بازدید 7953
۱
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون میدان‌داری معدنی‌ها و پالایشی‌ها در بازار سهام، شاخص ارزی 18 تومان بالا رفت، آرام گرفتن طلا با نیم نگاهی به نتایج انتخابات هلند، کاهش بهای نفت با خلف وعده عربستان، دزدان دریایی سومالی یک نفتکش ربودند، آپارتمان های «زیر قیمت» در مناطق تهران، زمان واریز آخرین یارانه ۹۵، همکاری ایران و فائو برای حل بحران آب، بودجه سازمان ملل ... قربانی جدید ترامپ و لغو ۶۶۰ پرواز در پی اعتصاب‌های فرودگاه‌های برلین را در بر دارد.
کد خبر: ۶۷۷۳۴۷
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲ 15 March 2017
از «کوچ سفته‌بازها از سکه به دلار» تا «شروع قدرتمند اقتصاد چین در سال ۲۰۱۷»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون میدان‌داری معدنی‌ها و پالایشی‌ها در بازار سهام، شاخص ارزی 18 تومان بالا رفت، آرام گرفتن طلا با نیم نگاهی به نتایج انتخابات هلند، کاهش بهای نفت با خلف وعده عربستان، دزدان دریایی سومالی یک نفتکش ربودند، آپارتمان های «زیر قیمت» در مناطق تهران، زمان واریز آخرین یارانه ۹۵، همکاری ایران و فائو برای حل بحران آب، بودجه سازمان ملل ... قربانی جدید ترامپ و لغو ۶۶۰ پرواز در پی اعتصاب‌های فرودگاه‌های برلین را در بر دارد.


میدان‌داری معدنی‌ها و پالایشی‌ها در بازار سهام

شاخص کل قیمت و بازده نقدی کل بورس تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه 24 اسفند ماه 95 با افزایش 307 واحدی به رقم 76 هزار و 639 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز به افزایش 98 واحدی به عدد 15 هزار و 526 رسید. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 396 واحدی عدد 83 هزار و 967 واحد را به نمایش گذاشت. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش 12 واحدی به عدد 866 واحد دست یافت. به گزارش فارس، روز گذشته بازار سهام بازاری کم‌حجم و رخوت‌آور بود که با وجود معاملات کد به کد و درون‌گروهی اغلب سهامداران عمده شاهد میانداری گروه معدنی‌ها با پیشرو شدن سنگ آهنی‌ها و هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری آنها و همچنین پالایشی‌ها و تک‌سهم‌های پتروشیمی بود.

کوچ سفته‌بازها از سکه به دلار /شاخص ارزی 18 تومان بالا رفت

روز سه‌شنبه، سفته‌بازان از بازار سکه به معاملات ارزی کوچ کردند تا دامنه نوسانات دلار افزایش یابد. در چهارمین روز هفته، شاخص بازار ارز 18 تومان افزایش یافت و به قیمت 3 هزار و 768 تومان رسید. به گفته فعالان، چند عامل در تغییر وضعیت بازارهای روز سه‌شنبه اثر داشتند. به نقل از دنیای اقتصاد، اولین موضوع کاهش عرضه ارز و پایین آمدن حجم نقدی موجود در بازار بود. علت این موضوع به دو متغیر نسبت داده شد. به گفته برخی بازیگران با تجربه بازار، سفته‌بازان تصور می‌کنند، قیمت دلار در تعطیلات نوروزی به‌ دلیل فضای نیمه تعطیل بازار با افزایش مواجه خواهد شد. این موضوع موجب می‌شود که این عده در روزهای جاری بیشتر اقدام به خرید دلار کنند و کمتر تمایلی به عرضه ارز داشته باشند. در کنار این، عده‌ای از معامله‌گران باور داشتند، روز گذشته عرضه شماری از صرافی‌های بانکی پایین آمده بود. به این ترتیب، از نظر فعالان، تحرکات سفته‌بازان و کاهش عرضه صرافی‌های بانکی دو متغیر اثرگذار در افزایش قیمت بودند. در این میان، به‌نظر می‌رسید نقش سفته‌بازان ارزی در تغییرات قیمت پررنگ‌تر بود. در کنار این، روز سه‌شنبه نرخ حواله درهم نیز افزایش قیمت را تجربه کرد و به محدوده هزار و 30 تومان وارد شد.

ثبات نسبی بر بازار سکه

در پایان معاملات بازار سکه روز گذشته، هر سکه تمام طرح قدیم با 1 میلیون و 193 هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر سکه تمام بهار آزادی با رشد 5 هزار و 200 تومان به رقم یک میلیون و 202 هزار تومان رسید. هر نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی نیز به ترتیب به قیمت های 717 و 388 هزار و 500 تومان فروخته شدند. 

آرام گرفتن طلا با نیم نگاهی به نتایج انتحابات هلند 

بهای هر اونس طلا روز سه شنبه به ۱۲۰۳ دلار رسید. بر اساس گزارش بورس کالای ایران قیمت طلا در بازارهای جهانی با تغییر چندانی روبرو نشد. سرمایه گذاران بین المللی نیم نگاهی نیز به نتایج انتحابات هلند دارند. انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیز طی ماه های آوریل و می برگزار خواهد شد. نتایج این انتخابات می تواند تأثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد. نااطمینانی نسبت به تحولات سیاسی اروپا می تواند موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا شود. سامسون لی تحلیلگر ارشد موسسه جی اف ام اس نیز تأکید کرد: انتخابات هلند می تواند تا حدی موجب افزایش قیمت طلا شود ولی تاثیر انتخابات فرانسه بیشتر خواهد بود. مارک تو افزود: قیمت جهانی هر اونس طلا طی هفته های آینده بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ دلار در نوسان خواهد بود. روشن شدن سیاست های مالی و اقتصادی دولت ترامپ و برگزاری انتخابات اروپا مهمترین عوامل موثر بر قیمت طلا خواهد بود. وانگ تائو تحلیلگر ارشد بازار نیز بر این باور است که احتمال افت قیمت طلا به ۱۱۹۳ دلار در هر اونس وجود دارد.

کاهش بهای نفت با خلف وعده عربستان

در روز سه شنبه اوپک خبر از افزایش ذخایر جهانی نفت داد و این در حالی است که نفت به پایین ترین قیمت خود در سه ماهه اخیر رسید. عربستان به عنوان بزرگ ترین عضو این گروه دست به افزایش تولید زده است. به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده روز قبل 57 سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای 50.78 دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 76 سنت کاهش، بشکه‌ای 47.64 دلار صورت گرفت. نشانه های از خلف وعده عربستان در تولید به چشم می خورد و این امر باعث آشفتگی سرمایه گذاران نفتی شده است. عربستان سال گذشته طرح کاهش عرضه نفت را پیشنهاد داده بود. عربستان به نقل از منابع ثانویه، در اواخر فوریه عرضه خود را به 9.797 بشکه در روز کاهش داده بود اما اخیرا ریاض اعلام کرد تولید خود را به 10.011 بشکه در روز افزایش می دهد.

دزدان دریایی سومالی یک نفتکش ربودند

دزدان دریایی سومانی یک نفتکش را که در اقیانوس هند در حال حرکت بود ربودند و به سواحل پونتلند منتقل کردند. این نخستین بار از سال 2012 است که یک نفتکش توسط دزدان دریایی سومالی ربوده می شود. هنوز اطلاعاتی در مورد این که نفتکش ربوده شده متعلق به کدام کشور بوده در دسترس نیست اما برخی منابع می گویند این نفتکش با پرچم سریلانکا حرکت می کرده است. برخی منابع نیز نفتکش را متعلق به امارات متحده عربی می دانند. بر اساس گزارش تسنیم، حداقل 8 دزد دریایی در این عملیات دست داشته اند.

ایران سهمیه تولید 3.8 میلیون بشکه ای خود را حفظ می‌کند

بیژن نامدار زنگنه روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در میدان نفتی آذر شهرستان مهران اظهار کرد: در صورتی که اعضای اوپک به توافق تعیین شده پایبند باشند، ایران در شش ماه دوم سال جاری روزانه 3،8 میلیون بشکه در روز نفت صادر می کند و محدودیتی شامل کشورمان نخواهد شد.

آپارتمان های «زیر قیمت» در مناطق تهران

حاکم شدن شرایط رکود بر بازار مسکن معمولا فرصت هایی را پیش روی خریداران قرار می دهد. مهمترین این فرصت ها افزایش فایل های مسکن زیر قیمت منطقه است. در حال حاضر بررسی های میدانی از مشاوران املاک نشان می دهد که عرضه آپارتمان های زیر قیمت در بازار مسکن افزایش یافته است. به‌ عنوان مثال، یک واحد آپارتمان 100 متری نوساز در محدوده نیاوران با قیمت هر متر مربع 7 میلیون و 500 هزار تومان از سوی فروشنده قیمت‌گذاری شده است این در حالی است که مطابق با بررسی‌ها میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه حدود 12 میلیون تومان از سوی مشاوران املاک اعلام می‌شود. جدول قیمت آپارتمان

آخرین یارانه ۹۵ امشب واریز می‌شود

یارانه نقدی اسفند ۹۵ ساعت ۲۴:۰۰ امشب ۲۵ اسفند به حساب سرپرستان خانوار واریز و قابل برداشت خواهد بود. مبلغ هفتاد و سومین مرحله یارانه همانند ماه های گذشته به ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان خواهد بود.

همکاری ایران و فائو برای حل بحران آب

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره همکاری‌های ایران و فائو برای کاهش تنش‌های آبی و اجرای طرح ابتکار آب منطقه ای این سازمان، اظهارداشت: در این راستا نیز حدود دو هفته قبل جلسه‌ای با مسئولان فائو داشتیم، در حال رد و بدل کردن پروتکل‌هایی هستیم و قراردادهایی منعقد می‌کنیم که بتوانیم با تلاش‌ها و کمک‌های منطقه‌ای این بحران را حل کنیم. وی در گفتگو با مهر اضافه کرد: همچنین اخیرا، جلسه‌ای با مدیرکل محیط زیست اتحادیه اروپا داشتیم و آنجا پیشنهاد کردیم با توجه به اینکه حدود یک میلیون هکتار از اراضی کشور ما در این زمینه، عملیات اجرایی و زیربنایی در حال انجام است، ایران به عنوان پایلوت کار انتخاب شود، فائو به ما کمک‌ بلاعوض کند تا بتوانیم هم در کشور کار را ادامه دهیم هم پایلوتی برای منطقه باشیم.

بودجه سازمان ملل ... قربانی جدید ترامپ

به گزارش مجله خبری فارین پالیسی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خواستار کاهش بودجه سازمان ملل را تا سقف ۵۰ درصد شد. فارین پالیسی در ادامه می نویسد که منظور پایین آوردن حمایت از عملیات صلحبانی سازمان ملل، صندوق کودکان این سازمان (یونسکو) و برنامه های توسعه سازمان است. احتمال می رود که حمایت های مالی آمریکا از برنامه غذایی و برنامه پناهجویان نیز کاهش پیدا کند. علاوه بر این، تامین هزینه های صندوق سازمان ملل در حوزه جمعیت و اقوام و کنوانسیون سازمان درباره تغییر شرایط جوی نیز به طور کامل قطع شوند. به نقل از العالم، اسپوتنیک نیز با مخابره این خبر نوشته است: «چنانچه واشنگتن نتواند به وظایف خود در خصوص تعهدات مالی خود در قبال سازمان ملل عمل کند، حق رای را در مجمع کل سازمان ملل از دست خواهد داد».

لغو ۶۶۰ پرواز در پی اعتصاب‌های فرودگاه‌های برلین

اعتصابها بر سر اختلاف دستمزد کارکنان در دو فرودگاه برلین باعث شد ۶۶۰ پرواز روز دوشنبه لغو شوند. سخنگوی فرودگاه برلین اعلام کرد در برلین شوئنفلد ۱۹۵ پرواز و در برلین تگل ۴۶۵ پرواز لغو شدند. به گزارش ایسنا، اتحادیه کارکنان وردی آلمان اعلام کرد کارکنان در فرودگاه های برلین شوئنفلد و برلین تگل از ساعت ۴ صبح دوشنبه به وقت محلی تا ساعت ۵ صبح سه شنبه به وقت محلی در اعتصاب بودند. بر اساس گزارش رویترز، این اتحادیه در راستای یک توافق گروهی یک ساله، خواستار افزایش حقوق کارکنان زمینی به ۱۲ یورو (۱۲.۸۰ دلار) در هر ساعت از حدود ۱۱ یورو است. مدیریت فرودگاه ابتدا حدود ۱۰ سنت افزایش حقوق در هر ساعت برای مدت چهار سال را پیشنهاد کرده بود و سپس پیشنهاد خود را به هشت درصد برای مدت سه سال افزایش داد.

شروع قدرتمند اقتصاد چین در سال ۲۰۱۷

دولت چین با انتشار آمارهایی در روز سه شنبه اعلام کرد که اقتصاد این کشور شروع قدرتمندی در سال ۲۰۱۷ داشته است. براساس این اطلاعات، وام های بانکی فراوان، گسترش زیرساخت های دولتی و تجدید حیات سرمایه گذاری در بخش خصوصی دلایل عمده وضعیت اقتصادی خوشبینانه چین در آغاز سال جاری بوده است. چین در سال ۲۰۱۷ میلادی رشد اقتصادی مورد نظر خود را به حدود ۶.۵ درصد کاهش داده است تا فضای بیشتری به سیاستگذاران برای پیاده کردن اصلاحات دردناک در راستای کاهش ریسک های مالی بدهد، ریسک های مالی که در نتیجه سیاست های اقتصادی این کشور در سال های گذشته ایجاد شده است. به گزارش یورونیوز، رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال گذشته ۶.۷ درصد (کمترین میزان در ۲۶ سال گذشته) بوده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
واریز یارانه ای که دیگر قدرت خرید و ارزشی ندارد .
ایکاش در این یک مورد میتوانستیم به گذشته بازگردیم. یارانه نخواستیم.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا ال پالیتو غیزانیه نفت ونزوئلا مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی