تأملی بر حال و روز «بحرانی» هلال احمر که نامش با «مهار بحران» گره خورده؛
هرچند تا فرا رسیدن تعطیلات نوروزی و موسم سفرهای پرشمار زمان زیادی نمانده، مسئولان سازمان برنامه و بودجه در اقدامی عجیب و قابل پیگرد، بخشی از ردیف های پرداختی به هلال احمر را قطع کرده و سبب ساز بروز نگرانی های فراوانی شده اند؛ اقداماتی عجیب که در روزهای آتی، مستنداتی در ارتباط با آنها منتشر خواهیم کرد که حکایت از غیرقانونی بودنشان دارند.
کد خبر: ۶۶۸۰۷۶
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹ 16 February 2017
هرچند تا فرارسیدن تعطیلات نوروزی و موسم سفرهای پرشمار زمان زیادی نمانده، از هم اکنون شاهد تشدید نگرانی‌ها در خصوص مخاطرات این سفرهای پرشمار هستیم؛ سفرهایی که اگر امثال امدادگران هلال احمر در حاشیه‌اش نباشند، ممکن است به وقوع فجایعی بزرگ گره خورده و تبعات سنگینی برایمان به همراه بیاورد.
 
به گزارش «تابناک»، هرچه به تعطیلات نوروزی نزدیک تر شویم، به میزان حضور مسئولان و متولیان نهادهای دخیل در امور نوروزی در رسانه ملی افزوده خواهد شد و تأکید بر آمادگی این نهادها برای ارائه خدمت به انبوه هموطنانمان در حوزه های مختلف مرتبط با نوروز، در کلام مسئولان بیشتر به چشم خواهد آمد؛ چیزی شبیه سنتی رایج در میان مسئولان که پشتوانه آن، وظیفه شناسی نهادهای متولی در این امر و خدمتگزاری پرسنل این دستگاه ها و نهادهاست.

مثل سازمان هلال احمر که بخش عمده خدماتی که در آن ارائه می‌شود، توسط داوطلبانی‌ است که پس از گذراندن دوره های مرتبط و دریافت تخصص های لازم، به خدمت به مردم مشغول اند و آورده مالی این امور برایشان آنقدر ناچیز است که ثابت می‌کند، چه انگیزه های والایی ایشان را به ترغیب به خدمت رسانی به هموطنانشان کرده است.

این در حالی است که حال سازمان هلال احمر مدتی‌ است اصلا خوب نیست؛ آنقدر ناخوب که می‌توان این سازمانِ متولی مهار انواع بحران‌ها از گذشته تا به امروز را در آستانه بحرانی بسیار عظیم توصیف کرد و انتظار داشت هرچه سریعتر برای برون رفت ایشان از وضع موجود، مسئولان دست به کار شده و به یاری‌شان بشتابند، به ویژه در آستانه تعطیلات نوروزی  که میزان مسافرات‌ها در آن رکوردی بسیار بزرگ در سطح جهانی به شمار می‌آید
 
مبادا زد و بندهای مسئولان به فاجعه در مسافرت‌های نوروزی منجر شود! 
 
تصمیم عجیب سازمان برنامه و بودجه برای هلال احمر
از این روی حال هلال احمر را بحرانی می‌خوانیم که می‌بینیم سازمان برنامه و بودجه، هنوز طلب‌های جمعیت هلال احمر را از بودجه امسال تخصیص نداده است، حال آنکه سرنوشت بودجه این نهاد در سال 96 نیز مبهم است. این یعنی رها کردن این مجموعه بزرگ و مهم در آستانه یکی از فصل های بزرگ خدمت‌رسانی‌اش با انبوه مشکلات و دست خالی.

سازمانی که مرتضی سلیمی، رئیس آن در تشریح طرح امداد و نجات نوروزی می‌گوید: این طرح از 25 اسفند شروع خواهد شد و آن گونه که پیش بینی شده، 533 پایگاه ثابت، 300 پایگاه موقت و سیار، 444 شعب و مراکز و 31 پست هوایی در آن به کار گرفته خواهند شد. طرح امداد و نجات نوروزی هلال احمر با اعتباری بیش از 12 میلیارد تومان اجرا خواهد شد.

 اما این بودجه قرار است صرف چه شود؟ آن گونه که از سخنان مسئولان هلال برمی‌آید، در این طرح یک‌هزار و 334 تیم عملیاتی در پایگاه‌های ثابت، پست‌های موقت و سیار، مراکز و شعب، آنِست (سگ‌های زنده‌یاب) و امداد هوایی مستقر خواهند شد که با احتساب میانگین چهار نفر برای هر تیم، پنج هزار و 336 نفرروز در طرح حضور دارند. اکنون کافی ا‌ست بدانیم هزینه هر تیم عملیاتی در این طرح شش میلیون تومان برآورد شده که با ضرب شدن در عدد 1334 (تعداد تیم‌ها) و افزودن هزینه فعالیت بالگردها در طرح، مبلغ 12 میلیارد و 4 میلیون تومان به دست می‌آید.
 
مبادا زد و بندهای مسئولان به فاجعه در مسافرت‌های نوروزی منجر شود! 

قرار است بودجه پرداخت نشده هلال احمر به کجا تزریق شود؟
 
این محاسبات برای درک چرایی گلایه‌های مسئولان هلال احمر از وصول نشدن مطالباتشان کافی است؛ اما نمی‌تواند پاسخگوی چرایی تصمیم مسئولان سازمان برنامه و بودجه برای محروم کردن هلال احمر از ردیف بودجه و مطالباتش باشد. مثل مطالبه 1100 میلیارد تومانی هلال احمر از محل منابع ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور که تنها 100 میلیارد تومان آن وصول شده در واپسین روزهای سال هنوز پرداخت نشده است.

با این یادآوری دردناک که قانون‌گذار برای هزینه کرد این منابع این گونه تصمیم گرفته که این اعتبار علاوه بر خرید و تأمین بالگرد و تجهیزات امداد هوایی، نوسازی، بازسازی، احداث پایگاه‌های امداد و نجات، انبارهای اضطراری، ساختمان‌های ستادی و اجرایی و خودروهای امداد و نجات، «باید» صرف «سایر مأموریت‌های جمعیت‌های هلال‌احمر» نیز شود. یعنی، یکصد میلیارد تومانی که جمعیت هلال احمر دریافت کرده، نه تنها صرف نیازها و مأموریت‌های امداد و نجات شده، بلکه سایر سازمان‌های تابعه هلال احمر (مانند سازمان‌های داوطلبان، جوانان و...) نیز از این محل گذران امور کرده و مأموریت‌هایشان را به انجام رسانده‌اند.

ماجرای پرداخت نشدن بودجه مصوب هلال احمر زمانی پر ابهام و عجیب و غریب‌تر خواهد شد که بدانیم ظاهرا مسئولان سازمان برنامه و بودجه خواب دیگری برای 300 میلیارد تومان مانده بودجه هلال دیده‌اند؛ خوابی که در آستانه نوروز، در زمانی که امدادگران باید تجهیزات خود را تکمیل کرده، انبارهای خود را شارژ و نسبت به بازسازی و نوسازی لجستیکی خود اقدام نمایند، در حال تعبیر است.
 
مبادا زد و بندهای مسئولان به فاجعه در مسافرت‌های نوروزی منجر شود! 
 
تصمیم ریسکی مسئولان هلال احمر برای اجرای طرح امداد و نجات نوروزی
 
به این صورت که به تأمین کنندگان منابع مالی هلال احمر دستور داده شده تا از واریز معوقات این سازمان خودداری نمایند و آنها نیز به دنبال دستور سازمان برنامه و بودجه، به این کار مبادرت کرده‌اند. اقدامی که به باور بسیار از کارشناسان، غیرقانونی ا‌ست اما اثبات غیرقانونی بودن آن در پروسه قانونی، زمان را برای امدادگران خواهد کشت و از این روی، نمی‌توان چشم انتظار تغییر وضعیت و تزریق بودجه ماند.

اینجاست که مسئولان هلال احمر، فارغ از تأثیرات ویروس کم‌پولی که به جان مجموعه شان افتاده، در تلاش اند آماده اجرای طرح امداد و نجات نوروزی شده و وظایفشان را تا حد توان به انجام برسانند. با علم به اینکه شاید انجام این وظایف، منجر به تقویت این باور شود که حذف بودجه شان، تاثیری در عملکرد و کارایی‌شان ندارد. دیدگاهی که در آن نه امثال هزینه‌های سرسام آور نگهداری بالگردهای امدادی مورد توجه قرار گرفته و نه هزینه‌های آموزش و تجهیز امدادگران.

امثال امدادگرانی که اکنون دوره‌های بازآموزی را گذرانده و آماده خدمت به مردم در نوروز هستند. سازمان امداد و نجات در مجموع 50 هزار نیروی ایثار، نجاتگر و امدادگر دارد. از این تعداد، 12 هزار تن را نجاتگرانی تشکیل می‌دهند که در طرح امداد و نجات نوروزی در پایگاه‌ها حضور دارند. علاوه بر ایشان، امدادگران نیز در زمان لازم خدمات امدادی را ارائه می‌دهند. شمارش معکوس برای طرح امداد و نجات نوروزی جمعیت هلال احمر شروع شده اما تا این لحظه که خبری از رسیدگی به حال و روز بحرانی بودجه این مجموعه نیست.

در پایان گفتنی ا‌ست «تابناک» در روزهای آتی گزارش‌های تکمیلی درباره چرایی اختصاص نیافتن بودجه هلال احمر و تصمیم عجیب و قابل پیگرد به حذف سهم 42 درصدی هلال احمر از حق الثبت ـ که این ردیف، صرف پرداخت حقوق پرسنل هلال احمر و 100 هزار امدادگر در سطح کشور می‌شود ـ را به همراه مستندات منتشر خواهد کرد.


برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
انشالله درسال نو مسافران فهیم با رعایت قوانین و اصول رانندگی سفرهای خوب و خوشی داشته باشند و نیازی به هیچ یک از سازمانها و نهادهای دولتی نباشد .
سال نو و عید نوروز زیبایی برای همه مردم ایران آرزومندم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
انشالله درسال نو مسافران فهیم با رعایت قوانین و اصول رانندگی سفرهای خوب و خوشی داشته باشند و نیازی به هیچ یک از سازمانها و نهادهای دولتی نباشد .
سال نو و عید نوروز زیبایی برای همه مردم ایران آرزومندم.
ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
تجربه نشان داده که ایرانی ها اصلا ادم های شادی نیستند.باور کنید.افسردگی کشور ما را گرفته.مردم یا عصبانی هستند یا می خواهند به پلیس خبر دهند.بابا یک شاد باشید.هههههههههه.کاربرا شما هم مثبت بدید ما نوکر همتونم هستم.
ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
تجربه نشان داده که ایرانی ها اصلا ادم های شادی نیستند.باور کنید.افسردگی کشور ما را گرفته.مردم یا عصبانی هستند یا می خواهند به پلیس خبر دهند.بابا یک شاد باشید.هههههههههه.کاربرا شما هم مثبت بدید ما نوکر همتونم هستم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
با این طرز نوشتنت مشخص خودت از هم حالت بدتره
حسين رضايي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
هلال احمر دستگاهي مردمي و با تكيه به نيروهاي داوطلب مردمي و براي مردم تلاش مي كند و اصلا نهادي دولتي نيست و در نزد مردم خوشنام و خدمت رسان است براي هنه دست اندركارانًاين جمعيت ارزوي موفقيت دارم
پاسخ ها
آرمان مردانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
درسته نهادی مردمیه. ولی آدماش داوطلبن. آمبولانساش و تجهیزاتشم داوطلبانه کار میکنن؟؟؟؟ سازماندهی و تغذیشونم داوطلبانست.؟؟؟ هر وقت دولتی ردیف بودجه آموزش و پرورش، درمان همگانی، آتش نشانی و نیروهای امداد رو کم کرد بدونید تنها چیزی که براش مهم نیست آینده و جون مردمه
فاطمه محقق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
براي امدادگران و نجاتگران و جوانان هلال احمر كه براي سلامت و رفاه و شادي مردم در سرما و برف و سيل كنار انان هستند دعا مي كنم اميدوارم دولت و مجلس اين سازمان مردمي را حمايت جدي كند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
پاشنه آشیل دولت روحانی نویخته
سارا حسيني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
چرا بايد هميشه چنين سازمان خدمت رساني براي اعتبارات خود مشكل داشته باشد؟
يك بار براي هميشه اين موضوع را حل كنيد دولت و مجلس به جاي اختصاص دادن پول به دستگاههايي كه كاركرد ملموسي ندارند و فقط هزينه برند كمي هم به فكر نجات مردم باشد
جعفر زارعيان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
هلال احمر را كه نشان داده در اين دو سال سياسي عمل نمي كند بايد حمايت كرد شايد هم حمايتش نمي كنند چون براي جناحي كار نمي كند و فقط براي كمك به اسيب ديدگان و محرومين خدمت مي كند
درود بر فرزندان دلسوز ملت در اين جمعيت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
هلال احمر یک نهاد شبهه دولتی است که به هیچ جا پاسخگو نیست ساختار هلال احمر برای شرایط بحرانی خاص تعریف شده حال آنکه بسیاری از اموری که اکنون هلال احمر به ان می پردازد با هزینه کمتر و کیفیت بهتر توسط بخش خصوصی امکان پذیر است دخالت هلال احمر در همه امور امدادی منجر به موازی کاری در سیستم امداد و نجات کشور و مانع شکل گیری یک سازمان تعریف شده در کشور با ردیف بودجه مشخص و البته پاسخگو و قابل نظارت شده است، هلال احمر تبدیل شده به یک نهاد سنگین پر هزینه کم بازده . اینکه فداکاری و جانفشانی امداد گران که همگی جوانان غیرت مند ایرانی هستند را بهانه برای خوب بودن ساختار سازمانی هلال احمر کنیم کار درستی نیست چرا که جوانان شجاع ایرانی در هر لباسی با هر نشانی آماده کمک به اسیب دیدگان هستند
اشكان شيرازي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
الان امدادگران جمعيت در استان فارس مشغول خدمتند نديدن اين زحمات و فداكاريها كفران نعمت است بايد از اين جوانان غيرتمند و شجاع و خستگي ناپذير به هر صورتي حمايت كرد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: