بازدید 39858
معاون کل وزارت بهداشت ضمن اشاره به افزایش موارد بروز و فوتی کووید-19 در کشور، گفت: اینکه برخی محدودیت‌ها بازگردد اجتناب ناپذیر است و همانطور که ستاد ملی کرونا با ماهیت شهرستانی تصویب کرده است، اکنون شش استان به علاوه استان تهران درخواست‌هایی در این زمینه داشتند و حتی برخی موارد با این اختیار در استان‌هایی که درخواست داشتند با محدودیت مجدد مواجه شده‌اند.
کد خبر: ۹۸۷۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸ 30 June 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با اشاره به اینکه مجبور هستیم بازگشایی‌ها را انجام دهیم، گفت: اما وقتی بازگشایی‌ها انجام می‌شود باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم؛ اخیرا یکی از عواملی که منجر به مرگ و میر شده با توجه به فاصله یک ماهه از تعطیلات عید فطر و برگزاری جشن‌ها در برخی استان‌ها مانند خورستان، هرمزگان،‌ بوشهر، کردستان،‌ کرمانشاه و آذربایجان که پیک‌های بیماری هم در آن ها است، سبب شده است که به آمار ۱۶۲ مرگ در روز (آمار روزانه فوتی‌های کرونا در روز گذشته) برسیم.

وی افزود: فرض کنید اگر این عدد ۱۶۲ مرگ را ضرب در تعداد روزهای یک سال کنیم، با چه عددی از مرگ و میر مواجه خواهیم شد؟ حتی اگر آمار مرگ و میر روزانه به عدد ۱۰۰ هم برسد باز سالانه حدود ۳۶ هزار مرگ را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه اظهار کرد: در خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها، ۱۲ الی ۱۴ ماه دیگر ممکن است واکسن کووید۱۹ در دسترس باشد. در صورتی که اتفاق غیرمترقبه‌ای نیفتد که بعید به نظر می‌رسد؛ با این ویروس و این میزان فوتی روبه‌رو خواهیم بود.

افزایش موارد بستری بدحال و جوان

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه هیچ عامل ویروسی تاکنون در این مدت کوتاه کشته نداده است، خاطرنشان کرد: کرونا شوخی بردار نیست و جدی جدی آدم می‌کشد. اخیرا موارد بستری مبتلایان بدحال و جوان افزایش یافته است و همه اینها یک زنگ خطر و هشداری است و مردم نباید این معضل را شوخی بدانند.

علت افزایش موارد کرونا در روزهای اخیر

وی با اشاره به اینکه موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ نتیجه جبری و الزامی رفتار مردم در بازگشایی‌ها و عدم رعایت نکات بهداشتی درمانی است، ادامه داد: هیچ چیزی شوخی بردار نست. به هر اندازه که تماس‌های اجتماعی را کاهش دهیم،‌ از ماسک استفاده نکنیم، نکات بهداشت فردی را رعایت نکنیم با افزیش موارد ابتلا مواجه خواهیم بود. هدفگیری ما در وزارت بهداشت رسیدن به آمار تک رقمی مرگ و میر بود، اما تقریبا دو هفته‌ای می‌شود که ارقام مرگ و میر سه رقمی شده است.

زنگ خطر در تهران

وی در پاسخ به این سوال که معنای افزایش موارد بستری ناشی از کرونا نسبت به موارد ترخیص شده در تهران چیست؟، گفت: این یک علامت خطر بزرگی است. تقریبا از اواسط هفته چهارم فروردین تعداد بستری‌ها در تهران و اکثر شهرهایی که پیک داشتند مانند استان گیلان،‌ قم،‌ گلستان، یزد و سمنان کاهش یافته و برایند ماندگاری در بیمارستان‌ها کاهش یافته بود، اما اکنون ما فرصت نمی‌کنیم بستری‌های قبلی را مرخص کنیم تا بستری‌های جدید را پذیرش کنیم.

۶۴ جانباخته کادر درمان در بیمارستان‌های دولتی

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه با یک ضایعه عمیق مواجه هستیم، تصریح کرد: تا الان فقط در بیمارستان‌های دولتی ۱۵ هزار و ۸۴ نفر علائم بیماری کووید۱۹ پیدا کردیم و تا دیروز صبح ۹۹۸۶ نفر از کادر درمان تنها در بیمارستان‌های دولتی با تست مثبت کرونا مواجه شدند، این در حالی است که ۶۴ نفر دکتر و پرستار و پیراپزشک تنها در بیمارستان‌های دولتی جان خود را از دست داده‌اند. متاسفانه براساس مشاهداتم تنها در بیمارستان بوکان ۴۰ نفر در قرنطینه بودند. برخی از این عزیزان مدت‌ها است که کودکان و پدر و مادر خود را ندیده‌اند.

شرایط سخت کادر درمان

وی با اشاره به نوجوانان و جوانان که اکثرا موارد بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، بیان کرد: اگر به خودتان رحم نمی‌کنید به کادر بهداشت و درمان رحم کنید؛ بعدا اگر پرسنل نباشند خودتان به مشکل خواهید خورد. در بازدیدم از شهر بوکان دیدم که پرستاران در این بحران ماهی ۲۳۰ ساعت کار می‌کنند آنهم با آن شرایط سخت و پوشیدن لباس محافظتی که بر تن کادر درمان است.

حریرچی تاکید کرد: اینکه برخی محدودیت‌ها بازگردد اجتناب ناپذیر است. همانطور که ستاد ملی کرونا با ماهیت شهرستانی تصویب کرده است، اکنون ۶ استان به علاوه استان تهران درخواست‌هایی در این زمینه داشتند. این محدودیت‌ها در استان‌هایی مانند آذربایجان غربی اعمال شده است و مساجد، سینماها، مدارس و... با این اختیارات تعطیل شده است.

ماسک بزنید

وی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می‌کرد،‌ مهم‌ترین اقدام محافظتی مردم را استفاده از ماسک خواند و تصریح کرد: به محض خروج از خانه باید از ماسک استفاده کنند. رعایت نکات بهداشتی، بازی نکردن با ماسک و... بسیار مهم است. از مردم می‌خواهم به هیچ عنوان از منزل خارج نشوند مگر اینکه خروج از خانه با هدف اقتصادی باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
دیروز که می گفتین وضعیت تهران سفید مایل به زرده! دروغ گو کم حافظه است!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
شما لطف کن ماسک بزن ونکات پیشگیرانه رو رعایت کن به جای تیکه انداختن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
پس كجا رفت ادب؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
منظورش تخم مرغ بوده، زرده اش خونی از آب در اومد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
آقا دروغ یاهرچیزدیگر لطفا ماسک بزنیم همه.والاکارسختی نیست و ارزش داره که بیمار نشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
به هیچ وجه از خانه خارج نشوید. بانکها و ادارات فول تایم باز دورکاری رو حذف کردی اگه فرمول جعفرطیار رو بلدی به مام بگو روزی سه چهار وعده طی الارض لازمیم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
تناقض گویی ها مسبب عدم رعایت مردم شده است ابتدای اوج بیماری ایشون فرمودند ماسک زدن لازم نیست فقط بیمارها بعدا نمودار آوردند فرمودند ما در تاریخ فلان به سراشیبی کاهش و اتمام میرسیم بعدا فرمودند سفر نروید در عید و در پایان اردیبهشت ان شاا... مساعد است میروید بعدا فرمودند با گرمای هوا از بین میرود و یا کاهش محسوس میابد بعدا فرمودند که از پاییز بیماری عادی میشه مثل سرماخوردگی بعدا فرمودند ناقل سالم و هزار فرمایش دیگر که با گذر زمان فرمایشات ضد آن فرمایشات قبلی فرمودند در نتیجه تناقض گویی ها به شعور مردم توهین و بازی کرد نتیجه شد امروز و عملکرد مردم...وقتی وزارت فرهنگ نتونسته فرهنگسازی کنه که آقا عطسه سرفه میکنی جلوی دهنتو بگیر واقعا برای فرهنگ باید گریست و سوال که اصلا چیکار میکنه کارش چیه این وزارت فرهنگ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
اگر همه جاهارو تعطیل کنید یا قرنطینه کنید روزی ۱۰ نفر هم فوت نمیکند همه جا باز هست معلوم همه میمیرم اگر این طوری باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
باید به ماسک عادت کنیم مثل لباس پوشیدن چاره ای نیست
لیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
بنظرم رعایت کنیم ب نفع خودمون و عزیزانمونه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
مگه یه ماسک زدن چیه که اینقدر بحث میکنید مردم،

بیچاره کادر درمان! چه گناهی کردن با این بیخیالی های شما
ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
مسئولین اینقدر شعور ندارند که حد اقل امسال که ویروس کرونا بی رحمانه دست به کشتار مردم زده جابجایی مستاجران را ممنوع اعلامنموده و بطور خودکار تمام اجاره نامه ها تمدید شود بدون هیچ بهانه ای امسال متاجران جا بجا نشوند که هر روز چندین نفر که کسی نمیداند به کرونا آلوده هستند با نه برای اجاره و بازدید به منازل همدیگر میروند این رفت و آمد ها آیا به پخش شدن کرونا کمک نمیکند و خانه به خانه را آلوده به کرونا میکند و در ضمن قیمت های نجومی اجاره مسکن را هم بخاطر نبود مشتری جهت اجاره قیمتها کاهش پیدا میکند با این کار هم مردم از بیماری کرونا در امانند وهم مسکن ارزان میشود چون تقا طایی نیست . لطفا کمی به این مسعله فکر کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
ماسک ماسک ماسک ماسک ماسک قسم به تمام مقدسات ماسک بزنید
د.ن.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
متاسفانه بیشترین مشگل از مراسم ازدواج ها است که اصلا موارد پیشگیرانه رعایت نمیشود ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
ماسک حتی یه ماسک پارچه ای اینقدر سخته زدنش!!! واقعااا مایه تاسفه که مردم اینقدر بیخیالند ..با اینکه جان شون در خطره
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سایت غنی سازی نطنز پرونده اکبر طبری هشام الهاشمی سند همکاری 25 ساله ایران و چین
آخرین اخبار