بازدید 13633
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات شاخص بورس یک هفته مانده به عید، شاهکار دولت پس از ده سال، انحلال تعاونی اعتبار ثامن الحجج و تشکیل هیأت تصفیه، تغییرات پایان هفته بازار سکه، عقب‌نشینی طلای جهانی به مرز ۱۲۰۰ دلار، گران شدن دلار آمریکا پس از پنج روز، افزایش ذخایر نفت آمریکا و کاهش بهای نفت، بررسی تحولات بازار خودروی اروپا و طرح ۳ میلیارد دلاری هندی‌ها برای توسعه فرزاد ب را در بر دارد.
کد خبر: ۶۷۵۵۶۵
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۶ 10 March 2017
از «حبس و جریمه سنگین برای قاچاقچیان سوخت» تا «تغییرات اندک قیمت در بازار خودرو»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات شاخص بورس یک هفته مانده به عید، شاهکار دولت پس از ده سال، انحلال تعاونی اعتبار ثامن الحجج و تشکیل هیأت تصفیه، تغییرات پایان هفته بازار سکه، عقب‌نشینی طلای جهانی به مرز ۱۲۰۰ دلار، گران شدن دلار آمریکا پس از پنج روز، افزایش ذخایر نفت آمریکا و کاهش بهای نفت، بررسی تحولات بازار خودروی اروپا و طرح ۳ میلیارد دلاری هندی‌ها برای توسعه فرزاد ب را در بر دارد.افت ۱.۵ درصدی شاخص بورس یک هفته مانده به عید

در سومین هفته معاملاتی آخرین ماه سال جاری تعداد 9709 میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 14001 میلیارد ریال در بیش از 255 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 142 و 47 درصد افزایش و  9 درصد کاهش را نسبت به هفته قبل‌تر تجربه کرد. همچنین در این مدت تعداد یک میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش 1415 میلیارد ریال معامله شد که  به ترتیب 83 و 82 درصد افزایش را نشان می دهد. این درحالی است که در هفته گذشته تعداد 41 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 427 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 88 و 70 درصد افزایش را به ثبت رسانده است. گزارش تسنیم می‌افزاید: شاخص کل نیز با 1190 واحد کاهش معادل 1.5 درصد افت را در هفته گذشته به ثبت رساند و در ارتفاع 76285 واحد متوقف شد. شاخص بازار اول هم در این مدت با 1283 واحد کاهش به رقم 53746 واحد و شاخص بازار دوم با 82 واحد کاهش به عدد 164601 واحد رسیدند که به ترتیب با 2.3 و 0.05 درصد کاهش مواجه شدند.

سود ۲ هزار و ۷۰۰ تومانی سهام عدالت شاهکار دولت پس از ده سال

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سهام عدالت از نگاه مردم برگه بی خاصیتی است که حق مالکیت و میزان سود آن مشخص نیست، گفت: شخصی که سهامداری یک شرکت می شود می تواند برای انتخاب مدیرعامل رای دهد،در حالی که مردم در تصمیم سازی مدیریتی سهام عدالت مشارکت ندارند. محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه بر اساس برآوردها متوسط کل سود سهام عدالت در سال آینده حدود 3 هزار و 600 میلیارد تومان است، ادامه داد: با توجه به اینکه 55 درصد سود متعلق به دولت و 45 درصد متعلق به مردم است، حدود هزار و 980 میلیارد تومان سود به دولت و هزار و 620 میلیارد تومان به مردم می رسد.وی یادآور شد:اگر هزار و 620 میلیارد تومان  بین حدود50 میلیون دارنده سهام عدالت توزیع شود، سالانه حدود 32 هزار تومان به هر نفر و ماهانه حدود 2 هزار و 700 تومان به هر فرد تعلق می گیرد. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مردم با سهم سود ماهیانه خود ماهانه می توانند دو قرص نان خریداری کنند، تصریح کرد: پرداخت سود حدود 32 هزار تومانی سالانه و 2 هزار و 700 تومانی پس از ده سال شاهکار دولت در سهام عدالت است.

انحلال تعاونی اعتبار ثامن الحجج و تشکیل هیات تصفیه

بانک مرکزی در اطلاعیه ای از انحلال تعاونی اعتبار ثامن الحجج خبر داد و اعلام کرد مبالغ قابل انتقال و قابل پرداخت حساب های تعاونی اعتبار ثامن الحجج (در حال تصفیه) به همه سپرده گذاران تعلق می گیرد. در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است، تعاونی اعتبار غیر مجاز ثامن الحجج از بزرگترین مؤسسات فعال در بازار غیر متشکل پولی بود که به علت مدیریت ناکارآمد در سال 1394 در گرداب بحران مالی فرو رفت. بحران پیش­ گفته و ناتوانی آن تعاونی در بازپرداخت سپرده های مردم، منجر به ورود حوزه های حاکمیتی به منظور تدبیر و مدیریت اين اتفاق شد. به این منظور و برای نخستین بار در کشور، قوه قضائیه، بانک مرکزی و نهادهای امنیتی با مشارکت و همکاری کم نظیر، یکی از بزرگترین معضلات موجود در بازار غیرمتشکل پولی را مدیریت و با حفظ دارایی ها و منابع نقدی اندک موجود و با استفاده از منابع عمومی به برنامه ریزی اجرایی ساماندهی تعاونی ورود کردند.

تغییرات پایان هفته بازار سکه

در جریان معاملات روز پنجشنبه بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با رشد 5 هزار و 600 تومانی نسبت به روز چهارشنبه، به رقم یک میلیون و 192 هزار تومان رسید. همچنین هر سکه تمام طرح قدیم نیز با افزایش 2 هزار و 500 تومان به قیمت یک میلیون و 183 هزار تومان فروخته شد. هر نیم سکه بهار آزادی 689 و ربع سکه نیز 379 هزار تومان معامله شدند.

عقب‌نشینی طلای جهانی به مرز ۱۲۰۰ دلار

طلا در بازار جهانی روز پنجشنبه تحت تاثیر صعود ارزش دلار در آستانه انتشار گزارش اشتغال ماهانه آمریکا اندکی کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح در پنج هفته گذشته رسید. هر اونس طلا برای تحویل فوری تغییر چندانی نداشت و در ۱۲۰۷.۳۸ دلار ایستاد در حالی که ابتدای معاملات تا سطح ۱۲۰۵.۵۰ دلار عقب‌نشینی کرده بود. در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۰۷ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه ۶.۷۰ دلار یا ۰.۶ درصد کاهش یافته و در ۱۲۰۹.۴۰ دلار بسته شده بود. سرمایه‌گذاران منتظر انتشار آمار اشتغال فوریه آمریکا در روز جمعه هستند که معیار مهمی برای سنجش اقتصاد آمریکا به‌شمار می‌رود. جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا، هفته گذشته اعلام کرده بود اگر آمار اشتغال و تورم مطابق با انتظار باشد، زمینه برای افزایش نرخ‌های بهره مساعد خواهد بود. اظهارات وی دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در نشست مارس بانک مرکزی آمریکا را تقویت کرد. به گزارش ایسنا، طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند که سوددهی ندارد، لطمه می‌زند و از سوی دیگر از ارزش دلار که این فلز به آن معامله می‌شود، پشتیبانی می‌کند.

دلار آمریکا پس از پنج روز گران شد

در پایان معاملات بازار آزاد ارز روز پنجشنبه، هر دلار آمریکا با رشد 71 ریال به رقم میانگین فروش 37 هزار و 372 ریال رسید. همچنین هر یورو نیز بر خلاف دلار، 177 ریال نسبت به روز چهارشنبه، ارزان تر شد و به رقم 39 هزار و 783 ریال رسید. هر درهم امارات نیز در پایان هفته با 6 ریال افزایش به قیمت 10 هزار و 178 ریال فروخته شد.

افزایش ذخایر نفت آمریکا و کاهش قیمت نفت

روز پنجشنبه قیمت نفت بیش از دو درصد کاهش یافت. این کاهش قیمت به خاطر انتشار گزارش هایی مبنی بر افزایش ذخایر نفت آمریکا بوده است. افزایش ذخایر نفت آمریکا موجب تشدید نگرانی ها در مورد عرضه بیش از حد نفت و برهم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا، علی رغم کاهش تولید اوپک و تولیدکنندگان غیر عضو اوپک، می شود. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده روز قبل ۲.۸۱ دلار کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۱.۶۰ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۱.۴۹ دلار کاهش، بشکه‌ای ۴۸.۷۹ دلار صورت گرفت.

حبس و جریمه سنگین برای قاچاقچیان سوخت

محمد علی الکمالی مدیر کمیته انرژی و سوخت در مجلس فدرال امارات در نشست خبری اعلام کرد که کمیته انرژی و سوخت امارات با تاکید بر مبارزه با قاچاق سوخت و مشتقات سوختی مصوبه ای به مجلس فدرال ارائه دادند که مجلس نیز موافقت کرد. وی افزود: با تصویب این مصوبه قاچاقچیان سوخت و مشتقات آن به حداقل شش ماه تا سه سال حبس و بیش از ۵۰۰ هزار درهم جریمه محکوم خواهند شد. به نقل از ایسنا، وی خاطر نشان کرد: این مصوبه جهت حفظ و سلامت محیط زیست و حمایت از اقتصاد امارات تصویب شده و به زودی اجرا می شود.

کویت تولیدنفت خود را تا ۲۸۰ هزار بشکه کاهش می‌دهد

وزیر انرژی امارات متحده عربی گفت: برنامه ای را تدارک دیده ایم که بر اساس آن تولید روزانه خود را بین ۲۰۰ هزار تا ۲۸۰ هزار بشکه کاهش دهیم. در همین حال این وزیر کویتی خاطرنشان کرد، برنامه خود را در ماه مارس و آوریل عملیاتی خواهیم کرد که این مقدار کاهش بیش از ۱۰۰ درصد پایبندی کویت به توافق کاهش از سوی کشورهای غیر اوپکی را نشان می دهد. همچنین «المزروعی» تصریح کرد که این کاهش تولید را در ماه جاری و آینده میلادی حفظ می کنیم و این روند نشان از پایبندی بیش از ۱۰۰ درصد کویت به توافق سطح کاهش است.

بررسی تحولات بازار خودروی اروپا

کمپانی جنرال موتورز شرکت های وابسته به خود یعنی اوپل و واکسهال را به گروه خودروسازی پژو سیتروئن فروخت. به گزارش یورونیوز، با احتساب شاخه مالی جنرال موتورز ارزش این قرارداد فروش به رقم بیش از دو میلیارد یورو می رسد. این قرارداد روز دوشنبه نهایی شد و طرفین مراتب خوشبینی خود را نسبت به آینده بازار خودرو در اروپا اعلام کردند. با این وجود دهها نفر از نیروی کار اوپل و واکسهال نگران هستند. در این رابطه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام کرده بود همه اقدامات لازم برای تأمین امنیت شغلی کارکنان اوپل در آلمان در نظر گرفته خواهد شد. اما نیروی کار واکسهال در بریتانیا بیشتر در معرض تهدید قرار دارد.

هندی‌ها برای توسعه فرزاد ب طرح ۳ میلیارد دلاری ارائه کردند

شرکت او ان جی سی ویدش هند، طرح بیش از 3 میلیارد دلاری توسعه میدان گازی فرزاد ب ایران را نهایی کرده و احتمالا تا ماه سپتامبر قرارداد توسعه این میدان امضا خواهد شد. به گفته منابع آگاه در طرح جدید که به شرکت نفت فراساحل ایران ارائه شده، تاسیسات مایع سازی برای تبدیل گاز به ال ان جی جهت سهولت در ارسال به کشورهایی نظیر هند در نظر نگرفته شده است. دو کشور ابتدا قرار بود تا نوامبر 2016 این قرارداد را نهایی کنند، اما بعدا دو طرف توافق کردند که زمان انعقاد نهایی را تا فوریه 2017 تمدید کنند. اکنون قرار است این قرارداد پس از توافق طرفین بر سر قیمت و نرخ بازگشت سرمایه شرکت هندی تا ماه سپتامبر به امضا برسد. به گزارش تسنیم، فرزاد ب حدود 10 سال قبل توسط شرکت هندی او وی ال، در بلوک فارسی کشف شد، اما این شرکت به دلیل تحریم ها از توسعه آن صرف نظر کرد. منابع آگاه گفتند، در طرح جدید، شرکت هندی بعضی از تاسیسات تولیدی را تعدیل کرده و هزینه کل پروژه را پایین آورده است.

تغییرات اندک قیمت در بازار خودرو

به گفته نمایشگاهداران خودروی پایتخت، در سومین هفته اسفندماه، پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 38 میلیون تومان خرید و فروش شد که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌ حکایت می‌کند. همچنین مدل صندوقدار این محصول یعنی پژو 206 مدلV8 نیز این هفته ثبات قیمت را به خود دید. این خودرو در حال حاضر 38 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد این محصول طی هفته‌ گذشته ثبات قیمت خود را حفظ کرده و با 30 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در این میان دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 نیز این هفته تغییرات قیمتی را به خود ندید؛ بنابراین این خودرو با 31 میلیون و 900 هزار تومان به فروش رسید. نمایشگاهداران خودروی پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم‌تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته‌جاری، به قیمت 33 میلیون و 400 هزار تومان به فروش رسید. از رانا که بگذریم، دنا نیز قیمتی برابر با 45 میلیون و 500 هزار تومان دارد و این یعنی دنا با ثبات قیمت هفته را به انتها رسانده است.
 
نگاهی اما به بازار خودروهای سایپا بیندازیم، این خودروها طی هفته‌جاری به ثبات قیمت رسیده‌اند. بر اساس گزارش دنیای اقتصاد، پراید مدل 111 در حال حاضر 21 میلیون و 700 هزار تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده افزایش 200 هزار تومانی قیمت این خودرو در هفته‌ است. همچنین مدل 131 پراید نیز هفته باثباتی را سپری کرد؛ بنابراین برای خرید آن باید 21 میلیون و 300 هزار تومان هزینه کرد. تیبا نیز این هفته 25 میلیون تومان به فروش رفت تا این محصول نیز بعد از افزایش اندک در هفته‌های گذشته، روزهای باثباتی را به خود ببیند. اما سراتوهای مونتاژی سایپا، تغییر خاصی در هفته‌ گذشته نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با 75 میلیون و 800 هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار طی هفته‌ گذشته، اما تندر-90ها تغییرات قیمتی را به خود دیده‌اند.
 
بنا به گفته نمایشگاه داران خودرو پایتخت، تندر-90 مدل E2 قیمتی برابر با 41 میلیون و 500 هزار تومان دارد که این موضوع از افزایش 300 هزار تومانی خودرو مدنظر حکایت می‌کند. همچنین پارس‌تندر نیز با قیمت 42 میلیون در بازار به فروش می‌رسد که نشان می‌دهد این خودرو افزایش 200 هزار تومانی را طی سومین هفته اسفندماه داشته است. همچنین به گفته فعالان بازار، مدل استپ‌وی ساندرو نیز حدود 61 میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که نشان از اختلاف قیمتی بیش از 8 میلیون تومانی با نرخ کارخانه‌ای این خودرو دارد.


اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
طرح ترافیک 99 کنکور 99 انفجار بیروت روز خبرنگار عید غدیر آمونیوم نیترات