کد خبر: ۹۱۸۰۰۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵ 14 August 2019
عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی گفت: مشکل اصلی جهان تغییر اقلیم است و ۱۰ سال برای اصلاح این مسیر فرصت داریم.

مسعود مولانا در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه وجود یک جنگل در هر کشور نعمت بزرگی است، اظهار کرد: کارکرد جنگل‌ها در اکوسیستم طبیعی کشور تاثیر گذار است.

وی با اشاره به اینکه جنگل‌های هیرکانی شمال کشور، جنگل‌هایی هستند که چند میلیون سال قدمت داشته و از عصر یخبندان زمین عبور کردند و در حال حاضر ذخیره گاه ژنتیک جهان هستند یعنی اهمیت جهانی دارند، تصریح کرد: مشکل اصلی جهان تغییر اقلیم بوده که براساس آمار‌های دانشمندان وارد دهه صفر شدیم و ۱۰ سال فرصت برای اصلاح مسیر داشته تا با کاهش حجم تولید دی اکسید کربن، تغییرات اقلیمی بهبود پیدا کند.

نیمی از جنگل‌های شمال دود شده است

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه متاسفانه در سال‌های اخیر بخشی از جنگل‌های هیرکانی را براساس آمار سازمان جنگل‌ها از دست دادیم، گفت: از ۴۰ سال قبل تاکنون حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده و این به معنای این است که نیمی از جنگل‌های شمال دود شده است.

مولانا خاطرنشان کرد: به علت بی توجهی‌ها نسبت به کارکرد جنگل‌های شمال کشور و تبدیل آن به ویلاسازی‌های گسترده، تخریب اراضی جنگلی، باغ و جنگل، آتش سوزی‌ها، قاچاق چوب، تغییر کاربری، تصاحب اراضی جنگلی توسط نهاد‌های مختلف و چرای دام خارج از ظرفیت عواملی برای تخریب جنگل‌های هیرکانی در مازندران است.

وی افزود: از لحاظ وسعت و کیفیت، جنگل‌های هیرکانی شمال کشور به یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده یعنی ۱۰ درصد آن پایدار و ۹۰ درصد آن غیرپایدار است.

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور اولین کارکرد جنگل‌ها را ذخیره سازی آب به واسطه پوشش گیاهی بسیاری که دارند، دانست و گفت: این پوشش‌های گیاهی، آب باران را در خود ذخیره می‌کند، سرعت آب را در ارتفاعات کم و آرام آرام در دل زمین جای گرفته و ما در پایین دست به صورت چشمه سار‌ها و رودخانه‌ها می‌بینیم.

مولانا با بیان اینکه به طور طبیعی جنگل تراشی‌ها در بالا دست موجب شده تا در پایین دست شاهد سیل باشیم، تصریح کرد: بارانی که می‌تواند برای ما یک نعمت باشد در حال حاضر با کمی شدت در برخی از شهر‌های مازندران مانند نوشهر، تنکابن، گلوگاه، بهشهر و نکا با جنگل تراشی در بالادست سیل رخ می‌دهد.

وی در ادامه بیان کرد: دومین کارکرد جنگل تولید اکسیژن است و در هر هکتار جنگل در یک سال ۲ و نیم تن اکسیژن تولید می‌کند بنابراین جنگل‌هایی که در شمال کشور داریم نیاز ۱۸ میلیون نفر انسان به اکسیژن را تامین می‌کنند.

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور افزود: ارزش اقتصادی جنگل فقط از منظر تولید آب، ۱۵برابر بیشتر از ارزش چوب است به طور مثال ارزش قیمت یک درخت ۵۰ میلیون تومان باشد، ارزش تولید آن ۵۰ میلیارد تومان است یعنی آن چنان ارزشی دارد که قابل قیمت گذاری نیست.

مولانا با اشاره به اینکه براساس شاخص سازمان ملل، کشور‌هایی که حداقل ۲۵ درصد آن‌ها دارای پوشش جنگلی هستند فقیرند، بیان کرد: ایران دارای ۸ درصد پوشش گیاهی بوده بنابراین حفاظت از این پوشش گیاهی امری بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه سومین کارکرد جنگل ترکیب کربن است، گفت: وقتی اندام‌های درخت در دل خاک ذخیره می‌شود، ترکیب دی اکسید کربن را به همراه دارد و همراه میکروب ارگانیسم ها، ماسه‌ای جنگلی را به نام هوموس تولید می‌کند که خاک غنی برای بارآوری جنگل است.

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور تصریح کرد: وقتی جنگل تراشی می‌کنیم و زمین را شخم می‌زنیم، دی اکسید کربنی که هزاران سال در دل خاک جنگل ذخیره شده بود، آزاد می‌شود.

مولانا آزاد شدن دی اکسید کربن در جنگل را خیانت بزرگی دانست و گفت: این کار در بهداشت سرزمینمان، جنگل و هم پوشش گیاهی، یک جنایت تصاعدی است.

وی گفت: خاک مرغوب جنگل باارزش‌ترین کالا است، ما ۳۰ تا ۵۰ سانت خاک مرغوب جنگل داریم و درختان از این خاک محافظت می‌کنند که این ذخیره میلیون ساله باعث بارآوری جنگل و جلوگیری از تخریب آن است.

یک دوازدهم فرسایش خاک جهان، سهم ایران است

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور اظهار کرد: حدود ۲۴ میلیارد تن، آمار فرسایش خاک در طول یک سال را بوده که سهم ایران حداقل ۲ میلیارد تن است یعنی یک دوازدهم فرسایش خاک جهان، سهم ایران است.

مولانا بیان کرد: یک سانتی متر مکعب خاک در محیط مناسبی مثل شمال، ۷۰۰ سال زمان می‌برد که تولید شود و در محیط‌های نامناسب ممکن است هزار و ۵۰۰ سال زمان ببرد.

وی تصریح کرد: ما تولید میلیون ساله خدادادی را به راحتی با بی توجهی و جنگل تراشی ازبین می‌بریم و زمانی خاک اراضی جنگل را از دست دهیم، هم آب جذب نمی‌شود و هم فرسایش خاک را خواهیم داشت.

قاچاق بسیار گسترده در جنگل‌های شمال

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه وقتی منابع آبی کم باشد می‌توان آن را وارد یا شیرین سازی کنیم، اما خاک را نمی‌توان میلیون‌ها تن وارد کرد، افزود: طبق فرمایشات رهبری کسی، حق ندارد به جنگل تعارض کند؛ تصویب طرح تنفس جنگل تا عمل و اجرای آن طی دو سال گذشته فاصله دارد؛ متاسفانه ما هرساله با قاچاق بسیارگسترده در جنگل‌های شمال مواجه ایم.

مولانا با اشاره به اینکه با این کار نه تنها جنگل‌های هیرکانی را حفظ نمکنیم بلکه همین مقدار را از دست خواهیم داد، خاطرنشان کرد: در ۶۰ سال گذشته در مازندران با کاهش ۲۰ درصدی باران مواجه هستیم، اما سیل ۵۰ برابر بیشتر شده که نتیجه جنگل تراشی‌ها است.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۷
بانام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
چقدر خوب بود ایشان آنقدر جسارت داشت که تخریب جنگلها را که همه ما شاهدش هستیم را تمام و کمال گردن طبیعت نمی انداخت البته منظور ایشان از تغییرات اقیمی همان تغییرات در مغز کسانی بود که جنگل را با ارث پدرانشان اشتباه گرفتند و تا توانستند برای منافع شخصی درختان را قلع و قمع کردند و میلیاردها تومان پول باد آورده را تصاحب کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
خوشحال باشند حضرات گیلان و مازندران وقتی با تصویب منع استفاده از منابع جنگل های شمال (برای مقابله با جنگل زدائی ) مخالفت کردند . mission complete
ناشناس
|
Czech Republic
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
دودش کردید
حسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
لعنت خدا بر جنگل خواران که از آقازاده ها هم قطعا هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
کار اون 4درصدی هاست با دلالانی که فامیل شدن!
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
"عدم بی توجهی"!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
تابناک
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
تابناک: درست شد. سپاس از توجه شما
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
داریوش اسدزاده شهید رجایی پگاه آهنگرانی هفته دولت شهید باهنر فاطمه عبادی امیرتوحید فاضل عصر جدید حوزه های انتخابیه قزوین