بازدید 10557
با تحولات منطقه و جهان

توافق وزرای خارجه ایران و عربستان برای دیدار در ماه رمضان/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی / عدم تمایل اروپا و آمریکا برای آغاز مذاکرات هسته ای با ایران / حمله شدید ترامپ به بایدن

توافق وزرای خارجه ایران و عربستان برای دیدار در ماه رمضان، شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی، عدم تمایل اروپا و آمریکا برای آغاز مذاکرات هسته‌ای با ایران، حمله شدید ترامپ به بایدن و راهپیمایی گسترده یمنی‌ها در نهمین سالگرد تجاوز به این کشور، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۶۹۰۲۶
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۶ 27 March 2023

توافق وزرای خارجه ایران و عربستان برای دیدار در ماه رمضان/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی/ عدم تمایل اروپا و آمریکا برای آغاز مذاکرات هسته ای با ایران/ حمله شدید ترامپ به بایدن

بین الملل تابناک: توافق وزرای خارجه ایران و عربستان برای دیدار در ماه رمضان، شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی، عدم تمایل اروپا و آمریکا برای آغاز مذاکرات هسته‌ای با ایران، حمله شدید ترامپ به بایدن و راهپیمایی گسترده یمنی‌ها در نهمین سالگرد تجاوز به این کشور، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

توافق وزرای خارجه ایران و عربستان برای دیدار در ماه رمضان

رسانه رسمی عربستان سعودی گزارش داده حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی توافق کرده‌اند در ماه مبارک رمضان دیدار کنند؛ این خبر را  بامداد دوشنبه، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرده است.

وزارت خارجه عربستان سعودی پیش از این، روز پنجشنبه هم اعلام کرده بود که وزیر امور خارجه عربستان سعودی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توافق کردند «به زودی» برای اجرای توافق تاریخی احیای روابط با یکدیگر دیدار کنند.

 وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ روز پنجشنبه اعلام کرده بود: «شاهزاده فیصل با امیرعبداللهیان تماس برقرار کرد و این دو نفر به مناسبت ماه مبارک رمضان به یکدیگر تبریک گفتند.»

طبق این بیانیه،‌ این دیپلمات‌های ارشد توافق کردند به زودی به منظور هموار کردن راه برای بازگشایی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های بین دو کشور نشست دو جانبه‌ای را برگزار کنند.»

از طرف دیگر، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه‌ای، روز پنجشنبه اعلام کرده بود، فیصل بن فرحان وزیر در یک گفت‌وگوی تلفنی، ماه مبارک رمضان را به  امیرعبداللهیان تبریک گفته است.

در آن بیانیه‌ آمده بود: «وزیر خارجه عربستان در این تماس تلفنی با اشاره به دستاوردهای مثبت نشست پکن، بر دیدار آتی وزرای خارجه و بازگشایی سفارتخانه های دو کشور تأکید کرد.»

این بیانیه در ادامه افزود:‌ «امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو ضمن تبریک متقابل ماه مبارک رمضان و استقبال از بازگشت مناسبات ریاض و تهران به حالت طبیعی، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه و تحکیم مناسبات با عربستان تأکید کرد.»

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه دو کشور توافق کردند، در اولین فرصت با یکدیگر دیدار نمایند و مقدمات بازگشایی سفارتخانه ها و سرکنسولگری ها را فراهم سازند.

 روز نوزدهم اسفندماه ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ یی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

طبق توافق دو کشور، قرار است عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران ظرف دو ماه سفارتخانه‌های خود را در دو کشور بازگشایی کنند.

شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی

کره جنوبی مدعی شده، همسایه شمالی این کشور، اقدام به آزمایش یک موشک بالیستیک جدید کرده است. 

گارد ساحلی ژاپن هم در بیانیه‌ای اعلام کرد، دو موشک بالیستیک به سمت ساحل شرقی شبه جزیره کره شلیک کرده است.

در این بیانیه تصریح شده، اولین موشک بالیستیک سقوط کرده و موشک دوم در آب فرود آمده است. 

کره شمالی روز جمعه هم اعلام کرده بود، یک پهپاد زیرآبی با قابلیت حمل کلاهک اتمی آزمایش کرده است که می‌تواند یک «سونامی رادیواکتیو» ایجاد کند.

شبکه آمریکایی «سی ان ان» گزارش کرد، گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی (KCNA) نشان می‌دهد که پهپاد مورد نظر به نام «پهپاد تهاجمی بدون سرنشین هسته‌ای زیرآبی هائیل» از ۲۱ تا ۲۳ مارس (اول تا سوم فروردین ماه) و برای بیش از ۵۹ ساعت و قبل از آن‌که کلاهک آزمایشی آن بعدازظهر پنجشنبه منفجر شود، در آب‌های ساحل شرقی کره شمالی حرکت کرد.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی در این خصوص گزارش کرد، مأموریت این سلاح راهبردی اتمی زیرآبی، نفوذ مخفیانه به آب های عملیاتی و ایجاد یک سونامی رادیواکتیو در مقیاس فوق‌العاده از طریق انفجار زیر آب برای از بین بردن گروه های مهاجم دریایی و بنادر عملیاتی اصلی دشمن است.

از طرف دیگر، روز پنجشنبه کره شمالی اعلام کرده، هرگونه تلاش برای وادار کردن این کشور به کنار گذاشتن تسلیحات اتمی با پاسخ سخت و محکم مواجه خواهد شد که به نوشته راشا تودی، در حقیقت استناد به سیاست به روزرسانی شده پیونگ‌یانگ دارد؛ مبنی بر این‌که در صورت بروز یک تهدید بزرگ از بمب اتم استفاده خواهد کرد.

عدم تمایل اروپا و آمریکا برای آغاز مذاکرات هسته ای با ایران

نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، در تازه‌ترین اظهارات خود، بار دیگر به تمایل نداشتن آمریکا و کشورهای غربی برای احیای برجام اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، «میخائیل اولیانوف» در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس آماده ازسرگیری مذاکرات برجام نیستند.

این اظهارات دیپلمات ارشد روس در حالی است که او ه تازگی در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت: سفر اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران موفقیت‌آمیز بود و درها را به روی حل برخی مشکلات باز کرد؛ اما آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در بازگشت به توافق هسته‌ای مانع‌تراشی می‌کنند.

توافق وزرای خارجه ایران و عربستان برای دیدار در ماه رمضان/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی/ عدم تمایل اروپا و آمریکا برای آغاز مذاکرات هسته ای با ایران/ حمله شدید ترامپ به بایدن

وی با بیان اینکه متن توافق تقریباً آماده و فقط برخی از سطرها نیازمند مذاکره است، تصریح کرد: فکر نمی‌کنم آمریکایی‌ها به زودی، به میز مذاکرات بازگردند.

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی همچنین تأکید کرد که بدون توافق هسته‌ای، خطر تنش بالاست و این مساله، منطقه را به سمت درگیری سوق خواهد داد.

حمله شدید ترامپ به بایدن

رئیس جمهوری پیشین آمریکا، گاف جو بایدن در مجلس کانادا را به باد انتقاد گرفت و گفت، این اشتباه لفظی آمریکا را به مضحکه جهان تبدیل کرده است.

تارنمای روزنامه نیویورک پست ساعاتی پیش به نقل از جدیدترین مطلب دونالد ترامپ در شبکه اجتماعی تروث (Truth Social) نوشت: چنین اشتباهاتی نباید پیش بیایند. ما مضحکه سراسر جهان هستیم!

توافق وزرای خارجه ایران و عربستان برای دیدار در ماه رمضان/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی/ عدم تمایل اروپا و آمریکا برای آغاز مذاکرات هسته ای با ایران/ حمله شدید ترامپ به بایدن

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه (۴ فروردین) و زمانی که قصد داشت، طی یک سخنرانی در جمع نمایندگان مجلس، از کانادا تشکر کند، به اشتباه از چین تمجید کرد؛ بایدن ۸۰ ساله در سخنرانی خود در اوتاوا گفت: امروز، من چین را به خاطر افزایش قدرت خود تحسین می‌کنم.

رئیس جمهوری آمریکا آبان ماه نیز در اجلاس آ سه آن به جای کامبوج به اشتباه از کلمبیا بابت میزبانی نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) تشکر کرد.

راهپیمایی گسترده یمنی ها در نهمین سالگرد تجاوز به این کشور

مردم یمن امروز یکشنبه در پایان هشتمین سال تجاوز به این کشور و ورود به سال نهم، راهپیمایی های گسترده ای در مناطق مختلف برگزار کردند.

مردم صنعا امروز که به روز ملی پایداری معروف است، راهپیمایی گسترده ای برگزار و با سر دادن شعار علیه ائتلاف متجاوز و آمریکا در میدان «باب الیمن» تجمع کردند.

مردم یمن در دیگر استان های این کشور مانند الحدیده، ریمه، ذمار، عمران و تعز نیز راهپیمایی و در پایان این راهپیمایی، یک بیانیه صادر کردند.

توافق وزرای خارجه ایران و عربستان برای دیدار در ماه رمضان/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی/ عدم تمایل اروپا و آمریکا برای آغاز مذاکرات هسته ای با ایران/ حمله شدید ترامپ به بایدن

در این بیانیه آمده است که جنگ علیه ملت یمن، یک تجاوز ظالمانه است و هیچگونه توجیه و مشروعیتی ندارد.

در بخشی از این بیانیه آمده است که نقش انگلیس و رژیم صهیونیستی در تجاوز به کشور یمن مشهود است.

بر اساس این گزارش، عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر انصارالله یمن، شنبه شب به عربستان و امارات توصیه کرد، در راستای منافع آمریکا به حمله به یمن ادامه ندهند و به فکر منافع خود و انجام توافق تبادل اسرا و لغو محاصره یمن باشند.

الحوثی که به مناسبت نهمین سالگرد حمله ائتلاف عربی به یمن سخن می‌گفت، اظهار کرد: آمریکایی‌ها با مزدوران خود به دنبال اشغال کشور و سلطه بر منابع ثروت نفتی ما هستند.

وی افزود: با شکست روشن ائتلاف متجاوز، آنها به دنبال گزینه‌های دیگر و تاکتیک جایگزین هستند.

رهبر انصارالله اضافه کرد: کشورهای منطقه که مجری حملات عربستان و امارات در یمن بودند، از دخالت و خسارات خود بدون کسب دستاورد آگاه هستند.

الحوثی اظهار کرد:، آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی به دنبال این هستند که عربستان و امارات همچنان درگیر جنگ در یمن باشند. اگر تاکتیک ائتلاف متجاوز، ادامه جنگ و محاصره و وضعیت نه «جنگ و نه صلح» باشد، این پذیرفته نیست.

رهبر انصارالله اظهار کرد: راه صلح تنها توقف حملات و لغو محاصره و پایان دادن به اشغالگری و آغاز بازسازی، غرامت ناشی از خسارات‌ جنگ و تکمیل روند تبادل اسراست.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۳۶
عبور از چراغ قرمز یک منکر و خلاف صریح و شکستن قانون هست. ولی گمان نکنم هیچ یک از مسئولان کشور و فرماندهان نیروی انتظامی به سایر مردم یا رانندگان توصیه کنند و حتی اجازه دهند که راننده خاطی را خود متوقف یا تنبیه یا درگیر شوند. شل حجابی یا بی حجابی بر اساس قانون فعلی مانند عبور از چراغ قرمز تحطی از قانون هست. ولی اجرا و تشخیص قانون فقط و فقط مانند عبور از چراغ قرمز با ضابطین قضایی که اموزش لازم را دیده باشند هست. اگر این باب باز شود که مردم خود تشخیص و قضاوت و تنبیه را انجام دهند سنگ روی سنگ نخواهد ماند و در نهایت عواقب ان همه چبز را به باد خواهد داد. از ما گفتن بود
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۲:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
بلافاصله بعد از ۱۱ سپتامبر در امریکا که به دستگاه امنیتی و جامعه امریکا شوک وارد شده بود پلیس امریکا در یک اقدام احساسی و غیر حرفه ای از همه مردم امریکا خواست که هر مورد و فرد مشکوکی را یا فوری به پلیس گزارش کنند یا خود ان را متوقف کنند تا پلیس برسد. چنان هرج و مرجی در امریکا بالا گرفت و هر کس تز هر کس خوشش نمی امد یا تشخیص می داد خرابکار هست گزارش می داد که به ماه نکشید که پلیس و اف بی ای از حرف خود برگشت و اعلام کرد قاطعانه با هر شهروندی که به بهانه مشکوک بودن یا خطرناک بودن به حقوق شهروند دیگر تعدی کند برخورد خواهد کرد و اصلا هیچ شهروندی حق ندارد که نقش و وظیفه پلیس را اجرا کند و با متخلفین بشدت بر خورد خواهد شد!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
بترسید از قرار دادن مردم در برابر مردم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
مقایسه بسیار اشتباهی است عبور از چراغ قرمز باعث
تصادف و مرگ می‌شود ولی در مورد حجاب شما می‌توانید چشم چرانی نکنید و بی حجاب ها را دید نزنید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
وقتی مقامات ارشد کشور صحبت از آتش به اختیاری می کنند دیگه قانون کیلو چند ؟؟؟؟
برجام میخان چیکار هم تحریم هستیم هم داریم رصد میشیم مگه احمقن مذاکره کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
به قول محمود هاله ی نوردیده،تحریم ها نعمتند!!!نعمت باید باشه!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
کشور دوست و ب ادر روسیه نماینده ایران است هرکاری بخواهد می‌کند و گزارش خود را در سایت ها به اطلاع ملت ایران میرساند
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
تا جنابعالی و جناب اولیانوف راضی نباشید مذاکرات صورت نمی گیرد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
هم اینکه می دانند به سمت و سوی سلاح هسته‌ای هم نمی رویم.
قانون دنیا قانو زور و جنگل است.
نظام های اخلاقی بیشتر صدمه می بینند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
اولیانوف نماینده روسیه که در روند توافق برجام سنگ انداز و مانع گزاری کرده اند

حالا تقصیرات را به گردن امریکا و اروپا می اندازد !!!!؟
خب معلومه که غربیها هیچ تمایلی به مذاکره هسته ای ندارند چون کاملا فهنیده اند که عقب نشینی ها یران فقط به دلیل استیصال و در اثر نارضایتی شدید مردم از مدیریت آقای رییسی می باشد.
با توجه به اینکه ترامپ به احتمال قوی رییس جمهور بعدی در کاخ سفید خواهد بود، امید واثق دارد که نه تنها جامعه آمریکا را از نتایج مهلک دوره بایدن نجات دهد، در منطقه خاورمیانه و بخصوص ایران نیز تحولات مثبت و چشمگیری به وقوع خواهد پیوست
از عجایب تظاهرات مهسا و افزایش تحریم ها عزیز شدن دوباره عربستان بود. دلار هم که دوباره داره بر می گرده به 60 هزار تومان!
زمستان سرد در پیش است
«عدم تمایل اروپا و آمریکا برای آغاز مذاکرات هسته ای با ایران»
ولی به کت آقای حسین امیر عبداللهیان نمی رود که نمی رود. هر روز خواب مذاکره و نشستن در کنار وزرای خارجه ی کشورهای غربی را می بینید ولی یک بار هم تعبیر نمی شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
بقول حسام بیگ التماس نکن
آقای اولیانوف دور قبلی مذاکرات بخاطر دروغهای شما هوا شد حالا میگید غربیها نمیایند
از سازمان تامین اجتماعی می خواهیم سریعا نسبت به تعیین و صدور حکم افزایش حقوق بازنشستگان برای سال جدید اقدام نمایند.تاخیر در پرداخت افزایش حقوق باعث متضرر شدن بازنشستگان والبته دارای نفع مالی برای تامین اجتماعی بدلیل تورم موجود است. از وزارت رفاه تقاضای نظارت جهت اجرای سریع افزایش حقوق را داریم.
روسیه بخوبی نقشه های پوتین دیکتاتور را در مورد نابودی برجام انجام داد، حالا دایه مهربان تر از مادر شده است. ملت ایران بخوبی تجاوزات و نامردی های روس ها را در طول تاریخ به یاد دارند اما متاسفانه مسئولین نه!!!
دلار 50 تومن رو رد کرد شما عربستان عربستان میکنید

عربستان و هزار تا کشور عربی دیگه دردی ازتون دوا نمیکنه

هیچ کشوری امــــــــــــــریکا نمیشه

تا دیر نشده دست از لجبازی بردارید

حداقل براخودتون
کاسبان تحریم

عربستان کمکی به شما نخواهد کرد
برجام بهانه ای شد برای کاسبی آقایان

بازاری جماعت هم که بخور بخور داره این روزا
چرا ما باید این میزان بدبخت باشیم که زبان روس ها عدم تمایل غرب و آمریکا رو که الان با هم در جنگ تن به تن هستند، بشنویم!
وقتی کفار به عهد خود عمل نکردند ما نیز لزومی ندارد پایبند به تعهدات باشیم. تنها راه حفاظت از کشور عزیزمان داشتن دانش هسته ای است .کفار چرا باید داشته باشند و ما برای حفاظت از خود در مقابل کید کفار نداشته باشیم؟؟!!
بعضی از یمنی ها فقط با خنجر و لنگ و نون خشک و راهپیمایی آشنا هستند .
آرامش و رفاه و آسایش رو برنمی تابن و کلا چیز قوتی بهشون نمیسازه
برجامی رو که میخواستید پاره کنید وآتش بزنید ، شده آرزوی دست نیافتنی
این دیپلمات ارشد روسیه لطفا خفه شه که از دو سال پیش که هی گفت خط پایان هستیم و ۵ دقیقه مونده و دو دقیقه مونده برجام امضا نشد که نشد معلومه که زیر زیری همین روسیه لعنتی علیه کشور ما هر کاری میکنند برجام امضا نشه
دو سه سال گفتن بیاین مذاکره . نرفتیم . تا ابد که نمی شینن منتظر ما
پیشنهاد میکنم مثل بچه ادم بشینید سرجاتون وسعی نکنید خودتون را فعال نشون بدید قبلا اگر ژست گفتگو میگرفتین شاید امیدی بود که به قول معروف گشایش بشه ولی الان همه چیز دیگه تمام شده ونه برجامی هست ونه دلاری درکار است که باامضا کردن بخواهید بگیرید وروابط با چهارتا کشور عرب که تادیروز بعد از نمازهای جمعه علیهشان شعار میدادید ولی حالا شدن برادر دردی را درمان نمیکنه
علاوه بر اروپا و آمریکا به عدم تمایل به ادامه مذاکرات ؛ من هم تمایلی ندارم
اروپا و آمریکا مگر مغز ... خورده اند که در راستای برجام مذاکره کنند. چون کشور ما در راستای قانون راهبردی مجلس برای دولت قبل، هم به تعهدات خود ذیل برجام عمل می کند و هم تحریمهای برجامی نه تنها رفع نشده اند بلکه به آنها هم اضافه شده است. یعنی بهترین حالت برای اروپا و آمریکا. این هم از دستپخت مجلس انقلابی
مسئولان ما که میگن آمریکا برای مذاکره به ما التماس می کنه. پس این مرد روس ( اولیانف ) چی میگه؟
تاسف آوره که برجامی را که تا دیروز لعنت میکردن الان با هر وسیله ای شده دنبال و پیگیری میکنند و طرف غربی هم اصلا روی خوش نشان نمیده و بی تفاوت شده و میگه برجام در دستور کار ما نیست. واقعا احساس خفت به انسان دست میده ...
برجام برای همیشه مرده است.
از آقای مرندی سوال کنید این زمستان سخت اروپا که همش میگفتند کشک شد برای زمستان سخت سال دیگه اروپا چه برنامه ایی دارند
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی