«بورس تابناک» در گفت و گو با کارشناس بازار سرمایه بررسی کرد؛
کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد خزنده دلار نیمایی که منجربه افزایش نرخ و مبلغ فروش محصولات عمده شرکت‌های بورسی می‌شود در کناربه ثمر نشستن طرح‌های توسعه و امکان افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی محرک‌های بازار سرمایه برای تدوام روند صعودی است.
کد خبر: ۹۵۲۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۵ 17 January 2020

پیش بینی بورس تهران در ۲ ماه پایانی سال/ دلایل جهش شاخص کل بورس پس از سقوط هیجانی/ راهکاری برای بهره مندی سهامداران در مواقع ریزش بازار

تابناک اقتصادیکارشناس بازار سرمایه گفت: رشد خزنده دلار نیمایی که منجربه افزایش نرخ و ‌مبلغ فروش محصولات عمده شرکتهای بورسی می شود در کناربه ثمر نشستن طرح های توسعه و امکان افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی محرک های بازار سرمایه برای تدوام روند صعودی است.

امیر مهدی صبائی در گفت و گو با خبرنگار بورس تابناک در خصوص دلیل روند صعودی شاخص بورس پس از سقوط اخیر و تحریم های جدید، گفت: توجه به انتشار خبر شهادت سردار سلیمانی و پیش بینی آغاز تنش در منطقه، شاخص بورس با فشار فروش در ایتدا افت نسبتا شدیدی را تجربه کرد، پس از چند روز و با شلیک موشک توسط ایران به پایگاه نظامی امریکا، فشار فروش افزایش یافت و البته نهاد ناظر از طریق رایزنی با حقوقیهای بزرگ بازار و استفاده از ابزارهای قانونی مثل محدود کردن دامنه نوسان سهام، نسبتا توانست این بحران را مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه لیکن بعد از پاسخ موشکی ایران و اظهار نظرهای طرفین کم کم ابهامات رفع شد و طبق انتظار شاخص ابتدا به سقف قبلی خود بازگشت و روند صعودی قبل از شهادت سردار سلیمانی را از سر گرفت، اظهار کرد: یک دلیل مهم برای این روند صعودی، رشد خیزشی قیمت ارز نیمایی است که متعاقبا منجربه افزایش نرخ و ‌مبلغ فروش محصولات عمده شرکتهای بورسی اعم از صادرات محورها، شرکت ها  با فروش داخلی و بورس کالا خواهد شد.

صبائی ادامه داد: به نظر می رسد با توجه به شرایط خاص کشور به لحاظ درآمدهای ارزی و رشد تدریجی دلار اسکناس و حواله و نیما، روند صعودی شاخص کماکان دور از ذهن نباشد به ویژه آنکه  بزرگترین شرکتهای بورسی کشور در صنایع شیمیایی و فلزی و معدنی هستند که مستقیما از افزایش نرخ ارز تاثیر می پذیرند.

وی افزود: در کنار این موضوع نزدیک شدن به بهره برداری از طرح های توسعه و رشد تولید و سودآوری برخی شرکت ها نیز مزید بر علت بوده، همچنین ضوابط و مقررات مربوط به افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی داراییهای ثابت با معافیت مالیاتی نیز از دیگر عوامل موثر بر امکان‌ ادامه روند صعودی شاخص است.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این مطلب که البته این دلایل لزوما به معنای تکرار جهش شاخص با شیب سالهای ۹۷ و ۹۸ برای سالهای بعد نیست، اذعان کرد: به نظر می رسد روند کلی فعلا صعودی باشد.

صبائی با تاکید بر لزوم توسعه بیش از پیش برخی ابزارها در بازار سرمایه، با بیان اینکه در کل توسعه ابزارهایی که در بازارهای مالی پیشرفته دنیا وجود دارد (مانند فروش استقراضی) می توانند به توسعه بازار سرمایه ایران نیز کمک کنند، خاطر نشان کرد:  short-sell یا همان فروش استقراضی این امکان را برای سهامداران فراهم می آورد تا بتوانند از افت شاخص و قیمت سهام نیز بهره مند شوند، علاوه بر این از دیگر مزایای فروش استقراضی امکان مدیریت ریسک کاهش ارزش پرتفوی در‌ مواقع ریزش بازار بوده و به زودی بسترهای لازم برای معامله این ابزار در بورس ما هم فراهم خواهد شد.

وی در ادامه افزود: همان گونه که بیان شد، صنایع اصلی و تشکیل دهنده شاخص کل بورس، صنایع شیمیایی، فراورده های نفتی، فلزی، معدنی و بانکی هستند که عمدتا از شرایط تورمی و رشد ارز منتفع می شوند بنابراین با تثبیت قیمت ارز نیمایی و‌ رشد تدریجی آن می توان انتظار ادامه روند صعودی برای آنها را داشت؛ نگاه حمایتی دولت و ثبات در تصمیم سازی ها هم عامل مهم دیگری هست که باعث ایجاد نگاه مثبت به بازار سرمایه و جلب اعتماد سرمایه گذاران شده است؛

صبائی در خصوص پیش بینی شاخص کل تا پایان سال نیز گفت: حدود دو‌ ماه تا پایان سال باقی مانده و پیش بینی رقم شاخص تا پایان سال آسان نیست؛ با این حال  چنانچه ریسک سیستماتیک جدیدی بازار را تهدید نکند، رشد ۱۰ الی ۱۵ درصدی شاخص دور از ذهن نیست، هر چند ممکن است این رشد خطی نباشد و شاخص در مواقعی دچار فراز و فرود شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزایش اعطای اعتبار به مشتریان را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و تصریح کرد: افزایش اعتبار قدرت نقدینگی سرمایه گذاران را برای خرید سهام افزایش داده و در مواقع ریزش هیجانی بازار مانند رویداد اخیر، در به تعادل رسیدن بازار کمک می کند که اقدام و واکنش مناسبی از سوی نهاد ناظر تلقی می شود البته افزایش اعتبار مشتریان بطور طبیعی موجب افزایش ریسک هم می شود که نباید از آن غافل بود.

صبائی در مورد افزایش ساعات معاملات بازار، چند سال قبل شاهد بودیم نیم ساعت به زمان معاملات افزوده شد؛ در شرایط کنونی نیز با توجه به تشدید خوشبینی به بازار سرمایه و رشد حجم معاملات، میتوان موضوع را بررسی کرد، از نگاه سرمایه گذار می تواند افزایش ساعات معاملات مثبت باشد، ولی باید به مسئولیت های نظارتی سازمان بورس و ارکان آن یعنی شرکت بورس تهران و فرابورس نیز توجه کرد و در نظر داشت از منظر نرم افزاری و سخت افزاری چقدر اتخاذ این تصمیم می تواند عملیاتی باشد.

پیش بینی بورس تهران در ۲ ماه پایانی سال/ دلایل جهش شاخص کل بورس پس از سقوط هیجانی/ راهکاری برای بهره مندی سهامداران در مواقع ریزش بازار

افزایش مشارکت سهامداران حقیقی در معاملات بورس تهران

بررسی ارزش معاملات خرد در هفته ای که گذشت با ثبت رقم 125138 میلیارد ریال حکایت از افزایش مشارکت سهامداران حقیقی دارد ، این رقم در هفته قبلی 91734 میلیارد ریال بوده، کمترین مشارکت حقیقی مربوط به روز شنبه و بیشترین مشارکت را در روز سه شنبه شاهد بودیم.

به گزارش نبض بورس، شاخص کل بورس اوراق بهادار در آخرین روز معاملاتی هفته ای که گذشت با 45637 هزار واحد افزایش معادل 90 / 12 درصد از ارتفاع 353 هزار و 807 واحدی به کانال 399445 واحدی رسید.

شاخص کل هم وزن با 13843 واحد افزایش معادل  80 / 12 درصد  رقم 122017  واحد را به نمایش گذاشت، شاخص بازار اول با 33270 واحد افزایش معادل 13.11 درصد به کانال 286972   واحدی صعود کرد و شاخص بازار دوم با 92359 واحد افزایش معادل 12.57 درصددر ارتفاع 827378 واحدی ایستاد.

ارزش کل معاملات با افزایش 33.72 درصدی بیش از 149793   میلیارد ریال بود که نسبت به هفته قبل 72 /33   درصد افزایش داشت، حجم معاملات نیز با افزایش 12.91 درصدی رقم 27689   میلیون سهم گزارش شد و دفعات معاملات نیز با بیش از 2 میلیون و 151 هزار 25 /  54 درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

از صندوق های سرمایه گذاری چه خبر؟

ارزش معاملات صندوق های سرمایه گذاری نیز با ثبت رقم 12437 میلیارد ریال نسبت به هفته گذشته رشد 5.60 درصدی را نشان داد و حجم 1207 میلیون واحدی این صندوق ها نیز نسبت به هفته گذشته رشد 6.58 درصدی را داشته است حال آنکه ارزش معاملات این صندوق ها در هفته گذشته 11788 میلیارد ریال برآورد شده و حجم معاملات نیز ۱۱۳۳ میلیون واحد بوده است.

کاهش 60 درصدی ارزش معاملات بازار بدهی

در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد 200 هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از 216 میلیارد ریال معامله شد حال آنکه هفته گذشته خجم معاملات این بازار ۶۰۰ هزار برگه و ارزش معاملات نیز بیش از ۶۳۴ میلیارد ریال بود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۲
م.م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
از بخش اقتصادی تابناک درخواست دارم خبرها و تحلیل های مربوط به بازار بورس رو بیشتر پوشش بده
با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
ارزش پول ملی داره روز به روز کمتر میشه رکود و بیکاری داره رکورد میزنه اونوقت بورس فرمایشی سود ده میشه.
از ماه پیش تا الان دلار حداقل ۱۵۰۰ تومن گرون شده یعنی حدودا ۱۱ درصد از ارزش پول ملی کم شده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
اوضاع اقتصادی هرگزاینقدرخراب نبوده هرلحظه امکان داره جنگ شروع بشه دراین شرایط بحرانی بورس محکوم به سقوطه و ازعددسازی هم دیگه کاری ساخته نیست !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
بورس ازفردا مثل ابشار نیاگارا سقوط میکنه از تحلیل ها وپیش بینی های سفارشی هم کاری برنمیاد !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
فکر کنم تگر روزی ۵۰۰۰ واحد ضرب در ۶۰ روز میشه ۳۰۰ هزار بعلاوه ۴۰۰ هزار واحد امروز آخر سال بورس ایران قله ۷۰۰ هزار فتح خواهد کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
" لزوم توسعه بیش از پیش برخی ابزارها در بازار سرمایه، با بیان اینکه در کل توسعه ابزارهایی که در بازارهای مالی پیشرفته دنیا وجود دارد (مانند فروش استقراضی) می توانند به توسعه بازار سرمایه ایران نیز کمک کنند
short-sell یا همان فروش استقراضی این امکان را برای سهامداران فراهم می آورد تا بتوانند از افت شاخص و قیمت سهام نیز بهره مند شوند"

دقیقا کار ساز است
موسوى راد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
هنوز قيمت ها خيلى پايين است قيمت هاى فعلى مخصوصا سهام شركت هاى قديمى تا دوبرابر فعلى جادارد
کارشناس سهام با ده سال سابقه
|
United Kingdom
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
سهام شفن بازدهی 55 % درصدی ظرف 40 روز اینده را دارد
به ترازنامه ان توجه کنید سود سازی ان به ازای 100 تومان 78 تومان است و قیمت اکنون سهم 9700 تومان است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
بورس بای بای
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
باز که اومدی!!! یه جمله تکراری رو مرتب کامنت می نویسی فکر میکنی کار مهمی کردی؟!! عزیزم دلارات گرون نمیشه زور نزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
بورس حداقل ۱۲۰ هزار واحد حباب داره ، فعلا عده اماتور جو گیر شدن و وادد بورس شدن کیه باشه همون چند غاز سرمایه رو به باد بدن ؟؟
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
این تحلیل ها برای دلالان سنگین اومده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
میدانی چرا حباب دارد برای اینکه تو از بورس هیچ سهمی نداری
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
همونطور که گرونی حباب نیست و واقعیه گرونیه قیمت سهامم بعدها می فهمی که بی دلیل نبوده . الان با این گرونی کی می تونه شرکت بزنه هر شرکتی بوده همین قدیمی هاست و سهاماشونو بخری راحت تر صاحب کارخونه می شی تا یه کارخونه بزنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
شما نگران نباش... دلاراتو نگه دار انشالله موقع شما هم میرسه!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
همش حبابه، چون کل مملکت رو حبابه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
با شروع شدن بازار باز بانکی یقینا سودسپرده های بانکی افزایش پیدامیکند ونقدینگی های سرگردان به بانکها سرلزیر میشه ومقداراندکی از تورم کاسته میشه روز ۳۰ دی ماه یعنی دو روز دیگر نگاه کنید به گزارش بورس هدفبانک مرکزی راهیچکس هنوز سر درنیاورده دو روز دیگراین پیام رالطفا نگات کنید
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
بورس شفاف بهتر از هزاران بانک غیر شفاف است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
خدا به داد سرمایه گذاران بورس که سرشون رو مثل کبک لای برف کردن برسه ...روزی رو میبینم که بهشت زهرا نوبت یکماهه برای دفن و کفن میده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
فکر کنم تو به علت حسادت بیش از حدزودتر از همه به دفن وکفن وچالت کنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
الهی چه ادم خوبی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
ادبیات کامنت شما ناشی از کم اطلاعی و عدم شناخت است... تا زمانی که آدمهایی مثل شما، کم اطلاع باشند کامنت های سخیفی مثل همینی که نوشتید پیدا میشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
داداش ، بورس در حال حاضر و در گذشته و در آینده همیشه روبه رشد هستش نه بخاطر رشد شرکت ها و صنعت و اقتصاد، بلکه فقط به خاطر ورشکستگی اقتصتادی و تورم هه و ابرتورم هایی که بوجود میاد ارزش ریالی همیشه رو به رشد هستش اما ارزش ارزی(دلاری و یورویی) رو به کاهش یا بر ثابت هست. پس همیشه بهتر از ریال هست.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
سلام. بهترین بازار در این شرایط بورسه.
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
بورس در ایران دقیقا مثل شرکت های هرمی می مونه آنهایی که سود می کنند سرمایه کسانی که ضرر داده اند را جذب کرده اند!!! چون شرکت ها هیچ گونه سوددهی قابل ملاحظه ای ندارند. بورس و تبلیغاتی که برای آن می شود فقط برای جذب نقدینگی های مردم است تا در پایان سال بتوانند حقوق های نجومی و پاداش های نجومی خودشان را پرداخت کنند !!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
چند سالته عمویی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
بورس بازها از این ببعد برن کفتر بازی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
تابحال دیدید حتی یک کارشناس درموردحبابی بودن بورس نظربده؟!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
ممنوع کردن
ناسناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
بورس يعنى پول در صنعت كذاشتن بورس يعنى از زياد كار يعنى كاهش رنج كارگر بورس در كشور ما يك عيب بزرك دارد پاداش سنگين اعضاء هيات مديره شركت ها كه حتى بقدر يك كارگر ساده كار نميكنند . اگر سود كمى بيشتر شود بهتر گاو صندوق براى پس انداز است
ه خدمت به ميهن هم بحساب ميايد
هاشم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
بورس توسط دولت دارد حمایت میشود به این دلیل شرکتها قوی شوند وسهام بفروشند ونقدینگی داشته باشند تادراین تحریمها تولید داشته باشند اگر هم روزی شاخص اصلاح خورد نترسی دوباره می رود بالا .اصلا نگران نباشید زرنگ کسی هست که توی این بازار پولش را چند برابر کند .پس بشتابید که عقب نیفتید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار پنومونی ایرج حریرچی محسن طاهری حسنی مبارک نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده
آخرین اخبار