بازدید 14988
۲
مروری بر روزنامه های دوشنبه 22 خرداد ماه؛
سایه و حواشی حادثه تروریستی هفته گذشته، همچنان در صدر خبرهای روزنامه های امروز قرار دارد. این در حالی است که موضوع تأثیرات انتخابات بر فضای ایران و همچنین انتقاد از اقدامات عربستا سعودی در مقابل با ایران و منطقه از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.
کد خبر: ۷۰۲۹۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸ 12 June 2017

سایه و حواشی حادثه تروریستی هفته گذشته، همچنان در صدر خبرهای روزنامه های امروز قرار دارد. این در حالی است که موضوع تأثیرات انتخابات بر فضای ایران و همچنین انتقاد از اقدامات عربستا سعودی در مقابل با ایران و منطقه از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.

به گزارش «تابناک»؛ سایه حادثه تروریستی همچنان در صدر اخبار است.

 

روزنامه شرق در گزارشی با تتیر «عبور از ترور» با اشاره به اولين جلسه مجلس پس از حملات تروريستي تهران نوشت: «دو عضو هيأت‌رئيسه توضيحاتي درباره جلسه غيرعلني ديروز مجلس ارائه کردند. اکبر رنجبرزاده عضو هيئت‌رئيسه مجلس شوراي اسلامي گفت وزير اطلاعات تأکيد کرد که بقايايي از تيم تروريستي داعش در کشور باقي نمانده است. به گزارش «تسنيم»، او با اشاره به جلسه غيرعلني صبح يکشنبه پارلمان با حضور وزراي کشور و اطلاعات درباره حادثه تروريستي روز چهارشنبه مجلس، گفت: «در جلسه غيرعلني امروز مجلس، وزير اطلاعات گفت که اينها عوامل داخلي و ايراني بودند که مدتي در خارج از کشور تحت آموزش‌هاي داعش قرار گرفته بودند». عضو هيئت‌رئيسه مجلس به‌نقل از وزير اطلاعات افزود: «عواملي که ممکن بود به‌عنوان حرکت ديگري ريشه بدواند نيز سرکوب و آنها نيز دستگير شدند. عوامل و فرمانده اين حادثه روز چهارشنبه شناسايي شدند، به‌طوري‌که حتي فرماندهي اين تيم نيز اخيرا رصد شده و به سزاي اعمالش رسيد». رنجبرزاده اضافه کرد: «وزير اطلاعات تصريح کرد که «عوامل پشت‌ صحنه نيز تحت تعقيب قرار گرفتند، به‌طوري که ممکن بوده به جاي ديگري گريخته باشند که در آنجا نيز مورد ضربه قرار گرفتند و به سزاي اعمالشان رسيدند. اين عمليات آنها ابتر مانده و با اطمينان خاطر مي‌گوييم که تيمشان منهدم شده و بقايايي از اين تيم تروريستي در کشور باقي نمانده است». بهروز نعمتي سخنگوي هيئت‌رئيسه مجلس شوراي اسلامي هم در گفت‌وگو با «ايسنا» با اشاره به جلسه غيرعلني صبح يکشنبه با حضور مسئولان امنيتي کشور، گفت: «در حادثه تروريستي مجلس نقاط ضعفي در مجلس وجود داشته که قابل کتمان نيست و آقاي لاريجاني هم مواردي را در اين زمينه مطرح کرد. مسئولان امنيتي هم به دنبال حل اين موضوع هستند و ان‌شاءالله تا دوشنبه طرح شفافي را براي ايمن‌سازي مجلس از نظر حفاظتي و امنيتي ارائه مي‌کنند که هيئت‌رئيسه مجلس درباره آن تصميم‌گيري خواهد کرد».

صادق زیباکلام در یادداشتی در روزنامه ایران با عنوان «زندگی عادی تهرانی‌ها بعد از حمله تروریستی» نوشت: «اگر یکی از اهداف حمله تروریستی 17 خردادماه در حرم مطهر امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی، ایجاد هول و هراس بود، حتماً به این هدف دست نیافته‌اند. مردم تهران، هم در حین حادثه و هم پس از آن، زندگی عادی خود را به روال گذشته ادامه دادند؛ بدون اینکه اثری از وحشت و رعب در آنها دیده شود. در خیابان، در دانشگاه‌ها، بازار و ورزشگاه‌ها، همه چیز مانند گذشته است و مردم بدون ترس در همان مجامعی حاضر هستند که پیش از 17 خرداد بودند. می‌توان به جرأت گفت کسی به خاطر حادثه تروریستی 6 روز پیش، در زندگی خود تغییری ایجاد نکرده است. مجموعه رفتارهایی که نشان می‌دهد حمله تروریستی 17 خرداد، در ایجاد واهمه و اضطراب موفق نبوده است. شاید یکی از دلایل زندگی بی وحشت و ترس مردم این است که در سه دهه گذشته ما شاهد حملات تروریستی در تهران یا سایر کلانشهر‌ها نبودیم. درست است که گاهی درگیری‌هایی در مناطق مرزی بود، اما بعد از ترورها و بمبگذاری‌های سال 61-60 که از سوی منافقین انجام می‌شد، شاهد رویدادهای اینچنینی نبوده‌ایم. امروز نزدیک به 35 سال است که تهران شاهد عملیات تروریستی نبوده است و بر همین اساس به نظر می‌رسد مردم اتفاقات چهارشنبه گذشته را یک «استثنا» تلقی می‌کنند. به نظر می‌رسد تصور عمومی مردم این است که عملیات تروریستی حادث شده در تهران، یک بار اتفاق افتاد و دیگر تکرار نخواهد شد و چون به این موضوع باور دارند که تا آینده‌ای خیلی دور این مورد پیش نمی‌آید، احساس نگرانی و اضطراب محسوسی ندارند. ما و مردم می‌دانیم که در کابل و بغداد زندگی نمی‌کنیم. تهران، با این دو مرکز یاد شده تفاوت دارد. در کابل و بغداد هفته‌ای یک بار یا هر دو هفته یک بار شاهد عملیات تروریستی با قربانی‌های پرشمار هستند. در پایتخت شهرهای اروپایی هم این اتفاقات پرتعداد شده است و این تکثر بر بیم و هراس شهروندان آنجا افزوده است. اما مردم ما اعتقاد دارند حمله تروریستی اخیر خیلی نادر و استثنایی بود اما اگر خدای نکرده در آینده دوباره اتفاق مشابهی بیفتد، آن موقع ممکن است آن جو هول و هراس و وحشت غالب شود.بنابراین به نظر می‌رسد شایسته است که اقدامات و فعالیت‌هایی که در طول سال‌های گذشته برای ایجاد این امنیت در کشور انجام شده، ادامه و چه بسا تقویت شود تا حادثه تروریستی تهران به واقع یک استثنا بماند.»

روزنامه آفتاب یزد نیز در گزارشی با تیتر «پوشش ضعف حفاظتی مجلس» نوشت: «پس از اتمام جلسه محرمانه دیروز در خانه ملت، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی به بیان توضیحاتی در مورد موضوعات مطرح شده در نشست نمایندگان با علوی وزیر اطلاعات، رحمانی فضلی وزیر کشور و سردار سلامی جانشین فرمانده سپاه پرداخت و در این باره گفت: «این جلسه نشان داد که حساسیت این موضوع در دولت و مجلس و نیروهای مسلح جدی است و برخی از نواقص هم باید برطرف شود که شاهد این گونه حوادث نباشیم و کمیسیون امنیت ملی هم پیگیر این موضوع و نتایج این جلسه خواهد بود.» بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه نیز در حاشیه جلسه علنی، درباره نواقص موجود در مجلس به هنگام وقوع حادثه تروریستی عنوان کرد: «در حادثه تروریستی مجلس نقاط ضعفی در مجلس وجود داشته که قابل کتمان نیست و آقای لاریجانی هم مواردی را در این زمینه مطرح کرد. مسئولین امنیتی هم به دنبال حل این موضوع هستند و ان‌شاءالله تا دوشنبه طرح شفافی را برای ایمن‌سازی مجلس از نظر حفاظتی و امنیتی ارائه می‌کنند که هیئت رئیسه مجلس درباره آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

ادعا و تکذیب یک خبر در رابطه با وزارت امور خارجه

 

برخی روزنامه های مخالف دولت، امروز به رغم تکذیبیه دیروز وزارت خارجه خبر خرید خودروهای خارجی را تیتر کرده اند.

روزنامه جوان در گزارشی با عنوان «وزارت خودروهاي خارجه!» با اشاره به بازار آشفته واردات خودروهاي خارجي مدعی شد: «بازار واردات خودرو‌هاي خارجي آنقدر براي واردکنندگان و دستگاه‌هاي دولتي صرفه دارد که حتي وزارت امور خارجه را در قضيه پرحاشيه واردات خودروهاي لوکس و لاکچري برخلاف اقتصاد مقاومتي وارد کند و در اين ايام که دولت به دنبال تغيير نام و تفکيک وزارتخانه‌هاست نام «وزارت خودروهاي خارجه» هم مطرح شود!

طبق گفته سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، خودروهاي لوکس قاچاق که قرار بود، امحا يا به ‌جهت صادرات فروخته شود، به دليل سودهاي سرشاري که دولت از واردات خودرو مي‌برد و براي اينکه چرخه درآمدهاي نامناسب موجود منقطع نشود، از سوي وزارت امور خارجه خريداري شد و البته اين اقدام نوعي نمک‌پاشي به روح اقتصاد مقاومتي و نيرو دادن به فرهنگ واردات لوکس است، حتي اگر شمار خودروهاي خريداري شده در وزارت خارجه زياد نباشد.

اما روزنامه قانون در گزارشی به این ادعا پاسخ داده است. قانون در این گزارش با اشاره به ادعاي كذب جريان‌هاي خاص عليه وزارت‌خارجه دوباره تكذيب شد، نوشت: «شدت بغض و كينه به محمد‌جواد ظريف و وزارت‌خانه متبوعش چنان در ميان جريان‌هاي محافظه‌كار رخنه‌كرده‌است كه اگر آن را هفت‌بار خاكمال نيز كنيد، باز پاك نخواهد شد. از اتهام‌هاي وطن‌فروشي و مبادله قهرمان‌هاي ملي بادشمنان كه بگذريم، نوبت به اتهامات مالي به اين وزارتخانه رسيده است. برخي رسانه‌هاي خاص با هدف ناصالح، اقدام به انتشار اخباري جعلي عليه اين وزارتخانه ‌كردند و نوشتند:« به‌گفته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، خودروهای خریداری‌شده توسط وزارت امور خارجه جنبه کاری داشته و برای تشریفات این وزارتخانه خریداری شده‌اند و خودروهای فانتزی و سوپرلوکس جزو این خودروها نیست».

رد ادعاي كذب

اما اندكي بعد از ادعاي اين جريان، روابط‌عمومي وزارت‌خارجه اظهارات آن‌ها را تكذيب و رد مي‌كند. روابط عمومی این وازرتخانه ضمن تکذیب این خبر، اعلام کرد: در ماه‌های گذشته در خصوص خرید خودروهای لوکس قاچاق به وزارت امور خارجه پیشنهادهايی داده شد اما وزارت امور خارجه همان زمان این پیشنهادات را رد و اعلام کرد نیاز و تمایلی برای استفاده از این خودروها برای استفاده اداری و تشریفاتی ندارد.

كينه‌اي عميق

مشخص نيست اين جريان با چه هدفي به دنبال ضربه‌وارد كردن به وزارت‌امور خارجه است ولي بي شك، بستن راه بسياري از اقدامات فراقانوني آن‌ها در دولت يازدهم، يكي از عوامل كينه‌توزي آن‌هاست. به نظرمي‌رسد وزارت‌امور خارجه نيز نبايد بيش از اين با جريان‌هاي خودسر و فراقانوني مماشات كند و اجازه دهد آن‌گونه كه مي‌خواهند به دستگاه ديپلماسي موفق دولت روحاني ضربه زده و انتقام‌گيري كنند.

آینده ای که می سوزد

یک اعتراف درباره حادثه تروریستی تهران/ اسیدپاش ادعا می کند می خواسته آب بپاشد! 

روزنامه قانون در گزارشی با عنوان «آينده‌اي كه مي‌سوزد!» به گفت وگوي «قانون» با قربانيان اسيد پاشي اخير در پارك جنوب تهران پرداخته است. در بخشی از این گزارش می خوانیم: « در بیمارستان شهدای هفت تیر، در حالی که قربانیان حادثه دو ساعت در حال شست و شوی زخم ها بوده اند و دکتر به خود زحمت مراجعه به بیمارستان را نداده و به پرسنل گفته که بگویید دو ساعت زیر آب بمانند، فرد اسید پاش در خیابان دستگیر می شود. موتور فرد، فاقد پلاک بوده و قبل از این حادثه ماموران او را گرفته بودند که با خواهش و التماس خود را رها کرده اما جایی دیگر توسط ماموران گشت دستگیر شده و در بررسی ها مشخص شده که همان فرد اسیدپاش مورد نظر است. او که تقریبا 46 ساله است و خود را متاهل می داند، هنوز نيز مسئولیت حادثه را نپذیرفته و می گوید که فکر می‌کرده آب پاشیده است!

مادر ثنا و محمدمهدی، خواهر و برادری که بیشترین آسیب را از این حادثه دیده اند، می گوید که چنین آدمی را باید قصاص کرد. هرچند ما دل این كار را نداریم اما حداقل باید همیشه در زندان بماند. جای این آدم در خیابان و کنار بچه های ما نیست. اومی‌گوید:« در حالی که همسرم خبر داد اسید‌پاش را دستگیر کرده اند ما در بیمارستان با حداقل امکانات و رسیدگی مانده بودیم؛ به گونه‌اي که سرهنگ پرونده به کادر بیمارستان اعتراض می‌کرد. می گفتند آن‌هایی که کمتر زخمی اند، بروند و آن‌ها که بیشتر سوخته اند، بمانند تا فردا صبح که دکتر بیاید. در پايان بعد از چند ساعت با رضایت خود از بیمارستان ترخیص شدیم و کادر بیمارستان نيز با رضایت تمام ترخیص ما را امضا کردند. از همان‌جا به پاسگاه رفتیم و گفتند که صبح به پزشک قانونی مراجعه کنید.

پنج‌شنبه صبح بود و بچه ها هنوز گان‌های بیمارستان به تن داشتند و ما مثل جنگ زده‌ها جلوی پزشک قانونی نشسته بودیم و متعجب از اینکه چرا باز نمی کنند؟ تا اینکه یکی از رهگذرها وقتی موضوع را شنید، گفت که یک عمر است که پزشکی قانونی، پنج‌شنبه‌ها تعطیل است؛ یعنی کلانتری این را نمی داند؟».

طرح از روزنامه شهروند

یک اعتراف درباره حادثه تروریستی تهران/ اسیدپاش ادعا می کند می خواسته آب بپاشد! 

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
آخه این طفل معصوم چه گناهی کرده که یک روانی بتواند به راحتی بر روی او اسید پاشی کند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
وقتی اسید رو با اون بوی تند ش براحتی مثل آب خوردن تهیه می کنند بیخودنیست که ادعا کنه اسید نبوده آب خوردن بوده
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 بندر ماهشهر عبدالحمید ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی