گزارش «بورس تابناک» از نبض تالار شیشه‌ای حافظ؛
کاهش قیمت دلار که موجب سرازیر شدن نقدینگی از بازار ارز به بورس تهران شده، دماسنج بازار سرمایه را در آستانه عبور از کانال ۲۳۱ هزار واحدی قرار داده و به نظر می‌رسد علی رغم اصلاحات قابل پیش بینی در روند صعودی شاخص کل به زودی شاهد قرار گرفتن شاخص در کانال ۲۵۰ هزار واحدی باشیم.
کد خبر: ۹۰۴۵۴۱
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶ 10 June 2019
تابناک اقتصادیشاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه بیستم خردادماه ۹۸، با افزایش ۴۵۸ واحدی معادل ۰.۲۰ درصد به رقم ۲۳۰ هزار و ۲۶۷ واحد رسید. این در حالی است که روز گذشته نیز شاهد رشد ۲۹۲۰ واحدی معادل ۱.۲۹ درصد نماگر کل بورس بودیم.

به گزارش بورس تابناک؛ امروز تالار شیشه‌ای در سومین روز کاری هفته، شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود؛ به گونه‌ای که، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۱۳۰ واحدی معادل ۰.۲۰ درصد به رقم ۶۵ هزار و ۲۵۰ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۸۹۰ واحدی معادل ۱.۵۹ درصد، عدد ۵۶ هزار و ۸۶۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۶۱۱ واحدی معادل ۱.۵۹ درصد به رقم ۳۹ هزار و ۷۰ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۶۰۰ واحد افزایش معادل ۰.۲۳ درصد را رقم زد و به سطح ۲۶۱ هزار و ۴۲۸ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۳۵۷ واحد افزایش معادل ۰.۲۱ درصد به رقم ۱۷۰ هزار و ۹۹۲ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۸۲۱ واحد افزایش معادل ۰.۱۸ درصد همراه بود و عدد ۴۵۲ هزار و ۳۰ واحد را به نمایش گذاشت.  

حرکت نقدینگی از بازار دلار به بورس/ ارزش معاملات بازار سرمایه ۲۷۰۰ میلیارد تومان
در معاملات امروز بازار سرمایه، نماد معاملاتی همراه متعلق به شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۵۲ واحد، نماد رمپنا متعلق به گروه مپنا (سهامی عام) با ۲۱۹ واحد، نماد اخابر متعلق به مخابرات ایران با ۱۴۸ واحد، نماد رانفور متعلق به خدمات‌انفورماتیک با ۱۰۹ واحد، نماد دعبید متعلق به لابراتوارداروسازی دکترعبیدی با ۷۲ واحد، نماد شبهرن متعلق به نفت بهران با ۶۴ واحد و نماد وپارس متعلق به بانک‌پارسیان با ۶۰ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.
 
در مقابل، نماد معاملاتی جم متعلق به پتروشیمی جم با ۱۶۸ واحد، نماد مبین متعلق به پتروشیمی مبین با ۱۱۲ واحد، نماد فولاد متعلق به فولاد مبارکه اصفهان با ۹۲ واحد، نماد وغدیر متعلق به سرمایه‌گذاری‌غدیر هلدینگ با ۸۵ واحد و نماد فارس متعلق به صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۷۷ واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد نماگر کل بورس داشتند.

امروز شاهد خرید‌های حقوقی‌ها در نماد‌های شاخص سازی همچون فولاد بودیم که متاثر از اخبارمثبت در خصوص دیدار روسای جمهور امریکا و چین بود که امیدواری‌ها در خصوص توافق بین این دو کشور و کاهش فشار بر کامودیتی‌ها و حرکت رو به رشد سهم‌های بنیادی را افزایش داده است.

به گزارش بورس تابناک، معاملات امروز بورس تهران در حالی با صفوف تقاضا و خرید آغاز شد که پس از ساعتی شاهد فشارعرضه در نماد‌های مختلف بودیم که بیشتر ناشی از ترس سهامداران از قرار گرفتن اکثر نماد‌ها در سقف قیمتی بر اساس تحلیل‌های تکنیکال بود گرچه تحلیل‌های بنیادی در برخی نماد‌ها همچنان موید شرایط مناسب شرکتی برای ورود به برخی نمادهاست.

تداوم فروش حقوقی به حقیقی در نماد مادیرا

در صنایع ماشین سازی اداری ایران نیز ۱۱.۹۵ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۱۹.۶ میلیارد تومان و در قیمت ۱۶۴۲۹ ریال از کد‌های حقوقی به حقیقی منتقل شد و در موسسه اعتباری ملل نیز ۴.۶۵۳ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان و درقیمت ۱۳۷۵ ریال از حقیقی‌ها به حقوقی‌های سهم منتقل شد.

در معاملات امروز ۴۹.۹ برگه سهم لوتوس پارسیان به ارزش بیش از ۱۰.۹ میلیارد تومان و در قیمت ۲۲۰ ریال، در پتروشیمی پردیس نیز ۵ میلیون برگه سهم به قیمت ۱۶۹۸۱ ریال و به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان، در داروسازی فارابی ۲.۶۰۸ میلیون برگه سهم به ارزش ۴.۶ میلیارد تومان و در قیمت ۱۸۰۲۰ ریال، همچنین ۸ میلیون سهام کویر تایر به ارزش بیش از ۵.۳ میلیارد تومان، همچنین ۸۰۰ هزار برگه سهم لابراتورار داروسازی دکتر عبیدی به ارزش بیش از ۲.۶ میلیارد تومان و در قیمت ۳۳۰۰۰ ریال بین کد‌های حقوقی دست به دست شد.

ارزش معاملات بورس تهران امروز بیش از ۱۷۶۶.۴ میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۴ میلیارد و ۸۶۰ میلیون برگه سهم طی ۳۸۶ هزار و ۷۲۷ نوبت معاملاتی بود.

در معاملات امروز گروه خودرو با ۲۶۵ میلیاد تومان و پس از آن نماد‌های شیمیایی با ۱۲۳ میلیارد تومان و بانک‌ها با ۱۰۱ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را در اختیار داشتند.

شاخص صنعت وسایل ارتباطی با ۵۴۹ واحد معادل ۱۰.۱۸ درصد؛ شاخص زراعت با ۱۶۳۸ واحد معادل ۴.۸۹ درصد بیشترین رشد را در بین صنایع مختلف داشتند.

عرضه و تقاضا‌های بورس تهران

امروز نماد معاملاتی بانک‌پارسیان (وپارس)؛ مخابرات ایران (اخابر)؛ قطعات اتومبیل ایران (ختوقا)؛ شرکت ارتباطات سیار ایران؛ (همراه) گروه مپنا (رمپنا)؛ سرمایه‌گذاری ملی‌ایران (ونیکی) و مهرکام‌پارس (خمهر) با بیشترین صفوف تقاضا و خرید مواجه شدند و در مقابل نماد‌های معاملاتی شرکت‌های صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کیان (کیان) پتروشیمی فجر (بفجر) موتورسازان‌تراکتورسازی‌ایران (خموتور)؛ صکوک اجاره خلیج فارس (صفارس ۴۱۲)؛ توسعه‌شهری‌توس‌گستر (وتوس)؛ تولیدکنندگان بورس کالای ایران (تکالا) و شیرپاستوریزه‌پگاه‌خراسان (غشان) با بیشترین صفوف عرضه و فروش مواجه شدند.

رفت و آمد‌های بازار

معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های قطعات اتومبیل ایران (ختوقا ۱)؛ کمباین سازی ایران (تکمبا ۱) و صنایع لاستیکی سهند (پسهند ۱) با توجه به تغییرات بیش از ۵۰ درصدی قیمت سهام به منظور برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توسط ناشر؛ ریخته گری تراکتورسازی ایران (ختراک)، موتورسازان تراکتورسازی ایران (خموتور)، فراورده‌های تزریقی و دارویی ایران (دفرا) جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت‌های مالی، شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران (واعتبار) جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیئت مدیره؛ گروه دارویی سبحان (دسبحا)، پتروشیمی آبادان (شپترو)، صنایع کاغذسازی کاوه (چکاوه)، الکتریک خودرو شرق (خشرق)، سیمان خوزستان (سخوز)، داروسازی اسوه (داسوه) جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت‌های مالی متوقف شدند.

در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های کربن ایران (شکربن)، صنایع خاک چینی ایران (کخاک) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی؛ کارخانجات پارس الکتریک (لپارس) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب. و سازه پویش (خپویش) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت الف؛ شرکت‌های لعابیران (شلعاب)، صنعتی کیمیدارو (دکیمی)؛ داروسازی اسوه (داسوه)؛ صنعتی بهشهر (غبشهر)، گروه صنعتی پاکشو (پاکشو)، گلتاش (شگل)، پاکسان (شپاکسا) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف. باتوجه به تغییرات بیش از ۵۰ درصدی قیمت سهام واطلاعیه منتشر شده در سایت کدال گروه بازگشایی شدند.

همچنین امروز نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری رینگ‌سازی‌مشهد (خرینگ ۱)؛ شفادارو (شفا ۱)؛ ریخته‌گری تراکتورسازی ایران (ختراک ۱)؛ صنایع‌ریخته‌گری‌ایران (خریخت ۱)؛ مهرکام‌پارس (خمهر ۱)؛ پگاه‌آذربایجان‌غربی (غشاذر ۱) تولیدمواداولیه‌داروپخش (دتماد ۱)؛ کاشی تکسرام (کترام ۱)؛ بیمه البرز (البرز ۱)؛ سرمایه گذاری البرز (هلدینگ (والبر ۱) سرمایه گذاری البرز (هلدینگ (والبرح ۱)؛ بانک سینا (وسینا ۱)؛ چرخشگر (خچرخش ۱)؛ سیمان بهبهان (سبهان ۱)؛ سایپاآذین (خاذین ۱)؛ افست (چافست ۱)؛ بیسکویت گرجی (غگرجی ۱)؛ شیشه همدان (کهمدا ۱)؛ کشت و صنعت چین چین (غچین ۱)؛ گسترش‌سرمایه‌گذاری‌ایران‌خودرو (خگستر ۱)؛ قطعات اتومبیل ایران (ختوقا ۱)؛ س. صنایع‌شیمیایی‌ایران (شیران ۱)؛ سیمان خزر (سخزر ۱)؛ شیمی داروئی داروپخش (دشیمی ۱)؛ کاشی پارس (کپارس ۱)؛ سیمان کرمان (سکرما ۱)؛ ایرکا پارت صنعت (خکار ۱)؛ سیمان شمال (سشمال ۱)؛ واسپاری ملت (ولملت ۱)؛ صنایع آذرآب (فاذر ۱) با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام با وقفه همراه شدند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۲
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
نقدینگی در حال حرکت به سمت بازار املاک و حتا خودرو است. در حال حاضر قیمتها در بازار های سرمایه ای بالانس شده و بازارها خودشان را با شرایط جدید مطابقت داده اند. کاهش قیمت دلار به نظر می رسد به دلیل عرضه سکه های سر رسید شده خریداران سال گذشته اتفاق افتاده باشد و به زودی این روند کاهشی متوقف خواهد شد و روند افزایش قیمت دلار تا میانه های کانال 13 هزار هم خواهد رسید. اگر تنشهای سیاسی ایجاد نشود همین حدود قیمت برای بازار فعلی مناسب است و ضمن حفظ ارزش صادرات محصولات به اندازه کافی برای عرضه ارز توسط صاحبان آن نیز جذاب خواهد بود و همین موضوع تعادل بازار را با دخالت حد اقلی دولت میسر می نماید. ایجاد انتظار کاهش شدید قیمتها در شرایط فعلی و با در نظر گرفتن حجم نقدینگی کار درستی نیست و به اعتماد مردم در آینده و وقتی حقیقت رخ می نماید صدمه وارد خواهد کرد. نمونه این عملیات روانی ناشیانه به امید کاهش قیمت درج قیمتهای غیر واقعی برای خودرو ها و کاهش روزانه 20 ملیون از قیمت آنهاست آنهم در شرایطی که طی چند روز اخیر برخی خودروها حتا تا 10 درصد هم گرانتر شده اند!! مراجعه کنید به فیمت خودرو های ام وی ام و چری.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
ببخشید ولی کسی مغز خر باید خورده باشه که از دلار بره به سمت بورس. دلار و سکه پر بازده ترین بازارها هستند. کمااینکه دیدید دلاری که دیروز شد 12800 امروز در این لحظه داره 13250 معامله میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
دقیقا بازار سرمایه میزبان سرمایه های سرگردان است و الان هم زمان رسیدن به مجامع شرکت ها
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
بازار بورس حمایت شود و شرکت ها اطلاعات شفاف را در اختیار مردم قرار دهند هم تولید تقویت می شود و هم پول به سمت تولید می رود و هم مردم سود حاصل از تولید را دریافت می کنند
ناشناس
|
France
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
سرمایه گذاری دربورس ورشکسته یعنی نابودی سرمایه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
حقیر تجربه 10 سالم رو تو چند بند میگم.
1- سبد سهام شرکت دلاری ( صادراتی) و فروش داخلی تشکیل بدید تا هم با بالا رفتن دلار سود کنید هم با پایین آمدنش.
2- ورود پله ای داشته باشید.
3- پله ای خروج کنید.
4- سهم حبابی نخرید.
5- اسیر هیجانات کانالهای تلگرامی نشید اونا اگه حرفه ای بودن یه گوشه معاملشون رو انجام میدادن و تبلیغ نمیکردند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
متشکرم از تجربه مطرح شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
روشد شاخص کل بورس تهران با رشد برابری ارزش دلار و ریال همبسته است
بنظر میرسد گردانندگان رشد شاخص را مدیریت می کنند تا احتمالا تا پایان سال جاری به همان نسبت افزایش نرخ دلار ( به ماخذ پاییز 96) افزوده شده باشد
این رویه میتواند بسیار خسارت بار باشد
ناشناس
|
Canada
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
خرید دلار با یک شماره کارت ملی در 3 ماه باید مشمول مالیات پلکانی شود. یعنی تا 5 هزار دلار معاف و تا 10 هزار دلار در 3 ماه 10% و بالاتر 20% و بیشتر باشد و پول آن مصروف به توسعه مناطق محروم شود.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
قیمت دلار ازدیروز دوباره برگشت به کانال ۱۳ هزارتومان
حداکثرتا اخرهفته دیگه هم با عدم تصویب اف ای تی اف میره بالای ۱۶ هزارتومان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
دلالی دلار و خودرو و مسکن یعنی از بین بردن زندگی
و اشتغال مردم کشور
در کشورهای پیشرو این کارهای ممنوع است و با قوانین بازدارنده سرمایه را به سمت تولید می برند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
دلارهات رو دستت باد کرده؟ دلال غضنفر؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قطعنامه ۵۹۸ صندوق توسعه ملی مسعود رجوی میدان حسن آباد شورایاری ها علیرضا دبیر آیت الله حقانی حذف یارانه ها