بازدید 42767
کیوسک بین الملل تابناک
توافق روسیه و اسرائیل برای همکاری نظامی در سوریه، ۱۰ برابر شدن تحریم‌های آمریکا علیه کشور‌های جهان، واکنش آمریکا به حمله احتمالی چین به تایوان، دیدار برجامی رابرت مالی و معاون وزیر خارجه کره جنوبی و پایان ششمین دور نشست کمیته قانون اساسی سوریه، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۸۳۵۴۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۵ 22 October 2021

توافق روسیه و اسرائیل برای همکاری نظامی در سوریه/ 10 برابر شدن تحریم های آمریکا علیه کشورهای جهان/ واکنش آمریکا به حمله احتمالی چین به تایوان/ دیدار برجامی رابرت مالی و معاون وزیر خارجه کره جنوبی

کیوسک بین الملل تابناک: توافق روسیه و اسرائیل برای همکاری نظامی در سوریه، ۱۰ برابر شدن تحریم‌های آمریکا علیه کشور‌های جهان، واکنش آمریکا به حمله احتمالی چین به تایوان، دیدار برجامی رابرت مالی و معاون وزیر خارجه کره جنوبی و پایان ششمین دور نشست کمیته قانون اساسی سوریه، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

توافق روسیه و اسرائیل برای همکاری نظامی در سوریه

رهبران روسیه و رژیم صهیونیستی بر سر ادامه همکاری نظامی در سوریه با یکدیگر توافق کردند.

به گزارش روز جمعه خبرنگار پایگاه والا نیوز، زئو الکین وزیر مسکن و شهرسازی رژیم صهیونیستی که بنت را در سفر به روسیه همراهی کرده، گفت که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل بر سر حفظ تفاهم نامه‌های دوجانبه پیشین در رابطه با عملیات نظامی تل آویو در سوریه توافق کردند.

بنت صبح امروز(جمعه) برای مذاکرات متمرکز بر ایران و سوریه با پوتین وارد شهر ساحلی سوچی شد.

وی از زمان رسیدن به سمت نخست وزیری اولین بار است با رهبر روسیه ملاقات می‌کند. نخست وزیر رژیم صهیونیستی قرار بود بعدازظهر امروز (جمعه) به فلسطین اشغالی باز گردد اما به درازا کشیدن مکالماتش با پوتین او را مجبور به ماندن در روسیه کرد.

توافق روسیه و اسرائیل برای همکاری نظامی در سوریه/ 10 برابر شدن تحریم های آمریکا علیه کشورهای جهان/ واکنش آمریکا به حمله احتمالی چین به تایوان/ دیدار برجامی رابرت مالی و معاون وزیر خارجه کره جنوبی

بنت پیش از دیدار با پوتین اعلام کرده بود که درمورد وضعیت سوریه و توقف برنامه هسته‌ای ایران صحبت می‌کند.

تل آویو به تازگی با تصویب طرح ۱.۵ میلیارد دلاری قصد مقابله با برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران را دارد، در حالی که معاون سخنگوی وزارت خارجه آلمان در واکنش به این اقدام به راه حل دیپلماتیک با ایران اشاره کرد.

ده برابر شدن تحریم های آمریکا علیه کشورهای جهان

نشریه هیل گزارش داد، اعمال تحریم علیه افراد و کشورهای دیگر به عنوان ابزار سیاست خارجی آمریکا طی ۲دهه گذشته ده  برابر شده است.

 براساس آمار ارائه شده نشریه هیل، تحریم‌هایی که وزارت خزانه داری آمریکا طی ۳۷ برنامه جداگانه علیه افراد و کشورها اعمال کرده از ۹۱۲ تحریم در سال ۲۰۰۰ به ۹ هزار و ۴۲۱ تحریم در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

براساس این گزارش، این آمار تنها در مورد تحریم‌های اعمال شده از طرف وزارت خزانه داری آمریکاست و هیچ ارتباطی با تحریم‌های دیگر نهادهای دولت آمریکا مانند وزارت امورخارجه، وزارت بازرگانی و وزارت دادگستری و امنیت ملی ندارد.

طبق قوانین آمریکا، علاوه بر وزارت خزانه داری، وزارت امورخارجه این کشور می‌تواند از یک سازمان خارجی به عنوان یک گروه تروریستی نام ببرد یا در گزارش های سالانه حقوق بشری خود از یک دولت به عنوان حامی دولت تروریسم نام ببرد و زمینه را برای تحریم‌های مختلف فراهم کند.

توافق روسیه و اسرائیل برای همکاری نظامی در سوریه/ 10 برابر شدن تحریم های آمریکا علیه کشورهای جهان/ واکنش آمریکا به حمله احتمالی چین به تایوان/ دیدار برجامی رابرت مالی و معاون وزیر خارجه کره جنوبی

به نوشته نشریه هیل، دولت آمریکا حتی می‌تواند با نفوذ و فشار در شورای امنیت سازمان ملل یا اتحادیه اروپا علیه کشورهای دیگر مانند کره شمالی و ایران بر سر برنامه هسته‌ای تحریم اعمال کند که این نوع از تحریم‌ها نیز در تعداد و ارقام فوق آورده نشده است.

افزایش شمار تحریم‌ها در آمریکا در حالی رخ می‌دهد که جو بایدن پس از به قدرت رسیدن در کاخ سفید اعلام کرد که در دولت وی تحریم‌های اقتصادی به عنوان ابزار سیاست خارجی محدود می‌شود.

واکنش آمریکا به حمله احتمالی چین به تایوان

وزیر دفاع آمریکا امروز (جمعه) در دومین روز نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل گفت، وارد فرضیات درباره واکنش واشنگتن به حمله احتمالی چین به تایوان نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اوایل امروز جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد در صورتی که چین به تایوان حمله کند، واشنگتن نیز به دفاع از این جزیره می‌پردازد.

اما حالا ژنرال لوید ‌آستین، وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به اینکه واکنش واشنگتن در صورت حمله احتمالی چین به تایوان چه خواهد بود، گفت: من خودم را درگیر فرضیه‌ها نمی‌کنم. ما همچنان به سیاست "چین واحد" پایبندیم. همانطور که دولت‌های قبلی آمریکا نیز عمل کرده‌اند، ما به تایوان از طریق منابع و ظرفیت‌های مورد نیاز برای دفاع از خودش، کمک می‌کنیم.

توافق روسیه و اسرائیل برای همکاری نظامی در سوریه/ 10 برابر شدن تحریم های آمریکا علیه کشورهای جهان/ واکنش آمریکا به حمله احتمالی چین به تایوان/ دیدار برجامی رابرت مالی و معاون وزیر خارجه کره جنوبی

وی افزود: جو بایدن وقتی درباره روابط با روسیه حرف می‌زند، به دنبال پیش‌بینی و ثبات است. این چیزی است که او می‌خواهد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین پایبندی قاطعانه آمریکا به ناتو را در جریان این نشست مطرح کرد و ادامه داد: امروز می‌خواهم بار دیگر به تعهدات قاطعانه آمریکا در قبال ناتو و متحدانش تاکید کنم.

دیدار برجامی رابرت مالی و معاون وزیر خارجه کره جنوبی

«رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، روز دوشنبه با «چوی جونگ کان» معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی دیدار کرد.

مالی در پیامی توئیتری نوشت: «با چوی جونگ کان معاون وزیر امور خارجه جمهوری کره در پاریس دیدار کردم. تلاش کشورهایمان جهت ازسرگیری گفت‌وگوهای برجامی در وین و احیای توافق هسته‌ای را به بحث گذاشتیم.»

معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز در پیامی توئیتری نوشت: «سئول کمک‌های معنادار و فعال دیپلماتیک را در راستای ازسرگیری مذاکرات برجام در وین و حفظ روابط با تهران فراهم می‌کند.»

این مقام کره‌ای هفته گذشته نیز از رایزنی با «علی باقری کنی» معاون وزیر خارجه ایران خبر داد و در پیامی توئیتری نوشت: «من و آقای باقری کنی گفت‌وگوهای صادقانه ای درباره اهمیت روابط تهران و سئول داشتیم و بر تلاشهای مشترک برای حفظ این روابط تاریخی تاکید کردیم.»

روابط ایران و کره جنوبی طی سال های گذشته بر سر عدم آزادسازی پولهای بلوکه شده ایران در بانک های کره‌ای و همراهی سئول با تحریم های آمریکا علیه ملت ایران دستخوش نوسانات فراوانی بوده است.

پیش از این «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود: «ما و جمهوری کره (کره جنوبی) درخصوص تسهیل بازگشت مشترک به تعهدات برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم‌نظر هستیم. درخصوص مساله‌ای که اشاره کردید، ما از اجرای قاطع تحریم‌های فعلی توسط جمهوری کره قدردانی می‌کنیم. این تحریم‌ها تا زمان بازگشت به تعهدات پابرجا خواهند ماند.»

توافق روسیه و اسرائیل برای همکاری نظامی در سوریه/ 10 برابر شدن تحریم های آمریکا علیه کشورهای جهان/ واکنش آمریکا به حمله احتمالی چین به تایوان/ دیدار برجامی رابرت مالی و معاون وزیر خارجه کره جنوبی

ایران در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت آمریکا در راستای اهداف خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی اسلامی ایران و پیشبرد جنگ اقتصادی علیه این کشور تحریم‌هایی را به بهانه‌های مختلف وضع کرده است. واشنگتن شرکت‌های آمریکایی و شرکت‌های مستقر در کشورهای ثالث را به تبعیت از این تحریم‌ها ملزم می‌کند.

دولت جو بایدن، علی‌رغم اعتراف به شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران از انجام اقداماتی که برای بازگشت به برجام ضروری بوده خودداری کرده و عملاً پیگیری سیاست ترامپ را علیه ایران در دستور کار قرار داده است.

بایدن و مشاورانش گفته‌اند قصد دارند آمریکا را به برجام بازگردانند، اما خواهان این هستند از بازگشت به برجام به عنوان «سکویی برای قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» این توافق استفاده کنند.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

رابرت مالی بعد از سفرش به منطقه غرب آسیا، برای رایزنی درباره مذاکرات متوقف‌مانده برجام روانه پایتخت‌های اروپایی شده است.

پایگاه آکسیوس نوشته رابرت مالی روز جمعه در پاریس با دیپلمات‌های ارشد فرانسه، آلمان و انگلیس درباره توقف مذاکرات هسته‌ای با ایران رایزنی خواهد کرد.

مالی و «دانیل بنیام»، مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور خلیج فارس از چهار روز پیش، تور منطقه‌ای خودشان را با سفر به ابوظبی آغاز و با شماری از مقام‌های ارشد اماراتی دیدار کردند. دیدار با «فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق بخشی از برنامه‌های آنها در این سفر بود.

هیأت آمریکایی در ادامه به دوحه، پایتخت قطر سفر کرد و در آنجا با وزیر خارجه قطر که یک روز قبل‌تر با همتای ایرانی‌اش دیدار کرده بود رایزنی کردند.

آنها در ادامه به عربستان سعودی سفر کردند. در ریاض، مقام‌های آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور رایزنی کردند. مالی سپس گفت‌وگویی تلفنی با وزیر خارجه بحرین داشت.

پایان ششمین دور نشست کمیته قانون اساسی سوریه

نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو که از دوشنبه گذشته آغاز شده بود، امروز جمعه به کار خود پایان داد.

به گزارش المیادین، «گئر پدرسون» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در پایان نشست کمیته قانون اساسی سوریه به اعضای کمیته اطلاع داد که برای دستیابی به پیشرفت مطلوب نیاز به ایجاد تفاهمات بیش‌تری درباره ساز و کار همکاری است.

او با اشاره به اختلافات بین دو طرف دولت سوریه و مخالفان گفت: این اختلافات بر سر مفاهیم اساسی مربوط به چهار اصل قانون اساسی ارائه شده است.

توافق روسیه و اسرائیل برای همکاری نظامی در سوریه/ 10 برابر شدن تحریم های آمریکا علیه کشورهای جهان/ واکنش آمریکا به حمله احتمالی چین به تایوان/ دیدار برجامی رابرت مالی و معاون وزیر خارجه کره جنوبی

پدرسون گفت: دور فعلی مذاکرات کمیته قانون اساسی هیچ نتیجه‌ای نداشت و ناامید کننده بود.

او افزود: هیچ تاریخی برای دور آتی مذاکرات کمیته قانون اساسی مشخص نشد. این در حالی است که فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه قبل از آغاز این دور نشست کمیته قانون اساسی سوریه گفته بود که در این دور،کار تدوین پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه آغاز می‌شود.

کمیته تدوین قانون اساسی سوریه شامل ۱۵۰ عضو است که نماینده دولت سوریه، مخالفان و جامعه مدنی هستند و ۵۰ عضو از هر کدام از این طرف‌ها هستند و از این کمیته یک کمیته کوچک هم شکل گرفته که شامل ۱۵ عضو از هر کدام از طرف‌هاست که در مجموع ۴۵ عضو دارد.

این کمیته تاکنون شش جلسه برگزار کرده که هیچ یک از آنها پیشرفت چشمگیری نداشته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۲۵
ناشناس
|
Poland
|
۲۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
حالا فهمیدید چرا میگیم :

مرگ بر روسیه
مرگ بر روسیه
مرگ بر روسیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
همان سیستم دفاعی که روس‌ها برای سوریه تدارک دیده اند و هر شب اسرائیل مواضع شان را بمباران می کند را برای ما هم نخرید روسهابی شرف تر از آنند که رویشان حساب باز کنید آمریکایی ها از این روس‌ها بهتر است
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
قابل‌ توجه‌ دوستان‌ روس دوست‌ که‌ سر در قدم‌ روس‌ میفشانند‌ !
روسیه‌ عامل‌ اصلی‌ همه‌ اتفاقات‌ بیچاره کننده ای است که این چند سال‌ بعد ۵۷ در ایران‌ رخ داده‌ تی اگر اسرائیل کاری در ایران کرده‌ همین روسیه براش‌ جاسوسی‌ کرده‌ !
عامل‌ اصلی‌ ایجاد تیرگی در روابط‌ ایران‌ بل غرب‌ و اعراب همین روسیه و پوتین‌ جنایتکار هستش‌ .
اصلا منافع روس در اینه که ایران‌ گرفتار‌ دست بدامنش‌ بشه‌ !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
ایران اگر به اسرائیل می‌تونه اعتماد کنه به کره جنوبی هم می‌تونه.
یاسر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
چطور است که پوتین با قیمت دیدار میکند و پروتکل بهداشتی را رعایت نمی کند ولی در دیدار با مسئولین ایرانی دیدار نمی کند و می گوید بخاطر مسائل کرونا دیدار نمیکند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
توافق نظامی مسکو و تل آویو نشاندهنده ماهیت پلید و خیانتکار روسیه است
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
واقعا این روسیه از خودش کثیف تره فقط ایران با امریکا دارن این وسط ضرر میکنن نفتو که چین ارزون میخره روسیه که دار میکنه از همه جا باید مستقیم با امریکا صحبت کرد همین مام داریم فقط سوخت میدیم باید سیاسیتمنو عوض کنیم چون داریم سوخت میدیم سال به سال ما باید فقط پول جمع کنیم ارز جمع کنیم واسه آینده کشورای دیگه دارن فقط طلا دلار جمع میکنن ما داریم دو دستی به اینو اون میدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
برادران ارزشی نظری در رابطه با همکاری عمو پوتین شان با اسرائیل ندارند؟!
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
روسیه به گواه تاریخ همیشه به ایران ضربه زده، به خائن بودن روسیه شک نکنید. هیچ فرقی بین روسیه، آمریکا، انگلیس و اسرائیل نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
ملاقات بنت با پوتین را با ملاقات قالیباف مقایسه کنید
نه نیاز به رعایت پروتکل بود و نه کوتاه و خیلی صمیمانه هم بوده!!!

شاید کمی در شناخت دوستان واقعی بهتون کمک کنه شاید البته
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
یعنی روسیه حمله جنگنده ها و شلیک موشک های اسرائیل به سوریه را نمی بیند و اینقدر ا نااگاه است که توافق همکاری با اسرائیل برای آزادی و آبادی سوریه کرده ؟!!!!
رحیم
|
Switzerland
|
۰۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
تنها معنای همکاری روسیه و اسرائیل در کشور سوریه این است که می خواهد ایران اسلامی را تحت فشار قرار دهد و از ایران امتیازهای دیگری بگیرد، باید هوشیار بود و شدیدا با این مسئله که اسرائیل دشمن درجه یک سوریه است را تحت نظر داشت و نگذاشت صهیونیستی ها جاده تهران تا اسرائیل را سد کنند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
ایران اسلامی؟ عمو برو موقع اذان مساجد مالزی و ترکیه را ببین که صف نمازگزارانش به حیاط مساجد کشیده شده و مقایسه کن با مساجد خالی ایران
R
|
United States
|
۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
خدالعنت کنه این روسیه راکه هم ازتوبره میخوره،هم ازآخور،هرچه بدبختی هست زیرسرروسیه هست.
ایرانی ایران دوست ایران پرست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
فعلا که مرتبا از روسیه در حال رکب خوردنیم و بشدت هوادار اسرائیل است بروید فکر کلاه نمدی دیگری باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
هر چی پول نفت ایران توی سوریه هزینه شده بود رفت هوا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
حالا به سینه چاکان و عاشقان روسیه چه بگوییم؟!!همانهایی که افتخارشان رویکرد به شرق است!....فقط بروید و از روی مردم خجالت بکشید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
روسیه فقط یک افسار داره هر کی اونوبگیره یه تکون بده همون طرف میره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
این روسیه خاءن که تمام سرمایه ایران را به بهانه جنگ سوریه بالا کشید و حالا برای کوبیدن پایگاههای سوریه و ایران و حزب اللهه با اسرائیل همکاری نزدیک می کند وما باعث شدیم دو پایگاه مهم در سوریه احداث کند
ناشناس
|
Japan
|
۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
بیخودروسیه رافحش ندهیدآفرین برروسیه که برای منافع ملتش هرکاری میکندسیاستمدارخوب همین کاررامیکندن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
بخدا قسم دوستی با آمریکای جنایتکار هزاران برابر شرافتمندانه تر از دوستی با روسیه ی کفتارصفت است.این کشور هیچ گاه منفعتی به ما نرسانده و نخواهد رساند به مسولان به ریسمان پوسیده آنها چنگ زده
ناشناس
|
Japan
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
یعنی احمقانه است که فکرکنی روسیه اسراییل ونیمی ازجمعیتش که روسی تبارندراول میکندومیچسبدبه سیاستهای مسئولان ما!
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
لعنت بر این روسیه جنایت کار مکار حیله گر دشمن درجه ملت ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
چه توافقی؟ حتما توافق کردن که اسرائیل هروقت به نیروهای ایرانی و نیروهای طرفدار ایران حمله کنه روسیه کاری نداشته باشه! نکنه توافق کردن همکاری هم بکنه!
عاشق ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
چیزیکه مشخصه اینه که اسرائیل هم بر شرق هم غرب نفوذ بالایی داره یکی از نشونه هاش مانور به همراه هند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مذاکرات وین سیل جنگ یمن بودجه 1401 روابط ایران و روسیه