بازدید 3023

خواب زیاد موجب سکته مغزی می‌شود

کد خبر: ۹۴۳۹۸۵
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸ 14 December 2019

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد: خواب بیش از ۹ ساعت ممکن است خطر سکته مغزی را افزایش دهد.

به گزارش ایسنا، در این بررسی آمده‌ است: زیاده‌روی در خواب می‌تواند خطر سکته مغزی را بیشتر کند.

گروهی از محققان چینی به مطالعه روی ۳۱ هزار و ۷۵۰ زن و مرد با میانگین سنی ۶۲ سال پرداخته و مدت زمان شش سال آنان را تحت کنترل قرار دادند. همچنین وضعیت جسمی این افراد و مدت زمان خواب آنان مورد بررسی قرار گرفت.

محققان دریافتند: در مقایسه با مدت هفت تا هشت ساعت خواب در شبانه‌روز خوابیدن بیش از ۹ ساعت می‌تواند خطر سکته مغزی را حدود ۲۳ درصد افزایش دهد. همچنین خواب کمتر از شش ساعت تاثیری بر احتمال بروز سکته مغزی ندارد.

همچنین در این مطالعه مشخص شد: چرت زدن بیش از ۹۰ دقیقه در طول روز ممکن است خطر سکته مغزی را حدود ۲۵ درصد افزایش دهد. علاوه بر این، افرادی که در طول شب بیش از ۹ ساعت می‌خوابند و در طول روز بیش از ۹۰ دقیقه چرت می‌زنند با خطر ۸۵ درصدی ابتلا به سکته مغزی روبرو هستند.

محققان چینی با در نظر گرفتن فاکتورهایی از قبیل استعمال سیگار، مصرف مواد الکلی، میزان فعالیت بدنی، سابقه خانوادگی سکته مغزی، شاخص توده بدنی و دیگر فاکتورهای موثر بر سلامت نسبت به تاثیر میزان خواب بر خطر بروز سکته مغزی نتیجه‌گیری کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، دلیل تاثیر خواب زیاد بر سکته مغزی مشخص نیست، اما به گفته محققان مدت زمان خواب طولانی با افزایش التهاب مرتبط است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه
آخرین اخبار