بازدید 22017
دو هزار و چهارصد و نود و چهارمین بسته ویژه خبری «تابناک»
رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند انصاری: قانون نباید به نفع یک جریان و سلیقه تفسیر شود / سردار جوانی: سناریوی دشمن کاهش مشارکت در انتخابات است / انتقادات شدید رئیس اسبق صداوسیما از نحوه برگزاری مناظرات و … رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۱۰۵۷۵۴۳
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۸ 12 June 2021

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.


رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

اصلاح امور منوط به داشتن شعور و شور انقلابی و تفکر جهادی است

جمعی از نخبگان، فعالان و تشکل‌های اجتماعی با حضور در ستاد انتخاباتی اعرافی با وی دیدار و دغدغه های خود را بیان کردند.

حجت الاسلام اعرافی با اعضای ستاد ملی یاور محرومین دیدار کرد. وی ضمن گرامی داشت قیام ۱۵ خرداد و تسلیت ایام شهادت حضرت امام صادق (ع)، استمرار انقلاب و اصلاح امور و بازسازی کشور را منوط به داشتن شعور و شور انقلابی و تفکر جهادی دانست و افزود: الحمدالله در همه شما جوانان این صفات وجود دارد.

اعرافی با تاکید بر اینکه اجرای سندهای اصلی و راهبردی کشور نیاز به برنامه ریزی کلان دارد، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که نیاز به برنامه ریزی دارد، بیانیه گام دوم انقلاب است که باید به آن به شکل جدی ورود کرد، چون این بیانیه یک منشور عالی است. این بیانیه تعبیر چهل ساله ای برای گشایش در امور است.

عضو شورای نگهبان در خصوص اولویت های دولت آینده گفت: ما مجموعه ای از اسناد و سیاست هایی داریم که حضرت آقا بیان کردند، دولت جدید باید رویکرد جدی و جهادی برای تدوین برنامه هفتم توسعه داشته باشد. باید تلاش کنیم تا جریان انقلابی و فرهنگ جهادی روی کار بیاید تا مشارکت مردمی فعال تر شود. باید برای گشودن گره ها کار عظیمی انجام شود. باید با نگاه باز و در کنار هم به حل مشکلات ورود کنیم تا کار بزرگی در خصوص انقلاب انجام شود.

وی افزود: ۲۰۰ سند تحولی طراحی شده و باید آرام آرام اینها را اجرایی کنیم، ضمن اینکه روح کار باید اجتماعی تر شود. در مساله فقر زدایی باید دولت پای کار بیاید و تحولات در این حوزه رخ دهد. در این رابطه مجلس شورای اسلامی در تصویب بودجه کارهای شایسته ای انجام داده است تا در خصوص فقر زدایی وارد عمل شویم.

اعرافی ادامه داد: خبرگان باید هر چه بیشتر آیینه تمام نمای خواسته های ملت و نماینده این اندیشه باشند، همه اینها شرایط جدیدی است که باید وارد آن شویم و نقش آفرینی کنیم.

علم الهدی: به عنوان همسر آقای رییسی موافق حضور ایشان در انتخابات نبودم

علم‌الهدی همسر حجت الاسلام رییسی: به عنوان همسر آقای رئیسی موافق حضور ایشان در انتخابات نبودم اما بعنوان یک هوادار در بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، تنها کسی که ویژگی‌های مدنظر مقام معظم رهبری برای رییس‌جمهور را دارد، آقای رییسی است. محور اصلی سوالات مربوط به تحصیل و اشتغال بانوان است و نگرانی‌ها از این بابت است که چگونه زنان با الگوی سوم در عین عمل به مسئولیت‌های خود در جامعه فعالیت و تاثیرگذاری اجتماعی داشته باشند./ایرنا

قاضی‌زاده هاشمی روحانی را به مناظره دعوت کرد

کسی حاضر نیست عملکرد دولت را بر عهده بگیرد. روحانی از دفتر کارش بیرون بیاید مناظره کنیم.لازم است مشکلات مردم ریشه‌یابی شود؛ نرخ بیکاری در حال افزایش است. منابع کشور نادرست درحال توزیع است؛ مردم این را از چشم مدیریت ناکارآمد مسئولان می‌بینند./ فارس

درآمدهای میلیونی خط‌نویس‌های سنگ‌قبر در بهشت زهرا

خطاط‌های بهشت زهرا به خبرنگار همشهری می‌گویند: «مثل همین دوران کرونا، آنقدر مرگ و میر هست که این بازار کشش این همه پرسنل کاری را داشته باشد.»«میانگین قیمت برای خطاطی فقط یک نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و وفات روی هر سنگ قبر ۶۰ هزار تومان است. اما شهرت و تجربه خطاط، فروش خوب مغازه‌دار و جنس و کیفیت سنگ‌ها از جمله مواردی است که خطاطی را گران می‌کند.» «گاهی هم کار سفارشی گیرمان می‌آید که بابتش از ۵۰۰ هزار تومان تا یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم گرفته‌ایم. البته اینها همیشگی نیستند.»/همشهری

کرونا تمام شود تهران پارکینگ می‌شود

سرهنگ مسعود جبارزاده، معاون پیشین پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت:یکی از چالش‌ها و مشکلاتی که امروزه با آن مواجه هستیم، افزایش تقاضای سفر در کل کشور به ویژه کلان شهرها است. تقاضایی که منجر به ایجاد ترافیک سنگین در برخی از ساعات و معابر می‌شود. این مساله همیشه دغدغه مدیران بوده اما تا کنون هیج اقدام علمی در خصوص کاهش تقاضا صورت نپذیرفته است. آمارها حاکی از آن است که روند تقاضای حمل و نقل رو به فزونی بوده و اگر اقدام موثری در این خصوص به عمل نیاید، به زودی و به ویژه با حل مشکل کووید ۱۹ ، معابر شهری ما به پارکینگی از خودروها تبدیل شده و علاوه بر افزایش نارضایتی شهروندان، افزایش آلودگی هوا و صوتی را نیز در پی خواهد داشت./ایسنا

برخی کاندیداها سخنان شیرینی می گویند!

محمود واعظی به روزنامه ایران گفت: برخی دیروز «اف.ای.تی.اف» را به تحریم گره می‌زدند و امروز هم اینطور این مسائل را به هم گره می‌زنند. به نظر من این کار اشکال دارد و از نظر سیاسی و از دیدگاه مردم پسندیده نیست. البته باید به این نکته هم اشاره کرد؛ همان‌طور که شما گفتید، به نظر می‌رسد حالا که از مردم رأی می‌خواهند، می‌گویند ما راه حل مسأله «اف.ای.تی.اف» را بلد هستیم، اما دولت کم‌کاری کرده است، در حالی که این دو لایحه از مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به مجمع تشخیص آمد، وقتی مجمع تشخیص این لوایح را نگه داشت، دولت چه کاری می‌توانست انجام دهد؟ اگر کسی خواب است می‌توان او را بیدار کرد؛ اما اگر کسی خود را به خواب زده باشد، هرکاری هم که بکنیم، نمی‌توانیم او را بیدار کنیم. بنابراین، آنچه درباره «اف. ای. تی. اف» گذشت، به این دلیل بود که نمی‌خواستند این مسأله حل شود.

برخی با تخریب دولت به دنبال کاهش مشارکت مردم در انتخابات هستند

معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری: نقد اصلی که مردم نسبت به مناظره دارند، اول به رد صلاحیت طیف گسترده‌ای از نامزدها بود که موجب دلسردی بسیاری از افراد شد و حتی اعتراض رهبر معظم انقلاب را نیز در پی داشت.متاسفانه مناظره اصلا متعادل نیست. یک طیفی هم از نظر تعداد و هم از نظر لحن، ادبیات و رویکرد، به نظر گفتمانشان پرقدرت‌تر است و هیچ کدام از چارچوب‌ها را رعایت نمی‌کنند.در مناظره اول و دوم اطلاعات غلطی را در خصوص وضعیت کشور و سیاست‌های دولت دادند و اصلا بحث تحلیل شرایط نیست. هدف این است که مردم تصور کنند، رایی که در سال ۹۲ و ۹۶ داده‌اند به کل اشتباه بوده است./ ایرنا

تذکر رهبری به شورای نگهبان از نگاه یک اصلاح طلب

فیض الله عرب سرخی، یک فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با تذکر رهبر معظم انقلاب و در پی آن عملکرد شورای نگهبان و تاثیر آن در مشارکت عمومی اظهار کرد: به نظر من بیانات رهبری اولا از این زاویه حائز اهمیت بود که بر خلاف آنچه تاکنون در جامعه ترویج می شد که آنچه گفته می شود، قطعی و مسلم است و هیچ خدشه ای در آن نیست. صحبت های رهبری متذکر می شود که اینچنین نیست و می شود در همین سطح بحث ها و انتخاب ها و تایید ها و تکذیب ها محل خدشه باشد. محمد هاشمی، عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام، در رابطه با "روند مناظرات در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری" گفت: اصل مناظرات را علیه نظام می دانم، زیرا باید با توجه به فرهنگ کشور و اخلاق اسلامی مناظره بی طرف و متعادل را برگزار کنیم آن هم به این شکل که یک نامزد پس از معرفی خود به بیان برنامه هایش بپردازد و کسی را هم در صحبت هایش مورد تخریب قرار ندهد./برنا

از ۳۰ مورد اتهام ناروا علیه دولت در مناطره‌ها، صداوسیما فقط ۴ مورد را وارد دانسته

شورای اطلاع رسانی دولت با صدور اطلاعیه‌ای با بیان اینکه شیوه تشخیص موارد اتهامی و عدم پاسخ از سوی سازمان صداوسیما یک نوع رفع تکلیف بوده و دولت آن را به رسمیت نمی شناسد، اعلام کرد در جهت شفاف سازی و پاسخگویی، استفاده از سایر ظرفیت های رسانه ای را برای خود محفوظ می داند. در بخشی از اطلاعیه آمده است: دولت به منظور شفافیت و ایجاد زمینه ای بری قضاوت درست توسط مردم شریف ایران و به منظور دفاع از جامعه چند میلیونی دولت و نیز کارنامه تلاش های منتخب مردم در دولت تدبیر و امید به ویژه در شرایط سخت جنگ اقتصادی و پاندومی کرونا، طبق قانون انتخابات ریاست جمهوری درخواست فرصت برای تبیین و روشنگری برای حدود ۳۰ مورد احصاء شده در مناظره های انتخاباتی را داشت. این درخواست براساس ماده ۶۴ قانون اصلاحی انتخابات ریاست جمهوری و مستند به ماده ۳۰ الحاقی قانون اساسنامه سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته بود که در کمال تعجب فقط ۴ مورد از اتهامات ناروا توسط هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری وارد دانسته شده و برای پاسخگویی به این موارد نیز صرفا ۸ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است که با توجه به زمان در نظر گرفته شده برای پاسخگویی و محورها عملا ایجاد شفافیت و نیز معیاری برای قضاوت مردم فراهم نمی شود و نیز براساس درخواست ما مطابق ماده ۳۰ الحاقی قانون اساسنامه صداوسیما، اساسا به هیچ عنوان پاسخی تاکنون ارائه نشده و البته همین فرصت ناچیز هم به صورت رسمی به دولت تاکنون اعلام نشده و دولت نیز از طریق فضای رسانه ای در جریان آن قرار گرفته که خلاف نظر دولت و رویه های جاری کشور است.

پزشکیان: شورای نگهبان «جبران» را هم تفسیر کرد

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس یازدهم راجع به سخنان مقام معظم رهبری در مورد جبران حق یکی از کاندیدای ریاست جمهوری گفت: جزو عجایب بود وقتی رهبری مطلبی بیان می کند و یا مطالبه ای دارد نمایندگان خودشان را به آب و آتش می زنند که چرا حرفشان زمین ماند ولی این بار هیچ واکنشی نداشتند. رهبری گفتند حتما باید احقاق حق شود شورای نگهبان هیچ کاری نکرد و گفتند کار ما درست است. این هم جزو آن بحث های است که باید شفاف کنند که آیا اطلاعات غلط به رهبری داده اند که می گویند باید جبران شود یا اینها اصلا حساب کتاب را هم قبول ندارند، کلمه جبران را شورای نگهبان تفسیر کند، هرکسی می داند معنای جبران چیست و قطعا شورا جبران نکرد.

موضع حزب نزدیک به روحانی درخصوص حمایت از کاندیداهای ریاست جمهوری

یک عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه گفت: در حزب نتوانستیم به این نتیجه برسیم که از کاندیدای خاصی حمایت کنیم؛ بنابراین به اعضا گفتیم به هر شخصی فکر می‌کنند مناسب است، رأی دهند. محمود واعظی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره حمایت حزب متبوعش از کاندیداهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در حزب اعتدال و توسعه تا امروز فرصت نکرده‌ایم که به مصادیق این چنینی در امر انتخابات ورود کنیم.این عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه ادامه داد: جلساتی هم که در شورای مرکزی برگزار کردیم تماماً درباره تشویق مردم برای حضور در انتخابات، مشارکت حداکثری و این که باید یک انتخابات خوب و پر شور داشته‌ باشیم بوده است و روی همه این موارد هم توافقات لازم انجام شد. وی ادامه داد: اما این‌که از یک کاندیدا حمایت کنیم یا خیر نتوانستیم تصمیم بگیریم و گفتیم، اعضای حزب خودشان بروند به فردی که فکر می‌کنند مناسب است، رأی بدهند.واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا حزب اعتدال و توسعه با دو نامزد اصلاح‌طلب این دوره از انتخابات؛ عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده جلسه‌ای داشته است یا خیر گفت: جلسه‌ای با این دو نامزد نداشتیم چرا که همه این افراد را می‌شناسیم و جدید نیستند.

پیش‌بینی مصباحی مقدم: از اصولگرایان رئیسی و رضایی تا پایان خواهند ماند

عضو جامعه روحانیت مبارز اظهار کرد: من بیشترین رقابت را بین آقای رییسی و همتی می بینم ولی احتمال می دهم آقای رضایی تا پایان رقابت ها در صحنه باشد، ولی بقیه به نظر من انصراف می دهند و کنار می کشند.«غلامرضا مصباحی مقدم»، عضو جامعه روحانیت مبارز، در گفت و گو با برنا، در رابطه با شرایط احتمالی کاندیداها پس از مناظرات و کاندیدای نهایی اصولگرایان در روزهای پایانی رقابت های انتخاباتی اظهار کرد: البته من نمی توانم چندان اطمینان خاطر داشته باشم که کاندیداها کنار خواهند کشید؛ اما تا حدی به نظرسنجی ها بستگی دارد؛ اگر نظر سنجی ها نشان بدهد که وزن بالایی ندارند احتمال کنار رفتن بعضی ها قوی است یا اینکه به نفع آقای رییسی کنار بروند یا اینکه کلا بدون اینکه به نفع کسی باشد کنار بکشند این مشخص نیست.

او افزود: توصیه من این است که آقایانی که به میدان رقابت آمده اند وزن خود را بسنجند با توجه به نظر سنجی هایی که می شود و این نظر سنجی ها نسبتا دقیق است و در ادوار گذشته هم شاهد این نظر سنجی ها بودیم. شاید منتظر هستند تا در دو سه روز آخر اتفاقی بیفتد که پیش بینی نشده است مثل اتفاقاتی که گاهی در ادوار گذشته هم رخ داده است ولی من پیش بینی نمی کنم، اتفاقی آنچنانی بیفتد که آرا را زیر و رو کند از این رو کاندیدا های محترم براساس نظر سنجی ها وقتی می بینند، وزن پایینی دارند و رقابت برای آنها معنی دار نیست. خوب است به نفع یکی از کاندیداها که رای بیشتری دارد که در اینجا آقای رییسی است، کنار بروند تا تجمیع آرا اتفاق بیفتد که نتایج بهتری به بار می آورد مگر اینکه تردید کنند که آرای آنها به سبد رای آقای رییسی، نرود.

انتقادات شدید رئیس اسبق صداوسیما از نحوه برگزاری مناظرات

عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متاسفانه صدا و سیما به صورت جناحی عمل می کند، طراح سوالات مناظرات در راستای بی آبرو کردن نظام عمل کرده است؛ به این صورت که اسلام اصلا حکومتی ندارد، اخلاقی ندارد همچنین به مردم توجهی ندارد. «محمد هاشمی»، عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفت و گو با برنا در رابطه با "روند مناظرات در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری" گفت: اصل مناظرات را علیه نظام می دانم، زیرا باید با توجه به فرهنگ کشور و اخلاق اسلامی مناظره بی طرف و متعادل را برگزار کنیم آن هم به این شکل که یک نامزد پس از معرفی خود به بیان برنامه هایش بپردازد و کسی را هم در صحبت هایش مورد تخریب قرار ندهد. در چنین مناظره ای باید سوالاتی که از نامزدها پرسیده می شود یک نوع باشد اما متاسفانه مناظره هایی که تاکنون پخش شده علیه نظام است و کاندیدا ها در حرف های خودشان، فقط نظام را زیر سوال می برند و می گویند اسلام اصلا نظام ندارد. مناظراتی که پخش می شود در حقیقت برای معرفی افراد نیست بلکه علیه نظام است، آقایان رعایت نمی کنند و مطالبی را درست یا غلط بیان می کنند. ممکن است اختلاف نظر و یا اختلاف سلیقه ای وجود داشته باشد اما همان را دست مایه قرار می دهند و رعایت نمی کنند، اینها آبروی نظام است، آبروی نظام را می برند.هاشمی بیان کرد: در جریان مناظرات قبل بنی صدر بیان کرده بود "من که میگفتم اینها همه دزد و قاتل هستند ولی کسی باور نمی کرد اما حالا خودشان دارند با صحبت هایشان اثبات می کنند". آقایان نه تنها مناظره نمی کنند بلکه علیه نظام مجادله به راه انداخته اند، با این سبک مناظره در نظام جمهوری اسلامی اصلا موافق نیستم زیرا فقط به نظام خسارت وارد می کند، اعتماد مردم را از نظام سلب می کند و مخالفین و معاهدین را مسلح می کند، آن وقت آنها مدعی می شوند و ما متهم.

واکنش پزشکیان به درخواست حمایت از برخی کاندیداها: باید چیزی از کسی ببینیم تا دفاع کنیم

مسعود پزشکیان نماینده اصلاح‌طلب مجلس در پاسخ به درخواست‌ها برای حمایت از برخی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: آدم باید چیزی از کسی ببیند که دفاع کند؛ خیال می‌کنند که من دنبال پست و مقام هستم.مسعود پزشکیان نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در پست اینستاگرام خود در خصوص انتخابات عنوان کرده است: «خیلی‌ها فشار می‌آورند که بیایید از فلانی دفاع کنید و وعده می‌دهند که در دولت احتمالی حضور خواهی داشت!! اما آدم باید چیزی از کسی ببیند که دفاع کند؛ خیال می‌کنند که من دنبال پست و مقام هستم!»

دعوای حقوقی لاریجانی و شورای نگهبان بالا گرفت

درحالیکه علی لاریجانی با انتشار بیانیه ای از شورای نگهبان خواست تا دلایل عدم احراز صلاحیتش را بدون هرگونه پرده پوشی به صورت رسمی و عمومی اعلام کنند و نوشت که شورای نگهبان موظف است در صورت درخواست داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در خصوص دلایل ردصلاحیت به آنان به صورت مکتوب دلایل خود را ارائه نماید، سخنگوی شورای نگهبان به این ماجرا واکنش نشان داد و نوشت: برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلائل آن در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش بینی نشده است.عباسعلی کدخدایی در توئیتر نوشت:‏ احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری بر اساس اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد انجام پذیرفته و برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلائل آن در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش بینی نشده است، در حالی که علی لاریجانی پس از انتشار بیانیه در توئیت و مطلبی در کانال تلگرامی نیز نوشت: مطابق دستور حاکمیتی رهبرانقلاب در پی ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات در سال ۹۵ و پیرو بند ۱۱-۲، شورای نگهبان موظف است در صورت درخواست داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در خصوص دلایل ردصلاحیت به آنان مکتوب دلایل خود را ارائه نمایند.

سردار جوانی: سناریوی دشمن کاهش مشارکت در انتخابات است

معاون سیاسی سپاه گفت: مهم‌ترین سناریوی دشمن خصوصا جبهه استکبار جهانی (آمریکا) تضعیف ایران با کاهش مشارکت در انتخابات و نرفتن مردم پای صندوق‌های رأی است. سردار یدالله جوانی با بیان اینکه اسلامیت و جمهوریت دو رکن اساسی و دو وجه در هم تنیده هستند، اظهار داشت: امام خمینی(ره) بر مبنای اسلام سیاسی نوع نظام را به گونه‌ای با بهره‌گیری از آموزه‌های اسلام پیشنهاد دادند که قرار بود مردم در صحنه باشند.وی با اشاره به اهمیت حضور مردم در صحنه‌های مختلف از منظر امام خمینی(ره)، بیان داشت: زمانی که امام(ره) نظام جمهوری اسلامی را پیشنهاد دادند، از مردم خواستند نظرات خود را بیان کنند زیرا از منظر ایشان این مردم هستند که باید اعلام بدارند آیا این نظام را می‌خواهند یا خیر.معاون سیاسی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی مطرح کرد: در نظام جمهوری اسلامی اداره کشور در متکی به آرای مردم است و در منطق انقلاب، اسلام و مکتب سیاسی اسلام و اندیشه‌های امام این مردم هستند که همیشه باید در صحنه باشند و برای اداره امور مربوط به خود نقش‌آفرینی کنند، زیرا این حقی است که خداوند به انسان داده و انسانی که مقید است باید این حق را محترم شمرده و از آن استفاده کند.

لاله افتخاری به نفع کوثری انصراف داد

لاله افتخاری نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی که کاندیدای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی‌شده بود، در گفت وگو با فارس گفت، از نامزدی در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی انصراف داده است.لاله افتخاری، به نفع محمد اسماعیل کوثری از کاندیداتوری انصراف داده است. گفتنی است، کوثری گزینه اجماعی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و شورای وحدت اصولگرایان در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران است.

انتقاد وزیر ارشاد از اعلام نکردن دلایل عدم احراز صلاحیت کاندیداها

سیدعباس صالحی، در توییتی، بر حق کاندیداهای ریاست‌جمهوری برای دانستن دلیل عدم احراز صلاحیت‌شان توسط شورای نگهبان، تاکید کرد.توییت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است:«درخواست برخی کاندیداها برای اعلام علل عدم احراز صلاحیت، با این پاسخ همراه شده و می‌شود که قانون الزامی نداشته است.پرسش این است که وقتی خود کاندیدا خواهان اعلام است و به او هم اطلاع داده نشده تا خود اعلام کند، ظاهراً این منع است که نیاز به قانون دارد و نه اعلام.»

انصاری: قانون نباید به نفع یک جریان و سلیقه تفسیر شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما خواهان سهم ویژه و ممتاز نیستیم. ما می‌گوییم باید قانون حاکم باشد و قانون را هم نباید به نفع یک جریان و سلیقه به‌ گونه‌ای تفسیر کرد که نتیجه ‌اش دل‌زدگی مردم از انتخابات و دلسردی مردم از صندوق‌های رأی باشد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جماران، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری روز شنبه در گفت و گویی درباره شاخصه‌های اصلاح‌طلبی و نسبت اصلاحات با اندیشه‌ امام خمینی(ره) درباره سابقه تاریخی اصلاحات و اصلاح‌طلبی گفت: هرچند اصلاحات یا اصلاح‌طلبی، در سه دهه اخیر بیشتر در جامعه ما مطرح بوده و مشخصاً از سال ۱۳۷۶ بعد از انتخاب سید محمد خاتمی به ریاست جمهوری و همچنین شکل‌گیری مجلس ششم و فصل دوم خرداد بحث اصلاح‌طلبی مطرح شد.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مسأله اصلاحات یک جریان بسیار ریشه‌داری است و جلوه‌های آن در اندیشه‌های راهگشا و بسیار سازنده مصلحان، عالمان دینی و روشنفکران در جنبش‌های مردم‌ سالارانه دو سده اخیر ایران کاملاً مشهود است.انصاری عنوان کرد: از لحاظ دینی و قرآنی هم در اصلاح‌طلبی برنامه اصلی نهضت انبیای الهی بود، به‌ گونه‌ای که ما می‌بینیم مثلاً در سوره هود از زبان پیامبر بزرگ الهی برنامه خودش را برای ایجاد تحول در ساحت فکر و اعتقاد مردم به صراحت می‌ فرماید: «إِنْ أُرِیدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَمَا تَوْفِیقِی إِلَّا بِاللَّهِ»؛ یعنی من هیچ هدفی جز اصلاح در جامعه ندارم.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: امیرالمؤمنین (ع) اصلاح جامعه را یکی از برنامه‌های چهارگانه حکومت خودش در عهدنامه مالک‌ اشتر به ایشان گوشزد می‌فرماید. همچنین سیدالشهدا علیه ‌السلام نهضت بزرگ عاشورا را به عنوان یک نهضت اصلاح‌ طلبانه ذکر می‌کند و می‌فرماید: «إِنّی لَمْ أَخرُجْ أَشِراً و لا بَطِراً و لا مُفْسِداً و لا ظالِماً، إِنَّما خَرجْتُ لِطَلَبِ إلاصلاحِ فی أُمَّه جَدّی، أُریدُ أنْ آَمُرَ بالمَعروفِ و أنهی عَنِ المنکَرِ وَ اَسیرُ بِسیرَه جَدّی».

انصاری بیان کرد: بنابراین اگر صحبت از اصلاح‌طلبی و اصلاحات می‌شود، در حقیقت حرکت بر مدار و مسیری است که مصلحان بزرگ الهی و دینی و همچنین مصلحان اجتماعی و روشنفکران ما طی قرون و اعصار به خصوص در جنبش‌های مردم ‌سالارانه گذشته ایران به دنبالش بودند و امروز هم جریان اصلاح‌طلبی ایران با همین دیدگاه و بر همین مسیر وظیفه اجتماعی و سیاسی خودش را تعریف کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۱
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
تفکر جهادی؟ یعنی چه؟ تعریف کنید لطفاً.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
درخواست دلیل رد و تایید صلاحیت از سوی افراد، قطعا حق الناس است و شورای محترم نگهبان نباید طفره برود. در غیر اینصورت قطعا و حتما شائبه هایی پیش می آید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
وقتی 70 درصد اختیارات و تصمیم گیری های مهم و اساسی مملکت در دست افراد و یا نهادهای غیر انتخابی است ، اصلاحات از طریق انتخابات یا غیر ممکن و یا حرکت آن لاک پشتی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
آنکه جایی نرسد فریاد است . رای من کدخدایی مرد همه دوران و همه امور.البته برگزیده شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
حرف اصلی رو جلیلی زد

کسی که از مذاکره حرف می زنه مثل کسیه که پول توی جیبش رو نمی بینه و می ره کلیه بفروشه!

کشور ما رکورددار بی استفاده گذاشتن ظرفیتهای داخلیه. بعد یه عده می خوان با فروختن دارایی ها (مذاکره برد برد) پول به دست بیارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
کار جهادی بدون فکر فایده ای ندارد و چیزی می شود که جهاد سازندگی در اوایل انقلاب انجام داد
کار جهادی هنگامی خوب است که در آن تفکر ادیسونی و مارکونی و شیخ بهایی ها در آن باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
چرا شورای نگهبان و سخنگوی آن، نسبت به بندهای مختلف سیاست های کلی انتخابات، ابلاغی مقام معظم رهبری، هیچگونه تسلطی ندارند؟ همانطور که علی لاریجانی گفته در بند 2-11 مساله پاسخگویی در خصوص رد صلاحیت تعیین تکلیف شده. گذاشتن شرط سنی برای داوطلبان نیز مطابق بند 1-10 همین سیاست ها، خلاف قانون اساسی و خلاف این بند بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
رای بی رای .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
بالاخره احمدی نژاد رسوایی در اسناد هسته ای را افشا کرد
ناشناس
|
Canada
|
۰۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
جناب لاریجانی آدم ها تاریخ مصرف دارند
ناشناس
|
United States
|
۰۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
عدم اعلام دلیل عدم صلاحیت ها به کاندید ها مانند این میماند که شخصی را بخاطر قتلی محکوم به اعدادم کنند وتا چوبه دار هم به او و بازماندگان نگویند مقتول کیست۔بگویند تو قتلی انچام داده ای ولی قانونی نداریم که بگوید به تو یا بازمانده تو بگوئیم مقتول کیست۔
سیاوش
|
France
|
۰۶:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
وقتی آقای پزشکیان شما خودت را حاضر نشدی نماینده همه ملت ایران بدانی مطمئن باش اگر شما از کسی طرفداری کنید من به او رای نمی دهم
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
آقای اعرافی عزیز فقط شور و شوق اختلاسی مسئولین و فقر و بدبختی مردم دیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
رای بی رای
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
به نظر من اقای پزشکیان در خصوص فرمایش حضرت آقا در موضوع جفا در حق برخی رد صلاحیت شدگان در فضای مجازی دچار توهم شده اند اگر یک بار بدون عصبانیت وبا حوصله و بدون تفکر جناحی فرمایش حضرت آقا را گوش بدن ویا مطاله کنند جواب سوال خود را می یابند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
قاضی‌زاده هاشمی روحانی را به مناظره دعوت کرد.کسی حاضر نیست عملکرد دولت را بر عهده بگیرد. روحانی از دفتر کارش بیرون بیاید مناظره کنیم.) روحانی تا چند ماه دیگه دوره اش تمام میشه انوقت شما مرد باشید پیگیر جواب پس دادنش باشید البته در مناظره علنی یا دادگاه علنی نه یواشکی نه با سانسور مرد باشید و همانطوری که الان تز و طرح میدهید همانموقع هم بر طرح و تزتان پافشاری کنید یعنی مثل الان علیه برجام و اف ای تی اف عملا وارد عمل شوید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
علم‌الهدی همسر حجت الاسلام رییسی: بعنوان همسر آقای رئیسی موافق حضور ایشان در انتخابات نبودم اما بعنوان یک هوادار در بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، تنها کسی که ویژگی‌های مدنظر مقام معظم رهبری برای رییس‌جمهور را دارد) حالا این ویژگی ها چیه که بقیه ندارند ؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
با این سخن آقای سردار جوانی که دشمنان کشور خواهان مشارکت پایین مردم پر انتخابات هستند کاملاً میتوان موافق بود چرا که این موضوع از عقبهٔ منطقی برخوردار است. حالا که این سخنان درست است بهتر است بانیان و عاملان و از همه مهم‌ترامرانی که موجب استقبال کم مردم که با توجه به آمارهایی که تا کنون از منابع رسمی و غیر رسمی نأیید شده است را نیزرشناسایی و به مردم معرفی کنند. نکته این است که بیش از یکسال پیش انتخابات مجلس برگزار شد که با استقبال کم مردم روبرو بود. واکاوی چرایی انتخابات سرد و بی روح مجلس پس از گذشت بیش از یکسال از آن فرصت خوبی برای پیدا کردن علل آن در اختیار گذاشته بود. مدعیان میتوانستند از این فرصت و واکاوی بهره مناسب را ببرند و یا در جهت رفع موانع استقبال مردم از آن استفاده کنند و یا با استفاده از آن تجارب این انتخابات را هم بی رونق نمایند. ظاهراً ارکان برگزاری انتخابات درس‌های مد نظر خود را و انجه مطلوبشان بود را گرفتند بطوریکه سخنگوی شورای نگهبان از مدتها فبل از رأی گیری بیان داشت که “ رأی حداقلی به لحاظ حقوقی مشروعیت را دچار مشکل نمیکند ً ( نقل به مضمون ). تداوم عملکرد شورای نکهبان و البته عملکرد همه رؤسای جمهوری از ابتدا تا کنون و دیگر موضوعات موجب عدم استقبال مردم در انتخابات مجلس و انتخابات پیش رو گردیده است. .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
بسته ویژه خبری
برچسب منتخب
یوسف نوری آلودگی هوا اعتراضات اصفهان اومیکرون مذاکرات وین