بازدید 10293
پیمانه اقتصادی؛

از «کارهایی که از نظر آقای وزیر موجب آبروریزی می‌شود» تا «پیش‌بینی بهای نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸»

این پیمانه موضوعاتی همچون قرمز شدن نماگر بورس، امارات از آمریکا میعانات گازی وارد می‌کند، تعیین تکلیف سپرده های تا 2 میلیارد ریال تعاونی منحله فرشتگان، تورم تولیدکننده به ۷ درصد رسید، گران شدن دلار آمریکا برای پنجمین روز پیاپی، آخرین بهای طلا و سکه در شروع هفته، مرغ از ۸۵۰۰ تومان گذشت، مردم چشم به راه ارزانی گوشت نباشند و ۳۰۰۰۰ دلار ناقابل برای نقاشی عجیب ترامپ را در بر دارد.
کد خبر: ۷۱۶۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۱ 30 July 2017
از «کارهایی که از نظر آقای وزیر موجب آبروریزی می شود» تا «پیش‌بینی قیمت نفت آمریکا در سال 2018»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون قرمز شدن نماگر بورس، امارات از آمریکا میعانات گازی وارد می‌کند، تعیین تکلیف سپرده های تا 2 میلیارد ریال تعاونی منحله فرشتگان، تورم تولیدکننده به ۷ درصد رسید، گران شدن دلار آمریکا برای پنجمین روز پیاپی، آخرین بهای طلا و سکه در شروع هفته، مرغ از ۸۵۰۰ تومان گذشت، مردم چشم به راه ارزانی گوشت نباشند و ۳۰۰۰۰ دلار ناقابل برای نقاشی عجیب ترامپ را در بر دارد.


نماگر بورس تهران با دو فولادی قرمز شد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه 7 مردادماه 96 با کاهش 88 واحدی به رقم 81 هزار و 420 واحد رسید. تالار شیشه ای در اولین روز کاری هفته جاری پس چندین روز روند صعودی، بالاخره روز شنبه شاهد روند نزولی شاخص های منتخب بازار سرمایه بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 28 واحدی به رقم 26 هزار و 402 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت 54 واحدی، عدد 17 هزار و 765 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با کاهش 41 واحد به رقم 13 هزار و 463 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت 0.26 درصدی، کاهش 230 واحدی را رقم زد و به سطح 89 هزار و 703 واحد رسید. شاخص بازار اول و دوم نیز افت داشتند. بر این اساس، شاخص بازار اول، با 8 واحد کاهش به رقم 57 هزار و 15 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان هفتمین روز مرداد با افت 485 واحد معادل 0.27 درصد همراه بود و عدد 177 هزار و 665 واحد را به نمایش گذاشت. نماد فولاد متعلق به فولاد مباركه اصفهان با 70 واحد، نماد فخوز متعلق به فولاد خوزستان با 21 واحد، نماد کچاد متعلق به معدني‌وصنعتي‌ چادرملو با 20 واحد و نماد حکشتی متعلق به كشتيراني جمهوري اسلامي ايران با 13 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

از «کارهایی که از نظر آقای وزیر موجب آبروریزی می شود» تا «پیش‌بینی قیمت نفت آمریکا در سال 2018»

بازار نفت در هفته ای که گذشت

هفته گذشته بازار نفت با فراز و نشیب های فراوانی همراه بود. از یک طرف، افزایش تولید برخی کشور ها و از طرف دیگر کاهش موجودی نفت و بنزین آمریکا و نشانه هایی مبنی بر رشد تقاضا در برخی کشور ها از مهمترین مسائلی بود که این هفته بر بازار نفت تاثیر داشت. در روز جمعه قیمت نفت حدود ۲ درصد افزایش یافت و به بیشترین سطح قیمت در دو ماه گذشته رسید. می توان گفت که در این هفته قیمت نفت بیشترین رشد هفتگی در یک سال گذشته را تجربه کرده است. دلیل افزایش قیمت نفت در روز های اخیر امیدواری تجار به ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار نفت بوده است.

امارات از آمریکا میعانات گازی وارد می‌کند

دو منبع آگاه از وزارت انرژی امارات متحده عربی که خواستند نامی از آنها برده نشود، گفتند: قرار است امارات به زودی اولین محموله میعانات گازی خود را از آمریکا وارد کند و این تصمیم در راستای جایگزین کردن ایالات متحده به جای قطر برای واردات میعانات گازی است. به دنبال اجرای تحریم های عربی علیه قطر به سرکردگی عربستان سعودی و همراهی مصر، بحرین و امارات متحده عربی، این کشور شیخ نشین حوزه خلیج فارس واردات میعانات گازی خود از قطر را متوقف کرده است. شرکت ملی نفت ابوظبی، اولین محموله میعانات گازی خود را از شرکت «ایگل فورد» آمریکا خریداری کرده و قرار است در ماه سپتامبر وارد امارات شود. مقدار این محموله مشخص نیست؛ اما به گفته یکی از منابع آگاه، این محموله توسط سوپرتانکرها که ظرفیت حمل آنها تا ۲ میلیون بشکه نفت است به امارات منتقل خواهد شد. منابع تجاری اعلام کردند، شرکت ملی نفت ابوظبی با محدودیت گزینه در تامین جایگزین میعانات گازی به دلیل افزایش تقاضای نفت فوق سبک در کره جنوبی و نیز کاهش عرضه اندونزی در بازار آسیا روبرو شده است و این موضوع باعث شد تا مسئولین اماراتی به دنبال پیدا کردن یک جایگزین از منطقه دیگری به غیر از آسیا برای خود باشند. البته اماراتی ها بعد از متوقف کردن واردات میعانات گازی از قطر، این حامل انرژی را از سعودی ها خریداری کردند؛ اما به دلیل اینکه سعودی ها میعانات گازی را به اندازه مصرف داخلی خود تولید می کنند، پاسخگوی نیاز اماراتی ها نبود. پیش از این شرکت ملی نفت ابوظبی بر اساس توافقنامه خود با شرکت «قطر پترولیوم»، ماهانه بین یک تا ۱.۵ میلیون بشکه میعانات گازی از قطر وارد می کرد. /مهر

کارهایی که از نظر آقای وزیر موجب آبروریزی می شود

محمدرضا نعمت زاده در نشست مشترک اعضای شورای ملی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و استانداران و رؤسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان های کشور که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور در وزارت کشور برگزار شد، با تأکید بر اینکه باید به مردم و بخش خصوصی اعتماد کنیم، گفت: من طی بیش از ۳۸ سال فعالیت خود به هر بخش خصوصی که اعتماد کردم نتیجه مثبتی مشاهده و این موضوع را به همه رؤسای جمهور اعلام کرده‌ام. به نقل از ایسنا، نعمت زاده ضمن انتقاد به برخی رفتارها نسبت به بخش خصوصی اظهار کرد: چهارشنبه گذشته یکی از فعالان بخش خصوصی که پولش را از خارج از کشور آورده و برای ۳۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است، به زندان برده اند و حتی وثیقه او را قبول نکرده اند. این در حالی است که این قبیل کارها موجب آبروریزی همه ما می شود. وی تأکید کرد: گرچه ما نیز از شنیدن چنین اخبار و موضوعاتی ممکن است دلسرد شویم اما باید به قدری پیگیری کنیم که این اخلاق و رفتارها در کشور برچیده شود.

تعیین تکلیف سپرده های تا 2 میلیارد ریال تعاونی منحله فرشتگان

پنجمین مرحله از طرح تعیین تکلیف سپرده های سپرده گذاران آن تعاونی، تا سقف دو میلیارد ریال در شعب هشتادگانه مؤسسه کاسپین به زودی آغاز خواهد شد. روابط عمومی بانک مرکزی با اعلام این خبر همچنین اعلام کرد: سپرده گذاران محترم می توانند به منظور تعیین تکلیف سپرده خود مطابق برنامه زمان‌بندی که در وب سایت مؤسسه اعتباری کاسپین اعلام خواهد شد، به شعب منتخب، مراجعه و نسبت به افتتاح حساب و تعیین تکلیف سپرده خود اقدام کنند. براین اساس، دارندگان سپرده های تا سقف یک میلیارد ریال نیز می توانند همچنان برای تعیین تکلیف سپرده های خویش، به شعب موسسه کاسپین مراجعه کنند. مبالغ پرداختی به سپرده گذاران محترم مانند گذشته به صورت علی الحساب بوده و تسویه حساب نهایی نیز پس از شناسایی، ارزیابی و انتقال تمام دارایی های تعاونی منحله فرشتگان به مؤسسه اعتباری کاسپین صورت خواهد گرفت.

تورم تولیدکننده به ۷ درصد رسید

طبق محاسبات بانک مرکزی، نرخ تورم تولیدکننده در تیر ماه با 0.5 درصد افزایش به 7 درصد و تورم نقطه به نقطه با 0.2 درصد افزایش به 8.9 درصد رسیده است.

دلار آمریکا برای پنجمین روز پیاپی گران شد

در پایان معاملات بازار آزاد روز شنبه، هر دلار آمریکا با رشد 10 ریال نسبت به پایان هفته قبل، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 917 ریال فروخته شد. این پنجمین روز متوالی از روز دوشنبه دوم مرداد است که دلار آمریکا در بازار آزاد در مسیر گرانی حرکت می کند. هر یورو نیز با افزایش 639 ریال همراه بود و در پایان اولین روز هفته، به رقم فروش 44 هزار و 854 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات 10 هزار و 421 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز پنج شنبه، به طور میانگین 8 ریال ارزان تر فروخته شد.


آخرین بهای طلا و سکه در شروع هفته

روز شنبه سکه طرح قدیم یک میلیون و 216 هزار و 200 تومان و سکه طرح جدید یک میلیون و 177 هزار تومان به فروش رسید. همچنین نیم سکه با قیمت 628 هزار و 500 تومان، ربع سکه 373 هزار و 500 تومان و سکه یک گرمی 246 هزار تومان داد و ستد شد. ارزش هر گرم طلای ۱۸ عیار ساخته نشده در بازار طلای تهران، 116 هزار و 800 تومان و هر اونس طلا یک هزار و 270 دلار و 10 سنت است. /باشگاه خبرنگاران

مرغ از ۸۵۰۰ تومان گذشت

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی روز شنبه از افزایش قیمت گوشت مرغ به دلیل افزایش قیمت جوجه یک روزه و کاهش تولید ناشی از گرمای شدید هوا خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ از کیلویی ۸۵۰۰ تومان نیز عبور کرده است. 

مردم چشم به راه ارزانی گوشت نباشند

مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: در سال های اخیر، دامداران به سبب بحران خشکسالی مجبور به ذبح بره های مولد خود بودند که درنهایت این امر در شرایط کنونی کاهش عرضه دام به میادین را به همراه داشته است. وی افزود: روند تولید گوشت قرمز تابع میزان دام آماده پرواربندی به کشتارگاه هاست که این امر ارتباطی به شرایط امسال ندارد. به گفته عزیزاللهی با توجه به آنکه شرایط تولید در حال تعدیل است، از این روی، نمی توان آینده خوبی برای نظام دامپروری کشور تصور کرد. مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه بخشی از کاهش تولید دام سبک از طریق دام سنگین جبران می شود، بیان کرد: با توجه به افزایش تقاضا برای  گوشت گوسفندی، قانون عرضه و تقاضا از بین رفته است. وی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران ادامه داد: افزایش بارش در ماه های نخست سال و بهبود مراتع عشایری موجب شد که عرضه دام از سوی عشایر به تعویق بیفتد که همین امر تاثیر بسزایی در نوسانات قیمت دارد. عزیزاللهی با اشاره به جایگزینی نظام دامداری سنتی به صنعتی افزود: با وجود ذبح بی رویه بره های مولد در سال های اخیر ناگریزیم به سمت و سوی دامداری صنعتی رویم که این امر به سبب بالا بودن هزینه های خوراک و سربار افزایش قیمت گوشت را در بر دارد. این مقام مسئول با بیان اینکه بازگشت به نرخ قبلی گوشت شدنی نیست، افزود: گرچه دولت با واردات گوشت در نظر دارد که شرایط را تغییر دهد اما این امر تأثیر چندانی نخواهد داشت چرا که حذف بره های مولد و کاهش ظرفیت تولید شرایط را به سمت و سوی جایگزینی نظام دامداری رسانده است. وی با اشاره به اینکه مردم منتظر ارزانی نرخ گوشت گوسفندی نباشند، عنوان کرد: با وجود جایگزینی نظام دامداری صنعتی به سنتی می توان گفت که نرخ منطقی هر کیلو دام سبک 14 هزار و 500 تا 16 هزار و 500 است.

۳۰۰۰۰ دلار ناقابل برای نقاشی عجیب ترامپ

نقاشی مینیمالیستی رئیس‌جمهوری آمریکا از آسمان خراش‌های منهتن در یک حراج حدود ۳۰ هزار دلار به فروش رفت. به نقل از پایگاه ان‌بی‌سی،‌ این نقاشی که برج‌ ترامپ واقع در نیویورک در میانه آن به چشم می‌خورد، به قیمت ۲۹ هزار و ۱۸۴ دلار فروخته شد. این نقاشی در مجموع ۱۱ خریدار داشت و قیمت پایه آن از ۹۰۰۰ دلار شروع شد. این نقاشی حدود یک دهه پیش توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای یک حراجی خیریه کشیده شده بود و سپس صاحبش آن را به حراجی نت سندرز در لس‌آنجلس برد. ترامپ تنها فردی نبود که در حمایت از خیریه "ماه سوادآموزی جهان" در سال ۲۰۰۵ نقاشی کشید. علاوه بر او، جان مک‌کین (سیاستمدار)، شارلیز ترون (بازیگر) و بنسیو دل تورو (بازیگر) نقاشی‌هایی برای این کمپین کشیدند. علاوه بر نقاشی و امضای ترامپ که به قیمت گزافی فروخته شد، تصویر نادری از آلبرت اینشتین که به عکاسان زبان‌ درازی و خودش آن عکس را امضا کرده است، به قیمت ۱۲۵ هزار دلار فروخته شد. /ایسنا

از «کارهایی که از نظر آقای وزیر موجب آبروریزی می شود» تا «پیش‌بینی قیمت نفت آمریکا در سال 2018»

پیش‌بینی قیمت نفت آمریکا در سال 2018

مؤسسه رتبه‌بندی فیچ پیش‌بینی کرد که قیمت نفت آمریکا در سال 2018 میان 50 تا 55 دلار در هر بشکه معامله خواهد شد و فشارهای مالی را از روی ده‌ها شرکت انرژی که در سال‌های اخیر به ورشکستگی کشانده شده‌اند، برمی‌دارد. به گزارش فارس، نفت خام آمریکا در روز جمعه به 49.61 دلار رسید که در اوایل سال 2016 به کمتر از 30 دلار رسیده بود. این قیمت، کَف قیمتی از قیمت بیش از 100 دلار در سال 2014 بود. این سقوط قیمتی مشکلات مالی در سراسر بخش اکتشاف و تولید نفت ایجاد کرد و سبب شد تا بیش از 100 تولیدکننده نفت و گاز در آمریکای شمالی از ابتدای سال 2015 ورشکسته شوند.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو