بازدید 12701
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی
مظلومی با اشاره به طرح وزارت نیرو در تعرفه گذاری پلکانی مشترکان پرمصرف برق به عنوان راهکاری در جهت مدیریت مصرف بیان کرد: هدف از تعرفه گذاری مشترکان پرمصرف، توزیع عادلانه یارانه انرژی میان کلیه مشترکان است و این طرح به کمک مشترکانی خواهد آمد که طبق الگو استفاده می‌کنند.
کد خبر: ۱۰۸۴۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳ 27 October 2021

توزیع عادلانه یارانه انرژی از طریق تعرفه گذاری پلکانی برق/ محاسبه نرخ برق بر اساس بالا بودن دمای هوا در بعضی از مناطق تغییر می‌کند

به گزارش تابناک اقتصادی؛ موضوع یارانه پنهان، یکی از مسائل مهم در اقتصاد کشور است، چون دولت هر سال چندین برابر یارانه آشکار، به شیوه‌های مختلف یارانه پنهان پرداخت می‌کند که بیشتر به دهک‌های بالا و متمول جامعه اختصاص پیدا می‌کند در حالی که هدف از پرداخت یارانه، کمک به رفاه بیشتر قشرهای ضعیف جامعه و عادلانه‌تر شدن توزیع ثروت است.

توزیع عادلانه ثروت و جلوگیری از توزیع ناعادلانه انرژی به خصوص در مصرف برق، یکی از موضوعات مهمی است که مجلس به آن ورود کرده است. ارائه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ در مجلس نیز حاکی از پرداخت بالای یارانه  پنهان در انرژی است و کمیسیون انرژی درصدد است تا با بازنگری در نرخ یارانه ها، دلایل عدم تحقق هدف در پرداخت آن‌ها را بررسی کند.

محمدطلا مظلومی، عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره ناعادلانه بودن یارانه‌های پنهان و لزوم اصلاح نظام یارانه‌های انرژی در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی گفت: هدف از تخصیص یارانه‌ها حمایت از اقشار مختلف به خصوص قشر آسیب پذیر جامعه است، اما بررسی‌های مجلس نشان داد، هدفی که برای اختصاص یارانه‌های انرژی مدنظر قرار گرفته بود، محقق نشدند. در همین راستا مجلس درصدد بازنگری در نرخ یارانه‌ها و دلایل عدم تحقق هدف در پرداخت یارانه‌ها برآمد و از کارشناسان برای کمک به رفع موانع و تاثیر محسوس پرداخت یارانه در زندگی مردم کمک گرفت تا جلوی توزیع ناعادلانه انرژی گرفته شود.

وی اضافه کرد: در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ که توسط دیوان محاسبات ارائه گشت، به توزیع بالای یارانه پنهان انرژی اشاره شده است و گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس هم بر این مساله صحه می‌گذارند.
 
بر اساس گزارش تفریغ در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان تحت عنوان یارانه پنهان به کالا‌های اساسی، ۵ فراورده نفتی و سوخت هوایی به علاوه گاز طبیعی برق و آب پرداخت شده است که در حوزه برق مقدار هدر رفت انرژی در سال گذشته به حدود ۳۱ میلیون کیلووات ساعت می‌رسد.

مظلومی با اشاره به طرح وزارت نیرو در تعرفه گذاری پلکانی مشترکان پرمصرف برق به عنوان راهکاری در جهت مدیریت مصرف بیان کرد: کمیسیون انرژی سه جلسه را برای بررسی این طرح اختصاص داد و کمیته برق کمیسیون مامور بررسی این موضوع به صورت کارشناسی و همراه با جزئیات شد و نتیجه بررسی‌های خود را در صحن مطرح کرد.

سه نکته در اجرای تعرفه گذاری پلکانی مشترکان پرمصرف

عضو کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: سه نکته در اجرای تعرفه گذاری پلکانی مشترکان پرمصرف وجود دارد؛ اول اینکه تعرفه‌های مشخص شده بر اساس نرخ انرژی‌های تجدیدپذیر محاسبه نشده است. موضوع دوم شامل تقسیم بندی جغرافیایی مناطق است که قرار شد با استفاده از ظرفیت‌هایی که در سازمان هواشناسی وجود دارد، اقلیم مناطق مختلف کشور در نظر گرفته شود و بر اساس بالا بودن دمای هوا در بعضی از مناطق، نرخ محاسبه نیز تغییر کند.

وی ادامه داد: سوم اینکه محاسبه میان پایه یک و دو تا پایه شش در تعرفه گذاری معقول نبود، اما بعد از برگزاری جلسه کمیسیون انرژی با وزارت نیرو مقرر شد تجدید نظر برای محاسبه دوباره پایه‌ها صورت بگیرد.

مظلومی تعرفه گذاری پلکانی انرژی را راهکاری برای عادلانه‌تر شدن تخصیص یارانه‌ها دانست و گفت: هدف از تعرفه گذاری برای مشترکان پرمصرف برق، توزیع عادلانه یارانه انرژی میان مشترکانی است که یا میزان استفاده آن‌ها از برق کم است و یا طبق الگو استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به قطعی‌های مکرر برق در تابستان امسال و میزان بالای استفاده از انرژی در زمان پیک مصرف گفت: هر سال بر ظرفیت تولیدات صنعتی و کشاورزی افزوده می‌شود و مصرف برق نیز در کنار مصارف خانگی افزایش پیدا می‌کند. به همین علت باید ظرفیت تولید برق را با ساخت نیروگاه بالا برد.
 
توزیع عادلانه یارانه انرژی از طریق تعرفه گذاری پلکانی برق/ محاسبه نرخ برق بر اساس بالا بودن دمای هوا در بعضی از مناطق تغییر می‌کند
 
مهدی تفضلی، کارشناس انرژی نیز پیشتر در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک اقتصادی در این خصوص گفته بود: مصرف کنندگان باید توجیه شوند که مصرف بیش از اندازه برق برای کشور گران تمام می‌شود و در صورت استفاده باید قیمت تمام شده آن را بپردازند. در کشور‌های با اقتصاد آزاد برای مجموعه‌های صنعتی و کشاورزی، یارانه‌هایی را برای میزان معینی از مصرف انرژی در نظر می‌گیرند که در صورت استفاده بیشتر، برق با قیمت آزاد برای آن‌ها محاسبه می‌شود. دولت در این کشور‌ها هم یارانه به صنایع اختصاص می‌دهد و هم در صورت مصرف بالاتر با تعرفه آزاد برق مصرفی را محاسبه می‌کند.

تفضلی با اشاره به تاثیر تراز سطح مصرف برق در بلندمدت با تعرفه گذاری پلکانی مشترکان گفت: در صورتی که این روش کامل اجرا شود، می‌تواند منجر به مدیریت مصرف شود. برای مصارف خانگی باید تعرفه‌های پلکانی به گونه‌ای تنظیم شوند که افراد را ترغیب به استفاده کمتر از وسایل برقی کند و به تدریج به سوی مدیریت مصرف پیش رود.

وی در پایان سخنانش با اشاره به هوشمندسازی در مصرف انرژی بیان کرد: یکی از راهکار‌های مدیریت مصرف برق، هوشمندسازی است که زیرساخت پیشرفته‌ای را می‌طلبد و فرآیندی زمان بر است تا به این واسطه افراد از طریق سیستم‌های هوشمند مصرف انرژی را کاهش دهند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
ته ش دنبال گرون کردن هستند شک نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
الگوی مصرف خودش جای بررسی دارد یک منطقه با کلی مشترک اکثریت خارج از الگوی مصرف هستند در فصل گرما الان مشکل این تعداد زیاد مشترک است یا الگو متناسب گرمای هوای منطقه نیست ؟
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
یک موضوع مهم تعداد نفرات ساکن در محل می باشد فراموش نکنیم تعداد نفرات بیشتر در محل خواه ناخواه مصرف برق بیشتری دارند..(این مهم تاکید به فرزند آوری بیشتر را در محاسبات فراموش نکنید که خدای ناکرده پدران و مادران از فرزند آوری منصرف شوند....)
پاسخ ها
طاهره
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
دمت گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
مردم استان گلستان امسال تابستان با بهزینه های نجومی برق مواجه شدند و هیچ فریاد رسی هم ندارند .
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
روش خالی کردن جیب مردم تغییر می کند...
یه روز بنزین ،
یه روز مالیات های بی خود،
یه روزکم کردن سرعت فیلتر شکن ها و قطع و وصل شدن مداومشون و افزایش هزینه اینترنت،
یه روز جریمه های کرونایی
یه روز برق
یه روز بورس
یه روز طرح مسکن
یه روز گرون کردن اجناس
نتیجه این می شه که وقتی استاندار ارزشی سیلی می خوره اونم از یه هم صنف و هم لباس مردم کیف می کنند...
اهواز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
ما 6نفریم توی یه خونه ویلایی اهواز پول برقمون خیلی زیاده با یه حقوق ناچیز خدارو خوش می یاد هم مناطق گرم هم تعداد اعضای خانواده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
راستی چگونه است که مسولین خجالت نمیکشند ، برق را کیلوات دو ریال تحویل گرفتند ،و بنزین را لیتری ده ریال و آب را مترمکعب دو ریال ،و تلفن را پالسی ( دو دقیقه ) دوریال ..، هیچ بحثی از فقر و بیکاری ،و گرسنگی نبود و مردم انقلاب کردند ،که همهٔ مردم دنیا تعجب میکنند که مردم ایران چگونه خام سیاستهای استثماری انگلیس ،و شوروی سابق ،روسیهٔ کنونی ،و امریکا ،شدند و مملکت خود را ویران .و مردم خود را خوار کردند ؟،راستی چگونه است که مسولین شرم نمیکنند ؟ شبکهٔ‌بنزین را هک کرده اند اما دولت بهرهٔ‌آنرا میبرد ، چرا بنزین را لیتری هزار و پانصد تومان نمیدهد ؟ بلکه سه هزار تومان میفروشد ؟، سیاست ضد مردمی و فریبکاری به نام یارانه ، ،؟ در صورتیکه حکومتگران در طی این چهل ،و‌دو سال بالغ بر هزار میلیارد دلار دزدی و‌اختلاس و رانتخواری نموده اند ،؟ که اگر نبود این حجم از فساد اقتصادی ،مردم ایران اکنون اینهمه فقیر نبودند ؟‌شرم ،و حیا ، بخدا چیز خوبی است ؟،،
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
همه چیز رو که دارید روز بروز گرونتر میکنید . حالا رسیدید به برق . مشکلی نیست . گرون و گرونترش کنید . مردم هم که در کمال سکوت و آرامش در حال نظاره کردن هستند . . .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
تا اونجایی که میدونم میزان مصرف برای مردم طی یک دوره ۱۰۰ کیلو وات در نظر گرفته شده است یعنی مقدارربسیار کمی که چنانچه مصرف بیشتر از این باشه میگن مشترک پر مصرف و قیمت ها رو تصاعدی برای مردم بیچاره حساب میکنن....
ضمن اینکه تاسیسات نیروگاهی در ایران اکثر فرسوده و با تکنولوژی روسی هستند ...اینها هم میخوان قیمت بالا را از مردم بگیرن
خود سایت تابناک میتواند در این زمینه یک گزارش تفصیلی خوب تهیه و منتشر کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
هرروشی که میارن جز پرکردن جیب خودشون هیچ نفعی برای مردم نداره بیمه شخص ثالث ببینید فقط باعث شده که مردم پول بیشتری بدن وهیچ نفعی نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
دولت نمی خواد طلب نیروگاههای تجدیدپذیر رو پرداخت کنه؟ تابستان پارسال رو نگرفتیم. تابستان امسال رو نگرفتیم. ما که خیریه نیستیم.!!!
ناشناس
|
Sweden
|
۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
اکر واقعا به دنبال واقعی کزدن یارانه ها هستین ،که نیستین ،حساب همه را دارین ،بروین از کسانی که ماشین مدل بالا وخانه لوس در جاهای پربها وخوش اب وهوا ودارای حسابهلی بانکی مختلف پراز پول هستند مالیات واقعی بگیرین واب وبرق وگاز وتلفت واینارنا وبنزینشان را به نرخ واقعی براشان حساب کنین....
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
اولا اين مردم ايران يعني ٨٥ ميليون ايراني هستند كه به دولت يارانه هاي سنگين ميدهند مثل مابالتفاوت قيمت دلار و خودرو و گرانفروشي فولاد و سيمان و طلا و مالياتهاي بي حساب وكتاب اين اولا
دوما هدر رفت برق در نيروگاهها و مراكز توزيع بالاي ٢٥ درصد است كه ٥ برابر نرخ جهانيست و تاوانش را مردم ميدهند و معلوم نيست چه کسی این حرف یارانه های دروغین پنهان را تو دهان مسئولين منتظر فرصت انداخته و هي مردم را تحقير ميكنند و منت سر انان ميگذارند
سوما مثل عربستان به همه مردم از دارا و ندار ماهيانه يارانه واقعي بدهيد ( حدود هر نفر ٩ميليون تومان مثل عربستان ) بعد تمام كالاها را ازاد حساب كنيد
چهارما حداقل حقوق را مثل اروپا ( چون ماخذ شما اونجاست ) دو هزار يورو يعني بالاي ٧٠ ميليون تومان حقوق بدهيد بعد هي بنشينيد و برا خالي كردن جيب مردم برنامه بچينيد
كدام ارگان رسمي و قانوني به شما اجازه داده برق را سيصد درصد و حتي بيشتر گران كنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
یکی از تجهیزاتی که برق زیادی مصرف میکند کولر گازی است . رده مصرف انرژی تولیدات داخلی B هست و واردات از تولید کنندگان معتبر نیز ممنوع . چطور الگوی مصرف را باید رعایت کرد؟درضمن الگوی مصرف را چگونه برآورد کرده اند. در این برآورد آیا تجهیزاتی از قبیل لباسشویی و ظرفشویی و... را لحاظ نموده اند ؟ یا فرض را بر آن گذشته اند که مثل قرن های قبل با دست شسته می شودند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
با همین تعرفه های کنونی فیش تابستان برق ما نزدیک ۱ میلیون تومن بود چقدر دیگه باید اضافه شود ؟ الان نزدیکه ۱۶ ساله از زمان احمدی نژاد دارن حامل های انرژی رو آزاد میکنن ولی جالبه هنوز آزاد آزاد نشده یه مقداری مونده!!! حالا هم پلکانی بشه که یا کولر نزنیم یا ۳ تا ۴ میلیون پول برق بدیم علی برکت الله
مسعود سعیدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
دوباره شروع کردید به نقشه کشیدن ؟ دست بردارید از سر مردم ، اینقدر هر کسی میاد تز جدید بیرون ندهد و اقتصاد مردم را دست کاری نکند ، با همین یارانه 45000 تومانی که به نصف مردم هم نمیدن بابای اقتصاد را در آوردید و ماهی صد برابرش خرج رو دست مردم گذاشتید حالا دوباره داستان جدید شروع کردید ، ول کنید دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
اگر دنبال عدالت برای قشز متوسط بودید اصلا نباید قبض براشون صادر میشد .هم دارید از مردم فقیر میگیرید هم از پول چند برابرش...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
با سلام
عوضش در تمام روستاها اب برق گاز تلفن رفت دوست عزیز عوضش در هر خانه یک چشمه اب یگ خط تلفن یک چاه نفت یک کارخانه برق ان زمان که می گویید درصد کمی مردم این هم به صورت ناقص از امکانات برخوردار بودند این کارها خرج دارد روستایی بود که یک اتومبیل هم نبود یک خانه بخداشت نبود حالا هر خانه ای چند ماشین امکانات بهداشتی بانکی فروشگاهی هست در روستاهها اب خوردن نبود یخ نبود در تابستان حالا هر خانه ای چند یخچال هست ان قبلی ها باید حجالت می کشیدند نه حالای ها برای یک دگتر رفتن به شهر باید سوار اولاغ می شدیم ته به شهر در پی دکتر باشیم حالا آسفالت می باشد در شهر ها خیابانها ی کوچک حالا اتوبانهای بزر گ حالا مترو در زمان قبل انقلاب مردم گرسنگی می کشیدند حالا در سال چند میلیون مرغ گوشت برنچ گندم نان و دیگر اقلام مصرف می شود پس کی اینها را مصرف می کنند مریخی ها مردم ما خواهشمندم آقای تابناک این نظر این جانب را منتشر کنید متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
این روش‌ها اصلا صحیح نیست و 40 ساله که انواع و اقسامش تجربه شده و نتیجه‌ای جز فقیرتر کردن فقرا و پرمصرف کردن ثروتمندان نداشته. مهمترین مسئله اینه که فقرا پول ندارند بروند وسایل کم‌مصرف بخرند و در ضمن جمعیت خانوادشون هم بیشتره.

بهترین روش اینه که قیمت‌ها آزاد و جهانی بشود. هر چقدر مردم دنیا هزینه مصرف می‌دهند ما هم بدهیم. اما برای جبران افزایش قیمت دفعی و نیز له نشدن فقرا، برای هر فرد سهمی عادلانه در نظر گرفته بشه و معادل ریالی واقعی اون بره تو حسابش. به عنوان مثال در هر ماه به هر فرد ایرانی طبق تعرفه آزاد، پول معادل ریالی 30 کیلووات‌ساعت رو بدن (با توجه به منطقه سکونت هر فرد که در سامانه اسکان ثبت شده این عدد می‌تونه کمتر یا بیشتر بشه مثلا در اهواز ماهانه به هر فرد پول 60 کیلووات ساعت بدن و در خلخال 15 کیلووات ساعت). یعنی یک خانواده 4 نفره ماهانه پول 120 کیلووات‌ساعت رو بگیره. اگر خانواده کمتر از این مصرف کرد که یک سودی هم می‌کنه اما هر چه بیشتر مصرف کرد طبق تعرفه آزاد می‌پردازه و هیچ رانتی هم برای ثروتمندان نیست. هر چقدر کمتر مصرف کنه پول کمتری می‌پردازه.
این به عدالت نزدیک‌تره!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
افزایش قیمت فقط برای دولت خوب است نه مردم اول زیر ساختها باید فراهم شود
ضمنا از وقتی قضیه پمپ بنزین‌ها پیش آمد مرتب افزایش قیمت حامل‌های انرژی تکذیب شده پس این خبر چیست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
این چه طرح خنده داری است.فقط آدم مرده است که می تواند الگوی بی سر و ته وزارت نیرو را رعایت کند.سوال:خود ساختمان وزارت نیرو در تهران در چهارچوب تعرفه مصرف می کند؟خبر دارم که نه.پس پیدا کنید پرتقال فروش را.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
این کار رو که سالهاست انجام دادن
خاوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
اگر مقداری از حقوق و مزایای کارمندان به ویژه مدیران دولتی را کاهش دهند ، ضمن اجرای عدالت ، کسری بودجه ی دولت کاهش می یابد و نیازی به افزایش قیمت ها نخواهد بود. علت اصلی مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور ، حقوق های بالای 10 میلیون تومان کارمندان است.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یوسف نوری آلودگی هوا اعتراضات اصفهان اومیکرون مذاکرات وین