بازدید 8561
کاخ سفید:

ترامپ طرح محدودیت اختیارات جنگی را وتو می‌کند

کاخ سفید در نامه‌ای به مجلس نمایندگان اعلام کرده است که رئیس‌جمهور آمریکا طرح محدودیت اختیارات جنگی را وتو می‌کند.
کد خبر: ۹۵۵۳۱۶
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۲ 29 January 2020
به گزارش تابناک به نقل از فارس، کاخ سفید روز سه‌شنبه با ارسال نامه‌ای به کنگره آمریکا، اعلام کرده است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا طرح محدودیت اختیارات جنگی رئیس‌جمهور را که قرار است در سنا بررسی شود، وتو می‌کند.

بر اساس این طرح، نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا مجوز جنگی سال ۲۰۰۲ را که به رئیس‌جمهور اختیار داده بود برای مقابله با «تهدیدات» برآمده از عراق به این کشور حمله کند، لغو می‌کنند. نمایندگانی که این طرح را ارائه کرده‌اند، می‌گویند هدف از آن این است که ترامپ نتواند از مجوز سال ۲۰۰۲ برای اقدام نظامی علیه ایران سوء استفاده کند.

با این وجود، در نامه کاخ سفید ادعا شده است که تصویب این طرح، توان واشنگتن برای مقابله با «تهدید ایران و نیرو‌های نیابتی ایران» را کاهش می‌دهد.

دولت آمریکا همچنین استدلال کرده است که از آنجا که نیرو‌های هوادار ایران در عراق فعالیت دارند و این مجوز هم برای مقابله با «تهدیدات» عراق صادر شده، بنابراین کاخ سفید می‌تواند از آن برای اقدام نظامی علیه ایران و متحدانش استفاده کند.

کاخ سفید با بیان اینکه لغو این مجوز امنیت ملی آمریکا را در معرض خطر قرار می‌دهد، عنوان کرده است: «اگر طرح H.R. ۲۴۵۶ به رئیس‌جمهور ارائه شود، مشاوران ارشد او به وی توصیه می‌کنند که او آن را وتو کند.»

این طرح پیش از این در مجلس نمایندگان تصویب شده و قرار است به زودی در سنا بررسی شود.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی