بازدید 43320
سه هزار و چهل و یکمین بسته ویژه خبری «تابناک»
در بسته خبری امروز «تابناک»، تیتر‌هایی مانند «شهرداری تهران به دنبال خرید اتوبوس دست دوم» / «واکنش عباس عبدی به مصوبه مجلس» / «قتل مرد ۶۴ ساله با شلیک گلوله در خیابان پاسداران؛ متهمان گریختند» / «چرا بانک مرکزی نرخ تورم را اعلام نمی‌کند؟» و ... را می‌خوانید.
کد خبر: ۱۱۲۵۵۶۸
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۳ 20 June 2022

«تابناک» هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

شهرداری تهران به دنبال خرید اتوبوس دست دوم
سید جعفر تشکری هاشمی، با بیان اینکه از سوی مسئولان شهری عنوان شده از اتوبوس‌های دست دوم برای تأمین کمبود‌های حمل و نقلی شهر تهران استفاده خواهد شد، تأکید کرد: این موضوع تا کنون به تصویب شورای اسلامی شهر تهران نرسیده است و به هیچ عنوان خرید اتوبوس‌های دست دوم خارجی را به مصلحت نمی‌دانیم. رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه نگاه ما در شورای ششم بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی متمرکز است، خاطرنشان کرد: در شرایطی که به رغم توان تولید در داخل کشور از ظرفیت‌های موجود استفاده بهینه نشده است، واردات اتوبوس‌های دست دوم خارجی، ظلم بزرگی به تولیدکنندگان داخلی است.

وزیر کشور: مردم‌سالاری جمهوری اسلامی هیچ ربطی به دموکراسی غربی ندارد
احمد وحیدی صبح امروز - دوشنبه ۳۰ خرداد - در همایش «حکمرانی مردمی در گفتمان عدالت و جمهوریت» اظهار کرد: گفتمان‌ها پیش از اینکه خلق شوند، کشف می‌شوند، گفتمان‌ها دارای زمان و مکان هستند. وی افزود: عدالت، ارزش ذاتی است. مردمی بودن هم در اسلام یک ارزش ذاتی است. مردم‌سالاری ما در جمهوری اسلامی هیچ ربطی به دموکراسی غربی ندارد و فلسفه این دو با هم متفاوت است. عدالت و مردمی بودن، گفتمانی محدود به زمان نیست و فراتر از زمان و مکان است و باید نگاه عمیق تری به آن داشت. وحیدی خاطرنشان کرد: سوال این است که عدالت و مردمی بودن را باید در چه مفهومی قالب‌بندی کنیم؟ تعریف و مصداق عدالت و مردمی بودن خیلی مهم است. شرکت در انتخابات، یکی از مصادیق مردمی بودن است، اما همه تعریف مردمی بودن یعنی مشارکت سیاسی؟ من معتقدم باید عدالت و مردمی بودن را در قالب مفهوم پیشرفت تعریف کنیم تا برای تحقق آن بسترسازی و کشش ایجاد شود.

واکنش عباس عبدی به مصوبه مجلس
عباس عبدی در واکنش به مصوبه مجلس در خصوص مستثنی شدن و شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی از قلمرو نظارت دیوان عدات اداری، نوشت: برای اجرای طرح صیانت به هر چیزی تن می‌دهند؛ حتی به قیمت نقض صلاحیت‌های مجلس. وی در این باره با انتشار اصل ۱۷۳ قانون اساسی نوشت؛ خبر: مجلس به مستثنی شدن مصوبات شورای عالی فضای مجازی از فرآیند بررسی شکایت‌ها در دیوان عدالت اداری رای داد. برای اجرای طرح صیانت و نادیده گرفتن حقوق مردم به هر چیزی تن می‌دهند، حتی به قیمت نقض صلاحیت‌های مجلس. اصل ۱۷۳ را بخوانید تا متوجه عمق فاجعه شوید.

وزیر ارشاد: دولت قبل را با عنوان «کم تحرک» می‌شناختند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از سال ۹۷ با ورود کشور به بحران‌های اقتصادی و پیدایش شکاف در حوزه دولت و ملت، امید به آینده دچار تضعیف شده بود و میزان محبوبیت رئیس دولت قبلی که مردم آن را به عنوان دولت کم تحرک می‌شناختند، بین ۵ تا ۷ درصد شده بود. «محمدمهدی اسماعیلی» روز دوشنبه در کارگاه «تبیین گفتمان دولت» در همایش «حکمرانی مردمی در گفتمان عدالت و جمهوریت» سخن می‌گفت، اظهار داشت: ما در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ شاهد وضعیت نابسامان اجتماعی و سیاسی در کشور بودیم و تبیین شرایط امروز ما نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن وضعیت دو مقطع قبل و بعد از انتخابات باشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: از سال ۹۷ با ورود کشور به بحران‌های اقتصادی، شاهد شکاف در حوزه دولت و ملت و کاهش اعتماد عمومی به دولت بودیم و این موضوع سرمایه اجتماعی ما را تهدید می‌کرد. اسماعیلی با بیان این‌که در آن مقطع امید به آینده دچار تضعیف شده بود و دولت را با عنوان کم تحرک می‌شناختند، تصریح کرد: میزان محبوبیت رئیس دولت قبلی بین ۵ تا ۷ درصد رسیده بود.

قتل مرد ۶۴ ساله با شلیک گلوله در خیابان پاسداران؛ متهمان گریختند
شب گذشته دو مرد به دلیل اختلاف مالی با شلیک مستقیم به سمت سر یک مرد ۶۴ ساله او را به قتل رساندند و از محل جرم متواری شدند. عقربه‌ها ساعت ۲۱ را نشان می‌داد که صدای شلیک یک گلوله آرامش شبانگاهی خیابان پاسداران را در هم شکست. مأموران پلیس پس از اطلاع از موضوع در صحنه جرم حاضر شده و مشاهده کردند، مرد ۶۴ ساله‌ای در داخل خودروی پژو ۲۰۷ به ضرب گلوله به قتل رسیده است. با توجه به احراز وقوع قتل، مأموران اداره دهم پلیس آگاهی تهران همراه بازپرس ویژه قتل در صحنه جرم حاضر شدند و تحقیقات تخصصی دنبال شد. تحقیقات پلیسی و بررسی دوربین‌های مداربسته صحنه جرم حکایت از این داشت که ضاربان دو نفر بودند که با شلیک به سر مقتول، این جنایت را رقم زده و سپس به صورت پیاده از صحنه جرم گریخته اند. بازرسی صحنه جرم حاکی از این بود که گلوله شلیک شده سبب تخریب شیشه جلوی سمت راننده شده و پوکه گلوله شلیک شده که در داخل خودرو کشف شد، متعلق به سلاح کلت بوده است.

رشیدی کوچی: مخالفت برخی با مصوبه دیروز مجلس، شاید بدین خاطر است که رانت هایشان از بین می‌رود
روز گذشته نمایندگان مجلس با مستثنی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی از فرآیند بررسی شکایات‌ در دیوان عدالت اداری موافقت کردند و در واقع صلاحیت ورود به شکایات مردمی از این دو شورا را از دیوان عدالت اداری گرفتند. اما یکی از نگرانی‌ها در این باره، مربوط به هموار شدن تصویب طرح صیانت است. چون با مصوبه روز گذشته مجلس، به نحوی به شورای عالی فضای مجازی و فرهنگی اختیار مطلق داده شده است تا هر تصمیم در امر مجازی و فرهنگی بگیرند و عملا به کسی پاسخگو نباشند. به همین منظور «انتخاب» به سراغ جلیل رشیدی کوچی رفته و درباره این ابهامات به گفتگو نشسته است. رشیدی کوچی در واکنش به این موضوع گفت: اینکه یک جریان، گروه یا فردی هر مصوبه‌ای را که به مذاق‌شان خوش نمی‌آید و از این طریق شاید بعضی رانت‌های‌شان از بین برود را با افکار عمومی گره بزنیم با این استدلال که این مصوبه دیوان عدالت اداری را از نظر دادن درباره برخی مصوبات شورا‌های عالی که در کشور وجود دارد، گرفته است و می‌خواهند صیانت را تصویب کنند، باید بگویم که نه واقعا چنین نیست.

«برادران لیلا» رسما توقیف شد
سازمان سینمایی اعلام کرد: پروانه نمایش فیلم سینمایی "برادران لیلا" به دلیل تخلفات و سرپیچی از مقررات از سوی تهیه‌کننده و کارگردان آن صادر نمی‌شود. به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، اداره نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پروانه نمایش فیلم سینمایی"برادران لیلا" به دلیل تخلفات و سرپیچی از مقررات صادر نمی‌شود. در بخشی از متن اطلاعیه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم به این شرح است: «فیلم " برادران لیلا" به تاسی از اصل"قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری"و به دلیل تخلفات آگاهانه و رفتار مغایر با قوانین و مقرراتی چون شرکت در جشنواره‌های خارجی بدون عبور از مجرای قانونی و اخذ پروانه نمایش، سرپیچی از مقررات و اصرار بر ارائه نسخه اصلاح نشده به رغم تعهدات صورت گرفته و استمرار بر تخلف و مداومت بر آن حتی بعد از جشنواره کن و شرکت در جشنواره مونیخ و در نهایت اعلام رسمی کارگردان محترم مبنی بر عدم پذیرش اصلاح فیلم، این فیلم تا اطلاع ثانوی و تا رفع موانع ایجاد شده، صلاحیت اخذ پروانه نمایش را نخواهد داشت.»

شهادت چند روز پیش کارمند وزارت دفاع نتیجه خرابکاری صنعتی بود
سردار سرتیپ پاسدار حسنی آهنگر فرمانده دانشگاه امام حسین با اشاره به شهادت چند روز قبل یکی از کارمندان وزارت دفاع گفت که خطوط تولید ما هدف خرابکاری صنعتی قرار می‌گیرد؛ شهید وزارت دفاع خودش مورد هدف نبود، اما تحت تأثیر یک خرابکاری صنعتی قرار گرفت. باید با روش‌های هوش مصنوعی از تهدید‌ها پیشگیری کنیم. عصر روز ۴ خرداد طی سانحه‌ای که در یکی از واحد‌های تحقیقاتی وزارت دفاع در منطقه‌ی پارچین به وقوع پیوست، مهندس احسان قد بیگی به شهادت رسید و یکی دیگر از همکاران ایشان دچار جراحت شد. شهید قدبیگی متولد ۱۳۷۳ بود و لیسانس مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف داشت.

چرا بانک مرکزی نرخ تورم را اعلام نمی‌کند؟
صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص عدم اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی، گفت: بانک مرکزی و مرکز آمار ایران آمار‌هایی را در زمینه نرخ تورم تهیه می‌کنند، اما چند سالی است که بانک مرکزی آماری را در زمینه نرخ تورم اعلام نمی‌کند.  در حال حاضر نرخ تورم توسط مرکز آمار ایران اعلام می‌شود. وی در پاسخ به این که چرا بانک مرکزی نرخ تورم را اعلام نمی‌کند، گفت: این تصمیم طی سال‌های گذشته و در دولت قبل گرفته شده و اطلاعات مرکز آمار ایران در بحث تورم به عموم اعلام می‌شود.

دلار ۲۹ هزار تومانی در صرافی‌ها فروخته شد
کامران سلطانی‌زاده دبیرکل کانون صرافان نرخ توافقی ارز را بین ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان اعلام کرد و با اشاره به مصوبه اخیر بانک مرکزی در معاملات ارز توافقی، گفت: فروش ارز به مردم با نرخ توافقی آغاز شده است؛ بنابراین، به هر فرد متقاضی با ارائه کارت ملی، ۲ هزار دلار با نرخ توافقی که در حال حاضر بین ۲۹ هزار تا ۳۰ هزار تومان است، پرداخت می‌شود.  وی ادامه داد: با توجه به افزایش عرضه به‌زودی شاهد تعدیل نرخ ارز خواهیم بود. ضمن اینکه نرخ ارز مسافرتی نیز در حال حاضر ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان است که فقط با ارائه مدارک لازم اعم از بلیت؛ پاسپورت، ویزا (در صورت نیاز) و عوارض خروج از کشور پرداخت خواهد شد.  

سعید محمد: با این شرایط انتظار داریم مناطق آزاد با بندر جبل علی رقابت کند
دبیر شورای عالی مناطق آزاد، تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با انتقاد از اینکه این مناطق ذیل یک وزارتخانه رفته گفت: انتظار داریم تا مناطق آزاد با بندر جبل علی رقابت کند، اما با این شرایط این امکان نیست. وی با اشاره به درخواست‌های توسعه مناطق آزاد گفت: بیشتر شدن تعداد مناطق آزاد اشتباه است. هشت منطقه آزاد داریم، هفت منطقه جدید هم تأسیس شده است ضمن اینکه لایحه ایجاد سه منطقه جدید به مجلس رفته، اما باز هم تقاضا برای توسعه مناطق آزاد است که باید جلوی آن گرفته شود. محمد با بیان اینکه در دنیا نسل هفتم مناطق آزاد در حال راه اندازی است، گفت: ما هنوز در نسل اول مناطق آزاد مانده ایم.

نماینده مجلس: با دمپایی آمدند و سوپر میلیاردر شدند
زنگنه نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: از دهه ۶۰ تفکر سوسیالیستی شکل گرفت که نام آن را حمایت از مردم گذاشتند، اما نتیجه این شد که میلیارد‌های ما کسانی هستند که در آن زمان با یک جفت دمپایی وارد شرکت‌های دولتی شدند، ولی الان سوپر میلیارد هستند. چرا باید روز به روز تعداد افراد تحت پوشش کمیته امداد افزایش یابد؛ آن هم به اسم حمایت از مردم از سوی برخی طبقه حاکم؟!


هشدار تحلیلگران به معامله گران رمزارز
تحلیلگران هشدار دادند که رخداد روز یکشنبه ممکن است کوتاه‌مدت باشد؛ حتی با رشد روز یکشنبه، بیت‌کوین در این ماه بیش از ۳۰ درصد و حدود ۷۰ درصد از بالاترین رکورد خود در ماه نوامبر کاهش یافته است. بر اساس گزارش کوین‌گکو (CoinGecko) معاملات آخر این هفته سنگین‌تر از حد معمول بود و حجم بیت‌کوین در ۲۴ ساعت تا ظهر یکشنبه به وقت نیویورک به ۴۰ میلیارد دلار نزدیک شد. این رقم در شنبه و یکشنبه گذشته به ترتیب ۲۵.۶ میلیارد دلار و ۲۲.۵ میلیارد دلار بود. کیتی استاکتون، شریک مدیریت و بنیان‌گذار شرکت فیرلید استراتجیز  (Fairlead Strategies) گفت: این توکن همچنین از سطح پشتیبانی فنی ۱۸هزار و ۳۰۰ دلار عبور کرد. زیان‌های هفتگ متوالی زیر این سطح، خطر سقوط به سمت حمایت بعدی ۱۳هزار و ۹۰۰ دلاری را افزایش می‌دهد. وی نسبت به خرید کنونی هشدار داد، زیرا نوسانات به شدت منفی است. سایر تحلیلگران ۲۰هزار دلار را به‌عنوان نقطه محوری کلیدی ذکر کردند که در صورت بازپس‌گیری و نگهداری آن در چند روز آینده، این سطح می‌تواند پشتیبانی فراهم کند در غیر این صورت، می‌تواند سقف بازار باشد. ماتی گرینسپن، بنیان‌گذار کوانتوم اکونومیکس اظهار کرد: سطح ۲۰هزار دلار معنی‌دار است، زیرا نشان‌دهنده بالاترین سطح سال ۲۰۱۷ است و از آن زمان تاکنون در موارد متعدد هم به‌عنوان حمایت و هم به‌عنوان مقاومت عمل کرده است. اگر بتوانیم بالاتر از این سطح قرار بگیریم و آن را حفظ کنیم، روند کاملا صعودی خواهد بود.
 

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
بسته ویژه خبری
برچسب منتخب
محرم ماهواره خیام هوشنگ ابتهاج سلمان رشدی آیات شیطانی سامانه سماح
آخرین اخبار
وب گردی