵.۷۰ دلار معامله شده بود. رسیدن قیمت نفت برنت به این سطح از دو سال و نیم گذشته بی سابقه بوده است.

شاخص کل بورس پس از ۴ کانال شکنی، بالاخره قرمز شد!

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه 27 آذرماه 96 با کاهش 123 واحدی معادل 0.13 درصد به رقم 95 هزار و 477 واحد رسید. این در حالی است که روز یکشنبه، بورس تهران شاهد چهارمین کانال‌شکنی شاخص سهام در چهار روز متوالی بود، تالار شیشه ای در سومین روز کاری هفته، برخلاف روزهای گذشته، شاهد روند نزولی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 39 واحدی به رقم 30 هزار و 601 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت 22 واحدی، عدد 17 هزار و 812 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش 17 واحدی به رقم 13 هزار و 431 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور نیز با رشد 0.05 درصد همراه شد و 54 واحد افزایش را رقم زد به سطح 103 هزار و 173 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 164 واحد کاهش به رقم 68 هزار و 41 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با 148 واحد افزایش همراه بود و عدد 202 هزار و 150 واحد را به نمایش گذاشت.

از «نقشه چین برای طلای سیاه در تعطیلات کریسمس» تا «عبور نقدینگی از مرز ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان»

بازار سهام آسیا رشد کرد

روز دوشنبه حال‌وهوای بازارهای سهام با امید به این که قانون‌گذاران آمریکایی بالاخره لایحه مالیاتی‌ را که مدت‌هاست مورد بحث است، تصویب خواهند کرد، مثبت شد و سهام آسیایی رشد کرد. در همین حال بدلیل افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی چین، سهام این کشور متزلزل شد. در همین زمان آغاز فروش اوراق سهام بیت‌کوین در بورس سی‌ام‌ای، انتظارات برای اینکه افزایش قیمت این ارز دیجیتال، همچنان ادامه یابد را تقویت کرد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه در خارج ژاپن، ام‌اس‌سی‌آی، ۰.۲ درصد به ارزش خود افزود. نیکی۲۲۵ ژاپن که بهترین عملکرد را در این منطقه دارد، ۱.۳ درصد اوج گرفت تا به رکورد ۲۵ ساله ۲۳۳۸۲ واحدی خود که در ماه گذشته ثبت کرده بود، نزدیک شود. به نقل از مهر، بازارهای جهانی سهام امسال اوج گرفته‌اند که دلیل عمده آن امید به اصلاحات بزرگ مالیاتی در آمریکا می‌باشد. این اصلاحات سود شرکت‌ها را تقویت می‌کند و موجب بازخرید سهام و توزیع سود بالاتر می شود. انتظار می‌رود این لایحه طی هفته جاری به رای گذاشته شود.

سکه طرح جدید گران شد

در جریان معاملات روز دوشنبه بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افزایش شش هزار تومانی مواجه شده و ربع سکه هم هزار تومان گران شد. بر این اساس قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۲۵۹ هزار و ۱۰۲ تومان، طرح جدید یک میلیون و ۳۹۰ هزار و ۸۲ تومان، نیم سکه ۶۸۴ هزار و ۵۴۷ تومان، ربع سکه ۳۹۸ هزار و ۷۳۶ تومان و سکه یک گرمی ۲۶۵ هزار و ۸۲۴ تومان بود.

بیمه اتباع خارجی فاقد پروانه کار از ۲۵ دی قطع می‌شود

به نقل از اداره کل اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کلیه اتباع خارجی کشور افغانستان و عراق دارای کارت آمایش ۱۲ و ۱۱ و متولدین ۱۳۳۶/۴/۱ به بعد می‌توانند از خدمات درمانی بیمه تأمین اجتماعی استفاده کنند. لازم به ذکر است برای استفاده از دفترچه خدمات درمانی و بیمه تأمین اجتماعی، اتباع فوق می بایست از ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۶ لغایت ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ با مراجعه به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محل سکونت خود در استان‌ها، پروانه کار دریافت کنند. اتباع خارجی بدون داشتن پروانه کار قادر به استفاده از دفترچه تأمین اجتماعی نخواهند بود و هیچ‌گونه خدماتی از تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ به افراد بدون پروانه کار ارائه نخواهد شد.

عربستان ماهانه تا ۱۰۶ دلار مالیات از اتباع خارجی می‌گیرد

وزیر دارایی عربستان سعودی در یک پیام توئیتری نوشت: با شروع سال جدید میلادی، میزان اخذ مالیات ماهانه از اتباع خارجی اعلام خواهد شد. در همین حال میزان مالیات اتباع خارجی ماهانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ ریال سعودی معادل ۸۰ تا ۱۰۶ دلار خواهد بود. محمد الجدان در پیام توئیتری خود آورده که این مالیات توسط شرکت های بخش خصوصی پرداخت خواهد شد و هدف از آن جایگزین کردن کارگران سعودی به جای کارگران خارجی است. این در حالی است که سال گذشته میلادی این وزیر سعودی اعلام کرده بود که اخذ مالیات از کارگران خارجی تا سال ۲۰۱۹ میلادی به ۶۰۰ ریال سعودی و این رقم برای سال ۲۰۲۰ میلادی به ۸۰۰ ریال سعودی برای شرکت های خصوصی که بیشتر از کارگران خارجی به نسبت کارگران سعودی استفاده می کنند، افزایش پیدا می کند. البته در شرکت هایی که تعداد کارگران سعودی بیشتر از کارگران خارجی بیشتر باشد، میزان افزایش مالیات اتباع خارجی در آن شرکت ها در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۰۰ ریال سعودی خواهد بود و این رقم به تدریج تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۷۰۰ ریال سعودی افزایش خواهد یافت. بر پایه این گزارش، افزایش چنین مالیات هایی و همچین مالیات بر ارزش افزوده که قرار است از سال ۲۰۱۸ میلادی در عربستان شروع شود در راستای تقویت کردن درآمدهای غیر نفتی این کشور است.

سومین افت متوالی دلار آمریکا در هفته جاری/ صرافی بانک‌ ها جلوی گرانی را گرفته اند

در پایان معاملات بازار آزاد روز دوشنبه، هر دلار آمریکا با کاهش قیمت 86 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 680 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افت 34 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 606 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد سومین روز هفته، 11 هزار و 454 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز یکشنبه، 20 ریال ارزان تر فروخته شد. در روزهای اخیر، ادامه عرضه‌های سنگین دلار و درهم از سوی صرافی بانک‌ها فشار بر نرخ دلار را تشدید کرده است. همچنین نرخ مبادله ای هر دلار آمریکا با 40 ریال رشد به 35,699 ریال رسید.

ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری بازارهای استراتژیک

رییس شورای رقابت درباره برنامه این شورا در قیمت گذاری خودروهای وارداتی گفت: فعلا دولت برنامه های دیگری برای قیمت گذاری خودروهای وارداتی دارد و به همین دلیل شورای رقابت در این زمینه برنامه ای ندارد چون در حال حاضر ثبت سفارش خودروهای وارداتی متوقف شده و برای بازار داخل نیز برنامه های فعلی دنبال می شود. رضا شیوا درباره برنامه های مهم این نهاد تا پایان سال ۹۶ گفت: این شورا برای بازارهای استراتژیک و حساسی مانند آلومینیوم، پتروشیمی، فولاد و مس برنامه های گسترده ای دارد و با رصد دایمی، فعالیت های این بازارها را از نظر تولید و قیمت گذاری زیر نظر دارد. وی درباره حاشیه سازی و فشارهای بیرونی که معمولا بر علیه شورای رقابت در زمینه شفاف سازی قیمت ها وجود دارد نیز افزود:‌ در حال حاضر هیچ حاشیه ای وجود ندارد چرا که بر اساس قوانین و مقررات معمولا اینگونه اختلال و سنگ اندازی ها نمی تواند در کارکرد این شورا تاثیر منفی بگذارند، اما به هر حال رانت خوارها و ویژه خوارها ممکن است در برخی زمان ها مقاومت هایی در راستای فعالیت های این نهاد انجام دهند، اما در نهایت همه اینگونه فشارها بر اساس قوانین و مقرارات فعلی بی اثر خواهد شد. /ایبنا 

بازار اوراق مسکن؛ کم‌تحرکی در بازار اوراق تسهیلات

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند 94 (تسه9412) با رشد اندک 2/ 0 درصدی به قیمت 74 هزار و 447 تومان معامله شدند. در روزهای اخیر شاهد حرکت کم‌نوسان «تسه»ها نزدیک سطح 75 هزار تومانی هستیم. در شرایط کنونی با توجه به رابطه مستقیم قیمت و نرخ سود، نرخ سود واقعی وام در سطح 7/ 21 درصد قرار گرفته است. رشد 7/ 7 درصدی تعداد معاملات مسکن خوش‌بینی‌ها به خروج مسکن از رکود را تقویت کرده است. اما با توجه به رشد بیش از 10 درصدی میانگین قیمت مسکن در معاملات آبان نسبت به مهر، همچنان کارشناسان به دلیل پایین بودن قدرت خرید متقاضیان رشد بیش از نرخ تورم قیمت را مانعی برای تداوم رشد تقاضای مسکن می‌دانند. خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد به دلیل رشد نهاده‌های تولید مسکن شامل مصالح ساختمانی، پیش‌بینی قیمت مسکن برای سال آینده در شرایط کنونی دشوار است.

سیگاری‌ها ۲۷۰ میلیارد تومان مالیات دادند

طبق آمار بانک مرکزی، در هفت ماه امسال 26 هزار و 130 میلیارد تومان مالیات مستقیم وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.7 درصد افت دارد، طبق آمارهای بانک مرکزی رقم مصوب هفت ماهه مالیات‌های مستقیم 33 هزار و 360 میلیارد تومان بوده که از این رقم 77.6 درصد محقق شده است. بر این اساس، مالیات اشخاص حقوقی با رقم 15 هزار و 650 میلیارد تومان نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 12.5 درصد روبرو بوده است. همچنین مالیات بر فروش سیگار 270 میلیارد تومان بوده که نسبت به رقم سال قبل 19.7 درصد رشد کرده است. جزئیات بیشتر

عبور نقدینگی از مرز ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان

بانک مرکزی جدیدترین گزارش خلاصه دارایی و بدهی‌های سیستم بانکی را در مهرماه منتشر کرد. براساس این آمارها رقم نقدینگی در مهرماه به ۱۴۰۳ هزار میلیارد تومان در مهرماه سال‌جاری رسید. این رقم در هفت ماه نخست سال‌جاری ۹/ ۱۱ درصد رشد داشته است، دقیقا به میزان رشد نقدینگی در یازده ماه نخست سال گذشته. اما رشد نقدینگی در یک سال منتهی به مهر ماه سال‌جاری معادل ۳/ ۲۳درصد بوده است. رقم رشد نقدینگی، در مهرماه معادل ۸/ ۲۳ درصد بوده و نشان می‌دهد که از رشد نقدینگی کاسته شده است، اما همچنان رقم بالای نقدینگی به‌عنوان یکی از چالش‌های اصلی اقتصاد کشور محسوب می‌شود.بررسی‌ها نشان می‌دهد که این رقم بیشتر از تولید ناخالص داخلی، در سال ۱۳۹۶ خواهد بود. آمارها نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۵ میزان تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری حدود ۱۲۷۲ هزار میلیارد تومان بوده که حتی اگر رشد ۵ درصدی برای سال ۱۳۹۶، متصور باشیم این رقم به ۱۳۳۵ هزار میلیارد تومان خواهد رسید؛ بنابراین حتی با این رقم می‌توان تایید کرد که میزان نقدینگی از تولید ناخالص داخلی بیشتر شده است. این رویه باعث می‌شود که بخش مالی در اقتصاد ایران بزرگ‌تر از گذشته شود.

 

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی