بازدید 7007

آمریکا: بازگشت به برجام در راستای منافع ملی ماست

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار کرد: معتقدیم بازگشت به برجام همچنان در راستای منافع امنیت ملی ماست.
کد خبر: ۱۱۱۷۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۰ 06 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، ند پرایس عصر پنجشنبه به وقت محلی در پاسخ به سوالی درباره طرح جایگزین آمریکا در صورت دست نیافتن به توافق با ایران گفت: ما معتقدیم که بازگشت به برجام همچنان در راستای منافع امنیت ملی ماست زیرا بر برنامه هسته ای ایران بار دیگر محدودیت وضع می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در راستای سیاست هراس از پیشرفت های برنامه هسته ای ایران در چارچوب برجام و در پی خروج کشورش از این توافق، افزود: از سال ۲۰۱۸ برنامه هسته ای ایران به گونه ای که برای ما و بسیاری از متحدان ما در سراسر جهان غیر قابل قبول است، پیشرفت داشته است.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم بار دیگر به پایبندی به برجام بازگردیم، این توافق بار دیگر سختگیرانه ترین رژیم نظارت را بر برنامه هسته ای ایران وضع خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر با توسل به موضوع ساختگی "زمان گریز هسته ای" مدعی شد: این توافق همچین بار دیگر زمان گریز هسته ای ایران را طولانی خواهد کرد.

ند پرایس ادعا کرد: این دوره گریز هسته ای هم اکنون بسیار کوتاه است و ما نمی توانیم آن را بپذیریم. بنابر این ما در موقعیتی خواهیم بود که یا به پایبندی به برجام باز خواهیم گشت و یا ما مجبور خواهیم شد مسیر دیگری را دنبال کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به تقاضاهای فرابرجامی کشورش ادامه داد: ما از ابتدا می دانستیم که بازگشت به پایبندی به برجام تضمین شده و قطعی نیست؛ بنابر این گفت وگوها و مشورت‌ها با متحدان و شرکای ما در خصوص این مسیر جایگزین، چند ماهی است که درحال انجام است.

وی مدعی شد: جو بایدن دارای یک تعهد است مبنی بر اینکه ایران نبایدهیچگاه به سلاح هسته ای دست یابد و اگر برجام بار دیگر اجرایی شود، ابزاری برای دستیابی به این هدف خواهد بود.

ند پرایس اضافه کرد: با این حال ما درحال مشورت با متحدان و شرکا در سراسر جهان هستیم تا ابزاری برای تحقق این تعهد رئیس جمهوری آمریکا ایجاد کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا گزینه نظامی علیه ایران همچنان روی میز است؟ گفت: معتقدیم دیپلماسی و مذاکره همچنان موثرترین و بادوام ترین ابزار برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای را در اختیار ما قرار می دهد.

ند پرایس اظهار کرد؛ بر خلاف برخی اطلاعات غلط هیچ ارزیابی مخفی در این خصوص که بازگشت به پایبندی به برجام دیگر در راستای منافع آمریکا نیست، وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا همچنین گفت: ما و کارشناسان ما در جامعه اطلاعاتی به صورت مداوم مزایای عدم اشاعه در برجام را بررسی می کنیم. در این مرحله، چنین بازگشتی اهداف عدم اشاعه ما را تامین خواهد کرد و بازگشت به پایبندی به برجام در راستای منافع ملی ما است. ما هنوز در نقطه ای نیستیم که بازگشت به پایبندی به برجام در راستای منافع ما نباشد. این یک توافق عدم اشاعه است و ما آن را تنها از این منظر می نگریم.

ند پرایس در خصوص تحریم های آمریکا علیه سپاه نیز مدعی شد که آمریکا همراه با شرکا و متحدانش تمام تلاش خود را برای مقابله با تهدید سپاه انجام خواهد داد.

وی بار دیگر با اشاره به تصمیم اشتباه کشورش در خروج از برجام ضمن اذعان به اینکه تصمیم برای خروج از برجام به صورت جامع نتوانسته است منافع امنیتی ما را تضمین کند، مدعی شد این خروج بلکه نتیجه معکوس داشته است.

به گزارش ایرنا، آمریکا اخیرا بدون اشاره به زیاده خواهی های خود مدعی است: اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرده است: اگر ایران می خواهد لغو تحریم ها فراتر از برجام باشد، باید به نگرانی های ما نیز که فراتر از برجام است، رسیدگی کند. اگر آنها نمی خواهند از این مذاکرات برای حل سایر مسایل دوجانبه استفاده کنند، ما اطمینان داریم که می توانیم به سرعت به یک درک مشترک در خصوص برجام برسیم و اجرایی کردن آن را آغاز کنیم. ایران باید تصمیم بگیرد.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ۱۳ اردیبهشت ماه در تماس تلفنی سایمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایرلند به تهران و ضمن تشکر از تلاش‌های سازنده وی گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ابتکارات سیاسی، وجود اراده لازم برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار را در مذاکرات لغو تحریم ها بارها در عمل نشان داده است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: اکنون این طرف آمریکایی است که باید با رویکردی واقع بینانه، به اصلاح رفتار غیرقانونی ترامپ مبادرت ورزد و در مسیر ابتکار سیاسی گام بردارد و ما ضمن توجه به خطوط قرمز خود، مسیر دیپلماسی را برای رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می‌دهیم.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی