بازدید 4350

گوترش : طالبان باید دختران را به مدارس باز گردانند

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، یک‌شنبه ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۲، در توییتی نوشت که دختران به مدارس تعلق دارد و طالبان باید دختران را به مدارس باز گردانند.
کد خبر: ۱۱۴۱۲۴۴
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۸ 19 September 2022

به گزارش ایرنا، در همینن حال، دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل، با انتشار اعلامیه‌ای از طالبان است که تدابیر فوری برای بازگشایی مدارس دخترانه اتخاذ کنند.

براساس این اعلامیه، مارکس پوتزل، معاون نمایندگی سازمان ملل در کابل گفته است: «این یک سالگرد غم‌انگیز، شرم‌آور و کاملاً قابل اجتناب است».

او ادامه داده است: «محرومیت مداوم دختران از مدارس ثانوی و لیسه(دبیرستان) هیچ توجیه معتبری نداشته و مشابهتی در هیچ کجای جهان ندارد. این برای نسلی از دختران و آینده خود افغانستان بسیار مضر است».

یوناما در اعلامیه‌ای خود گفته تخمین زده می‌شود که طی سال گذشته بیش از یک میلیون دختر از رقتن به مکتب(مدرسه) منع شده اند و طالبان به وعده‌های خود مبنی به بازگشایی مدارس دخترانه عمل نکرده اند.

این دفتر تاکید کرده است که محرومیت از تحصیل ناقض اساسی‌ترین حقوق دختران و زنان است و این خطر به حاشیه راندن، خشونت، استثمار و سوءاستفاده از دختران را افزایش می‌دهد.

در این اطلاعیه آمده است یوناما از طالبان خواسته است که قدم‌های اساسی را در زمینۀ اجازه دادن به دختران برای بازگشت به مدرسه بردارند که این کار می‌تواند افغانستان را به سوی پیشرفت سوق دهد.

این اطلاعیه می افزاید، اگر ممنوعیت رفتن دختران به مدارس باقی بماند، این سازمان شدیداً نگران است که بحران‌های پیش روی افغانستان از جمله ناامنی، فقر و انزوا عمیق‌تر خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو